GOESCHE COURANT W.9dc PI8I3 BINNENLAND. ZEEUJ9H KORT ZEEUWSCH NIEUWS, KERKNIEUWS. mm m wind. RECHTSZAKEN. fbij NUMMER 294. TWEE BLADEN. DONDERDAG 13 DECEMBER 1934. TWEE BLADEN 177e JAARGANG. MIDDELBURG. S0E$a ffALeHEREN. 2UID-BEVELAHD. üOÖRD-GEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, en- ;ten .len ge- iiau rde len te lde In- In- en lat le- jn- lte Is In MIDDELBUBGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per !cwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17- Aangesloten b« het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent PRINSES JULIANA LID VAN DE K. N. A. C. H. K. H. Prinses Juliana heeft de K. N. A. C. vereerd met hare toetreding als lid. MINISTER OUD AAN 'T WOORD. Geen belastingverlaging. Geen helling ineens etc. Verschenen is de memorie van ant woord nopens de begrooting van finan ciën. Minister Oud zet daarin o.m. het volgende uiteen: Verlaging van de indirecte belastingen is voorshands met het oog op den toe stand van 's Rijks schatkist niet mogelijk. Tegen een heffing ineens van het ver mogen, bestaat overwegend bezwaar. De minister is er van overtuigd, dat nog steeds belangrijke ^bedragen aan in komstenbelasting en vermogensbelasting worden ontdoken. Naar aanvulling en verbetering van de controlemiddelen wordt dan ook steeds gestreefd. Niette min is van den minister een voorstel tot opheffing van het z.g. bankgeheim niet te verwachten. Het nemen van maatregelen tegen Ne derlanders die zich door vestiging in het buitenland aan hun financieele verplich tingen jegens den Nederlandschen Staat onttrekken, acht de minister voorshands niet noodig, nu van een kapitaalvlucht van eenige beteekenis tot dusver nog niet is gebleken. Hij blijft echter voort durend zijn aandacht aan deze zaak wij den. De minister acht het een ongewenscht gevolg van de heffing van omzetbelas ting, dat verkoopers dikwijls meer in re kening brengen, dan zij aan belasting hebben betaald. Dit bezwaar kleeft al tijd aan indirecte heffingen, indien de kooper niet kan controleeren welk deel van den koopprijs uit de heffing bestaat. Aan een verzoek om een herziening van de grondbelasting in dier voege, dat de door huiseigenaren verschuldigde be lasting progressief zal worden geheven naar de huurprijzen der woningen, meent de minister niet te kunnen voldoen. In verband met het feit, dat aan de Nederlandsche Middenstandsbank reeds vergoedingen zijn verleend tot een to taal bedrag van 1,040,000 en met de omstandigheid, dat meer credieten aan in liquiditeitsmoeilijkheden geraakte, overigens echter volwaardige midden- standsbedrijven, zullen dienen te worden verleend, bestaat behoefte aan verrui ming van de grens van 2 millioen gulden, welke voor de verschillende maatrege len indertijd is gesteld. De minister zou deze grens nader op 314 millioen gulden willen bepalen. DE STIJGENDE WERKLOOSHEID. Bij 1062 organen van de openbare ar beidsbemiddeling stonden op 24 Novem ber 1934 in totaal 373,555 werkzoeken den ingeschreven, waaronder 352,655 mannen. Hiervan waren werkloos 354,039 personen, waaronder 339,487 mannen. Op 10 November 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 358,118. Hiervan waren werkloos 330,312 perso nen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is van 10 tot 24 November dus gestegen met 15,437. Vergeleken met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar, wijst het aan tal ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van 28,610. DE NEDERLAND—INDIë-VLUCHTEN Vandaag twee vliegtuigen vertrokken. Hedenmorgen is het K. L. M. vliegtuig „de Havik van Schiphol naar Indië ver trokken. Vier passagiers bevinden zich aan boord. Aangezien het aanbod van passagiers en vracht grooter was dan de „de Havik" alleen zou kunnen vervoe ren heeft men besloten een extra toestel in te stellen. Hiervoor was aangewezen „de Leeuwerik", welke 4 min. na het eerste toestel is gestart. „De Leeuwerik zal niet verder gaan dan Cairo, waar „de Havik" één passagier en de vracht zal kunnen overnemen. Een passagier voor Rome, twee voor Cairo en een voor Calcutta zijn aan boord van „de Leeuwerik", HET VERTREK VAN DE „SNIP." De K.R.O. zal Vrijdagavond ongeveer half twaalf een reportage verzorgen van het vertrek van de Snip naar West-Indië, Dit ooggetuige-verslag, gegeven door Paul de Waart, zal ook na middernacht worden voortgezet, daar de minister van binnenlandsche zaken aan het des betreffende verzoek van de K.R.O. is tegemoetgekomen. Gisteren is een zeer merkwaardig poststuk aan de „Snip" toevertrouwd. Het is een brief van zes oud-gouver neurs van Suriname gericht tot den te- genwoordigen functionaris, prof. mr. J. C. Kielstra, De brief weegt 270 gram en is met 54 gulden aan postzegels gefrankeerd. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET AMERIKA. Tegen Februari besprekingen over een verdrag. Uit Den Haag wordt gemeld, dat te gen Februari te New-York besprekin gen over een handelsverdrag tusschen Nederland en de Ver. Staten zullen aanvangen. Een officieele regeeringsdelegatie zal tegen dien tijd naar Amerika vertrek ken. Zij zal onder leiding staan van den heer Lamping,, directeur van han- delsaccoorden. Prof. van .Gelderen zal de Indische belangen bij deze onder handelingen behartigen. MIDDELBURGSCHE STADGENOOTEN HELPT! De voorraad kleeding, dekens etc, welke het Comité B van de afd. Mid delburg van het Nationaal Crisis-Comité mocht ontvangen als gevolg van den laatsten oproep tot de burgerij gericht is uitgeput, en nog tal van aanvragen om hulp liggen onbeantwoord, in afwach ting van verderen steun onzer mede burgers. Ofschoon dankbaar voor de medewerking van zoovelen, nemen wij nogmaals de vrijheid een be roep te doen op de offervaardigheid van onze medeburgers, die wellicht schroomvallig wachten op een nieuwen alarmkreet, zich niet er van bewust zijnde, dat ook hun stoffelijke gave, hoe gering ook, in dank zal worden aan vaard. De armoede is groot het bedrag waar voor nieuwe kleeding kon worden ver strekt bij lange na niet toereikend, om bij de nog steeds toenemende werkloos heid in de stijgende behoeften eeniger- mate te voorzien. Helpt daarom zooveel in Uw vermo gen is, het zal U voldoening geven mede er toe te hebben bijgedragen, dat door Uwe gave ook anderen warm gekleed kunnen gaan en behoorlijk gedekt zijn als de koude wintermaanden komen. Mogen wij op Uwe zeer gewaardeer de hulp rekenen, schrijf dan even een kaartje aan een der onderstaande adres sen, of bel even op No. 412, de goederen worden dan op den door U vermelden tijd afgehaald, en op oordeelkundige wij zen verdeeld. Namens het Comité B der af- deeling Middelburg van het Nationaal Crisis-comité. J. Onderdijk, Voorzitter, telefoon 603. Mr. P. v. Empel, Secretaris, telefoon 403. Ir. A. A. Brevet, Penningm. telefoon 288. Een telegram aan Prinses Juliana. De afdeeling Middelburg van het Ne derlandsche Roode Kruis zond heden een telegram aan Prinses Juliana met gelukwensch met Hare installatie als Voorzitster van genoemde vereeniging. Opvoering voor de werkloozen. Woensdag 19 dezer zal in den Schouw burg vanwege de commissie voor ont wikkeling en ontspanning van werkloo zen worden opgevoerd: „De tante van Charley". EEN BAZAAR. Hedenmiddag is in „St. Joris" geopend de bazaar, die aldaar tot en met Zondag wordt gehouden ten bate van het mu ziekgezelschap „Crescendo" ten einde te kunnen overgaan tot de aanschaffing van nieuwe instrumenten. In een der benedenzalen zijn opge steld een verkooptentje, een keurige eta lage van de vele prijzen voor de verlo ting, sjoelbak, rad van avontuur, grab belton, enz. Er is verder gelegenheid om een naam te raden in casu dien van de hofstede, waarbij 'n kleine boerenwagen behoort die is ingezonden. Zoo zijn er nog meer attracties die op een goede bazaar niet mogen ontbreken, Zang en muziek zullen elkaar afwisselen en Zft' terdag zal de jeugd zich kunnen ver- Waar de wijn binnenkomtgaat het geheim naar buiten. maken bij de ouderwetsche poppenkast. De opening had hedenmiddag na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer W. F. Willems, plaats bij monde van den heer L. A. Stofkoper- Wij komen daar morgen nader op terug. Zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer S. J. de Boer, chef van het filiaal der fa. Simon de Wit alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde firma in dienst trad. De jubilaris mocht van verschillende zij den vele blijken van belangstelling ont vangen. Van het hoofdkantoor te Zaan dam kwam de directeur den heer De Boer persoonlijk complimenteeren en hem een gouden horloge met ketting aanbieden. Ook het personeel van het filiaal alhier deed van zijn sympathie blijken en bood zijn chef bloemen en een geschenk aan. Bedeeling „Dorcas". De Zuid-Bevelandsche Dorcas bedeel de heden 30 dekens, 57 lakens, 30 hem den, rokken, sloopen en wollen onder goed, waarvoor het bestuur den leden hartelijk dank zegt. T.b.c.-bestrijding, Door bemiddeling van mevrouw E. Pilaar-Kakebeeke en mej. H. Slegt, res pectievelijk presidente en vice-presiden- te der Nederlandsche Naaiwerkvereeni- ging, afdeeling Goes, ontvingen de t.b.c.- vereeniging, Wijkverpleging en het Cen traal Genootschap voor Kinder-herstel- lings- en vacantiekolonies, allen alhier, elk 40 stuks kleedingstukken. HET VEERSCHE STADHUIS. VEERE. Daar minister Marchant we gens dringende ambtsbezigheden is ver hinderd, zal de minister van binnenl. zaken, mr. J. A. de Wilde Vrijdag a.s. het gerestaureerde stadhuis officieel openen. Nadat te 1 h 30 de slotvergadering van de Restauratiecommissie heeft plaats gehad, rijdt het heele gezelschap officieele personen en andere genoodig- den te ongeveer 2 h 45 in gereserveerde voertuigen naar Veere. Na de officieele opening te ongeveer 3 uur treedt het gemeentebestuur het gebouw binnen en ontvangt den vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, den Kamerheer i.b.d. mr. H. F. Lantsheer, van Ooslkapelle. Daarna worden de ministers, het Provin ciaal Bestuur en andere officieele lichamen ontvangen en vervolgens de overige gasten, die door burgemeester D. Huinink in de raadszaal zullen wor den toegesproken. Nadat het boekje der restauratie zal zijn aangeboden en de autoriteiten op de redevoering van den burgemeester hebben geantwoord, zul len ververschingen den gasten worden aangebojen, waarna tot jslot h«et fee- bouw zal worden bezichtigd. In de gereserveerde voertuigen ver trekken de gasten naar Middelburg uiterlijk te kwart over vijf. 's-HEER ARENDSKERKE. Gisteren avond hield het Gem. Koor „Zanglust een uitvoering voor zijn begunstigers en genoodigden. Men begon met het zingen van het Bondslied, waarop een zestal nummers volgden, die op een enkele uitzondering na, zeer verdien stelijk werden uitgevoerd. Na het zingen volgde het kluchtspel „Hannes wordt ingekwartierd". Hierin werd uitstekend gespeeld. Na de pauze voerde men op: Baes Jan is jeloers, of: „Boantje komt om zun loantje'\ een karakterstukje in Zuid-Bevelandsch dialect, geschreven door K. Koets. Dit stukje verdient door alle tooneelvereenigingen gespeeld te worden. Mén kreeg hierin spel te zien, dat verbazend mooi was. Keetje als „vraauwe" en Dina als „meid" blonken uit. Zij waren in hun verdriet zoo echt dat men geheel onder den indruk kwam. Baes Jan in zijn moeilijke rol van ja- loerschen echtgenoot gaf eveneens mooi spel te zien, en Nom Wullem was 't echte type van een ouden boer. Het spel van Kees, de knecht liet nauwe lijks te verbeteren en de baron was een kalm en deftig persoon zooals hij we zen moest. Van begin tot het einde der uitvoering wist men de aanwezigen te boeien. Een succesvolle avond voor „Zanglust". YERSEKE, Dinsdagmiddag had de schippersknecht Z. L. het ongeluk dat de roeiboot, vol mosselen, waarin hij wegvoer, vol water raakte. Vlug toege schoten hulp kon den jongen man red den, die er dus met den schrik en een nat pak afkwam. YERSEKE. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner van onze gemeente, die frauduleus mu ziek enz. aftapte van het radio-distri butie-net. De verbinding is doorgesne den. KRUININGEN. Bij beschikking van den minister van Financiën, is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 5623, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door tweei landar beiders benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. KORTGENE. In de Voorstraat, die verleden jaar gerioleerd is, heeft men deze week kastanjeboomen geplant. De boomen staan aan beide kanten van de straat, zoodat de breedste straat van Zeeland in de toekomst ook één der mooiste der provincie kan worden. KORTGENE. De heer P. van Schaik heeft deze week van den kouden grond nog rijpe frambozen geplukt. Wel een bijzonderheid in December. ZEEBWSCH-VUARDEREII 0.D, J. J. de Jager f TERNEUZEN. In den ouderdom van 67 jaar is alhier overleden de heer J. J- de Jager, lid van den gemeenteraad van Terneuzen. De overledene heeft voor de A R. partij 28 jaar zitting gehad in den gemeenteraad tot voor enkele jaren als wethouder van publieke werken. De hr. De Jager waSi verder o.m, president commissaris der N.V. Handel in bouw materialen De Hoop; van de N.V. Ijzer handel firma gebroeders Taze.'aar en van de N.V- Scheepsbouwmaatschappij „Ter- neuzen" te Terneuzen. De begrafenis is bepaald op a.s. Zater dag. Schadevergoeding geëischt. Naar de Tern. Crt. verneemt heeft de wed. A. B. te Selzaete, wier man ver scheidene maanden geleden door een in woner dezer gemeente nabij het station Selzaete is overreden tengevolge waar van hij gewond werd en is overleden, tegen J. C. D. een schadevergoedings procedure ingediend ten bedrage van 289.000 Belgische francs. Deze zaak zal eerstdaags voor de Gentsche Rechtbank dienen. AANGEHOUDEN. IJZENDIJKE. De marechaussée te IJzendijke heeft aangehouden en naar Middelburg overgebracht D. S. aldaar, verdacht van verduistering van gelds waardige papieren. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 2 tot en met 8 December in de pro vincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Boschkapelle 1, Colijnsplaat 1, Goes 4, St. Jansteen 1, Wemeldinge 1, Wissen- kerke 1, Ierseke 1. Tot notabel bij de Ned. Herv. kerk te Domburg werd de heer J. Wisse Pz. gekozen (vacature M. Reijnhoudt Jr.) Bij de stemming van een notabel bij de Ned. Herv. kerk te N i s s e we gens bedanken van C. Hoogesteger wer den uitgebracht 34 stemmen op J. West- strate 16 st. op G. Hoebeke 13 st., op M. van der Hage 2 st., op Iz, Janssen 1 st., op P. Hoogesteger 1 st. en op C. Hooge steger 1 st. Zoodat een herstemming zal plaats hebben tusschen J. Weststrate en G. Hoebeke. De kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Terneuzen, benoemde tot hulpprediker, voor den arbeid in Sluis kil, den heer H. J. Plaggemars te Zut- fen. Deze benoeming is aangenomen. 1 heS eu -o. V nbO°rb^i\Sen \S*en ï°^°cooi t o75 Pe f (Ingez. Med.) M'burg, 13-XII-'34. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 8.8 °C (48 °F); laagste 7.3 °C (46 °F). Heden 9 h: 7.7 °C12 h: 10 °C. 2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 751 mm; laagste 746 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.5 mm te Helsingfors; laagste 731.2 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z, tot Z.O. wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig ol geen regen, en iets kouder. Zon op: 8 h 03; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 11 h 57. E.K. 13 Dec. Westkapelle is 28 min, en Domburg December. Hoogwater. Laagwater Do. 13 5.56 18.41 12.40 Vr. 14 6.59 19.50 0.54 13.47 Za. 15 8.12 21.04 2.10 14.57 December. Hoogwater. Laagwate: Do. 13 7.48 20.22 1.01 13.38 Vr. 14 8.43 21.24 2.04 14.44 Za. 15 9.49 22.34 3.20 15.56 Gekozen als diaken bij de Ger. Kerk te K a p e 11 e (vacature P. Zegers) D. Sandee. 60-jarig jubileum, Ds. K. W. Vethake te Utrecht, emerituspredikant der Ned. Herv. Kerk herdenkt heden den dag, dat hij voor 60 jaar de Evangeliebediening aanvaardde in de Ned. Herv. Gem. van W i 1 h e 1- minadorp. Ds. Vethake diende eerst de Ned. Herv. gemeenten van Wilhelmina- dorp (18741877); Katwijk aan Zee (18771879); Leeuwarden (1879-=1894) en Arnhem (18841887). In de dagen der Doleantie ging hij daarmede ac- coord en diende de Gereformeerde ker ken van Arnhem (18871891). Toen keerde hij weder tot de Ned. Herv. kerk terug en stond te Overschie (1891 1896) Alpen a. Rijn (18961898) en Leiden (1898—1916). HET GRUWELIJKE DRAMA TE PRINCENHAGE. Voor het Gerechtshof te Den Bosch heeft Woensdag terechtgestaan de land bouwer J. O. te Princenhage, die door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf ter zake dat hij op 13 Juli C. de Koning van het leven heeft beroofd door hem met een spade op het hoofd te slaan, zoodat de schedel is gespleten en de Koning overleed. Het O.M. had vijftien jaar geëischt. In Breda was de zaak in verband met een zeden delict met gesloten deuren behandeld. De verdediger verzocht het Hof dat ook thans te doen, doch het Hof vond daar voor geen termen aanwezig, omdat geen getuigen werden gehoord. Verdachte beriep zich op zelfverdedi ging. De president releveerde de feiten. De verdachte had een ongeoorloofde ver houding met de vrouw van de K. Deze had hem met een schop het huis uitge jaagd, maar verdachte loste een schot op hem en sloeg hem daarna met een klomp op het hoofd. Zes maal is hij teruggeko men om het slachtoffer af te maken. Hij sleepte hem tenslotte tot voor de woning van Heeren en sloeg de K, met een em mer en met een schop, totdat de man

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1