PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. DE STERRENHEMEL IN DE TWEEDE HELFT VAN DEC.; 20 HMT. ZUIP Eisch: ieder f 20. Uitspraak: 10 of 5 d. h.; J. B. de W:., 42 j„ vlaswerker, St. Jansteen op 5 Febr. 1934. Eisch; f 40. Uitspraak; f 25 of 10 d. n.; C. van B., 24 j., arbeider, Axel, te St. Jansteen op 2 Febr. 1934. Eisch: f 40..Uitspraak: f 25 of 10 d. h.; J. S., 33 j., grondwerker, De Clinge, te Clinge op 10 Januari 1934. Eisch: f 15. Uitspraak: f 10 of 5 d. h.; J. de R-, 33 j., arbeider te Zuiddorpe, wegens verboden vervoer van suiker te Zuiddorpe op 18 Januari 1.1. Eisch 40. Uitspraak 20 of 10 d. h. F. de B., 41 j„ en B. J. P., 41 j., arbei ders te Schoondijke, te IJzendijke, op 9 Febr. 1.1. Eisch resp. 40 en 30 boete. Uit spraak de B. f 20 of 10 d.h-, P. f 15 of 5 d. h, F. de B., 41 j„ arbeider te Schoon dijke, te IJzendijke, op 3 Maart 1.1. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 of 10 d. h. E. A. W„ 32 j., arbeider te Hontenis- se, te St. Jansteen, op 31 Jan. 1.1. Eisch 25 boete. Uitspraak 15 of 5 d. h. H. J. M., 31 j., arbeider St. Kruis, te IJzendijke, op 23 Dec. 1933. Eisch 30. Uitspraak 15 of 5 d. h. J. A. S., 30 j., arbeider te Koewacht, te Koewacht op 18 Nov. 1933. Eisch 50. Uitspraak 25 of 10 d. h. P. A. P., 35 j., metselaar te Hulst, te St. Janssteen, op 4 Dec. 1933. Eisch 15. Uitspraak 10 of 5 d. h. E. F. V., 30 j., arbeider Graauw, te Clinge op 6 Nov. 1933. Eisch 10. Uitspraak 10 of 5 d. h. A. M., 57 j., koopman te Axel, te Koe wacht, op 16 Febr, 1.1. Eisch 30. Uitspraak 20 of 10 d. h. F. H., 43 j., voddengaarder, Clinge, en A. L. v. A., 26 j., te De Clinge (B.) te Graauw, op 29 Oct. 1033. Eisch ieder 50. Uitspraak ieder 25 of 1 maand h. A. L. v, A., voornoemd, te Hulst op 21 Maart 1.1. Eisch 50. Uitspraak 40 of 20 d. h. V. A. L. V., 33 j., en P. F. v. D,, 34 j., arbeiders, St. Janssteen. Eisih ieder 50. Uitspraak ieder 25 of 10 d. h. J, v. A„ 24 j., grondwerker, de Clin ge (B.) te Hontenisse op 23 Dec. 1933. Eisch 50. Uitspraak 50 of 20 d. h. J. v. A. voorn., en G. R., 24 j., grond werker te Clinge, te Graauw op 11 Fe bruari 1,1. Eisch ieder 40. Uitspraak ieder f 20 of 10 d. .h E. A. B., 19 j., arbeider te St. Jans steen, te Hulst op 17 Maart 1,1, Eisch 40. Uitspraak 20 of 10 d. h. C. R., 40 j., veldarbeider, Biervliet, te Breskens op 10 Febr. 1.1. Eisch 40. Uitspraak 25 of 10 d. h. P. M. D., 23 j., melkventer te Axel, te Axel op 24 Jan. 1.1. Eisch 50. Uitspraak 15 of 5 d. h. Th. v. B., 23 j., arbeider te Hulst, te Hulst op 6 Dec. j.l. Eisch 50. Uitspraak 25 of 10 d. h. De Gaskwestie. In de gisteren middag voortgezette vergadering, beantwoordde de heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN de opmerkin gen van de verschillende leden. Ten eerste wees spr. er op, dat de raad van V lissingen op het aanbod var: f 300.f 00 is ingegaan. Het is geen zuiver rekensommetje, men moet rekening houden met moge lijke kwade risico's. legen den heer Onderdijk zeide spr-, dat hij niet een conflict met Middelburg vreest, omdat de gemeenten rond die stad reeds van gas zijn voorzien door de Imperial. Waar de provincie ook zoo nauw bij de P.Z.E.M. is betrokken mag men goed vertrouwen hebben in de ob- jectieveteit van Ged. Staten, De kwestie van de mogelijkheid van de gasafname moet men aan deskundi gen overlaten en niet vergeten, dat de N. I. M. ook electriciteitsbedrijven naast gasfabrieken exploiteert. Aan de hand van een artikel van 'n hoogleeraar te Delft over „Gas en elec- triciteit", die schrijft, dat het vooral een kwestie der prijzen is, acht spr. de kan sen voor het gas gunstig. Er zal paal en perk moeten worden gesteld aan de concurrentie, die de overheidsbedrijven elkaar onderling aandoen. Men moet gas en electriciteit beiden toepassen waar dit het beste is. Spr. vreest geen conflicten met de N. I. M. Maar ook de overheids en semi-overheidsbedrij- ven hebben zich te richten naar com- mercieele regelen. Het proces, dat het personeel tegen de Imperial voert, heeft alleen met de nieuwe maatschappij te maken, daa* deze een pensioenregeling is toegezegd voor het geval van mislukken der pro cedure. In dat geval komt 1/3 van het risico ten goede aan het bedrijf, dit is billijk. De amendementen-Onderdijk noemt spr. onaannemelijk, maar verze kert dat met de sociale belangen van het personeel voldoende rekening zal worden gehouden. Het is zeker een goed Provinciaal belang als gas- en electriciteitslevering financieel geregeld zijn; het doel is het bedrijf slechts zeer langzaam uit te breiden. Een minnelijke schikking m de procedure zullen Ged. Staten zeker toejuichen. De aflossing zal zoo spoedig moge lijk plaats hebben. Hij kan niet verze keren, dat er geen gas komt waar de P.Z.E.M. werkt. De fabrieken van thans zijn te klem en maken het gas te duur in dezen tijd. Het kunnen brengen van gas tegen fageren prijs is met concentratie te be reiken. Ged. Staten denken er niet aan de gasvjoorziening uit te br.eiden buiten ien moot van Zeeland, nml. Walcheren en Z. Beveland; zonder de Staten te heb ben. gekend. Spr. hoopt voor provincie, gemeente en personeel het beste gekregen te hebben w,at te krijgen was. Verwerping zou beteekenen, dat ue Provincie niet kan voorkomen, dat men tot ecsessen komt. De heer STAVERMAN repliceerde en zeide, dat als het gemeentebestuur een fout maakt, een ander correctie mag aanbrengen. De heer ONDERDIJK heeft maar een sombere mededeeling gehad inza ke de belangen van het personeel; hij wil aandringen op eenzelfde regeling als Bïj de P.Z.E.M. De heer VAN BOMMEL VAN VLO TEN zeide geen verdere toezeggingen te kunnen doen en hij zich daarom be roept op de ervaringen ten deze. De heer EDELMAN bracht den heer Staverman dank voor het behartigen van de belangen van Vlissingen. Maar B. en W. hebben alles gedaan wat kon. Het amendement-Staverman om f 333.000 aan Vlissingen uit te keeren wordt verworpen met 35 tegen 5 stem men, tegen de heeren Staverman, Adri- aanse, de Ridder en de Baare en blan co de heer Edelman. Het voorstel tot goedkeuring van de overeenkomst met het gemeentebestuur van Vlissingen werd aangenomen met 31 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Adriaanse, Staverman, Vogelaar, Son- ke, Geelhoedt, v. d. Zande, Moelker, Heijboer, den Boer. De overeenkomst met de N, I, M. werd aangenomen met dezelfde stem verhouding evenals dat tot oprichting van de N.V. Z.G.Al.M. tot deelname met f 810,000, en om bij eventueel na dere uitgiften aandeelen te nemen en dat inzake het aangaan der geldleening met dezelfde verhouding. Tenslotte ook het voorstel in zijn ge heel. Wijziging Reglement op over zetveren in Zeeland. Bij het voorstel tot wijziging van 't Reglement op de overzetveren ifi Zee land kwam vooral het niet geven van betalingsbewijzen op verschillende ve ren ter sprake, sommige leden achtten dit verkeerd, andere meenden, dat der gelijke kleine bedrijven niet belast mo gen worden met de aanstelling van iemand voor het afgeven van kaartjes. Een lid merkte op, dat het is als bij een taxi, dan krijgt men toch ook geen bewijs. Bij de verdere bespreking werd gevraagd goed toe te zien, d,at de veer man een geoefend varensman is, terwijl Ged. Staten nog mededeelden, dat de naleving van de verplichting om vol doende reddings- en brandbluschmate- riaal aanwezig te hebben, gecontro leerd wordt door den Provincialen Waterstaat. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten nog, dat 't veerverkeer, waar het hier om gaat, "h niet zeer belangrijke plaats inneemt, zoodat voor vrij vérstrekkende maat regelen weinig aanleiding schijnt te bestaan. Ged. Staten zijn evénwel be reid, om met geuite wenschen waar mogelijk rekening te houden. Zij vinden geen aanleiding om wijziging te '"oren- gen in hun voorstel. Na enkele opmerkingen van de hee ren van Duin en de Jonge en beant woording door den heer van Rompu, werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Wijziging Zeeuwsch- Zuid-Hol- iandsch Verenreglement, Betreffende het voorstel tot wijzi ging van het bovengenoemde reglement werd van de zijde van Ged. Staten er op gewezen, dat het niet zoo eenvou dig is aan het publiek ter kennis te* brengen of een vaartuig al dan niet voor den betrokken veerdienst geschikt is verklaard. Aangenomen z.h.st. Verordening tot het weren van inbreuken op natuur schoon. In een jder afdeelingen wilde een lid deze verordening ook voor de bebouw de kommen der gemeenten doen gel den, en voorts dat de verordening ook worden aangevuld door gemeentever ordeningen. Dit ligt volgens een lid van Ged. Staten meer op den weg der ge meenten, maar Ged. Staten zullen de denkbeelden nader overwegen. In een andere afdeenng kwam speciaal de lintbebouwing naar voren en deelden Ged. Staten mede, er mede bezig te zijn en zelfs in het bijzonder er op te zijn bedacht om het natuurschoon te behouden; ook de kwestie der lintbe bouwing heeft hunne voortdurende aan dacht en zij staan ter zake in contact met den inspecteur voor de Volksge zondheid. Een lid is ooi? tegen lintbe bouwing, maar er is ook een financi eel bezwaar om het te voorkomen en dit wordt er in de toekomst niet min der op. Een vraag of Ged. Staten geen pres sie op de gemeenten kunnen uitoefe nen voor het opmaken van bouwplan nen, doet Ged. Staten wijzen op het verschil tusschen douw- en uitbreidings plannen. Enkele leden zijn tegen het verbod om aan den openbaren weg te bouwen. De heer KODDE wil aandacht ge schonken zien aan het niet tegen elkaar indruischen van gemeente- en provin ciale verordeningen. De heer STAVERMAN vraagt maat regelen tegen lintbebouwing. De heer v. d. PUTTE zegde toe, dat men overleg met de gemeentebesturen pleegt en dat de lintbebouwing de vol ledige aandacht van Ged. Staten heeft. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s. Wif-Ziging Reglement water schap De Damespolder. In een der ,afdeelingen is op een vraag van een der leden er op gewe zen, dat f 5 per jaar voor een gezwo rene te weinig is en daarom f 15 wordt voorgesteld en in een andere afdeeling dat de verhooging wordt voorgesteld, omdat dit ook in Noord-Brabant ge schiedt en het waterschap zoowel in Zeeland als in Noord-Brabant is ge legen. Aldus besloten z.h.s. Wijziging Reglement uitwate ring polders Willem c,a. Bij het voorstel tot wijziging van hel Bijzonder Reglement op het beheer dei- uitwatering van de polders Willem c-^.. in Noord-Beveland, zeiden Ged. Sta ten op een vraag van een der leden, dat zij zullen overwegen om in het formulier der afkondiging den datum der vergadering aan te geven, zooals in het ontwerp-voorstel is aangegeven. Aldus besloten z.h.s. Aanvulling provinciaal wegen plan. Het voorstel om op te nemen een weg Zierikzee-Moriaanshoofd-Seroos- kerke- Noordwelle-Renesse-Haamstede- Burgh-Westenschouwen, met zijtak van 'Haamstede n,aar het vliegveld, deed vragen stellen waarom niet een weg direct door van Serooskerke naar Haamstede kan worden aangelegd. In een afdeeling zeide een lid van Ged. Staten, dat men ook rekening moet houden met het toegewezen aantal km en dat de mooie omgeving van Renes- se waar des zomers nogal wat pension gasten komen, van beteekenis is. In een andere afdeeling luidde het ant woord, dat de geprojecteerde weg deel is van het Provinciaal Wegenplan. Een rechtstreeksche verbinding Seroosker keHaamstede zou dus slechts door wijziging van het wegenplan verkregen kunnen worden. De betrokken weg is juist met het oog op de belangen van deze streek geprojecteerd. De weg over den zeedijk is niet zoodanig te verbe teren, dat hij op het wegenplan kan worden gebracht. In de derde afdeeling werd mede gedeeld, dat in de toekomst een voorstel is te wachten om een weg aan te leg gen van Serooskerke naar Renesse en Haamstede. De heer CATSHOEK meent, dat men nu van den geprojecteerden weg geen gebruik zal maken voor het bezoek aan het vliegveld. De heer DEN BOER zegt, dat de weg van groot algemeen belang is. De heer DIELEMAN zegt, dat het alleen gaat om den aanleg van een weg VliegveldHaamstede.. De heer CATSHOEK blijft volhouden dat men den kortsten weg moet maken naar het vliegveld. Het voorstel wordt z.hts. aangeno men. Adressen herziening jaarwed- denregeling. Het voorstel tot afwijzing van de verzoeken van den Centr. Bond van Transportarbeiders en van F. L. de Pauw c.s. tot verhooging der loonen van het werkplaatspersoneel en van de bestellers bij den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde worden verhoogd, deed in een der afdeelingen een lid op merken, dat de motie-On- derdijk wel sprak over „varend per soneel", maar dit is geen bezwaar ook voor het „niet-varend" verbeteringen in te voeren, doch hij erkende de moei lijkheid om dit thans te doen. Dit geeft een lid van Ged. Staten toe, voiA een lagere bezoldiging dan in het particu- gewenscht nu de deur open te zetten voor een partieele wijziging. De heer ONDERDIJK ontkende be doeld te hebben, dat andere dan het varend-personeel wel voldoende gesala rieerd zijn. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Samenvoeging van Polders, Het voorstel om over 1935 en 1936 een bedrag van f 5000 ter beschikking van Ged. Staten te stellen, opdat deze daar uit de kosten bestrijden ter zake van een vooronderzoek in verband met even- tueele samenvoeging van polders, heeft' in alle afdeelingen een onderwerp van uitvoerige bespreking uitgemaakt. Bij die besprekingen is van de zijde van Ged. Staten o.a. opgemerkt, dat het niet de bedoeling is een commissie sa men te stellen, waarin dan ook Staten leden zitting zouden hebben. Verder, dat aan het voorstel een verzoek is vooraf gegaan van verschillende vereenigingen in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan den „Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond" om pogingen in het werk te Ster v/<j 3' grootte, of kleiner Ster v/a 2' grootte. Ster v/d 1' gr, ::_i Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieeten Eigendom onder No. 64222 EERSIf ©VOLLE MMN LAATSTE KVARIlER 0NDEÏJVE MAAN. VENUS HARS JUPITER SATURNUS Sterretijd 1 h 51 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De VsM. van den 20en vindt men in den Wagenman. De Kleine Hond met Procyon komt juist op. stellen, die tot samenvoeging van polders zouden kunnen leiden. De zaak is, dat aan de voorbereiding heel wat technisch werk vastzit, dat onmogelijk door Ged. Staten zelf kan geschieden. Ook de Provinciale waterstaat be schikt niet over voldoende personeel en daarom zal een technisch-deskundige het in handen krijgen, die dan onder lei ding van den Hoofdingenieur en even tueel na goedkeuring van Ged, Staten zal trachten tot het doen van voorstel len te geraken, Er is dus van een positief plan op het oogenblik nog geen sprake en eerst als dit wel zoo is, kan het denkbeeld van een commissie in overweging worden genomen. Een lid verwacht dat de zaak, als nu wordt begonnen misschien over 50 tot 60 jaar haar beslag zal hebben gekregen. Ook de tertiaire wegen werden bespro ken en op de mogelijkheid van oprich ting van z.g. „wegschappen" zooals die b.v. in Friesland voorkomen. De suatie- toestanden zullen door samenvoeging veel verbeteren. Een tweetal leden eener andere af deeling meenden, dat de zaak meer op den weg van het Rijk ligt. Een hunner meende, dat nauwkeurig onderzoek zou kunnen plaats hebben, maar de gedach te van samenvoeging zou naar de me.e- ning van spreker voorloopig nog op d.en achtergrond moeten blijven- Het andere lid wilde, liever een onderzoek naar de mogelijkheid van meer rationeel beheer. Een derde lid is tegen het voorstel om dat het de bedoeling is te geraken tot samenvoeging van polders, die anders onwillig zijn en nu dus gedwongen zul len worden zich te richten naar de be langen van de omliggende polders. Van de leden, die met het voorstel mede gingen, wilde een eenige' Staten leden bij het onderzoek betrekken: een ander wildei lezen: ten hoogste f 5000; een laatste spreker wilde aandringen op zuinig zijn. Van de zijde van Ged. Staten werd er op gewezen, dat men gaarne zou zien, dat de verdediging der polders staatstaak was, maar dat men daar ech ter voorloopig nog niet aan toei is. Wan neer men reeds verbetering zou kunnen brengen in afwatering en wegen. Ook in de kleinere polders dan zou al heel wat bereikt zijn. Ook kan in deze samenvoe ging een belangrijke bezuiniging zijn ge legen- Reeds eerder hebben de Staten' de Wenschelijkheid van samenvoeging uitgesproken. Toevoeging van „ten hoog ste" achten Ged. Staten niet noodzake lijk. Voorts oordeelen zij het opnemen van de Statenleden in de commissie noch noodig noch gewenscht. Het gaat om de voorlichting door een ingenieur of des kundige op waterschapsgebied; iemand, die een schakel vormt tusschen den Pol der- en Waterschapshond en den Pro vincialen Waterstaat en daarenboven voldoende tijd beschikbaar heeft. In de nog niet genoemde afdeeling vroeg een lid of de resultaten van het onderzoek wel zullen opwegen tegen de beduidend hooge kosten. ■Hij js in beginsel niet tegen samen voeging, maar vreest moeilijkheden om dat iedere polder zijn aparte belangen heeft. Verschillende andere leden achtten de uitgave van f 5000 niet te verdedigen, een noemde het gewenscht, dat de be trokken polders zelf de kosten betalen, een ander staat zeer sceptisch tegenover het voorstel en weer een ander acht het weggeworpen geld. Een ander lid is tot de conclusie ge komen, dat de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond blijkbaar van gedach te is veranderd, daar deze vroeger van samensmelting niet wilde hooren. Sa mensmelting van de vele polders met geringe oppervlakte zal tot besparing lei den en tevens tot een billijke verdeeling van de lasten van binnen- en buitenpol ders. Van de zijde van Ged. Staten werd in deze afdeeling gezegd dat het geenszins in de bedoeling ligt, klakkeloos polders samen te voegen. Het onderzoek moet uitwijzen, welke polders daarvoor in aanmerking komen- Tegen de geuite mogelijkheid om het werk op te dragen aan de tweede afdeeling, verzette men zich van de zijde van Ged. Staten, men is daar reeds met werk overladen en ook tegen het doen mede betalen door de polders. In hun antwoord op het algemeen ver slag betuigden Ged, Staten hun ingeno menheid met de ontvangst, die hun voorstel bij de afdeelingen wel ten deel viel in het algemeen, doch het bleek, tot hun leedwezen, dat men niet in allen deele de bedoeling van hun college door ziet. Een commissie, met of zonder leden der Staten daarin, kan den arbeid, die een zuivere ambtenaarstaak is, bezwaar lijk verrichten. Aan de betrokken afdee ling der Griffie kan dit werk niet Wor den opgedragen, omdat het, zooal niet uilsluitend, dan toch voor een groot deel op het terrein moet worden verricht; aan den Provincialen waterstaat niet, omdat het, al is het dan, niet werk van één dag, toch vordert gestadige en zoo weinig mogelijk onderbroken toewijding; laatstgenoemde tak van dienst kan, in verband met hare andere werkzaamhe den, deze, als noodzakelijke eisch te stellen contunuiteit in den arbeid geens zins garandeeren. Een commissie uit de Staten kan eerst later gewenscht blijken te zijn als de rapporten en voorstellen er zijn. Noch op een uitspraak omtrent de on aanvechtbare samenvoeging als zooda nig de theorie-, noch op eenige samen voeging in concreto- de praktijk- wordt door het voteeren der aangevraalgde gelden vooruitgelqtopen. Art. 13 dei Waterstaatswet 1900 gebiedt dat de be trokken polders te voren gehooyl moe ien worden. Een Rijkstaak is hier niet aanwezig, hetgeen een niet uitsluitend te betreuren omstandigheid moet wor den genoemd, omdat nu de Provinciale Staten „baas in eigen huis" kunnen zijn. Samenvoeging van polders is nog iets anders dan verschulivdng van eén ge deelte der lasten naar verder binnen waarts gelegen polders, want dit kan ook op andere wijze geschieden, o.a, door oprichting vfcn een dijkverdedi- gingswaterschap en dit heeft ook cl* aandacht van Ged. Stater., Daarbij is nu niet uit te maken of men de belangheb bende dan moet zoeken binnen een be paald aantal km van den dijk, omdat de belangensferen moeten worden gevon den naar de natuurlijke begrenzingen der binnenpolders. Het is niet vast of het bedrag voldoende, of wel of het te klein zal zijn maar in ieder geval wordt het over 2 jaar verdeeld en zuinigheid zal natuurlijk worden betracht. De heer ERASMUS meent, dat sa menvoeging van de kleinere polders geen bezwaar kan hebben, doch wel voor grootere.. Dit laatste kan de kos ten niet verminderen en spr. is er tegen die kosten over te brengen op de bin nenpolders. De heer VOGELAAR meent, dat ten slotte de polderbesturen toch zelf te beslissen zullen krijgen. De heer DE BAiARE meent, dat het voorstel een algemeen belang heeft en hij kan niet begrijpen, dat er iemand tegen dit voorstel is en hij meent, dat de heer Erasmus vooruit loopt op het geen het onderzoek zal uitmaken. Spr. zou gaarne weten hoe Ged. Sta ten zich de samenstelling van een com- j missie van advies denken. De heer KODDE meende dat de

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9