Neem 'n "AKKERTJE" BËUftS THERMOMETER van Oonderdag. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ,uil zoo'n nieuw handig zakdoosje £>ij Gevalle kou, Griep, Influenza. AMSTERDAM, 10 Januari Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102%—102 Ned. 33 1000-4 102102 Ned. 334 1000-4 102 102 Certificaten-3 91%92% O. Indië 34 1000-4 101%—101% Denemarken Oblig. 1926-5 99%99 Duitschl. pd.st. 100-7 29%— 30% Engeland 1960-90 4 74—73% Zwitserl. oblig. '24-5 97%97% Zwits. Staatssp. 1927-4% 100%100% Amsterdam 1933-5 101%101%. Amsterdam 1934-4% 100% 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100%. Berlijn 1925-6% 18—18. Zeeuws. Kyp. B-5 1C0100%. Zeeuws- Hyp. B-4% 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 2323. A Amsterd. Bank 98%100% C Rotterd. Bankver. 90%90% A Twentsche Bank 78 A Pref. Gruyter Zn A. 127 A Pref. Jurgens A 100%;100% A Ned. Gist- en Sp.fabr. 408 A De Schelde N.B. 15%15 A Ver. Papf. v. Gelder 37%—37% C Am. Car Foundry 11%12. C Am- Smelt Ref. 23%23. QFarbenind. I.G. 53%52. C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 23%—23%. C North Am- Cy. 7%8%. A Born Sum. H M. 131% -132%. A I in!» Teves en Stokv. 61%—61. A Ned. Wol Mij. 68%68. A Singkep Tin M. 76%76%. A J. C. Japan Ln. 23%—23%, A Rotterd. Lloyd 2828%. A S. M. Nederland 2829%. A Amst. Thee C.M. 43%41. j A Houth. Alberts 22%22. C Baltimore en Ohio 8%—9. A Southern Rlw. 9%9%, C Union Pac. Rr. 65%65. C Int. Nickel Cy. 14%14%.. Duitschl. '30 1000-5% 27%— 29%-%. A Koloniale Bnk, 3131. A N.I. Hbk. 1000 64%64%. C Ned. H. M. 1000 26%—27. A Alg. Kunstz. U. 30%30%-%. A v. Berkels Pat. 39%40%. C Calvé-Delft 45%—45%-47%. A C. Suiker Mpij. 36%36%-%. A Ned. Ford A.M. 244%244%. A Philips Gem. B. af. 222%—224%-23% C Unilever 78%81% -80. C Anaconda Cop. 7 7 C Bethlehem St. 20%20%-%. C Kennec Copper 1110% -11. C Un. States Leather 43%. A A.N.I.E.M.—N.B, 166%—167, A Kon. Petr. Mpij. 136%—138%-36%. C Contin. Oil Cy. 10%10%-%. C She.l Union O.C. 4%4%. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. de Bruyn te Hooge Zwaluwe heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Chr, Gerei. Kerk. Ds. H. Hoogenboom te Zierikzee heeft bedankt voor het beroep naar Ymuiden. Het reorganisatie-voor stel van Kerkopbouw verworpen. De tweede buitengewone vergade ring van de algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren het reorgani satie-voorstel van de vereeniging Kerk opbouw verworpen. De eerste vrouwelijke zendeling. Donderdag 17 Januari zal in de Duin- oordkerk te 's-Gravenhage de eerste vrouwelijke zendeling worden afgevaar digd, mej. Slotemaker de Bruine. De afvaardiging geschiedt door het Ned. Zendeling Genootschap, daartoe in staat gesteld door den moreelen en fi- nancieelën steun van den Vrouwen Zen- dings Bond. De zendelinge is bestemd voor het zendingswerk Oost-Java, om daar aan het vereenigingsleven van de Javaansche vrouwen en meisjes leiding te geven. De vader der zendelinge, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, irfinister van sociale zaken, zal de zendingsrede uit spreken. Een nieuwe kabel tusschen Walcheren en Engeland. Het Engelsche kabelschip „Alert" is te Vlissingen aangekomen van Dover om een nieuwen kabel te leggen tusschen Walcheren en Engeland, in plaats van den defecten kabel. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank alhier, is mr. R. M. van Dus- seldorp, burgemeester van Goes, be- eedigd als ambtenaar van den burger lijken stand. „Sonna." De afdeeling Goes van den Kunst kring „Het Schouwspel", thans op eigen gelegenheid werkende, had succes met de derde abonnementsvoorstelling. Schuttershof was zeer goed bezet en vertoonde alleen achterin eenige ledige plaatsen. Het tooneelspel „Sonna", van Jan Fa- bricus, werd door „De Vereenigde Schouwspelers", op werkelijk voortref felijke wijze vertolkt. Pierre Mols, als kapitein Velsen, A!ex Frank, als de resident, ze gaven een goed aangevoel de, vlotte vertolking van hun rol. Ook Emile Kellenaers, als Prawiro, maakie zijn kleine rol tot een fijn stukje tooneel spel, en Truusje Bakker, als Njo, be wees reeds, haar niet gemakkelijke taak goed te begrijpen en sloot haar spel goed bij de grootere laan. Maar boven die allen uit, straalden mevr. Enny Molsde Leeuwe, die een wel zeer gave en scnoone creatie van Sonna gaf. Die door haar fijn doorvoeld spel, den geheelen avond wist te boeien en te ontroeren, en telkens deed ver geten, dat we hier slechts een creatie aanschouwden. En dadelijk naast haar willen we Inoto Katisha noemen, haar lijfmeid, wier gevoelig en natuurlijk spel zoo geheel bij dit van haar mees teres aansloot. Zoo werd „Sonnaeen hoogstaande uitvoering, een succes voor „De Ver eenigde Schouwspelers", en zeker één der beste stukken van mevr. Enny Molsde Leeuwe. De eenige bedenking, die we hebben, geldt het stuk zelf, waarin o.i. meer malen tegen de logica gezondigd wordt, ter verkrijging of verhooging van het dramatische effect. De ziekte van wethouder De Meij. Wegens een ernstige ziekte heeft de heer J. de Meij, wethouder van open bare werken, reeds sedert ongeveer drie maanden zijn functie niet kunnen waar nemen. De Vliss. Crt. verneemt thans dat de ziekte van den heer De Meij een gun- siige wending reeft genomen en hij thansi herstellende is. DOMBURG. B. en W. alhier, hebben tot volontair ter secretarie benoemd: den heer J. H. Goossens Jr. wonende te Middelburg. KAMPERLAND. Zaterdag 1.1. spoelde op het strand voor de duinen van den Jacobapolder een volwassen mannelijk exemplaar van Tursiops Truncatus (Tui melaar) aan. Het dier was 3% m. iang, Vandaag is deze walvisch-achtige per auto naar het Ned. Museum voor Na tuurlijke Historie te Leiden vervoerd. CONCENTRATIE VAN CHRIST. SCHOLEN. ZIERIKZEE. Naar de Zierikz. Nwsb. verneemt hebben de besturen der bei de Chr. scholen alhier van den betrok ken minister een schrijven ontvangen, om over te gaan tot concentratie. Ech ter is tot op heden nog geen schikking getroffen en is een en ander aan den inspecteur voorgelegd. Laffe aanranding. Zondagavond heeft in de Molenstraat van Kapellebrug naar C 1 i n g e een aan randing plaats gehad. Omstreeks 7 uur kwam L. v. D. van Kapellebrug gereden in de richting van Clinge. Onverwachts werd hij door ie mand neergeslagen met een hard voor werp. Van D. stortte bloedend ten gron de, waar hij nog enkele slagen in ont vangst had te nemen. Enkele oogenblik- ken nadien kon hij aan zijn aanranders ontkomen. Deze waren ten getale van twee of drie. Er werd aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 30 Dec. tot en met 5 Januari in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Colijnsplaat 2 (in één gezin), Domburg 2 (in één gezin); Goes 1, St. Jansteen 2 (w.o. 1 het 3e geval in één gezin), Kou- dekerke 1, Wemeldinge 1, Westkapelle 3 (w.o. 1 het 2e geval in één gezin), Wis- sekerke 3. Diphtherie: Hulst 1. C Tide Water Ass. Oil 5%5% A K.N. Stoomb. Mij. 6% A Ned, Scheepv. U. 31%31%-31. A H.V. Amsterdam 152%153%-52% A Java Cult. Mij. 77%—77% A N.I. Suiker U. 71%72% A Deli Batavia 148%—146-45 C Deli Mij. 1000 132%—132%-33% A Senembah 141137%-39 C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C, 95%97%-96% A Deli-Bat. Rubb. 72—73% A Hessa Rubber 95%95 A Serbadjadi S.R, 6465 Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 9 Jan. 10 Jan. Londen 7.25 7.26% Berlijn 59.30 59.35 Parijs 9.76 9.76% Brussel 34.61 34.62% Zwitserland 47.90 47.92 Kopenhagen 32.37% 32.45 New-York 1.47% 1.47% •••«rJKSLW Ottert'WWW** -?'-T (Ingez. Med.) DE WAALSCHE GEMEENTE TE MIDDELBURG GEDURENDE DE EERSTE REFUGE. Ds. R. Blommaert in het Z. G. d. W. In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen heeft ds. R. Blommaert gisteravond een voordracht gehouden over: „De Waalsche Gemeente te Middelburg ge durende de eerste Refuge." Het tijdperk der eerste refuge vangt aan met de vestiging der Waalsche Kerken in de Noordelijke Nederlanden (1574) en eindigt met de herroeping van het Edict van Nantes (1685). Na de inneming van Middelburg in 1574 ontstaat hier ter stede al aanstonds een Waalsche gemeente. Onder de troe pen die Middelburg belegerden waren vele Nederlanders afkomstig uit de Zuidelijke of Wiaalsche Provinciën. Als aalmoezenier was met dezen meegeko men de predikan.t Louis d'Outreleau. Deze stichtte de Waalsche gemeente en hij was haar eerste predikant. De Mid- delburgsche vroedschap gaf aanstoncrs haar toestemming tot het vestiöen van de Waalsche gemeente. Haar registers beginnen den 21 Mei 1574. (6 Juni: eer ste avondmaalsviering; 15 juni: eerste huwelijksinzegening; le Juli: eerste doopsbediening.) De magistraat staat het volgend jaar (1575) aan de .Waalsche Gemeente ,als kerkgebouw af, de Kapel der Bogaer- den; daar heeft zij tot heden toe haar godsdienstoefeningen. De Waalsche Ge meente van Middelburg is dus d e oudste van de 16 nog bestaande Waalsche Gemeenten in Nederland; te recht noemt men haar „la doyenne des Eglises Wallonnes." Voor het eerst is zij vertegenwoor digd door afgevaardigden op de Sy node van Dordrecht (1577), Het jaar daarna op de Synode van „La Vigne" (schuilnaam van de Waalsche Gemeen te te Antwerpen). Over de eerste jaren van haar be staan weet men weinig; de notulen van den Kerkeraad zijn verloren gegaan. Al aanstonds werd de gemeente bediend door twee, later door drie predikanten. Na de omwenteling v,an Arras (1578), die fataal was voor de Waalsche protes tanten, weken velen naar Nederland uit en de Waalsche Gemeente nam'sterk in ledental toe. Na den val van Antwer pen in 1585 was dit wederom het ge val. In dat zelfde jaar ontving zij ook de eerste Synode van de W. Kerken in Zeeland en Holland. De aangroei der gemeente bestond voornamelijk uit hen, die have en goed hadden moeten achterlaten, en die dus geholpen moesten worden door de dia conie der Waalsche Gemeente. Gedu rende een dertig tal jaren had zij veel armen, maar ze werd rijkelijk gesteund door den magistraat die collectes liet houden binnen de stad Middelburg. Hoe langer hoe meer gegoeden tr,aden in latere jaren tot haar toe en de armen verminderden geleidelijk in aantal. In 1644 telde men ongeveer 1200 le den die aan het H. Avondmaal deel namen. Nu betere tijden voor haar aan gebroken zijn helpt zij op haar beurt ook anderen, in 't bijzonder de Walden zen in 't Noorden van Italië en de uit geweken Walen en Hugenoten in Bra zilië. Ten tijde der le Refuge dienden 19 predikanten de Waalsche Gemeente. Spr. noemde er enkelen: 1) De eerste predikant Louis d' Outre- leau. 2) Jérémie de Pours, die de Fransche preek hield bij de openingvan de na tionale Synode te Dordrecht in 1618; 3) Alexandre Morus, tevens professor aan de illustre school te Middelburg; 4) Louis de Wolzogue, bekend door zijn strijd met zijn opvolger Jsan de1 Labadie; 5) Jean de Labadie: aanvankelijk leer ling van de Jezuiten, is overgegaan tot het protestantisme; hij wordt van Genève bij de Waalsche Gemeente te Middelburg beroepen- Onder zijn bediening komt deze tot grooten bloei, mede door de Labadies groote welsprekendheid en ge leerdheid. Zijn sectarische neigingen en een ongemotiveerde aanklacht tegen zijn voorganger ds. de Wolzogue brengen hem echter in botsing met de Synode; dat leidt, op de Synode van Naardenf (1668) tot schorsing en op die van Dordrecht tot afzetting (1669). De Labadie was een innig vroom man, maar zijn heftig en opvliegend karakter en zijn onverzettelijkheid maakten hem tot een fanaticus. Zijn aanhangers wer den Labadisten genoemd. Hij heeft ook vele godsdienstige werken geschreven, waarin hij met vuur het leerstuk van het duizendjarig rijk verdedigde. De Waalsche gemeente maakte na het vertrek van Jean de Labadie moeilijke jaren door, doch de komst, in 1678, van den zeer begaafden predikant Pierre de Joncourt bracht haar weer tot den ou- [den bloei terug, en die zou nog toene men, nadat Lodewijk de 14e het er op aanstuurde om allengs de Fransche Hu genoten hun rechten hun toegekend door het Edict v,an Nantes in 1598, te ontnemen. Na de herroeping van het Edict van Nantes weken vele Hugenoten uit naar Nederland en de Waalsche gemeente nam sterk in ledental toe. Dit was mede te danken aan het feit, dat de staten van Zeeland, en de vroedschap van Middel burg, veel deden om de réfugiés hier eer Schepen Amerika Unilever - Markt ObLMarkt- Rubber - Industrie - Olie - Philips - Koninkl. - Aku tweede vaderland te bezorgen. Na dit tijdperk vangt de 2e Réfuge aan. Aanwinsten vertoond in de vergade ring v,an het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen op 9 Januari 1935. Een beschilderde houten schooltasch, geschonken door den heer S. van de Putte te Oost-Souburg; een antiek gegraveerd zilveren hor loge, geschonken door den heer L. A. van de Vate te Middelburg; een verzameling oude landbouwwerk tuigen, in bruikleen afgestaan door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij te Goes; een verzameling mineralen en een vi trine, geschonken door mr. J. A, Dumon Tak te Middelburg; een steenen basement van een schoor steenpilaster, versierd met een duivels- kop, aangekocht. C. KRUISWIJK f In den ouderdom van 50 jaar is de bekende architect C. Kruiswijk te Am sterdam overleden. De heer Kruiswijk was de bouwer van ue w ïllem de Zwij- gerkerk te Amsterdam en van tal van scholen in en buiten de hoofdstad. TER AARDEBESTELI ING DR. D. BUYZE. Hedenochtend half acht is het stoffe lijk overschot van dr. D. Buyze, arts bij den G. G. D. te Den Haag, per auto naar Zierikzee vervoerd, waar de ter aardebestelling hedenmiddag zou plaats hebben. Dit vertrek uit Den Haag had in allen eenvoud, doch onder groote be langstelling plaats. Bij het sterfhuis stonden eenige doc toren en leden van den geneeskundigen dienst opgesteld, alsmede vele leden van de Haagsche Eerste Hulpbrigade, waar van de overledene medisch leider was. Een bestuurslid van de Eerste Hulpbri gade heeft met enkele woorden afscheid genomen van den betreurden doode. Daarna vertrok de stoet naar Zierikzee. TER AARDEBESTELLING LUIT.-GEN. GERTH VAN WIJK. Onder buitengewoon groote belang stelling, vooral uit militaire kringen, werd heden te Den Haag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den gepensionneerden luitenant-generaal K, F. E. Gerth van Wijk, oud-legercomman dant in Indië, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, commandant van de Haagsche Burgerwacht en voorzitter van de Vereeniging „Het Mobilisatie- kruis". Aanwezig waren o.m. een ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin en van het Indische leger, de oud-opperbeve.hebber generaal Snij ders, eere-voorzitter van het Mobilisa- tiekruis. Verder vele bestuursleden en leden dier vereeniging, tailooze leden en oud leden van de verschillende burgerwach ten uit ons land en talrijke gepension- neerde opper- en hoofdofficieren van het Nederlandsche, zoowel als van he' Indische leger. Onder de bloemstukken was ook een krans van de Koningin. Aan de groeve waren vaandels der bur gerwachten en van het Mobilisatiekruis opgesteld. Ir. Neeb sprak een woord var afscheid en dank. MR. H. CARRIèRE f Uit Tirol, waarheen hij zich Zaterdag j.l. had begeven, is te Den Haag bericht ontvangen, dat aldaar gisteren, tenge volge van een hartverlamming plotseling op 53-jiarigen leefijd is overleden, mr. H. Carrière, lid van de Alg. Rekenkamer in Ned.-Indië. Mr. Carrière was sinds eenigen tijd in ons land, om zijn verlof hier door te brengen.. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED, Hoe de uitslag wordt bekend gemaakt. De commise voor de volksstemming in het Saargebied heeft in principe be- cloten de uitslag van de volksstemming in het Saargebied, Maandagavond bij monde van haar voorzitter, Rohde, over alle zenders ter wereld te laten be kend maken. Als officieele uitslagen der 83 stemdislricten worden na elkaar de afzonderlijke cijfers der stemmen- tallen voor Duitschland, Frankrijk en den status quo, alsmede de definitieve enig geaepotuKtitd.j einduitslag, in het Duitsch en in het Fransch bekend gemaakt. Tenslotte deelt Rohde het eindresultaat van de volksstemming mede, dat naar wordt medegedeeld, om niet op een beslissing van Genève vooruit te loopen, als niet officieel zal worden beschouwd. Waar schijnlijk zullen gedurende de ongeveer 40 min. durende uitzending der stem- resultaten alle telefoonverbindingen tus schen het Saargebied en de buitenwe reld verbroken worden, zoodat de in ternationale pers niet langs telefonische weg, een voorsprong op de officieele radiouitzending kan krijgen, hoewel tij dens de telling in de W,artburch, op verzoek der journalisten 28 telefooncel len zijn ingericht om onmiddellijk be richten over de stemming te kunnrn doorgeven. ENGELSCH BLAD IN DUITSCHLAND IN BESLAG GENOMEN. De „Daily Telegraph" van Dinsdag die gisteren te Berlijn arriveerde is in beslag genomen, aangezien het blad be richten bevatte over lucht- en bombar dementsoefeningen, die kort geleden bij Berlijn zijn gehouden. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 60 cent. Benoemd tot onderwijzer aan de school der Ger. Gem. te Yerseke de heer J. Gideonse, thans in gelijke betrekking te Aagtekerke. raasjgmivctiMMt y'ttrut Geitenfokvereeniging. Onder leiding van den heer Versluijs, secretaris van de Vereeniging tot verbe tering van het Geitenras in Zeeland, ver gaderde de geitenfokkersvereeniging „Ons Belang" te Middelburg. Besloten is, dat zij, die alsnog vóór 1 Mei als lid toetreden, 25 cent entrée moeten betalen en verder 75 cent con tributie en 60 cent dek-geld. Degenen, die na 1 Mei lid worden, betalen 50 ct. entrée. Voor geiten van niet-leden be draagt het dekgeld f 2. Tot nieuwe be stuursleden zijn gekozen de heeren J. van Sluijs en W. Meliefste. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kantonrechler-plaatsvervanger in 't kanton Middelburg, met ingang van 15 Febr., mr- P. Dieleman en mr. F. B. Evers. 120-jarig bestaan regiment kustartillerie. Woensdag is in Den Helder van het fort „Erfprins" en van het garnizoens- bureau gevlagd ter herdenking van het feit, dat het regiment kustartiilerie 120 jaar bestond. Luitenant-kolonel Bentz van den Berg hield een toespraak. Na afloop speelde de muziek het „Wilhel mus" en werd een driewerf hoera op de Koningin uitgebracht. MOOIE GIFT. Het Nat. Crisis- Comité mocht van N. N. te Rotte r - d a m een bedrag ontvangen van 1000. EEN WRAAKNEMING. Dezer da- gen werd in een drukkerij aan den Groenburgwal te Amsterd am ontdekt, dat op verschillende afdeehn- gen de grootste wanorde heerschte. Aanvankelijk meende men, dat er in brekers waren binnengedrongen, doch toen de politie een onderzoek instelde, bleek spoedig, dat hier iemand op be zoek was geweest, wien het nergens anders om te doen was, dan om aller lei voorwerpen te vernielen. Een warm waterkraan was open blijven staan, he., zetsel van verschillende artikelen lag over den grond verspreid, terwijl voorts een transportrijwiel totaal was vernield. Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie thans een ontslagen knecht ge arresteerd, die bekend heeft, louter uit wraak over zijn ontslag de vernielingen te hebben gepleegd. De man is voor-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2