ÜE VREEMDELING VAN SILVERDALE mmm. LEVENSVERZEKERING-BANK Maximum verzorging Minimum kosten NATION AAL-TARIEF RECHTSZAKEN. LANDBOUW. TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 10 DECEMBER 1934. No. 291. KRONIEK van den DAG. MIDDELBUR6. ROTTERDAM In totaal betaald: ƒ774.- I Totale uitkeering: ƒ32.400.- WALCH EREN. Be erisisvergadering te Goes. Zuid-Slavië ontnuchterd, Geen harde woorden in den Voikenbondsraad tegen Hon garije geuit, Zelis Laval houdt zich op de vlakte, De weerzinwekkende uit wijzing van „staatsgevaarlijke elementen" uit Zuid-Slavië. De Zuid-Slaven hebben Zaterdag niet veel plezier beleeld aan de besprekingen in den Volkenbondsraad over hun klacht tegen Hongarije. Een groot aantal gede legeerden voerde het woord. Geen een echter heeft zich bepaald onvriendelijk jegens Hongarije uitgelaten. Zelfs Laval de Fransche minister van buitenlandsche zaken, die begon te verklaren, dat „Frankrijk aan de zijde van Zuid-Slavië staat", hield zich geheel op de vlakte. Hij drong aan op het sluiten van een al- gemeene overeenkomst tot bestrijding van het terrorisme en hoopte, dat de Hongaarsche regeering beter dan tot dusver het onderzoek naar den achter grond van den moord op koning Alex ander zou steunen. Met geen woord rep te Laval er echter van, dat Hongarije meer of minder verantwoordelijk is voor de misdaad, laat staan van medeplichtig Zuid-Slavië had zeer zeker gehoopt, dat de groote vriend Frankrijk uit een heel ander vaatje zou tappen- Na afloop van de vergadering gaven de Zuid-Slavische af gevaardigden dan ook blijken van he vige ontnuchtering en zelfs ontstemming. Deze gevoelens hadden zich trouwens tijdens de rede van Laval reeds van hen meester gemaakt. Het werd hun toen wel duidelijk, dat deze dag niet veel be vredigends voor hen in petto had. Na Laval spraken o.m. nog de Italiaan Alo- isi, de Rus Litwinof en de Engelschman Eden. Zij drongen alle drie op matiging aan, evenals de woordvoerders van di verse kleinere landen. Vandaag en morgen worden de debat ten voortgezet. Het is te hopen, dat de Zuid-Slaven daarbij hun hoofd koel zul len weten te houden. Het moet hun nu wel duidelijk zijn geworden, dat hun vlie ger te zwaar beladen is met beschuldi gingen tegen Hongarije en te Genève niet zal opgaan. Wij hebben er direct op gewezen, dat het Zuid-Slavische memo randum, dat Hongarije's medeplichtig heid heette te zullen bewijzen, een zwak stuk was. Men heeft zich er te Belgrado mee vergaloppeerd en het stemt tot vol doening, dat de Volkenbondsraad er niets voor voelt, Hongarije op zulke zwakke gegevens als het zwarte schaap aan te wijzen. Al gaan de Hongaren niet heelemaal vrijuit, al hebben ze veel te lichtzinnig het verblijf van Kroa tische terroristen op hun grondgebied ge duld, directe schuld aan de misdaad van Marseille kan daaruit niet gedistelleerd worden, 't Is hier trouwens een zaak van pot en ketel. Oostenrijk zou zich met redenen over Zuid-Slavië kunnen bekla gen, dat huisvesting verleende aan uit geweken Oostenrijksche nazi's op het tijdstip dat Dollfuss werd vermoord. En wat veroorlooft zich Zuid-Slavië momen teel niet ten opzichte van de Hongaar sche minderheid binnen zijn grenzen. Wij hebben daar Zaterdag reeds het een en ander over gemeld. Honderden personen van Hongaarsche nationaliteit worden zonder vorm van proces de grens over gejaagd. De Zuid-Slavische autoriteiten beweren, dat dit allemaal „staatsgevaar lijke" elementen zijn. Blinde en gebrek kige grijsaards hooren er toe, die sinds hun kindsheid in Zuid-Slavië woonden; en kinderen van een leeftijd, welke elk besef van politieke vraagstukken uit sluit. „Staatsgevaarlijke elementen" zeg gen de Zuid-Slaviërs echter en gooien hen het land uit. Hongarije moet er zich maar mee zien te redden. Weerzinwekkende bijzonderheden om trent deze schandelijke zaak stapelen door H. BINDLOSS. 107.) „Lance", zeide hij met een stem, schor van emotie, „dat maakt het niet vernederend voor me integendeel, ik ben blij dat je alles gezegd hebt. Zoo n verdenking mocht niet op een onschuldig iemand blijven rusten. Maar ik had verplichtingen aan je vader, jon gen.... misschien als ik me, bij jotfw komst hier, beter rekenschap van mijn plicht gegeven had. wie weet, of al les dan niet anders geloopen zou zijn!" Courthorne glimlachte even maar nu zonder een spoor van verbittering, „Niets zou verschil gemaakt hebben, sir", zeide hij, „en ten slotte heb ik me nu kunnen uitleven. Over een jaar tje zult u dankbaar zijn, dat alles zoo geloopen is. Door deze quaestie heeft u den man gekregen, dien u in Silver- dale noodig had." Toen keerde hij zich nog eens tot Stimson. „Denk erom, brigadier Witham dacht.... dat ik dood was", zeide hij met een stem, biina onhoor baar door zwakte. Een paar maal bewoog hij onrustig zijn hoofd, toen bleef hij stil liggen. De dokter boog zich over hem heen, zich steeds hooger op. Alleen uit het dorp Horgos aan de Hongaarsche grens werden niet minder dan 270 gezinnen over de grens gezet, allen blijkbaar „staatsgevaarlijke" menschen. In Maria Theresiopel werden de uitgezette per sonen 's nachts in hun slaap gewekt en hun bevolen naar het politiebureau te komen, vanwaar men hen onmiddellijk naar het station bracht. Onder de uitge wezenen bevond zich 'n 60-jarige vrouw met haar 85-jarigen, blinden „staatsge- vaarlijken" vader. Een vrouw klaagde onder tranen, dat men haar niet eens zooveel tijd had gelaten, om haar kind zijn schoentjes aan te doen, zoodat zij dit blootsvoets had moeten meenemen. Een boer, die sedert 39 jaar in Horgos woon de, werd met zijn vijf kinderen uitgewe zen. Van een ander gezin werden alle uitgewezen, met uitzondering van den zoon, die soldaat is. Die mocht in uni form aan het station komen, om afscheid te nemen. Verschillende slachtoffers vei- telden, dat de autoriteiten er een paav dagen, voordat zij hen hadden uitgewe zen, voor hadden gezorgd, dat de belas tingen voor het eerste kwartaal van het volgende jaar tot op den laatsten pen ning werden betaald. We zullen er maar niet veel meer van zeggen. Maatregelen als deze behooren tot de categorie wraakoefeningen. Men kan er zich over verbazen, dat een land, dat zulke dingen doet, den moed heeft te Genève als aanklager op te treden in een zaak, welke van den beginne af wel zeer zwak stond. Uk en herijk. Ged. Staten hebben bepaald, dat de ijk en herijk der maten en gewichten in 1935 zal plaats hebben te IJzendijke: voor IJzendijke en Waterlandkerkje 13 en 14 Augustus; te Biervliet 19 en 20 Aug.; te Hoofdplaat 21 Aug.; te Schoon- dijke 22 en 23 Aug- te Oostburg 26, 27 en 28 Aug.; te Aardenburg: voor Aar denburg, Eede en St. Kruis 29, 30 en 31 Aug.; te Sluis 2 en 3 September; te Re- tranchement 4 Sept.; te Cadzand 5 Sept.; te Zuidzande 6 Sept.; te Nieuwvliet 9 Sept.; te Groede 10 en 11 Sept.; te Breskens 16, 17 en 18 September. ZEEUWSCHE BLINDEN. Aan het Jaarverslag 19331934 der vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden gevestigd te Middel burg, ontleenen wij het volgende: Ook dit jaar iverd den algemeene toe stand door de tijdsomstandigheden be ïnvloed. Uitbreiding der productie is thans te minder mogelijk, zoodat, even als vroeger, een enkel aanvraag om op neming in de werkinrichting moest wor den afgewezen. Het bestuur blijft dit be treuren, doch het ziet geen mogelijkheid hierin wijziging te brengen. Een tweetal leden verloor het bestuur door den dood, de heeren Cornelis en Van Pienbroek, die sedert 1921, resp. 1925 als zoodanig zitting hadden. Het bestuur is overtuigd, dat door hun heen gaan de Vereeniging een groot verlies heeft geleden. In de vacature van wijlen den heer Cornelis werd in de bestuursvergade ring van 17 October 1934 benoemd ver klaard de heer J. Olthoff te Middelburg. N LE Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.» per jaar. Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per jaarƒ253.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Hij was verzekerd volgens het yy (Ingez, Med.) terwijl hij de aanwezigen door een handgebaar beduidde weg te gaan. Al len gingen ze de kamer uit, alleen Bar rington bleef. Een paar uur later het was diep in den nacht en buiten was het onge looflijk koud en donker, kwam Bar rington zacht de kleine zijkamre binnen, waar Dane in een gemakkelijken stoel lag te slapen. Maar hoe weinig ge- druisch hij ook maakte, bij het open gaan van de deur zat de groote Sil- verdaler overeind. Toen de oude man aan de tafel ging zitten, keek Dane hem vragend aan; Barrington knikte ernstig. „Ja", antwoordde hij op de onuit gesproken vraag.... „het is voorbij j hij is buiten bereik van aardsche recht- spraak en onze verwijtenlaten we hopen, dat zijn laatste daad veel zal goedmaken!" HOOFDSTUK XXV. Witham's vertrek uit Silverdale. Op een avond, toen de eerste sneeuw door een scherpen kouden wind bijna horizontaal over de prairie voortge- zweept werd, stond Maud Barrington voor een van de ramen van de kleine zitkamer op de eerste verdieping van de Grange, naar buiten te kijken, Bij eiken nieuwen windstoot stonden de dubbele ramen in hun sponningen te schudden en bewogen de gordijnen met Opvoedingsrente (Ingez. Med.) Over de vervulling der vacature, ont staan door het overlijden van den heer Van Pienbroek, zal een nader besluit worden genomen. Een eigenaardig geval deed zich voor, doordat een persoon, die tengevolge van verzwakking van het gezichtsvermogen buiten betrekking was geraakt, doch onder de steunregeling viel, in de inrich ting wenschte te worden opgenomen, zonder loon, ten einde het vak te lee- ren. Het bestuur stelde zich op 't stand punt, dat onmogelijk op dergelijke ver zoeken kan worden ingegaan; de inrich ting onzer Vereeniging is geen oplei dingsinstituut en bovendien zou inwilli ging van het verzoek op den duur slechts leiden tot een ongezonde positie tegen over de anderen, die wel loon genieten. Waar voor betrokkene overigens ook geen plaats beschikbaar was, werd het verzoek van de hand gewezen. Kon het vorig jaar met voldoening slechts een achteruitgang van 21 loten worden geconstateerd, thans bedraagt de daling niet minder dan 1338 loten; in het geheel werden geplaatst 22895 lo ten. De steeds slechter wordende econo mische toestand vormt eene voldoende verklaring voor dit alles. Legaten en giften werden ditmaal niet ontvangen. De opbrengst der ten behoe ve van de blinden geplaatste bus was niet onbevredigend. Het aantal contribuanten ging met 19 achteruit; hun aantal bedraagt (thans 323. WOESTE WIELRIJDERS. Tot tweemaal toe heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen woest- rijdende wielrijders. Het eerste gold een troepje jongens van buiten die in groo te vaart van de Markt de Pottenmarkt op reden, waarbij een hunner een meis je onder het uiten van zeer ongepaste woorden tegen den grond reed. In het tweede geval was het een opgeschoten jongen, die een racefiets bezit en nu meende, dat de Langedelft een wieler baan was geworden. Daarbij reed hij een voetgangster, die van de Segeer- straat naar de Oude Kerkstraat °y®r stak, aan. Streng optreden der politie tegen dit soort van dingen, zal ieder weldenkend mensch toejuichen. Tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen. Gedurende de a.s. Kerstdagen zal de Middelburgsche Tentoonstellings Ver eeniging (M. T, V.) haar jaarlijksche Na tionale Tentoonstelling van hoenders, dwerghoenders, watervogels, konijnen en post- en sierduiven houden; evenals vorige jaren in den Hal in het Stadhuis. Voor deze tentoonstelling is een groots verscheidenheid van mooie eereprijzen j geschonken, wat voor de sportliefheb- I bers en fokkers een aansporing zal zijn, hun dieren te zenden. AAGTEKERKE. Vrijdagavond verga derde de landbouwvereeniging „Helpt Elkander" onder leiding van L. de Vis ser, Aanwezig 21 ie.len. Het aftredend bestuurslid de heer J. Bosselaar werd herkozen. In de commissie om de boe ken en bescheiden van den penning meester na te zien werden gekozen de heeren Joh. Maljaars Pz. en Joh. Dek ker. Bij de rondvraag werd besproken de inkrimping van den veestapel en werd gewezen op de onmogelijkheid voor sommige landbouwers om vee te leve ren zooals dit thans is voorgeschreven. Ook werden nog klachten geuit over de pootaardappelen, die zijn afgeleverd door de coöperatie. Deze kwestie zal aan den heer Flilips worden medege deeld. VEERE. Volgens opgaaf van den ha venmeester zijn gedurende de suiker bieten-campagne dit jaar aan de weeg brug „Algemeen Belang" gewogen 5,220,810 kg suikerbieten en 240,550 kg pulp. naast haar in den ijzigen tocht, welke ondanks alle voorzorgen toch naar binnen drong. Na een minuut of tien kreeg het jonge meisje genoeg van de wilde vlokkenjacht, die de duisternis met een wit scherm buitensloot; ze trok de zware overgordijnen dicht en ging terug naar haar plaatsje bij den haard, Maar in het voorbijgaan bleet ze voor den grooten spiegel, die aan den wand boven een sierlijk Fransch kabinet hing, staan en bekeek zich met een lichten blos en een zachte uitdrukking in haar oogen, die haar iets te ernstig gezicht ongelooflijk veel mooier maakten. Maar bijna onmiddel lijk trok de ongewone uitdrukking weer weg; keurend streek ze het glan zende, bruine haar iets verder van van haar weg, maakte den knoop van het lange snoer kleine wite kralen los en duwde hem hooger op, volgens or dende ze de plooien van de eenvou dige zwartzijde japon onder de lage ceintuur. Maud Barrington was niet ijdel, gewoonlijk besteedde ze niet meer aandacht aan haar toilet dan ieder ge woon, knap jong meisje, maar dezen keer duurde het lang, voordat ze te vreden was, een feit dat een toeschou wer allicht op 't denkbeeld gebracht zou hebben, dat er haar dien avond veel aan haar uiterlijk gelegen was. Zooals ze daar stond, kon ze met het resultaat tevreden zijn. Juist, omdat ze wist, dat kleinigheden op zekere oogen- In hooger beroep. Tegen vonnisen van den kantonrech ter te Middelburg zijn de volgende ver oordeelden in hooger beroep gekomen: L. J. v. F., 45 jaar, kellner te Middel burg, waarbij hij is veroordeeld wegens overtreding van het Motor- en Rijwiei- reglement tot f 5 of 5 d. hecht- J. W„ 50 jaar, koopman, Hansweert, waarbij hij wegens eenig voorschrift ter voorkoming van begunstiging van mis drijven overtreden is veroordeeld tot 3 maal f 10 of 3 maal 10 d- hechtenis. F. C. L„ 38 jaar, landbouwer, Melis- kerke, wegens overtreding der Jachtwet tot f 75 of 25 d- hechtenis, met verbeurd verklaring van de buks, P. K„ 21 jaar, chauffeur, Middelburg wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot f 5 en f 3 boete, of 5 en 3 dagen hechtenis. •J. W„ 22 jaar, handelaar, Serooskerke, wegens overtreding van het Crisis-Ak- kerbesluit tot f 7,50 of 5 d- hechtenis. De Ambtenaar van het O.M. heeft hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg, waarbij J. J. L., 30 jaar, wagen maker, Wemeldinge wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroor deeld tot f 25 of 15 dagen hechtenis, blikken van groote beteekenis kun nen zijn, had ze zich met geen enkel sieraad, dat van rijkdom blijk geven kon, getooid, maar juist door den een voud was het effect des te grooter, want het sombere zwart deed niet ai- leen de blanke tint van hals en gelaat des te sterker uitkomen, maar accen tueerde de fijne lijnen van het kleine hoofd en den mooien slanken hals, een bezit, dat ze aan een lange reeks van aristocratische voorouders te danken had, maar waarop ze juist dien avond maar matig trotsch was. Langzaam liep ze door naar haar ge wone zitplaats, de pouf bij den haard, maar plotseling veranderde ze van voornemen. Met een warmen blos ging ze op een van de lage stoelen bij het kleine tafeltje zitten en nam een brief uit het koperen rekje, dat gewoonlijk alleen zakelijke mededeelingen bevat te. Het schrijven zelf was niets dan een kort verzoek om toestemming voor een visite op de Grange, maar Maud Bar rington had de gave, om tusschen de regels te kunnen lezen 't was of ze de moeite voelde, welke die paar korte beheerschte zinnen den schrijver ge kost hadden. Zorgvuldig stak ze het dubbel gevouwen vel papier weer in de enveloppe en keek op haar horloge: met een ongeduldig fronsen van haar wenkbrauwen bracht ze het kleine uurwerk aan haar oor, om zich ervan te overtuigen, dat het niet stil was De ontzaglijke belangstelling. Voor de Zaterdagmiddag 1.1. te Goes gehouden crisis-vergadering bestond zooveel belangstelling, dat de groote zaal te klein bleek en de koffiekamer geheel bijgetrokken moest worden. De voorz. van den Kring Westelijk Zuid-Beveland, de hr, L. K r a n e n- b u r g, sprak een woord van welkom, en drukte de hoop uit, dat gegronde klachten zouden worden weggenomen of verzacht door de besprekingen. Spr. wees er op, dat Zeeland door den ak- kerbouw, wel één der meest bevoor- rechte provincies is en daarom drong hij op gematigde critiek aan, De voorz, der Z, L, M., mr. P, D i e- 1 e m a n, gaf hierna een uiteenzetting i van het doel der vergadering: het be- spreken der 'regeer,ingsmaatregel,en,; Spr. stelt naast elkaar, de betrekkelijke welvaart van het groot bedrijf en de nood der kleine en middelbedrijven, is dat in het belang der gemeenschap? Vroeger werd steeds gewezen op het groote belang der middelgroote bedrij- ven- Evenals in Tholen en Zierikzee, leg de spr. ook nu er den nadruk op: dat de landbouworganisaties staan naast de crisisinstanties. Soms worden de eer ste, bij het treffen van regeeringsmaat- regelen om advies gevraagd, maar zeg genschap en verantwoordelijkheid heb ben ze niet. Spr. pleit voor de zelfstandigheid der landbouworganisaties. Wij willen vrije mannen en geen regeeringsslaven zijn, aldus spr. Wij willen gehoorzaam zijn aan de regeering en tegelijk opko men voor de vrijheden van den boeren stand en het platteland. Verder wees spr. nog- op den bijzon deren en internationalen aard van deze crisis, die een ommekeer brengt, en dit zijn de zware overgangsjaren. De ach terliggende tijdsomstandigheden komen zeker niet terug! Rede Van Bommel van Vloten. Hierna hield de hr. J. M. van Bommel van Vloten zijn rede, waarvan we reeds in ons vorig nummer een uittreksel ga ven. Op de uit de vergadering gestelde vra gen zeide de spr., dat op sommige moei lijk antwoord te geven is, terwijl hij op andere niet antwoorden mag. Volgens spr. kan wellicht in uitzicht worden ge steld, dat een scheurder van weiland wat meer vlas mag verbouwen. De kwestie der suikerbieten is moeilijker. De hoe veelheid zal voor Zeeland volgend jaar blijven staan, daarna bleef ze onbe weeglijk met haar handen ineengevou-- wen zitten wachten. Het was doodstil in de kamer; een plotseling scherp knetteren in de groote vulkachel en 't inaar geestige huilen van dan wind wa- 'ren de eenige geluiden die er gehoord werden en 't was, of zij beide de stilte nog volkomener maakten. Maar plotse ling werd de deur opengedaan en kwam Miss Barrington de kamer binnen. En of schoon Maud in den vlammenden haard bleef staren, voelde ze, dat de oude vrouw haar scherp aankeek, dat geen enkel detail van de ongewone kleeding aan den opmerkzamen blik van de zachte, blauwe oogen ontsnapt was. Maar ze zeide niets, en na een paar oogenblikken van beklemmend zwijgen, was Maud 't, die de stilte verbrak. „Ze zullen vanavond wel niet komen, tante", zeide ze. Miss Barrington, die tusschen de pa pieren van 't koperen rekje naar den een of anderen brief aan 't zoeken was, hief luisterend het hoofd op. De wind floot en gierde in het huis; bij elke nieuwe vlaag sloeg de sneeuw klette rend tegen de ruiten en loeide het on heilspellend in den grooten schoorsteen boven den open haard. Maar ondanks dat schudde Miss Barrington ongeloo- vig het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5