BURGERLIJKE STAND. Van onze Adverteerders. Zenuwachtige stemming "in het Saargebied. VER. STATEN. FRANKRIJK INTERNATIONAAL. BELGIE ENGELAND. ZWEDEN. POLEN. RUSLAND TURKIJE (Ingez. Med.) goede vangst deed. Hier trof n.l- de po- litie een man op het perron aan met een koffer, waarmede hij wel wat vreemdsoortig omging. Zijn nieuwsgie righeid niet kunnende bedwingen infor* meerde de politieman naar den inhoud van het koffertje en om zeker te zijn van hetgeen daarin verborgen was, on derzocht de achterdochtige politieman zelf het koffertje en vond 1800 boekjes sigarettenpapier. Tegen den eigenaar K. uit Rotterdam werd proces-verbaa opgemaakt- en wie weet zou men zich een oogcn- blik later niet met geweld tegen de po litie verzet hebben. Voordat het echter zoover kwam, drong zich een Zweedsch officier door de menigte heen en begon woedend uit te varen tegen de Saar- landsche politie. Van den een naar den ander hollend, beval hij de gummi-knup komen met den minister-president ten zijn. Koude en sneeuwstormen belemme- einde de regeering te bewegen sommige ren het reddingswerk ten zeerste. Ook wetsbesluiten, door haar uitgevaardigd, te herzien. De katholieke vakvereeni- gingen komen de volgende week nog maals bijeen om het resultaat v.an dezen stap te bespreken. De katholieke demo craten blijken wel van zins te zijn voet loopig vastgehouden en in het bureau iraan den Singel opgesloten. (Tdg.) ONEERLIJKE BEDIENDEN. Een groothandel in potlooden en vulpenhou ders op de Prinsengracht bij de Vijzel straat te Amsterdam, kwam aan het einde van het j(aar tot de ont dekking, dat van den voorraad vulpen houders een aantal ontbrak. Bij nader onderzoek bleek, dat twee leden van het personeel kans hadden gezien zich twaalf vulpenhouders door middel van bons zich toe te eigenen. Deze vulpenhouders vertegenwoordi gen een waarde van ongeveer f 150. Zij zouden door eenige andere leden van het personeel, beneden den groothan- delsprijs aan particulieren zijn verkocht. De politie heeft de beide bedienden aangehouden en de vermoedelijke he lers gehoord. DOOR MACHINE GEGREPEN OVERLEDEN. De 22-jarige H. V. te Veenendaal is dezer dagen op de Veenendaalsche stoomspinnerij en we verij met zijn arm in een der machines bekneld geraakt. In den afgeloopen nacht is hij in de rijksklinieken te Utrecht aan de bekomen verwondingen overleden. CONFLICT AAN DE SPHINX- Blijkens bericht in ,,het Volk" hebben de arbeiders van de afdeeling sanitair aardewerk van De Sphinx te Maastricht zestig in getal, het werk neergelegd. De directie zou jegens hen in strijd met het collectieve contract hebben gehandeld, door een einde te maken aan de toeken ning van het z.g. breuk-percentage. De stakende arbeiders zijn bijna allen in de Nederl. vereeniging van fabrieks arbeiders en den r.k- fabrieksarbeiders- bond georganiseerd. AANVARING OP DE WAAL. Het sleepschip „De zeven Gebroeders" uit Ouderkerk a/d IJssel, is gistermiddag op de Waal nabij Nijmegen, aangevaren door het sleepschip „Renus 47", dat ver moedelijk den verkeerden wal heeft ge houden. De aanvaring was zoo ernstig, dat „De zeven Gebroeders" onmiddellijk zonk. Het andere schip draaide bij en nam de bemanning aan boord. De „Re nus 47" kreeg averij aan den kop en maakte water. STAMBOEKVEE VERBRAND. Te Nyelamer bij W o 1 v e g a, is de boer derij van den heer K. de B-, door onbe kende oorzaak totaal afgebrand. Van het beslag vee, 55 stuks, verbrandden 28 runderen en twee paarden. Voor het meerendeel was dit stamboekvee. Ook de huisboedel ging verloren. Alles is verzekerd. Nog een brand waar vee bij omkwam. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer P. D. te Hapert bij L e m e- le (Ov.) Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond het geheele huis in lichter laaie. De bewoners, man, vrouw en kinderen, moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. De boerderij brandde tot den grond toe af. Vier koeien, een kalf, een paard en eenige varkens kwamen m de vlam men om; ook de geheele inventaris is een prooi van het vuur geworden. SMOKKELAARS TEGEN DE LAMP GEVLOGEN. Wij meldden reeds, dat door de politie te Roosendaal een vreemdeling is gearresteerd, die 3700 boekjes sifarettenpapier frauduleus ver voerde. Ook te Oudebosch en Bosschen- hoofd zijn thans door de gemeentepoli tie vreemdelingen telkens Rotterdam- mer.® aangehouden, die groote hoe veelheden sigarettenpapier vervoerden. I e üudebosch ontkekte het stations- personeel des avonds, dat een groot pakket onbeheerd in de wachtkamer was achtergebleven, waarom het bij den sta tionschef werd gedeponeerd. Het on derzoek wees uit, dat het pakket een flinke partij sigarettenpapier bevajtte. Bies werd de politie met het geval in kennis gesteld en men kwam overeen 't pakket weer in de wachtkamer te depo- neeren, echter onder het wakend oog van de verdekt opgestelde politie. Ein delijk na lang wachten gebeurde het, dat, toen de trein voor Rotterdam bin nenkwam, twee reizigers haastig binnen stapten, om zich over het pakket te ontfermen. Een hunner narq het op en droeg het naar den treindoch voor hij de treeplank kon bestijgen, nam de politie hem bij den arm. Er volgde proces-ver aal en in beslagname volgde van het' geheimzinnige pakket, dat 2400 boekjes sigarettenpapier b'eek te bevatten. In Bosschenhoofd was het ook alweer bij den trein, dat de politie aldaar een Shell-legpuzzle. De N.V. Bataafsche Import Maat schappij te Den Haag zond ons een Shell legpuzzle. Van de vele kleine stukjes waarin de plaat is verdeeld kan men een aardige, door Pol Dom geteekende prent leggen, we.ke een kijkje, geeft op het drukke gedoe rond een K.L-M.-ver- keersmachine op Schiphol. De mooie legplaat is fraai gekleurd- pels op te steken. Van verschillende zij- bij stuk te houden, iets waartoe zij ver plicht zijn door de ontevredenheid van de katholieke arbeiders, die anders in vrij grooten getale naar de socialistische vakvereenigingen zouden kunnen over- loopen. Vandaar ook min of meer pes- Naarmate de Zondag van de volks stemming nadert, schijnt men in het Saargebied zenuwachtiger te worden. Wat trouwens niet verwonderlijk is. Eei staaltje van deze nerveuze stemmin heeft men gisteren beleefd. Er gingen gistermiddag opeens zeer bedenkeL, geruchten in de hoofdstad Saarbrücken. Over een opstand, bloedige incidente en dergelijk vreeselijks meer. Het moest allerijselijkst zijn. In werkelijkheid w. er niet meer voorgevallen dan een on- noozel kloppartijtje tusschen een paar krantenverkoopers en politieke tegen standers. Daarbij liep niet een ook maar het minste letsel op. Men kan hier om lachen, doch be denke, dat 'n stemming, die dergelijke dingen moge.ijk maakt, haar gevaarlijke kanten heeft. Meer en meer blijkt, hoe noodig het was, internationale troepen naar 't Saargebied te sturen. Die kunnen in elk geval geheel objectief tegenover de sentimenten staan, zullen zich niet gauw door paniekzaaiers van de wijs la ten brengen. Zweedsch officier voorkomt een botsing tusschen menigte en politie. Een voorbeeld van wat de internati onale troepen voor de handhaving van de rust en orde beteekenen, meldt onze correspondent te Saarbrücken ons: Dinsdag is het alhier bij een betooging tot een botsing gekomen tusschen het publiek en de politie, die dank zij het verstandige optreden van een Zweedsch officier nog met een sisser is afgeloo pen, schrijft hij. Om twee uur kwamen de stemgerech tigden uit Amerika met den trein uit Duitschland aan en reeds langen tijd te voren stond het stationsplein zwart van de belangstellenden, terwijl ook de stra ten die ernaartoe leiden zoo vol stonden, dat het de politie moeite koste smalle strooken vrij te houden voor 't verkeer. Toen het dan ook tegen twee uur liep stond alles tegen elkaar aangeperst en kon er geen mensch meer bij. Na enkele keeren loos alarm door een binnenstoomenden trein, liet eindelijk de eerste Amerikaan zijn neus buiten het station zien. Daar kwamen ze. Film toestellen snorden, fototoestellen kwa men overal te voorschijn. Iemand uit het publiek schreeuwde: driewerf Heil voor onze Amerikaansche broeders En dat was het sein voor het losbreken van een ongekend enthousiasme; armen vlogen omhoog en het Heil-geroep donderde tegen de huizen op. Het zouden geen Duitschers geweest zijn als niet direct daarop het Duitsche volkslied werd in gezet, maar ook dat was nog niet ge noeg, verschillende nationaal socialisti sche liederen volgden. Daarop weer aan houdend Heilgeroep, zoodat hooren en zien verging. Maar nu brak het volle enthousiasme zich baan en kon de politie de massa niet meer houden, trams en auto's zaten vast, de hoofdstraat die van het station de stad ingaat liep vol. Men zag niets anders meer dan omhooggeheven armen' en daarbovenuit stekend een enkele be reden agent die voor noch achteruit kon. Na veel moeite lukte het eindelijk de politie weer beweging in de massa te; krijgen en het vastgeloopen verkeer te' ontwarren. Zij meenden nu dat hun werk was afgeloopen en een gedeelte steeg in twee groote überfall-auto's die voetje voor voetje de Reichsstrasse (hoofdweg door de stad) inreden. Onder al die be drijven door bleef het publiek evenhard doorschreeuwen en taande het overwel digende enthousiasme geen moment. Op een gegeven oogenblik stroomde het pu bliek op 'n viersprong weer tezamen en liep het verkeer weer vast. Ook de twee politiewagens konden niet meer vooruit j en toen verloor de politie blijkbaar haar geduld. Men sprong allen tegelijk uit de auto's en trok met de gummi-knuppels op de menigte los- Het werd een geweldige stampij, maar toch werden de menschen achteruit ge dreven. Hier en daar begonnen echter al verontwaardige stemmen op te gaan den hoorden wij woorden van waardee ring over dit optreden en het had de uit- j werking dat men rustig uiteenging. En kelen schreeuwden nog woedende woor den en dreigden met de vuist, maar de rust was toch wedergekeerd. Nog geruimen tijd bleef het onrustig in de stad en kon men overal groepen- zien rondtrekken, nationaal socialisten zingend en de hand omhoog. Overal waar een der Amerikaansche stemge- tigden verscheen, werd hem een ovatie gebracht en was het Heil niet van de lucht. Volkenbond en Saarstemming. Uit Genève wordt gemeld: Ofschoon hieromtrent nog geenerlei officieele gedaehtenwisseling tusschen het volkenbondssecretariaat en de leden van den volkenboridsraad heeft plaats gevonden, acht men het in volkenbonds kringen toch waarschijnlijk, dat de vol kenbondsraad in zijn Vrijdag beginnend'- gewone zitting zitting van Januari geer beslissing over de toekomst van het Saargebied zal nemen, tenzij tegen de algemeene verwachting in, een bijna volstrekte overeenstemming omtrent den onmiddellijken terugkeer van het Saar gebied naar Duitschland uit de volks-, stemming van Zondag zou blijken. Waarschijnlijk zal de volkenbondsraad in Februari een buitengewone zitting houden, om, onder in achtneming van de resultaten der volksstemming, een beslissing over het lot van het Saarge bied te nemen. Intusschen zullen de leden van den volkenbondsraad eerst de volgende week Dindsag, wanneer de resultaten van de vo ksstemming bekend zullen zijn, hieromtrent overleg plegen. Een lid van het Duitsche Front gedood. Het D.N.B. meldt, dat te Altenwald bij Neunkirchen een lid van het Duit sche front, Schenkelberger door „emi granten en communisten" is overvallen en met een messteek in den linkerschou der gedood. Officieren van de internationale poli tie hebben den emigrant Messerie u: Altenwald en den commmunist Rudolf4 Schley uit Schappach gearresteerd. de huizen aan de D.ardanellen hebben schade geleden. HET PROCES TEGEN BRUNO HAUPTMANN. Dr. Condon herkent in den verdachte den man van het kerkhof. In het proces tegen Bruno Haupt- mann, verscheen gisteren als getuige dr. simistische geruchten, die in de onmid- Condon, die na de ontvoering van de dellijke omgeving van de regeering, de baby als tusschenpersoon tusschen Eind ronde doen. Een ander donker punt aan den poli- tieken gezichtseinder is de aanstaande behandeling in den Senaat van de se dert maanden door de Kamer aangeno men wet tot regeling van het gebruik der talen in rechtszaken. Verscheidene anti-Vlaamschgezinde senatoren hebben amendementen naar voren gebracht, die bestemd zijn om het principe van deze wet, steunende op de eerbiediging van de eentaligheid van het Vlaamsche land en het Walenland en de tweetaligheid van de hoofdstad te ontzenuwen. Deze senatoren zouden de tweetaligheid tot het geheele arrondissement Brussel de talrijke Vlaamsche gemeenten inbe grepen willen uitbreiden en verder ook, in vele gevallen, de Fransche rechtspleging in de Vlaamsche provin cies weer mogelijk willen maken. De katholieke Vlaamsche senatoren, wel wetende dat de tweetaligheid in België altijd praktisch neerkomt op het ver dringen van het Vlaamsche element en de Nederlandsche taal door het Fransch- sprekende element en de Fransche taal, hebben beslist verklaard al deze amen dementen of wijzigingen te moeten ver werpen. De regeering weet blijkbaar niet goed, welke houding in deze zaak aan te nemen, wat ook binnen een paar weken een tweede reden van verzwak king en een nieuw gevaar voor h,aar voortbestaan zou kunnen worden. De nieuwe vriendschap wordt gevierd. Als antwoord op het besluit van den gemeenteraad van Rome, die een straat in de hoofdstad naar de Fransche over winning aan de Marne heeft genoemd Via Marne heeft de Parijsche ge meenteraad thans besloten aan een Pa rijsche straat den naam van Rue Vitto- rio-Veneto te geven, naar de Italiaan- sche overwinning bij deze plaats HET FRANSCH—ITALIAANSCH ACCOORD. Een poging, om Duitschland in den Volkenbond terug te bren gen. Uit Rome wordt gemeld: Naar aanleiding van de toespeling op de ontwapeningsquaestie in het Fransch- Italiaansch accoord heeft een woord voerder van het departement van bui- tenlandsche zaken verklaard, dat het voornaamste doel is te trachten Duitschland er toe te brengen opnieuw samen te werken met de andere mo gendheden inzake de bewapening en te rug te keeren naar de meer bevredigen de atmosfeer, welke bestond na de on- derteekening te Genève op 11 Decem ber 1932 van het accoord der vijf mo gendheden. Men hoopt, dat dit de deur zal openen voor andere onderhandelingen ten op zichte van Duitschland en dat een ac coord gebaseerd op de Frar.schItali- aansche verklaring en dat zal leiden naar den terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond, zal worden geteekend met Groot-Brittannië en andere mogendhe den. Ontevreden soldaten. De correspon dent der N. R. C. te Brussel meldt,: Talrijke vrijwilligers, deel uitmakend van de grenstroepen, hebben tengevol ge van de verlaging hunner bezoldiging met 2 francs per dag, het inzicht ie kennen gegeven binnenkort het leger te verlaten. De soldij van deze troepen bedraagt, voor de gewone soldaten thans nog 13 francs per dag waarvoor zij geen cent voor hunne voeding of kleeding hoeven uit te geven. Door het departement van landsvet- dediging 'zijn reeds de noodige maat regelen getroffen om in de vervanging van deze ontevreden militairen te voor zien. 'T KABINET THEUNIS IN GEVAAR? De Brusselsche correspondent der N. R. C. meldt: In officieele kringen legt men een ze kere bezorgdheid aan den dig in ver band met den binnenlandschen politie- ken toestand. De tegenstand bij de ka tholieke democraten tot uiting gekomen na de jongste verlaging der bezoldiging van het rijkspersoneel blijkt van veel ernstiger aard te zijn din men zich eerst voorstelde. In een algemeene bijeen komst van het Verbond van katholieke vakvereenigingen hebben talrijke spre kers scherpe kritiek geoefend op de Achteruitgang van het ledental der vakvereenigingen, Uit een statistiek van het vakvereenigingswezen in Groot- Brittanië blijkt dat op 1 Januari 1935 nog 3.405.000 arbeiders lid van het vak verbond waren. Dit cijfer is iets meer dan de helft van het aantal deden in 1920 dat 6% miljoen bedroeg. Gedurende het afgeloopen jaar is de tr,ansportarbeidersbond met 36,000. en de bond van gemeente-arbeiders met 26,000 leden achteruitgegaan. Slechts één van de benden van meer dan 100,000 leden heeft een geringe toeneming van 3600 leden opgegeven; dat zijn de arbei ders in de distributie- en aanverwante bedrijven. bergh en de ontvoerders is opgetreden, en o.a. de 30.000 dollar aan een bandiet op een kerkhof overhandigde. Herhaal de malen noemde hij Hauptmann den man met wien hij over het losgeld had onderhandeld. Hij verklaarde, dat hij eens met Hauptmann meer dan een uur lang over de ontvoering had gesproken. Het was volgens Condon Hauptmann ge weest die toen een paar dagen later het losgeld had ontvangen, dat hij, Condon, en kolonel Lindbergh naar de begraaf plaats te Bronx hadden gebracht. Dr. Condon vertelde hoe Hauptmann, schrok, toen hij iemand over den muur van het kerkhof hoorde klauteren. Hauptmann zei, bang te zijn op den electrischen stoel te zullen komen, wan neer het kind dood was, Condon ant woordde, dat hij daarvoor geen vrees sehoefde te hebben, wanneer hij het kind niet had gedood en een volledige aekentenis zou afleggen- Hij beloofde Hauptmann te zullen helpen, indien de ze wilde bijdragen tot opheldering van het drama. Hauptmann zei nog, dat hij Scandinaviër was en geen Duitscher. Het onderhoud op het kerkhof duurde ongeveer 75 minuten. Het werd besloten met een belofte van Hauptmann, dat hij de nachtk'eertjes van het kind zou stu- Condon smeekte nog hem mee te nemen naar het kind, doch dat werd geweigerd- Bij de verklaring van Condon, dat hii Hauptmann herkende, werd laatstge noemde doodsb'eek. Hij keek Condon recht in het gezicht, toen deze hem met den vinger aanwees. Berucht bandiet doodgeschoten. Zestien politiemannen hebben gisteren nacht, na maandenlange nasporingen, den beruchten misdadiger Rusfell Gib son met verscheidene medeplichtigen te Chicago verrast. Na het huis waar hij vertoefde te heb ben omsingeld, drongen zij dit snel bin nen. Zij werd door Gibson onmiddellijk met een heftig vuren uit machinepisto len ontvangen. Gibson barricadeerde zich vervolgens en bleef uit zijn schuil plaats schieten. Tenslotte hield dit schie ten op en drongen de politiebeambten, na het werpen van twee traangasbom- men, voorwaarts. Zij vonden Gibson, door vier kogels doorboord, dood in zijn schuilplaats liggen. Een zekere William Harrison en twee vrouwen konden wor den gearresteerd. Gibson was een leider van de Barber Karpisbende, die vooral in Oklahoma opereerde. Aardschokken. In het Zuiden van Zweden zijn aardschokken waargeno men, welke men in verband brengt met het stijgen van den Zweedschen bodem welke stijging in de omgeving van Stock holm 50 cm per eeuw bedraagt en in het Zuiden van Zweden 1 meter per eeuw. De aardschokken waren zoo sterk, dat onder de bevolking een paniek uitbrak. De koude houdt aan. De voor Po len ongewoon felle koude der laatste dagen heeft zich ook gisteren doen gel den. In het gebied rond Wilna en in de gebieden langs de Oostelijke grenzen werden temperaturen waargenomen, van 31 tot 34 vorst. In een dorp in de na bijheid van de Oostgrens kwam 's mor gens een voertuig aan waarop men den voerman en zijn dochter doodgevroren aantrof. In Warschau moesten gisteren rond 700 personen gebruik maken van de diensten van het station voor eerste hulp wegens bevroren ledematen. Op 18 punten in de stad zijn aan de werkloozen gratis voorraden steenkool verstrekt, Verder zijn twee veldkeukens aan het werk gesteld om gratis warme soep te verstrekken. Verwaarloosde kinderen. Bij een razzia in de stad Toela werden 175 ver waarloosde kinderen gevangen. De ge zondheidstoestand van de meesten was zeer beklagenswaardig. Zij zijn in op voedingsgestichten ondergebracht Groote verwoestingen tengevolge van een aardbeving. Eerst thans zijn na dere berichten ontvangen omtrent de schade, die 'n aardbeving heeft aange nieuwe salarisregeling, de voorgenomen richt, welke zes dagen geleden enkele maatregelen tot bestrijding vpn de eilanden in de zee van Marmora heeft De code voor de petroleum-industrie. President Roosevelt verklaarde dat de regeering voornemens is haar pro gram inzake de controle van de petro- leumproductie door te zetten, ondanks de ongeldigverklaring door het opperste gerechtshof van de op de petroleum-in dustrie betrekking hebbende gedeelten der herstelwetgeving. Het land was er voor, dat er controle zou worden ge oefend op een van zijn voornaamste na tuurlijke hulpbronnen. ONTVANGEN BOEKEN. Gedenkboek Juliana-kanaal. Het voor Limburg en ook voor overig Nederland belangrijke feit van de in- dienststelling van het Juliana-kanaal, behoorende bij de groote werken van de gekanaliseerde Maas en aansluitende waterwegen heeft het Alg. Publiciteits- kantoor te Amsterdam doen besluiten tot het uitgeven van èen fraai gedenk boek over het genoemde kanaal. Een overzicht der werken en de groote be teekenis van 't Julianakanaal voor Lim burg en voor Nederland worden in dit boek beschreven; zoodoende zal 't zon der twijfel de belangstelling opwekken voor 't grootsche werk dat. door den aan leg van 't Juliana-kanaal, in Limburg is verricht. Naast de interessante beschrij ving hiervan bevat 't boek tal van mooie illustraties op deze werken betrekking hebbend. werkloosheid, de gezinsvergoedingen Twee katholieke ministers hebben enz. Wolphaartsdijk. Over de maand Dec. Bevallen: W. A. van Strien geb. Kloet z.; M. Nijsse geb. Korstanje d. Overleden: J. v. d. Berge 58 j. ongeh.; A. v. Strien 76 j. weduwe van J. van Zweden. Getrouwd: N. Gelok 27 j. j.m. en C. Dalebout 21 j. j.d. geteisterd. De aardbeving schijnt uit 56 krachtige en zwakkere aardschokken te weliswaar uitleg verstrekt m,aar deze -hebben bestaan en een vernielende uit- toelichting werd niet bevredigend ge-1 werking te hebben gehad. Er zouden acht. Het gevolg was dat een delegatie, 200 huizen vernield of beschadigd zijn. voorgezeten door den katholieken oud- Men neemt aan dat verscheidene perso- ministtr Heymans, in contact zal zien te nen bij het instorten der huizen gedood Woensdag werd in het café van Jacs, Vermeulen ten overstaan van den

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 3