KUNST m WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. STATEN-6ENERAAL LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. RECHTBANK MIDDELBURG. Ving. Med.j GEMEENTERAAD ¥AK MIDDELBURG. 11. WAAR IS WERK? Concertvereeniging Middelburg. Liederenavond Charles Pan zera. (-§-) Het '49ste concert van de Middel- burgsche Concertvereeniging (gisteren avond in de Concert- en Gehoorzaal) heelt, evenals zijn voorganger, het eerste in dit seizoen, een zeer bevredigende belangstelling genoten. Men had daar trouwens nauwelijks aan kunnen twijfe len. Charles Panzera is een beroemd man. Zijn naam op het programma stond dunkt ons borg voor een flink bezoek. Geen der aanwezigen zal zijn gang naar de Concertzaal betreurd hebben. Charles Panzera heeft in alle opzichten de verwachtingen vervuld. Hij is een ge benedijd zanger, die met zijn prachtige, warme bariton kan doen wat hij wil. Dat was intusschen noodzakelijk ook. De lijst van liederen die hij had opgesteld, eischte nog al het een en ander: Lully, Grétry, Mozart en Schumann voor de pauze; Milhaud, Debussy, De Sévérac en Canteloube er na. Een ietwat bont ge zelschap, dat ook van den toehoorder geen geringe inspanning vroeg. De geheele „Dichterliebe" van Schu mann heeft Panzera gezongen. Dat leek bijna waaghalzerij. Men is eigenlijk te nuchter geworden voor dit soort van liefde; en dan zoo veel aan een stuk. Nochtans: het genie van den zanger be waarde hem voor de klippen van het: tot vervelens worden toe. Men bleef ge boeid luisteren naar die prachtige stem; de woorden hadden geen beteekenis meer. Eenzelfde poets, om zoo te zeggen, bakte Panzera ons met den pathetischen klaagzang, dien Lully zijn Cadmus laat uitbazuinen: Belle Hermione, hélas.... Aan een dergelijke amoureuze lyriek waant men zich geheel en al ontgroeid. Panzera wist er echter toch even mee te ontroeren. Ondanks het pathos, waar van deze muziek nu eenmaal tot in hart en nieren is doortrokken. Intusschen vol deed dat andere staal van Lully's com positorische bekwaamheden, het lied van Charon uit „Alceste" natuurlijk veel beter. Zoon' beetje galgenhumor van den ouden veerman, die de gestorven zielen over de styx naar der Grieken mytholo gische onderwereld placht te transpor teeren, zegt ons meer, dan de zeer hevi ge liefdesmart van een Cadmus. (Men moet alles niet op een kaart zetten; 't is beter een appeltje voor den dorst te bewaren, zou Busken Huet zeggen.) Ook de pittiger en minder „verheven" uitingen van den jaloersehen minnaar van Grétry steken bij zulk pathos gun stig af. Al zij hiermee natuurlijk in gee- nen deele beweerd, dat het talent van den laatste, moge hij de opéra comique nog zoo verdienstelijk uit de sfeer van den kermisjool hebben omhoog getrok ken, dat van den hofcomponist van Lo- dewijk XIV in 't algemeen zou over vleugelen. Na de pauze waren als reeds aan gestipt de modernen aan de beurt. Ook met dezen bleek Panzera overweg te kunnen. Heel fijntjes werd dat sim pele slaapliedje van Milhaud gezongen: „Dors, dors, dors, ton papa ira au vil lage". Voor dergelijke ongekunstelde, innige muziek, geeft men de curioze ro mantiek van Lully tenslotte gaarne ca deau; en ook als 't moet 't een en ander uit de „Dichterliebe". Aangrijpend was de vertolking van Milhaud's lied van den landman. Duidelijke, forsche taal, zou men dat kunnen noemen, zonder een zweem van rhetoriek. Van Debussy voldeed ons het best diens onvolprezen „Mandoline". Jam mer was het, dat mevrouw Panzera, die haar man overigens uitstekend heeft bij gestaan (Schumann en Milhaud speelde ze magnifiek) bij Debussy wat te zwaar begeleidde. Dit geldt voor „Le prome- noir des deux amants" trouwens in ster ker mate dan voor „Mandoline". Aan het slot is het kunstenaarspaar een ovatie gebracht, welke hen tot een toegift noopte: „Plaiser d'amour" van Martini. Dat stond aanvankelijk op het programma, doch moest plaats maken voor een aria uit de bruiloft van Figaro van Mozart. Panzera leek met zijn toe gift geen beter keus te hebben kunnen doen. Blijkbaar had men 't vrij algemeen betreurd, dat 't „Plaisir d'amour" op stal was gezet. De aankondiging, dat hel tenslotte toch nog zou worden gezon gen, werd met dankbaar handgeklap be groet. (Zitting van Vrijdag 14 Dec.) De volgende zaken werden behandeld: J. M. R., 23 jaar, besteller bij de pos terijen te Grijpskerke, werd ten laste gelegd, dat hij als besteller in dienst van de P.T.T. en als zoodanig belast met de uitreiking van poststukken, het innen van kwitanties, het uitbetalen van post wissels en het in ontvangst nemen van gelden van 't publiek, welke gelden men met de post wenscht te verzenden, om streeks Oct. 1934 te Grijpskerke op zettelijk geldsbedragen van f 28,60, f 19,44 en f 60,90, resp. toebehoorende aan L. Bimmel, de firma G. Davidse en D- J. Everaers, welke hij van genoemde personen had ontvangen, om te verzen den, zich heeft toegeeigend. Door den President ondervraagd, er kende verdachte de feiten. De Officier van Justitie zegt dat de verduistering vast staat en acht het een belangrijk misdrijf omdat menschen als verdachte betrouwbaar moeten zijn. Verdachte komt uit een fatsoenlijk ge zin, doch spreker acht hier geen plaats voor een voorwaardelijke veroordeeling en vordert 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Du Croo, advocaat te Zierikzee, zegt dat verdachte een uitstekenden staat van dienst heeft en acht de zaak eenvoudig crr/dat hier het eene gat met het andere werd gestopt, doch de vraag is of de verantwoording op verdachte mag wor den gelegd. Ook de directeur van het postkantoor te Zierikzee waar hij werk zaam is geweest, was zeer over hem te vreden. Omdat verdachte nog maar 22 jaar is en hij voor het feit reeds eenigen tijd in voorarrest heeft gezeten, verzoekt pleiter dit jongmensch nog een kans te geven door hem voorwaardelijk te straf fen, omdat er dan kans bestaat dat hij ie zijn dienst gehandhaafd wordt en de gel den toch ook inmiddels aan den Staat zijn terugbetaald. A. V-, 57 jaar, werkman, te Goes, werd 1 ten laste gelegd, dat hij als steuntrekker, door te weinig opgeven van zijn gezins inkomsten tusschen 1 Juli 1934 en 15 Sept. 1934 een bedrag, van f 31 teveel heeft ontvangen, en aldus de gemeente en het Rijk heeft opgelicht. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. S. van D., 33 j„ arbeider, gedetineerd, te Zierikzee, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 October 1934 te Zierikzee heeft weggenomen 2 konijnen, toebehoorende aan P. Moelker, op 7 Nov. j.l. 2 konijnen, toebehoorende aan M. Verton, en om streeks 18 October 1934 te Ouwerkerk 9 hanen en 2 kippen, toebehoorende aan J. Boot. Eisch: vier maanden gevangenisstraf. Mr. Du Croo, verdachte's raadsman, vroeg oplegging van een voorwaarde lijke straf. Pa. de K„ huisvr. van S. K., 42 jaar, zonder beroep te Zierikzee, werd ten laste gelegd dat zij op 2 October, 7 No- vember en 18 October 1934 resp. 2 ko nijnen, 4 konijnen en 9 hanen en 2 kip pen, die van diefstal afkomstig waren, heeft ten geschenke aangenomen van B. v. D. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. J. S., 57 jaar, landbouwer te Schore, was op 7 November 1934 door den kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot 40 of 20 dagen hechtenis, wegens verboden vervoer van 50 kg aardappe len, te Schore op 21 Augustus 1934. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis kantonrech ter. L. V., 23 j„ handelaar te Souburg, was op 17 October 1934 door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis, wegens ver boden vervoer van aardappelen te Sou burg op 1 September 1934. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis kantonrech ter. A. V., 40 jaar, koopman te Ierseke, werd ten laste gelegd dat hij op ver schillende dagen in het jaar 1934 een gewoonte heeft gemaakt van het koo- pen van goederen, met het oogmerk om die goederen zonder volledige betaling te verkrijgen en daarover te beschikken, ter waarde van ongeveer 200. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. J. L., 54 jaar, molenaar, Middelburg, was op 24 Oct. 1934 door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot eene geldboete van f 1000 of 50 dagen hechtenis, wiegens overtreding van de Tarwewet te Middelburg in de maanden Oct., Nov. en Dec. 1933, o.a. door ver boden verkoop van 7250 kg tarwebloem aan L. C. M. Speckens ontvangen van de Stoom-Meelfabriek Holland N.V, te Am sterdam. Eisch: bevestiging vonnis kantonrech ter. Mr. J. J. Heyse vroeg een mildere straf. J. M., 41 jaar, handelaar, wonende te Stoppeldijk, was op 14 Oct. 1934 door den kantonrechter te Ter Neuzen ver oordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Ter Neuzen op 14 Sept. 1934. De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis kantonrech ter. P. E. D. H., 32 jaar, grondwerker, wo nende te Clinge (België) werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Oct. 1934 te Stop peldijk binnen het Bewakingsgebied was teruggekeerd, waarin hem het verblijf door den Inspecteur der Koninklijke Marechaussee was ontzegd, Eisch: 1 maand gevangenisstraf. C. A. D., 46 jaar, koopman en café houder te Gent, was op 23 Nov. 1934 door de Rechtbank bij verstek veroor deeld tot een maand gevangenisstraf we gens mishandeling van S- de Vlieger te IJzendijke op 25 Aug. 1934. De verdachte was tegen dat vonnis in verzet geko men. Verdachte is niet verschenen, 't Ver zet werd daarom verval'en verklaard. Mr. Dieleman Jr., verdedigde den ver dachte en vroeg: P. M„ 26 jaar, koopman, wonende te Oosterland, werd ten mste gelegd, dat hij op 10 of 11 Sept. 1934 te Zierikzee C- J. Boot door een samenweefsel van verdichtsels heeft bewogen 20 zakken van 79 kg erwten te doen afleveren. Eisch: 40 of 20 dagen en 2 maanden voorwaardelijk en terugbetaling van 160; J. A. de M., 38 jaar, zonder beroep te Amsterdam; en P. H. V., 59 jaar, bemiddelaar bij het verleenen van hypotheken, wonende te Amsterdam, werd ien laste gelegd, dat zij omstreeks Dec. van het vorig jaar Camille Pairoux te Zierikzee hebben opgelicht voor f 15. In de Zierikzeesche Nieuwsbode lie ten de verdachten een advertentie plaatsen, waarin kapitaal beschikbaar werd gesteld voor huizen en landerijen op zeer gunstige voorwaarden. Nadat Pairoux op die advertentie geschreven had, vervoegden de verdachten zich om streeks 13 Dec. 1933 te zijnen huize en zegden hem een hypotheek van 1000 toe. Nadat een formulier aan het hoofd waarvan gedrukt stond „Nationale- Hy potheek Centrale. Bemiddelingsbureau voor hypotheken-assurantiën, Frederiks- plein 10, Amsterdam" door verd. V. was ingevuld, namen ze een bedrag van 15 voor „bemoeiingen en onkosten" van Pairoux in ontvangst. Het waren echter bedriegers, daar de Nationale Hypotheek Centrale te Amsterdam geen bestaande financieele instelling was, doch uitslui tend een benaming waaronder verdach ten zich tot het publiek plachten te wen den. Zij hadden natuurlijk geen geld om die hypotheek van f 1000 te verleenen. Eisch: 9 maanden gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse pleitte clemen tie, om«- fmr vt*«M - S»OJ tHWSSÊBttlBB^HUSUm Onderwijsbezuiniging en spel lingvraagstuk Minister Mer chant verdedigt zijn beleid. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling van de begrooting van onderwijs voortgezet- De heer M o 1 1 e r (r.k.) verde digde het beleid van minister Mar chant inzake het spellingvraagstuk. De heer Visscher (a.r.) be toogde, dat de minister aan de onder wijsbezuiniging zijn volle kracht had moeten geven en niet ook het spelling vraagstuk ter hand nemen. Spr. waar deerde 's ministers ijver, maar de be zuiniging wordt niet uit het juiste oog punt benaderd. De heer Kersten (staatk. ger.) zegde, dat ons volk geen kleine 150 millioen voor onderwijs, kunsten en we tenschappen kan opbrengen. Spr. wilde terug naar de eenvoudige schaal der reformatie. Godloochenaars kunnen hun eigen school hebben. De kloosters over de geheele wereld worden rijk door onze lager onderwijswet; en ons volk verarmt. De heer Ketelaar (v. d.) consta teerde dat veler teleurstelling begrijpe lijk is. De minister is zelf teleurgesteld. Spr. critiseerde het gebrek aan mede werking bij de rechterzijde voor de con centratie. Er wordt een geest van ver zet tegen den minister gekweekt. De heer Z ij 1 s t r a (a. r.) bestreed de rede van den heer Kersten en betoog de, dat de concentratie bij het bijzonder onderwijs niet op dezelfde wijze kan ge schieden als bij het openbaar. Er wordt bij het bijzonder onderwijs het mogelijke gedaan. De heer W ij n k o o p (comm.) betoog de, dat de minister het openbaar onder wijs afbreekt, en de soc. dem. zijn daar aan mede schuldig. Minister Marchant verdedigde zijn optreden (wat betreft de spelling kwestie) in niet-ambtelijk verband en ontkende, dat hij de hooge waardigheid van zijn ambt zou hebben geschaad. Spr. verdedigde de toepassing der re gelen betreffende de wachtgelders. Wie tegenwoordig niet alle krachten inspant om mede te werken aan de be zuiniging, zal- te eeniger tijd het geheele gebouw zien ineenstorten. Spr. ontkende het spellingvraagstuk te hebben aangegrepen om van iets an ders af te komen. Het blijkt spr, steeds meer, dat verbetering aan het onder wijs in het Nederlandsch zeer urgent is. Op zeshonderd van de 8315 scholen is de vereenvoudigde spelling ingevoerd. De strijd om deze spelling is hiermede gewonnen. Over twee of drie jaar schrijft de geheele jeugd vereenvoudigd. Spr. zal alles doen om te trachten, het grondslagen-ontwerp in behouden haven te brengen. Spr. zette uiteen, dat verdere con centratie bij het bijzonder onderwijs noodzakelijk is, en constateerde dat de goede wil bestaat. Spr. deed een beroep op het bijzonder onderwijs, opdat we niet komen te staan voor een ruïne. De vergadering werd na re- en du pliek tot Dinsdag verdaagd. verdrijft spoedig aile kou in hoofd WO885pö en neuSt 0p borst en keel door in wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. „W at Mijnhardt maakt is goe d." Afdeeling Meliskerke der Z. L. M. Donderdag vergaderde de afdeeling Me liskerke der Z. L. M. onder voorzitter schap van den heer J, Geschiere. Na afwerking der huishoudelijke za ken kwamen de crisismaatregelen in be spreking, waarvoor de heeren C. Franse secretaris van den Kring Walcheren en M, Kleinepier, vice-voorzitter en aanwezig waren. Zij konden toelichting geven bij de rustige gedachtenwisseling voor een aandachtig gehoor. Het bleek dat ook hier nog verschillende vragen op antwoord wachten. De afdeelingssecretaris gaf een duide lijke uiteenzetting over het vraagpunt der Z.L.M.: het scheuren van grasland. Nadat nog opgewekt was om toch vooral in dezen tijd met zijn vele veran dering, krachtig als één man achter de Z.L.M. te staan, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de drukke opkomst. Faillissementen- Het faillissement van C. Boogerd, handelaar in granen en brandstoffen te- Zierikzee, Curator mr. W, K. H. Dieleman te Middelburg, is geëindigd met eene uitkeering aan de Concurrente schuldeischers van 3,061 percent. V oetbaloverzicht. Zeelandia heeft Zondag j.l. zulk een mooie prestatie geleverd; zouden de groen-zwarten dezen Zondag weer zoo iets doen tegen Dosko, thans op eigen terrein? Het is een zware opgave, maar Zeelandia kan de puntjes best gebrul ken. We gelooven echter niet dat Dos ko zich zoo maar voetstoots zal laten overwinnen. Middelburg gaat naar Breda. Een overwinning voor de hoofd stedelijke groen-witten ligt in de lijn der verwachtingen. Een interessante kamp is voorts Vlis- singenTerneuzen. De Zeeuwsch-Vla mingen mogen wel beter spelen dan verleden Zondag, anders zou het wel eens kunnen gebeuren d,at ze weer met groote cijfers verloren. Wij hou den het derhalve voorloopig op Vlis- singen. R.B.C.Alliance is van groot belang voor de onderste plaats in de ranglijst- Het zal er spannen in Roo sendaal. Het programma luidt: 2e Klasse A: Vlissingen—Terneuzen; ZeelandiaDosko; R.B.C.Alliance; Breda-Middelburg; de BaronieT.S.C. 3e Klasse A: HulstHoofdplaat; Terneuzen 2de Zeeuwen; Sluiskil Vlissingen 2. 3e Klasse B: Goessche BoysHans- weert; ZierikzeeZeeuwsche Boys; R. C.S.—Middelburg 2. Z. V. B. le Klasse A: IersekeMiddelburg 3; Vlissingen 3Zeeuwen 2; Veere Eiland Boys. le Klasse B. Tern, BoysO.N.W.; B.K.V.V.Corn. Boys; Axel 3Hulst 2. le Klasse C: Breskens 2S'asput; Sluis—Schoondijke; Hoofdplaat 2 Biervliet: UroedeOostburg. Overgangski.: Middelburg 4Dom burg; R.C.S. 2Zeeuwen 3; Eiland Boys 2Scheldestroom. 2e Klasse A: Zeeuwen 4Zeelandia 4; NoormannenR.C.S. 3; Vlissingen 4—E.M.M. 2. 2e Klasse B: Goes 3's-Heer Arends- kerke; KruiningenHeinkensz,andKat- tendijkeZeeuws. Boys; Ellewoutsdijk Hansw. Boys. Oostburg 2Breskens 3; S.Q.D. Groede 2; NieuwvlietTurkeije. 3e Klasse A: Zeeuwen 5Noorman nen 2; Domburg 2Vlissingen 5; Zee landia 5Middelburg 6. f Bij den uitgever J. M. Meulen- hoff te Amsterdam verscheen ook dit jaar een ke.rstverhaal dat. als brief kan worden verzonden. Het kerst verhaal is van Jeanna Oterdahl en ge titeld „M,aria's Kerstwandeling Ver taald door N, BasenauGoemans „Job" Bijbels lekenspel van strijd en bevrijding door J. D. van Calcar. Met masker van Dirk Verèl. Uitgave V,an Gorcum en Comp., Uitgevers Assen. het Burgerlijk ONTVANGEN BOEKEN. Bij de N.V. Uitgevers-Maatschap pij „Kosmos" te Amsterdam zijn verschenen de serie „Weten en kunnen." „Handleiding voor het zelf aan leggen van electrische huisinstallaties, het aanbrengen van wijzigingen en het verhelpen van storingen (sterk-stroom), door G. J. Harterink. Met vele afbeel dingen. De derde herziene druk v,an „Het houden, huisvesten en verzorgen van onze duiven", door C. A, M. Sprnyt. Met verschillende afbeeldingen. De derde ongewijzigde druk van j„Het houden, kweeken, verzorgen en hfrichten van kanarievogels, door A. Bartels. Met afbeeldingen. „Tafeltennis" Ping-pong, door G. H. H. IQappelhoff. Met foto's en teeke- ningen. Vergadering van den Raad der ge meente Middelburg, op Woensdag, den 19 December 1934, des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaan de zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van; a. 4 leden der Commissie voor de Strafverordeningen; b. éen Voorzitter en 2 leden der Commissie van Fjinanciën; c. een voorzitter en 2 leden der Commissie van Fabricage; d. 3 leden der Commissie tot on derzoek van bezwaarschriften tegen aanslagen in de Straat belasting en het vergunnings recht; e. 3 leden der Commissie van bij stand in het beheer der Bedrij ven. f. 3 leden van Armbestuur; g. 2 leden van het Bestuur der Godshuizen; h. 1 lid der Commissie van Toe zicht op de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs i. 1 lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onder wijs; j. 2 tijdelijke leeraren aan den Typografencursus der Avond school voor Nijverheidsonder wijs. 3. Nadere vaststelling verordening, regelenden de rangen enz. van het Politiepersoneel. 4. Beslissing omtrent onderzoek Gem. begrooting 1935 c.a, 5. Besluit nopens opneming kasgelden in 1935. 6. Verlenging overeenkomst tusschen Gemeente en Godshuizen. 7. Nieuwe abonnements-overeenkomst controle financieele administratiën. 8. Crediet terzake vervaardiging kie zerslijst. 9. Pachtvermindering gem, gronden nabij „de Griffioen." 10. Pachtvermindering gemeente-gron den Nieuwlandsche weg. Verhuring gemeente-woning Breei. Toekenning brandstoffen-bijklag werkloozen, 13, Crediet voor steun verleening en Kerstgave werkloozen. Verlaging gasprijzen c.a. 2e Suppletoir kohier 1934 Honden belasting. 16. Bezwaarschrift aanslag 1934 Straat belasting. Middelburg, den 14 December f934. De burgemeester, M. FERNHOUT. 12. 14. 15. De Districts-Arbeidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde, zendt ons de volgende aan vragen: B i n n e n 1 a nd. HEERLEN: voor warenhuis etaleur bekend met Lakschrift, voor 1 Jan. a.s. f 100 per maand. TERNEUZEN: administrateur-boek houder, bekendheid bedrijfsadministratie en bedrijfsboekhouding van waterleiding bedrijven strekt tot aanbeveling voor tendelijk, indiensttreding vermoedelijk einde Jan. 1935, sollicitaties voor 1 Jan. a.s. TILBURG: stemmingsorkestje be staande uit 5 dames en 3 heeren, moet ingewerkt orkestje zijn, voor 1 Jan. a.s. loon per persoon f 15 per week pl.m. kost en inwoning voor de maand Jan. Nederlandsche krachten. Aanvragen: Buitenland. NED. OOST INDIë. Voor uitzending naar Ned.-Oost-Indië wordt gezocht een bekwaam ovenbou wer-metselaar, die tevens verstand heeft van timmeren en van teekening lezen. Leeftijd beslist niet ouder dan 35 jaar, moet behoorlijk Engelsch kunnen spre ken en in staat zijn leiding te geven aan onder hem gesteld inlandsch personeel. Aanbiedingen uitsluitend aan de or ganen der arbeidsbemiddeling. Verknopingen - Verpachtingen In Zeeland, Dec. 19 Serooskerke, Hofstede, Blaupot ten Cate. 19 Groote Abeele, Hofstede, Blaupot ten Cate. 29 Kamperland, Huizen en Land, t Matthijs.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7