mm OE VREEMDELING VIN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. ZEEUW. ~6 r«j«Ia |eog«r. ItSSSHSB inkomst )P sr ieel ré- TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 17 DECEMBER 1934. No. 297. DE BEZWAREN TEGEN DE NIEUWE SPELLING WEERLEGD HiBBELMMB. iOES. Castella vervult den wenschvan iedere vrouw! OP QGOEDE ZEEP STAAT I?;? st Lereldoor- t. Openbrf St. Joris, ..s. in het 1 uur. Ref. Mil ivond op |„De Ver- Muziek, i-.eden met torn. KELING, a.s, des J olksgeb. zing over Heer A. iS*«8f II pSIIBI [ij boven- 2, hoek I Veersche fEEasaa Pracht /an f 2.25 Ie alleen, 1st. Ruim perenhuis 38, Midd. a 2.75 oij P. de 3ere. iiiiii zoeken |iw of op zaam ge- Ï181, Bu- |rijwielen ipl. met I cm, luxe |remmen, van dit SRBBRR il luiia bessen, maten, ris „Flo- M. 676. /an 2 ct. en zui len win- 10 pr. Zeel.; |5, Vliss. kamers. ïtkastje, 00. Met abriëlse, Idelburg. LNDJES stboom, bij J. Ooster- ïksema. 2.50. 1.85. persen C 111, tetbak- ïduren- bch ver- (e 12 ct. betere R'dam 1 dag, serpen, n Heer Middel- IG per g, naar n in De 5, Mid- leming, erd. is oor de R'dam e Nieu- Midd. De Londensche viootbespre kingen mislukt Japan heeft zijn pariteitseisch niet prijs wil len geven Zal het in vervolg van tijd, water bij den wijn wil len doen? Een kort telegram uit Londen meldt, dat de provisorische besprekingen de ontwapening ter zee tussc e" rikaansche, Engelsche en gedelegeerden deze wee Lerlijdens- een mislukking in. A compromis kunnen vinden en de hoop opgegeven, om in de naaste toekomst tot overeenstemming te komen. Be roerd geval; maar er wordt nauwelijks over getreurd. De wereld was op he bericht voorbereid. Ze wist al een hee le poos, dat de patiënt op sterven n< dood was en de acte van overlijden elk oogenblik kon verschijnen. L»at blijkt haar immuun gemaakt te hebben voor gevoelens van rouw. Toen een paar maanden geleden besprekingen begonnen, hield men geducht rekening met een mislukking De Amerikanen en Japanners stonden van den beginne af lijnrecht tegenover mekaar. De mogelijkheid van een ver zoening leek niet bijster waarschijn lijk. Men weet waar het om ging. 1 viootverdrag van Washington, waarbij de drie zeemogendheden de onderlin ge sterkte-verhoudingen h,arer vloteni hebben bepaald, loopt in 1936 af. De Engelsche en Amerikaansche vloten mogen, volgens dit verdrag even groot zijn; de Japanners moeten het met 3/5 dier grootte doen. Dat willen de Ja panners nu echter niet meer. Zij ei schen een vloot, die even sterk is als de Amerikaansche en de Engelsche. Daarvan wil alevel de Amerikaansche regeering niets weten- De Japanners maken het den Amerikaanschen hande in het Verre Oosten heel moeilijk. Ame rika vreest met recht heelemaal in de verdrukking te zullen komen, als het zijn overwicht in de bewapening ter zee prijs geeft. Dan had Japan niets meer van de Ver. Staten te duch *en' De Engelschen, die aan de zijde der Amerikanen staan, hebben in de af- geloopen m,aanden verschillende be middelingsvoorstellen gedaan. Deze stuitten allemaal echter af op de on verzoenlijkheid van Japan. Het heeft zijn eisch op een even sterke vloot niet prijs willen geven. Dientengevolge zijn nu de Londensche besprekingen mis lukt. Dit beteekent intusschen nog lang niet, dat alle hoop nu moet worden op gegeven, Men heeft nog een vol jaar den tijd, om zich te bepaden. De be sprekingen zijn trouwens verdaagd. Dat houdt in, dat ze te eeniger tijd zul len worden hervat. Misschien geluK* dan, wat thans niet gelukken wou. Eenige voorspelling valt ten aanzien daarvan natuurlijk niet te maken. Het zal er louter van afhangen, of de Ja panners in vervolg van tijd water bij den wijn willen doen. En daaromtrent verkeert men iabsoluut in het ongewis se. Op de' Japansche politiek valt mst geen mogelijkheid eenig peil te trek ken. Men vraagt zich vergeefs af, of het militair-nationalistische element te Tokio, dat het Japansche overwicht in het Verre Oosten desnoods met de wa penen in de hand wil uitbreiden, op den duur voldoende in toom gehouden kan worden door gematigder invloeden; invloeden, uitgaande van menschen, die vreezen, dat Japan zich in het ver- Boer, door H. BINDLOSS 113). Ten slotte was Alfreton zijn kame raden nog te vlug af. Voordat zij met inspannen klaar waren, had hij hem reeds in de slede. En achter een span prachtige jonge paarden nu ging het langs een spoor, dat in de ongerepte blankheid aan weerszijden nauwelijks te onderscheiden was, de eenzame prai rie op. Mijl na mijl legden ze af en naarmate ze vorderden werd het stiller en kouder. Witham zat stil-genietend om zich heen te kijken, maar de jonge man naast hem sprak bijna aan een stuk door. 't Was de gewone, opge wekte, luchtige praat van iemand, die geen zorgen kent, maar toen Witham naar Colonel Barrington vroeg, keek hij opeens ernstig. „Ik ben bang, dat 't nooit meer goed met hem worden zal", zeide hij met een bedenkelijk gezicht. „Wacht tot je hem zelf gezien hebt. dan zal je beter begrijpen, wat ik bedoel." Tegen het midden van den dag hiel den ze voor een afgelegen boerderij stil. Witham wilde juist de lage voor deur binnengaan, toen hij zag, dat een van de laatste sleden zonder halt te houden, voortgleed. Vragend keek hij Alfreton aan; de jonge man begon met een geheimzinnig gezicht te lachen. derf zal storten, als het alles op haren en snaren zet. Een bewapeningswed- I strijd met het veel en veel rijkere Amerika zou Japan niet kunnen vol- houden. Een oorlog als gevolg daar van biedt het dus kw.ade kansen; zulks temeer, omdat het zich aan den ande ren kant bedreigd zou voelen door Sovjet-Rusland. Bovendien hebben de politici te Tokio in de afgeloopen maaa-j den kunnen ervaren, dat Engeland, dat ze tot dusver niet als een tegen stander beschouwen, heel nauw met Amerika zal gaan samenwerken, voor t geval de vlootbesprekingen defini tief zouden mislukken. Zoo zijn er heel veel redenen voor de Japanners, om zich nog eens terdege op hun politieke aspiraties te bezinnen. door PROF. DR. C. G. N. DE VOOYS. "4e. Het feit dat de Regering voor eigen gebruik de oude spelling handhaaft, is het beste bewijs dat de Ministerraac eigenlijk tegen de vernieuwing gekant is. Onverantwoordelijk en ondenkbaar zou het zijn, dat de Regering enerzijds spellingeenheid op nieuwe grondslag zou nastreven, door de nieuwe spelling bij het onderwijs in te voeren, en an derzijds het voornemen koesterde om de oude spelling zelf niet prijs te geven Natuurlijk heeft de Ministerraad de con sequenties van het genomen besluit be seft: over niet te lange tijd zal de Re gering moeten volgen. Als er in de Mi nisterraad uitsluitend persoonlijke voor standers van spellingvereenvoudiging gezeten hadden, en als ze doortastend genoeg waren om het bureaukratisch verzet te breken, dan zou het mogelijk geweest zijn dat wij een plotselinge spellingwijziging beleefd hadden. Maar nu reeds wordt over onduldbare „dwang" geklaagd; welk een gejammer zou er opgegaan zijn, als alle ambtena ren, rechters enz. op 1 Januari zich aan de nieuwe-spelling-dictatuur hadden moeten onderwerpen Wij hebben het altijd als een wijs beleid aanbevolen, te beginnen met de jeugd en de ouderen geleidelijk aan het nieuwe spellingkleed te gewennen, totdat ook zij het aantrok ken. In 1865 is het bij de- invoering van de spelling-De Vries en Te Winkel niet anders gegaan. Zonder overgangstijd is geen spellingwisseling mogelijk. Ook wanneer de Regeering voorgegaan was zouden lang niet alle oudere Nederlan ders, niet alle bladen, boeken en tijd schriften meegegaan zijn. Invoering van een nieuwe tijdregeling kan in één nacht geschieden; invoering van een nieuwe spellingregeling vereist enige jaren. De gangbare spelling heeft tien jaren nodig gehad om „gangbaar" te worden, van 1865 tot 1875. Onze verwachting is, te rekenen naar het krachtige begintempo dat de helft van die tijdruimte, wellicht minder, zal volstaan. De Regeering zal verstandig doen, geen vijf jaar af te wachten. (Ing. Med.) „Ja", zeide hij. „Hij gaat door om ze te vertellen, dat je er bent. „Dat zouden ze over een paar uur wel gezien hebben", gaf Witham ten antwoord. Alfreton keek hem met ondeugend- glinsterende oogen aan, „Ongetwijfeld", zeide hij droogjes. „Maar er is nog iets anders, zie je, één van de lui thuis ïeeft twee tegen één gewed, dat het Jane niet lukken zou om je mee te srengen en je weet, met hoeveel ener gie we triomf kraaien als v/e een van allen een weddenschap gewonnen heb- )en." Deze uitleg was geheel in overeen stemming met de „rage" van de jonge Silverdalers, om van alles een wedden- chap te maken, maar al was Witham verstandig genoeg om niets te zeggen, toch voelde hij zich maar half tevreden gesteld. Tot dusver had zijn terugkeer veel van een zegetocht weggehad, maar de spontane begroeting aan 't station was iets geheel anders dan een officieel welkom. Van het eene had hij genoten, de gedachte aan het andere was al j voldoende om hem een gevoel van be tlemming te geven. Toen de schemering begon te vallen, revonden ze zich nog op de eenzame vlakte, waarboven de eerste sterren al stonden te flonkeren. Na het onder gaan van de zon was de koude nog veel intensiever geworden, alle geluid leek nu zelfs verstard het doffe dreunen van de paardenhoeven deed in de ontzaggelijke stilte onwerkelijk aan. Maar de paarden roken stal; het* De heer H. van Prooijen heeft tegen 1 Januari ontslag genomen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Kerkgebouwen vragen herstel. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente heeft zich om financieele bijdra gen tot den gemeenteraad gewend. Reeds tal van jaren had zij geld genoeg voor behoorlijk herstel van de vier haar toebehoorende kerkgebouwen, nml; de Nieuwe Kerk, de Koorkerk, de Oost- kerk en de Engelsche kerk. Vooral de daken verkeeren in slechten toestand, dit is het geval ook met het er onder liggende houtwerk, dat steeds verder verrot en waarboven geen behoorlijke bedekking meer is aan te brengen, ter wijl ook het schiljerwerk dringend om verbetering vraagt. Waar het hier geldt voor Middelburg monumentale gebou wen, vraagt de kerkvoogdij dringend om eenigen steun voor het in orde bren gen van en en ander. Intrekking steunregeling. B. en W. stellen voor in te trekken de I steunregeling van 23 December 1927, die reeds buiten werking is gesteld ten gevolge van de door den Minister van Sociale Zaken gegeven voorschriften no pens de steunverleening aan werkloo- zen. Vest voor de ijsclub. Tot nu toe werd aan de Middelburg- sche ijsclub bij publiekrechtelijke ver-1 gunning door B. en W. de vest tusschen] Seis- en Langevielebrug in gebruik ge- gëgeven, doch B. en W. achten het beter I dat dit door den gemeenteraad geschiedt bij onderhandsche verhuring en dan voor 75 in plaats van 10 per sei zoen. Toeslag ziekenfondscontributie. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft den Raad verzocht de toeslag op de contributie voor het ziekenfonds ook van toepassing te doen zijn voor kas- trekkers, wier uitkeering veelal niet hooger en soms zelfs lager is dan de steunverleening voor hen zou bedragen. Ontruiming woning. De bewoner van het pand van de Vischmarkt, M. G. Schuijt, wien gelast is voor 1 Januari de woning te verlaten, heeft zich met een adres tot den Raad gewend met verzoek om uitstel tot 1 Januari 1936, omdat hij geen geld heeft j om zich in rechten tegen het besluit te verzetten, de woning z.i. voor hem nog te bewonen is en hij dan tijd heeft te trachten tot een redelijk accoord met zijn hypotheekhouder te komen. Cursussen voor werkloozen. Volgens een opgave van de Commis sie tot ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen aan den gemeenteraad, was op 1 November, resp. 1 October het aantal deelnemers aan de cursussen als volgt: vakteekenen 37 en 45; motor kennis 24 en 23; Autotechniek 21 en 23; Nederl. taal 32 en 32; Wiskunde 32 en 32; Engelsche taal 26 en 26, auto geen lasschen 26 en 32, totaal 198 en 213. GEMEENTELIJKE SUBSIDIE VOOR 'T MUZIEKKORPS GESCHRAPT. Zooals uit den betreffenden post van de gemeentebegrooting 1935, zooals die ter vaststelling aan den gemeenteraad is aangeboden blijkt, stellen B. en W. voor de subsidie voor het Middelburgsch Muziekkorps pro memorie uit te trek ken. Wordt dit aangenomen, dan zal het korps, dat in 1932 nog 4000 gemeente subsidie had en in 1933 en 1934 resp. 3000 en 1000, het voorloopig zon- fer' der subsidie moeten doen, al bijlkt uit de handhaving der memorie post, dat B. en W. den weg willen openlaten bij beteren toestand der gemeente opnieuw een subsidie toe te kennen. Naar wij vernemen is ook in dien geest aan liet bestuur van de Vereeniging tot instand houding van het muziekkorps gemeld. Vacature commissaris van politie. De heer R. P. Brons, commissaris van politie alhier zal tegen 1 Mei 1935 den dienst verlaten wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd. R, K, Vrouwenbond, Wie Zondag de bovenzaal van het Vincentiushuis binnentrad, waande zich in een manufacturen-magazijn. Het gold hier geen winkel, maar een tentoonstel ling, om te toonen, wat door den R. K. Vrouwenbond, afdeeling Middelburg, bijeen is gebracht. Een 500-tal stuks de kens, kleeding'stukken enz. lag uitge stald. Het grootste deel was werk van de leden zelf. De bedoeling is dit alles in den loop dezer week uit te deelen. Het zal met hetgeen er zal worden bij gevoegd in anderen vorm, zeker in me nig gezin een welkom Kerstgeschenk vormen. Inbraak. Ongewenscht bezoek door middel van braak, is gebracht in een pakhuis in de Suikerpoort, waar een wagen met goe deren van een marktkoopman is gesteld. Het kon niet vastgesteld worden wat er ontvreemd is, omdat de koopman eerst Donderdag hier komt. Geldkist ontvreemd. Uit een perceel alhier is een geldkist met ongeveer 250 ontvreemd. De poli tie stelt een onderzoek in. Auto's verduisterd. De opsporing is verzocht van W. wo nende alhier, die zich hier, te Souburg en te Den Haag aan verduistering van auto's schuldig maakte en thans voort vluchtig is. De in Den Haag verduister de auto is te Middelburg teruggevonden Het onderzoek duurt voort. De Werkloosheid. Bij de distiictsarbeidsbeurs stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: ge heel werkloos: 1013 mannen en 21 vrou wen; gedeeltelijk werkloos: 76 mannen en 21 vrouwen; niet werkloos: 11 man nen en 1 vrouw. Algemeen totaal vori- gen week 1102, bijgekomen 65, afgegaan 40, over 1127. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente zal Vrijdag a.s. des namiddags te twee uur in open bare vergadering bijeenkomen. HUURTOESLAG. B. en W. schrijven aan den Raad: In gevolge artikel 6 der steunregeling kan aan gehuwde en ongehuwde kostwinners een huurtoeslag worden verleend over eenkomende met twee-derde gedeelte van hetgeen de huur meer dan het ge middelde huurbedrag in de gemeente bedraagt. Het gemiddelde bedrag der te betalen huren door alle steuntrekkers bedraagt 3.50 per week. Het behoeft wel geen betoog dat de huur van de woningen in de bouwplannen voor hen die vrij gere geld onder de steunregeling vallen hoog is. Aan de hand van de gegevens over de eerste 9 maanden van dit jaar zal de invoering van een huurtoeslag per jaar bedragen rond J 1200. In dit bedrag wordt door het Rijk, voor hen die onder de rijkssteunregeling vallen een zelfde subsidie gegeven als in het gewone steunbedrag. Voor 1934 zal dit subsidie tempo van de hoefslagen werd sneller en sneller, de mannen in de slede trok ken hun mutsen tot diep over hun oogen en wikkelden zich nog wat vas ter in de zware bonten reisdekens, want de wind, welken ze door hun vaart op liepen, was zóó koud, dat het onbedek te gedeelte van hun gezicht gloeide en tintelde, alsof de huid daar geschroeid was. Nu en dan doemde een wilgen- joschje of een groep berken uit het omringde grauw op, de vlek werd snel groot en donker het volgende oogen blik gleed de slede er voorbij. Uren- ang reden ze nu al en nog steeds was er niets, dat op de nabijheid van Sil- verdale wees. Alfreton was nu te ver kleumd om te spreken; hij gaf de teu gels aan Witham over en trachtte door trachtig slaan, weer gevoel in zijn han den te brengen. Witham zelf was er niet veel beter aan toe; het laatste jaarj in Winnipeg had zijn weerstand ver minderd en ofschoon hij zich goed hield, was hij zoo verkleumd, dat hij de teu gels niet meer voelde. Nog een uur lang gleden ze zoo voort -toen was het of zich in het witte veld voor hen uit een iets donkerderj vlek afteekende. Elk oogenblik werd zij grooter en zwarter en na een minuut of tien zag Witham wat het was met een eigenaardig gevoel in zijn keelj herkende hij het berkenbosch, dat Sil- verdale Grange aan één kant afsloot. Het volgende oogenblik gleden ze door de duisternis onder de boomen heen, welke echter spoedig door een rij ver lichte vensters, welke hun rechthoeken! van warm geel licht over de sneeuw wierpen, minder gevaarlijk gemaakt werd. Nog een paar oogenblikken en ze gleden het groote erf op; Witham voelde z'n hart kloppen, toen de slede langs het helder verlichte bordes gleed Als indringer was hij hier gekomen en als gevangene van de marechaussées was hij weggegaan, en nu, nu keerde hij op verzoek van al degenen, die hem eerst als een minderwaardig iemand beschouwd hadden, weer terug. Maar hij was teveel door de koude bevan gen, om al die dingen meer dan vaag te voelen. Toen de slede stilhield stond Witham moeizaam op en legde de bonten deken achter zich neer. Op hetzelfde oogen blik werd de deur opengeworpen, hij voelde dat iemand zijn hand greep, hoorde meer dan een half dozijn stem men, die alle door elkaar spraken het volgende oogenblik stond hij half versuft door het plotseling verschil in temperatuur in de groote, helder ver lichte hall. Een paar seconden bleef hij onbeholpen staan, verblind door het licht, toen voelde hij, dat gewillige han den de sneeuw van hem afklopten en zijn bonten beenstukken begonnen los te gespen; werktuigelijk hielp hij mee door zijn jas uit te trekken en zijn muts af te zetten. Hij begon nu snel bij te komen; het eerste wat hij bewust zag was, dat een kleine vrouw met zil verwit haar voor hem stond en hem haar hand toestak. „Witham terug op Silverdale", zeide ze heel eenvoudig, maar toch met iets De wensch van iedere vrouw... een mooie, jeugdige huid te hebbenMasseer Uw huid en kele malen per dag metheftoo- verende Castella-schuim. Castel la, samengesteld uit de zuiverste oliën en frisch-geurend als pas-ontloken bloesem. Cas tella geeft U schoonheid en charme... en zij par fumeert Uw huid met de zachte, fijne geur die om schoone vrouwen zweeft [Ingez. Med.) bedragen pl.m. 7.75 pet. Bij het tot standkomen van het werkloosheidssub- sidiefonds zal dit percentage voor 1935 vermoedelijk 9.9 pet. bedragen. Indien de gemeentebegrooting voor 1935 niet sluitend is te krijgen kan uit het fonds een hoogere bijdrage worden verstrekt Wordt een huurtoeslag ingevoerd dan zijn ook de steuntrekkenden verplicht ge regeld de huur te bepalen, Blijven ze daarin nalatig dan moet het steunbe drag met de te betalen huur worden verminderd. Onder de steuntrekkers die in met wo ningwetvoorschotten gebouwde wonin gen wonen zijn er enkelen die niet of althans niet geregeld hun huur betalen. Het bedrag dat de woningbouwvereeni- gingen over dit jaar uit dien hoofde moe ten derven is te schatten op rond 1100. Een klein gedeelte hiervan kan uit de exploitatieoverschotten gedekt worden, zoodat daarin door het Rijk voor en door de gemeente voor H moet worden bijgedragen. Het restant komt ten laste der gemeente. Van bovengenoemde 1100 zal door de gemeente moeten worden gedekt 930. Over een geheel jaar berekend zullen de kosten voor de gemeente zijn: voor 1934: Meerdere uitgaven voor huurtoe slag 1200, af rijkssubsidie rond 90; en mindere dekking van tekorten van de woningbouwvereenigingen 930, Blijft ten laste van de gemeente 180. Voor 1935 blijft ten laste van de ge meente 150. Stijgt het Rijkssubsidie tot pl.m. 22 in haar stem, dat haar gevoel verried.. „Al je vrienden zijn hier om je te be groeten en volgens Dane mag je ze niet te lang laten wachten. Je zult je dus moeten haasten, want over een half uur is 't eten". Witham wist zich naderhand niet te herinneren, wat hij op die begroeting geantwoord had, maar blijkbaar was de uitdrukking van zijn gezicht wel sprekend genoeg, tenminste de kleine vrouw met het zilveren haar keerde zich met een glimlach van hem af. Hij was haar ook buitengewoon dankbaar voor de houding, die een afspiegeling van haar gezindheid ten opzichte van hem geweest was. Een paar oogenblikken, nadat Miss Barrington zich afgewend had, nam Dane hem mede naar een van de logeer kamers. Dadelijk toen ze alleen waren keek de groote Silverdaler hem aan. „En....", zeide hij, „ben je nu over tuigd? Maar er komt nog meer, maak je maar niet ongerust, en.... zeg, je doet 't beste om Alfreton hier te laten tomen: die heeft een aangeboren han digheid in 't dassen strikken, jij kunt het blükbaar niet. Je bent er al meer dan vijf minuten mee bezig geweest en je gezicht wordt hoe langer hoe onte vredener. Dat is de eerste keer dat ik je zooveel zorg aan je kleeding heb besteden." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5