akkertjes' OVERSTE SAXON Zoo naar? KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 8 JANUARI 1935. No. 6. Historische Avonturenroman, 60ES. VLISSINGEN, WALCHEREN. Wordt ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk niet meer kunt blijven verrichten. Neem nu toch eens één of twee "AKKERTJES" die Uw pijnen zullen verdrijven en U ook in. deze dagen fit en opgewekt zullen maken. AKKER-CACHETS ZUID-BEVELAND. Overeenstemming tusschen Mus solini en Laval. Jarenlange vijandschap in vriendschap ver keerd. Hoe 't groeide. Maar de kwestie van de bewapening ter zee is nog open. Mussolini en Laval zijn het eens ge worden. Over een verdrag, dat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk zou garan deeren en de rust in Centraal-Europa bevorderen. Dat lijkt uitstekend. De toe nadering tusschen Frankrijk en Italië, welke nu zoo ongeveer een half jaar aan den gang is, krijgt hiermee voor 't eerst werkelijk relief. Het zat er de laatste jaren altijd op tusschen de beide groote mogendheden. Men liet geen enkele gelegenheid voor bijgaan, om mekaar onaangenaam te zijn. Er waren een heele boel grieven aan weerszijden. Italië achtte zich bij de vre desverdragen door Frankrijk achteruit gezet. Het kreeg veel minder buit dan 't had willen hebben. Heel stekelig werd de verhouding, nadat Mussolini de la kens te Rome ging uitdeelen. Een heel stel Italiaansche politieke vluchtelingen vond toen onderdak in Frankrijk en kon daar naar hartelust tegen het fascistisch régime stoken. Dat prikkelde den Duce voortdurend en zoo nu en dan gaf hij zeer luidruchtig lucht aan zijn ontstem ming. Frankrijk op zijn beurt wantrouw de het „imperialisme" van Mussolini. Zijn pogingen, om invloed te krijgen op den Balkan brachten hem in botsing met Zuid-Slavië, den vriend van Frankrijk. In Afrika botsten de wederzijdsche ko loniale belangen. De zeer slechte ver standhouding demonstreerde zich ten slotte fel bij de vlootbesprekingen. Italië maakte aanspraak op een even sterke vloot als Frankrijk. Daar wilde Parijs niets van weten. Slechts het feit, dat Mussolini niet over de noodige contan ten beschikte, om er een wedstrijd in 't bouwen van oorlogsschepen op te wa gen, voorkwam dat deze aangelegenheid op de spits werd gedreven. De vijandschap is nu echter in vriend schap verkeerd. De politieke gebeurte nissen van het afgeloopen jaar hebben dat zoo gewild. Er ontstond een nieuwe macht in Europa, die van het Derde Rijk. Beide landen, Frankrijk en Italië zijn zich daardoor bedreigd gaan voelen en kwamen zoo tot het besef van gemeen schappelijke belangen. De omstandighe den werkten dit overigens in zooverre in de hand, dat Mussolini zijn imperia listisch streven goeddeels had opge geven. In de praktijk was gebleken, dat er nergens veel voor Italië te verdienen viel. De Duce heeft wel vaker getoond, in zulke gevallen, verlies te kunnen ne men. Er moest hem nu meer aan gele gen zijn, met Frankrijk tot een accoord over de koloniale kwestie te komen. En Frankrijk zou allicht wat over hebben voor de Italiaansche vriendschap, Kwes tie van koop en verkoop tenslotte; tot wederzijdsch profijt. In het begin van het vorig jaar liet zich nog allerminst aanzien, dat het al lemaal dezen kant zou opgaan. Het fas cistisch Italië koesterde toen nog eenigs- zins broederlijke gevoelens jegens het nationaal-socialistische Duitschland. Van natura. Maar lang niet zonder wantrou wen. Het streven van 't Derde Rijk, om Oostenrijk in te palmen, vond Mussolini bijna afgrijselijk. Men weet waarom: Ita lië heeft na den oorlog een stuk van Tirol gekregen en dat zou een groot Duitsch Rijk wel eens terug kunnen wil len hebben; eerder in elk geval dan een zwak Oostenrijk. Het wantrouwen won het geheel en al van de broederschap toen op den 25sten Juli Dollfuss werd vermoord. Sindsdien is Mussolini met Frankrijk aan 't toenaderen gegaan. Toen we dit schreven, was het ac coord, dat de Duce nu met Laval heeft gesloten, nog niet in zijn juiste bewoor dingen bekend*). Men kon alleen raden, hoe 't er ongeveer uit zou zien: een ver drag, waarbij Frankrijk en Italië op de een of andere manier Oostenrijk's onaf hankelijkheid zouden garandeeren en waartoe alle buurstaten, mitsgaders Duitschland en alle Balkan-landen uit- genoodigd zouden worden toe te treden. Iets dergelijks althans. En dan voorts nog een overeenkomst ten aanzien van de koloniën in Afrika, Als de juiste tekst van een en ander bekend is, valt er vermoedelijk nog wel iets meer van te zeggen. Allicht in de zen zin: dat de beteekenis er van toch ook weer niet overschat moet worden. Immers op één punt is men zeer waar schijnlijk nog niet tot "overeenstemming gekomen: de bewapening ter zee. En dat is een zeer netelig en dus belangrijk punt. Eerst, als men 't klaar speelt, ook dit probleem op te lossen, kan van een volledig accoord sprake zijn. Dat van nu mag slechts voorloopig heeten, al blijft het dan van groot gewicht. Men zie intusschen de rubriek bui tenland in 't le blad. INVOER-VERBOD VAN ZAAl- PEULVRUCHTEN. De Ned. Akkerbouw-Centrale be richt ons, dat een volledig invoerverbod in Nederland voor zaaipeulvruchten be stemd voor groentedoeleinden is afge kondigd. Deze regeling wordt geacht te zijn in gegaan op 1 Jan. 1935, Ten einde de uitvoering van reeds ge sloten transacties niet onmogelijk te ma- i ken is bepaald, dat voormeld verbod uitzondering zal lijden voor op heden reeds afgesloten contracten, en wel in dier voege, dat voor deze reeds gecon tracteerde partijen de invoer mogelijk zal zijn op 1 Maart 1935, Firma's welke v,an deze uitzonderings bepaling gebruik willen maken, dienen voor 12 Januari a.s, bij het secretariaat van den bond van vereenigingen van zaadhandelaren en zaadtelers of -hande laren in Nederland te Bennekom opgave te doen van hare voor 6 Januari 1935 gesloten contracten. DE RAMP VAN DE „UIVER". Waar ligt de oorzaak Naar aanleiding van de verklaring van de K. L. M., dat blikseminslag posi tief wordt uitgesloten, schrijft het „Va derland" o.m.: Het is intusschen te hopen, dat de deskundigen het eens kunnen worden in hun meening over de oorzaak van de ramp. Is dit niet mogelijk, dan komt de Nederlandsche luchtvaart in een pijn lijke positie, die ongetwijfeld niet be vorderlijk zal zijn aan een snelle Ame- rikanisatie van de luchtvloot en dat, terwijl wij juist zoo dringend Amerikaan- sche snelheid op den weg naar Indië noodig hebben. Hier wreekt zich wel heel erg de fout, die men ten onzent heeft gemaakt: men heeft zoo lang de beteekenis van meer snelheid op den weg naar Indië onderschat, dat de eigenindustrie het zwenkingstempo niet heeft kunnen bij houden. Intusschen, zoolang de Rijksstudie dienst voor de luchtvaart niet openlijk stelling neemt, hoede de buitenstaander zich voor critiek op de Douglas. Als Rubath Wells een onvolkomen heid van het toestel aan het licht heeft gebracht, moet men zich echter voor oogen stellen, dat hier wel heel scherp een nadeel van confectie wordt gede monstreerd. Het was te Rubath, dat de door G. P. BAKKER. 10). Marion en hij waren in haar karos naar Berlijn teruggereden. Onbekom merd om haar palfreniers, had ze zich in zijn armen gevleid en met zachte tril lende stem gezegd: „Lieveling. Wat zijn we dom geweest, als ik er aan denk, dat we altijd bij el kaar hadden kunnen zijn en dat ik het ben geweest die je aangemoedigd heb om je weer in al die gevaren te bege ven, dat je misschien niet weer bij mij terug komt, dat de mogelijkheid De- staat.... Waarom zijn we niet bij el kaar gebleven wij beiden alleen. Wat kunnen andere menschen ons eigenlijk schelen", „Maar liefste", was hij haar in de re de gevallen. „We mogen toch niet zoo zelfzuchtig zijn. We hebben den koning beloofd hem te helpen met onze beste krachten. We konden hem niet in den steek laten. Een lafaard zou je nooit kunnen beminnen. Je vader was ook 'n dappere krijgsman. En ik wil, dat mijn prinsesje trotsch op mij zal zijn." „Kan ik niet met je meegaan? Ik zou zoo graag je gevaren deelen. Als ik bij je was zou mijn verdriet niet half zoo, groot zijn", J „Heb geen zorg, ik zal mij er best' door heen slaan." „Neem mij mee." „Dat kan toch niet." „Toch kom ik misschien." Hij had h,aar tegen zich aangedrukt, haar den mond met hartstochtelijke zoe nen gesloten. Ze waren in Begijn- aan gekomen voor ze het wisten. Toen had ze gevraagd: „Zul je me trouw blijven?" „Ik zou niet anders kunnen en jij?" Zij hadden hun woord bezegeld en weer bezegeld. Hij had haar oogen, haar haren en toen ze uit het rijtuig stapte, haar mooie, slanke handen ge kust telkens weer, IJlings was ze de trap van haar pa leis opgesneld. Bij de deur had zij zich omgekeerd, was even blijven staan en had hem een handkus toegeworpen. Wat was hij een ezel geweest, dat hij haar niet gevolgd was. Het leven van een krijgsman was zoo wisselvallig. Hil had het liefste wat er voor hem op de wereld bestond, achter gelaten. Ik wil mijn doel bereiken klonk zijn vast besluit- Ik wil haar niet weer onder de oogen komen dan als overwin naar. Anders niet. Niets zal ik verzui men om mijn doel te bereiken. Verlie zen wil ik h,aar niet Hij herinnerde zich al te goed dien el- lendigen tijd, toen hij meende haar voor altijd verloren te hebben, toen zij ver loofd was met den hofmaarschalk van den keurvorst. Hij had den dood gezocht maar ondanks zijn roekelooze daden, had die geen medelijden met hem ge Rijksstudiedienst feitelijk voor de eerste maal de Douglas goed van binnen heeft gezien. Tot één conclusie meenen wij inmid dels wel gerechtigd te zijn: als de ach terstand op het gebied van snelheid is ingehaald met al of niet verbeterde Amerikaansche toestellen, moet zoo spoedig mogelijk teruggekeerd worden naar Nederlandsche toestellen. Wij heb ben d>n man, die de moderne snelheid voortbrengen kan. Dat wij zijn talenten uitbuiten Voor zoover wij kunnen na gaan is „De Schelde" op den goeden weg. DE BRIEVEN VAN DE „UIVER". Lit Bandoeng wordt gemeld: Nog eenige duizenden brieven van de mail van de Uiver zijn overgebleven, welke niet meer van een adres zijn voorzien. Deze brieven zullen gesorteerd wor len naar de p.aats van afzending. Binnen kort zal een officieele oproep worden gedaan, om onder opgave van diverse bijzonderheden en onder overlegging van een specimen van het handschrift, te trachten deze brieven ahnog bestelbaar te maken. BURGEMEESTER VAN ALBURY NAAR ONS LAND. Zooals onlangs is gemeld, zou de bur gemeester van Albury, die op het oogen- blik in Indië vertoeft, het voornemen koesteren dit jaar naar ons land te ko men. Thans kan het Hbl, met vrij groote zekerheid mededeelen, dat de heer Wough in Juli a.s. Nederland zal bezoe ken. UITSLUITEND MET DE ENGELSCHE LUCHTDIENSTEN. De administratie der Posterijen in Britsch-Indië gaf officieel kennis aan hel bestuur der Posterijen in Ned.-Indië dat mail uit Britsch-Indië, bestemd voor Ned.-Indië, voortaan uitsluitend met En- gelsche luchtdiensten zal worden ver voerd. Alhier zal 9 Februari het solisten concours worden gehouden in de „Prins van Oranje", Het is uitgeschreven door den Zeeuwschen Bond van Harmonie- en Fanfare vereenigingen. Reeds 93 solisten hebben zich aangemeld, alsook enkele duo's en kwartetten. Als bondsaccompagnateur fungeert de heer P. de Rooij te> Vlissingen. Het aantal werkloozen bedraagt deze week 1388, van wie 92 in de werkverschaffing werken. De vorige week bedroeg het aantal werkloozen 1378. In de bouwvakken komt thans ook veel werkloosheid voor, een gevolg van het feit, dat de nieuwbouw bijna geheel stil ligt. De verkoop van gemeente grond is ook tot stilstand gekomen. Onder de werkloozen bevinden zich de volgende aantallen personen in deze vakken werkzaam: timmerlieden 92, schilders 62, metselaars 26 en stuca- doors 11, totaal dus 194 bouwvakarbei ders. Nieuwe Uloschool. De Ulo scholen te Vlissingen waren de laatste jaren gevestigd in het School gebouw in de Wagenaarstr,uat, waar veel last werd ondervonden van de werkzaamheden op de terreinen van had. Lied, noch wijn bad hem kunnen troosten. Maar nu. Moed alleen was niet voldoen de. Hij mocht geen enkele kans laten voorbij gaan. Dezen middag had hij zelfs die spion ne gevraagd bij hem te blijven. Een lachje kwam over zijn lippen. Zij was te slim gebleken. Ze w,as mooi. Hij had haar met bewonderende blikken aangekeken, een vroolijk liedje gezon gen, alsof hij niet altijd voor oogen had de donkere oogen en de zwarte lokken pracht, het lieve gezicht van Marion. Hij keek weer peinzend naar de Ster ren. Eensklaps scheen het hem of Mars grooter werd. Een bloedroode rand om het vaste licht schemerde voor zijn oogen. De rand werd breeder en bree der. Verbeelding, gezichtsbedrog van het lange staren. Hij had altijd gelachen om de sterren wichelarij van W,allenstein en zijn astronoom Seni. Een Hollander was daarvoor te nuchter. Dat vervloek te wachten. Hij1 stond op. HOOFDSTUK VII. „Hoor je niets Wolf? Nu zijn we hier al eenige uren en er komt niemand en toch moet dit de goede plaats zijn. De hoogste heuvel, drie eiken en een oude bouwval. Het moet hier zijn, We heb ben ons niet vergist." Ongeduldig begon Saxon den omtrek te onderzoeken. Toen zei hij: „Wol1 we zullen die oude ruïne een bezoek gaan brengen, Het zal wel weinig op de Mij. „de Schelde." Er werd daarom een nieuwe dubbele school gebouwd in de Coosje Buskensstraat, waar de open bare school A was gevestigd. De nieu we school is voor w,at het openbare Ulo betreft, gisterenmiddag in gebruik ge nomen, in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten en genoodigden. De kinderen waren ook aanwezig. Er zijn verschillende toespraken gehouden o.a. door den burgemeester. De leerlin gen werden onthaald. Hedenmiddag werd het gedeelte be stemd voor de Christ. Ulo-school in ge bruik genomen en ook hier voerden verschillende sprekers het woord. De nieuwe school mag een aanwinst voor het betrokken stadsdeel worden ge noemd. DOMBURG, Maandagavond hield de Domburgsche üranjevereeniging een ledenvergadering in de zaal van den heer Rozendaal. Het doel der bijeen komst was de verkiezing van een defi nitief bestuur alsmede de vaststelling v,an een reglement. De Voorzitter, de heer M. Reijnhoudt Sr., achtte het een voorrecht te kunnen mededeelen, dat de jonge vereeniging reeds 160 leden telt. De heer W. Triel- ler Sr, bracht verslag uit van de werk zaamheden van het voorloopig bestuur. Toen de verkiezing van een vast be stuur aan de orde kwam, gingen stem men op om de voorloopige leden bij ac clamatie te herbenoemen, doch eenigen wenschten daarvoor niet in aanmerking te komen. Thans bestaat het definitief bestuur uit de heeren M. Reijnhoudt Sr., J. de Pagter Wz, W. Trieller, P. de Kam, A. A. Jellema, P. J. Elout, J. v. Rotten, S. de Pagter Iz., H. Bimmel, P. Kamp man, Joh. v. Eijzeren. Het reglement der vereeniging is bij na geheel gelijkluidend met dat van de O. V. van Sint-Laurens. hetwelk men als voorbeeld had gevraagd. Het voor loopig bestuur had ongeveer 40 uit gegeven. De minimum-contributie be draagt 25 cent, Het plan is met den verjaardag der Prinses een kinderfeest te vieren. O. EN W.-SOUBURG. Heden, Dins dag, is alhier de brandspuit v,an berg plaats verwisseld. Het huisje, onder den toren aan het Oranjeplein werd niet lan ger geschikt geacht. Behalve dat het nauwelijks groot genoeg was, kostte het te veel tijd den spuit er bij brand uit te krijgen. Een veel betere bergplaats biedt een box van den garagehouder J. Carlier aan de Kanaalstraat 31, waar de spilt ieder oogenblik zonder de geringste moeite kan worden weggehaald. Van niet geringe beteekenis is voorts de telefonische doorverbinding die daar aanwezig is, zoodat ook bij nacht, hulp van buitenaf kan worden gevraagd. Tevens is bereikt dat de spuit thans is geplaatst meer in het c<*?irum der ge meente. Boven den ingang van de nieuwe berg plaats z,al op duidelijke wijze worden aangebracht „Brandweerkazerne", Gestolen fiets teruggevonden. O. EN W.-SOUBURG. Maandagmid dag werd aan de politie alhier medege deeld, dat in een sloot ,aan A» Middel- burgsche straat een rijwiel was aange troffen, waarvan de herkomst den vin der onbekend was. Bij onderzoek bleek de fiets afkomstig van een dezer dagen te Middelburg ge- pleegden diefstal. De dief, waarvan geen spoor te ont dekken viel, heeft met de fiets waar schijnlijk geen weg geweten en h,aar vervolgens te water gesmeten. leveren, maar we hebben niets beters te doen." De overste begaf zich naar de oude muurbrokken. Eensklaps hoorde hij vlugge schreden naderen en een beken de zware stem riep: „Goeden avond, overste. Ik heb u la ten wachten en uw geduld op zwaren proef gesteld. Maar heeft Publilius Sy- rus niet geschreven: Geduld is het heel middel aller smarten. En st,aat niet op het huis te Kolmar: God, geef geduld en anders wat Gij wilt. Maar als het geduld ten einde is, komt dikwijls juist de lang verwachte. En hier ben ik ein delijk." Onder het praten had hij den overste de hand gereikt. „Ja, ik heb het heel druk gehad. Alle mogenjke menschen vei-oord, het heele bosch laten afzoeken, maar de ontvluch te moordenaar is verdwenen. Laten we daar onder dien eik gaan zitten," „Kan de spionne hem ook geholpen hebben?" vroeg Saxon, „Neen, dat geloof ik niet. Die be moeit zich niet met dergelijk tuig. Haar doel moet hooger liggen, Een pr,acht van een vrouw, groene oogen, rood haar en een warme, zinnelijke mond. Gelukkig dat u volkomen schotvrij is, overste." „Ja", zei Saxon, „dat ben ik, maar toch wilde ik wel eens weten wat ze in haar schild voert." „Beter haar uit den weg te blijven. Ze heeft iets zoo buitengewoon verlei delijks, bijna demonisch zou men zeg m 1lê3krian&ch Ongeëvenaard bfj gévatte lati' Product Grjep( rheumatiscne pijnenj Zenuwpijnen, Hoofdpijn, en*»j Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 ct' Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) WEMELDINGE. Zaterdagavond is 't sleepschip „Maria Suzanna", geladen met stukgoed en bestemd naar Antwer pen, bij het binnen komen op het ka naal alhier, tengevolge van het ruwe weer op den Oostberm geloopen en blijven zitten. Met twee sleepbooten is het tenslotte gelukt het schip van den berm af te trekken, waarna het oogen- schijnlijk onbeschadigd de reis heeft voortgezet. Door de sleepboot „Sloe" is het voor anker liggend visschersschip van schip per Kanters aangevaren, waarbij de voorsteven geheel werd ingedrukt. De opvarenden sprongen in de roeiboot. Het schip is blijven drijven, doch het heeft veel schade bekomen, ook aan de netten. LOOP DER BEVOLKING. 's-HEER ARENDSKERKE. De bevol king dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.4199 personen (2113 m. en 2086 v.J Er werden in 1934 geboren 51 jongens en 50 meisjes; vestigingen 41 m. en 78 v. pers.; overleden 11 m. en 12 v. pers.; vertrokken 56 m. en 97 v. pers. (Bevol king einde 1933: 4155 personen). OUDELANDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 uec. j.l. 780 personen (411 m. en 369 v.) Er werden in 1934 geboren 6 jongens en 5 meisjes; vestigingen 8 m. en 11 v. pers.; overle den 2 m. en 3 v. pers.; vertrokken 14 m. en 16 v, pers. (Bevolking einde 1933: 785 personen). WISSENKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec, j.l. 3578 personen (1842 m. en 1736 v.) Er. wer den in 1934 geboren 24 jongens en 35 meisjes; vestigingen 40 m. en 39 v. pers.; overleden 23 m. en 20 v. pers.; vertrok ken 60 m. en 72 v. pers. (Bevolking ein de 1933: 3615 personen). gen, en toch iets zoo aantrekkelijks, dat zelfs ik in mijn hart een beetje bang voor haar ben.." „Dat heb ik vanmiddag niet gemerkt," lachte Saxon. „U wilde juist de ruïne onderzoeken. U zou een aardige ontdekking hebben gedaan en kennis gemaakt hebben met Esopus". „Êsopus?" „Ja, de naamgenoot van den fabel vertellenden Etiophier, een brave klui zenaar, een van mijn beste verkenners. Hij heeft met den ander slechts één ding gemeen, zijn bochel. Esopus heeft zich van de wereld teruggetrokken, woqjjc daar eenzaam in een grot om boete te doen voor het slechte, dat hij op deze wereld bedreven heeft. Hij doet boete door te zwijgen en te vasten, maar hij is een uitstekende kok en het zwijgen zult u niet hooren." De dokter floot tweemaal en uit de ruïne kwam een wonderlijke figuur te voorschijn. Een bochel in een ruwe, ka rige pij, maar inplaats van een staf had hij een groot koksmes in de hand. „Esopus", sprak de dokter. „Dit is de heer Wolf. „Esopus" sprak de dokter. „Dit is de heer, dien wij verwachtten", „Die schooier", antwoordde de klui zenaar, wijzend naar den zwerver. „Die heeft hier den halven middag lui op zijn rug n,aar den hemel liggen kijken. Hij had beter gedaan bij mij iets te leeren over de zaligmaking der ziel. Want hoort: Dat is de eenige kunst te tre den in des Heeren gunst." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5