Hotel Café Restaurant „Suisse" Ct m nY LL tand pa/ to. BINNENLAND. ZEELAND. ONDERWIJS. WEER EN WIND. NUMMER 3. TWEE BLADEN. VRIJDAG 4 JANUARI 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. HEROPENING MICDELBURO. GOES. VLISSINGEN. ZU1D-BEVELAND. INSTALLATIE BURGEMEESTER DREGMANS. den van fijke) lis in en in 19 Jan. later- |v. d- loop Ipiter Ihori- br de Ir in bonds Mars |d en |n de en kartje ije in aan |nder- aan- llich- en te één één rij- m p. kin leren grager een I huis twee een antel- grif- ïand- tinas- :heer- |ge, 'n tien ileer- j^uden it. liging Wit- 0,60, 7—9, kool -3,50, ie id. per liging iinette #t0umci?*U lp Steimvgchr MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCK COUPANTM Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l—% regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels^ a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. maft „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos. rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent gggBK I'burf DE RAMP VAN DE „UIVER". Dr. ir. Van der Maas uit Rutbah terug. Met den trein van 9,05 uur arriveerde Donderdagavond uit Parijs aan het Cen traal Station te Amsterdam dr. ir. H. J. van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, die door de regee ring was benoemd om een deskundig onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de „Uiver"-ramp bij Rutbah. Dr. v. d. Maas kon uiteraard zeer wei nig mededeelen, daar hij eerst een offi cieel rapport moet samenstellen. Hij is circa twee dagen in Rutbah Wells ge weest en heeft daar het wrak van de „Uivér" onderzocht. De wrakstukken liggen circa 25 km van Rutbah op een plateau, vlak bij een waddik, d.i. de bed ding van een rivier, welke bijna altijd droog is, doch alleen bij hevige regens vol water is. Deze waddik was nog ge vuld met water, hetgeen volgens de be woners van de barre streek slechts eens in de vier jaar gebeurt. Nadat dr. v. d. Maas zijn gegevens had verzameld, is hij naar Bagdad ge gaan, om gegevens te verzamelen om trent het weer en eventueele radio-be richten. Tijdens zijn oponthoud in deze plaats heeft hij nog een bezoek aan het graf van bemanning en passagiers ge bracht. Aan alles kon men zien, dat de begrafenis zeer plechtig is geweest. Vervolgens ging dr. v. d. Maas naar Amman, waar de basis der Britsche luchtvloot, de Royal Air Force, is ge vestigd. Hij heeft daar een zeer loyale medewerking ondervonden van de mi litaire autoriteiten, die hem alle ge- wenschte inlichtingen verschaften; o.a. heeft dr. v. d. Maas, luitenant Stone ge sproken, die het Uiverwrak heeft ont dekt, een aardige, joviale officier. Tenslotte ging de deskundige naar Caïro, om gegevens over het weer te verzamelen en van deze plaats keerde hij met de „Leeuwerik" terug naar Ne derland. De „Leeuwerik" kon gisteren vanwege den mist niet in Nederland lan den en ging in Parijs aan den grond, zoodat dr. v. d. Maas met den Parijschen trein zijn reis naar de hoofdstad voort zette. BEDRIJVIGHEID OP HET TWENTSCHE VLIEGVELD. Door den mist in 't Wiesten des lands heerschte er gisteren op het vliegveld Twente te Lnschedé een groote drukte. Onderscheidene toestellen waren ge dwongen, op de Twentsche luchthaven te dalen. Het Duitsche toestel, dat van •Londen kwam, kon de Schiphol niet lan. den en vloog door naar Twente. Nadat passagiers en goederen waren utgelaten, vervolgde de Junkers de reis naar Ber lijn. Het uit Berlijn gekomen Duitsche vliegtuig voor Amsterdam en Londen moest echter in Twente blijven. Evenzoo ging het met de „Uil" van de K. L. M„ welk toestel uit Kopenha gen kwam, de „Zilvermeeuw" van de zelfde Maatschappij, die op weg was van Berlijn naar Amsterdam en een groot verkeersvliegtuig van de Zweedsche maatschappij, dat van M,almö kwam Deze vier toestellen zouden vandaag de reis voortzetten. De passagiers, die op reis waren naar verschillende steden in West-Europa zijn per D-trpin uit En schedé verder gegaan. De post is per trein naar Amsterdam vervoerd. DE „LEEUWERIK" TERUG. Het K. L. M.-vliegtuig de „Leeuwe rik", bestuurd door Sillevis en Geysen- dorffer, het toestel waarmee de com missie van onderzoek van de K. L. M. naar de oorzaak van de ramp met de „Uiver" naar Rutbah is geweest, is van morgen op Waalhaven (Rotterdam) ge land. De leden van de commissie als mede de beide piloten, zijn naar Den Haag doorgereisd, waar zij rapport zul len uitbrengen aan den directeur der K. L. M„ den heer Plesman. TEGEN DEN M. E. T. De K. van K. voor Dordrecht en om streken heeft zich in een adres tot de Eerste Kamer gewend, waarin wordt opgemerkt, dat ook zij met weinig waar deering kennis heeft genomen van het wetsontwerp beoogende de invoering van den Middel Europeeschen tijd hier te lande. Derhalve verzoekt de Kamer het aanhangige ontwerp te verwerpen. NOODLANDINGSTERREIN TE WOENSDRECHT. De minister van waterstaat heeft het noodlandingsterrein bij Roosendaal op geheven en een nieuw noodlandingster rein nabij Woensdrecht aangewezen voor het verkeer van landvliegtuigen. Dit terrein gelegen te midden van de bosschen bij Hoogerheide, is op initiatief van den burgemeester het vorige jaar in werkverschaffing aangelegd. DE RADIO-CENSUUR. Kapitein ter zee H. Ferwerda, com mandant van het vliegveld De Kooy bij Den Helder, zou gisteravond in het al- gemeene programma, dat door de A.V. R.O. werd verzorgd, een rede houden over „Ons volk en de marine". De uit zending heeft echter niet plaats gehad, aangezien de algemeene programmacom missie er bezwaar tegen had. ONZE HANDEL MET RUSLAND. Naar de N.R.C. verneemt, zullen in de eerste helft van deze maand de heeren E. D. van Walree, mr. A. N, Molenaar en Rethmeyer voor het comité voor de Nederlandsch-Russische handelsbetrek kingen naar Moskou vertrekken ter be spreking van deze handelsbetrek kingen. Met de delegatie reist mee de heer Nesterof, directeur van de te Rot terdam gevestigde Russische handelson derneming Exportclub. De stemming in het Saargebied. Onder het hoofd „Briefwisseling" le zen wij in „De Zeeuw": „Wij ontvingen enkele ingezonden stukken naar aanleiding van de benoe ming van voorzitters van stembureaux voor de stemming in het Saargebied op Zondag 13 Januari. Daarin wordt verwondering uitgesproken dat mannen van Anti-revolutionairen huize zich een benoeming lieten welgevallen. Als hier steeds op Zondagsrust en Zondagsheili ging de nadruk wordt gelegd en straks ook bij de Statenverkiezingen hieraan weer volle aandacht zal worden ge schonken, dan gaat het niet aan al dus inzenders dat Antirevolutionai re mannen zich voor den Zoadagsar- beid op 13 Januari beschikbaar stellen. Een der inzenders brengt hulde aan den A.R. wethouder te Utrecht die deswege voor de eer om ,als stembus-voorzitter te mogen fungeeren bedankte." Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat ons enkele orthodox-protestantsche Zeeuwsche burgemeesters bekend zijn, die bedanktenen ook enkelen, die het uitstapje klaarblijkelijk zoo aardig vonden, dat ze maar over het principi- ëele bezwaar heen stapten. Veel commentaar hierop is onzer zijds overigens overbodig. Dat zoo een en ander van de uiterlijke verschijnselen en manifestaties des rechtzinnigen Chris tendoms niet al te diep zit, en dat er dan, met name in het buitenland, „des accomodements avec le ciel" te treffen zijn, och, dat weten we zoo langzamer hand wel. Maar dat het in een militant anti-revolutionair dagblad zij het dan per „Briefwisseling" op de achterpagi na eens zoo duidelijk gezegd wordt, is toch wel aardig. En om te onthouden.. Zaterdagmiddag 5 uur Middelburg, Tel. 164. Exploitant A. SCHUURMAN, Patissier-Cuisinier Prima consumptie Billijke prijs (lngez. Med.) Aan den heer J. F. H. Scheijbeler, wien met ingang van 1 Jan. j.l. eervol ontslag is verleend als bediende bij het IJkwezen alhier, is bij Kon. besluit de Eere-Medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. Verzet tegen de politie. Hedennacht is J. G. verbaliseerd we gens het verwekken van burengerucht en verzet tegen de politie. Rijwieldiefstallen. In de laatste dagen is twee maal aan gifte gedaan van diefstal van een rij wiel. Muntmeter gelicht. De directie der bedrijven heeft bij de politie aangifte gedaan van lichting van een muntgasmeter. Geef elk oogenblik zijn recht, dat is het eerst vereischt om gelukkig te worden. Organisatie van het Luxe-, Verhuur- en Taxi-bedrijf, In een Donderdag te dezer stede ge houden vergadering, welke door vrij wel alle hier gevestigde auto-verhuur ders en taxi-ondernemers werd bijge woond, is besloten tot het vormen van een groep voor dezen bedrijfstak. De vergadering stond onder leiding van een deskundige van den B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. De aanwezigen waren het er unaniem over eens, dat op de wijze, als door den B.B.N. voorgesteld, de lang gewenschte verbetering in het bedrijf niet kan uit blijven. Nu de eerste grondslag daarvoor ge legd is, wordt ijverig met de uitwerking der voorstellen aangevangen. Een voor loopige Commissie uit de ondernemers is daartoe reeds ingesteld. Deze zal in voortdurend overleg met de betrokken afdeeling van den B.B.N. de noodige re gelingen treffen. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk Cri siscomité bedroeg deze week f 61.77. De kolendampvergiftiging. Naar wij vernemen is er in den loop van den nacht in den toestand van het echtpaar B„ dat in St. Joanna onder verschijnselen van kolendampvergifti ging werd opgenomen, een gunstige wending gekomen. Heden voormiddag meende men, dat er voor beiden geen levensgevaar meer bestond. AANVARING. Hedennacht heeft op de reede een lichte aanvaring plaats gehad tusschen een Italiaansch en een Duitsch stoom schip. Het eerste schip liep eenige scha de aan den voorsteven op. Het kwam op de haven om te bunkeren. De Duit- scher heeft de reis naar Antwerpen onbeschadigd voortgezet. DRIEWEGEN, Donderdagavond hield de landbouwersvereeniging „E. M. M. haar algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer W. Westveer. Aanwezig waren 29 leden. Uit het verslag van den secretaris-penningmees ter, den heer J. G. Nieuwenhuize, bleek, dat in 1934 waren aangekocht 2430 ba len kunstmeststoffen. De inkomsten be droegen 8263 en de uitgaven 8164; batig slot 98. De aftredende bestuursleden C. Rijk en J. G. Nieuwenhuize werden herko zen. Op voorstel van den heer Joh. Nijs- se Jz. werd aangenomen om voortaan de rekening te laten nazien door een commissie. IERSEKE. Benoemd tot volontair-ge- meente-opzichter, de heer J. Vreugden- hil, waterbouwkundig ambtenaar alhier. KRUININGEN. Als een bijzonderheid melden wij dat gedurende het laatste kwartaal 1934 zich geen enkel sterfgeval heeft voorgedaan in deze gemeente. ken 24 m. en 26 v. pers. (Bevolking ein-1 de 1933: 1421 personen). ZOUTELANDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 887 personen (468 m. en 419 v.) Er werden in 1934 geboren 8 jongens en 14 meis jes; vestigingen 36 m. en 31 v. pers.; overleden 5 m. en 8 v. pers.; vertrok ken 37 m. en 27 v. pers. (Bevolking ein de 1933: 875 personen). HOEDEKENSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 1414 personen (710 m. en 704 v.) Er werden in 1934 geboren 12 jongens en 16 meisjes; vestigingen 12 m. en 18 v. pers.; overleden 9 m. en 5 v, pers.; ver trokken 21 m. en 31 v. pers. (Bevolking einde 1933: 1422 personen). RILLAND-BATH. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2059 personen (1073 m. en 986 v.). Er werden in 1934 geboren 17 jongens en 13 meis jes; vestigingen 25 m- en 39 v. pers,, overleden 6 m. en 6 v. pers.; vertrokken 17 m. en 34 v. pers. (Bevolking einde 1933 2028 personen). WAARDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg^op 31 Dec. j.l, 1019 per sonen (512 m. en 507 v.) Er werden in 1934 geboren 18 jongens en 7 meisjes; vestigingen 4 m. en 11 v, pers.; overle den 2 m. en 5 v. pers.; vertrokken 22 m. en 31 v. pers. (Bevolking einde 1933 1039 personen). Geslaagd voor het examen boek houden Ver. v. Leeraren, de heer P. den Broeder te Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. Chr. School te Kra.bbendijke de heer G. Waardenburg te Hillegers berg, thans tijdelijk werkzaam aan de Herv. school te Voorthuizen. LOOP DER BEVOLKING, BIGGEKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 917 personen (455 m. en 462 v.) Er werden in 1934 geboren 12 jongens en fl meis jes; vestigingen 21 m. en 25 v. pers.; overleden 3 m. en 3 v. pers.; vertrok ken 15 m. en 12 v. pers. (Bevolking ein de 1933: 881 personen). ST. LAURENS. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 1298 personen (638 m. en 660 v.) Er werden in 1934 geboren 11 jongens en 14 meis jes; vestigingen 57 m. en 65 v. pers.; overleden 7 m. en 3 v. pers.; vertrokken 53 m. en 48 v. pers. (Bevolking einde 1933; 1252 personen). OOSTKAPELLE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 1472 personen (721 m. en 751 v.) Er werden in 1934 geboren 14 jongens en 16 meis jes; vestigingen 36 m. en 4-4 v. pers,; overleden 4 m. en 5 v. pers.; vertrok Vv »r.< llng. Med.l Hedenmidag is de nieuwe burgemees ter van Koudekerk e, de heer J. L. Dregmans, plechtig als zoodanig ge ïnstalleerd. Zonder dat groote versieringen w,aren aangebracht is in overeenstemming met de tijdsomstandigheden en den wensch van den burgemeester, toch een eenvou dige feestversiering aan deze intrede op den zachten Januaridag verbonden ge weest. Verschillende openbare en particulie re gebouwen w.aren van den driekleur voorzien en dit was niet alleen het ge val in het dorp maar ook op 't Zand. Daar is de nieuwe burgemeester ver welkomd door den commandant van de eerewacht, den heer J. S. Reinierse Cz. en zulks met ongeveer de volgende woorden: Namens de inwoners van Kou- dekerke heb ik de eer U op ons grond gebied te begroeten en te verwelkomen. Mogen wij U onze hartelijke gelukwen- schen aanbieden met Uwe benoeming tot burgemeester onzer gemeente^ Wij wensch U van harte toe, dat U vele ja ren aan het hoofd onzer gemeente moge staan, en medewerken aan den bloei en welvaart onzer geliefde woonplaats. Moge Gods zegen op Uw werken neder dalen tot heil van ons ,allen. De hier verzamelde jongelingen vragen U be leefd, hun de eer toe te staan om U op Uwen weg naar de kom der gemeente met de door ons gevormde eerewacht van ruiters te paard te begeleiden. De burgemeester dankte hartelijk voor de woorden van welkom en verklaarde gaarne de begeleiding van de eerewachti te aanvaarden. Namens de commissie uit de bewoners van het Zand, heeft daarop de heer J. K|a'amer den nieuwen burgervader toegesproken. Spr. releveerde de moei lijke tijdsomstandigheden, doch als ge boren Zeeuw, zal de heer Dregmans ver moedelijk zeer spoedig in deze Zeeuw sche gemeente ingeburgerd zijn. Moge hij onder Gods onmisbaren zegen langen tijd het ambt van burgemeester van Koudekerke waarnemen. Namens de Zandbewoners heeft jonge juffrouw Goedbloed, leerlingen der Geref. school aan mevrouw Dregmans, bloemen aangeboden. De schoolkinderen zongen den burge meester en zijn familie psalm 134 vers 3 toe en de eerewacht bracht een „Leve de burgemeester" uit. Er was heel veel belangstelling. Hierna zette de stoet - 'K: ca Middelburg 4-l-'35 Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 9.3 °C; (49 °F); laagste 8.5 °C (47 °F). Heden 9 h: 10.5 °C; 12 h: 10 °C. 3 mm. regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 776 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 777.2 mm te Valentia; laagste 743.5 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk wellicht krachtige N.W. tot N. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op eenige regenbui tjes, kouder. Zon op: 8 h 11; onder 15 h 58. Licht op: 16 h 28. Maan op: 7 h 52; onder: 14 h 51. N.M.: 5 Januari. m Hoog- an Laagwater te Vlissinge®. Westkapelle is 28 min. en Domburg Januari. '""-•wat'jr Laagwater. Vr. 4 0.06 12.33 6.38 18.56 Za. 5 0.52 13.17 7.28 19.46 Zo. 6 1.37 14.04 8.20 20.35 Hoog- en Laagwater te Wesaeldinge. Januari. Hnndwatftr Laagv->tei Vr. 4 1.58 14.23 7.39 20.00 Za. 5 2.51 15.14 8.26 20.48 Zo. 6 3.40 16.03 9.17 21.36 ■SI rr/v 'TVH< vïtvvft». achter de versierde auto, die van notaris Loeff was en door dezen werd bestuurd, 30 ruiters zich in beweging naar den kom van het dorp. Hier was het muziek gezelschap „Voorwaarts" aanwezig om den burgemeester bij het gemeentehuis te verwelkomen. In de raadzaal had daarop de eigenlijke installatie plaats, en wel bij monde van den oudsten wet houder, den heer J. A. Contant. Rede Wethouder Contant. Spr. zeide o.m. het volgende: Ongetwijfeld zal de dag van heden in Uw levensdagboek een geïllustreerde bladzijde vertoonen, en vermelden dat U op dezen datum tot Uw belangrijke en hooge functie werd geroepen. Maar ook voor ons is een dag als deze, een mo ment van groote beteekenis. Hier wordt een band gelegd, tusschen een gemeente met haar bevolking, en den uitverkoren man die haar van nu af aan zal regee- ren en besturen. Voorwaar een ingrijpende relatie, U als vreemde, als onbekende, zult voort aan de leiding nemen, de teugels voe ren in het besturen onzer gemeente, ik zou U moeten toeroepen: „Wees wel kom Vreemdeling", doch niet in de be teekenis zooals wij dat lezen op de groo te annonceerings-borden in vele plaat sen, maar die woorden beschouwen in verband met Uw introductie. Want al moge U door ons in afwachting, als een onbekenden vriend begroet worden, toch vindt U voor Uwe intrede aan deze plaats 'n gebaanden weg. Die introduc tie, die voor U uitging is van sublieme beteekenis, zij toch draagt de hand- teekening van de bevoegde autoriteiten aan het ministerie van binnenlandsche V zaken, die in deze handelden op last van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. Uit de beschikkin gen van deze souvereine macht, hebben wij alles te aanvaarden wat zij ons toe- beschikt, zoo ook U als burgemeester onzer gemeente en kunnen wij U een volmondig „Welkom" toeroepen als eersten burger onzer gemeenschap. Ont vang dan uit naam der gemeente en haar vertegenwoordigers in den Raad, de meest hartelijke gelukwenschen voor de onderscheiding die U is ten deel ge vallen, door de benoeming tot Hoofd onzer belangrijke gemeente, een onder scheiding zeide ik, neen, meer dan dat, het omvat een beslissing voor Uw maat schappelijk leven en werken, van hooge onbeperkte beteekenis. Niet alleen voor U, maar ook voor Uwe gade, die wij tot onze blijdschap ook in ons midden mo gen zien, is het een gebeuren van dub bele vreugde; wij schenken ook haar het volle deel in de gelukwenschen, die wij U uitspreken.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1