T rechtszaken, onderwijs» LANDBOUW. ZUiO-SEVELAMD. ZEEUWSGK-VLAANDEREN W.B. 'T HUIS DER OUDJES. 9 120 op 150 opcenten worden gebracht, terwijl het aantal opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting van 25 tot 40 (maximum) wordt opgevoerd. Even eens werd de hondenbelasting van 2 tot 3 per hond verhoogd. Waar de ge meentefondsbelasting het grootste ge deelte der gemeentenaren raakt en deze tamelijk zwaar is, wenschten B. en W. niet tot verhooging over te gaan. Er wor den momenteel geheven 45 opcenten. Men moet vooral bedenken dat het vol gend jaar het Rijk er 25 voor zichzelf op- eischt, zoodat wanneer de gemeente er bijv. nog 20 zou opleggen, men voor het dubbele aantal opcenten komt van thans. De totale inkomsten van den ge wonen dienst bedragen 16.990, de uit gaven zijn hieraan gelijk, met een post onvoorzien van f 1039. De kapitaal- dienst geeft een batig slot van 28. Een en ander werd goedgekeurd. Bij de rondvraag meende de heer H. M. van de Putte te moeten te rugkomen op het reeds in een vorige vergadering ter sprake gebrachte punt omtrent den toestand van den Wesl- hoekweg, welke een ware modderpoel is. De voorz. antwoordde, dat hij om steenen gestuurd had, maar dat deze op een verkeerde plaats waren gedepo neerd. De heer v. d. Putte oordeelde, dat er een auto met koolasch aange voerd zou moeten worden, dan zou de weg behoorlijk kunnen worden bereden. Spr. beweerde dat de weg slechter is dan ooit te voren. De heer J. de Visser meende ech ter, dat de weg momenteel is, zooals hij 6 en 15 jaar terug was. De v o o r z. zeide, dat een voer fijn geslagen brik in den weg gebracht moet worden en dan met oude koolasch ge mengd. De heer J. de Pagter had klachten ontvangen over den toestand van den weg naar Welzinge. De v o o rz., die zelf een onderzoek ingesteld had, was het met deze klacht volkomen eens en deel de mede, dat er het volgend jaar scher per politietoezicht moet zijn. Vervolgens vroeg de heer J. de Pa g- t e r of de schouwing over voetpaden en kunstwerken reeds heeft plaats ge had; het voetpad van Gebr. Cevaal was n.l. niet te begaan. De voorz. ant woordde bevestigend en deelde mede dat allen die een aanschrijven gehad hebben, tevens hierin vermeld vonden, dat, indien bij herschouw de paden en kunstwerken niet in orde zijn, proces verbaal zal worden opgemaakt. De heer Cevaal vroeg nog, of de beplanting van den Ritthemschen straatweg nu doorgaat of niet. De voorz. antwoord de hierop dat bij het ter sprake brengen van dit punt zich niemand tegen het voorstel uitsprak, dat het dientengevol ge dus aangenomen was. Daarna wensch- te de heer Cevaal alsnog tegen het voorstel te hebben gestemd. O. EN W.-SOUBURG. De speldjesdag ten bate van het Plaatselijk Crisiscomi té heeft alhier op Sinterkiaasdag opge bracht 47. BORSSELEN. Woensdag heeft de hr. H. de Priester wegens het bereiken van den pensioengrechtigden leeftijd onder groote belangstelling afscheid genomen als hoofd van de school alhier. Des mor gens had het afscheid van de leerlingen der school plaatsgevonden- De oudste leerling sprak het scheidend hoofd toe en bood hem namens alle kinderen een mooie bloemenbak aan, gevuld met le vende planten. De leerlingen zongen hun scheidenden meester een afscheidslied toe, 's M.ddags vond het officiëele scheid plaats in tegenwoordigheid het voltallige gemeentebestuur, hoofdbestuurslid van het N.O.G., af. van het den tiën, zoude kunnen worden geïntrodu ceerd, van oordeel waren, dat zulks be- kwamelijk zoude kunnen geschieden: om voor eerst, met betrekking van hel tegenwoordige, te arresteeren zeker ontworpen Reglement, hier onder ge- insereerd: I Zal een ygelijk, binnen den tijd van agt dagen na de bekendmakinge dezes, zig binnen voornoemde Hui ze metter woon effectivelijk moe ten begeven; zullende bij faute van dien aan hem geen eten, drinken, of andere noodwendigheden wor den gedistribueerd. II Zal niemand zig onderwinden, di- rectelijk of indirectelijk, ee.iige portiën van Eten, Drinken, Turf, of andere dingen, hoe genaamd, buiten het Huis te dragen, doen of laten dragen, veel min te verko pen, op de boete van vijfentwintig guldens, ten profijte van voornoem de Huize, (volgens hunne eigenhan dige verbintenis) telkens te ver beuren; veel min om het zelve te mogen uitgieten, ofte weg goyen, op de boete van f 100 ydere reis, de eene helft ten profijte van den Huize, en de wederhelft voor den genen, die de calange zal doen; on- vermidert de actie die den Heer Baillin, ofte Pagters der Gemeene Middelen tegen de zodanige, als Fraudateurs zouden willen institu- ëren. III Niemand zal vermogen zijne portie te laten oplopen, maar 't geene hem aanbedeeld wordt daaglijks zelfs moeten aanvaarden en ook heer Spinnaay, het bestuur van de afd, Borsselen van „Volksonderwijs", het personeel der school en verschillende genoodigden. De heer De Voogd heette alle aanwe zigen hartelijk welkom en herinnerde in zijn rede aan het vele, dat de heer De Priester in zijn bijna 45-jarigen onder wijzersloopbaan voor het onderwijs in het algemeen en in het bijzonder voor het onderwijs in Borsselen heeft gedaan. Namens het personeel der school bracht hij den heer De Priester dank voor de aangename samenwerking en hartelijke vriendschap, die het steeds van hem mocht ondervinden. Hij wenschte hem nog vele jaren welverdiende rust toe en bood hem namens het personeel een blijvende herinnering aan dezen dag aan. Nadat de aanwezigen een kopje thjee hadden genoten, sprak de burgemeester van Borsselen namens den Raad en bood den heer De Priester een blijk van waar deer ng aan. Hierna nam de heer Spin naay het woord namens het N.O.G. Hij sprak zijn waardeering uit voor het vele werk, dat de heer De Priester voor het N.O.G. heeft verricht; spr. hoopte, dat hij nog vele jaren zijn krachten zal wil len en kunnen geven aan het N.O.G. en zijn mooie instellingen. Ook namens de afd, Borsselen van „Volksonderwijs", waarvan de heer De Priester secretaris is, en namens de oud-leerlingen werden woorden van dank gesproken en stoffe lijke blijken van waardeering aangebo den. De heer De Priester beantwoordde de sprekers kort en dankte alle verdere aanwezigen voor de talrijke bewijzen van sympathie. Overleden. AARDENBURG. Het zoontje van den arbeider V., dat door een klap van een paard in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Brugge werd vervoerd, is aldaar overleden. AARDENBURG. De H.B.S.er A. M„ kwam tengevolge van het remmen van een voorrijder van zijn fiets te vallen, waardoor zijn pols is gebroken. Na bij dr. Buskop te Oostburg te zijn verbon den, kon hij naar Aardenburg vertrek ken. SCHOONDIJKE, De winkelweek al hier gehouden van 28 Nov. tot 5 Dec. eindigde gisteravond. De winkeliers kunnen tevreden zijn, het is een waar succes geworden. De geheele week was het druk in dé straten, vooral verleden Zaterdagavond toen het meisjeskoor een zanguitvoering op de Markt gaf. Sint Nicólaasavond reed de Sint door het dorp, gevolgd door het muziekgezel schap. Men kon over de hoofden loopen, om zoo te zeggen. SLUIS. Woensdag werd het Sint Ni- colaasfeest alhier op de bekende wijze gevierd. Een oogenblik voor de boot aankwam, viel een fiksche regenbui, maar toen de boot aan had gelegd, scheen het zonnetje weer. De kinderen waren een beetje bang, want een der zwarte knechts had de vuist dreigend tegen hen uitgestoken. De Sint had ech ter een minzaam lachje voor ieder over, zoodat de angst spoedig als sneeuw voor de zon verdween. Als uitzondering vao de vorige feesten was voor een der Pietermannen een ezeltje beschikbaar. Verder verliep alles op de gewone wijze. Met muziek voorop ging het in optocht door de gemeente, waarna de uitdeeling plaats vond. SLUIS De uitslag van den winkel wedstrijd van den heer Osc. Batselaere alhier, die onder toezicht van de plaat selijke politie plaats vond luidt; le prijs: bed met toebehooren den heer Schram alhier; consumeren, of zoo niet in staat mogten zijn zoo veel te gebruiken, zulks declareren en 't overschie tende gedeelte als dan in de Kern ken, of zoodanige andere plaats, daar de uitdeeling geschied laten berusten. IV Zal niemand vermogen een ander om zijne portie te zenden maar gehouden wezen, dezelve in eige ner persoon, telken reize, op den bepaalden tijd te verzoeken; wor dende alleenlijk gepermitteert door ziekte of andere lichaamszwakhe den, daatoe een ander te gebrui ken, mits binnen den Huize wonen de, of aan den Vader ende Moeder, ofte andere Opzienders en Be dienden, bekent zijnde voor zoda nige Luiden, die van deze Conces sie geen misbruik zullen maken. Des zal zig niemand verstouten, bij afwezigheid, 't zij buiten de Stad zijnde, ofte bij zijne vrienden al hier etende, een ander om zijn aan deel (onder wat voorgeven zulks ook zoude mogen zijn) te zenden, op poene van te verbeuren de boe te, hier voren bij het tweede arti- cul gestatueert. V Zal het aan geene der oude-Man- nen ofte Vrouwen geoorloofd zijn iemand bij hun ten eten te noodi- gen, veel min die te logeren; zul lende eeniglijk bij ziekte ofte toe vallen, aan de naaste Vrienden het oppassen gepermitteert worden, en zulks wel onder zoodanige be palingen, als in bovenstaande ar- j ticul is vermeld. 2e prijs: pluche tafelkleed een inwo ner uit Aardenburg; 3e prijs: wollen deken de heer F. van Hoorweder alhier; 4e prijs: heeren pull-over de heer Ch. de Meijer, alhier. IJZENDIJKE. De timmerman v. W. werkzaam aan het pakhuis van T., waar van onlangs de zolder bezweek, viel van een hooge stelling. Hij kwam met den rug op een ladder. De ruggegraat werd ernstig gekwetst. Hij is naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. Met z'n vriendelijken voortuin aan de stille Heerengracht ligt het Huis, waar menig oudje 'n mooien tijd heeft doorgebracht, 't Is zoo'n heel aparte wereld, 'n Wereld uit den ouden tijd, ouwe menschen ouwe praatjes en een hoop gezelligheid. Bonte vaasjes op de schouwtjes, bloempjes, plantjes voor het raam, bakje koffie, babbelaartjes, knusjes leeft men er tesaam. Zie ze snappen, zie ze grappen, 's morgens vroeg tot 's avonds laat, pijpje rooken, kousje stoppen, tot de bel voor 't slapen gaat. Eigen huisje, eigen haardje, op zijn tijd z'n droog en nat. Velen dezer ouwe luidjes hebben 't nooit zoo mooi gehad. 't Oude Huis der oude menschen, 't Huis van kalmte, rust en vrêe, 't Huis-der-laatste-levensjaren viert een heel mooi jubiïé 't Bracht reeds honderdvijftig jaren milde, warme zonneschijn. Moge het nog lang na dezen 'n lieve, kalme rustplaats zijn. Lange Jan, Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van verkeersbepalingen. A. P., Koudekerke; C. F-, Hansweert; J. H. de M., Kruiningen, ieder f 3 b. s. 3 d-h.; M. Z„ te Goes f 15 b. s. 10 d.h.; M. H. W„ Wissenkerke; G. J. v. d. H., Bergen op Zoom, ieder f 5 b- s. 5 d.h.; J. D„ Kruiningen; J. B„ Aagtekerke, ieder f 3 b. s. 3 d.h.; A. W., Koudekerke f 3 b. s. 2 d.h,; W- V., Goes f 10 b. s. 5 d.h.; J. N-, Middelburg f 2 b. s. 2 d.h.; P, G. V., Ovezande; A. H-, Westkapelle; M. v. K., Wemeldinge; A- P., K., Wissen kerke; J, A., Kortgene; J. L„ Oost- en West Souburg; J- B., Ossendrecht f 5 b. 's. 5 d.h.; L. W„ Middelburg f 1 b. s. 1 d-h; K. v. d. B., Vlissingen f 2 b. s. 2 d.h; J. S., Middelburg 2 maal f 2 b. s. 2 d.h., voor iedere boete; C- F. H., Wis senkerke f 10 b. s, 5 d.h.; openbare dronkenschap: J, K., 's Heer Arendskerke f 15 b. s. 15 d.h.; loopen over een anders grond: A. M. Schore 5 b. s. 3 d. h.; gedurende den tijd dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in dien winkel iemand bedienen: M. J. S, v. d. S. huisvrouw A. v. W., Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.; handelen in strijd met een voorwaarde als bedoeld in de Landbouw-Crisiswet (art. 11 Crisis-Akkerbouwbesluit: H. K., Middelburg 2 b. s. 2 d. h. met ver beurdverklaring der inbeslaggenomen aardappelen; A. A., Meliskerke 25 b. s. 10 d. h.A. F. G„ Middelburg 15 b. s. 10 d. h.; A. K., Oudelande, J. T., 's- Heer Abtskerke, L. F., Middelburg ieder 5 b. s. 3 d. h.; W. N-, Kruiningen 0.50 Waarop zijnde gedelibereerd, zijn Heeren Regerende en Oud-Burgemees- teren, voor hunne genomene moeyte, en den Pensionaris, voor 't gedaan rapport bedankt. En heeft de Vergaderinge goedgevon den vorenstaande ontworpen Reglement te approberen, en in eene Resolutie te converteren; waarvan aan allen en een iegelijk, die zig in het Oude-Mannen Vrouwenhuis bevindt, tot hunne narig- ting kennis zal worden gegeven." Hier hebben wij dus de instelling, waaruit ons tegenwoordig Oud Mannen- en Vrouwenhuis is voortgekomen. Ge leidelijk werd alles geregeld en verbe terd. „Bestuurders waren er tevens op bedacht de ledigheid te veranderen in ar beidzaamheid", door diegenen der ver pleegden, welke er de kracht toe had den, hunnen tijd met nuttig handwerk te doen doorbrengen. Men besloot dan ook spoedig de vrou wen aan het spinwerk te zetten, terwijl mep de mannen vlas liet hekelen of net- terf breien. Dit werk gaf echter al spoe dig aanleiding om te klagen over plaats gebrek, want de ..armhuiskens" boden voor deze werkplaatsen niet de noodige ruimte. Onbegrijpelijk klinkt in onze ooren de groote snelheid waarmede de sladsre- geering de wenschen van Bestuurderen vervulde. Slechts eenige be^prekingten zijn er noodig en men krijgt van het Stedelijk Bestuur opdracht een huis te I bezichtigen, dat vroeger bewoond was door dr. Lucas de Wolff en thans te koop b. s. 1 d. h.; M. V., 's-Heer Arendskerke 3 b. s. 3 d. h.; Wi v. d. E„ Goes f 1 b. s. 1 d. h.; B. B., Oost- en West-Souburg 3 b. s. 3 d. h.; J. M„ Oost- en West- Souburg, P. de K., Koudekerke ieder 2 b. s. 2 d. h.; C. B., Oudelande, M. d. D„ Nisse ieder 3 b. s. 3 d. h.; J. P, Oudelande 5 b. s. 3 d. h.; P. M., Rit- them 15 b. s. 10 d. h.; W. K., Mid delburg 10 b. s. 4 d. h.; als schipper niet voorzien zijn van de voorgeschreven reglementen: Ch. de S.. Gent gedomicilieerd, 2 x 1 of 2 x 1 d. h.; niet den naam van den schipper op een der buitenzijden van het schip aan gegeven hebben: Ph. Z., gedom. Goe- dei\v^,h'of 5 d. h„ H. M., gedom, te Willmich (D.), J. W. M., gedom. 's- Gravenmoer, D. V., gedom. Groningen, ieder 3 of 3 d. h.; venten zonder vergunning: A. G. N. A. B,, gedom. Haarlemmermeer, A. de S„ Beverwijk, ieder 2 of 2 d. h.; te Goes als liedjeszanger zijn bedrijf uitoefenen zonder vergunning: E. H. F. W., gedom. 's Gravenhage, 0.50 of 1 d. h.; idem als muzikant: J. R„ Groote broek, f 0,50 of 1 d. h. Kantongerecht Oostburg. Veroordeeld wegens: op den spoorweg loopen: A. J. de C., te Aardenburg 5 s. 5 d. h.; op den spoorweg rijden: H. G. C., te Maldegem 2 s. 2 d. h.; rijden met voertuig met te korten dis sel: J. E. de S., te Oedelen 5 s. 5 d. h.; rijden met voertuig waarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan: A. L., te Sluis 5 s. 5 d. h.; in de open lucht binnen 45 m van den weg een vuur branden: J. Ie G., te Zuid- zande 0.50 s. 1 d. h.; openbare dronkenschap: J. de V., te Yzendijke 15 s. "10 d. h.; op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige maatrege len ter voorkoming van schade te heb ben genomen: J. v. d. W., te Biervliet 3 s. 3 d. h.; loopen op verboden grond: L. v. D., te Groede vrijspraak; rijden met motorrijtuig zonder ver licht achternummer: P. D„ te Oostburg 2 s. 2 d. h.; L. de W., te Oostburg 5 s. 5 d. h.; L. M. de L., te Schoondijke 5 s. 5 d. h.; J. P. du B., te Groede f 2 s. 2 d. h.; onder invloed van drank met rijwiel rijden: K. G. de B., te Eede 20 s. 20 d. h.; C. S., te Aardenburg 15 s. 15 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijs: O. J. de G., Waerschoot, P. S- v. L., Mariakerke, ieder f 3 s. 3 d.h.; met rijwiel rijden zonder licht: R. D„ St. Jan in Eems, f 5 s. 5 d-h.; met bakfiets op rijwielpad rijden: E. v. d. V., Waterland-Oudeman, 1 s. 1 d. h.; rijden met motorrijtuig zonder twee krachtige remmen: L. de P., Terneuzen, 3 s. 3 d. h.; met motorrijtuig links houden in een bocht: A. C. S., Hoek, 15 s. 10 d. h.; met rijwiel links houden: R. M., Mid delburg (B.j, 3 s. 3 d. h.; met motorrijtuig links houden: P. B„ Middelburg, 5 s. 5 d. h., C. N. J. v. v. d. M., Knocke, 2 s. 2 d. h., H. v. R., Oostburg, 5 s. 5 d. h., N. L. K. O., Goes, 10 s. 5 d. h., J. N. C. B„ Breskens, 5 s. 5 d. h., C. J. de Z., Zuidzande, 5 s. 5 d. h., D. L. v. D., Vlissingen, 5 s. 5 d. h. rijden met motorrijtuig met te hoo- gen wieldruk: A. J. de S„ Sluis, 5 s. 5 d. h.; rijden met niet-ingeschreven motorrij tuig: A. P. v. d. B„ Waerschoot, 5 s, 5 d. h., O, J. de G., Waerschoot, 2 s. 3 d. h., P. J. v. L„ Mariakerke (B.), 2 s. 2 d. h.; rijden met motorrijtuig zonder spie staat. Het stond op de Heerengracht, Deze bezichtiging geschiedde in 1780, de koop werd spoedig gesloten en een jaar later 28 Mei 1781 werd met den bouw een aanvang gemaakt. Drie jaar later was de arbeid voltooid en zoo zegt de Kroniekschrijver: „de stad Middelburg was een sierlijk* gebouw rijker geworden, dat met den tuin een trotschen en aangename indruk maakt". Men moet hierbij evenwel be denken, dat het woonhuis van de Wolff aan de Heerengracht was blijven staan om dienst te doen als werkhuis voor het spin- en breiwerk; wanneer de afbraak heeft plaats gehad, vermocht ik niet te vinden. De inrichting is in hoofdzaak dezelfde gebleven; oordeelkundig en regelmatig in twee vleugels verdeeld. Beneden in de eene vleugel het woon huis van Vader en Moeder, de keukens en provisiekamers en de Regentenka mer; in de andere vleugel de mannelijke bevolking; boven werden de Vrouwen gehuisvest. In October 1784 vond de ver huizing van de „Armehuiskens" naar „het Paleis" aan de Heerengracht plaats. Het bestaan van het Armziekenhuis aan de Penninghoek had dus 36 jaar geduurd. Zonder dat ons veel bijzonderheden omtrent de wederwaardigheden van het gebouw bekend zijn, mag wel worden aangenomen, dat het moeilijke tijden heeft doorleefd; o.a. den Franschen tijd- Hiervan valt aan te stippen, dat in 1811 de verschillende inrichtingen werden vereenigd in een „Commission des Hos-, pices", waarvoor in 1815 in de plaats komt: „Het College van Regenten over gel: P. v. d. W., Aardenburg, 2 of 2 d. h.; rijden met motorrijtuig zonder hoorn: C. V., Cadzand, 3 s. 3 d. h.; rijden met voertuig zonder licht en zonder reflector: J. I. L., Zuidzande, 6 s. 6 d. h., D. R., Zuidzande, 6 s. 6 d. h.; rijden met voertuig zonder licht: I. L., Zuidzande, 5 s. 5 d. h„ M. C. B., Oost burg, 5 s. 5 d. h.; met rijwiel rijden zonder rem: A. de C. te Maldegem f 5 s. 5 d.h., C. A. te Westkapelle (B) f 5 s. 5 d.h.; rijden met rijwiel met lantaarn waar van de zijglazen gekleurd licht uitstra len: M. R. T. de L. te Moerkarke fis. 1 d.h.; rijden met rijwiel zonder licht en zon der reflector: D. B. te St. Laurens f 5 s. 2 d.h. en f 2 s. 2 d.h.; rijden met rijwiel zonder ref ector. H K. te lJzendijke f 2 s. 2 d.h., M, H. P, M. T. te Le ivt.ii f 1 s, 1 d.h.; rijden met rijwiel zonder licht: R, D. te St. Jan in Eems f 3 s. 3 d.h., A. P. v. H, te lJzendijke f 5 s, 5 d.h., A. v, H. Ie St. Kru s f 5 s. 5 d.h., Pa. V. te Oostburg f 1 s. 1 d.h., R. C. te St. Baefs f 5 s. 5 d.h.; loopen op verboden grond (de land en losplaats van de tram tegenover de v/ielerbaan te Oostburg): R. R. M. te Aardenburg en A. J. L. te Aardenburg, ieder f 3 s. 3 d.h. Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorloopig machinistendiploma de heer F. Cornelisse, leerling van den machi nistencursus verbonden aan de Am bachtsschool te Middelburg. Geslaagd voor het voorloopig ma- chin'sten diploma, de heer W. Evertse, leerling van de de Ruijterschool te Vlissingen. DE TOEWIJZING VAN KALVEREN VOOR 1935. En de afneming van runderen. De Veehouderijcentrale meldt het volgende: Zooals reeds werd medegedeeld heeft het in de bedoeling gelegen ten aanzien van het seizoen 1935 een voorloopige toewijzing van kalveren gelijk aan on geveer de helft der toewijzing 1934, te doen plaats hebben. Teneinde de veehouders zooveel mo gelijk gelegenheid te geven onder hun kalveren selectie toe te passen, is thans wijl de verwachting mag worden ge koesterd, dat de definitieve toewijzing, welke in het vorige seizoen pas in Juni bekend kon worden gemaakt, voor dit seizoen reeds betrekkelijk kort na 1 Januari a.s. zal kunnen wordeh vastge steld, besloten niet tot bovenbedoelde voorloopige toewijzing over te gaan. Indien een veehouder bij de definitie ve toewijzing slechts gedeeltelijk of in het geheel geen gebruik zal hebben ge maakt van de hem geboden gelegenheid tot levering aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale, zal de definitieve toe wijzing voor 1935 worden verminderd met het aantal dieren, dat door hem, ondanks de na 1 November 1934 gebo den gelegenheid, niet zal zijn geleverd. Voor zoover op 1 Februari 1935 de helft (naar boven afgerond) van het aan tal te leveren runderen niet ter levering is aangeboden, zal aangenomen worden, dat men het aantal runderen, dat minder dan deze helft is opgegeven, niet de Godshuizen". Veel later, in 1864, werd door het Ge meentebestuur besloten ook een colle ge van Regentessen aan te stellen om toezicht te houden op de huishoudelijke zaken van dit Huis en het Weeshuis. Van 1856 af werd de naam „Oude Man nen- en Vrouwenhuis en Arme Zieken huis" vervangen door „Oud Mannen- en Vrouwenhuis". Ik zou U gaarne nog iets vertellen omtrent het leven der Verpleegden in het Huis, een leven, dat uiteraard arm aan afwisseling en rijk aan eentonigheid moet zijn geweest. Het gebouw, dat on danks zijn bijnaam „Gracht-Paleis" reeds van buiten zich door strenge ge stichtsstijl kenmerkt, gaf van binnen een somber interieur te zien. Denk U de te genwoordige frissche kleuren met een overvloed van lucht en zonneschijn te genover den vroegeren toestand: zwart geteerde muren, kleine schuiframen, waardoor men geen of althans zeer ge brekkig uitzicht had en goede luchtver- versching onmogelijk werd. En vroeger bedsteden en kribben in de slaap- en ziekenzalen; nu zijn deze weggebroken en door ledikanten Ver vangen.. De bewoners? Ook voor hen was het leven niet aanminnig of lieftallig; zij stonden onder de tucht van strenge „or donnantiën" en werden, voor zoover zij daartoe in aanmerking kwamen, aan werk geholpen. „Arbeidstherapie", zou men het tegen woordig noemen. En ofschoon dit een vraagstuk is, dal'

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6