WINTER handen afdoend middel en voeten ATUURLIJK KALKPRODUCT EEN TEKORT VAN 70.000. Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen, Het zijn de domste menschen niei die naar een VELO vragen. yUSSÜf&ER. &UI0-I die van de gemeente Alkmaar. De ge meente Utrecht zal binnenkort weer overgaan tot uitgifte van een 4 pet. con- versieleening boven pari, nadat zij een belangrijk bedrag aan uitstaande 4% pet. leeningen door plaatsing van on- derhandsche leeningen eveneens op 'n rentebasis van 4 pet. heeft kunnen con- verteeren. Aan een nieuwe poging om het 3% pet. rente-type ingang te doen vinden wagen de binnenlandsche geld nemers zich nog niet. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Koloniale Bank 3026%. Ned. Handel Mij. 28%31%29% —30%. Ned. Indische Handelsbank 58%55% H.V. „Amsterdam" 146%148%-146% Aku 33%—31%. Ford 232%—238%. Philips' 219%—221—217%. Unilever 71%—74%-73%. Kon. Petr. 131%—134%. Amsterdam Rubber 8987. Hessa Rubber 89%86. Bij Apothekers en DroglsteJ JM SO TABLETTEN t 0.50 - DOOS 100 TABLETTEN t 2.4 preperaet van de N.V.. AMSTERDAWSCH5 CHININiFAB8IS* (Ingez. Med.j B. en W. hebben de begrooting ingediend Zonder een bij drage van het rijk, of een ex tra bijdrage voor de werkloos heidsbestrijding is ze niet slui tend te krijgen Een voorstel om de opcenten op de perso- neele belasting tot 200 op te voeren. B, en W. hebben het ontwerp-begroo- ting 1935 met de begrootingen der be drijven en diensten aan den Raad toe gezonden. De begrooting wijst wat den gewo nen dienst betreft een eindcijfer aan van f 7.746.012 met een post onvoor zien van f 12.726 en wat den kapitaal- dienst betreft een eindcijfer van f 967.267. Hoewel de toelichting op de verschil lende posten, zooals gebruikelijk, een zoo volledig mogelijk overzicht geeft van de ramingen, willen B. en W. toch afzonderlijk nader over verschillende zaken inlichtingen geven. Allereerst deelen zij mede, dat ge lijktijdig met deze aanbieding een exem plaar van de begrooting c.a. werd in gezonden aan Ged. Staten, welk colle ge daarom heeft verzocht. Deze toe zending geschiedt opdat genoemd col lege vóór de vaststelling der begroo ting zijn gevoelen over het ontwerp aan B. en W. zou kunnen kenbaar ma ken. Dat de begrooting zoo laat ver schijnt, is aan verschillende oorzaken te wijten. O.a. heeft de regeering, toen het eerste ontwerp der gemeente-begroo ting zoover mogelijk gereed was, inge diend een wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, terwijl tegelijkertijd nieuwe regelen betreffende de suhsi- dieering in de kosten van steunverlee- ning en werkverschaffing in bewerking waren, hebben B. en W. gemeend met die nieuw aangekondigde, ingrij pende regelen rekening te moeten hou den. Uit een overgelegd overzicht blijkt, dat enkel als gevolg van deze maat regelen de begrooting voor 1935 een aandeel te boeken heeft van rond f 25.000. Tenslotte moest een aanvan kelijk tekort worden overbrugd van ,rind f 156.000, waarvoor het noodzake lijk was te trachten op de reeds van den beginne af sober opgezette begroo tingen nogmaals bezuinigingen aan te brengen, om daarna te komen tot een beslissing over de vraag hoe een dan nog eventueel overblijvend tekort zou kunnen worden gedekt. Dat een sluitend maken van de be grooting op geheel normale wijze on mogelijk zou zijn, stond bij een zoo groot tekort als hiervoor aangegeven wel onmiddellük vast. B. en W. moe ten dan ook buitengewone dekkings middelen voorstellen. Zoo meenden zij o.a. dat van de op den dienst 1934 uit de reserve van het Electriciteitsbe- drijf gevormde algemeene reserve van f 29151 een bedrag van f 5830 zijnde 1/3 deel mocht worden gebruikt. Wel hebben Ged. Staten bij hun schrijven over de begrooting 1934 er op gewe zen, dat zij dit bedrag in ten minste 10 jaren gebruikt wenschen te zien, om1 de begrooting sluitend te maken, doch B. en W. zijn van meening, dat deze eisch bij de thans heerschende abnor male tijdsomstandigheden te ver gaat, hoe gaarne zij ook deze reserve zoo lang mogelijk intact laten. Natuurlijk zien zij er geen bezwaar in, dat wordt be paald, dat het geraamde bedrag van f 5830 slechts zal worden gebruikt tot een zoodanig bedrag als noodig zal blijken om tot een sluitende rekening te komen. De voor het Gas- en Water leidingsbedrijf geraamde winst, begroot op resp. ruim f 3567 en f 8383, dus to taal f 11951, meenden zij ook te mogen gebruiken tot het sluitend maken der begrooting, in verband waarmede zij 'n afwijking der beheerschverordening voorstellen, waarbij ook bepaald wordt dat over 1935, evenmin als over 1934 rente aan de reserves zal worden bij geschreven. Voorts zagen zij zich ge noodzaakt de opcenten op de perso- neele belasting op te voeren tot 200, het dn de praktijk vrijwel algemeen aangenomen maximum, hoewel het aan tal volgens de Wet ongelimiteerd is. Zij hebben echter de 20 opcenten op de Straatbelasting, waarvan de heffing slechts tot 1 Januari 1936 werd goed gekeurd, niet opnieuw voorgesteld. Na dat talrijke bezuinigingen waren aan gebracht bleef nog een tekort te dek ken van ruim f 70.000. Voor het dek ken van dit tekort stonden slechts twee wegen open. In de eerste plaats kon een post geraamd worden voor een Rijksbijdrage in de kosten der gemeen te-huishouding, waardoor de Wet tot steun aan noodlijdende gemeenten op Middelburg van toepassing zou worden. In de tweede plaats heeft het meer- vermelde wetsontwerp de mogelijkheid tot het ramen van een extra-bijdrage in die kosten voor de werkloosheids bestrijding, wat aan de hand van de geraamde uitgaven f 67200 in maximum zou bedragen. Voor het Burgerlijk Armbestuur en door verlaging van den verpleegprijs op Vrederust is respi f 2336 en f 2600 te bezuinigen. B. en W. wijzen er nadrukkelijk op, dat deze extra-bijdrage slechts zal wor den verleend, indien ten genoegen van de Regeerng, die zich terzake door Ged. Staten doet voorlichten, wordt aange toond, dat inderdaad de inkomsten van dc gemeente zoo hoog zijn opgevoerd, als voor de gemeente, rekening houJen- met de realiteit, mogelijk is en dat de huishouding van de gemeente in die ma te is versoberd als in de huidige om standigheden, nu voor de dekking van de crisisuitgaven allerwege zware offers gebracht moeten worden gebiedend noodzakelijk is. B. en W. zullen afzonderlijk een ver hooging der leges voorstellen, die in ver gelijking met elders geheven leges zeker gerechtvaardigd is. Bij de raming van de betrokkeïi posten is gerekend op het doen drukken van gemeentebegrooting, gemeenteverslag, handelingen enz. De meerderheid van B. en W. hoewel niet eenstemmig in het beantwoorden van de vraag of in dezen tijd om finan cieele redenen aan drukwerk boven cy- clostylewerk de voorkeur moet worden gegeven, is wèl eenstemmig van meening dat thans niet opnieuw moet worden voorgesteld om over te gaan tot cyclo- stylewerk. De minderheid is van oordeel, dat hetgeen door B. en W. met de druk kers te dezer zake is overeengekomen de gemeente slechts bindt voor 1934. Zij geeft dan ook opnieuw als haar besliste overtuiging te kennen, dat vooral nu de financieele omstandigheden der ge meente weer zooveel moeilijker zijn ge worden zoo spoedig mogelijk dient te worden overgegaan tot toepassing van den bezuinigingsmaatregel, die voor de gemeente huishouding is gelegen in de vervanging van het drukwerk door cy- clostylewerk. B. en W. zullen een afzonderlijk voor stel indienen om f 3000 te trekken door met de verschillende buitengemeenten, waaruit leerlingen de ULO scholen be zoeken, een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, houdende bepaling, dat die gemeenten voor elke leerling, die een der scholen bezoekt, een bijdrage ver schuldigd is. Overeenkomstig het meer- vermelde wetsontwerp zijn de opcenten op de vermogensbelasting terug te bren gen van 50 op 40 en die op de gemeente fondsbelasting van 100 op 75. De minderheid van B. en W. is van meening dat een nog verdere vermin dering der uitgaven noodzakelijk is. Zij beschouwt dit als een door de omstan digheden volstrekt geboden eisch en vindt daarvoor vooral steun in de voor waarden, waarop eventueel een extra bijdrage in de kosten der voorzieningen tegen werkloosheid wordt verleend, zoo als die hiervóór geformuleerd. Zij heeft hierbij het oog op de onverplichte sub- sidieering van het bijzonder bewaar- schoolonderwijs. Hoewel ook zijn van meening is, dat intrekking van dit subsi die in totaal groot 5860, een zeer te betreuren maatregel zou zijn, die tal van bezwaren met zich zou brengen, is zij toch tot de conclusie gekomen, dat de gemeente tot de betaling van deze sub sidie niet meer in staat is. De meerder heid daarentegen is van meening, dat, waar de gemeente bij de behandeling der gemeente-begrooting voor '34 ten aan zien van het voorbereidend lager onder wijs reeds een belangrijke versobering heeft tot stand gebracht, algeheele op heffing van dat onderwijs, welke h.i. het gevolg zou zijn van intrekking der sub sidies aan de bijz. bewaarscholen, zelfs onder deze abnormale omstandigheden, moeilijk van de gemeente kar. verlangd worden. Op enkele onderdeelen der begrooting {Ingez. Med.) komen wij nog nader terug. B. en W. stellen intusschen voor een beslissing te nemen op welke wijze het voorbereidend onderzoek zal plaats heb ben. Zij meenen, dat dit weer in 3 sec ties moet gebeuren en het ligt in hun voornemen de secties zoo spoedig moge lijk na 1 Januari te doen vergaderen en de openbare behandeling in de tweede helft der maand Januari aan de orde te stellen. Verhuring woning. De heer J. A. Tavenier, bewoner der woning bij de vroegere school K, (thans G) aan de Bree heeft sedert korten tijd na tijdige huuropzegging, bedoelde wo ning verlaten. In verband met haar on gunstige ligging en eigenaardige indee- hng is de woning zeer moeilijk verhuur baar. Thans heeft de metselaar bij ge meentewerken Iz. J. Lindenberg zich be reid verklaard de woning te huren voor 200 per jaar (nu 300) maar het ge- heele inwendige onderhoud, te stellen op gemiddeld 50 per jaar, op zich te' wil len nemen. B. en W. stellen voor de woning voor 200 te verhuren. Zij hou den ook tegen bezwaren van de meer derheid van de commissie van fabricage vol, geen kans te zien meer huur van de woning te maken. Brandstoffen-bijslag voor werkloozen. Nadat spoedshalve bij irondschrijven reeds bes.oten was tot invoering van 'n brandstoffen-bijslag voor de werkloozen, en daarbij tevens om deze uit te keeren tot 1 Januari en de uitgaven te vol doen uit den post steunverleening 1934, stellen B. en W. thans voor een afzon derlijke post van 4041 er voor uit te trekken, waarvan 1354 van het Rijk kan worden terug verwacht, zoodat dit de gemeente 2686 zal kosten. De post onvoorzien laat daarvoor nog de moge lijkheid. De wensch van een der leden om zooveel mogelijk in natura te ver strekken stuitte af op het feit, dat op 28 October maar 1181 mud cokes op de gasfabriek aanwezig was. Nog stellen B. en W. thans voor ook in 1935 voort te gaan met de verstrek king tot 30 Maart, wat dan in totaal 5253 zal kosten, doch bij de extra te verwachten bijdrage van het Rijk tot 97 pet. in totaal, zal het de gemeente maar 3 pet. of 150 kosten. Ook is nu overwogen of tegemoet kan worden gekomen aan het bezwaar van den heer Wondergem inzake achterstel ling van kastrekkers (verzekerden) bij niet-verzekerden. Met name zij, die minder dan 13 per week genieten on der de kastrekkers hebben minder dan gesteunden en tewerk-gestelden bij de werkverschaffing. Zou er dus reden zijn in deze de brandstoffen-bijslag ook uit te strekken tot kastrekkers, bijv. tot hen die minder dan 13 per week kas- uitkeerinig genieten, de meerderheid vindt toch geen vrijheid het voorstel te doen daartoe over te gaan, en zulks uit sluitend om financieele redenen. De minderheid is van tegenovergesteld ge voelen en meent, dat de billijkheid sterk spreekt, zoodat de geraamde 975 ze ker gewettigd is. De post steunverleening is niet vol doende tot 31 December en zal er nog 6500 noodig zijn, waarvan het Rijk 2265 zal terug betalen, zoodat er 4235 voor rekening van de gemeente zal komen. Tevens stellen B. en W. voor een Kerstgave te verstrekken aan de hand van de door den minister van so ciale zaken in uitzicht gestelde regeling. Hiervoor zullen de kosten 1000 be dragen, waarvan 300 voor het Rijk en 700 voor de gemeente, zoodat dan nog 4935 van onvoorzien moet worden genomen, waardoor er 3509.99 over blijven zal. Controle financieele administraties. Na overleg ook met de Commissie van financiën kunnen B. en W. thans een nieuwe overeenkomst met de Directie van het Centraal Bureau voor Verifica tie en financieele adviezen der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten overleggen, waarbij het bedrag voor controle van den Reinigings- en Ont- smettingsdienst van 350 op 300 en dat voor de controle van gemeentewer ken van 450 tot 400 wordt terugge bracht. Voor de Arbeidsbeurs, die pas onder het toezicht wordt betrokken zijn de kosten 175 per jaar. Verlaging gasprijzen c. a. Naar aanleiding van de besprekingen in de vergadering van 1 December als gevolg waarvan het ter tafel gebrachte voorstel is aangehouden, en na her nieuwde raadpleging van de Commissie van Bijstand voor de Bedrijven, komen B. en W. met een compromis voorstel in zake de verlaging der gasprijzen, en wel als volgt: a. afschaffing der meterhuren (kosten 10750.80)b. prijsverlaging voor de „Vitrite Works" (kosten 2850); c. prijsverlaging straatverlichting (kosten 2605); d. invoering van het volgende staffel-tarief waarbij voor muntgas de bijbetaling voor verbruik beneden 2501 m3 zal vervallen: le voor gewone verbruikers: eerste 35 m3 per 2 maanden 12 cent, volgende 35 m3 8, volgende 35 m3 6 en daarna 5% cent per m3; 2e voor muntgasverbruikers: eerste 20 m3 13 cent, volgende 15 m3 12 c. vol gende 35 m3 8 c., volgende 35 m3 6 c en daarna 5% c. e, invoering van een facultatief vast recht-tarief: 24 per jaar en 5 cent per m3 voor gewone verbruikers, en voor muntgasverbruikers 25.20 en 5 cent. totaal-kosten zullen volgens dit com promis-voorstel 24505.80 bedragen, terwijl zij in het oorspronkelijk voorstel 29772.82 waren, dus een verschil van 5267.02%. Daarbij behoort dan nog in aanmerking te worden genomen, dat de omzetbelasting voor rekening der gasfabriek zal komen, wat beteekent 4500 in plaatse van f 4800 bij het eerste voorstel. B. en W. berekenen een zuivere bedrijfsverlies van 20625.80. Volgens de commissie van financiën zou dit niet meer dan 18580 mogen zijn, maar waar voor a. b. en c. die beslist noodig zijn, reeds 16205.80 noodig is, zou er slechts 2374.20 beschikbaar zijn voor eigenlijke prijsverlaging en daarop is geen verlaging van beteekenis te baseeren. De commissie van financiën meent na een korte toelichting, nu geen verdere bezwaren tegen het voorstel te moeten maken. Pachtvermindering. B. en W. stellen voor de pacht van gemeentegrond aan den Domburgschen watergang voor J. Lorier te verminde ren van 185 op 135, en van grond aan den Nieuwlandschen weg voor de Nieuwe Walcheren met 173.18 tot 692.72. Benoemingen. Voor de avondschool voor N. O. te verbinden typografencursus die zal loo- pen van 5 Januari tot 30 Maart 1935, stellen B. en W. voor te benoemen als leeraar in vaktheorie en vakteekenen voor zetters, S. Budde, chef, en voor vaktheorie en vakteekenen voor druk kers, J. Kaashoek, drukker beide bij de firma F. van de Velde jr. te Vlissingen. Voor de benoeming van een lid der commissie van Toezicht op het M. O. zond die commissie de volgende aanbe veling in: de heer mr. Th. Portheine, af tredend en mevr. dr. C. H. Dekker Koers. Overeenkomst tusschen gemeente en Godshuizen. Op 31 December zal de loopende overeenkomst tusschen de gemeente en. het bestuur der Godshuizen gesloten, met betrekking tot verpleging en be handeling van patiënten in het Gasthuis een einde nemen. B. en W. stellen voor om die overeenkomst met een jaar te verlengen, wijl zoowel de regeling van de onderwerpen, genoemd in art. -125 der ambtenarenwet, voor het personeel der Godshuizen als de daarmede samen hangende bevoegdheidsvraag binnenkort om een oplossing vragen en, naar B. en W. hopen, in 1935 haar beslag zullen kunnen krijgen. Zoowel het bestuur der Godshuizen als het Burgerlijk Armbe stuur kunnen zich met de bovenbedoel de verlenging met een jaar vereenigen. Ook de Commissie van financiën ver- eenigt zich met het voorstel. Crediet ter zake vervaardiging kiezerslijst. De anti rev. kiesvereeniging verzocht in 1933 reeds eene andere wijze te vol gen met betrekking tot de vervaardiging van kiezerslijsten, waardoor zoodanige lijsten tegen een belangrijk lageren prijs beschikbaar zouden kunnen worden ge- voor iedere verkiezing uit het kaartsy steem eerst een uittreksel worden ge steld dan thans het geval is. Thans moet maakt en dan de oproepingskaarten nog van adressen en nummers worden voorzien, wat' telkens beide met 1 cent per naam wordt betaald. Als er zooals in 1935 twee verkiezingen plaats heb ben, moet dit werk tweemaal worden verricht en dan zijn er nog geen lijsten voor den verkoop en kosten deze on geveer 190 aan schrijfloon. B. en W. hebben naar een oplossing gezocht en hun oog viel op een adressograph een door Ruijs Handelsvereeniging in den handel gebrachte machine, zooals te Goes reeds voor dit doel in gebruik heeft. De aanschaffingskosten beloopen een bedrag van 3328, of afgerond 3400 met inbegrip van eene garantie van twee jaar voor eventueele construe- tiefouten. Als men een levensduur van 25 jaar rekent en een annuiteits-leenmg van 4 dan komt men tot 217.63 per jaar vermeerderd met f 61.50 kosten, is totaal 279.13 per jaar. Aan overschrijf- loon wordt thans per jaar gemiddeld f 285.75 betaald en aan materiaalkos ten over de laatste drie jaren 44.81, zoodat de machine de eerste 25 jaarj geen groot voordeel oplevert, maar het gaat ook meer om het tegen redelijken prijs kiezerslijsten te kunnen verkoo- pen, b.v. hoogstens 50. B. en W. stellen voor zulkeen machine aan te koopen, waarbij de firma L. van Sparrentak al hier haar bemiddeling zal verleenen. Een lid der commissie van financiën zag het werk liever gedaan door werkloo zen. SALARISVERLAGING. B .en W. deelen den raad mede, dat zij niet voor 1935 gereed zijn kunnen komen met een algeheele herziening van de regelingen der jaarwedden en loonen, maar dat zij kunnen verklaren, dat zij met de administratieve en tech nische ambtenaren zij het dan ook noode alsmede met de werklieden tot overeenstemming zijn gekomen, ten aan zien van een voorstel om met ingang van 1 Januari a.s. een salaris- en loonver- laging in te voeren van 100 resp. 2 per week, doch vanaf het derde kind een kindertoeslag te verleenen van 50 per kind tot een maximum van 100. Met de politie-ambtenaren is men niet tot overeenstemming gekomen, maar toch stellen B. en W, ook voor hen een zelfde regeling voor en voor allen, dat in den aanvang van 1935 de regeling van de salarissen en loonen op nieuw ter hand zal worden genomen. De jaar wedden van den directeur van gemeen tewerken, den directeur van het water leidingbedrijf en den schoolarts stellen zij voor in minimum en maximum te verlagen met 400 en voor den commis saris van politie willen zij besluiten aaa de Kroon 300 vermindering te advi- seeren. AUTO DIEFSTAL. O. EN W. SOUBURG. Woensdagmor gen huurde zekere L. W., wonende te Koudekerke van den garagehouder H. alhier een personenauto, welke echter tot heden niet is teruggebracht, waar dezelfde L, W. Dinsdag te 's Graven- hage een auto heeft gestolen en aan ze keren S. te Middelburg heeft verkott. wordt vermoed dat ook de auto van H. is verduisterd. RAADSVERGADERING. 's HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente zal Maandag a.s. des morgens te half tien in openbare verga dering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a.: voorstel van B. en W. tot het verleenen van een toe slag aan kastrekkers; aanbieding uit breidingsplan voor het Zuid-Westelijk gedeelte van het dorp 's Heer Arends- kerke en in de 's Heer Arandskerke- polder; verzoek van caféhouders om ver mindering van personeele belasting naar den grondslag biljarten; voorstel van B. en W. betreffende uitvoering werk- objecten voor werkloozen, bestaande in afgraving dijk gelegen tusschen den pol der „De Breede Watering bewesten Ierseke" en den St. Pieters. en 's Heer Arendskerkepolder; ophooging terrein en demping sloot langs den Langen Achterweg; benoeming 'leden voor de commissie van plaatselijk toezicht op het L.O. in de vacatures L. Melse en J. van Houte. Aanbevolen worden C. Melse en L. M. de Graaf; benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur 's Heer Arends- kerke, in de vacature C. Minderhoud. Aanbevolen worden: W. Goedbloed en J, van Boven. KRUININGEN. Donderdagavond vergaderde alhier in hotel Korenbeurs de afdeeling Kruiningen-Hansweert- Schore van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van dokter Nieuwen- huijse van Kruiningen. Goedgevonden werd, dat voor de ge meenten Kruiningen, Hansweert en Schore een commissie zal worden ge vormd in verband met de stichting van het Koningin-Moederfonds (tvb.c. be strijding bij on- en minvermogenden). Ter bereiking van het gestelde doel zal contact worden gezocht met de burgemeesters van Kruiningen en Scho re. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren S. B. Blok te Kruiningen en F. V. de Groof te Hansweert en mej. Kole te Schore. In de vacatures ont staan door het bedanken van mevr. van der Vliet werd gekozen mevr. Baarends, en in die,, welke zijn ont staan doordat de heeren M. van der Vliet te Kruiningen en J. G. van Nieu- wenhuijzen te Schore zich niet meer herkiesbaar stelden, burgemeester dei Mul van Kruiningen en burgemeester Trimpe van Schore. ïn de vacature wegens vertrek van den heer C. Beth te Hansweert is tot bestuurslid geko zen dokter C. E, Lindenberg aldaar. Uitgeloot zijn 14 rentelooze aandeelen ad f 10, waarvan 4 aandeelen zijn ge schonken. Ondanks de ongunstige tijden en het feit dat de gemeentelijke sub sidies voor 1935 zijn verlaagd, kon de begrooting voor 1935 sluitend wor den gemaakt. BRESKENS. Voor de Vereeniging voor Volksontwikkeling alhier trad Don derdagavond met jveel succes op het Nieuw Tooneel te Gent met het blijspel: De schat uit Congo.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6