^rOVtttCiHlC GOESCHE COUBANT^ STATEA-&EÜERAAL ZEELAND. goes. zuid-beveland. ieeuws&h-vlmnderen w.d. WEER EN WIND. m NUMMER 299. TWEE BLADEN. WOENSDAG 19 DECEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. ijBlDDELBURG. WALOHEREN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VHssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct- P* w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez, mededeelingen 60 ct. p. r. Bij conti'- voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naarnlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubritt! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regcfe, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cenS HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Een drietal roemruchte wets ontwerpen aan de orde in stelling van een werkloosheids subsidie-fonds De gemeen ten moeten het gelag betalen. De Tweede Kamer heeft gisteren n drietal belangrijke wetsontwerpen in behandeling genomen, wetsontwerpen, die nauw aan elkaar verbonden zijn en hun schaduwen reeds vooruit wierpen. Onze lezers weten, hoeveel gemeentera den in Zeeland (en natuurlijk evenzeer in andere provincies) den laatsten tijd tot verhooging der belastingen hebben moeten besuiten. Dat nu was een ge volg van de thans behandelde wets ontwerpen. Het Rijk had den gemeen tebesturen bericht, er bij het opmaken der begrootingen-1935 alvast rekening mede te houden. Twee van de drie hebben betrekking op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, tn 't kort komen ze hierop neer, dat de gemeen ten minder zullen ontvangen uit het gemeentefonds. Het Rijk heeft de laat ste jaren ettelijke millioenen op dat fonds toegelegd. Dat moet uit zijn, zeg de minister Oud. En hij diende voor stellen in, die de zaak op een nierf.ven leest schoeien, zoodanig, dat als ge zegd de gemeenten minder zullen ontvangen. Ze moeten maar zien, hoe ze de eindjes dan aan mekaar zullen knoopen: extra-bezuininging of belas- tingverhooging zal natuurlijk het gevolg zijn. Het derde' -ontwerp beoogt de instel ling v,on een werkloosheidssubsidie- fonds, waarvan de bedoeling is, die ge meenten, die tot dusver nog niet zeer groote kosten ter zake van de werk loosheidsbestrijding hadden, in de alge- meene uitgaven voor deze zaak te la ten bijdragen. De sterkere moeten dus de zwakkere helpen, wat in de praktijk hierop neerkomt, dat die sterkere tot belastingverhooging moeten overgaan Verschillende Tweede Kamerleden, die gisteren over een en ander het woord voerden, bleken niet bepaald opgetogen over een en ander, al betee- kent dit niet, dat ze hun steun iïi elk geval aan de wetsontwerpen zullen ont houden. De heer v. d. Tempel (s.d.) wees op de verzwaring der lasten voor ivele gemeenten. De regeering poogt door het werkloosheids—subsidiefonds de Rijksuitgaven ter bestrijding van werkloosheid te verminderen en tens deele af te schuiven op de gemeenten. De heer Fleskens (r.k.) zeg de, dat de draagwijdte der wetsontwer pen niet is te overzien. Verschilende gemeenten zullen de nieuwe lasten niet kunnen dragen. Spr. betoogde dat de werkloosheid een algemeen verschijnsel en dus .v.,k.s- zaak is. De regeering overwege, de crisisop- centen geheel of gedeeltelijk aan het gemeentefonds te laten. De heer Kooiman (v.d.) vreesde, dat eenige honderden gemeenten door deze wetsontwerpen noodlijdend zullen worden. De regeering verdient echter lof, wijl nu feitelijk de werkloosheidszorg tot een wettelijke taak wordt verheven. De heer Drees (s.d.) betwijfeüe, dat er nog van eigen financieel beheer der gemeenten sprake zal kunnen zijn. De werkloosheidszorg is Rijkszaak. Vele gemeenten worden voor een niet te vervullen taak gesteld. De heer Rutgers v. Rozenburg (c-h.) betoogde, dat de moeilijkheden voor het Rijk worden weggenomen; die voor de gemeenten blijven echter be staan. De heer Goseling (r.k.) wenschte meer contact tusschen het Rijk eener en de gemeenten anderzijds. Een wijzi ging van het Staatsherstel ware ten de ze te oerwegen. De heer Wendelaar (lib.) betoog, de, dat de maatregelen voor vele ge- mieenten bela'stingvjerhooging mede brengen en dit is in dezen tijd bezwaar lijk. Spr. juichte over 't algemeen de instelling van een werkloosheids-subsi diefonds toe. De heer IJzerman (s.d.) waar schuwde tegen de verschuivingen der belasfingen tengevolge van deze rege lingen. De vergadering werd hierop geschorst Benoemd met ingang van 1 Jan. 1935 tot rijksklerk in vasten dienst ten kantore van den ontvanger der regis tratie no. 2 en domeinen, bewaarder der hypotheken enz, alhier, mej, L. A. Stenhuis, thans in tijdelijken dient af- daar. Kerstgave werkloozen, B. en W. stellen den Raad voor, even als voorgaande jaren, wederom een Kerstgave beschikbaar te stellen ten behoeve van de werkloozen, die onder de rijks- of gemeentelijke steunregeling vallen, tot een bedrag van 35 van hun uitkeering over de week van 1622 December, en voorzooveel ze uit hun werkloozenkas trekken aan heel die de geheele week werkloos de boncs- uitkeering minder bedrlagt dan het be drag dat zij zouden ont jangen indien ze onder de steunregeling vielen. Vorig jaar bedroeg ie Kerstgave 25 pet, van het steunbedrag B. en W. be- grooten dat met een belrag van 400 kan worden volstaan. ARNEMUIDEN. Met ingaig van 2 Ja nuari a.s. is benoemd tot tijdelijk klerk ter gemeente-secretarie, afoeeling alge- meene zaken te Middelburg de heer A. J. Bliek te Middelburg, thans volontair ter gemeente-secretarie ie Arnemuiden. N.- EN ST. JOOSLAND. Heden deel de de burgemeester aan de wethouders mede dat hij is, aangewezen tot voor- zitter van een stembureau ïn het Saar- j gebied, en derhalve in Januari 1935 al daar eenigen tijd zal verblijven. ONGELUK. VEERE. Maandag is een ernstig on geluk gebeurd aan boord van de Arm. 54, schipper M. S. De jongste broer, J. S., raakte met zijn rechterhand bekneld in een lier, waardoor de duim en de wijsvinger afgekneld werden, terwijl 'n deel van den middelvinger eveneens af gerukt werd. Na voorloopig verbonden door den gemeente-geneesheer. te zijn, bracht deze hem naar het Gast huis te Middelburg, waar het slachtof fer verder behandeld moest worden. VEERE. Dinsdagmiddag werd in het gerestaureerde stadhuis het eerste hu welijk voltrokken. De dochter van den burgemeester, mej.. S. G. Huinink, trad in den echt. De heer D, Huinink als burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand èn als vader van de bruid, zeide, dat het hem een dubbel voorrecht was, eenerzijds om zijn eigen dochter in den echt te mogen verbinden, anderzijds om dat het hem een groote voldoening was, dat zijn dochter als eerste in 't gere staureerde stadhuis ten huwelijk werd geleid. Spr. dankte den heer A. P. Wou ters, ambtenaar van den Burgerlijken Stand in functie, dat deze hem voor dit maal zijn waardigheid heeft willen over dragen, en hoopte, dat genoemde amb tenaar nog menig huwelijk tot zegen der betrokkenen en tot heil van Veere in het schitterend gebouw zal mogen slui ten. VEERE. Donderdagavond neemt de Oudercommissie afscheid van mej. Grims, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, die wegens huwelijk tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag heeft ver kregen. HEINKENSZAND. Benoemd is tot voorzitter van een der stembureaux bij de volksstemming in het Saargebied mr. dr. Mes burgemeester van Heinkens- zand. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdagavond j.l. vond alhier onder groote belangstelling het jaarfeest plaats van de Chr. Meis- jesvereeniging „Martha", onder leiding van mevr. De Graaf, die het welkomst woord uitsprak. Verschillende samen spraken w.o. „Om Blijdschap" werden op uitstekende wijze uitgevoerd. Ook wer den nog eenige bondsliederen ten gehoo- re gebracht. ELLEWOUTSDIJK. Donderdag a.s. vergadert de Raad dezer gemeente. O.m. zullen de navolgende punten behandeld worden: Benoeming van 2 leden van het B. A., wegens periodieke aftreding van Johs, Verheijke en L. van Boven; Ver huring eener gemeente-woning aan den gemeente-werker; Vaststelling gemeen te-begrooting 1935; Verzoek van de af Koopt niet wat gij wel gebruiken kunt, maar koop slechts dat wat ge niet missen kunt. Seneca. deeling Ellewoutsdijk van den Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw bedrijf, tot toekenning van een brand- stoffentoeslag. KRUININGEN. Bij de opening van het Tehuis voor ouden van dagen, wist men nog niet den naam er van. Thans is be sloten dit te noemen „Avondlicht". RAAD VAN WAARDE. WAARDE. Maandag vergaderde de Raad alhier voltallig. Aan de orde was de gemeente-begrooting voor 1935. De heer J. J. Mol bracht namens de commissie die <jte begrooting heeft nage zien, verslag uit. Nadat zij nog eens in haar, geheel de revue was gepasseerd, werd ze vastgesteld tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 32768, met een post voor onvoorziene uitgaven van 266. Hierop werden de verordeningen op: de leges, de schoolgeldheffing en de sa- gesteld. De gemeente-veldwachter, De Buckviel, werd benoemd tot gemeente bode, op een salaris van 60. Hierop werd mededeeling gedaan, na mens het Burgerlijk en Algemeen Arm bestuur dat de voorzitter, de heer J. J. Mol aan de beurt van aftreding was. Daar de voorzitter tot stemming wilde overgaan, vroeg de hr. A. Waterman Azn. het woord. Op de vraag, of het een persoonlijk feit betrof, kwam een beves tigend antwoord. De vergadering werd toen voor geruimen tijd geschorst. Na de schorsing werd direct tot stemming overgegaan. Del uitslag was dat uitge bracht waren op J. J. Mol 5, op H. Wol- fert 1 en op An. Dees 1 stem. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie werd weder gekozen het aftredende lid Jan Bom. Tot leden van het stembureau (ver kiezing voor den gemeenteraad 1935) werden gekozen de heeren An. Dees en A. Wisse, en 'als plaatsvervangers de heeren H. Wolfert en M. Waterman Mz, Bij de rondvraag werd gesproken over het verstrekken van een Kerstgave, en het toestaan van een kolentoeslag na 1 Januari 1935. AUTO-ONGELUK. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdag reed de manufacturenkoopman M. v. d. V., uit Goes door het slippen van zijn auto tegen een schutting te Oud-Sabbinge. De in den Wagen zittende vrouw (die door hem naar familie zou worden ge bracht), kwam door den schok met haar hoofd in aanraking met het portier, zoo dat een gapende wonde ontstond en on middellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De wagen was der mate beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. AARDENBURG. De brigade der mo bile douane heeft alhier een wagen aardappelen aangehouden van den land bouwer v. H. te Sint Kruis. De lading die niet gedekt was door een vervoer- bewijs en bovendien niet voldeed aan den maat, is in 't gemeentehuis opge slagen. Vergadering van Woensdagmorgen. In de heden voortgezette vergadering waren nog afwezig de heeren Edelman en Staverman, laatstgenoemde wegens lichte ongesteldheid, aanwezig alzoo 38 leden. Stichting dienstlokalen te Neuzen De verdere behandeling van dit voor stel wordt aangehouden tot 22 Januari. Weegbruggen en kantoorgebouw. Het voorstel om ten behoeve van den Provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde bij de aanlegplaats te Zie- rikzee een kantoorgebouw en een weeg brug en ten behoeve van den veerdienst KortgeneWolphaartsdijk bij de aan legplaats te Wolphaartsdijk een weeg brug te stichten, heeft in alle af deelin gen bezwaren tegen de stichting der weegbruggen doen rijzen. Men zag in, dat Ged. Staten den eisch des tijds niet verstaan en zou willen, dat men het voorstel terug nam. Ged. Staten dienen naar een andere regeling te zoeken, b.v betalen naar gelang van de afmetingen' der auto's. Velen verwachen door dit voorstel vermindering van inkomsten, men zal zich nog meer dan thans 'naar België richten. Een lid ziet in het niet laten betalen volgens gewicht groote concurrentie voor de beurtschippers in, en een lid acht het plaatsen der weegbruggen noodzakelijk omdat velen met het aan geven van het gewicht het niet zoo nauw nemen. Een lid van Ged. Staten meent, dat van de weegbruggen reeds een opvoedende inhoud uitgaat, daarbij zijn de aanlegplaatsen en de scheeps dekken niet berekend op de groote en zware vrachten, we,ke tegenwoordig door vrachtwagens worden vervoerd. Ged. Staten hebben het voornemen bin nenkort met belangrijk voordeeliger ta rieven te komen. Men is daar algemeen mede bevredigd, doch toch wordt nog eens op intrekking van het voorstel aangedrongen. Ook in andere afdeelingen zijn ver schillende opmerkingen gemaakt en zei' de een lid van Ged. Staten, dat con trole nöodig is, daar er anders met het gewicht fraude wordt gepleegd. De weegbruggen moeten dicht bij de aanleg plaatsen zijn, daar anders het toezicht niet mogelijk is; vaandar het bezwaar tegen het gebruik van particuliere weeg' bruggen. Als de goederen in de auto's niet be last worden, zullen alle vrachtgoederen per auto verladen worden, wat een groot verlies zal beteekenen, dat door de Provincie niet gedragen kan worden. Het ligt in de bedoeling om de tarieven voor goederen, welke per auto vervoerc worden te verlagen. Het leveren der weegbruggen zal niet in het openbaar worden aanbesteed, daarvoor is een waarborg van goede constructie van te groot belang. Bij onderhandsche aanbe steding zullen verschillende firma's wor den uitgenoodigd, waarbij als eisch za gelden Nederlandsch fabrikaat". In een der afdeelingen zeide een lie van Ged. Staten, dat het tarief voor vrachtgoederen waarschijnlijk eene ver- laging van meer dan 60 zal onder gaan. Een lid wees ,er op, dat op de ve ren Moerdijk en Dordrecht 0.55 en hier 52.50 per 1000 kg wordt bere kend, waarop een lid van Ged, Staten opmerkte, dat het daar veel drukker is dan hier en of dan de Provincie weer maar moet bijpassen als er tekorten zijn. Men wilde ook hier aanhouding en goed na gaan of de voordeelen de na deelen wel zullen dekken en de rente van 500 er wel uit te halen is. Tegen de stichting van een nieuw kantoorgebouw te Zieirikizee worden geen bezwaren geopperd. Men acht het oude kantoorgebouwtje niet meer in overeenstemming met' het nieuwe mate rieel. Ook dit voorstel werd aangehouden tot 22 Januari. Rekening Provinciaal wegen onderhoudsfonds 1933. Tegen het voorstel tot vaststellen der rekening van het wegenonderhoudsfonds 1933 zijn in de afdeelingen geen bezwa ren ingebracht. Het voorstel is dan ook z.h.s. aangeno men. Rekening stoombootdiensten 1933 In de afdeeling konden alle leden zich vereenigen met de rekeningen van de provinciale stoombootdiensten, met kwaden sloten van resp. 226.163.02 voor de Westerschelde en 14.782.09 voor de Oosterschelde. De rekeningen zijn ongewijzigd vastgesteld. Wijziging begrooting 1933. Het voorstel tot wijziging der Provin ciale begrooting 1933 gaf in een afdee ling aanleiding tot de vraag hoever de plannen voor den bouw van een brug over de Zandkreek zijn gevorderd. Het antwoord van de zijde van Ged. Staten luidde dat de plannen gereed zijn en dat deze thans in behandeling zijn bij het Werkcomité voor het 60 millioenplan. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Wijziging begrooting provin ciaal wegenonderhoudsfonds 1933. Tegen het voorstel tot wijziging der begrooting van het Provinciaal wegen onderhoudsfonds 1933 zijn in de afdee ling geen bezwaren naar voren gebracht en zijn deze wijzigingen dan ook onver anderd vastgesteld. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Begrooting 1935 van de Pro vincie, van het Provinciaal we genfonds en het Provinciaal Wegenonderhoudsfonds. Bovengenoemde begrootingen hebben in alle afdeelingen tot uitvoerige dis- Zij, die zich met ingang van 1 Januari a.s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers M GRATIS. -W I Jecovitol levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. (Ingez. Med.) Middelburg 19-XII-'34. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 9.6 °C (49 °F); laagste 62 °C (43 °F). Heden 9 h: 8.5 °C; 12 h: 9.5 °C. 2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 750 mm; laagste 748 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 761.4 mm te Riga; laagste 734.1 te Malinhead. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later afnemende Z, tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog re genbuien, later iets kouder. Zon op: 8 h 08; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 14 h 15; onder: 7 h 07. V. M.: 20 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle 's 28 min. en Domburg a December. Hoogwater. Laagw^ter Wo. 19 12.15 6.18 18.42 Do. 20 0.40 12.57 7.04 19.26 Vr. 21 S 1.22 13.41 7.55 20.07 Hoog- eu Laagwater te Wemeldinge. December. Hoogwater. Laagwate: Wo. 19 1.42 14.03 7.26 19.43 Do. 20 2.33 14.49 8.08 20.29 Vr. 21 S 3.18 15.34 8.57 21.12 AMSTERDAM Telefoon 26600. Kamers met ontbijt vanaf 4. Uitgebreide Kerstdiners 2,50, 3.50, Eigen garage in het Hotel, (Ingez. Med.) cussies aanleiding gegeven, waarbij door verschillende leden waardeering werd uitgesproken over het financieel beleid van Ged. Staten. Bij de verdere besprekingen is van de zijde van Ged,. Staten o.a. gezegd, dat een voorstel tot verlaging van de belasting van de zijde van Ged. Staten niet is te verwachten. Ook dat de op brengst van belastingen in hooge mate afhankelijk is van het standpunt, het welk de regeering inneemt ten opzich te van het landbouwvraagstuk. Gevraagd werd of Ged. Staten het thans niet tijd achten advies uit te brengen over de indertijd aangenomen motie-Onderdijk inzake nivelleering, vooral waar toch ook de regeering meer en meer in die richting gaat? t Antwoord luidde, dat dit jaar over dit onderwerp nog met de regeering ge correspondeerd is, waarbij bleek, dat deze er in beginsel wel voor voelde en Ged. Staten eveneens. Toegezegd werd te onderzoeken of nog een duidelijker afschrijvingsreke ning van de P.Z.E.M. kan worden ge geven; tot zoolang de regeer'Itig de ver beteringen aan tertiaire wegen niet sub sidieert, moet men de bestaande rege ling met de noodige voorzichtigheid handhaven. Inzake lintbebouwing zijn door Ged. Staten nog geen bepaalde maatregelen genomen. In de tweede afdeeling der griffie is een herziening van het regie-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1