=2* GOESCHE COURANT^ ZEELAND. m X0RT ZEEUWSCH NIEUWS. SPORT, BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 2. TWEE BLADEN. DONDERDAG 3 JANUARI 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. WIDELBURI. VUSSIN8EM. ^dlGNEREI. "Hn-BEVELARD. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ÏH0L1N. ££E0WSGH»VLAAHDEREH 0J. 2EEUWSGH-VLAANDEREN W.D. MÏDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ■M contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I—'l regels 2.10, .elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN KONINGIN EMMA IN DE HOOFDSTAD. Comité gevormd. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd, om de d,aden van goedheid en waarachtige naastenliefde van wijlen H. M. de Koningin-Moeder te eeren. De burgemeester, dr. W. de Vlugt ts eere-voorzitter van dit comité. Het ligt in de bedoeling, de verheven taak welke de thans ontslapen vorstin zich zelve had opgelegd, door een alle gorisch gedenkteeken in een blijvende herinnering te bewaren. Het comité roept daarvoor de medewerking in van geheel Amsterdam. Voor de uitvoering van de plannen zal, wanneer de bijdragen bekend zijn, een prijsvraag worden uitgeschreven. DR. COLIJN OVER 1935. In een interview met den parlemen tairen redacteur van ,,Het Handelsblad heeft minister Colijn zijn meening geuit over de vooruitzichten voor het jaar 1935. Z.i. valt te vreezen, dat het interna tionale goederenverkeer nog meer be perkt zal worden dan in den loop van 1934 het geval is geweest. Het vermoe den ligt voor de hand, dat deze inkrim ping ook grootere moeilijkheden met zich zal brengen. Verder houdt de in krimping verband met de betalingsmoei lijkheden en deze zullen, volgens den minister, eerder grooter worden dan dat zij zullen afnemen. De minister concludeert daaruit, dat in 1935 eerder verzwaring dan verlich ting van druk ons te wachten staat. Algeheele aanpassing bij de gewijzig de wereldstructuur, ,acht dr. Colijn voor de landen van West-Europa uitgesloten. De toestand in Twente is wel iets verbeterd, doch blijft toch nog donker, omdat de Twentsche industrie voor 55 pet. van den export leefde slechts een gedeelte daarvan naar Ned. Indië ging. Wat verloren werd door- de slui ting van andere markten, l,aat zich niet meer terugwinnen, naar het zich laat aanzien. Wat den politieken toestand betreft, is de minister-president van oordeel, dat thans het vermijden van toespitsin gen van politieke tegenstellingen nog noodzakelijker is dan bij het optreden van het huidige kabinet in Mei 1933. Over de ontwikkeling der nationale luchtvaart zeide de minister, dat hij den tijd niet ver meer ziet, dat mep, met groote vliegtuigen en drie piloten den afstand AmsterdamBatavia tot onge veer twee maal 24 uur terugbrengt. Het verblijdende in Indië is, dat wij niet verder terugzakken. DE „SNIP" IN DE WEST. Enkele dagen na de aankomst op Cu rasao heeft de Snip een vlucht naar Aruba gemaakt en keerde vandaar weer te Willemstad terug. De machine wordt thans weer in haar oorspronkelijker! st,aat teruggebracht, d.w.z. voor passa giersvervoer gereed gemaakt. Het wach ten is dan op opdrachten, waarvan tot nog toe echter niets is gebleken. DE UIVER EN DE BLIKSEM, Andere mogelijkheden Het Vad. maakt in verband met het ongeluk van de Uiver melding van een artikel van prof. Heinrich Koppe uit Brunswijk in het blad Les Ailes: Koppe registreerde 32 blikseminsla gen in vliegtuigen tijdens de vlucht se dert het begin der luchtvaart, t. w. 23 in Duitschland, 4 in Engeland, 2 in Zweden, 1 in Frankrijk, 1 in België en 1 in Tsje- cho-Slowakije. Koppe wijst er op, dat het feitelijk niet juist is van blikseminslag te spre ken, Het vliegtuig vormt een deel van den weg, die de ontlading neemt. Van de 32 gevallen hadden er twee betrek king op St. Elmusvuur en 1 inductie op een zwever. Resten 29 gevallen van bliksem op vliegtuigen, waarvan 4 van hout, 8 van gemengde constructie en 17 geheel van metaal waren. Men heeft 7 lichte exploisies geconstateerd, 9 mid delmatige en 13 zware. Een vliegtuig is tweemaal getroffen. In 26 gevallen van de 29 hadden de vliegtuigen de sleepan- tenne uitgedraaid, wat natuurlijk het ge vaar verhoogt. Tweemaal slechts heb ben de opvarenden voorbijgaande effec ten gevoeld; bezwijming, voorbijgaande verlamming, enz. enz. Achtmaal heeft men geconstateerd, dat stalen deelen magneten waren ge worden. Verder heeft de bliksem de vleugels beschadigd: radiateurs vertoon den smeltverschijnselen, motoren raak- ten defect en de ruiten sprongen. Het schijnt, dat vliegtuigen in hout of van gemengde constructie, naar verhouding, meer te lijden hebben dan metalen. Het is van groot belang de vliegtuigin strumenten te beschermen. In het bi zonder moet vermeden worden, dat de bliksem door de antenne de cabine bin nendringt en er de passagiers bedreigt. Het grootste gevaar is brand, maar ge lukkig heeft tot heden geen der vliegtui gen vlam gevat en geen is gedwongen geworden te landen. Tot zoover het rapport in Les Ailes. Vrijwel algemeen hoort men het onge luk van de Uiver als volgt verklaren: door het inslaan van den bliksem zijn de opvarenden geëlectrocuteerd. Onbe- stuurd is de Douglas toen gevallen. Het zou ons niet verbazen, aldus nog steeds het Vad., als de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, gezien het rapport Kop pe, andere mogelijkheden naging. Met belangstelling zien wij het rapport van dr, ir. v. d. Maas tegemoet. DE DOUGLAS-MACHINES VOOR DE K.L.M. Zooals bekend is, heeft de K.L.M. bij de Douglas-fabriek te Los Angeles veer tien toestellen van het type Uiver be steld, welke toestellen voor 1 Mei afge leverd moesten worden. Dezer dagen is in de fabriek te Los Angeles weer een toestel gereed geko men. Er wordt onderhandeld om dit toe stel, als eerste van de serie, naar Neder land te verschepen. Het zou dan "begin Februari in Nederland kunnen aanko men. Het staat echter nog niet vast, dat de K.L.M. dit toestel zal kunnen krijgen. Volgens het Hbld. gaat de chef-werk meester van de K.L.M., Veenendaat, die ook bij de levering van de Uiver te Los Angeles geweest is, binnen enkele da gen wederom naar Amerika. Hij zal er behalve naar de Douglasfabriek, nog naar verschillende andere vliegtuigfa brieken gaan. ZEPPELIN-VERBINDING MET NED. INDIë. Naar de N.R.Crt. verneemt, zijn de plannen tot oprichting van een Iuchl- vaartreederij, die te zijner tijd een Zep pelin-verbinding met Ned.-Indië zou ex- ploiteeren, thans in een vergevorderd stadium. Binnenkort kunnen nadere me dedeelingen daaromtrent tegemoet wor den gezien. Dr. Hugo Eckener heeft de zer dagen verklaard, dat binnenkort een bestelling uit Nederland bij de Zeppelin- werf zou zijn te verwachten. Nader wordt gemeld, dat in een in terview met een Engelsch blad, ,,de Eve ning News", dr. Eckener verklaarde, dat in 't begin van 't volgend jaar drie nieu we luchtschepen op stapel zullen wor den gezet. Na voltooiing hiervan zal men de beschikking hebben over vijf luchtschepen, die in staat zijn passa- giersvluchten over de oceanen te ma ken. Er komen drie luchtlijnen over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan, over den Noordelijke en naar Nederlandsch- Indië. Eckener zeide dat er een hoofdonder neming zal zijn met drie dochter-maat schappijen. De dienst over den Zuide lijken Atlantischen Oceaan zal in Duit- sche handen zijn, die over de Noorde lijke in Amerikaansche, die naar Neder- landsch-Indië in Nederlandsche handen. Eckener voegde hieraan toe dat hij in structies van de Nederlandsche belang hebbenden hoopte te ontvangen om met den bouw van een nieuw luchtschip te hunnen behoeve te beginnen vóór dat de proefvluchten met de L 129 zouden zijn afgeloopen. Men is bezig particuliere fondsen te vormen en de plannen zullen worden on dersteund door een Nederlandsche scheepvaartmaatschappij. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Naar de Msb. weet te melden is bij de onderhandelingen over het handels verdrag tusschen Nederland en Duitsch land overeengekomen, dat voor Neder land voor den uitvoer naar Duitschland ongeveer 75 pet. der contingenten van 't jaar 1934 beschikbaar gesteld worden. Het percentage is echter niet uniform 75 pet; die artikelen worden geprefereerd, die Duitschland in het bijzonder noodig heeft, dus vooral belangrijke koloniale producten. Voor den invoer uit Duitschland in Nederland zijn over het algemeen de contingenten van het vorig jaar overeen gekomen, zoo o.m. voor textielgoederen, aardewerk en andere artikelen. De Duit- sche machine-invoer in Nederland is niet gecontingenteerd en is dus vrij. De waarheidsliefde openbaart zich\ ook hierin, dat men het goede, overal waar het te vinden is, weet te waar- deeren. CRISIS-HEFFINGEN VOOR HUISSLACHTINGEN. De minister van Economische Zaken deelt, naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kimerlid Ker sten, mede dat het ernstig bezwaar ont moet alle huisslachtingen van crisishef fing vrij te stellen. De ten aanzien van de huisslachtingen getroffen regeling maakt het mogelijk, vrijstelling vnn heffing te verleenen in verband met het inkomen van dengene, die de huisslachting verricht. Voorts merkt de minister op, dat tot nu toe bij den afzet van kalveren, die door de regeering te veel geacht wor den, geen moeilijkheden werden onder vonden. Er is geen enkele reden te ver wachten dat zulks wel zal plaats heb ben. DE KOOPVAARDIJVLOOT MET 28 SCHEPEN VERMINDERD. Door verkoop, sloop en schipbreuk verminderde de Ned. Koopvaardijvloot in 1934 met 39 schepen, metende 110.000 tin. Daartegenover staat een aanwinst v,an de volgende schepen n.l. de „Aag- tekerk", „Almkerk", „Bloemfontein" en „Jagersfontein" van de Ver. Nederl. Scheepvaart Maatschappij te Amster dam; de „Tuva" voor de N.V. Vracht vaart Maatschappij te Rotterdam; de „Alfoer" (in Indië gebouwd) voor de Kon. Paketvaart Mij.; de „Birmingham" en Nottingham" voor de Internationale Kustvaart Mij. te Rotterdam en de „Rensdorp" voor de N.V. Maatschappij voor Zwavelzuurbereiding'te Aimster- dam. Aangekocht werden voor Rotterdam- sche reederijen het Engelsche stoom schip „Purley Downs" en het Panama- sche stoomschip „Hannah". Dit betee- kent een aanwinst van 11 schepen met 53.451 ton, zoodat er nog een teruggang valt te boeken van 28 schepen en 56.549 ton. ANTI-SEMITISME. De officier van justitie te Amsterdam heeft een onderzoek gelast naar aanlei ding van de publicaties van den heer C. D., te Haarlem. D. had in „De Nederlandsche Nati- onaal-Socialist", officieel orgaan van de Nat. Soc. Ned. Arbeiders Partij, leider majoor Kruyt te Haarlem, een artikel geschreven, waarin de Joden beschul digd worden van moord op Christenen voor ritueele doeleinden. D. beroept zich in dit artikel op publicaties van Strei- cher in het Duitsche blad „Der Stuer- 11 mer Door de nieuwe wetsartikelen ter be scherming van de openbare orde (artt. 137a137c W. van S.) is een vervolging mogelijk geworden, wanneer, zooals hier het geval is, een groep van de be volking wordt beleedigd. Luchtpost n. Indië, Tot dusverre vermeldden wij eiken Donderdagochtend hel vertrek van het wekelijksche postvliegtuig naar Ned. Indië, Dat is langzamerhand zóó gewoon geworden, dat wij het voortaan staken- We vermelden toch ook niet, dat er el- ken dag een vroegsneltrein den Kreek- rakdam over gaat? Voor het Crisiscomité. De opbrengst van de tijdens de feest dagen in het City-Theater alhier ge houden collecte ten bate van het Cri siscomité, bedroeg f 35. Giften Crisiscomité. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: bijdrage Personeel Fa. A, Kreymborg en Co. f 2.75. Voor het Middelburgsch Muziekcorps. De uitvoering ten bate van het Mid delburgsch Muziekcorps, waaraan naast leden van het P.T.T. personeel, ook de vereenigingen Achilles en Wilhelmina en the Funny Band medewerken is in ver band met andere uitvoeringen, die in de week van 21 tot 26 Januari in het Schuttershof zullen plaats hebben, ver vroegd van Woensdag 23 op Donderdag 17 Januari. Gisteren toonde men ons een mei kever, die bij het werk tot het leggen van kipkarrails aan den Noordsingel aan getroffen was. Het blijkt, dat de diertjes, die anders in dezen tijd diep in den grond zitten, aangetrokken door het zachte weer, reeds ver naar boven zijn gekomen- Het ons getoonde exemplaar was vol levensmoed en tippelde op de redactietafel rond. Inspecteur der directe belastingen .enz. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz., S. van den Berg, toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Am sterdam, verplaatst naar Vlissin gen, en aangewezen als hoofd v,an de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen aldaar, Weer een oude buitenplaats verdwenen Aan het begin van den zeer ouden weg van Middelburg naar Vlissingen bij de Klinkheul stond tot voor eenige da gen de buitenplaats „De Parel", omge ven door hoog en laag houtgewas. Het gebouw is bijna geheel gesloopt en de oude boomen, die het tal van ja ren hebben beschermd tegen de woe dende stormen, liggen geveld ter aarde Al had de buitenplaats in den laatsten tijd veel van haar vroegere heerlijkheid verloren tengevolge van de slinking van het omringende houtgewas en het niet altijd goed onderhouden der gebouwen, toch was zij in aansluiting met de aan de overzijde liggende buitenplaats „Veld zicht" met haar prachtigen koepel en bosschage, een lieflijke verschijning. Volgens den naam moet zij eertijds, toen tal van buitenplaatsen stonden aan den eenigen verbindingsweg tusschen Middelburg en Vlissingen, zelfs een wei nig geschitterd hebben. P. S. BUTEUX f OOST- EN WEST-SOUBURG. In zijn woning huize „Les Merlettes" te Dom burg, doch gemeente Oostkapelle, is na een korte ongesteldheid overleden de hr- P, S. Biiteux, oud-burgemeester van de ze gemeente. In 1893 benoemde de Koningin-Regen tes den overledene op 28-jarigen leef tijd in deze functie en hij bleef de ge meente trouw tot 1925, zoodat hij 32 jaar lang Souburg's burgervader is ge weest. Onder zijn bestaan is de gemeente steeds in zielental uitgebreid en van on geveer 2400 tot ruim 5000 gestegen. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op Zaterdag a.s. op de begraafplaats te Oostkapelle, vertrek van het sterfhuis te 1.30 uur. INTOCHT EN INSTALLATIE BURGEMEESTER DREGMANS, KOUDEKERKE. Omtrent den intocht en de installatie van den nieuw be noemden burgemeester, den heer J. L. Dregmans, op Vrijdag a.s. vernemen wij het volgende: Te half twee zullen de auto's op het Z,and worden opgewacht door een eere- wacht vair 60 ruiters onder commando van den heer J. Reijnierse en onder commandant David Verhage. De eerste zal den burgemeester toespreken. De schoolkinderen van de scholen op 't Zand zullen eenige liederen zingen en daarna vervolgen de auto's, gevolgd door de ruiters de reis naar het dorp, waar aan de grens 't muziekgezelschap „Voorwaarts", directeur André J. Geij- sen staat opgesteld om den stoet vooraf te gaan naar het gemeentehuis. Om 2 uur vindt aldaar de installatie plaats. Na afloop receptie. Des avonds van 78 uur geeft „Voor waarts" een concert op de tent; te 8J4 uur fakkeloptocht, gedurende den evond worden kerk en toren met schijnwer pers verlicht door de P.Z.E.M. KRUININGEN, Bij Kon. besluit van 1 Jan. is benoemd tot reserve 2e luitenant bij de Comp. Motordienst Haarlem de Vaandrig H- C. Baarens Jr., geboren te Kruiningen. Middelburg 3-l-'35 Woensdag: hoogste luchttemperatuur 9.8 °C; (50 °F); laag ste 8,1 °C (46 °F). Heden 9 h: 8.8 °C; 12 h: 10.5 °C. 0.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 778 mm; laag ste 774 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 778.4 mm te Valentia; laagste 747,3 mm te Isafjord en Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later wellicht ver der toenemende meest W.-wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 57. Licht op: 16 h 27. Maan op: 6 h 51; onder: 13 h 38. N.M.: 5 Januari. Westkapelle is 28 min. en Domburg Januari. Hoogwater. Laagwater Do. 3 11.43 5.43 18.09 Vr. 4 0.06 12.33 6.38 18.56 Za. 5 0.52 13.17 7.28 19.46 Januari. Hoogwater. Laagwater Do. 3 1.02 13.27 6.46 19.13 Vr. 4 1.58 14.23 7.39 20.00 Za. 5 2.51 15.14 8.26 20.48 Vijfduizend musschen gevangen. THOLEN. Op het eiland Tholen zijn op bijna alle dorpen zoogenaamde mtis- schengilden, wier leden jaarlijks hon derden musschen vangen, welke aan den landbouw zooveel schade doen. Een record heeft wel het achtbare Gilde van Sint Annaland op genoemd eiland be haald. In het afgeloopen jaar werden door zijn leden bijna 5000 musschen ge vangen. En onder de leden heeft zeker wel het record behaald de heer A. Goedegebuure, die 3167 musschen ving, Op het vangen der musschen stond in het afgeloopen jaar een premie van een halven cent per stuk. TERNEUZEN. In de afgeloopen maand zijn alhier in totaal opgeschut 193 zee-, schepen met een tonnenmaat van 173.209 N.R.T. en afgeschut 190 zee schepen metende 165.697 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers: opge varen 161 zeeschepen met een tonnen inhoud van 153.718 N.R.T. en afgeschut 165 zeeschepen metende 153.65*5 N.R.T. SLUIS. Wegens zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Eede, heeft de heer J. Breijaert alhier zijn functie als raadslid met 1 Januari j.l. neerge legd. Zijn opvolger op de lijst is de heer H. Aernaudts te Sluis. SLUIS. Met ingang van 1 Jan. zijn alhier nieuwe gastarieven toegepast n.l. een vastrecht-tarief in twee klassen en een gemiddeld verbruiks-tarief over vo rige jaren, welke tarieven ten doel heb ben het gasverbruik te bevorderen. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de vyeek van 23 tot en met 29 Dec. in de pro vincie Zeeland bedroeg: Rood vonk: Nieuw en St. Joosland 1, Wissen- kerke 1. Schaken. Dr. Euwe heeft in de zesde ronde van het schaaktournooi te Hastings gewon nen van Milner B,arry. Van de uitslagen in de bij-tournooien vermelden we: Sergeant remise met Prins; Tims Collins wint van dé Jong; Koblenz verliest van Van Seters; Mor- risson wint van Wise; Hoenselaar wint van Heneage. Hangpartijen: Eva slaat Scheffer; Wood wint van Morrisson; Morrissen verliest van Doyle.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1