$t<wweU*te =2* GOESCHE COURANT zeldzame collectie Ornamenten BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Technisch Bureau WOLBERS Middelburg ZEELAND. möELBURG, HOTEL DES PAYS-BAS, Amsterdam BIOSCOPEN. WEER EN RW. NUMMER 290. DRIE BLADEN. ZATERDAG 8 DECEMBER 1934. DRIE BLADEN 177e JAARGANG. De Koningin schenkt f 50.000 aan het Crisisconnité. Met|60 jaar uit de school. Ontvangen Eenvoudig, mooi, degelijk. VLISSINGEN. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZËEUWSBH-VL&ARDËREN 0.D> Middelburg, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. MIDDELBUQGSCHE COURANT Jagbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen. 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct- by, vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent Naar wij vernemen is door H.M. de Koningin een bedrag van f 50.000 ge schonken aan het Nationaal Crisiscomi té, welk bedrag echter op speciaal ver langen van H- M. uitsluitend zal mogen worden besteed aan kleeding en dek king. Plannen van minister Marchant, Naar de Msb. verneemt, is de regee ring voornemens te komen tot voorloo- pige pen6ionneering van onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaar hebben be reikt, ingaande na afloop van den loo penden cursüs, waarin genoemden leef tijd bereikt is. Hel voorüoopig pensioen wordt be rekend op den voet van de pensioenwet. Dit voorloopige pensioen komt ten laste van het Rijk doordat het Rijk de bedra gen van deze voorloopige pensioenen zal storten in 't Pensioenfonds, 't Voor- loopig pensioen houdt op, zoodra volgens de pensioenswet definitief pensioen kan worden toegekend. De regeling is van tijdelijken aard en zal 5 jaar gelden. Naast dezen maatregel, welken minis ter Marchant heeft aanhangig gemaakt bij de speciale commissie van georgani seerd overleg voor het L. 0. heeft Z. Exc. aan deze commissie ook advies verzocht over een voorstel om met in gang van 1 Jan. 1935 de verhooging van wedden der onderwijzers bij het lager onderwijs ingevolge het bezit van de hoofdakte, de akten voor Fransch, Duitsch, Engelscb en Wiskunde niet meer toe te kennen, tenzij aan de bezit ters van de hoofdakte, die hoofd eener school zijn of die onderwijzer zijn met z.g.n, verplichte hoofdakte en aan de bezitters van de bijakten, die in het be treffende vak onderwijs geven. Thans verworven verhoogingen op grond van het bezit van genoemde akten blijven gehandhaafd. Naast bovenbedoelde maatregelen stelt de minister een algeheele salaris herziening bij het L-0. in uitzicht. Indien de z.g.n. voorloopige pension- neering bij de onderwijzers goede resul taten geeft, zal een soortgelijke regeling worden getroffen voor de Rijksambte naren. FOKKER VERDACHT VAN SPION N AGE! De Nederlandsche vliegtuigbouwer A. Fokker heeft gister in Griekenland een onaangenaam avontuur beleefd. Hij zou te Athene met zijn vliegtuig op stijgen, toen politie verscheen, die hem gelastte te blijven. Men had ontdekt, dat de heer Fokker een filmcamera bij zich had en onderstelde, dat hij daarmee wel eens vestingwerken of zoo zou heb ben kunnen fotografeeren; m.a.w. men verdacht hem van spionnage. De film in het toestel werd ontwikkeld en zie: er kwamen alleen maar wolken landschappen voor den dag. Toen mocht Fokker vertrekken. Bestrijding van den Colorado kever. De hypotheekbanken zullen de rente verlagen, mits de huren verder omlaag gaan. De iweede Kamer heeft gistermiddag diverse wetsontwerpen goedgekeurd, w-®; houdende bepalingen tot be strijding van den Colorado-kever. Daarna werd de behandeling van de begrooting van sociale zaken voortgezet. De heer Sneevliet (rev. soc.) drong aan op huurverlaging, behalve voor arbeiders, ook voor middenstanders en winkeliers. De heer Vos (lib.) had eerbied voor de wijze, waarop de ambtenaren van de inspectie der volksgezondheid in deza tijden hun plicht vervullen- Spr. besprak de woninghuurtoestan- den. Spr. zag geen heil in nieuwe huur- commissies. Er moet een natuurlijk aan passingsproces zijn. Spr. had vertrouwen in bet beleid van dezen minister. De heer J. terLaan (s.d.) betoogde, dat in vele plaatsen te weinig arbeiders woningen zijn gebouwd. Ingrijpende maatregelen van overheidswege zijn noo- dig. De heer Kampschoër (r.k.) ves- iigde de aandacht op de slappe hou ding jegens gemeenten, die de toepassing der vleeschkeuringswet niet béhoorlijk nakomen. Minister Slotemaker de Bruine deelde mede, dat de hy potheekbanken aan het voorbereiden zijn van renteverlaging van hypotheken, mits de huren verlaagd worden. Er moet gebouwd worden, hetzij door vereenigingen of particulieren; op de particulieren wachten zal de regeering riet- Bij afd I (werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling) zegde de hee>- A m e 1 i n k (a.r.) dat het geen tijd is voor wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering- De heer v. d. Tempel (v.d-) zegde, dat verdere subsidiebeperking de werk loosheidsverzekering in gevaar brengt- Spr. bepleitte genoemde wettelijke re geling. De heer Hiemstra (v.d) sloot zich hierbij aan. De heer K u p e r s (s.d wilde krach tiger maatregelen tegen buitenlandsche arbeidskrachten. De heer Loerakker (r.k.) betoog de, dat de verzekerings-gedachte geen geweld mag worden aangedaan. De vergadering werd hierop verdaagd tot a s- Dinsdag. (Ingez. Med.) NR.V. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, zal Dinsdagavond dr. G. Wal- lagh uit Amsterdam voor de afd. Wal cheren de Ned. Reisvereeniging een filmavond geven over de Wintersport, waartoe ook niet-leden toegang hebben DE VLIEGTUIGBOUW BIJ „DE SCHELDE". De N.R-C. meldt nog, dat de heer Slot vliegtuig-constructeur van Pander zal overgaan naar ,,De Schelde" voor den bouw van het eerste vliegtuig bij deze maatschappij. Van de firma Pander heeft-het blad tevens vernomen, dat er een combinatie iot stand gebracht is tusschen haar vliegtuigafdeeling er. de werf ,,De Schel de", waardoor het mogelijk schijnt te zijn geworden den bouw van vliegtuigen op een breedere basis te zetten dan tot dusver en hem tevens een wijder per spectief te geven. De bouw van het vliegtuig hierboven genoemd is een eer ste begin- Nog steeds ontslag. De malaise bij de Kon. Maatschappij de Schelde neemt nog steeds in omvang toe. Sedert 23 November zijn weder on geveer 200 werklieden ontslagen. De af- deeling ijzergieterij is geheel gesloten. EEN MOOI PLAN. Betreffende den bouw van 38 arbeiderswoningen. Indertijd vermeldden wij, dat de gronden aan den Poelweg, verkocht door het Burgerlijk Armbestuur te de zer stede, toegewezen waren aan nota ris Kram te Kapelle. Nader vernemen we thans, dat deze grond gekocht werd voor een paar stadgenooten wier plan het is, deze gronden bouwrijp te doen maken voor een 38-tal woningen. Dit aantal zal ge leidelijk bereikt worden. Bedoeling is het bouwen van goede en billijke arbei derswoningen. Ongetwijfeld een mooi en grootsch plan, dat opnieuw bewijst, dat onze stadgenooten niet bij de pakken neer zitten, doch hun tijd verstaan. Goed afgeloopen. Gistermiddag 4 uur is onze stadge noot de heer C. J. S. met zijn auto te gen de spoorboomen gereden van den overweg te Wouw. De botsing was zoo hevig, dat de auto geheel vernield werd. De heer S. kreeg vrij beduidende zij het waarschijnlijk ongevaarlijke verwondingen aan het gelaat. De zoon van den hr S., die mede in de auto zat, bleef ongedeerd. De hr S. werd in het ziekenhuis te Roosendaal verbonden en vervolgens naar Goes vervoerd. Dat vader zoowel als zoon zeer onder den indruk waren Een man, die zijn hartstochten niet bedwingen kan, is een stad zonder mu ren. van dit ongeval dat wel bijzonder goed af liep valt te begrijpen. DE HAVENDEMPING. Actie van omwonenden. Maandagavond zal een vergadering worden gehouden van omwonenden van de Goesche havenkom, ter bespreking van het geopperde denkbeeld om de haven te dempen. Bedoeling is: een comité te vormen, dat actie zal voeren om dit denkbeeld werkelijkheid te doen worden. Bestrating Groote Markt. Een lezer vroeg ons of het besluit van den Raad van Goes, om de Markt te bestraten, niet veel aan kracht ver liezen zal, door de benoeming var» mr. Van Dusseldorp tot burgemeester van Goes. Immers, zoo redeneerde deze le zer, mr. Van Dusseldorp was lid van het college van Gedeputeerde Staten, dat aan dit raadsbesluit zijn goedkeu ring niet wenschte te hechten! We bekennen, dat het voor den nieuwen burgemeester moeilijk zal zijn, thans voor het Goesche raadsbesluit op de bres te staan, doch anderzijds be denke men, dat de Raad de stem van de Goesche ingezetenen reeds in beroep ging bij de Kroon en zich voldoende duidelijk uitsprak. Dat be strating der Markt zeer gewenscht is, bleek ook 1.1. Dinsdag nog, toen men werkelijk in de modder baadde; ook de Kroon, en zelfs Ged. Staten zullen waar schijnlijk beamen, dat bestrating ge wenscht is, maar Ged, Staten meenden, dat de financieele positie van Goes deze uitgave niet gedoogt, en de vraag is nu slechts; zal de Kroon deze mee ning deelen. Intusschen willen we wel bekennen., dat we als bestrating voorstanders niet erg optimistisch zijn ten opzich te van de beslissing van de Kroon! De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week f 81 op gebracht. O. EN W. SOUBURG. De uitslag van de alhier gehouden étalage-wedstrijd, uitgeschreven door de Neringdoende Midden rtandsver- „Nemidso" en gehou den van 28 Nov. tot 5 Dec. is als volgt: Groep I. J. M. Deurwaarder, bakker le prijs, L, de Kam, kruidenier 2e pr. Groep II Gebr- Minderhoud, slagers le pr., C. Hendrikse, bakker 2e pr. Groep III. I. Bril, schilder le pr- Aan 24 goede be oordeelaars is een prijs uitgereikt. O. EN WEST SOUBURG. Vrijdagmid dag is op den Nieuwe Vlissingscheweg een jongen met zijn fiets in een put te rechtgekomen, en over den kop gesla gen- De jongen kreeg een hoofdwond en moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. VEERE. Onder leiding van den heer P. C. J. de Graaf uit Middelburg, heeft de Veersche muziekvereeniging „Vee re's Genoegen" Vrijdagavond een con cert gegeven in het lokaal van den heer E. Ekker, Burgemeester Huinink opende den avond en richtte een woord van dank tot den heer Ekker, die geheel gratis zijn lokaal ter beschikking had gesteld. Uit naam der vereeniging bood men mevr. Ekker een mooien mand bloemen aan. Als eerste gedeelte van het pro gramma volgde toen een viertal mu zieknummers. Na de pauze werd opge voerd een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Wie ben ik?", dat zeer ver dienstelijk werd opgevoerd. Als slot van den avond volgden nog vier muzieknummers, waarna de heer Roeting, secretaris der vereeniging, allen voor hun steun en aandachtig ge hoor hartelijk dankte. DRIEWEGEN. De Raad vergaderde Donderdag voltallig. Besloten werd één lantaarn bij te doen plaatsen in den Paulushoekschenweg. Voor de met 1 Januari 1935 vacant komende betrek kingen van Klokkenist, bode brand weer, schoonhouden en bode gemeen tehuis zullen sollicitanten worden opge roepen. De heer W. Westveer werd herbenoemd als lid van het B. A. Voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen zal wederom vrijstelling worden gevraagd. Het suppletoir kohier hondenbelasting voor 1934 werd vast gesteld met 2 honden le klasse ten be- Alle moderne comfort. Echt Holl. huiselijkheid. Kamers metjjontbijt f 4.— en f 4.50. Kamers met badk. incl. ontbijt f 6.— Restaurant. Hedendaagsche prijzen (Ingez. Med.j drage van f 4. Op het verzoek om een bijdrage van 1 cent per inwoner voor den 24-uurs telefoondienst werd we derom afwijzend beschikt. Overeenkom stig de circulaire van den minister van soc. zaken werd besloten aan de werk- loozen een kolentoeslag te verstrekken. 'S GRAVENPOLDER. De collecte ten bate van het plaatselijk crisiscomité al hier heeft 132 opgebracht. KRABBENDIJKE. Voor de betrek king 2den werkman der gemeente al hier hebben zich 37 sollicitanten aange meld. Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Ooster- Zwake, I. de Wilde, te 's Graven polder. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond is in de Ned. Herv. Kerk door den heer M, F. Dekkers, medewerker van het Rus sisch Zendingsgenootschap een lezing; gehouden over: „De geloofsvervolging in Rusland" en „Wat heeft dit tot ons te zeggen Het behandelde werd ver duidelijkt door lichtbeelden. De kerk was goed bezet. KORTGENE. Dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem trad Donderdag avond in „De Stadswijnkelder" alhier voor het Nutsdepartement „Noord-Beve land" op met het onderwerp: Vier maan den kampeeren in de Himalaja". De le zing werd toegelicht met lichtbeelden naar eigen opnamen van den spreker. BURGEMEESTER MET DE NOORDERZON VERTROKKEN. Korten tijd geleden is de burgemees ter van Overslag, de heer G. Stevens, met de Noorderzon uit zijn gemeente vertrokken, en aldaar tot heden nog niet teruggekeerd. Naar de Axelsche Grt. thans ver neemt heeft de heer Stevens eervol ontslag gevraagd als burgemeester van de gemeente Overslag. ELECTRO. Abenteuer im Südexpress. (-§-) De eene helft van deze film speelt in een trein, die door een prachtig berg landschap raast; de andere in een weel derig hotel in 'n badplaats aan de Mid- dellandsche zee, waar het groepje men- schen, dat in de avontuurlijke geschiede nis verwikkeld raakt, uitstapt, deels naar eigen vrije keuze, deels gedwongen. Een jonge vrouw, schoon, zeer schoon, her nieuwt gedurende de reis de kennis met een graaf, een Russischen graaf, die er gens in de Kaukasus een sprookjesach tig mooi kasteel bezit (naar hij zelf op- discht.) Ze wordt ook geboeid door de beminnelijke gedienstigheid van een knappen treinkellner, die haar haar wenschen uit de oogen leest en overi gens van goeie komaf is. (Hij heeft eer tijds gevaren, als scheepsofficier, maar vloog op de keien, tengevolge van een amoureus avontuur.) De jonge vrouw gaat in het restauratie-rijtuig met me neer den graaf lunchen en tijdens die lunch raakt ze op geheimzinnige wijze een kostbaar stel juweelen kwijt, welke geborgen zaten in een kistje met een ge heim slot. Eigenlijk de schuld van den graaf. Hij had de cassette onder zijn hoede zullen nemen gedurende den maaltijd, maar liet het ding, nonchalant genoeg, in het compartiment van 'le da me slingeren. Toen men in het compar timent terugkwam, was er niet meer dan<het leege kistje: de juweelen bleken spoorloos verdwenen. Natuurlijk wordt onmiddellijk de po litie gewaarschuwd.Die doet wel erg gewichtig en barsch, maar haar onder zoek levert geen resultaat op. En zoo arriveert men in de badplaats, waar de jonge vrouw, die weduwe is, zich als eigenares van een groot hotel ontpopt. De graaf stapt hier ook uit, om wat in haar hotel te logeeren en de knappe trein-kellner wordt gedwongen uit te stappen. In verband met de juweelen diefstal krijgt hij op staanden voet zijn ontslag. Geen nood echter: een half uur later heeft hij een betrekking in 't groo- Middelburg, 8-XII-'34, Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 11.8 °C (54 °F); laagste 8.6 °C (47 °F). Heden 9 h: 9.8 °C; 12 h: 10.8 °C, 4 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769,7 mm te Riga; laagste 739.2 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, wellicht tijdelijk toene mende Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 57; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 10 h 06; onder: 17 h 20. Zondag 9 Dec. Zon op: 7 h 59; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 10 h 43; onder: 18 h 49. E.K. 13 Dec. Westkapelle is 28 min. en Domburg December. Hoogwater. Laagwater Za. 8 1.50 14.12 8.23 20.42 Zo. 9 2.33 14.57 9.12 21.27 Ma. 10 S 3.14 15.47 10.01 22.13 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. December. Hoogwater. Laagwater Za. 8 S 3.52 16.11 9.21 21.43 Zo. 9 4.37 16.57 10.08 22.28 Ma. 10 5.19 17.45 10.57 23.19 te hotel. En dan kan de avontuurlijke geschiedenis, die in een trein begon in deze omgeving haar beslag krijgen. Meer dan dezen plattegrond var. de zaak mag niet verteld worden. Wie de dief is, en hoe hij ontmaskerd wordt, ga men zelf maar zien. Het verhaal is amu sant en boeiend en rammelt in tegen stelling mei vele zijner soortgenooten bijna nergens. CITY. Pappie. Menigeen zal, als hij op een goeden dag thuis komend, een klein meisje, een weesje aantreft, dat hem ter verzorging is toegestuurd, zonder twijfel wel ont- hutster kijken dan Viktor de Kowa doet. Het is nu eenmaal zoo, waarom er nog verder over piekeren? Het veroorzaakt evenmin emotie bij hem of hij tot pappie wordt gepromoveerd of dat de moppe rige en niet mak zijnde tante Anna hem standjes, verwijten en berispingen naar het hoofd slingert. Dit is karakteristiek voor „pappie". Want hij is een vlotte, prettige boy, goed gehumeurd, immer vroolijk en opgewekt; kortom een zonnige sympathieke jongen. Hij heeft een goed hart en is een kinder vriend, zooals ieder ander mensch dat is of althans behoort te zijn. Petra Unkels, het kleine meisje, kan het met zoo'n „pappie" natuurlijk best vinden. Pappie moet nog al eens geduld en verdraagzaamheid toonen, maar met een opgewekt humeur en een vriende lijken lach, bereikt hij meer dan op de erfenis, die kleine Lilly vergezelde, azende tante en groot-papa. Pappie is een joviale kerel. Z'n avon turen met de kleine Lilly zijn amusant, doch maken vaderlijk optreden nog al eens noodzakelijk. Hoe pappie dit doet is aardig om te zien. Men zal er zich zeer zeker mede amuseeren. Voor de vrijheid van zijn volk- De strijd tusschen de Indianen en de blanken is het onderwerp van deze span nende film. De blanken in deze film zijn nu niet bepaald lieve jongens. De eene steelt al harder als de ander of terrori seert de roodhuiden. Deze laatsten heb ben van dit ingestelde blanke schrikbe wind al zeer te lijden. Dan daagt de koene ruiter Richard Barthelmes op, een dappere roodhuid, die zijn volk de vrij heid zal teruggeven. Fel belicht deze film de haat tusschen de blanken en roodhuiden. De onmen- schelijke behandeling der laatsten, waar tegen Richard Barthlemes met doortas tendheid optreedt. De film behandelt dezen strijd op spannende en sensatio- neele wijze.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1