KORT ZEEHWS0H IHEUWS, Gebrand PUR0L bluscht de pijn KERKNIEUWS. KUNST ER WETENSCHAP. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMDMETER van Maandag. LEGER EN VLOOT. SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. (Ingez. Med.J HET ZILVEREN JUBILEUM VAN j f dr. SCHMIDT. DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN. Markt TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. ZEEUWSCH-BRABANTSCHE TURNKRING VAN HET K. N. G. V. De jaarvergadering. EINDSTRIJDEN Z.V.B.-BEKERS, TerneuzenZierikzee 10. AMSTERDAM, 10 December. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102—102%. Ned. 33 1000-4 102—102 Ned. 34 1000.4 102%—10234. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 34 1000-4 101%—101%. Denemarken Oblig- 1926-5 96%96%. Duitschl. 100.7 26%—26%. .Engeland 1960-90 4 73%—73%. Zwitserl. oblig. '24-5 9897%, Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100 Ajmsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100%100. Berlijn 1925-6% 16%—16. Roterdam 1926-1930-4% 100%—100. 's-Grapenhage 1929-4% 100%100%, Zeeuws. Hyp. B-5 100 'Zeeuws. Hyp, B-4% 100100. Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24% A Amsterd. Bank 105%104%. C Rott. Bankver. 83 A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn A. 126% A Pref. Jurgens A 9898. A Ned- Gist- en Spiritusfabr. 403404% A De Schelde N.B. 15%—15%. A Ver. Papf. v, Gelder 4042. C Am. Car Foundry 11%11%. C Am. Smelt Ref. 22%22%. C Farbenind. I.G. 48%50%. C Stand- Brands 1211%, C U. States St. C. 23% C North Am. Cy. 87%. A Born. Sum- H.M. 126%125. A Linde Teves en Stokv, 56%56%. A Ned. Wol Mij. 69%—68. A Singkep Tin M- 76%76. A J. C. Japan Ln. 22% A Rotterd. Lloyd 27 A S, M, Nederland 27% A Amst. Thee C.M. 41%42%. leeraar ontvingen ieder een geschenk. Spr, brengt daarna dank aan de Z. L. M„ het gemeentebestuur van Kortgene en aan de familie Van Maldegem, waar de cursus gegeven werd. Mej. K o m e dankte de dames voor de gegeven cadeaux. Spr. hoop te dat de leerlingen geen punt achter het geleerde zullen zetten, doch steeds prachtisch nut van den cursus zullen hebben. Nadat vervolgens ir. Dorst nog dankwoorden had gesproken, verleide mej. Groenewegen, voorzit ster van de afd. Zeeland van den Boe- rinnenbond over doel en streven van genoemden Bond. In 1930 te Utrecht opgericht, bezit de bond over geheel Nederland thans 3000 leden; in Zeeland 250 leden. Doel der vereeniging is: vakonderwijs, cursussen, consultatie- bureaux, lezingen, terwiil in den zomer excursies georganiseerd worden. De heer J. E v e r s d ij k las daar na een stukje in Zeeuwsch dialect voor. De leerlingen voerden in Noord-Beve- lands costuum een Zeeuwsch oogstfeest en den „zevensprong" uit. Tot slot werd het vereenigingslied gezongen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het Calamiteuze waterschap Walzoor- den, E. Kuijpers, te Hontenisse; tot ge zworene van den Kanaalpolder, A. F. van Hijfte te Philipine. Zondagnamiddag herdacht dr. J. D. Schmidt Ned. Herv, Predikant te K a- p e 11 e dat hij 25 jaar geleden zich aan de gemeente Kapelle verbond met de woorden uit Joh. 3: 30. „Hij moet was sen, maar ik minder worden". Dezelfde woorden had de jubilaris nu weer ge kozen. Op 10 December 1899 werd door spreker het predikambt aan vaard te Sint Anthoniepolder, van welke gemeente (zijn eerste) een hartelijk schrijven inkwam. In 1908 werd het beroep naar Oudenhoorn aangeno men en 5 Dec. 1909 deed dr. Schmidt in trede te Kapelle. Veel is er veranderd- velen zijn heengegaan, alleen de heer C. Karreman is van den toenmaligen Ker- keraad nog in leven; van de notabelen hebben alleen nog zitting de heeren J. Bay ens en J. van Wingen thans pres. kèrkvoogd; van de destijds aanwezige kerkvoogden zijn de heeren D. J. van der Have, G. Baas en Johs. de Jonge overleden. Na het amen werd het woord gevoerd door ouderling J. Ossewaarde, die sprak als tolk van den geheelen kerkeraad- Ook voor ons aldus spr. is het een dag van vele herinneringen. Wij wenschen geluk met uw zilveren jubileum te Ka- geile, Niet velen is het gegeven zoolang als herder en leeraar in een gemeente te staan. Veel lief en leed is gedeeld, aanwezig zijn er, welke hij hebt gedoopt en gehuwd- Velen hebt gij op den weg des levens met woord en gebed bijge staan. Door den eenvoud uw karakter eigen, was het altijd prettig vergaderen met U; ge wist de partijen bfj elkaar te houden en 'n gezonden middenweg te kiezen, hetwelk de gemeente voor veel ongenoegen bewaarde. Wij hopen, dat het U en ook mevrouw, die nog altijd zoo meeleeft in het vereenigingsleven, worde gegeven nog eenige jaren alhier werkzaam te mogen zijn. We hopen dat Gods zegen moge rusten op uw gezin en werk. Verder werd het woord gevoerd door dr. Woldendorp van Wemeldinge namens den ring van pred;kanten. Staan de zong de gemeente den leeraar Gez. 91: 4 toe. De dienst werd beëindigd door dr. J. D Schmidt mei het „Onze Vader". Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken gevuld- Uit den ring waren nog aan wezig ds. de Beus van Rilland, ds. Hoo- genwaard van Waare, ds. Steenbergen van Biezelinge, ds- Baarslag van Krab- bendijke en verder ds. Koopmans van 's Heer Hendrikskinderen. Ds. S. Groeneveld, geref. predi kant te Terneuzen, herdacht Zondag den dag waarop hij voor 40 jaar in zijn ambt bevestigd werd. Ds. Groeneveld aanvaardde op 9 Dec. 1894 zijn ambt te Marrum. Hij diende vervolgens de kerken van Winsum Obergum, en Oenkerk en kwam in 1916 naar Terneuzen. De jubilaris heeft gistermiddag een gedachtenisrede uitgesproken. Dinsdag zal de gemeente hem in een bijeenkomst in de kerk huldigen. Bij de Vrijdag j.l. gehouden ver kiezing van vijf notabelen der Ned. Herv. Kerk te Biervliet werrl-- gekozen de heeren C. de Kraker, aïtr., A. van Hoeve en J. Bliek. Voor nog 2 plaatsen zal op 21 Dec. a.s. een her stemming plaats hebben tusschen de' heeren J. F. Dekker, A. de Regt, Iz. Rijnberg en J. Willemsen Jz. Ned, Herv. Kerk. Ds. J. v. d. Wiel te Oostkapelle heeft het beroep naar Rijswijk aangenomen. Willem Hunsche. f Zondagmiddag is op omstreeks 54-ja- rigen leeftijd na een korte ongesteld heid plotseling te Amsterdam overleden de bekende acteur Willem Hunsche. Hij was een der bekendste tooneelspelers van de oudere garde. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Rijssen is voor tijdelijk benoemd de heer J. Janse te Middelburg. Mej. Pikaar, hoofd der Nutsbewaar- school te I e r s e k e, heeft wegens hu welijk eervol ontslag aangevraagd en verkregen. Bijna 2500 wachtgelders. Men deelt ons mee, dat het aantal onderwijzers (essen) wachtgelders bij het Lager Onderwijs in Nederland momenteel 2,475 bedraagt. Op den straatweg H e e r 1 e n Aken heeft Zondagochtend, even over de grens, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Doordat de auto, bestuurd door den heer B. uit Heerlen, een hond aan reed, verloor deze de macht over het stuur en reed tegen een boom. De wa gen werd geheel vernield. De heer B. was op slag dood. De drie overige inzit tenden werden allen zwaar gewond en zijn naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht. Zaterdagavond heeft op den Rijks straatweg nabij Soest een groote vrachtauto met bloemkool, welke in de richting Soest reed, vermoedelijk .door dat de chauffeur door oververmoeid heid de macht over het stuur kwijtraak te, een bejaarde vrouw aangereden, zoo, dat zij kort na het ongeval is overleden. De chauffeur was geheel overstuur. Vol gens verklaringen zou hij van den vori- gen nacht drie uur, een kleine vierhon derd kilometer hebben gereden. Zondagmiddag begaf de 69-jarige mevrouw A. T. zich te Amsterdam van 't kerkhof Vredenhof aan den Haar lemmerweg naar lijn 18, toen zij door een auto werd aangereden. Zij sloeg te gen den grond en werd zeer ernstig ge wond. Nog voor de Geneeskundige Dienst hulp kon verleenen, was zij reeds overleden. Blijkens 't politie-onderzoek treft den autobestuurder geen schuld. A Houth. Alberts 22%21. C Baltimoer Ohio 9%9%. A Southern Rlw, 10%10%. C Union Pac. Rr- 67 C Int. Nickel Cy. 14% Duitschl. '30 1000-5 25%—25%-26% A Koloniale Bnk. 30%30. A N.I. Hbk. '1000 58%— 57%. C Ned. H. M. 1000 29%—29%-30%. A Alg. Kunstz. U. 33%—33%-%. A v. Berkels Pat. 33%33. C Calvé-Delft 4242. A C. Suiker Mpij. 3232%. A Ned. Ford A.M. 232%—235. A Philips Gem. B. afg. 219-219-20%. C Unilever 71%—71%-72%. C Anaconda Cop. 7%—7%. C Bethlehem St. 18%18%-%. C Kennec Kopper 1110%. C Un. States Leather 3%4%. A A.N.I.E.M.—N.B. 175%—174. A Kon. Petr. Mpij. 131%—130%-31%. C Contin. Oil Cy. 1110%. C Shell Union O.C. 4%4%. De oude dame heeft niet voldoende uit gekeken. Zaterdagmiddag is op den Waals- dorperweg te Den Haag een 60 a 65- jarige heer door de Blauwe tram aange reden en onmiddellijk gedood. MEISJE VERBRAND. Zaterdag avond is in een pand aan den Binnen weg te Rotterdam een meisje in haar bed in brand geraakt. Het meis je, de 14-jarige M. E., dat een weinig achterlijk is, had in bed met lucifers gespeeld waardoor het beddegoed, 'n stoel en een kastje in brand raakten. Op haar hulpgeroep is het kind uit 't bed gehaald, waarna het met ernstige brandwonden aan het bovenlichaam naar het ziekenhuis werd gebracht, waar zij is overleden. ALLEEN WONENDE LANDBOU WER GEBONDEN EN BESTOLEN. Vrijdagavond hebben twee mannen n roofoverval gepleegd op den in Oost- eind (gemeente Oosterhout) al leen wonenden 50-jarigen landbouwer B. De man werd, toen hij voor twee mannen, die aan zijh deur klopten open deed, plotseling overvallen, waarbij hij met een revolver bedreigd werd. De onverlaten beletten hem te schreeuwen, door hem een prop in den mond te du wen. Vervolgens maakten de mannen zich van de sleutels van den boer mees ter, waarbij zij de kasten overhoop haal den en het daarin aanwezige geld me denamen. Na beëindiging van hun werk verlieten de roovers in allerijl de boe renhofstede. Na eenige moeite slaagde de boer erin zich van de touwen los te maken. Hij had geen letsel bekomen, zoodat hij onmiddellijk de buren kon waarschuwen. Tot dusver ontbreekt elk spoor van de daders. VALSCHE GULDENS. Zaterdag middag werd door een winkelier te Breda bij de politie aangifte gedaan, dat een vreemde in zijn zaak een val- schen gulden in betaling had gegeven. Op aanwijzing werd deze man aange houden. Bij fouilleering werd echter geen valsch geld op hem bevonden, terwijl hij een aannemelijke verkla ring kon geven, hoe hij aan het val- sche geld was gekomen. De man, een in Brussel woonachtig Nederlander, werd hierna op vrije voeten gesteld, 'n Paar uur later kwamen bij de politie van verchillende kanten aangiften bin nen, waaruit bleek dat een tweede per soon in verschillende zaken valsche guldens in betaling had gegeven. Ook deze man werd aangehouden. Bij fouil leering werden nog eenige tientallen guldens op hem bevonden. Daar ook de ze persoon een in Brussel woonachtig Nederlander bleek te zijn, stelde de Ne- de politie aldaar in verbinding met het derlandsche politie zich aanstonds met verzoek den eerst aangehouden per soon bij aankomst aldaar te arrestee ren. Aan het gar du Nord is dit geschied- Hoewel tal van huiszoekingen werden verricht is de fabriek van valsche gul dens te Brussel nog niet gevonden. De guldens zijn buitengewoon goed nage maakt. Zelfs het randschritt mankeert niet, doch zij zijn lichter in gewicht dan de echte guldens. GESLAAGDE PROEFVLUCHT VAN DE „SNIP". Zaterdag hebben boven Waalhaven de eerste proefvluchten plaats gehad met 't vliegtuig de „Snip", welk toestel in verband met zijn Kerst- vlucht naar West-Indië geheel is ver anderd. O.a. zijn er zwaardere moto ren ingebouwd, terwijl in de cabine ruimte een aantal benzinetanks is aan gebracht, zoodat 5000 liter benzine meegenomen kan worden, voldoende voor een vliegtijd van 24 uur. De proef vlucht slaagde uitstekend. LEGERVLIEGTUIG IN EEN SLOOT GEBUITELD. Zaterdagmiddag moest het legervliegtuig FCX 450, bemand met den bestuurder Meinkema en den waarnemer Stok, een noodlanding uit voeren, vermoedelijk tengevolge van de snel vallende duisternis. Nadat het toestel even boven de stad Hoorn had gecirkeld, landde het op een weiland. Het toestel geraakte daarbij in 'n sloot, waarna het over den kop sloeg. De waarnemer wist er uit te springen, maai de bestuurder zat bekneld in de stuur- cabine. Spoedig kwam er hulp opda gen. Men kon na een half uur door het C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K.N. Stoomb. Mij. 3% A Ned- Scheepv. U. 27%26%-%, A H.V. Amsterdam 145%146%.47%. A Java Cult. Mij. 7272. A N.I. Suiker U. 6666-%. A Deli Batavia 142143%, C Deli Mij. 1000 122%—122%. A Senembah 124 C Chicago Milw. 1% A Amst. Kubb. C. 8988-%. A Dtli-Bat. Rubb. 65%65. A Hesa Rubber 89%86. A Serbadjadi S.R. 5656-%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 8 Dec. 9 Dec. Londen 7.32% 7.32% Berlijn 59.43 59.4;0 Parijs 9.75 9.74% Brussel 34.56 34.55 Zwitserland 47.93 47.87% Kopenhagen 32.65 32.72 New-Yorq 1.47% 1.47% - Industrie - Suiker - Tabak -ObLMarkt Philips Unilever Olie Rubber Schepen Amerika stukzagen van het vliegtuig den be stuurder, die niets mankeerde, redden. Het toestel liep ernstige schade op. 101-JARIGE. Zondag vierde mevr. de wed. D. Haagman-Schielaar, wonen de te Rotterdam, haar lOlsten verjaardag. Woensdag 12 Dec. v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't onderhouden Nederl. ge deelte van het kanaal van Ter neuzen, met bijbeh. werken, als mede van den Rijksweg Goes Hoedekenskerke, Terneuzen Sas van Gentgrens gedurende 1935, '36 en '37, in drie perc. en in massa. Raming le perceel f 11000; 2e perc. f 22.100 3e perc, f 48.00; massa f 37.900 alles per jaar. Zie Staatscrt. 6 Nov. 1934. Woensdag 12 Dec. v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: het onderhoud van de Rijkswegen op Walcheren en op den Sloedam en BreskensBel gische grens, behoorende tot de Rijkswegen in de provincie Zee land, in 2 perc. en in massa, ge durende 't jaar 1935. Raming le perc. f 7250; 2e perc. f 7350; mas sa f 14.600. Zie Staatscrt. 14 Nov. 1934. Officier van den marinestoomvaart dienst le kl. J. A. de Veer, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, wortd 7 Ja nuari geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot „Friso" te V1 i s s i n g e n. Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der 3e klasse marine reserve J. J. Walpott 2 Januari geplaatst a.b. van H.M, Wachtschip te Vlissingen. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Th. Bakker van Bergen op Zoom, is aldaar Zaterdagmiddag de jaarverga dering van den Zeeuwsch-Brabantschen kring van het K. N. G. V. gehouden in hotel „De Draak". Vertegenwoordigd waren 13 van de 18 aangesloten ver- eenigingen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer R. van Roo te Middelburg, ver meldde de blijde en de minder aange name dagen uit het kringleven. Onder de eerste vallen de uitvoeringen te Vlissin gen, Middelburg en Kloetinge; de keur- turnwedstrijden te Eindhoven en Mid delburg, de K.N.G.V.-marschen in voor- en najaar te Middelburg en de athletiek- wedstrijden van „Wilhelmina". Onder de laatste de toch zeer belangrijke les sen en demonstraties, die beter bezocht hadden kunnen worden. Het aantal aangesloten vereenigingen is met 1 verminderd, het aantal dames- en heerenleden is gestegen van 548 op 1 Januari 1934 tot 575 op 1 October 1934. Het technisch jaarverslag, samen gesteld door den heer H. Verkooijen te Breda, gaf eenige behartigingswaardige wenken en opmerkingen. Dat van den penningmeester, den heer F. G. Lemmers, gaf een nadeelig saldo van 85 aan. Alle verslagen werden onder dankzegging, sommige na breede besprekingen, goedgekeurd. „Prins Hen drik" te Breda nam op zich voor de samenstelling der kascommissie 1935 te zorgen. De begrooting 1935 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 400; nadat besloten was ook over 1935 10 cent per adspirant te doen afdragen. De aftredende, bestuursleden, de hee ren F. G. Lemmers te Vlissingen en O. H. A. C. Sio te Breda werden bij accla matie herbenoemd. In de vacature, ont staan door het bedanken van den heer C. H. Koers te Middelburg, koos de ver gadering tot technisch bestuurder den heer J. J. de Dreu te Krabbendijke. Van „Olympia" te Kapelle was het verzoek ingekomen om ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan de kringuitvoering 1935 (Wsttig gedeponêtsré.} te Kapelle te houden. Onder dank voor de aanvrage stond de vergadering dit verzoek toe; bestuur en vereeniging zul len nader over den datum onderhande len. De volgende algemeene vergadering zal weer te Bergen op Zoom plaats heb ben. Bij de behandeling van het werkpro gramma 1935 deelde de voorzitter me de, dat gestreefd moet worden naar een waardige vertegenwoordiging van turn sters en turners op de Bondsuitvoering 1936 te Amsterdam. Bij 't Bondsbestuur zal men een leiderscursus aanvragen, zooals V. T. V. verzocht, terwijl de tech nische bestuursleden de mogelijkheid zullen nagaan om een cursus-Melkman in vrouwenturnen te organiseeren. In 't voorjaar zullen officieele K.N.G.V.-mar schen georganiseerd worden: te Vlis- singe'n door de V. T. V. op 22 April en te Bergen op Zoom of Breda. Voorts zul len 4 en 5 kampen athletiek en adspi- rantwedstrijden athletiek op 't program ma gebracht worden. Het seizoen zal dan worden besloten met een vereeni- gingswedstrijd in klassikaal werk en voorlichtings- en ontwikkelingsdagen. Het voorstel van het Bondsbestuur om de Bondsvergadering te doen be staan uit afgevaardigden van de kringen in plaats van uit de vereenigingen, werd aangenomen. Eventueele afgevaardig den zullen uit en door het kringbestuur worden aangewezen. Middelburg wint in tournooi A- Eiland-Boys in tournooi B. De voetballiefhebbers hebben Zondag te Middelburg hun hartje wel kunnen ophalen. Drie wedstrijden waarbij twee de.klasse clubs waren betrokken, bene vens een wedstrijd tusschen een tweetal, sterke Z.V.B.-elftallen. Te Vlissingen werden bovendien nog twee wedstrijden tusschen Z.V.B.-clubs gespeeld- AI deze clubs bekampten elkaar in Tournooi A en B voor de Z.V.B. bekers. Deze eind strijden werden gespeeld als een halve competitie. Iedere club kwam dus twee maal in 't veld, terwijl de wedstrijden een uur duurden. We kunnen dit systeem niet bewonde ren, hoewel we kunnen begrijpen dat een andere regeling veel moeilijkheden en wellicht ook groote kosten met zich zal brengen. Maar zooals nu gebeurde, dat Zierikzee eerst een zwaren wedstrijd te gen Terneuzen had te spelen en nauwe lijks een uur later tegen Middelburg deugt o-i. niet. Het was dan ook niet te verwonderen, dat in den tweeden wedstrijd Zi'erikzee geheel uitgespeeld raakte. Middelburg kon het daarom gemakkelijk aan doen, en zich zooveel mogelijk voor den middagwedstrijd spa ren. Terneuzen daarentegen had tegen Zierikzee een zwaren wedstrijd moeten spelen, om deze club te overwinnen. Zoo was het in tournooi B precies eender- En wat de belangstelling betreft: de morgenwedstrijden trokken al een zeer gering aantal toeschouwers. Wat wel te verwachten is geweest. Des middags was de opkomst bevredigend. Jammer was het echter voor de Eiland Boys en de Corn. Boys dat hun wedstrijd tege lijkertijd gespeeld moest worden met Middelburg-Terneuzen, welke wedstrijd op liet naastgelegen veld op het Sport terrein plaats vond. Zoo zouden we nog meer bezwaren kunnen aanvoeren. Maar geenszins ont kennen we ook het goede van deze wed strijden. Dit is in de eerste plaats het feit, dat Zeeuwsche clubs, die anders nooit in staat zijn hun krachten te me ten, thans tegenover elkander in het veld kwamen. Want een wedstrijd tus schen een Zeeuwsch Vlaamsche club en een club uit Schouwen en Duiveland ziet men zelden of nooit. En zooals de voor zitter der Z.V.B. het terecht zeide bij de prijsuitreiking: dit komt het spelpeil ten goede en versterkt den band tusschen de Zeeuwsche voetbalclubs. Zulk een contact moet men in stand trachten te houden. De Z.V.B. beker wedstrijden zijn daartoe een uitstekend middel. Allereerst werd des morgens voor tournooi A gespeeld: Zierikzee heeft de Zeeuwsch Vlamin gen prachtig partij gegeven. Hoewel Terneuzen met 10 man speelde, heeft zij zich geducht moeten inspannen om de

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2