i ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD LEGKAART. \AM DE PDOVIMCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBUPGSCHE COUDAMTl 29 Dec. 1934 lil X X x x xXxXxxxxx x x X X RAADSELHOEKJE. BRIEFGESCHRIEF JAN EN JEWANNES. ZEEUWSCHE KRONIEK. Q- O- -ftp 3SHpJ <f»o. 3 co- - ö§3: - C 90. 5 O 2 2. N S o 2 £h£- 3 i,Lp-H «■9 c o.« '-Sua m CPMPP395 S£ O-S ffl 3 «Bo.v.tfó.90. 45. - S i~li O f prpow^G-oJ^Ppwcu I O I O 4 w „Neen", zei Vader, „hij is ner gens, niet beneden en niet boven „Dan möèt hij op zolder zijn, want naar buiten kon hij niet", be dacht de practische Pim. „Wat /ou hij daar nu moeten doen", zei Moeder, maar toch trokken allen de zoldertrap op, Vader voorop met het lantaarntje. Elk hoekje werd belicht, daar viel de lichtstraal in de richting van het zolderraampje en daar daar lag op de grond een klein hoopje mens en.sliep, als een egeltje in elkaar gerold. Moeder liep er vlug op af, tilde het manneke op en droeg hem naar den anderen. Loom gingen de oogjes open, één voor één keek Toddie hen aan en toen Moeder vroeg: „Jongkie, wat deed je daar, waarom bleef je niet in je bedje? begon hij heel bedroefd te huilen en stamelde: „Toddie wou meneer Ouwejaar zien en het jongetje Nieuwjaar met de bloemen.' Ze snapten er niets van, tot Claartje uitriep: „Oh, de plaat, van de plaat Hè Tod die Het bolletje van Toddie knikte heftig: „ja" en toen was het raad sel opgelost. De kleine Toddie had niet begrepen, dat de plaat, die Claartje gehaald had om hem het Oud- en Nieuwjaar duidelijk te maken, maar verzonnen was, zo als ook de plaatjes van een sprookje niet echt zijn. Toen had hij door het zolderraam willen kij ken naar de heuvel achter het huis, of hij daar de oude man zag weglopen en het jongentje komen. Moeder troostte hem, zei dat er heus niets te zien was, stopte hem warm in en toen deed Klaas Vaak al gauw'de vermoeide oogjes dicht. De anderen kropen ook vlug in bed en lachten om die kleine, mal le Toddie, de kleine grappenma ker. 3, Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een feestdag. lo rij een medeklinker. 2o een geneesmiddel. 30 een stad in Noord-Brabant 4o iets wat roofdieren heb ben. 5o 't gevraagde woord. 6o een feestelijk kledingstuk. 7o een viervoetig dier. 8o een deel van je voet, 9o een ifledeklinker, 4. Mijn geheel wordt met 9 letters geschreven en noemt een rei ziger. Een 1, 7, 8, 9 is een worm. 6, 2, 5, 4 is een zeer dunne, door zichtige stof. Een 1, 5, 3 vindt men in de ber gen. Een 6, 7, 8, 9 is een roofvogel. Een 1, 2, 5, 9 bestaat altijd uit meer dan een. VOOR KLEINEREN. 1. Ik heb een ronde vorm, Ben toch een lange draad, Zeg nu maar eens heel gauw, Hoe ik mij noemen laat. 2. Wanneer gaan de eenden in het water 3. Mijn eerste deel is een uurwerk, mijn twede wordt of is ge bouwd en mijn geheel is een deel van sommige vruchten. 4. Wat heeft poten en een rug En kan toch niet springen Noem mij ook iets anders, dat Zonder stem kan zingen. O OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT T VORIGE NUMMER, VOOR GROTEREN. 1. Een redder, 2. P Perpignan. den Karei Kampong Perpignan rei g e r s r a n j a rad n 3. Je mag dat pek in geen geval aanraken, Tom (Peking en Aken). Wat een malle, ongewone opga ven zijn dat (Leon), Aan brem en heide hebben we hier geen gebrek (Bremen). Moeder zal in zijn broek zakken maken. (Linz en Aken). Wat staat die riem slecht bij dat pak. (Ems), 4. België. Geel, bel, gil, leeg. VOOR KLEINEREN. 1. Kerstfeest. 2. Verraad. 3. Mond, rond, hond, pond, blond. OM OP TE LOSSEN. VOOR GROTEREN. 1. Verborgen plaatsen in ons land. Wat hol en somber klinkt hier elk geluid Waar is Jan Jan is pennen ko pen na schooltijd. Ik wist niet, dat Oom Koen or gel peelde. (2) Weet jij, waar die verrekijker gekocht is Maar u moet nog even geduld hebben. 2. Vul deze 16 vakjes in met: 2A3E1I2B2L3R1S2T maar doe het zó, dat je van links naar rechts en van boven' naar beneden krijgt: Gelderland. lo een in de geschiedenis zeer bekend eiland. 2o een snareninstrument. 3o een jongensnaam. 4o een ander woord voor ge neesheer. De hooge heuvel achter het huis kreeg vanaf die dag de hele fami lie de naam van „Meneer Ouwe jaar". Annie Lemmens. Deze legkaart stelt voor: Vliegtuig met jaartal 19 3 5 op de vleugels. De piloot schrijft in de lucht 1934. Oud en Nieuwjaar. Aanstaande Maandag is het de laatste dag van 1934. Een jaar van veel leed, ellende en weemoed sluiten wij dan at Hel is hier niet de plaats, het op sterven liggende jaar voor een laatste maal aan den tand te voelen, zijn zwakke pols slag nog eenmaal op te nemen, en dan een vonnis uit te spreken. De penvoerder, daartoe door de lei ding van deze courant geroepen, zal dat elders zeker doen. Een wijle zelfbezinning zij ons hier slechts gegund. Het is opmerkelijk verschijnsel, dat de oudejaarsavond niemand koud laat. Kerkdijken of niet-ker- kelijken tot aller gemoed spreekt de symboliek van deze af sluiting en hernieuwing, van dit sterven van het oude en opnieuw beginnen van het jonge, in gelijke mate. Hoevelen zijn er niet, die slechts ééns per jaar nog ter kerke gaan: op den oudejaarsavond Hoe komt dat toch Mij dunkt, omdat we hier een zoo welkom rustpunt voor den vermoeide hebhen. Want het le ven is een vermoeiende strijd, dag- in dag-uit, jaar-in jaar-uit, bijna zonder rustpunten. O zeker, er zijn vacanties, en we trouwen, krijgen kinderen, vieren koperen en zil veren bruiloftenmaar toch, dat zijn meer feestelijke h o o g- t e punten, geen regelmatige rus tplaatsen langs den weg. Die rustplaats vinden we tel kens slechts bij kilometerpaal 365. Daar is het stil, eenzaam en duiser. Slechts een zwak lichtschijnsel van de voorbije Kerstdagen straait er nog op af. En overigens zijn we er alleen, met onze geliefde, onze vrouw, ons kind, onze vader of moeder. Meer niet. Het is een nacht, een lange stille nacht. Veel krijgsrumoer ging aan ons voorbij. We zagen leed en ellende, we doorleefden diepe zorgen en schrij nend verdriet, we werden staande gehouden door wat vreugde en veel innerlijke veerkracht soms ook werden we ter aarde gewor pen om slechts moeizaam weer op te staan. Tot we op den oudejaarsavond bij kilometerpaal 365 in een vredig bosch een wijle rust vinden ver re van het ijdel en druk gedoe der wereld. Een kapelletje, een kerkje staat ergens verscholen; eenvoudige menschen begeven zich er henen en men is mensch onder zijn me- demenschen, en meer niet. Men luisterten laat onderwijl de gebeurtenissen van het afgeloo- pen jaar aan zijn geestesoog voor- bijloopenmen zingt, en is wee moedig en vol vreugde tegelijk, het een om wat was, het ander om v/at nog is en wat nog komen zal. Het is nacht, stil, vredig, een zaam en duister. Maar we weten, dat de duister nis der eeuwen die vergleden zijn, met liefdevolle mantel het vele leed bedekt; we weten, dat 3e mensch van het heden en dat aan hem de toekomst is; we putten kracht uit den weemoed van de Oudejaarsavondstemming en ze kerheid uit het bewustzijn, dat na het oude stellig en zeker het nieu we jaar zal komen. De zon heeft zijn laagsten stand bereikt, zij stijgt weer met den dag. De volgende oudejaarsdag is nog zóóver van ons verwijderd En al zouden we het nu al op onze vingers kunnen natellen, dat het dan wellicht nog somberder en eenzamer, nog duisterder en kil ler zal wezen wij laten ons nu door niets weerhouden om met vreugde en vol moed het nieuwe jaar straks in te gaan. Daarvoor zijn we menschen. Die vallenmaar weer op staan. Den strijd voortzetten. Houdt goeden moed 1 Seneca Jr. TUSSCHEN Middelburg, Deèember 1934. Goeie vriend Jan Eêstens moete me julder be- danke vó julder goeie wenschen yoo de Kossemisse, Noe, m'n ope, dat julder ook goeie daegen g'aod En zoó is dan de Kossemisse van 't jaer '34 ook wi vóbie. 'k Dienke, dat er wi vee menschen in deze daegen net as in andere jae- ren de êerelijke waereid verstaen uut 't vaesje: Wie veel in liefde geeft En veel in liefde ontvangt, Hij heeft 't hoogste, waar de [mensch aan hangt: Hij heeft geleefd. 'k Stieng er daerom vreêd van ie kieken, dat er 'n Kristelijke meneer deu de raodio da geven yan kedo's 't zie mit of zonder kesboom, afkeurde. Die man zou wille, dat aol d'andacht bepaeld ,wier bie 't groöte Eilsfeit. 'k Twu- ele d' er nie an, dat die man 'n ge zegend Kesfeêst g'aod eit, mè toch moe 'k zeie, dat die man verwerpt, yvat 'n vee innige blieschap kon gee. Toch wi 'k ope, dat 'n niette min de roepstemme verstaen eit yan „der armen Heiland" toet wel doen. Kiek, Jan, die stemme roept ,wel aoltied, mè noe toch driengen- 'der dan ooit. Wie an die stemme rgehoór geeft, eit aoltied 'n waev- borg voör 'n echten JVeszegen. En noe da 'k op da sappieter bin, moe k ook zeie, dat er nog groöter ze gen weggeleid is voo die menschen, [die uutgae om ulder evennaeste te trekken uut de poelen van zonde ;n ongerechtigeid, waerin ze drei- ge verlóre te gaen, Kiek, Jan, 'i zou nie eêrelijk zien, a 'k daebie nie docht an de mannen en vrou- ,wen van 't Leger des Heils. 't Bin meest mè kleinen nae de waereid, mè z' eb 'n groot art. 't Bin geên echte godgeleêrden, mè wè van God geleêid toet 'n zelfverlooche nend leven, waedeur ze meer dan goud en wierook en mirre naer 't goddelijk Kind gebrocht En da |eldt ook vó diegene, die de ge- vangenen in ulder cel gaen opzoe ke. En as t'er bin, die zegge, da as 'n fassoendelijk mensch toch nie nae zukke bandieten kan gae, dan geef 'k zukke menschen geên .ong'liek, wan kiek eige fassoen en yoraol deftigeid laet 'n gevange bezoeker mè tuus. Ie gaet as 'n erreme zondaar de cel binnen, dankbaer, dat ie voo de misdaed bewaerd is. En dat is geen Fari- eeuwschen oógmoed, mè tolle- naersdeêmoed. Wie za den zegen peile an 't art van dien bezoeker, as 't 'm mag gelukke om traenen van berouw te doen storte, as 't om zoo te zeien mee deu zien toe doen is, dat in die eenzaeme cel de sterre van Betleem schittert. En 'n goeie Kossemisse zeker ook die oóggeplaeste eêren g' aod, die lest zó mooi ebbe mee meuge werreke, dat Europao toet ier toe vor oörelog bewaerd is. Mè wat is t' er dit jaer over t eêreüjke Kesfeest 'n doenkere schaeduwe gevalle deu dat vreêse- lijk ongeluk mit den Uiver. Kiek, Jan, wulder aode bekommernisse xver dat massien, dat nae de West vloog, mè me dochte nie vee om den Uiver: dat zou weê wè goed gae. En noe die groóte ramp. Weg is de glorie van den tocht nae Mel bourne en daer is geen stemmien- ge om ten volle te waerdeêren het groöte werk van de bemanning van de Snip. Jan, wat is de nensch groot in z'n kennen en tunnen, in z'n willen en durreven, nè wat is 'n toch ook wi klein te genover de geweldige natuurkrach ten. En zoo gaet ook dit jaer wi nae 't ende. Knapper menschen dan jie jen ik zü de rekeninge d' er van op kunne maeke. Wulder kun 't lie. Mè dat weet 'k daerom toch wè, dat er aole reden is om t' open, dat 't nieuwe jaer beter mag zien as dit. Vee is t' er dit jaer in ons land nie toet oplossienge kunne kom- me. En dan dienk 'k daebie in d' eêste plaes, dat er overvloed is yan graen en groente en zövee neer en dat er zoövee melk is, dat er vêe is afgeslacht en dat er ook te vee verrekens bin endaer oört oenger gelee. Mocht 't toch 'dit jaer de regeêrienge is gelukke 'pm uut den overvloed 't gebrek te enigen, En daer is nog wat: zwaer drukt de werrekeloöseid en ons land oört overstroomd van Juischè dienstboden en andere werkkrachten. Wanneer zal in de- ze zaek 't verlossende woord ge- gesproken oóre. En noe 'k wel ope, as de werrekelooseid vermin dert, dat dan ook de misdaed zal afneme, mer op z'n zeileven za dae tegen toch ook mi meer kracht moeten opgetreen oóre. En ier de kerreken neffen d' overeid 'n roepienge. Laete toch de geêste- ijken nog meer as vroeger de men- chen opwekke toe plichts- en leugdsbetrachtienge. En nae mien neênienge is 't noe ook ard noödig lat is flienk d' inwendige zendien- Je angepakt oórt. Dae gaen zende- iengen nae de wilden in butenian- de, 'k Vinde 't eêl goed, mè 't is lög tied, dat ook de „wilden" in Nederland is an de beurt kom- me. En noe dienk 'k vanself in eênst an Oss. 't Is nie te vee ge- zeid, dat dae de goedgezinden dae- gelijks in doösangsten leve vor 'n bende roóvers, Dae moet 'n ende n komme. En noe moete volgens mien in butengewone omstandig heden butengewone middels ge- iruukt oóre. En een middel is nae nien meênienge, dat daer is min- tens 'n jaer lank gin drank of gin bier geschoenken mag oóre, wan la stae vast: drienke en roöve bin iver en weer oórzaeke en gevolg. En a 'k daebie ook nog bedienke, lat er in 3 Ezra 4 staet: „en wan- ïeer hij gestolen en geroofd en ge- troopt heeft, zoo brengt hij dat tot ijn beminde", dan moe 'k zeie, da e dat soort „beminden" ook mer s gauw op moete berrege. En dan yerder 's aevens nae elleve gin nensch mi buten as om 'n goeie eden. Om 't mè kort te zeien: in Oss moet de staet van beleg afge kondigd oóre. 'k Ao nog vee meer, mè 'k moet uuschee. Aolebei de groetenisse en een gezegend nieuwe jaer toege- wenscht van Jikkemien en je goeie vriend, Jewannes. 28 December 1835. Het slechten van de wallen en et dempen van de grachten van de vesting Vlissingen wordt aan besteed. Door Napoleon was Vlissingen ,ïot een sterke vesting gemaakt. Een groot deel van de bevolking van 't platteland van Walcheren noest toen aan 't graven der grachten en 't ophoogen der wallen nedehelpen. Door de veranderde oorlogstak- iek in 1835 zouden de wallen wor den geslecht en hiermede de 'grachten aangevuld. De aanbeste ding in dit jaar gehouden werd liet goedgekeurd, waarop in 1836 een herbesteding plaats had. Het werk werd toen aangenomen door Dronkers. De stad bleef nog omringd door eenige forten en reduiten. In 1867 werd Vlissingen als ves-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9