RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. IEUR$TNERtt«IETEI van Zaterdag. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. »JL* BEURS- EN WISSELKOERSEN DONKERE DAGEN. CRISISVERGADERING TE GOES. NATIONAL STEEL CORP. OUIS KORIJN Co. AMSTERDAM, 8 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van hede*! Ned. 31 1000-4,102—102 Ned. 33 1ÖOO-4 102—1321 Ned. 34 1000-4 102—102%. Certificaten_3 9191%. O. Indie 34 1000-4 101—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 96%96%. Duitschl. 100-7 26% Engeland 1960-90 4 73% Zwitserl. oblig. '24-5 9&98. Zwitserl. Siaatssp. 1927-4% 100100, Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100% Berlijn 1925-6% 16%—16% Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 Cities Service Cy. P, 1958 5 24%24% A Amtserd. Bank 105105% C Rott. Bankver. 83 A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn A 126% A Pref. Jurgens A 98 A Ned. Gist- en Spiritusf. 404%403 A De Schelde N.B. 13%—15% A Ver. Papf. v. Gelder 39%40 C Am. Car Foundry 11%11% C Am. Smelt Ref. 22%—22% C Farbenind. I.G. 48% C Stands Brands 12%12 C US.tates St. C. 23% C' North Am. Cy. 8%8 A Born. Sum. H.M. 126%126% A Linde Teves en Stokv. 5756% A Ned. Wol Mij. 6969% A Singkep Tin M. 76%76% A J. C. Japan Ln. 22%—22% A Rotterd. Lloyd 28%27 A S. M. Nederland 28%27% A Amst. Thee C.M. 40—41% KERSTGAVE-INZAMELING. Nader ingekomen giften: G. W. të M. f 1. N. N. te M. f 2,50, N. N. te M. f 1. M. W. te M. f 1. C, H. te M. f 5, C. P. U, te M, f 10, A. E. v. d. L- te M, f 2,50, I. J. C, U, te M. f 2,50, mevr- S. te M. f 1. Mei. S, te M, f 1, C. de, L. te M, f 1. J. A, J, v. Si te M. f 2;50, Mevr. Wed. C, B. te M, f 5, Mej. C- te M, f 5, Mr- A. M, v, E, te M. f 5. W. J. H. te M. f 2,50. C, G, te M. f 1. Maandagmorgen 9 uur sluit de inza meling der giften: de omvangrijke distri butie-administratie maakt het onmogelijk nadien nog: gelden te accepteeren. Ons gironummer is 43255. Als in uw warme, gezellige kamers licht is en prettige huiselijkheid, als g'in uw stemmige, gastvrije woning straks weer de gasten van Kerstmis [verbeidt, als op uw tafel nog geurend en [dampend 't stevige, smaak'lijke middagmaal [staat, als g'ondanks crisis en diepe malaise zonder veel zorgen den winter door [gaat, als ge nog vrij uw sigaartje kunt [rooken, zij 't ook wat minder misschien dan [weleer; als er nog iets in uw vestzakje rinkelt en ge nog uitgaat, een enkelen keer, als ge nog lachen kunt, vroolijk, van [harte, als ge nog vreugde in 't leven geniet, als nog geen slaaplooze nachten u [kwellen en nog de Glimlach uw huis niet verliet. denk dan aan hen die dit alles verloren, die door de crisis kapot zijn gemaakt, die ondanks werken en zwoegen [en pogen hopeloos diep in den put zijn geraakt. Geeft voor dezulken een deel van [het uwe, weet, dat een daad jegens hen moét [verricht. Juist in de donkere dagen voor [Kerstmis hebben ze zoo'n behoefté aan licht. Lange Jan. De heer J. Suurmond vroeger te Vlissingen is met ingang van 1 Febr. a.s- benoemd tot onderwijzer in vasten dienst aan de Geref. school te Zaamslag. In hooger beroep. A. V., 51 jaar, aannemer te Sas van Gent heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Mid delburg van 23 Nov., waarbij hij wegens het veroorzaken van den dood van een ander door schuld, bij gelegenheid van een aanrijding van een motorrijder met zijn auto aan het Kanaal te Sas van Gent, is veroordeeld tot f -150 of 1 maand hech tenis- A. B., 86 jaar, zonder beroep te Utrecht, teekende beroep aan tegen het vonnis der Middelburgsche Rechtbank van 23 Nov., waarbij hij wegens verduis tering is veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Bij de Vrijdagavond in de Ned. Herv. gemeente te K r a b b e n d ij- k e gehouden stemming werd herkozen tot ouderling de heer W. P. Gebraad en diaken de heer P. Kok in de plaats van A. J. van Overbeeke, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Ned, Herv. Kerk. Ds. J. J. Woldendorp te Wemeldinge heeft het beroep naar "Zoetermeer Zegwaart aangenomen. Geref. Kerk. Op het drietal te 's-Gravenhage-Oost komt voor ds. W. H. v. d. Vegt te Goes. Geslaagd voor het diploma Elec- triciën bij het Instituut Asso te Arnhem, de heer J. Boone Jr. te Middelburg. Wij zijn in de gelegenheid hier een samenvatting van den inhoud van de rede te geven, die de heer J. M. van Bommel van Vloten heden op de land bouwcrisisvergadering te Goes voorne mens was „it te spreken. In het jaar 1934 zijn zeer belangrijke wijzigingen aangebracht in de organisa tie der steurverleening aan den land bouw, daarbij is vooral gestreefd naar het verkrijgen van centraliastie. Aan het begin van het jaar kenden wij nog een aardappel-centrale, een bieten centrale, een tarwe-centrale; een graan- centrale; een vlas.centrale en nog tal van andere centrales, die betrekking hadden op de productie van zuivel, vleesch, andere dierlijke producten, om niet van den tuinbouw te spreken. Men heeft nu echter en terecht gecen traliseerd, en een vijftal nieuwe centra les in plaats van al die oude ingesteld, die over het geheele land werkzaam zijn, namelijk, de akkerbouw-centrale; de veehouderij-centrale; de zuivel-centrale; de pluimvee-centrale en de groenten- en fruit-centrale. Zij hebben een groote mate van zelfstandigheid, maar werken toch in onderling verband door het col lege van regeeringscommissarissen. Gewestelijk zijn al daze centrales vertegenwoordigd in de Provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties. De Provinciale Landbouw-Crisis-Or ganisaties oefenen geen invloed uit op de mate waarin steun wordt verleend, terwijl haar invloed op de wijze, waarop de steun aan de landbouwers wordt ver strekt uiterst beperkt is. Iedere maand heeft een vergadering van voorzitters en secretarissen der landbouw-crisis-or- ganisati'es onder leiding van den re- geerings-commissaris voor den akker bouw en veeteelt plaats, waarin verschil lende steunmaatregelen worden bespro ken en waarin zij bezwaren en wen- schen naar voren kunnen brengen. Maar de beslissing of aan deze bezwaren zal worden tegemoet gekomen en aan deze wenschen gehoor zal worden gegeven ligt bij daartoe bevoegde regeerings-in- stanties. De Provinciale Crisis Organisaties zijn slechts de uitvoerders van de maat regelen en voorschriften, die door de verschillende regeerings-instanties wor den genomen. De twee voornaamste gewassen van onzen Zeeuwschen akkerbouw, de tar we en de suikerbieten, zijn juist de twee gewassen, waarvan de steunmaat regelen tot dusver niet behooren tot de bemoeienissen van de Provinciale Land bouw Crisis Organisaties. Tarwe. De tarwesteunregeling, iot dusver gebaseerd op de tarwe-wet 1931, is nog steeds wat haar uitvoering betreft in ons gewest toevertrouwd aan de Ge westelijke Tarwe-Organisatie voor Zee land. Wanneer wij onze gedachten laten gaan over hetgeen in deze organisatie gebeurd is sinds het heengaan van mijn voortreffelijken en zoo zeer betreurden voorganger, den heer Izaak Pieter van der Weele, dan behoeft het wel geen betoog, dat het bestuur groote zorgen en moeilijkheden heeft te overwinnen gehad De in het begin van dit jaar ge constateerde knoeierijen, zoowel van handelaren als van leden-aangeslotenen hebben het eenerzijds noodzakelijk ge maakt, dat hooge boeten werden op gelegd en strenge strafmaatregelen wer den genomen, terwijl anderzijds gebro ken moest worden met het tot dusver gevolgde systeem van inname en ver koop der tarwe. De tarwe-handelaren hebben een andere functie verkregen als voorheen. Thans zijn zij pakhuis huurders, die hun opslagruimte ter be schikking stellen en overigens in loon dienst hun medewerking verleenen bij den opslag en de behandeling der tar we. Gelukkig mag ik constateeren, dat de inname der tarwe, de controle in de pakhuizen en de aflevering aan de Vita goed verloopt, terwijl van de zijde A Houth. Alberts 22% C Baltimore Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 10% C Union Pac. Rr. 67 C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5% 26—25%-%. A Koloniale Bnk. 33—30%. A N.I. Hbk. 1Ó00 58%—58%. C Ned. H. M. 1000 35 A Alg. Kunstz. U. 33%—33%-%. A v. Berkels Pat, 33%33%. C Calvé-Delft 41%42. A C. Suiker Mpij. 32%—33. A Ned. Ford A.M, 230—232%. A Philips Gem. B. afg. 218—218%-19%. C Unilever 72%71%-72. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 19%18%-%- C Kennec Copper 11%11. C Un. States Leather 3%3%-4. A A.N.I.E.M.—N,B, 175%—175%, A Kon. Petr. Mpij. 131%131-%. C Conlin Oil Cy. 1111. C Shell Union O.C. 4%4%. en beschouwing betreffende deze Mij. is verkrijgbaar bij de firma te A'dam, R'dam, Den Haag, M'burg. (Ingez. Med.) C Tide Water Ass. Oil 5%5% A K.N. Stoomb. Mij. 3% A Ned. Scheepv. U. 2827%-27 A H.V. Amsterdam 150—146%-45% A Java Cult. Mij. 7372 A N.I. Suiker U. 66%66 A Deli Batavia 143%142 C Deli Mij. 1000 124—122% A Senembah 125124 C Chicago Milw. 1%1% A Deli-Bat. Rubb. 6665%-65 A Amst. Rubb. C. 89%—89%-88% A Hessa Rubber 88%87 A Serbadjadi S.R. 58% 56 Prolongatie 1'1 WISSELKOERSEN. 7 Dec. 8 Dec. Londen 7.32% 7.32% Berlijn 59.02 59.43 Parijs 9.75 9.75 Brussel 34.55 34.56 Zwitserland 47.93 47.93 Kopenhagen 32.70 32.65 New-York 1.47% 1.47% der verbouwers weinig of geen klachten vernomen worden. De voornaamste klacht die ons be reikt heeft, betreft de hoeveelheid, die per maand mag worden ingeleverd. Men zou zoo graag, gezien ook de financi- eele positie van vele onzer leden, een grootere hoeveelheid per maand willen leveren, maar het bestuur heeft ge meend aan dezen aandrang niet te moe ten toegeven, in hoofdzaak om twee redenen: een financieele reden en een technische reden. Spr. zette dit nader uiteen; het bestuur is eenstemmig van oordeel, dat de in de vroegere jaren gevolgde gedragslijn ook thans moet worden volgehouden. Suikerbieten: Hoewel de Provinciale Landbouw- Crisis-Organisatie haar werkkring niet uitstrekt tot den steun voor de suiker bietenteelt kom ik uit anderen hoofde daarmee toch wel eens in aanraking. Spr. is namelijk bestuurslid van de Akkerbouwcentrale, die thans belast is met de uitvoering van deze steunmaat regel, en tevens lid van een commissie door den voorzitter dier centrale aange wezen om te dezer zake van advies te dienen. Zooals een ieder weet, is de to tale hoeveelheid garantie voor 1934 be perkt tot 1.540 miljoen kg bieten. Het medevallen van den oogst der suiker bieten heeft tot gevolg gehad, dat de meeste verbouwers garantie te kort ge komen zijn en men heeft spr. al meer malen de vraag gesteld of er nog garan tie beschikbaar zoy zijn. Deze vraag moet spr. met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid ontkennend beantwoorden. Er hoeft niet op gere kend te worden, dat zooals dat het vori ge jaar mogelijk gebleken is aan de fa brieken, dus aan de telers een eenigs- zins beteekenende hoeveelheid extra garantie kan worden toegewezen. Gerst en veldboonen. De gerst en de wat de regeling betreft daarmee overeenstemende steun aan veldboonen heeft nog al eens aanleiding gegeven tot de klacht dat het zoo lang duurt voordat de gerst-steun wordt uit betaald. Inderdaad heeft dit aanvanke lijk ook vrij lang geduurd. Thans is daar in veel verbetering gekomen en wanneer het wat lang duurt, dan wordt dat meestal veroorzaakt doordat er iets mankeert aan de dorschbriefjes of door dat de extra-hooge opbrengst het instel len van een nader onderzoek noodzake lijk maakt. Wat dit langzame betalen betreft moet spr. werkelijk clementie inroepen. Als men bedenkt, dat te behandelen zijn de betalingen aan 10.000 tarwe verbouwers, die hun tarwe gemiddeld in 6 a 7 partij en afleveren, 7000 gerst-verbouwers en 3500 telers van veldboonen, dan is het duidelijk dat wij niet direct met de be taling gereed kunnen staan, vooral om dat voor de betaling van den gerst- en veldboonen-steun eerst de toestemming van Den Haag verkregen moet zijn. Vlas: De teelt-premie voor het vlas is voor het grootste gedeelte reeds betaald. Zij heeft dit jaar bedragen 7.73 per 1000 kg en het is voor het district Zuid-Be veland van belang te weten, dat zij, die tengevolge van de vroege hagelechacfe hebben moeten overzaaien nog een klei ne nabetaling zu1len ontvangen. In de vorige jaren 1932 en 1933 werd in tegenstelling met dit jaar, het totale steunbedrag niet in zijn geheel uitge keerd. Er zijn zg. „potjes" gevormd, die nog moeten worden afgerekend. Voor 1932 zal de uitkeering nog bedragen 6 per ha ongerepeld vlas, welk bedrag voor vlas, dat in Nederland gerepeld werd bovendien nog met f 1.78 zal worden verhoogd. Voor 1933 zal alleen nabetaald wor den voor gerepeld vlas. Het bedrag der nabetaling is echter nog niet bekend. Aardappelen. De steun voor de aardappelen is wel de steun waarop in den laatsten tijd door handel en stedeling het scherpste Konïnkl. - Schepen - H.V.A. Philips IAmerika Rubber Markt Tabak Unilever (Wettig gedeponeerd,j critiek werd uitgeoefend en die in ver band met de aanvankelijke aardappel prijzen overbodig leek. Maar de prijzen zijn weer sterk gedaald en bevinden zich thans op een niveau, dat gelijk is aan de minimum-prijzen van het vorig jaar. Wij ondervinden het in Zeeland als een onbillijkheid dat als de prijzen ver der mochten dalen, de denaturatie-ver- goeding voor onze bekende Zeeuwsche soorten even hoog is als voor iedere an dere aarappel. Maar het is ons niet ge lukt een wijziging in de regeling te ver krijgen. De huidige regeling helpt ons intus- schen zonder eenigen twijfel. Erwten en Bruine Boonen. Ten slote de erwten en bruine boo nen, die thans ook in de steunmaatre gelen betrokken zijn. Door het inkoo- pen van erwten wordt er naa* gestreefd bepaalde richtprijzen te bereiken, die ik U niet alle zal opnoemen. Voor klei ne groene erwten bedraagt deze prijs f 10,20. De kwaliteit moet dan echter naar mij onlangs werd medegedeeld, wel iets beter zijn dan gemeenlijk door den verbouwer wordt geleverd. Intus- schen mag mei voldoening geconstateerd worden, dat de gevolgen van deze maat regel reeds goed merkbaar zijn op onze j markten. Tot zoover het heden. En nu de toe-i komst. Uit den aard der zaak kan ik1 niet veel daaromtrent mededeelen. AI- j lereerst is er omtrent de prijzen nog niets bekend gemaakt en de vraag rijst of wij mogen verwachten, dat zij de- zelfde zullen zijn als voor 1934. Het is algemeen bekend, dat tegen den land- bouwsteun verzet rijst, in hoofdzaak j van de zijde van de bewoners onzer groote steden, die als argument naar j voren brengen, dat de landbouwsteun' de zoo noodige aanpassing aan een la-1 ger levensniveau zou belemmeren. Mijns inziens volkomen ten onrechte. Want de prijzen, die dank zij den steun wor den bereikt staan nauwelijks op het 1 peil van voor den oorlog. De landbouw heeft zich, in tegenstelling met zooveel andere bedrijven, reeds aangepast aan een veel lager niveau en moet, niette- j genstaande deze aanpassing, nog helpen dragen de hooge kosten of althans hoo- gere kosten, die voortspruiten uit het! gebrek aan aanpassing van al wat ge- j rekend mag worden tot beschut bedrijf. De tegenstelling tusschen beschut en onbeschut bedrijf duurt nog onvermin- derd voort en zoolang deze tegenstelling j blijft voortbestaan, zoolang er nog zoo groote verschillen zijn te constateeren tusschen de loonen en verdiensten dier 1 bedrijven en die van onze boeren en landarbeiders heeft de landbouw het recht te eischen, dat de steun minstens op het huidige niveau bestendigd blijft. Spr. eindigde met een beroep te doen op de medewerking van alle georgani- seerden voor en goede uitvoering van de crisiswetgeving. Het bestuur der crisis-organisatie weet, dat er somtijds bij het lezen van alle voorschriften, die gegeven worden bij de vele keeren, dat er controle op be drijf en bedrijfshandelingen wordt uitge oefend een gevoel van wrevel opkomt en dat men zich zal afvragen: Wat is er overgebleven van het mooie, vrije boe renbedrijf Maar wanneer die vraag opkomt, dan moet men zich tevens een andere vraag voorleggen: Wat zou er van mijn mooie vrije boerenbedrijf overgebleven zijn zonder deze maatregelen Spr. vraagt om de medewerking die hij en de zijnen ten volle noodig hebben voor het volbrengen van hun taak: het uitvoeren der crisis-maatregelen in het belang van den Zeeuwschen Landbouw. «w mmrnm/mmmaMsmrmaamsuBM Turnen. Vrijdagavond had in het gymnastiek lokaal der Chr. Kweekschool te Mid delburg de wedstrijd plaats tusschen le den van de gymnastiekvereenigingen Wilhelmina (W); Medioburgum (M) en Achilles (A) om vast te stellen wie van de turnsters en turners Middelburg zul len vertegenwoordigen bij den drieste- denturnwedstrijd MiddelburgVlissin genGoes. Als tweede voorzitter van het K. N. G. V., heeft de heer W. de Graaf den wedstrijd met enkele woorden geopend en er op gewezen, dat het turnen weer vooruit gaat en o.a. bevorderd wordt door den driestedenwedstrijd; hij wenschte allen een eerlijken strijd toe en stelde voor den heer P. J. Sturm van Wilhelmina, die door ziekte afwezig was, in ieder geval als behoorende tot het zestal aan te merken, waarmede alle turners accoord gingen. Van de dames was mejuffrouw J. Pluij- mers (A) afwezig. De uitslag voor de dames was: 1. K. Vermeulen (M) 78% p.; 2. J. Simonse (M) 76 p.; 3. E. Acda (W) 68% p.; 4. A. J. Petiet (W) 68% p.; 5. E. de Jongh (W) 68% p. en 6. M. van Driel (A) 67 p., terwijl reserve is J. Petiet (W) met 66% p. Van de heeren werd P. J. Sturm no. 1 geplaatst en verder 2. W. Kransz (W) met 87 p.; 3. P. Taal (W) met 85% p.; 4. W. Louwerse (W) 84 p.; 5. P. Cappon (M) 76% p.i 6. J- Geluk (W) 67% p- en reserve G. de Pagter (W) 66% p. De heeren J. H. Koers en A. Krijger, directeur en voorzitter van Wilhelmina, hebben aan het slot de leden der jury en van de telcommissie met eenige woor den dank gebracht voor hun arbeid. PRINSES JULIANA ONTHULT MONUMENT TE WAALSDORP. Hedenochtend heeft in het militaire kamp te Waalsdorp de plechtige onthul ling plaats gehad van een monument ter nagedachtenis van de bij de gevechten te Brussel in 1830 en tijdens den Tien- daagschen Veldtocht in 1831 gevallen grenadiers en jagers, welk monument is aangeboden aan de regimenten grena diers en jagers door de reserve- en oud reserve officieren dezer regimenten. Behalve door een vertegenwoordiger van de Koningin en een vertegenwoordi ger van den minister van defensie werd deze plechtigheid bijgewoond door tal van hooge militaire en burgerlijke auto riteiten, terwijl het geheel werd opge luisterd door muziek van de Kon- Mili taire Kapel. Na een rede van kolonel Verberne en nadat allen 1 minuut stilte in acht had den genomen, werd het monumen onhuld door Prinses Juliana. Vervolgens werden eenige kransen aan den voet van het monument neerge legd, waarbij een door den commandant van het veldleger namens den minister van defensie. Tenslotte werd door de regimenten grenadiers en jagers, die eveneens de plechtigheid hadden bijge woond, langs het monument gedefileerd. OPHELDERING VAN EEN OUDE MISDAAD. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 27 op 28 Sept. 1933 Gerrit Verhoeven, toen hij met zijn meisje in een schuur achter de Hornhoeve in den IJpolder nabij Amsterdam vertoefde, door een revolverschot werd getroffen en kort daarop overleed. Nooit heeft men den dader gevonden. Er zijn thans aanwijzingen, die wellicht dezen moord kunnen ophelderen. In de strafgevaI9|®" nis te Haarlem zitten op het qogenblik twee Amsterdammers wegens rijwieldief stal. Ze hebben verklaard, dat een ze kere C. S., die thans ook wegens rijwiel diefstal te Haarlem gevangen zit, 't schot op Verhoeven zou hebben gelost. Deze S. is kort na den moord aangehouden, onder verdenking hem te hebben ge pleegd. Ook toen waren er reeds aan wijzingen, maar wegens gebrek aan be wijs heeft men S. toen na negen weken voorarrest moeten vrijlaten. Beide bovengenoemde mannen ver klaarden, dat op den morgen na den moord S. den revolver met een blikken doosje met patronen bij een vriend van hem in bewaring had gegeven. De re volver heeft S. den dag daarop weer ge haald, maar het doosje met patronen heeft hij hem laten houden. Niet we tende, wat met het doosje verder te doen, is het in de Prinsengracht gewor pen. Deze verklaringen zijn door de Haarlemsche justitie naar Amsterdam doorgezonden. Na eenige dagen is de vriend opgespoord, die de verklaringen kon bevestigen en ook aanwees, waar het doosje in de Prinsengracht was ge worpen. Niet zonder moeite is inderdaad het doosje met de patronen uit de gracht opgevischt. Met behulp van deze aanwijzingen zal de politie trachten het drama tot opheldering te brengen. 1 DE

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2