OVERSTE SAXON ZEELAND. Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent KERKNIEUWS. KUNST EN WETENS0HAP. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 9 JANUARI 193S. No. 7. Historische Avonturenroman, MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. De Fransch'Italiaansche over eenkomst Veel gejuich, maar de tekst nog niet gepubliceerd Zullen Hongarije en Duitsck- land aan 't spel mee willen doen 7 Oostenrijksche trots. Er wordt veel gejuicht over de over eenkomst, die Lavat en Mussolini te Rome gesloten hebben. V oor,al in brankrijK en Italië natuurlijk; maar ook terüege in tingeland en de meeste „neu trale landen. Dat is zeer wel begrijpe lijk. Men heelt jaren achtereen niet peel gelegenheid gehad, om blij te zijn over poimeke geoeurtenissen. 't Leek voortdurend den verkeerden kant op te gaan. De staatkundige betrekkingen tusschen de verschillende Luropeesche landen werden al maar slechter. Daar uit ontstond een spanning, die velen deed gelooven, dat een nieuwe oorlog binnen betrekkelijk korten tijd moest uitbreken. Nu ziet men opeens echter iets gebeuren, d,at heel geschikt schijnt om dien oorlog op zijn minst een heel eind in de toekomst te verplaatsen. Geen wonder dus dat er gejuicht wordt. Intusschen kent men nog steeds niet den juisten tekst van de overeenkomst. Bekend is alleen, dat Laval en Musso lini een tweeledig accoord hebben ge sloten, waarvan het eerste deel de voorwaarden zou bevatten, om in mid den-Europa een rustigen toestand te scheppen en het tweede de koloniale kwestie in Afrika regelt, Op het eerste komt 't vooral aan. Zoolang men niet precies weet, op welke wijze de beide staatslieden die rust denken te be werkstelligen, kan al te veel gejuich misplaatst zijn. Men hoort intusschen wel verschil lende onderstekingen opperen. Die ko men dan hierop neer, dat Erankrijk en Italië mekaar zullen raadplegen, in ge val van een bedreiging van Oostenrijk en dat zij aan alle midden-Europeesche landen een aanbeveling zullen voorleg gen om een verdrag van non-interventie te sluiten. Oostenrijk, Hongarije, Zuiu- Slavië, Roemenië en Tsjecho-SloWu»--,,- zouden elkaar dus moeten beloven, zich niet langer met eikaars binnen- landsche aangelegenheden te bemoeien. En ook Duitschland zou een uitnoodigmg in dien zin ontvangen. Dit laatste be- teekent de plechtige verklaring van de Duitsche regeering, om de handen v/an Oostenrijk af te houden. Indien de onderstellingen juist zijn, zal het er nu vooral op aankomen, of de genoemde landen dit een en ander willen. Ten aanzien van de kleine En tente (Zuid-Slavië, Roemenië en Tsje- cho-Slowakije) hoeft men daaromtrent nauwelijks twijfel te koesteren. Die lan den zijn de mede-overwinnaars uit den wereld-oorlog. Zij hebben in de jaren na den oorlog zoo ongeveer gekregen wat ze begeerden en hun grootste zorg is, zulks te behouden. Het denkbeeld van Laval en Mussolini komt dus in hun kraam te pas. Het wil op zijn ma nier den bestaanden toestand consoli- deeren en daarom kunnen ze er alleen maar voor zijn. Of dit beteekent, dat Zuid-Slavië nu meteen ook al zijn wan trouwen tegen Italië zal opgeven, dient echter afgewacht. Daar kan men nog zoo zeker niet van zijn. Anders dan ten aanzien van de Klei ne Entente staat de zaak, wat Hongarije en Duitschland betreft. Hongarije is niet tevreden met den bestaanden toestand Het acht zich en niet ten onrechte tekbrt gedaan bij de vredesverdra gen. Daarom wordt het voor de Hon- gaarsche regeering niet gemakkelijk zich bij 't voorgestelde verdrag aan te sluiten. Tenzij zij zich daarbij uitdruk kelijk op het standpunt zou kunnen plaatsen, dat 't de grenzen in midden- door G. P. BAKKER. 11). „Ja, jammer", zei de zwerver lachend. „Ook dat heb je van een naamge noot." „Esopus", meende de dokter, „voor een kluizenaar spreek je te veel, m,aak M een £oe<* maal gereed." „Meester" antwoordde de wonderlij ke kluizenaar. „Ik ben uw dienaar, maar uw doel klinkt beter dan uw woorden. En hij ging, nog even angstig naar Wolf kijkend. „U kent het doel van mijn zwerf tocht", vroeg Saxon. „Ik geloof het wel." „U heeft mij verteld dat mijn vrienc de wonderdokter dood is. Dat heeft mij zeer getroffen. Hoe is hij gestor ven?" „In 'een hinderlaag gevallen en dooc geschoten," „En hij was een ziener." „Ja, maar zij zijn het bijna nooit waar het hen zelf betreft. Zijn dood zal ge wroken worden, bloedig gewroken." Beiden zwegen. „Hier heb ik een groote bril voor u meegenomen" zei de meester. „Als u zich tusschen de menschen beweegt zien ze uw jonge oogen niet." „Dank u, maar allen zien gelukkig niet zoo scherp als u". Europa niet garandeert. Op den keper beschouwd, doet 't verdrag dat trouwens ook niet. 't Wil immers niet meer zijn indien althans de on derstellingen juist zijn 'dan een ver klaring, dat men zich niet mekaars bin- nenlandsche aangelegenheden zal be moeien. Dat is iets anders dan een verklaring v,an onaantastbaarheid der grenspalen. Hebben Laval en Musolini dezen vorm juist gekozen, met 't oog op Hongarije? Dat lijkt niet onmogelijk. Men moet er nu ten zeerste benieuw naar zijn, wat Hongarije zal doen. Voor Duitschland geldt mutatis mu tandis hetzelfde ak voor Hongarije, n Belofte, om zich niet meer met de biti- nenlandsche aangelegenheden van Oos tenrijk te zullen bemoeien, moet Berlijn zwaar vallen. Geruchten willen, dat de Fransch- Italiaansche overeenkomst ook een be paling bevat ten aanzien van de Duit sche herbewapening. In dezen zin, dat men die te Rome en te Parijs als onwet tig zal blijven beschouwen, zoolang zij niet door den Volkenbond gesanction- neerd is. Op zichzelf beteekent dit niet zoo heel veel. Men kan er een waar schuwing in lezen aan het adres der Duitschers. Berlijn zal alevel buitendien reeds geweten hebben, hoe men te Pa rijs en Rome over die herbewapening denkt. Tenslotte nog een enkel woord over de positie van Oostenrijk. In de over eenkomst van Laval en Mussolini zal in geen geval het woord g a r a n t ie van Oostenrijk's grenzen voorkomen. Oor spronkelijk lag het wel in de bedoeling, om die grenzen te waarborgen, maar daar heeft Oostenrijk zich tegen verzet, om redenen van nationale eer. Het wil derglijke waarborgen niet van Zuid-Sla vië en Tsjecho-Slovakije, omdat deze landen geheel cf gedeeltelijk uit de voormalige Donau-monarchie zijn voort gekomen. Men heeft te Weenen nog zijn trots. Wie zal het ten kwade duiden? EEN FILM OVER PRINSES JULIANA. Als vervolg op Neerlands Oranjefilm is een film betreffende het leven van Prinses Juliana vervaardigd. De film is samengesteld door de H.A. V.O,-onderneming uit een groot aantal opnamen van nationale gebeurtenissen welke H. K, H. in den loop der jaren heeft bijgewoond en welke destijds door de N.V, Profilti werden vereeuwigd; voor zoover uit de eerste levensjaren van de Prinses nog geen films waren verkregen, zijn een aantal foto's uit die jaren kiekjes waarvan er verschei dene nog onbekend zijn voor het pu bliek daarin ingelascht, terwijl het geheel in chronologische volgorde is ge zet en muzikaal is geïllustreerd. Zoo ziet men de doopplechtigheid op 30 April 1909, de Prinses als baby, als opgroeiend kind, als studente; we ont moeten haar verder op diverse bezoe ken door Nederland, bij de weermacht, bij de installatie van het Nationaal Cri siscomité, bij de hulde in het Stadion, bij de teraardebestelling van Haar Grootmoeder en van Haar Vader; te zamen met de Koningin bij diverse ge beurtenissen en tenslotte o.m. bij de opening van het nieuwe hoofdkwartier van de Nederlandsche padvinders. De vertooning van deze interessante film die over eenigen tijd in het open baar zal geschieden duurt ongeveer 5 kwartier. (N. R. C.) DE RAMP VAN DE UIVER Zal de regeering een commissie van onderzoek in stellen Naar de Msb. verneemt wordt bij de regeering de instelling van een officieele commissie tot onderzoek van de oor zaak van de ramp van de Uiver in zeer ernstige overweging genomen. Zijn wij goed ingelicht, aldus het blad, dan is de instelling van een zoodanige commissie zeer waarschijnlijk. (Zooals men weet, is een ambtenaar van het departement van Waterstaat naar Rutbah Wells geweest, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Het bericht van de Msb. zal hiermee wel verband houden). TEGEN MISLEIDING. De Ned. Ver, van Huisvrouwen heeft tot den minister van Sociale Zaken een adres gericht, waarin de aandacht ge vestigd wordt op een wenschelijke aan vulling van de Warenwet in dien zin, dat het aangeven van de hoeveelheden op verpakte waren verplicht wordt ge steld. Het spreekt vanzelf zegt adres sante dat het juist in dezen tijd, nu de huisvrouw vaak met een gering be drag haar huishouding moet voeren, het voor haar van het hoogste belang is. dat zij dit zoo doeltreffend mogelijk be steedt, waartoe noodig is, dat zij. zich niet alleen van de kwaliteit, maar ook van de kwantiteit van hetgeen haar wordt geboden, een zoo duidelijk moge lijk beeld kan vormen en de kans op misleiding is uitgesloten. Adressajite betoogt, dat ook in de kringen van den bonafiden handel aan een dergelijke be paling groote behoefte wordt gevoeld. HET NIEUWE SCHUTTERSHOF, De opening met een intiemen kunstavond ten bate van de jieugdige werkloozen. Men verzoekt ons opname van het volgende: De dag, waarop het herbouwde „Schut tershof" voltooid zal zijn, nadert snel en naar ons werd mecegedeeld, zal de nieuwe raai op Woensdag 16 Jan. offi ciéél worden geopend. Vele Middelburgers, die aan het oude „Schuttershof" herinneringen hebben, zullen nieuwsgierig zijn hoe deze bij uit stek voor festiviteiten geschikte gele genheid er in haar nieuwe gedaante zal uitzien. De verandering zal inderdaad zeer groot zijn! Maar lang behoeft het geduld der nieuwsgierigen niet op de proef te wor den gesteld, want reeds op den avond van den openingsdag zelve, wordt de eerste uitvoering gegeven, die men te gen betaling van een matigen toegangs prijs zal kunnen bijwonen. De commissie tot steun aan jeugdige werkloozen organiseert een liefdadig heidsavond, met een heel smakelijk pro gramma. Onder leiding van een bekend musicus hier ter stede zal een klein, doch uitge lezen damesensemble liederen zingen van Schubert, Mendelssohn, Schumann Brahms, Zagewijn e.a., terwijl ook duet ten en eenige liederen solo zullen wor den gezongen. Verder zal een bekend fluitist, ge steund door piano-begeleiding van zijn kunnen blijk geven terwijl ook aan rhythmische kunst een plaats op het pro gramma is gegeven. Ten slotte zal een stadgenoot min of meer humoristische poëzie voordragen. Wij hopen en vertrouwen, dat deze avond, waarin van goede kunst zal kun nen worden genoten, zal slagen en dat 'n volle zaal 't nieuwe „Schuttershof" zal be wonderen en de werkzaamheid der com missie, ten behoeve der jeugdige werk loozen zal beloonen. DE UITVOERING VOOR HET MIDDELBURGSCH MUZIEKKORPS. Voor ons ligt het programma voor de op Donderdag 17 dezer in het Schut tershof te houden uitvoering ten bate van het Middelburgsch Muziekkorps- Het bevat eerst de namen van de le den van het eere-comité n.l. jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford,Commissaris der Koningin, voorzitter; M. Fernhout, bur gemeester, leden: mr- W. M, G. Jolles, president arrondissements-rechtbank; mr- W. F. E. baron van der Feltz, offi cier van justitie; S. W. Weisfeit, inspec teur P. T. en T. en G. Berghuijs, majoor garnizoenscommandant. In het in de nieuwe spelling geplaat ste voorwoord van het bestuur van het Middelburgsch Muziekkorps lezen wij o.a.: „In de loop der jaren is veel te gronde gegaan van wat eens een goede naam had in onze stad; het Middel burgs Muziekkorps wist zich echter té handhaven. Natuurlijk lieten de tijds omstandigheden ook op ons korps hun invloed gelden, speciaal in de vorm van verminderde gemeentesubsidie, doch ons bestuur gaf geen krimp en de werkende leden evenmin. De alarmeerende berich ten betreffende de finranciëele toestand hadden ten gevolge, dat velen zich met ongerustheid afvroegen, hoe dat afloo- pen zou en of er geen mogelijkheid be stond het korps te steunen. Uit die over wegingen werden eerst de veteranen- voetbalwedstrijden geboren. Thans staan we aan de vooravond van een nieuwe poging om het aloude korps te helpen in zijn financiële strijd. Deze poging gaat uit van het Middelburgs P.T.T, personeel, terwijl bovendien de gymnastiekverenigingen „Wilhelmina" en „Achil es", benevens de Funny-band welwillende medewerking verleenen. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur een en ander op hooge prijs stelt en van zijn kant het dringend verzoek tot Middel burgs ingezetenen richt: Komt in groote getale naar de gerestaureerde Schuttershofzaal enigeniet daar van al les, wat de genoemde verenigingen U bieden zullen. Gij smaakt dan tevens de voldoening een steentje bijgedragen te hebben tot instandhouding van het sym- bolieke gebouw, dat Middelburgs Mu ziekkorps heet". OVERVAL MET ROOF. DRIEWEGEN. In den nacht van Maan dag op Dinsdag te plm. 1 uur hebben tot nog toe onbekende personen zich toegang verschaft tot de woning van M v. d. P. Na bedreiging hebben zij de zuster van genoemde v, d. P. een zeker bedrag afhandig gemaakt, waarna de onverlaten zijn vertrokken. Door middel van een ladder zijn zij op den zolder gekomen. De politie stelt een onder zoek in. „Uw hond zullen we gedeeltelijk grijs moeten verven, maar beter is een an dere vermomming." „Heeft uw vriend u alles van mij ver teld?" vroeg Saxon. „Alles, dat weet ik niet, maar wel veel, overste. Hij deelde mij mede, dat u prinses Marion uit MaagdenSurg heeft gered. Hoe u door de onderaardsche gang ontvlucht en ontkomen bent naar Rudolf's herberg. Hoe hij u en de prin ses in Brandenburg weer bij elkaar heeft gebracht. Uw strijd tegen de Pap penheimers neb ik zelf gedeeltelijk meegemaakt als stille getuige." „Heeft hij u niet gesproken over een verborgen schat?" „Neen." „De kostbaarheden uit het huis met den toren?" „Neen. Wel weet ik dat er in dat huis van de prinses groote famineschatten aanwezig geweest zijn, dat ae Pappen heimers er overal naar hebben gezocht, maar dat ze niets gevonden hebben. Mijn vriend heeft echter nimmer met mij dit punt aangeraakt". De overste zweeg. Waarom zou zijn vriend zijn opvolger, niets hebben ge zegd, Hij vertrouwue dezen dokter, maar er was goua, veel goud. „Overste", verbrak de meester de stilte. „U behoeft mij uw volkomen vertrouwen niet te schenken. Nu nog niet ten minste. Het zal van zelf wel komen. Ik wil niet in uw geheim drin gen. Laat ik u liever iets van onzen gemeenschappelijken vriend vertellen. „We waren samen aan de academie, werkten samen als gevangen studenten in de kelders. Kent u dat leven?" „Neen", zei Saxon. „Ik heb aan een paar universiteiten gestudeerd, maar nooit als kelderstudent." „Water, brood en boeken." „Later hebben we getracht goud te maken, zijn bijna samen in de lucht ge vlogen. Daarna hebben we ons als heel meesters gevestigd en samen gestreden tegen de heksenvervolgingen. Wij dok toren hebben bijna altijd vooruitstre vende denkbeelden. Wat wij daarbij on dervonden hebben, was niet veel fraais. Wraak, nijd en geldzucht. Hij is getrouwd. Ik niet. Waarom, dat kan ik u gerust zeggen. We werden ver- lieia op dezelfde vrouw. Zij trouwde hem en dit ts het buitengewone: het bracht geen verwijdering. Zij was een lieve, verstandige vrouw. Ze kreeg een dochter, blond met blauwe oogen, even als zij. De moeder stierf. Wij beiden hielden, geloof ik, even veel van dit bloeiende, onschuldige meisje. Ze was in Maagdenburg toen de stad werd ge plunderd. Wij kwamen te laat. Zij reu^e haar eer door uit doodsangst in een put te springen." De meester zweeg 'n oogenblik. Toen vervolgde hij: „Wij zwoeren het meisje te zullen wreken tot onzen dood. Hij heeft zijn eed gehouden en ik zal het ook doen. We hebben samen den bond opgericht. Het veemgerecht geschoeid op de oude leest v,an de vorige eeuw." De overste kon in het halfduister het (Ingez. Med:.) gezicht van den dokter niet zien, maar hij hoorde de slem. Hij zocht de hand van den ander en drukte die stevig. „Vergeef mij" zei hij, „als ik door mijn wantrouwen uw verdriet weer heb op gewekt, de oude wonden opengehaald heb." Hij aarzelde even. „Maar goud, veel goud is zoo'n groote verleider voor de meeste menschen. Ik zal u alles vertellen en geen geheimen meer voor u hebben, meester." „Overste, ik vraag niet naar uw ge heimen, Indien u meent dat mijn hulp u van nut kan zijn, ben ik geheel tot uw dienst en kunt u op mij bouwen. U begrijpt dat ik een vijand ben van Tilly en Pappenheim, die Maagdenburg heb ben overgegeven aan de plunderende soldateska. Wij" zijn uw vrienden. Wij werken langzaam en in stilte. Maar wie langzaam gaat. „Gaat zeker". „Juist. Aan geld hebben we geen be hoefte. Duizenden zijn gestolen en wor den nog gestolen, geld, goud, kostbaar heden en mijn mannen nemen van de dieven. We geven bestolen menschen het hunne terug, maar de meesten heb ben het niet meer noodig. Wij voeren den kleinen oorlog, maar wij voeren hem op een gerechte wijze, zullen hem voeren tot het bittere einde. U moet onze macht niet onderschatten. Wij vormen een klein leger, allen vastbe raden mannen, allen getroffenen. On trouw en verraad bestaat bij ons niet. Ieder heeft een strenge proef achter den rug. Zelfs de kluizenaar, die u straks jecovftoi levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon» (ingez. Med.) WISSENKERKE. Maandagavond kwam de N.C.L.B. in Vergadering bijeen. Onder leiding van den heer C. de Smit. De heer Rupperts, hoofdbestuurslid, hield een propaganda rede. LOOP DER BEVOLKING. WESTKAPELLE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.2206 personen (1154 m. en 1052 v.) Er werden in 1934 geboren 22 jongens en 10 meis jes; vestigingen 15 m. en 18 v. pers.; overleden 15 m. en 12 v. pers,; vertrok ken 16 m. en 29 v. pers. (Bevolking ein de 1933 2213 personen). BORSSELE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1462 personen (730 m, en 732 v.) Er werden in 1934 geboren 15 jongens en 17 meis jes; vestigingen 14 m. en 20 v. pers.; overleden 5 m. en 7 v. pers.; vertrok ken 23 m. en 30 v. pers. (Bevolking ein de 1933 1461 personen). AARDENBURG. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l, 2112 personen (1033 m, en 1079 v.). Er werden in 1934 geboren 18 jongens en 12 meis jes; vestigingen 63 m. en 61 v. pers.; overleden 8 m. en 8 v, pers.; vertrokken 63 m. en 56 v. pers. (Bevolking einde 1933 2093 personen). SINT KRUIS, De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 655 per sonen (350 m. en 305 v.). Er werden in 1934 geboren 3 jongens en 4 meisjes; ves tigingen 13 m, en 10 v- pers.; overleden 1 v. pers.; vertrokken 20 m. en 20 v. pers. (Bevolking einde 1933 666 perso nen). Ds- G. Lans, Ned, Herv. pred, te Huizen, herdenkt heden zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Lans werd in 1879 te Rotterdam geboren. De jubilaris diende o.m. de gemeente St. A n n al a n d. ZWEVENDE ZIEKTEKIEMEN. W. F. Wells en W. R. Stone van de Harvard-universiteit hebben door proef nemingen bevonden, dat ziektekiemen, die b.v. bij het hoesten en niezen wor den uitgestooten, niet, zooals tot dusver werd verondersteld, naar den grond val len en daar sterven, maar kunnen blij ven zweven en verscheidene uren, in sommige gevallen zelfs dagen, haar kiemkracht behouden. Indien de uitkomsten van deze proe ven worden bevestigd, zou alweer de volksmond gelijk krijgen, die aan slech te lucht schuld geeft van menige ziekte ofschoon men slechts weinig dien- heeft gesproken, zal zijn leven voor u opofferen. En als de groote slag gesla gen wordt, sta ik met een goed regi ment aan uw zijde. De wonderdokter vroeg het u eens als een groote gunst. Ik vraag hetzelfde. Maar laten wij ons niet verdiepen in krijgsmuziek van de toekomst. Het m,ag u nu wonderlijk schijnen, maar het is de zuivere waar heid. En als eens op uw tocht uw toe stand hopeloos mag schijnen, geef dan nooit den moed op. Vrienden zullen over u waken." „Ik geloof u", antwoordde de over ste. „Ik zal u mijn volledig vertrouwen schenken. Toen wij, de prinses en ik, gevlucht zijn, hebben we alle kostbaar heden begraven. De koning v,an Zwe den heeft geld noodig en de prinses ne- loofde hem alles voor de goede zaak. Ik ken de plaats waar de schat Is gebor gen, maar Maagdenburg is in handen van den vijand. Zou het mogelijk zijn de kostbaarheden te lichten?" „Wij zullen het probeeren. Op onze hulp kunt u rekenen. De schippers van Maagdenburg zijn onze vrienden. Wij zullen nu een maaltijd van onzen klui zenaar verorberen en dan eenige uren rust nemen, Om vier uur heb ik paarden besteld om u naar de Oude Herberg van Rudolf te brengen. Een ruiter heeft van loopen spoedig zijn bekomst." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5