KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. ONDERWIJS. SPORT* BEURSÏHERMOMEÏER van Donderdag. LAATSTE BERiOHTEN. BEURS- ER WISSELKOERSEN, «sjkEen frissche mond Til met witte tanden Wk door oul nmnnr AMSTERDAM, 13 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102%—102% Ned. 33 1000-4 102%—102% Ned. 34 1000-4 102 102 Certificaten-3 91%91% Q. Indië 34 1000-4 101%—101% Denemarken Oblig. 1926-5 9696% Duitschl. 100-7 26%—26% Engeland 1960-90 4 73%—73% Zwitserl. oblig. '24-5 9897% Zwits. Staatssp. 1927-4% 101100% Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100%—100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100 Berlijn 1925-6% 16%—17 Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 24%23% A Amsterd. Bank 104%- C Rott. Bankver. 82% A Twentsche Bank 81- -103. A Pref. Gruyter Zn A. 125 A Pref. Jurgens A 98%98%. A Ned, Gist- en Spiritusfabr- 401%-401% A De Schelde N.B. 15%—15%. A Ver. Papf. v. Gelder 41%—41. C Am, Car en Foundry 10% C Aim. Smelt en Ref. 21%21%, C Farbenind. I.G. 49% C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 22%—22%. C North Am. Cy. 7%8%. A Born. Sum. H.M. 125%125%. A Linde Teves en Stokv. 56%—56%. A Ned. Wol Mij. 69%—67%. A Singkep Tin M. 76%77% A J. C. Japan Ln. 22%22% A Rotterd. Lloyd 25%24% A S. M. Nederland 26%25% A Amst. Thee C.M. 4443 dood was. Verdachte meende,, dat hij op dat oogenblik niet wijs is geweest. De president verklaarde in zijn dertig jarige, loopbaan nog nimmer een zoo gruwelijke misdaad ter beoordeeling te hebben gehad- Hij heeft er van gerild. De, advocaat-generaal eischte tenslot te vijftien jaar gevangenisstraf. Tweede Kamerlid vrijgesproken. Het Gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen het lid van de Tweede Kamer, den heer J. J. W. IJs- selmuiden, die terecht heeft gestaan we gens verduistering in zijn kwaliteit van secr.-penningmeester van het voorma lige Rijnstrandbad te Arnhem. Het Hof heeft het vrijsprekend vonnis van de Arnhemsche rechtbank bevestigd. De Arnhemsche rechtbank had IJ. van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De Officier van Justitie, die 6 maanden gevangenisstraf had geëischt, was ech ter in appèl gekomen. 3.T-. >:w:; „Roeping" door Jo van Am- mers-Küller Het Middel- burgsch Dilettanten Tooneel Schouwburg, Middelburg. In den wei-bezetten Schouw burg heeft het Middelburgsch DilefTan- ten Tooneel, gisteravond een zeer ver zorgde opvoering gegeven van Jo vair Ammers-Küüllers „Roeping Zouden wij ons begeven in een be spreking of beoordeeling van het ge heel, dan zou het zwaartepunt onzer beschouwing zeker gelegd worden op een plaats, waar het thans misschien., niet op z'n plaats zou zijn. Wij zouden dan zeker wijzen op den tooneelistisch hier en daar zwakken bouw van het stuk, waardoor in lange, vrijwel vol strekt actielooze betoog- en redeneer- scènes (II op het goede dramatische slot na; III de betoogende grootmoeder) veel van het geduld en de goedertie renheid der niet geboeid wordende toe schouwers gevraagd wordt; bovenal echter zou dan niet te ontkomen zijn aan een critische beschouwing omtrent den geestelijken achtergrond van dit spel, omtrent de juistheid en scherpte van visie, de oprechtheid en waarach tigheid der gevoelens, zooals de schrijf ster van dit stuk deze meende te er varen, ja zelfs zou door de probleem stelling van de schrijfster werd dit im mers tot gebiedende noodzaak! ue vraag omtrent de zedelijke zuiverheid of ook maar aanvaardbaarheid van eenige stellingen en aanzichten critisch gewogen moeten worden, met de kans, dat hier en daar een aanzienlijk onder wicht vast te stellen viel. Tot deze taak» achten wij ons hier niet geroepen. Slechts twee opmerkin gen, die de vermoedelijke juistheid Van hetgeen wij stelden, zullen doen ver staan, mogen we hier maken. De eerste of hoofdstelling van mevrouw Van Am- mers, nl, dat een overigens gelukkig ge huwde vrouw eenig recht zou hebben om, met verwaarloozing van een goeden echtgenoot en een lief kind, eenigerma- te te gaan volgen wat zij meent met den naam van „roeping" te mogen bestem pelen, doch wat slechts een ongezonde uiting van een ongezonde visie op de werkelijke waarden des levens is zoo het niet louter een zucht naar „wat anders", een streven tot verbreken van de monotone des dagelijkschen bestaans is en niets meer deze stelling is er al volstrekt naaslt, is althans niet meer van dezen tijd, dunkt ons. En een nog ernstiger fout achten wij de kleinzielige constructie van het wel-of-niet over spel probleem. Deze puur-materialisti- sche opvatting, die in een echtschei dingsprocedure misschien van nut zou kunnen zijn, is echter psychologisch fout en ethisch volstrekt verwerpelijk. Het 27e en 28e vers van Mattheus V kunnen de schrijfster hieromtrent wellicht van voorlichting dienen en haar doen inzien, hoe armzalig het met heilige veront waardiging uitgesproken „Neen, dat niet in het derde bedrijf is. Hebben wij dus voor dit geestespro duct van mevrouw Van Ammers-Küller geen buitengewoon groote waardeering, dan is daarmede ten hoogste omtrent de keuze van het stuk, omtrent de opvoe ring daarvan echter nog niets gezegd. Het is nu zoo langzamerhand al wel be kend, dat het dilettanten-tooneel in Mid delburg er steeds naar streeft boven het middelmatige te blijven; het slaagt daar in als regel en het heeft daarin ook gis teravond niet gefaald. „Roeping" is op zichzelf reeds meer dan een gewoon dilettanten-stuk; de in den aanvang onzer beschouwing ge noemde moeilijkheden maken het tot een stuk, waaraan het liefhebberij-too- neel zich slechts noode zal durven wa gen. Het Middelburgsch Dilettanten Tooneel heeft den moed hiertoe gevon den en het heeft Roeping" op een zijn traditie getrouwe wijze over het -voet licht gebracht. Paul Hovius was een vol strekt natuurlijke „stille werker" en Marianne de Raadt zijn knappe echtge- noote met tooneelspeal-talenten die niet te onderdrukken schenen, doch zich aan den vlotten acteur Huib Lona moesten ontwikkelen; Louky was de niet vol- maakt-nobele rol van stil-verliefde en later iet-of-wat intrigeerende schoonzus toebedeeld en grootmoeder De Raadt was de waardige oude dame, die, den zelfden innerlijken strijd in haar jeugd gestreden hebbende, toch op haar ouden dag zelf nog niet tot algeheele klaarheid was gekomen omtrent het probleem, waarvoor Marianne nu gesteld was. Zooals wij in den aanvang reeds schreven: de opvoering was tot in de puntjes verzorgd; het eerste bedrijf een goed, sober modern decor, het tweede en derde een zeer geslaagde Haagsche tuinkamer. Bij hel hartelijk waardeerend handge klap en de bloemen voor de dames hoofdrollen aan het einde, sluiten wij ons gaarne aan. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdag gehouden vergade ring van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg heeft dr. L. A. J. Burgersdijk een voor dracht gehouden, getiteld: Nadere me- dedeelingen over het Album Amicorum van Petrus Hondius, In zijn inleiding schetste spr. in het kort het leven van Petrus Hondius, die in Vlissingen is geboren, gestudeerd heeft te Leiden in de theologie (1596 1601); vervolgens een studiereis heeft gemaakt naar Frankrijk en daarna pre dikant is geworden te Terneuzen, waar hij zich behalve aan zijn geestelijke taak ook gewijd heeft aan de dichtkunst (ge tuige zijn gedicht ,,de Moufeschans") en aan het kweeken van allerlei uitheem- sche kruiden, voornamelijk om hun ge neeskrachtige werking. In 1621 is Hondius te Terneuzen ge storven. Vervolgens bespraK spr. het Album Amicorum, dat bestaat le uit een ge drukt boek: Lebei Emblemata, een werk, dat in woord en beeld veel ze- dekundige wijsheid bevat, en 2e. de in gevoegde witte bladen, waarop de „vrienden" hebben geschreven. Het Al bum, dat tenslotte terecht was geko men in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel, is onlangs door de zorg van 't bestuur van 't Zeeuwsch Genootschap gereproduceerd, van welke reproductie eenige bladen werden geprojecteerd. Hondius schreef zelf ook vriendschaps verzen en lijkzangen in zijn Album, Doch het belangrijkste zijn de inschrij vingen der vrienden, veel lofgedichten in den geest van dien tijd. De inschrij vers vormen een zeer bont gezelschap, Spr. kon slechts van de voornaamste i iets in vertaling doen hooren: van de i studievrienden o.a, van Noel van den Broucke, een geboren Zeeuw, van Put- j schius, P. ScriverSus, Daniel Heinsius (hierbij citeerde,, spr. iets uit het dezer dagen te Leiden verdedigd proefschrift over Daniel Heinsius van D. J. H. van der Horst); voorts van Janus Be- losius, Marnix en van een driptal Leidsche professoren Merula, Sca- liger en Vulcanius. Het waren slechts enkele grepen, Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat h;: met zijn voordracht het belang had aangetoond uit cultuur-historisch oogpunt van het Album Amicorum van den Zeeuwschen dominee-dichter Petrus Hondius, dat thans, zij het slechts in fotografische reproductie, naar Zeeland is terugge keerd. De voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bracht den spreker dank A Houth. Alberts 21% C Baltimore en Ohio 99%. A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac. Rr. 67 C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5% 26%26%-26, A Koloniale Bnk. 27%26%. A N.-I. Hbk. 1000 56—55%. C Ned. H. M. 1000 30%—30% -29%. A Alg. Kunstz. U. 33%31%-%. A v. Berkels Pat, 3332. C Calvé-Delft 43—42%. A C. Suiker Mpij. 33%34% -35. A Ned. Ford A.M. 236%—238%. A Philips Gem, B. af. 218%217-%. C Unilever 74%73%-%. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St, 18%18-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 172—172. A Kon. Petr. Mpij. 134%—133%-34%. C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 4%4%. voor zijn belangwekkende mededeelin- gen. De volgende aanwinsten werden ver toond: 2 paar dameskousen, met geborduur de randen, 1802, gedragen door Janne tje van Meurs, geschonken door me vrouw Van Beusekom te Koudekerke; een Zuid-Bevelandsche bovenmuts, aangekocht een boek met afbeeldingen, couran ten-uitknipsels, geschonken door den heer J. C. Julianus te Middelburg; de helft van een zandsteenen vijzel, opgevischt vóór Zoutelande, aange kocht; een foto van het herplaatste beelden huis te Vlissingen, geschonken door den directeur der gemeente-werken al daar; een scherf van antiek aardewerk, ge vonden aan het strand bij Oranjezon, geschonken door den heer H. Postma te Vlissingen; een foto van een oerosschedel met daarin vastzittend fragment van een steenen bijl, geschonken door dr. J. van Andel te 's-Gravenhage. fm Pe Nederlandsche Tandpasta •WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED" (Ingez. Med.) Chr. Boeren- en Tuindersbond. Dinsdag vergaderde te Goes het be stuur van de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De vee beperking maakte een punt van langdu rige bespreking uit. Gewaakt moet wor den tegen generaliseering over het ge- heele land. De heer Zwagerman is weer voor de Zeeuwsche belangen op de bres gesprongen. Of de pogingen door de ge zamenlijke landbouworganisaties onder nomen, succes zullen hebben,- dient te worden afgewacht. Te Middelburg zal met 1 Maart een boekhoudbureau van den C. B. T. B. worden opgericht. Daarvoor is benoemd de heer P. de Kam te Grijpskerke. In de propaganda-commissie voor het melkbrood werd de heer Van Schelven te Zierikzee benoemd. Den heer C. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, zal worden gevraagd te Zierikzee en te Goes spreekbeurten te komen vervullen. CRISISVERGADERING Z. L. M, KORTGENE. Woensdagmiddag werd in „de Stadswijnkelder" een vergade ring van den kring „Noord-Beveland van de Z. L. M. gehouden. De voorz., de heer S, J. de R e g t weidde eenige woorden aan het overlijden van den heer Iz. van der Weele, aan wien de kring zooveel te danken heeft. De contributie, waaraan een bespre king verbonden was over gratis toezen ding van het Landbouwblad werd op hetzelfde bedrag vastgesteld. De aftre dende bestuursleden, de heeren S. J. de Regt en A. Hartog, alsmede het plaats vervangend bestuurslid K. A. van Lan- geraad, werden bij acclamatie herbe noemd. De heer M. van Arenthals werd als opvolger van den heer Th. Maat met meerderheid van stemmen als plaatsvervangend bestuurslid gekozen. Nadat de Voorz. deze verga dering gesloten had, werd onder leiding van mr. P. D i e 1 e m a n, algemeen voorzitter der Z. L. M.,. een openbare crisisvergadering gehouden. De voor- en achterzaal van „de Stadswijnkelder" waren geheel met Noord-Bevelandsche landbouwers gevuld. Mr. Diejeman sprak in zijn openingswoord over de tegenwoordige moeilijke positie van den landbouw. Ir. J. D. Dorst sprak daarna over het akkerbouwbedrijf. Spr. gelooft niet in een crisis, doch staat op Het standpunt dat de tegenwoordige toe stand van blijvenden aard zal zijn. De akkerbouw is wel het diepst van alles CTide Water Ass. Oil 5%—5-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv. U- 25%—25%-%. A H.V. Amsterdam 147145-47. A Java Cult, Mij. 72%—72. A N.I, Suiker U. 64%64. A Deli Batavia 141142%. C Deli Mij. 1000 121%—121%-22%. A Senembah 123% C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C- 87%—87%-86%. A Deli-Bat. Rubb. 65%—64%. A Hessa Rubber 8786%, A Serbadjadi S.R. 55%—55%-%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 12 Dec. 7.32 59.35 9.75 34.51% 47.85 32.67% 1.47% 13 Dec. 7.30% 59.37 9.75% 34.55 47.87 32.65 1.47%- getroffen, daarna volgt de veehouderij. Gelukkig heeft de regeering ingegre pen. Spr. behandelde daarna den crisis- steun voor verschillende landbouwpro ducten over 1934. De drie klassen, A, B en C, waarin de tarwe verdeeld werd, zijn nu in 9 klassen verdeeld. Dit is voor de boeren van veel financieel belang. De steun op gerst is verlaagd van f 3.50 op f 2.50; de uitbetalingen gaan vlot. De steun op vlas is op Noord Beveland betaald. Er is zelfs hiervan een potje van '32 en '33; op paardeboo- nen zal of is de steun uitbetaald. Voor suikerbieten is geen garantie meer over. Spr. behandelde verder het teeltplan '35. Officieel kon spr. niets mededeelen doch hij geloofde, dat de afwijkingen van het teeltplan '34 niet erg groot zullen zijn. Spr. was wat ongerust over den prijs van de tarwe (f 11). Hij geloofde, dat de toeslagen op gerst en paarden- boonen gehandhaafd zullen blijven, en dat er eenige kans bestaat op uitbrei ding van de te zaaien oppervlakte vlas. De steunregeling voor aardappels zal vermoedelijk als in '34 zijn. Voor de suikerbuiten dacht spr., dat men in '35 wat beters kan verwachten. Erwten zullen niet onder de teeltbe perking vallen. De hr. P. J. J. Dekker sprak over de kosten van de crisisregeling. De kos ten over '34 zijn pl.m. 4% miljoen; de be lastingsdienst daarentegen, heeft onkos ten van ruim 30 miljoen. De heer C- Zwagerman, sprak daarna over Zuivel en Veehouderij. De ze veehoudersbedrijven maken een nog moeilijker tijd door om de loonen op prijs te houden dan de akkerbouwbedrij ven. Spr. ried aan, weinig rundvee op te fokken en te mesten, en zoo noodig wei landen te scheuren hoewel dit laatste op Noord-Beveland niet zoo'n noodzakelijk heid is. Er moet in Zeeland 'n minimum veestapel blijven. Met de zuivel loopt het heelemaal mis, Spr. zette uiteen, dat het brood met melk moet worden gebakken. De heer P. J. J. Dekker sprak ten slotte nog over de Varkenshouderij, Over de mesterij-regeling '35 is nog wei nig te zeggen, doch er zal algemeen be perkt moeten worden met het telen der dieren. Voor de huisslachtingen is een wijziging op til. Verschillende vragen werden door de drie sprekers beantwoord. Hengstenkeuringen. De minister van economische zaken maakt bekend, dat de hengstenkeurin gen in het voorjaar van 1935 als yolgt zullen worden gehouden in Zeeland: te Kattendijke op 5 Februari voor trek paarden; te Hulst op 5 Februari voor trekpaarden; te Axel op 6 Februari voor trekpaarden; te Oostburg op 6 Fe bruari voor trekpaarden. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer H. M, Schliiter te Middelburg. Geslaagd voor het machinisten di ploma A de heeren P. F. W. Berting, L, J. Boutkam, L. v. d. Dool, D. M. A. v. d. Gugten, en W. Hoffman alle leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissin gen. BOOGSCHIETEN. Schieting „Jacoba van Beyeren". Op het terrein van café Baarends aan de Voorstad, te Goes vond een concours op de liggende wip plaats. De uitslagen luiden als volgt: le klep M. C. Baarends, 2e klep E. Rogiens, beiden J. v, B. Goes, 3e klep A. de Jonge, Willem Teil, Ovezand, 4e klep C, Rijk Hz., Zeelandia, Ovezand, le zijvogel P. Vermeulen, 2e zijvogel C. Rijk Hz., beiden Willem Teil, Kapelle, le Bovenkal C. Koens, 2e Bovenkal C. Wesdijk beiden Zeelandia, Ovezand, le Onderkal M. v. Stee 2e idem A. de Jonge. Meesten vogels D. v. d. Stolk, allen J. v. B,, Goes. Alle deze prijswinnaars kregen nog Philips Industrie Olie Suiker Aku Tabak Markt Rubber Amerika Schepen f Wetiig gedeponeerd,j een fraaie extra-prijs. De schieting had een geanimeerd verloop. Ned, Zwemrecords verbeterd. Tijdens wedstrijden in het Sportfond- senbad te Schiedam zijn twee Neder landsche zwemrecords verbeterd. De 5 x 50 m vrijen slag estafette voor hee ren werd door de ploeg van Z. I. A. N. met ruim 9 sec verbeterd en gebracht op 2 min 20.6 sec. Verder verbeterde P. Kruithof van de R. Z. C. het record 200 m schoolslag heeren met 1.8 sec» Hij bracht het record op 2 min 52.4 sec. PRINSES JULIANA. Heden is te Den Haag Prinses Juliana plechtig geïnstalleerd als voorzitster van het Ned. Roode Kruis. DE KERSTGAVE VOOR DE WERKLOOZEN. 35 pCt. van het steunbedrag' In de week van 16 tot 22 December als Kerstgave boven het steunbedrag wordt uitgekeerd een bedrag overeen komende met 35 pet. van hetgeen de on dersteunden over genoemde week aan steun ontvangen. De Kerstgave is, ver» geleken met het vorige jaar van 25 pet. tot 35 pet. van de steunuitkeering ver hoogd. De uit deze verhooging voortvloei ende kosten komen geheel ten laste van het Rijk, terwijl overigens de kos ten van den Kersttoeslag evenals dit het vorige jaar het geval was, door het Rijk en de betrokken gemeenten geza menlijk zullen worden gedragen. EEN CONFLICT BIJ DE VARA. Martien Beversluis geschorst. Het dagelijksche bestuur van de VarS heeft Woensdag 5 Dec. jl. den litterairen medewerker en adviseur Martin Bever sluis in zijn functie geschorst. Het be stuur grondde dit besluit op de meening, dat Beversluis door op te treden en voeling te houden met groepen, links staande van de S.D.A.'P, de Vara schade deed. De heer Beversluis heeft, naar hij mededeelt, deze motieven als onwaar van de hand gewezen, weigert de schor sing te aanvaarden en eischt een ernstig onderzoek, In verband hiermede deelt het hoofd bestuur van de Vara mede, dat op 6 Dec. aan den heer M. Beversluis namens 't dagelijksch bestuur van de Vara het volgende is meegedeeld: In verband met Uw gedragingen, wel ke de Vara ernstige schade hebben be rokkend, en waarvan wij U in de D. B. vergadering van 5 Dec. jl. uitvoerig me- dedeeling hebben gedaan achten wij ons genoodzaakt U met ingang van genoem den datum in de uitoefening van uw functie bij de Vara te schorsen. Het Varabestuur teekent daarbij aan, dat de schorsing dus niet alleen het op treden van den heer Beversluis in be paalde kringen betreft, maar ook het met zijn medeweten verspreiden van on juiste berichten, die het belang van de Vara hebben geschaad. DE NEDERLANDSCHE TROEPEN NAAR HET SAARGEBIED. Sneevliet interpelleert. Hedenmiddag heeft de heer Sneevliet (rev. soc.) in de Tweede Kamer geïnter pelleerd over het zenden van Neder landsche troepen naar het Saargebied. Spr. vond dit lang niet een onschuldige zaak en meende, dat de regeering de ka mer had moeten raadplegen, alvorens zij hiertoe besloot. Spr. stelde verschillen de vragen. (Wij komen hier morgen op terug). Voor de interpellatie aan de orde kwam is de motie-Wijnkoop om bezui niging bij de spoorwegen in geen geval door loonsverlaging voor het personeel te doen geschieden verworpen met 64 tegen 5 stemmen (comm. en Sneevliet). De waterstaatsbegrooting 1935 werd z. h.s. aangenomen. GEVLUCHTE OOSTENRIJKSCHE NAZI'S IN DUITSCHE KAMPEN- Negentienhonderd Oostenrijksche na zi's, die uit Zuid-Slavië per schip in Duitschland zijn aangekomen, zu'lien worden ondergebracht in kampen in Oost-Pruisen. vaartc wordt tie vi boord en bli plaats Ove BES Dir zijde ongev| een drinke verke< stak. grepei De houde 32-jarf daar, te he diefst| van „De Heek Bel V. hel derenf WI GEVf fewef te De loodg| van den heller ongev stort. I en ee G. GJ Aldaq den. HEi maatr of Lo Heerd vestig deze het g| politif de, van j| het zegge latenj lijk De| het nisteil TRAI Te tragisj geda? 2-jari| ren, Dii| den kersl ontsr natril werl ning. de b| dags i dien wel gen mert De r Toer hij t zijn het zijn naar Bij n wore 45-ja strei Wai gas bedd het scha Ook doei

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2