GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. üsiddelburg, goes. walcheren. win m wiüD. NUMMER 298. TWEE BLADEN. DINSDAG 18 DECEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. WESTKAPELLE. ZUID-BEVELAND. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. MIDDELBURG5CHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwa'rtaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen IT regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. meï „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coe rant" 10 ct. extra Bewysnommeri 5 cent DE TROEPEN VOOR HET SAARGEBIED. Gistermiddag heeft de chef van het -corps mariniers kolonel C. J. 0. Dor ren op het Schuttersveld te Rotterdam een toespraak gehouden tot het deta chement mariniers dat is aangewezen tot het handhaven van de orde in het Saar- gebied. Na een korte inspectie zeide ko lonel Dorren dat aan het corps mariniers de eervolle taak is opgedragen voor de handhaving van de orde en rust in het Saargebied vóór, tijdens en na, de volks stemming te zorgen. Het corps mariniers boogt op een oude traditie en de verwachtingen om trent het vervullen van de taak zijn dan ook hoog gespannen. Nederland staat bekend als aan de spits te staan op vol kenrechtelijk gebied. Daarom heeft spr. ook vertrouwen, dat de mariniers hun taak correct en met waardigheid zullen vervullen. Kolonel Dorren droeg den comman dant van het detachement, kapitein M. R. de Bruyne, op, om met vaste hand de discipline te handhaven, met alle macht die de krijgstucht hem daarom trent verstrekt, m,aar waarbij hij reke ning dient te houden met de bijzonde re omstandigheden waarin men tfans verkeert. Er rust op het corps een groote verantwoordelijkheid en ik ver trouw, aldus spr., dat het corps zal bii- dragen tot het hooghouden van de eer van Vaderland en Koninklijke marine. Ik reken er op dat alle organen in goe de kameraadschap zullen samenwer ken. Duitschland verleent doorgang voor de troepen. In een bekendmaking van het Vol kenbondssecretariaat wordt medege deeld: De Duitsche regeering heeft aan den president van de Saarcommissie van den Volkenbondsraad laten weten, dat zii doorgang over Duitsch grondgebied aan de zich naar het Saargebied bege vende Nederlandsche en Zweedsche contingenten van de inter nationale Saartroepen zal verleenen, MR. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN. Op zijn verzoek is thans eervol ont slag verleend aan mr, P. W. A. Cort van der Linden als lid van den Raad van State. Ruim 16 jaar heeft de heer Cort van der Linden in deze functie zijn diensten den lande bewezen: (op 27 Sept. 1918 werd hij benoemd). Daar voor was hij minister-president in het beroemde oorlogs-ministerie, dat ons land met vaste hand door de stormen van de vreeselijke jaren 19141918 heeft geleid. Aan het genie van mr. Cort van der Linden was het niet in de laatste plaats te danken, dat Nederland ,,vastberaden en koelbloedig" een vol strekte neutraliteit wist te handhaven. PLANNEN VAN DE K. L. M. De K. L. M. is voornemens haar lucht vaartverbindingen belangrijk uit te breiden. Het voornemen bestaat nieuwe lijnen te openen, waardoor het mogelijk wordt op één dag alle hoeken van Euro pa te bereiken. Afstanden, die nu met de vlugste treinen 3 tot 4 dagen vorde ren, worden dan in één dag overbrugd. Het ligt verder in het voornemen zes verbindingen per dag met Londen te openen en vier met Parijs. Het traject AmsterdamLonden zoowel als Am sterdam Parijs wordt nog belangrijk verkort. DE „SNIP" EN DE K XVIII. De onderzeeboot K XVIII is Zondag van St. Vincent (Kaap Verdische ei landen) vertrokken op haar wereldreis naar Ned.-Indië. De boot vaart West waarts den Atlantischen Oceaan op, ter assistentie van de „Snip" op haar vlucht van Porto Praia naar Parama ribo. Daarna zal de K XVIII terugkeeren en koers zetten naar Dakar aan de Westkust van Afrika. Op het dep. van defensie werd gisteren het volgende telegram ontvangen: „Prachtig tropenweer. Staan in gere gelde radiografische verbinding met bemanning Snip, gezagvoerder .§tuyve- sant en Porto-Praia. Seinen weerbe richten stoomschip Stuyvesant floor, evenals eigen weerberichten. Alles" wel." Het zal wel een ongewone sensatie geven, als Donderdag midden op den Atlantischen Oceaan de „Snip" boven de K XVIII vliegt. Bovenal voor de bemanningen van vliegtuig en onder zeeboot, wanneer Nederland in de lucht en Nederland ter zee, boven en op den grooten plas elkaar ontmoeten. ONTSLAG BIJ DE ALG. KUNSTZIJDE UNIE. De directie van de Algemeene Kunst zijde Unie N.V. deelt mee, dat met in gang van 1935 te Arnhem ontslag ge geven wordt aan 485 personen. In de fabriek te Ede zal ontslag gege ven worden aan 220 personen. Het een en ander is onvermijdelijk door een noodzakelijke beperking der productie. VERKEERSONGELUKKEN IN 1933. Uit een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in 1933 in ons land in totaal zïjn geconsta teerd 41,816 verkeersongelukken, waar van 409 met doodelijken afloop, 5562 met uitslujitend lichamelijk (letsel voor een of meer personen, 5832 met lichamelijk letsel en tevens materieele schade, ter wijl in 30,012 gevallen uitsluitend ma terieele schade ontstond en in 1 geval de gevolgen onbekend zijn gebleven. Het aantal der gedoode en gewonde slachtoffers bedroeg resp. 427 en 12,601, van welke laatsten klaarblijkelijk nog een belangrijk aantal in den loop van het jaar als gevolg van de verwondingen Üs overleden, aangezien uit de „Sterfte- statistiek" over 1933 blijkt, dat 803 per sonen zijn overleden tengevolge van verkeersongelukken, Abonnementen en Advertentiën voo dit biad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSE De jaarlijksche collecte ten bate der R. K. Armen alhier heeft opgebracht de som van 220. KWATTA EN PEPERMUNT. Die extra goedkoop was. De politie te dezer stede werd er gis teren door de politie te Breda van ver wittigd, dat zekere C. F-, wonende te Wemeldinge zich bij de Kwattafabriek en de Faamfabriek, door oplichting, in bezit gesteld had van 48 doozen Kwat- ta en 24 kistjes pepermunt. Daar men te Breda vermoedde, dat deze lekkernijen naar het land van Goes verhuisd waren, vroeg men de medewerking der Goesche politie ter opsporing van een en ander. De Goesche politie ontdekte daarna bij haar onderzoek, dat C. F. de- geheeie partij Kwatta en pepermunt, verkocht had aan P. A. de W. te Goes. Hij: had er eerst 160 voor gevraagd maar met lo ven en bieden was men tot 100 geko men. Inmiddels had P. A. de W. een en an der echter weer in kleinere partijtjes te Goes verkocht. De politie wiist alles ech ter nog te achterhalen en in beslag te nemen, Kwatta en pepermunt zijn thans op het Politiebureau gedeponeerd in af wachting van verder onderzoek. C. F. schijnt intusschen naar België uitgeweken te zijn. Heffing op gebouwd, In aansluiting op hetgeen we reeds in ons blad opnamen over de door het bestuur van de „Breede Watering Be westen Ierseke", voorgestelde belasting op de gebouwde eigendommen, zij me degedeeld, dat een belasting van 3 pet. der belastbare opbrengst voorgesteld wordt. Volgens het voorstel zullen ech ter de gebouwde eigendommen mef 'n belastbare opbrengst beneden f 100 vrijgesteld wroden. Sluitingstijd winkels. In verband met de a.s. Kerstdagen mogen de winkels van heden tot en met 24 December a.s. tot 10 uur open' blij ven. Woning burgemeester. In ons vorig nummer meldden we, dat burgemeester Van Dusseldorp zou komen te wonen op de Joachimkade. Deze inlichting werd ons ten stadhuize verstrekt en dus meenden we, dat zij tenvolle betrouwbaar was. Nader ver nemen we echter, dat hier een vergis- Wil men de wereld werkelijk voor uit helpen, dan beginne men met aan de verbetering van het eigen ik te ar beiden. sing in het spel is en burgemeester Van Dusseldorp zal komen te wonen op de J. A. v. d. Goeskade 73. RAAD VAN ARNEMUIDEN. Een nieuw accoord met de Ned. Heide Mij. terzake van de werkverschaffing Po gingen zullen worden gedaan, om toestemming te verkrij gen voor het tewerkstellen van werkloozen in den land bouw, ARNEMUIDEN. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester H. G, Horninge. N,a bespreking werd met 4 stemmen vóór en drie tegen (die der heeren L. Puijpe, J. K. Crucq en A'v Cornelisse) besloten om met den heer Jan van Belzen een overeenkomst aan te gaan, waarbij hij zich verplicht zijn gevellicht te doen branden op dezelfde uren als de straatverlichting plaats heeft, tegen een vergoeding van f 10.50. Aan den heer G. van der Louw werd voor een halfjaar ontheffing van hon denbelasting verleend. Vervolgens werd het kohier honden belasting vastgesteld met 40 aanslagen. Aan de vereeniging tot bestrijding der Iepenziekte werd een jaarlijksche subsidie van f 5 toegekend. De heer J. J. Huijssen werd tot lid van decommissie van toezicht op het lager onderwijs herbenoemd. Bij het punt van werkverschaffing zegde de Voor z., d,at door de Nederlandsche Heide Maatschappij is toegezegd, dat iemand uit de tewerkge- stelden als opzichter bij de werkver schaffing dienst mag doen, mits deze hiervoor dan f 2,50 per week vergoeding ontvangt boven zijn loon. Verder moet de gemeente dan van het bedrag aan uitbetaald loon 6 procent aan de Ned. Heide Maatschappij afdragen. De heer A. Schuit wilde nog een lager percentage bedingen. De V o o r z. zegde dat dit niet gaan zal, hij wees op de groote tege moetkoming, dat de gemeente, geen dagelijksch opzichter vanwege de Hei de Mij, in haar dienst heeft te nemen. De Raad besloot om op dezelfde voorwaarden voortaan weer de werk verschaffing onder leiding van de Hei de Mij. te doen plaats hebben; als eer ste werkobject z,al dan worden begon nen met het verbeteren van verschil lende wegen. De verzekering der tewerkgestelden tegen ziekte en ongevallen zal voortaan bij 't Centraal Beheer worden gesloten. Aldus vastgesteld met 6 stemmen vóór alleen de heer P. A. Baaijens was tegen. Een subsidie van 25 zal worden ver leend aan de pas opgerichte vereeniging tot 't verschaffen van cultureelen arbeid aan werkloozen. De heer Baaijens was tegen. Van verschillende vakvereenigingen lagen verzoeken ter tafel, tot verhooging van uitkeeringen aan de werkloozen. B. en W. waren van oordeel dat hier in deze gemeente in verband met haar draagkracht zooveel als maar mogelijk is, voor de werkloozen wordt gedaan. Zij stelden voor de adressen voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Een verzoek van den heer J. Mal- jers, den aannemer van den ophaaldienst van het huisvuil werd ingewilligd. Door 't vervoer van garnalendoppen heeft zijn werk zich uitgebreid. Voor dit jaar is hem nu voor dé drukste drie maanden een extra vergoeding van 12 per maand toegezegd. De v o o r z. zegde vervolgens opnieuw pogingen in 't werk te willen stellen om werkkrachten met een toeslag op het loon in den landbouw te werk te stel len. Hij stelde voor dat de Raad B. en W. machtigt om zich hiervoor in ver binding te stellen met het gemeentebe stuur van N. en St. Joosland teneinde van het ministerie van Sociale Zaken voor beide gemeenten toestemming voor het houden van een proef te vragen met het Arnemuider stelsel. De raad stemde hiermede in. Bij de rondvraag gaf de heer Fran se B, en W. in overweging, om bij de aangevangen werkzaamheden aan den steenslagweg langs het Arnekanaal wat meer menschen te werk te stellen daar 't anders veel te lang duurt eer deze weg is afgewerkt. Hij drong verder aan op een nette afwerking. B. en W. zegden een en ander toe. Aan het slot wenschte de v o o r z. al len gezellige feestdagen. De raad wenschte dit wederkeerig den voorzitter toe. KLOETINGE. Op 31 December a.s. legt de voorzitter van het B. A., de heer H. M. Bruijnzeel, zijn functie als zoodanig neer. Hij heeft zich voor een herbenoeming als lid van dit bestuur niet meer herkiesbaar gesteld. De heer Bruijnzeel werd met ingang van 1 Januari 1911 benoemd, zoodat hij vier en twintig jaren het B. A. heeft ge diend; tot Januari 1921 als lid, van dien datum af als voorzitter. Een woord van lof voor den scheiden den voorzitter die zijn taak met grooten ijver en toewijding gedurende zoovele jaren vervuld heeft, is zeker op zijn plaats. KLOETINGE. Donderdag a.s. verga dert de Raad dezer gemeente. Voorge steld wordt om voor de in 1935 aan te vangen cursussen voor jeugdige werk loozen, die te Goes zullen worden ge geven, een bijdrage van 5 per maand en per deelnemer uit Kloetinge beschik baar te stellen. Voor zoover er plaats is zullen op dezen cursus in Goes deel nemers van omliggende gemeenten kun nen worden toegelaten. Voor het volgen hiervan gaven zich 9 deelnemers op. Benoeming lid van 't Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1935 van den heer H. M. Bruijnzeel, die niet voor een nieuwe be noeming in aanmerking wenscht te ko men. Aanbeveling: 1. J. Meeuwse Pzn., 2. Jak. van Liere. Voorstel om K. H. Wouda voor het jaar 1935 weder te be noemen als schoolarts. KLOETINGE. „Cloeting's Gemengd Koor" hoopt met Kerstmis weer haar jaarlijksche uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk. Dit jaar zullen wor den uitgevoerd enkele a Capellanum- mers en een Kerstcantate van den en kele maanden geleden overleden Zeeuw- schen componist A. Lijsen voor 3 st. Vrouwenkoor; Solo en Piano. Tusschen de verschillende zangnummers weer or gel en viool. zich met ingang van 1 per kwartaal op ons a.s. Zij, die Januari mu. vuu blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende PT" GRATIS. ;en ae rot nummers Vergadering van Dinsdag 18 Decem ber. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heer Van Hootegem we gens ongesteldheid. De notulen der vergadering van 20 November werden goedgekeurd. Ingekomen w,aren o.a. de volgende stukken: Mededeeling van H. O. A. Roosa, dit bij zijn adres inzake schadeloosstelling in verband met zijn ontslag als centra le-chef bij de N.V'. P.Z.E.M., intrekt. Dit werd voor kennisgeving aangeno men. Een adres van de vereeniging van V. V. te Hontenisse om intrekking van de verordening op de heffing van stei gerrechten; 'n verzoek van B. en W. van Dreischor om een renteloos voorschot voor verbetering van gedeelten van den Boogerdweg en den weg naar Schuddebeurs; een verzoek van „de Hanze" te Kloosterzande om verlaging van de tarieven voor het vervoer met de Prov. booten en om aanleg van de inloophaven der booten in de onmid dellijke nabijheid van Walzoorden; een van het Comité tot behoud der aanleg plaatsen Hansweert en Walzoorden om te bevorderen dat de bootdiensten Z. BevelandHontenisse te of nabij Walz oorden en ten westen van Hansweert worden aangelegd en dat van de kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente te) Middelburg om subsidie in de kosten van herstel van verschillende gebouwen, werden naar Ged. Staten verzonden om advies. Een adres van M. Verschelling en 14 anderen beurtschippers tegen verlaging der vrachttarieven op de booten, en een van „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen met adhaesie aan de bezwa ren tegen den aanleg van weegbrug gen werden bij de desbetreffende voor stellen gevoegd. Polderreglement. Het voorstel van Ged. Staten tot wij ziging van het algemeen reglement voor aüai Middelburg, 18-XII-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 10 °C (50 °F); laagste 6.5 °C (44 °F). Heden 9 h: 6.5 °C; 12 h: 8.1 °C. 5.5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 755 mm; laagste 748 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 761.6 mm te Helsingfors; laagste 728.7 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond: Krachtige, later afnemende Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien, aan vankelijk zachter. Zon op: 8 h 08; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 13 h 37; onder: 5 h 57. V.M. 20 Dec. Hocg- en Laagwater te VlissingeB, Westkapelle is 28 min. en Dombur.| December. Hoogwater. Laagwater Di. 18 11.24 23.55 5.27 17.57 Wo. 19 12.15 6.18 18.42 Do. 20 0.40 12.57 7.04 19.26 tioog- en Laagwater te Wemeldinge December. Hoogwater. l.aagwate, Di. 18 0.47 13.08 6.37 18.58 Wo. 19 1.42 14.03 7.26 19.43 Do. 20 2.33 14.49 8.08 20.29 de polders of waterschappen in Zeeland, werd naar de afdeelingen verwezen en zal behandeld worden in de openbare vergadering van Dinsdag 22 Januari te half twee. De gasvoorziening. Aan de orde was het voorstel tot deelneming in het maafschaDoelijk ka pitaal van de op te richten N.V. Zeeuw- sche Gasmaatschappij en het aangaan v,an een leening daarvoor. Voor dat voorstel ging men eerst over in een vergadering met gesloten deuren, die juist twee uur duurde. In de openbare vergadering zeide de heer STAVERMAN dat niet te ver wachten is dat men alles weer zal her halen, maar spr. wilde zijn spijt uitdruk ken dat dit winstobject ,aan Vlissingen voorbijgegaan is. Maar nu is er een taak voor de provincie, wat beter is dan het in handen van particulieren te geven, Spr. is het niet eens, met de wijze van financiering; het is niet juist dat Vlis singen niet voor minder d,an 5 pet. kan leenen, en spr. stelt dan ook voor te kapitaliseeren op 4)4 pet. in plaats van 5 pet. De heer ONDERDIJK zeide, dat er meer in vastzit dan de gasvoorziening van Walcheren, het geldt voor geheel Zeeland. De bestaande gasfabrieken zullen naar expansie zoeken, maar ook de Gas maatschappij zal dit doen en dan moet men tot overleg komen. Ged. Staten kunnen dan komen voor moeilijke be slissingen; als er somsconflict komt tus schen de Z. E. G. A.M. en een der ge meenten, zullen dan steeds de Colleges van Ged. Staten objectief genoeg zijn. Men moet niet vergeten, dat de P. Z. E. M. werkt voor verwarming door elec- triciteit, en zal er dan geen conflict ont staan met de Zegam, dat minder over heidsbedrijf is, omdat er ook een groot deel is van particulieren aard. Spr. is nog niet duidelijk hoe het staat met de personeelsbelangen. Er is ge meld, dat er zal geprocedeerd worden in het belang der werknemers, maar dat dit ten voordeele ook van de Zegam zal komen. Spr. vraagt de verklaring, dat hetgeen verkregen wordt, ten voordeele van het personeel zal komen. Spr. wil vastlegging, dat bij rationali satie van het bedrijf, het personeel re kenen kan op een goed wachtgeld. Spr. wil een voorstel doen te bepalen, dat 't ontslaan van personeel aan de goedkeu-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1