m ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN VUSSBNGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. 0. EN W. SOUBURG. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. De 1 50-jarige. AMSTERDAM, 7 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden Ned. 31 1000-4 101%—102 Ned. 33 1000-4 101%—102 Ned. 34 1000-4 101%—102 Certificaten-3 9191 O. Indië 34 1000-4 100%—100.% Denemarken Oblig. 1926-5 96%—96% Duitschl. 100-7 26%— 26% Engeland 1960-90 4 73% Zwitserl. oblig. '24-5 98—98 Zwits. Staatssp. 1927-4% 100100 Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100100%. 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100%. Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24%. A Amsterd. Bank 104%105 C Rott. Bankver. 83 A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn A. 126% A Pref. Jurgens A 9898 A Ned. Gist- en Sp.fabr. 403404% A De Schelde N.B. 12%—13% A Ver. Papf. v. Gelder 3939% C Am. Car Foundry 11%11%. A Am. Smelt Ret. 22%—22%. C Farbenind. I.G. 48%48%. C Stand. Brands 11%12%. C U. States St. C. 23%—23%. C North Am. Cy. 8%—8%. A Born. Sum. H.M, 127%126% A Linde Teves en Stokv. 5757, A Ned. Wol Mij. 68%69. A Singkep Tin M. 7776% A J. C. Japan Ln, 23—22% A Rotterd. Lloyd 28%28% A S. M. Nederland 28%—28% A Amst. Thee C.M. 4040 verbaal op tegen den leurder J, M., we gens openbare dronkenschap. Naar men ons mededeelt zal Vrij dag 14 December a.s. het „Zuid-Beve- landsch a Cappella Koor" een uitvoering geven in het Schuttershof. Tevens zal dezen avond het bekende Meisjeskoor „Melodia", onder leiding van haar directeur den hr. Tamminga, enkele nummers doen hooren. DE KERSTINZAMELING VAN DE PERS. Met betrekking tot de Kerstinzame ling, uitgaande van „De Nederlandsche Dagblad-pers" en „De Zeeuwsche Pöts", vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat de ingezamelde bedragen alleen worden aangewend voor de plaats waar de gever van het bedrag woonachtig is; tenzij de gever nadrukkelijk verklaart, dat zijn gave voor een met name te noemen gemeente dient. Alle aldus ingezamelde bedragen wor den aan de burgemeesters der gemeenten ter hand gesteld, die de gaven onder degenen die daarvoor in aanmerking komen, zullen verdee- len. Het Zweedsche pantserschip „Os car II" is hedenmorgen uit Nieuwediep vertrokken, met bestemming V 1 i s s i n- g e n. VEERE. Ter reclame heeft de P.Z.E M. zich bereid verklaard op den avond van den 14 Dec. het stadhuis van Veere door middel van floodlight te belichten. Wij herinneren ons, dat zulks ook geschied de op den avond van Woensdag 3 Sept. 1930, ter gelegenheid van den 50sten jaardag van H.M. de Koningin, waarbij het fraai stadhuis zich zoo wonderschoon tegen den donkeren hemel afteekende. VEERE. Bij het agentschap der ar beidsbemiddeling alhier stonden ultimo November 16 personen als werkloos in geschreven. KRUININGEN. Donderdagmiddag ar riveerde St. Nicolaas in vol ornaat in de gem. fröbelschool voor zijn jaarlijksch bezoek na een rondrit in open rijtuig door de geheele gemeente gemaakt te hebben. In de school was de spanning groot onder de kleinen, die onder lei ding der onderwijzeressen keurige spel letjes uitvoerden, waarvoor hun allen een rijke belooning werd uitgereikt door den goeden Sint en zijn knecht. De groo- te gymnastiekzaal was overvol belang stellende ouders en familie. Van een onbekende werden aan het Tehuis voor ouden van dagen 2 tulban den en een pond boter gezonden met de boodschap „Van St. Nicolaas voor alle bewoners van het tehuis", hetgeen dankbaar werd aanvaard. Een prachtig voorbeeld ter navolging. WAARDE. Donderdagmorgen werd aan de openbare school en aan de school voor Oud-Gereformeerden, na mens Sinterklaas, door diens knecht een pak geschenken afgegeven. Te half twaalf togen de schoolkinderen met blij de gezichten huiswaarts. Die Sinter klaas, heeft ook hier weer louter, be doeld, om onze kleinen eens te verras sen Geslaagd voor het diploma electri- ciën bij het Instituut Asso te Arnhem, de heer H. Bliek Fr.zn., te Arnemui- d e n. Aan de Leidsche Universiteit is he den bevorderd tot arts, de heer F- J. J. Lambooij te Vlissingen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. 7 Dec. 1934. Al geeft het benoemingsbesluit den len December aan als datum, dat verandert niets aan het feit, dat Goes eigenlijk eerst nu pas zijn nieuwen bur gemeester heeft. Want wat de bevesti ging bij een predikant, de beëdiging voor den troep voor een officier is, dat is de installatie in openbare raadsvergadering voor den nieuwen burgemeester. Daar mede stelt hij zich in feite aan het hoofd van den staf, daardoor wordt de theore tische benoeming pas een zichtbaar feit, gesymboliseerd in het tooien van den nieuwen burgervader met den zilveren keten van zijn ambt. Zoo hebben wij dan gisteren het voor malig lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, mr. R. M, van Dusseldorp, met den ambtsketen omhangen, zien plaats nemen in den voorzitterszetel van den Raad van Goes, waarin zijn voorganger, de heer Hajenius, zoo lang op de hem eigen wijze den moker des gezags han teerde. Oud-burgemeester Hajenius, die voor de installatieplechtigheid was over gekomen een beau geste zal toch wel even z'n eigen oogen moeilijk kun nen hebben gelooven, een ander op den troon te zien zitten Het is wel een merkwaardige figuur, dat een lid van Gedeputeerde Staten burgemeester in zijn voormalig ambts gebied wordt. Maar zonder twijfel brengt dit voor Goes groote voordeelen mede. Immers, hier is nu een man aan het hoofd gesteld van een gemeente, welker nooden hij door zijn vorige werkzaam heid door-en-door kent. En Goes krijgt een burgemeester, die niet alleen klokjes heeft hooren luiden, maar die ook alle klepeltjes weet te hangen. Met den Raad zal burgemeester Van Dusseldorp het wel kunnen vinden. Hij is een breed-geschoold politicus, die in de Staten ruime ervaring, verre buiten de partijgrenzen, heeft opgedaan. Hij is geen scherpslijper, en de Raad van Goes streeft er evenmin naar, de uitersten te gen elkaar op te zetten dus dat zal zeer wel gaan. Voor de vergissing, dat beknoptheid van behandelingswijze en soberheid in de redevoeringen aange zien zouden worden voor onvoldoende belangstelling of gebrek aan kennis van zaken, zal burgemeester Van Dusseldorp zeker door zijn menschenkennis behoed worden. We zullen ons niet verdiepen in den dieperen zin van de door den nieuw-be- noemde tot den Raad gerichte woorden: „Het strekt U tot eer, dat nog niet in Uwe vergaderingen een veelheid van woorden moet dienen om een gebrek aan inhoud van het gesprokene te dek ken." Wij zijn er echter van overtuigd, dat deze zinspeling doelt op gemeenten buiten Zeeland Zooals burgemeester Van Dusseldorp aan het einde van zijn intreerede reeds zeide heeft het aanvaarden van zijn nieuwe functie hem gedwongen zich, in de naaste toekomst, terug te trekken van een terrein, waarop hij zich tot dus verre veel en met volle overtuiging en liefde bewoog. Dit beteekent natuurlijk het laten va ren van de groote politTelc. Het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten is, naar men weet, volgens de wet onvereenigbaar met dat van bur gemeester; de heer Van Dusseldorp is dus Gedeputeerde-af. Naar wij verna men, zou hij zich echter, na afloop van de loopende zittingsperiode, ook niet meer beschikbaar stellen voor het lid maatschap van Provinciale Staten, ter wijl het eveneens het voornemen van Goes' nieuwen burgemeester zou zijn, de vooraanstaande plaatsen, welke hij tot dusverre in zijn politieke partij be zette, op te geven. Tenslotte een woord over het poli tieke aanzicht van de auaestie. Dat Goes niet wederom een liberaal tot burgemeester zou krijgen, sprak van zelf voor wie de regeeringsformule ter zake kent: een man uit de grootste par tij ter rechter- of ter linkerzijde, naar mate de Raadsmeerderheid rechts of links is. A Houth. Alberts 22%22%. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 10%10%. C Union Pac. Rr, 67 C Int. Nickel Cy. 14% Duitschl. '30 1000-5% 26% A Koloniale Bnk. 32%33. A N.I. Hbk. 1000 59—58%. C Ned. H. M. 1000 35 A Alg. Kunstz. U. 33%33%. A v. Berkels Pat. 3333%. C Calvé-Delft 42%41%. A C. Suiker Mpij. 3332%. A Ned. Ford A.M. 230230. A Philips Gem. B. af. .218%218-17 C Unilever 72%—72%-%. C Anaconda Cop. 6%7%-7%. C Bethlehem St. 19%19%-%. C Kennec Copper 10%11%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 176%—175% A Kon. Pter. Mpij. 134%—131%-32 C Contin. Oil Cy. 1110%-11 C Shell Union O.C. 4%—4% Een gevolg van deze politieke mu tatie is nu echter, dat het geheele col lege van burgemeester en wethouders in Goes thans rechts is, zoodat dus elke linksche invloed daarin ontbreekt. Van de 15 Raadsleden behooren ecnier 5 tot de linkerzijde: 3 liberalen en 2 soc.-democraten. Indien en voorzoover men aanneemt uat een college van B. en W. min of meer, in zijn politieke samenstelling, een evenredige afspiege ling van den Raad moet zijn, dan vraagt deze toestand om herziening. De rechterzijde van den Middelburg- schen Raad acht den toestand in Mid delburg te dezer zake onjuist. Wij on derschrijven dat, van politiek standpunt bezien, en met volkomen waardeering van de persoonlijke qualiteiten der samenstellende personen van het Mid- delburgsche college van B. en W. Een ieder weet echter, dat de samenstel ling van het Middelburgsche college van B. en W. een protest van de linkerzijde van den Raad was tegen zekere kop pigheid der rechterzijde. Een accepta bele rechtsche tweede wethouder wiide links daar ter stede gaarne mede be noemen. Welnu: zoo goed als het in Middel burg, van politiek standpunt bezien dan, niet heelemaal klopt, zoo klopt het au in Goes ook niet heelemaal met het college van B. en W. Alleen kan hier niemand het helpen. Maar wel meenen wij, dat een ver standig en wijs gemeentelijk politiek beleid te Goes vordert, dat de „link sche" gedachte te gelegener tijd, doch in een niet al te verre toekomst, meer in het dagelijksch bestuur der gemeente tot uiting kome. In hooger beroep. De Officier van Justitie te Middel burg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank aldaar van 30 Nov., waarbij J. P. C. de W„ 24 jaar, arbeider te Oudelande, wegens oplichting is veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 December 1934. De volgende vonnissen werden uit gesproken: overtreding verordening op de win kelsluiting: F, B. den B., 50 jaar, winke lier Middelburg, bevestiging vonnis van den kantonrechter, schuldigverklaring zonder oplegging van straf; overtreding motor- en rijwielwet: J. K„ 22 jaar, vrachtrijder, Vlissingen, ver nietiging van het vonnis van den kan tonrechter, vrijspraak; A. P., 20 jaar, chauffeur, Middelburg, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f 25 of 5 dagen hechtenis; overtreding arbeidswet: J. J. K„ 33 jaar, slager, Kortgene, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, f 25 of 10 dagen hechtenis; handeldrijven in een Rijkskanaal: J. W„ 50 jaar, koopman, Hansweert, ver nietiging van het vonnis van den kan tonrechter, vrijspraak; veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: J. C. E., 25 jaar, chauffeur, Breskens, zes weken gevangenisstraf en intrekking rijbewijs voor één jaar. Clandestiene radio-omroeper veroordeeld. In het begin van dit jaar werd door den radio-opsporingsdienst vermoed, dat uit een perceel in de Kleine Krom me Elleboog te Groningen radio-uitzem dingen plaats vonden, waarbij de zender in den aether werd aangekondigd als „de f Groninger reus". Vooral Zater dagsnachts werkte men. Om zekerheid te krijgen werd op 'n Zaterdagnacht een inval gedaan. Bij 'n eerste poging werd niet thuis gegeven. Bij een tweede poging had men meer succes. Er werd een gedeelteliik ged monteerd zendapparaat gevonden waar van de lampen nog warm waren. De bewoner werd in de dakgoot aangetrof fen. Gisteren heeft de rechtbank te Gro ningen, den bewoner, den radiohande C Tide Water Ass. Oil 5%—™5%. A K.N. Stooiixb. Mij. 43%. A Ned Scheep v. U 28%28. A H.V. Amstcxdhm 151 150%-49% A Java Cult. Mij, 73% A N.I. Suiker U. 67% A Deli Batavia 139%143%-%. C Deli Mij. 1000 122-123-25. A Senembah 122%124%-25%, C Chicago Milw. 1%1% A Amsterd. Rubb. C. 90%89%-90 A Deli-Bat. Rubb. 6766 A Hessa Rubber 86%89% A Serbadjadi S.R. 58%—58% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 6 Dec. 7 Dec. Londen 7.32% 7.32% Berlijn 59.43 59.42 Parijs 9.75 9.75 Brussel 34.57% 34.55 Zwitserland 47.94 47.93 Kopenhagen 32.75 32.70 New-York 1.47% 1.47% laar B. R. uit Paterswolde, veroordeeld tot f 50 boete subs. 20 dagen hechte nis en vernietiging van het zendappa raat. Strenge straffen geëischt tegen ontduikers van de benzine-belasting. Destijds zijn in de Haarlemmermeer razzia's gehouden door ambtenaren vin de belasting, omdat het bekend was, dat garage-houders en landbouwers groote hoeveelheden benzine hadden ingeslagen en verborgen om aan de be lastingheffing te ontsnappen. Een groot aantal van hen heeft Don derdag voor de Haarlemsche rechtbank terechtgestaan. Een 31-jarige handelaar had 3477 kg of 18 vaten verborgen, waarvoor geen belasting was betaald. Tegen hem werd een boete geëischt van f 500 of vijftig dagen hechtenis, met betaling van f 1050, zijnde 7 maal de ontdoken belasting. Een 34-jarige landbouwer, die vier vaten had verstopt hoorde 20 dagen hechtenis tegen zich eischen, met betaling van ontdoken rechten. Een andere landbouwer, die 22 vaten onder stroo verborgen had, zijnde een voorraad van 7874 liter, is eveneens veroordeeld tot het betalen de" vijf voudige belasting en f 500 boete of 50 dagen. Een groot aantal landbouwers moest daarna voor den rechter verschijnen wegens hetzelfde misdrijf; de verborg n voorraden waren evenwel minder aan zienlijk dan de vorige. Tegen allen wer den in verhouding tot de hoeveelheden correspondeerende straffen geëischt. Aku H.V.A. Philips Unilever Koninkl. Tabak Amerika Markt Industrie Suiker Rubber Schepen DE HEER BERDENIS VAN BERLEKOM GERIDDERD. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau de heer Willem Berdenis van Berlelcom, voorzitter van het bestuur der Gods huizen te Middelburg. Van het Oude Mannen- en Vrouwen huis aan de Heerengracht te Middelburg wappert heden de driekleur ten teeken, dat heden het door den dood van den heer H. R. Struve op 23 November jl. uitgestelde feest van het 150-jarig be staan gevierd wordt. Dit is hedenmid dag geschied in een bijeenkomst in de in een receptiezaal veranderde mannen zaal, waar een rietenameubelement was geplaatst, kleeden neergelegd en vele bloemstukken, w.o. van de damesre gentessen, van de verpleegden, van de zusters uit het Gasthuis, van de diaco nie der Ned. Herv. Kerk, van het Bur gerlijk Armbestuur, een vroolijk aan zien aan het geheel gaven. Tegen drie uur vereenigden zich daar het bestuur der Godshuizen, met ver schillende genoodigden. Onder deze merkten wij op den Commissaris der Ko ningin, den burgemeester, de dames-re gentessen, de dames van de Bloemzen- ding, den vader en de moeder, den ar chitect en den archivaris, vertegenwoor digers van het Burgerlijk Armbestuur, het R. K. Armbestuur, de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, enz. Nadat de Voorzitter van het Bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, de aanwezigen welkom had geheeten; heeft hij het in ons tweede blad op pag. 1, 2, en 3 voorkomende overzicht gegeven van wording en ge schiedenis van het gesticht. Daarbij heeft hij alle bezoekers een exemplaar gegeven van het schrift, waarin gedrukt afdrukken van de Or donnantie op de directie van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis op 6 Juli 1754; advertenties uit de Middelburgsche Courant van dat jaar betrekking heb bende op den bouw van het Armzie- kenhuis en Titel en Opdracht van den Vrede Groet uitgesproken door ds. A. 's Gravezande ter gelegenheid van de inwijding op 23 November 1784. Op deze plechtige herdenking komen wij morgen nader terug evenals op het avondfeest, dat den oudjes hedenavond wordt bereid, nadat zij reeds den ge- heelen dag getrakteerd zijn bij ieder der maaltijden. Zaterdag- en Zondagmiddag zal bet gebouw voor belangstellenden te bezich tigen zijn. Wettig gedeponeerd.) DE HEER DE JONGE VERLAAT DE PROV. STATEN. De heer C. de Jonge te Yerseke, lid der Provinciale Staten van Zeeland, heeft bedankt voor de nieuwe candi- daatstelling en zal dus in de Staten niet meer terugkomen. DE STERFGEVALLEN VAN VEE TE WOLPHAARTSDIJK. Men seint ons uit Wolphaartsdijk: Omtrent 't voorkomen van veel sterf gevallen en ziekten onder de paarden en het vee bij den landbouwer B. op de hofstede „Waterloo", heeft het deskun dig onderzoek uitgewezen, dat het voer in orde was en dat dit dus niet de oorzaak van het sterven kan zijn ge weest. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE AUTO IN BELGlë VERONGELUKT. Volgens de Belgische bladen is een personenauto uit Axel, waarin zaten de heeren S. Ch. en G. de Sch. uit genoem de gemeente, bij Deerle tegen een boom gereden bij het uitwijken voor een an der voertuig. Beide inzittenden werden zwaar gewond. SMOKKELAAR GEPAKT. Na een achtervolging door de Belgi sche douanen is de autobestuurder S. uit Sas van Gent, die per auto ongeveer 800 kilo koffie frauduleus in België had in gevoerd, gearresteerd nabij Gent en in de gevangenis gezet. Voertuig en smok kelwaar werden in beslag genomen. DORSCHEN MET DEN VLEGEL. Er zal in O. Zeeuwsch-Vlaan deren een proef worden geno men. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeenten Philippine, Sas van Gent, Hoek, Terneuzen, Axel, Westdor- pe, Overslag, Zuiddorpe, Koewacht, St. Janssteen, Clinge, Hulst, Graauw en Langendam, Hontenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Boschkapelle, Zaamslag en Ossenisse, alle gelegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, een schrijven gericht inza ke het dorschen met den vlegel van graan- en peulvruchten. De minister merkt in dit schrijven op, dat, hoewel hij zich niet ontveinst, dat deze kwestie groote moeilijkheden met zich brengt, hij van meening is, dat, gelet op de groote werkloosheid in het Oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen, het aanbeveling verdient ter zake een loyale proef te ne men. Onder deze proef zullen vallen de tarwe en de peulvruchten en de toeslag welke door Rijk en gemeente tezamen wordt gegeven, zal per 100 kg bedragen 80 cent voor tarwe, 60 cent voor peul vruchten. De toeslag mag slechts worden bere kend over tarwe en peulvruchten uit de hand gedorscht door hen, die in loon dienst zijn bij anderen dan familieleden. Teneinde goede controle mogelijk te ma ken, is het wenschelijk dat landbouwers, die tarwe en peulvruchten met de hand willen laten dorschen, van het voorne men daartoe tenminste drie dagen vóór het begin van het dorschen, aan B, en W. van hun gemeente kennis geven. Om fraude te voorkomen, is het voorts nood zakelijk dat de eventueele op het bedrijf aanwezige dorschmachine, gedurende de periode dat met de hand gedorscht wordt, onder plombe verzegeld wordt. Deze regeling zal voorloopig gelden tot einde Maart. DRIEVOUDIGE MOORD. In den afgeloopen nacht is te Remmel- fang bij Straatsburg (Frankrijk) een be jaard echtpaar, dat daar met een zeer bejaard familielid, een groot huis be woond, doodgevonden. Met een staaf had men de drie slachtoffers den sche del ingeslagen. Voor zoover men kon na gaan, was slechts een bedrag van 150 francs gestolen. Men verwacht een sen- sationeele ophelderirig van den moord, aangezien het niet uitgesloten blijkt, dat een der naaste verwanten van de slacht offers de dader is.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2