Neem 'n "AKKERTJE ONDERWIJS. SPORT. DECHTSZAKEN. LANDROUW. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. tandpa/ta AFLODP AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHTEN. uit zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. DUITSCHLAND. ENGELAND. POLEN. ZUID-AFRIKA. VER. STATEN. overeenkomstig handelt, daar menigeen een hermetisch gesloten vertrek nog maar het veiligst schijnt te vinden en zou de officieele wetenschap zich moe ten herzien, want in heel de internati onale geneeskundige literatuur wordt op een enkele uitzondering na de versprei ding van besmetting door de lucht niet aangeroerd. (Vad.) (Ingez. Med.) Geslaagd voor het examen boek houden, afgenomen vanwege de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen mej. J, Step te Middelburg, die ook slaagde voor het examen Ned. Handels correspondentie, afgenomen door de Ver. van Leeraren in talen en handels correspondentie (Liteh). Tevens slaagde voor het examen Ned, Handelscorrespondentie de heer J. J. E, Heeren te MiddeJburg. Zilveren jubileum Christ. Kweekschool te Middelburg. Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat te Middelburg op de Heeren gracht de Christelijke Kweekschool voor onderwijzers werd opgericht. Dit feit zal feestelijk worden herdacht Reeds is een comité hiertoe gevormd bestaande uit leden van het bestuur van het personeel en van de vereeniging van oud-leerlingen. Dammen. De Maandagavond te Vlissingen ge speelde competitie-wedstrijd voor den Zeeuwschen Dambond tusschen Vlissin gen 2 en Aagtekerke 2 had den volgen den uitslag: J. BosselaarJ. de Visser 11, J. I de WaalC. Minderhoud 02, J. F- de KrijgerJ. Dekker 20, A. v. Blokpoel J. v. d- Driest 20, G. v. HoornA. v. d. Driest 11, W. Schouten de Jel- C. Jobse Lz. 20, G- SturmP. Bimmel 20, O. HellingaA. Provoost 20 A. v, d. StruijkA. Maljaars 11, W. LuwemaA. Bosselaar 02, Uitslag Vlissingen 13. Aagtekerke 7 punten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 8 Januari waren de volgende personen gedagvaard: H. v. O., 25 jaar, administrateur te Goes, wegens beleediging van den Rijks veldwachter Koole, toen deze zich in dienst bevond, op den openbaren Rijks weg te Schoondijke op 14 Nov. 1.1. Eisch: 40 of 20 d. h. Uitspraak 20 of 10 d. h. M. L. v. d. H., huisvr. van F. C. G., 26 j., zonder beroep te Nieuw-Namen, wegens beleediging van Maria Janssens te Clinge op 24 November 1.1. Eisch en uitspraak: vrijspraak. A. P. de K., 57 j., werkman te Hulst, wegens beleediging van Levina van Hecke te Hulst op 1 December 1.1. Eisch: 15 of 12 d. h. Uitspraak: 15 of 10 d. h. N. R., 30 j., sjouwer, Sas van Gent, wegens mishandeling van Eduard Raes te Sluiskil op 28 Nov. 1.1. Eisch: 10 of 6 d. h. Uitspraak: 10 of 5 d. h. M. L. de R., huisvr. van P. M. J. P., zonder beroep te Hulst, wegens beleedi ging van Angela van Gelderen te Hulst op 9 Nov. 1.1. Eisch: 10 "of 6 d. h. Uitspraak: vrij spraak. O. C. R., 41 j., zonder beroep te West- dorpe, wegens diefstal van een rijwiel, een hoeveelheid verf en een verfkwast, een aantal steenen, een hoeveelheid hout, een rol kippengaas en een baaltje cement, toebehoorende aan W. C. M. van Waes, Th. Edman, C. J. Gijsel en A. Vernaeve. Eisch: 3 maanden gev. Uitspraak: 6 weken gev, J. S., 31 j., grondwerker, wonende te Stekene (B.), wegens diefstal van een hoeveelheid haver en voederbieten, toe behoorende aan Josephus van Dorsse- laer te St. Jansteen. Eisch: 14 d. gevang. Uitspraak: f 20 of 10 d.h. J. M., 27 jaar, visscher te Vlissingen, wegens wederspannigheid tegen den agent van politie Goedhart, toen deze hem wegens openbare dronkenschap wilde opbrengen naar het bureau van politie te Vlissingen op 8 Dec. Eisch: f 15 of 10 d.h. Uitspraak: f 15 of 10 d.h. Ie. J. P. B., 24 jaar, werkman, en 2e. D. van S-, 27 jaar, werkman, beiden te Yerseke, wegens diefstal van een aantal zakken, toebehoorende aan L, van der Jagt, tezamen en in vereeniging, te Ier- seke, in den nacht van 26 op 27 Aug. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit- spraak: 1 maand voorw. met proeft, van 2 jaar plus f 15 of 10 d h. J. J., 54 j., winkelier, Baarland, we gens wederspannigheid tegen den ge meenteveldwachter Koole, die hem ter zake van dronkenschap beetpakte, te Baarland op 4 December. Eisch en uitspraak f 15 "b. s. 10 d.h. F. L., 38 j., landbouwer te Meliskerke, wegens diefstal van een viertal balken, toebehoorende aan den polder „Wialche- ren" te Meliskerke op 4 November. Eisch en uitspraak f 20 b. s. 10 d.h. L. B., 32 j., schipper a.b. van het mo torschip „Annie" te Ittersum, wegens beleediging van Willem la Gasse te Hansweert op 29 November 1934. Eisch en uitspraak f 10 b. s. 5 d.h. Internationaal tuinbouwcongres te Rome. Onder de auspiciën van het ministerie van landbouw in Italië en de internatio nale commissie voor tuinbouwcongres- sen en in samenwerking met tal van Italiaansche vereenigingen op tuin- en landbouwgebied, zal van 16 tot 21 Sept. 1935 te Rome het 11e int. tuinbouwcon gres worden gehouden, waar zich we derom alles wat zich interesseert voor en naam heeft op het gebied van den tuinbouw, zal vereenigen. Gjelijktijdig met het algemeen congres zal een spe ciaal congres van F.H.P.I. den interna tionalen bond van beroepstuinbouwers worden gehouden. Hier te lande heeft zich een natio naai comité gevormd, dat de belangen van Nederland zal behartigen en er pro paganda voor zal maken. In dit comité hebben o.m. zitting genomen, jhr. G, E. van Tets van Goidsschalxoord te Zeist, voorz.; dr. J. D. Ruys de Rollepaal, De demsvaart, secretaris; jhr. mr. C. Dedel, Den Haag. ARBEIDER IN BRAND GERAAKT. Maandagmiddag toen de 28-jarige ar beider M. uit Schiedam, in de melk inrichting de Rijnstroom te Leiden be zig was een ketel autogenisch te las- schen, is de slang van den acetyleengas- houder losgeschoten, waardoor 's mans deeren in brand geraakten. Geen beter middel ziende, sprong hij in den nabijen Rijn en wist zoodoende de vlammen te dooven- Echter moest hij met ernstige brandwonden overdekt naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht. POLITIEKE HELDENDAAD Gisteravond zijn onbekenden, maar men mag aannemen zekere politieke tegen standers van de N.S.B., binnengedrongen in de binnenplaats van de stalhouderij van den heer Schipper aan de Gouver- nestraat te Rotterdam, waar de wagen van de winterhulp, waarmee de N.S.B- in de stad uitdeelingen houdt, stond op gesteld. De indringers hebben den wa gen geheel met teer besmeurd en er de woorden, „Redt Thalmann", benevens een hamer en een sikkel op aange bracht. Toen de vrouw van den stal- ïouder onraad bespeurde en een raam openschoof gingen de indringers, er van door met achterlating van hun materiaal. SOUPEERENDE INBREKERS. - Haandagnacht is een inbraak gepleegd in het café van den heer De G. te Kerk- Avezaath meldt de „N.R.Crt." Het be jaarde echtpaar werd gewekt door ge rinkel van vaatwerk in de keuken. Toen de heer De G. zich daarheen begaf, wa ren de vogels gevlogen. Op de keuken tafel vond hij de resten van een over vloedig souper, dat de ongewenschte gas ten hadden aangericht. De caféhouder deed onmiddellijk aangifte bij de rijks politie, die een onderzoek instelde. Het bleek, dat de inbrekers door het inslaan a een ruit in het achterhuis waren binnengedrongen. Het huis was geheel overhoop gehaald. De dieven waren zelfs in de slaapkamer van het echtpaar geweest, waar zij de bovenkleeren van den herbergier hadden meegenomen en in de keuken hadden zij deze onder zocht en er een beurs uitgehaald. De toonbanklade in het café was openge broken en een bedrag aan geld was ver dwenen. Zij hadden maatregelen geno men om hun werk ongestoord te kun nen doen. Zoo was de telefoonlijn door gesneden en ook de radiator van den auto, die in de garage stond, was ver nield, waardoor een achtervolging on mogelijk was. Men vermoedt, dat twee onbekende motorrijders, die 's middags in het ca- waren, de inbrekers zijn geweest. Zij ïadden bij het knechtje van den herber gier met bijzondere belangstelling geïn formeerd naar de inrichting van het huis. Het bleek, dat zij per motorrijwiel waren gekomen en de sporen van de wielen kwamen overeen met die, welke van 's middags nog bij het café zichtbaar waren. Het motorrijwiel hadden zij zoo lang op een naburig erf neergezet. ONEERLIJKE HANDELSREIZIGER. Verdacht van verduistering is Dins dag door de gemeentepolitie te Nuth aangehouden, de handelsreiziger P- die ten nadeele van zijn werkgever H. al daar, een partij manufacturen heeft ver duisterd ter waarde van ruim f 2000, Na dat P. geruimen tijd voor eigen rekening reisde en de goederen van H, betrok, heeft hij deze bij de verslechtering der tijden in consignatie ontvangen. Na her haalde aanmaningen van H. om tot af rekening over te gaan, verklaarde P. tenslotte geen manufacturen ter verkoop meer te hebben ontvangen. De politie Reeft P. daarop gearresteerd. BRUTALE INBRAKEN. Wederom hebben twee brutale inbraken in Oost-Groningen plaats ge vonden en ook nu is het niet mogen ge lukken de daders te betrappen. Door het uitsnijden van een glasruit is ingebroken in de woning van den werkman v. d. Laan te Winschoten Zui derveen. Uit een der kasten werd een bedrag van f 125 gestolen. De politie kon geen spoor van de daders ontdek ken. Nog brutaler is men tewerk gegaan te Blijham. Blijkbaar waren de dieven er hier mee bekend, dat de gepensio neerde wegwerker oa|es iederen Zater dag kwitanties int voor de Mij. van Laag spanningsnetten in zijn woonplaats en er uit dien hoofde dien dag een flink bedrag aan geld aanwezig kon zijn. Zij hadden echter er niet mee gerekend, dat de incasseerder 's avonds reeds vrij spoedig de gelden weer afdraagt aan den 1 agent. Ook dezen avond deed hij dit direct, vergezeld van zijn vrouw. Toen j hij kort van huis was hebben onbeken den zich toegang tot zijn woning ver schaft. Door het raampje van de W.C. stuk te slaan zijn zij het huis binnenge komen. Ze verbraken de keukendeur en haalden alles overhoop. Door ver breking van een paneel haalden zi[ uit de voorkast een paar geldkistjes die in de schuur met een bijl werden bewerkt. Aangezien de bewoner echter al het geld, dat hij bezat bij zich had, was het vruchteloos. Alleen is een gouden da meshorloge ontvreemd. Een gouden broche, die aanvankelijk ook vermist werd, is in de schuur later teruggevon den. SPOORWEGAANSLAG IN BELGIë. Nederlander gearresteerd. Uit Antwerpen wordt gemeld: Toen de trein Burg-Leopold-Diest ter hoogte kwam van de fabriek der Chemische Producten van Limburg bemerkte de machinist plotseling een betonnen paal, die over de rails lag. De locomotief bot ste tegen den paal aan, doch deze gleed ter zijde. Een rood sein, dat zich gewoon lijk ter plaatse bevond, was verdwenen. Na ernstig onderzoek door de politie en den stationschef van Tessenderloo kon men overgaan tot de arrestatie van twee schippers, van wie een na een ver hoor voorloopig op vrije voeten werd gesteld. De tweede, een Nederlander, A. G- genaamd, wonende te Schijndel, beken de den aansMg te hebben voorbereid De man is ter beschikking gesteld van de Belgische justitie. Duitschland. Wet op de Zondagsrust, De Duit- sche Rijksminister van Arbeid, Seldte, deelt mede, dat een nieuwe wet op ce Zondagsrust in voorbereiding is. Deze wet zal o.a. rekening houden met het verschil tuschen stad en land, met de speciale eischen van de badplaatsen, met verkoop en levering on 7on- en feestdagen. Een algemeene regeling zal getroffen worden, eischende, dat arbei ders en anderen, die in loonbetrekking zijn, in gevallen d,at zij Zondags of op feestdagen meer dan drie uren werken moeten, den daaropvolgenden Zondag minstens 18 uur vrij hebben of alle drie weken 36 uur, welke een vollen Zon dag mede insluiten. Ten bate van cTe bescherming van jeugdigen zullen de be palingen nog meer Zondagsvrijherd waarborgen. Voorts z,al de wet bepalen, dat bij het verleenen van verloVen tot afwijking van de bepalingen der wet in uitzonderingsgevallen, te allen tijde ge rekend zal moeten worden met de uren der godsdienstige samenkomsten, opdat de betrokkenen niet van de gelegenheid beroofd worden, die bij te wonen. Joodsche ambtenaren op 't departement van minister Goering. Onder het op schrift „Curiositeiten" vermeldt de „Je wish Chronicle" van 4 Januari j.l., dat een der merkwaardigheden der natio- naal-socialistische regeering wel is, de wijze, waarop men daarbij partij trekt v,in onmisbare Joodsche ambtenaren op hooge posten en zulks ondanks het feit, dat zij Jood zijn. Zoo is 'b.v. baron von Lersner, die deel uitmaakte van de Duitsche delegatie te Versailles in 1919, nog steeds belast met de uitvoering van zeer belangrijke diplomatieke opdrach ten. Op het ministerie van luchtvaart zoo gaat de „Jewish Chronicle" voort bevinden zich nog steeds 4 Joodsche secretarissen, nl. Lander, Milch, Wolni en Sackenheim. Minister Goering weuscht geen gehoor te geven aan het aandringen van nationaal-socialistische zijde, om hen te ontslaan. Een paar monsters. Verleden week Vrijdag in den vroegen ochtend werd de 86-jarige huisbewaarder Herman J Schmidt voor zijn huis in de Manteuffel- strasse te Berlijn met verbrijzelde lede maten dood gevonden. Terwijl men eerst aannam dat de oude man tengevolge t van een aanval van zwakte uit de twee- de verdieping van zijn huis was geval len, is thans uit het onderzoek der po litie gebleken, dat een moord met rooi: heeft plaats gehad. Het onderzoek der politie leidde tot de arrestatie van een jong echtpaar, dat bij den ouden man in woonde, v,an wie eerst de vrouw en la ter ook de man een bekentenis hebben afgelegd. De 25-jarige man heeft den ouden huisbewaarder des Donderdags van achteren met een hamer neergesla gen en in den nacht daarop volgenden uit het venster geworpen om het als een ongeluk te doen voorkomen. Een bedrag van 94 mark en eenige pfennigen heeft het echtpaar zich toegeëigend. Het be drag werd voor amusement en voor het koopen van een paar lakschoenen uitge geven. VLIEGTUIG IN TROEP SOLDATEN GEVALLEN 4 Elf doo<den, 15 zwaar gewonden Bij oefeningen van een Indische troe penmacht in de buurt van Karatsji (Br. Indië) is gisteren een ernstig ongeluk ge beurd, Een der 4 vliegtuigen, behooren- de tot het eerste eskader van het Indi sche vliegcorps en bestuurd door lui tenant Surka kreeg als oefening op, om de op den grond marcheerende troepen te beschieten met een machinegeweer. De bestuurder daalde daartoe tot vlak boven de betrokken afdeeling, maar op dat moment weigerde de motor en het toestel kwam midden tusschen een pe loton Gurkha's terecht die het in letter lijken zin wegmaaide. Elf soldaten waren op slag dood, 15 zijn zwaar en 30 lichter gewond. Het toestel werd volkomen ver nield, maar de bestuurder en de mecani cien kwamen er met lichte verwondin gen af. Merkwaardig werkverschaffingsplan, In het Westen van Polen hebben verscheidene gemeenten teen interes sant plan opgevat voor de bestrijding der werkloosheid. Met behulp van den staat wil men na melijk in iedere gemeente verschillen de boerderijtjes oprichten, bestaande uit 1 of 2 hectaren grond met een huisje en 'n schuur. Tot dit doel wil men aan den staat of aan ue gemeente toebe hoorende gronden 'in kleine stukken verdeelen. Werklooze ,arbeiders, die aan zekere eischen voldoen, kunnen zulk een boer derijtje toegewezen krijgen, en zij beta len dit door het verrichten van arbeid. Door b.v. in een steenbakkerij te wer ken, verdienen zij de steenen waarvan het huis wordt gebouwd, zij verdienen het hout door het vak van houthakker uit te oefenen. Men heeft berekend, dat voor iedere boerderij slechts 870 zloti aan contanten noodig is, en deze schuld zou overeen komstig de wetten inzake de hervor ming van den landbouw verrekend kun nen worden. Dit eigenaardige plan, dat door de werkloozen met enthousiasme is be groet, zal reeds spoedig tot uitvoering worden gebracht. Het Geboortehuis van Paul Kruger staatsmonument. Het geboortehuis van P,aul Kruger op „Bulhoek" is geres taureerd en blijft thans staatsmonument. De herstelkosten werden door een co mité bijeengebracht. HET PROCES TE FLEMINGTON. Twee getuigen zeggen Haupt- mann te herkennen. In het proces te Flemington tegen Bruno Hauptmann werd gisteren als eerste getuige de officieele deskundige op het gebied van vingerafdrukken ge hoord, die in het buitenverblijf van Lindbergh een onderzoek heeft ingesteld naar vingerafdrukken, welke afkomstig zouden kunnen zijn van den ontvoerden en moordenaar van den Lindbergh-ba- by. Hij moest evenwel voor de jury toe geven, dat hij noch in de kinderkamer, noch op de ladder, welke in de nabij heid van het huis in den tuin van Lind bergh is gevonden, noch op een werk tuig, dat door den ontvoerder vergeten was, vingerafdrukken heeft kunnen vin den. Daarentegen zijn wel sporen in de sneeuw ontdekt en wel voetsporen var schoenen ter grootte van de Amerikaan- sche maat 9. De verdediger van Hauptmann viel terstond de verklaringen van dezen ge tuige aan en wees erop, dat zoowel me vrouw Lindbergh als Betty Gow ver scheidene voorwerpen in de kinderka mer hebben aangeraakt en verplaatst. Na den deskundige werd een 87-jarige grijsaard, Hochmuth genaamd, in ver hoor genomen, die in de nabijheid van Lindbergh's buitenverblijf, Hopewell, woonachtig is. Deze man verklaarde, dat hij op den dag van de ontvoering een iets bescha digde auto gezien heeft. In deze auto heeft de man gezeten, die, toen hij naar hem keek, plotseling een gezicht trok, alsof hij een boozen geest had gezien. In de auto bevond zich volgens de verkla ring van getuige ook een ladder. Hoch- (Ingez. Med.) muth wees Hauptmann aan als den in zittende van den auto. Toen de rechter hem vroeg, of hij zich wellicht niet vergiste, trad Hochmuth op Hauptmann toe, lichtte diens hoofd iets omhoog, keek hem opmerkzaam in het gelaat en schudde daarop beslist van neen. Hauptmann s verdediger onderwierp Hochmuth hierop aan een langdurig kruisverhoor en poogde hem zich in zijn verklaringen te doen tegenspreken. Al deze pogingen bleven evenwel zonder resultaat, Vervo'gens werd een taxi-chauffeur, Perone genaamd, als getuige verhoord, die Hauptmann aanwees als den man, die hem, tijdens de onderhandelingen over het losgeld voor den baby van Lind- bergh, een briefje had overhandigd met «een mededeeling voor de door Lindbergh met de onderhandelingen belasten dr. Condon. In de zaal ontstond groote opwinding toen getuige, na het afleggen van deze verklaring, evenals Hochmuth naar Hauptmann toeging, hem aankeek en tenslotte verklaarde: „Dat is de man". 1 Hauptmann reageerde op deze ver- k aring rustiger dan op zijn identificee- ring door Hochmuth, welke hij beant woordde met de tot zijn vrouw gerichte opmerking: „Die oude man moet gek zijn". ONTVANGEN KALENDERS Wij ontvingen nog een tweetal ka lenders vóór 1935. De weekkalender uitgegeven door de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" bevat een flinke ruimte voor aanteekeningen. Een viertal prachtige fotografien zijn tus schen de weekbladen gevoegd. Ook de wijnkalender uitgegeven door de ver eeniging van Nederlandsche wijnhan delaars ontbreekt dit jaar niet. Het schild van dezen weekkalender is naar een ontwerp van F. van der Hem- De Rijkswaterstaat heeft het on- d< riuuid van het Necerlandsch gedeelte van het karaal va I erneuzen, alsmede van cien Rijksweg GoesHoedekens- kerke-Terneuzen-Sas van Gent-grens, gedeelte Terneuzen-Be'gische grens, ge gund aan G. A. v. d. Straaten te Ter- neuzen voor 31600 per jaar. De levering van betontegels ten be hoeve van het te maken rijwielpad langs den Rijksweg op Zuid-Beveland is bij overeenkomst gegund aan de N.V. Beton Mij. „Grotius" te Gorinchem voor f 4500. Middelburg, 8 Jan. Op de vei ling deden: kropdunsel 33 c„ veldsla -15 c„ spruiten 3—10 c„ schorsenee- ren 8 c„ koolrapen 12,5 c., wijnpeën I2 c„ roode kool 24 c., petjn 26 c., uien 13 c., kroten 13 c„ witte boo* nen 14 c„ bruine boonen 19 c., alles per eg; peën 47 c., rapen 13 c., prei 4 8 c„ selderie 13 e., knolselderie 13 c„ alles per bos; savoye kool 36,5 c„ roode kool 26 c., boere kool 12 c„ witte kooi 3 c-, bloemkool 219 c„ an dijvie 23 c„ kropsla 1 c., alles per st. B.oemen: cyclamen 2327 c„ primula 9 c„ vetplanten 1012 c. ft Goes, 8 Jan. Veilings vereeniging Zuid-Beveland". Appels: Goud Reinette extra 2931, idem A 2427, idem B 20 22, idem C 1418, Schoone van Bos koop extra 27, idem A 2124, idem B 1822, idem C 1418, Zure Bellefleur extra 26, idem A 1723, idem B 1620, idem C 1015, Ontario 2728, Sterap pels 19, Meipipping 13, Court Pendu 17, Zure Armgaarde 1418, Zoete idem 18 20, idem Belief eur 16;17, idem Cam- pagner 1523, Geldersche Holaart 10 12, Kroet en Stekappels 110, per 100 kg- Peren: Comtesse de Paris extra 28 29, idem A 1826, idem B 1722, idem C 1114, Gieser W'ldeman extra 17 18, idem A 1516, idem B 1314, idem C 912, Madame Lavavaseur extra 12, idem A 11, idem B 10, idem C 79, Winter Rietpeer extra 1214, idem A II12, idem B 910, idem C 57, Doyenne George Boucher 16, idem d'Alencom 14, K'eipeer 713, Brede- rode 912, Winter Suikerijen 78, id. Louwtjes 79, St. Remy 913, Ponds- peer 1011, Kroet en Stekpeer 0,506, per 100 kg. Diversen: Bloemen 1157, per 100 pot, Kipeieren 2,703,30, per 100 st„ Aardappelen: drielingen 1,90, per 100 kg. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6