KORT ZEESWS6S NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. SPORT. ZEENWttK-VISASKiin W.B. KOR EH VLOOT. BEURSTHERIMETEB van Vrijdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. HET VEERSCHE STADHUIS GERESTAUREERD. m AMSTERDAM, 14 Dec. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102%—102%. Ned. 33 1000-4 10214—102%. Ned. 34 1000-4 102%—102%. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 34 1000-4 101%—101%, Denemarken Oblig. 1926-5 96%96%. Duitschl. 100-7 26%— 26%. Engeland 1960-90 4 73%—73%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%99%, Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100100 Berlijn 1925-6% 17—17% Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 23% Een voorstel tot verlaging der huren van woningwetwoningen werd aange houden. Met alg, st. werden verder vastge steld de begrootingen der commissies tot wering van schoolverzuim voor 1935; de schoolgeldverordeningen, de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor '35; de verordening op de heffing van opcen ten op de Personeele belasting. Bij de rondvraag bepleitte de heer v. Doeselaar het verstrekken van ko- lenbons aan de werklooze landarbeiders kas-trekkers. Hem werd toegezegd dat B. en W. hiertegen zeer sympathiek staan, en dat den minister van Sociale zaken zal worden verzocht, hieraan goedkeuring te verleenen. Aan de gevolgen overleden, IJZENDIJKE. De lijnwerker E. V. alhier, die op 19 November op wijk Nieuwl. Molen met zijn voet tusschen het wissel bekneld raakte en met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis te Oostburg werd overgebracht, is aan zijn verwondingen overleden. De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat aan P. Dekker te Baar- n d, ingevolge vonnis van de recht- J- te Middelburg, d.d. 23 November k®-e bevoegdheid om motorrijtuigen Her,lren. voor een jaar is ontzegd. 43 (2- 30 (10) (6), Nigund om uit Ned. Indië naar OudeJd terug te keeren aan den off. Riim. der 1ste kl. L. A. van Houte af komstig uit Middelburg. A Amsterd. Bank 103104. C Rott. Bankver. 82%82%. A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter en Zn, A. 125 A Pref. Jurgens A 98%98%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 401% A De Schelde N.B. 15%15%. A Ver. Papf. v. Gelder 4140. C Am. Car Foundry 10% C Am. Smelt Ref. 21% C Farbenind. I.G. 49%50%. C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 22%—22%. C North Am. Cy, 8%7%. A Born, Sum. H.M. 125%124%. A Linde Teves en Stokv. 56%56%. A Ned. Wol Mij. 67%—69%. A Singkep Tin M. 77%—77% A J. C. Japan Ln. 22%23 A Rotterd. Lloyd 24%24% A S. M. Nederland 25%25 A Amst. Thee C.M. 4340 A Houth. Alberts 21% C Baltimore Ohio 9%9 A Southern Rlw. 9%9% C Union Pac. Rr. 67 C Int. Nickel Cy. 14%14% Duitschl. '30 1000-526%—26%-26. A Koloniale Bnk. 26%27%. A N.I. Hbk. 1000 55%—57%. C Ned. H. M. 1000 30%— 29%-30%. A Alg. Kunstz. U. 31%—31%. A v. Berkels Pat. 3231%. C Calvé-Delft 42%42%. A C. Suiker Mpij. 34%35%. A Ned. Ford A.M. 238%—239%. A Philips Gem. B. af. 217%—218%-20. C Unilever 73%—73%-74%. C Anaconda Cop. 6%7-6%. C Bethlehem St. 18%18%, C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%4. A A.N.I.E.M.—N.B. 172—173 A Kon. Petr. Mpij. 133%—134%-35% C Contin. Oil Cy. 10%10% C Shell Union O.C. 4%4% C Tide Water Ass. Oil 55. A K.N. Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheep v. U. 25%25%-26. A H.V. Amsterdam 146145%. A Java Cult. Mij. 7272. A N.I. Suiker U, 6464%, A Deli Batavia 142%142%. C Deli Mij. 1000 122—122%-23. A Senembah 123% C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 8787-% A Deli-Bat. Rubb. 64%64% A Hessa Rubber 86%86% A Serbadjadi S.R, 55%55 Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 13 Dec. 14 Dec. Londen 7.30 7.31 Berlijn 59.37 59.36 Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.55 34.56% Zwitserland 47.87 47.87% Kopenhagen 32.65 32.65 New-York 1.47% 1.47% Heden werd het fraaie gebouw weder in gebruik genomen. Burgemeester Dronkers be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Het is vandaag een dag van groote be- teekenis voor Veere, maar ook voor ge heel Walcheren, voor Zeeland, ja voor geheel Nederland, nu het de laatste jaren zoo grondig gerestaureerde Stadhuis van Veere officieel in gebruik kon worden genomen Voor het uitlaten van de gasten, die van uit andere deelen van Nederland naar Walcheren kwamen, stopte de mailtrein te ruim half een aan het sta tion te Middelburg. Met dezen trein kwamen o.a. mede de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, de oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Terpstra, le den van de Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg en leden van het eere comité der Restauratie-commissie en an dere autoriteiten. Ook merkten wij op den burgemees- stuur ter van Middelburg, den onder-comman dant der marine te Vlissingen en de oud burgemeesters van Veere jhr. van Doorn en Buys Ballot, De genoemde ministers waren aan den lunch de gasten van den Commis saris der Koningin. Hedenmiddag te half twee had in een der lokalen van het Provinciaal gebouw, aan de zijde van de Groenmarkt, de eindvergadering der Restauratie-com missie plaats, waarbij minister De Wilde, oud-minister Terpstra en de Commis saris der Koningin ook aanwezig wa ren, naast vele leden van het eere-co- mité. In de zaal waren een olieverf schilderij en een teekening van het gerestaureerde stadhuis van Raymond Kimpe opgesteld. De voorzitter der Restauratie-commis sie de heer Henri Dronkers, burgemees ter van Hedel en Kerkwijk, oud-burge meester van Veere, opende de vergade ring en hield de elders in dit nummer afgedrukte rede over de Korte geschiedenis van de res tauratie van het Raadhuis te Veere. Daarbij deelde de heer Dronkers nog Nadat de voorzitter had uitgesproken, nam de vice-voorzitter van de commis sie, dr. S. S. Smeding, het woord en hield de ook elders opgenomen rede over „Opwekking en resultaat van de belangstelling van het Neder- landsche Volk voor de restau ratie". Vervolgens heeft de secretaris-pen ningmeester, de heer Th. Chr. D. Coops, rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat er een netto saldo is van f 2999. Nadat op voorstel van de commissie tot nazien dezer rekening bij monde van den heer L. J. van Voorthuijsen, was be sloten tot goedkeuring, kwam aan de or de de beslissing inzake de bestemming der ingezamelde gelden. De V o o r z. deelde mede, dat hij ter zake het gevoelen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingewonnen over de meest wen- schelijke bestemming die volgens Z.Exc. aan het bedrag moest worden gegeven, waarop Z.Exc. antwoordde, dat hij meende, dat het bedrag in de kas der gemeende Veere moet worden gestort. De Voorzitter stelde daarom voor aldus te beslissen, waartoe besloten werd. Minister De Wilde zeide, dat hij met pleizier in 'deze vergadering aan wezig was. Mede namens den heer Terpstra dankte spr. voor de uit- noodiging. Spr. meende, dat de som die bijeen is gebracht niet klein is in dezen tijd. Hij bracht dank voor hetgeen de restau ratiecommissie heeft verricht. De heer Dronke rs bracht dank aan den minister voor zijn woorden en deelde mede, dat ook aan minister Mar- chant een penning zal worden aange boden. De taak der Restauratie-commissie was hiermede beëindigd en verzocht de voorzitter, aan den Commissaris der Ko ningin, als eere-voorzitter der Restau ratie-commissie tot hare ontbinding te willen overgaan. De Commissaris der Koningin voldeed aan dit verzoek. De Commissaris zeide kort te zullen zijn, maar toch niet te willen nalaten dank te brengen voor hetgeen is ver richt, en voor het vrij aanzienlijk' be drag, dat is bijeengebracht. Alle leden hebben zich van hun taak goed gekweten en spr. noemt speciaal de heeren Dronkers, Smeding en Coops, als de werkers in de commissie. Na deze ontbinding der commissie begaven zich allen naar de op de Groen markt gereed staande auto's en ging het gezelschap naar Veere. Hier had de eigenlijke plechtigheid der ingebruikneming plaats. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft namens zijn collega van O. K. en W. het gerestau reerde Stadhuis geopend, waarna het ge meentebestuur naar binnen trad en de gasten ontving, in de eerste plaats den vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin, den kamerheer in buitengewonen dienst, mr. H. F. Lantsheer, de Minis ters en de leden van het Provinciaal be- DE Tabak Markt Schepen H.V.A. - Amerika Philips Koninkl. Industrie IRubber Unilever Suiker Young - Wettig, gedeponeerd.) van den Schotsehen koning Jacob I. I tuigd, dat de eer van de stad eischte, dat Toen het vaarwater, dat Veere ver- het offer desniettemin werd gebracht, bond met de zee verzandde, ging onaf- I Hij heeft de leiding op zich genomen van wendbaar de handelsgrootheid en daar-1 een restauratie-commissie, die op ver mede de bloei van de stad onder, I schillende wijzen getracht heeft in het Als Brugge en zoovele andere steden I geheele land geldelijke belangstelling zou Veere haar roem louter nog kun-1 te wekken; de pers werd in den arm nen vinden in haar verleden. I genomen; een gedenkpenning werd ge- Een reeks van belangrijke monumenten I slagen en verkrijgbaar gesteld en het zijn de getuigen gebleven van het groot! gevolg was, dat f 3500 werd bijeenge- verleden. Wie over den Sloedam Wal-1 gaard. cheren nadert, wordt getroffen door het I De restauratie is thans tot een goed prachtig silhouet dat drie dezer monu-1 einde gebracht en het monument .heeft menten bieden. Het kleine stadje met I in- en uitwendig een verjonging onder een inwonertal, dat thans nog niet de I gaan, die het, hopen wij, voor eeuwen duizend haalt, ligt in de schaduw van j heeft gered. Voor dezen arbeid is een de groote kerk, die machtig en massaall woord van dank op zijn plaats aan zoo- zich verheft en het fijne profiel van het I velen, die hun steun gaven; een woord raadhuis schier dreigt te verpletteren. I van bijzonderen dank zij gewijd aan Op den voorgrond van het silhouet het I den bekwamen architect, den heer oude verdedigingswerk van den j Van Heeswijk; naast hem moet worden Kampveerschen toren. I genoemd de opzichter Van Beveren, de De monumenten uit het verleden kan! beeldhouwer Wenkebach, die de beel- het geslacht van heden niet laten ver-| den ontwierp, die thans den gevel sie- vallen, wil het niet te kort schieten in! ren en de beeldhouwer v. d. Schaft, die eerbied tegenover de scheppende kracht I de baldakijnen der beelden naar de der vaderen. Het is Victor de Stuers ge-1 oude voorbeelden ontwierp, weest, die nu een halve eeuw geleden I De regeering heeft gewenscht, dat de zijn tijdgenooten heeft wakker geschud! dank, aan den vorigen burgemeester voor deze waarheid in zijn vlammend I verschuldigd, tot uitdrukking zou ko geschrift: Holland op zijn smalst; het is I men in een Koninklijke onderscheiding, de Middelburgsche oudheidkenner Fre- Het heeft Harer Majesteit de Koningin denks geweest, die dit woord van Del 1 11, 1 Stuers in Zeeland verwezenlijkt heeft. behaa^d °P de voordracht van den Mi- De plicht tot instandhouding van wat I nister van Onderwijs, Kunsten en We- het voorgeslacht heeft gewrocht is ech- I tenschappen, den heer Dronkers te be ter een drukkende last, wanneer, als hier I noemen tot Ridder in de Orde van in Veere, de bloeiende gemeenschap van Oranje Nassau. Het is mij een voor- weleer is ingeschrompeld tot een schim I 1.1 1 t? - i r-i jij.1 recht hem namens de Kegeering met van wat eenmaal was. En te meer drukt I - die plicht, indien, als bij de Groote Kerk, deze erkenning van zijn verdiensten ge- voor het oude bouwwerk geen redelijke I luk te wenschen. bestemming meer is te vinden en de I De symboliek was een der meest ka- tand des tijds tè feller knaagt. I rakteristieke elementen van het oud Tot tweemaal toe heeft Veere ge-1 vaderlandsche recht; op symbolische poogd, zijn berooiden financieelen toe-1 wijze heb ik bij het intreden van het stand te herstellen door verkoop vanl gerestaureerde monument, het raadhuis den beroemden beker, door Maximiliaan I weer voor het gemeentebestuur ontslo aan de stad geschonken, onder voor-1 ten. waarde, dat deze het kunstwerk nooit I Het oude raadhuis is op vele groote zou verkoopen, wegschenken of in pand] momenten in de historie van ons volk geven. Het water moet ook in die dagen I getuige geweest van de vroedheid en wel tot aan de lippen gekomen zijn, dat I den zedelijken moed onzer vaderen, de vroedschap een besluit kon nemen, I niet het minst ook van trouw aan hét volgens hetwelk het kostelijk kunstbe-1 Huis van Oranje. zit, dat de stad in dien beker bezat, zou I Zoo geve God, dat in het raadhuis, worden vervreemd. I hersteld in zijn oude schoonheid, de Wie let op de omstandigheden, waar-1 vroedschap de wijsheid moge vinden, onder men destijds gehandeld heeft, kan I om niet alleen in tijden van voorspoed zacht zijn in zijn oordeel, maar niet ge- I maar ook in uren van nood de gemeen- genoeg kan Veere dankbaar zijn aan de I te, die aan haar zorg is toevertrouwd, raadslieden der Kroon, die aan haar| te leiden met krachtige hand, stadsbestuur toen het halt toeriepen. Had door deze twee gelukkig verijdel de pogingen tot verkoop van een we reldberoemd kunstwerk Veere op het gebied van de zorg voor de monumen ten een beruchten klank, de oude stad heeft zich in haar eer hersteld door de huidige restauratie van haar raadhuis. In de jaren 14701477 gebouwd, on getwijfeld door een Zuid-Nederlandschen Tot en met hedenmorgen werden op het postkantoor van het Centraal Station te Amsterdam 24000 brieven voor de Snip-vlucht ontvangen. Hierbij waren 2500 brieven uit Gost-Indië, welke met de Pelikaan" gisteren zijn aangekomen. Ook in Oost-Indië blijkt dus groote be langstelling voor de eerste vlucht naar de Kolon'ën in de West, te bestaan. De Heinekensbierbrouwerijen hebben op zeer orgineeie wijze de Snip-vlucht gesteund. Zij verzonden een brief wegende ruim 1 kg, inhoudende een fleschje bockbier als Kerstdronk be stemd voor den gouverneur van Cura- pao. Het poststuk is gefrankeerd met meer dan f 205 porti. SCHEEPSRAMP Men maakt zich in Frankrijk onge rust ovér eén Fransch schip, dat sinds eenige dagen wordt vermist. Men vreest dat het in een storm in de Middelland- sche zee met man en muis is vergaan. Er waren 21 koppen aan boord. Een deel van de lading zou reeds zijn aange spoeld. DE ENGELSCHE TROEPEN NAAR HET SAARGEBIED. Omtrent het transport der Engelsche troepen en 't Engelsche materiaal naar het Saargebied melden de bladen, dat Vrijdag zullen worden vervoerd 145 man en 30 ton levensmiddelen, Zondag 1 of ficier, 20 man en 20 vrachtauto s, Dins dag 15 officieren en 200 man, Woensdag 6 officieren, 180 man en 120 wagens ea Vrijdag a.s. 60 officieren, 130 man en 100 ton materiaal. Naar gemeld wordt zullen de Engel sche troepen acht tanks meebrengen, die per afzonderlijk transportschip over het Kanaal zullen worden ver voerd. De burgemeester sprak daarna in de raadszaal de ook reeds elders opgeno men rede uit. Na deze rede nam Z.Exc. minister De Wilde het woord en sprak ongeveer als volgt: Het is mij een voorrecht het raadhuis van Veere, hersteld in zijn oude glorie, aan Uwe vroedschap te hergeven. Deze plechtigheid zou door mijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen die daartoe in de eerste plaats was geroepen, zijn verricht, ware het niet, dat deze bewindsman door parlemen tairen arbeid tot zijn leedwezen verhin derd was. Onder de steden met een rijk verle den behoort zeker in de eerste rij Veère Wie Veere noemt, grijpt terug naar het tijdvak der Middeleeuwen. In de Mid deleeuwen was Veere een bloeiende handelstad. Zóó belangrijk was eenmaa' de handel van Veere, dat uit haar ha ven alléén een aantal schepen uitvoer dat de gansche Hollandsche koopvaar dijvloot naar de loef stak. Vooral met Schotland stond Veere in handelsrelaties en deze nauwe band tee- kende zich in 1444 af door het huwelijk van den Heer van Veere, Wolfert van mede, dat ook oud-minister Van Dijk j Borssele, zoon van Zeelands machtigste bericht van verhindering heeft gezonden, j geslacht, met Maria Stuart, de dochter GEEN VERHOOGING VAN DE STEUNNORMEN. Begrooting van Sociale Zaken goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft hedenmid- bouwmeester en met Zuid-Nederlandsch I dag de motie-Kupers uitsprekend dat materiaal, heeft het in den loop der I de nood der werkloozen verhooging der eeuwen menige wijziging ondergaan, ge-1 met ingang v,an 1 Juli 1934 verlaagde tuigen de bestaande toren, de dakven-1 steunnormen, noodzakelijk maakt met sters met hun aardige trapgeveltjes uit I 53 tegen 24 stemmen verworpen. Vooi de zestiende en de hardsteenen stoep uit I de soc. dem., de comm., Van Houten de 18e eeuw. I (chr. dem.) en Sneevliet (rev. soc.) Een Het onderhond van het trots,che monu- I motie van denzelfde, tot het geven van ment vorderde geldelijke offers, die de I een toeslag op den werkloozensteun verarmde kleine stad niet bij machte I ;n de wintermaanden en tot op ruime- was te brengen. Het monument geraakte I re schaal verstrekken van kleeding en in verval en meermalen werd door de I goedkoope levensmiddelen, werd met Regeering contact gezocht met het be-1 dezelfde stemming verworpen. De be stuur van de stad om het gevaar te kee- I grooting van het dep. voor sociale za- ren en het gebouw te bewaren. Tenslot-I ken is hierop aangenomen met 51 te- te werd de toestand zoo dreigend in I gen 26 stemmen. Tegen soc- dem., com- 1922 stortte bij een storm het rechter-1 munisten, staatk. geref.> Van Houten hoektorentje neer dat restauratie on vermijdelijk was. Het verval bleek toen zoover te zijn voortgegaan, dat herstel een ton gouds zou kosten. Met den er- barmelijken toestand der gemeentelijke I en Sneevliet. HET REISSCHEMA VAN DE „SNIP". Het reisschema van de „Snip is als fiifancien voor oogen, heeft de toenma-1 volgt samengesteld: lige Minister van Onderwijs, Kunsten en I Vertrek Amsterdam 15 Dec, 0,00 h Wetenschappen, mr- Terpstra, bevor-1 G.M.T. (0 h 20 Amst. tijd); aankomst derd dat, wanneer de gemeente f 10.0001 Casablanca 15 December in den middag wilde geven, het Rijk 90 pet, van del vertrek Casablanca 17 Dec. in den vroe resteerende kosten voor zijn rekening! gen ochtend; aank. te Porto Praia op zou nemen; de provincie zou dan de re-1 de Kaap Verdische eilanden 17 Dec. in steerende 10 pet. betalen. Het is de on-I den namiddag; vertrek Porto Praia 19 miskenbare verdienste geweest van den I Dec. ongeveer 19 h G.M.T.aank. Pa vorigen burgemeester, den heer Dron-1 ramaribo 20 Dec. ongeveer 14 h G.M.T. kers, dat hij het bestuur der gemeente,] vertrek Paramaribo 22 Dec. des och dat, men moet ook dit kunnen begrij-1 tends; aank. La Guaira in Venezuela pen terugschrok voor het offer, in zoo] 22 Dec. des middags; vertrek des mid dreigende wanverhouding tot de ge-1 dags ongeveer een uur na aanKomst meenteiijke draagkracht, heeft over-1 aank. Curasao 22 Dec. des namiddags APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag is des nachts, als mede Zondag den geheelen dag te Middelburg geopend de apo theek van mevr. Wed. J. W. van de GardeHammacher, Korte Noordstr. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden 14 Dec. wer den de volgende vonnissen uitgespro ken: overtreding Motor- en Rijwielwet: H. H., 32 j., reiziger, te 's-Heer Arends- kerke 15 of 10 d. h.; id. W. G., 40 smid en autohandelaar, Renesse, f 5 of 2 d. h.; id. A. E. W., 31 j., landbouwer, |te Hoek, bevestiging vonnis kanton rechter f 10 of 5 d h.; overtreding van de wet op de open bare middelen van vervoer: P. C. v. d. S., 40 j., chauffeur te Goes, f 25 of 10 d. hechtenis; overtreding Drankwet: M. K. L., 34 j„ werkman, Middelburg, bevestiging von nis van den Kantonrechter 15 of 10 d. h. en verbeurdverklaring van dc fleschjes bier; oplichting: J. de L., 28 j., schipper, Ter Neuzen 15 of 5 dagen hecht; diefstal: A. V., 35 j., landbouwer, Ka- pelle, vrijspraak; D. J. B., 60 j„ timmer man, Goes, vrijspraak; W. Z., 62 j., Goes vrijspraak; heling: A .V 35 j., landbouwer, Ka- pelle, vrijspraak; overtreding rivier- en kanaalregle ment: J. W„ 50 j., koopman, Hansweert, 3X/5of3X2 dagen hechtenis. Biljarten. In het te Parijs gehouden tournooi om het wereldkampioenschap één bandstoo- ten heeft de Nederlander Sweering de tweede plaats bereikt, achter den Franschman Albert. In een zijner par tijen heeft Sweering de mooie prestatie geleverd, het wereldrecord gemiddelde te verbeteren. van zeer op die zon ven twis nen revo Hij die was. op der slac tot zoe' het lijk* dig* huis de gre ver hoo I eei Bo< jasj arr; die tee lijk 1 pos alk we G. wa go ko de gil be na de m< de Hi he bt be de ee Hi he VI F G sc

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2