H GOiSCHE COURANT^ onloMiï"#- :n. s1hnenland. weef m w!hps celier) ïan's iAT NUMMER 288. TWEE BLADEN. DONDERDAG 6 DECEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Installatie Burgemeester Van Dusseldorp. ted.) Dins- d e 1- Oost- 76 g Buck, ld aan be Hz., ld aan poenen ld aan I Melis- ad aan 'ostka- Oost- onder luwen- \m. zen te |r aan- ïuis te foestij- freeke, f, Vlis- iburg, lelinge, 5164; 4990; A. v. [ancke, Lau- slburg, Dom- |apelle, 4696 4469. leer P. [veiling 10 c„ liten 5 leren 4 1—2,5 imaten rapen 2,5—9 1—2,5 f,5—1,5 -5 c., -3 c., c., an- alles ijelie- 5 c-, sniging se de -20, id nes de B 18, tra 15, dem C -28, le 1 4-7, 7—8, •edero- ;peer 7 -5, per ck Ali- rt 20— 100 kg., :n 15 izanten in 0,11 MIDDELBUQGSCHE COURANT j-agbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per fegel, Ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no, 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—™ regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me* „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cenl NIEUW CLEARING VERDRAG MET DUITSCHLAND. Onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag. Zooals bekend, heeft de Nederland sche regeering op 2 November j.l het clearingverdrag met Duitschland opge zegd. Zeer spoedig daarna -zijn de beide regeeringen overeengekomen, opnieuw onderhandelingen nopens een dergelijk verdrag aan te vangen. Deze hebben ge durende de laatste 14 dagen in Den Haag plaats gevonden en zijn gisteren afgesloten door de onderteekening van een nieuw clearingverdrag. De inhoud ervan is nog niet gepubliceerd, doch de N.R.C. weet te melden, dat ten aanzien van de oude schulden een dusdanige re geling is getroffen, dat een bespoediging van de afbetaling daarvan kan worden verwacht. Het ligt in de bedoeling thans onder handelingen nopens een nieuw handels verdrag met Duitschland aan te vangen, daar het bestaande op 31 December a.s. expireert. Daartoe zal vrijwel dezelfde Duitsche delegatie, die het clearingver drag heeft behandeld, binnen een'ge da gen naar Den Haag terugkeeren, waar deze onderhandelingen althans voor- loopig zullen plaats vinden. Ook van Nederlandsche zijde heeft de regeering dezelfde onderhandelaars met deze nieu we taak belast. TREEDT DUITSCHE POLITIE IN ONS LAND OP Hei lid der Eerste Kamer de heer Hermans heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van iet bericht, voorkomende in het jongs.e nummer van het „Heerlensche Katholieke Weekblad", vermeldende dat op 21 November 1934 bij een Neder- landsch winkelier, wonende in de Kerk straat te Vaals, dus op Nederlandsch grondgebied, twee beambten van de Duitsche crimineele politie, genaamd Von Knappen en Fritz, verbonden aan de Duitsche grenspolitie te Aken, ver schenen zijn om hem een verhoor af te nemen over een aantal exemplaren van het blad, dat hij, volgens hun bewering aan een Duitscher te Aken zou ter hand gesteld hebben Zoo ja, kan de minister dan mededee- len ot dit optreden van de Duitsche po litie is geschied af of niet met voorken nis en toelating van Nederlandsche auto riteiten Als de laatste vraag bevestigend wordt, beantwoord, wil de minister dan maatre gelen doen nemen, opdat iets dergel.ks niet meer zal voorkomen en voor 't geval dat genoemde vraag ontkennend kan worden beantwoord, is de minister dan niet van meening, dat het Nederland sche toezicht op het optreden van de Duitsche politie in onze grensplaatsen onvoldoende is Is de minister bereid, al of niet krach tens bemiddeling van het departement van buitenlandsche zaken, bij de desbe treffende Duitsche autoriteiten een pro test in te dienen tegen dit hierboven omschreven optreden van de Duitsche politie KERSTTOESLAG VERHOOGD. Dezer dagen zal den gemeentebestu ren een regeling van den Kersttoeslag aan ondersteunden worden toegezon den. Het ligt in de bedoeling, den toe slag wederom 25 procent van het steun bedrag over één week te doen bedra gen. Daarboven zal dit jaar een extra toeslag worden gegeven, die geheel voor rekening van het rijk komt en waarvan de kosten zullen worden bestreden uit het bedrag van f 2.000.000, dat de re geering voor dit doel en voor verster king van den B-steun van het crisisco mité beschikbaar heeft gesteld. Welk deel van den 2.000.000 aan dezen extra-toeslag zal worden besteed, kan men op dit oogenblik nog niet nae- dedeelen. (Het Volk.) HET RENDABELE SPOORWEGBEDRIJF. De Diesel-affaire. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van waterstaat, zegt minister Kalff omtrent de spoor wegen o.m. het volgende: Be naeening, dat het spoorwegbedrijf op het tegenwoordig peil nief kan wor den gehandhaafd, wordt door de direc tie der spoorwegen en door den mi nister gedeeld. De wettelijke en anderë maatregelen tot opheffing van onren dabele lijnen of tot geheele of gedeelte lijke sluiting van talrijke tusschensta- tions liggen daarvan getuigenis af. Het ligt in het voornemen, hiermede met kracht voort te gaan; zoo zal op nieuw een wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoor- en tramwegen eerlang de Kamer bereiken. Wat de inkrimping van den Diesel- electrischen dienst door motor-defecten betreft, wordt opgemerkt, dat het on derzoek naar de oorzaken nog niet is geëindigd. De motorfabrikanten zijn, voor zoover thans kan worden over zien, voor het grootste deel der herstel- kosten en voor de kosten der aan te brengen verbeteringen aan de Dieselmo toren aansprakelijk. TEGEN DEN MIDDEL- EUROPEESCHEN TIJD. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gooiland heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer waarin zij er op wijst dat zij met ingenomenheid heeft kennis genomen van het door de Amsterdamsche Kamer van Koophandel gezonden request, waarin aangedron gen wordt op de verwerping van het wetsontwerp beoogende invoering van den Middel-Europeeschen tijd. Aan de bezwaren in het Amster- damsch request uiteengezet voegt de Kamer van Koophandel voor Gooiland nog eenige opmerkingen toe. Het K. L. M. vliegtuig de „Ijsvo gel" is hedenmorgen van Schiphol naar Al biedt ons eigen leven in de toe komst slechts smarten aan, het blijft altijd mogelijk het dienstbaar te ma ken aan het geluk van anderen. Indië vertrokken. Zes passagiers heb ben voor deze reis geboekt. SALARISVERHOOGING GEëlSCHT. Bij den Raad van Oirschot is een re- geerings-schrijven uit den Haag binnen gekomen, waarin de Raad wordt aange maand, binnen drie maanden de wedden van het gemeentepersoneel met 614 pet. te.... verhoogen, ingaande 1 Juli 1934. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED, Gevolg gevende aan het verzoek van den Volkenbond heeft onz\e regeering thans een opgave ingezonden van de Ne derlanders die in aanmerking zouden kunnen komen voor de benoeming van voorzitter van een stembureau bij de volksstemming in het Saargebied op 13 Jan. a-s. Overeenkomstig de aanvrage is een aantal van 350 candidaten opge geven, benevens een reserve-aantal. De gelegenheid tot aanmelding voor deze functie is thans gesloten. Degenen die zullen worden benoemd, zullen in de tweede helft van December rechtstreeks bericht ontvangen van de betrokken autoriteiten in het Saargebied. Een eenvoudige plechtigheid. Hedenmiddag vond op eenvoudige wijze de installatie plaats van mr. Van Dusseldorp als burgemeester van Goes. Mr. Van Dusseldorp arriveerde tegen 2 uur, per auto uit Middelburg, en werd in de vestibule van het stadhuis ont vangen door den jongsten wethouder mr. Goedbloed, en het jongste raads lid, den heer De Roo. Mr. Van Dusseldorp werd vervolgens naar de burgemeesterskamer geleid waar hij verwelkomd werd door den loco-burgemeester, wethouder Van Mei- Ie. De raadszaal vertoonde weer een zelfde beeld, als bij de laatste zitting van burgemeester Hajenius. Vrijwel alle burgemeesters en verscheiden se cretarissen uit de omliggende gemeen ten waren aanwezig. Ook burgemeester Fernhout van Middelburg, merkten we op, en de leden van Ged. Staten, mr. Stieger en mr. Dieleman. Voorts ver scheiden vooraanstaande ingezetenen van Goes. Nadat de raadsleden hadden plaats genomen, opende de heer Van Melle de vergadering met gebed, waarna voor lezing van het proces-verbaal van de benoeming volgde. De jongste wethouder en het jongste raadslid, de heeren Goedbloed en De Roo, begaven zich daarna naar de bur gemeesterskamer om den heer mr. Van Dusseldorp af te halen. Nadat hij de -plaats naast wethouder Van Melle had ingenomen, sprak deze als volgt: „Daar het H-M. de Koningin heeft be haagd U te benoemen tot burgemeester van onze gemeente, is het mij een aan gename taak U namens de gemeente als onzen nieuwen burgemeester hartelijk welkom te mogen heeten. Dat zoo spoe dig reeds de lediggeworden plaats van Uw geachten voorganger in dit ambt kon worden vervuld, stemt ons tot blijdschap. Bijzonder verheugt het ons dat tot zijn opvolger gekozen werd één die door de hooge betrekking welke hij tot hiertoe in het bestuur onzer provincie vervulde, met de belangen onzer gemeente van zoo nabij bekend is. In de zeer moeilijke omstandigheden waarin ons geheele volk thans verkeert en waarin ook voor onze gemeente telkens nieuwe moeilijkheden oprijzen, die de hoogste eischen stellen aan de behoedzaamheid en stuurmans kunst èn van den gemeenteraad èn van net gemeentebestuur, is het zeker van groot belang te achten, dat in Uw per soon aan de gemeente een hoofd is ge geven, dat met haar omstandigheden en met haar financieele positie zoo goed op de hoogte is. U komt tot ons in een tijd die een sterk contrast vertoont met de jaren waarin Uw voorganger aan het hoofd onzer gemeente stond. Die jaren waren voor Goes, althans voor het grootste gedeelte, jaren van gestadigen vooruit gang en bloei. Als centrumplaats, niet alleen voor Zuid-Beveland maar ook voor Zeeland, won Gees door zijn toe nemende bevolking en mede door de zooveel verbeterde verkeersmiddelen, meer in beteekenis. In dit verband moge ik U herinneren aan de uitspraak van den Commissaris der Koningin, toen hij U met Uwe benoeming tot burgemeester van Goes gelukwenschte, waarin hij Goes een der belangrijkste gemeenten van Zeeland noemde- En al zijn nu de omstandigheden voor Goes evenals voor bijna alle gemeenten niet gunstig te noemen, toch mogen we de hoop koes teren dat het tol de door den Comm's- saris der Koningin genoemde categorie der Zeeuwsche gemeenten, moge het zijn in toenemende mate, zal blijven be- hooren. Daartoe naar Uw vermogen mede te werken en al de krachten en gaven die God U heeft gegeven daar aan te besteden, wij houden ons ervan verzekerd, dat dit de voornemens zijn waarmede U gekomen zijt om Uwe plaats als burgemeester onzer gemeente in te nemen. In d t vertrouwen mag ik U dan ook namens de gemeente en den gemeente raad als onzen nieuwen burgervader een hartelijk welkom toeroepen. Wij hopen dat U en Uw gezin zich in Uw nieuwe woonplaats en omgeving spoedig en geheel thuis zullen gevoelen. Namens den gemeenteraad voeg ik er den wensch aan toe dat wij met U als onzen Voor zitter bij het behartigen van de belangen onzer gemeente op aangename wijze zullen mogen samenwerken. Wat den engeren kring van het gemeentebestuur betreft, ook namens mijn mede-wet houder geef ik U de verzekering, dat niets ons aangenamer za! zijn dan met U in dezelfde goede verstandhouding als met Uw geachten voorganger daarin werkzaam te mogen zijn. Met den wensch dat de zegen Gods op Uw arbeid als burgemeester onzer gemeente moge rusten, heb ik de eer het teeken Uwer n'euwe waardigheid én daarmede het voorzitterschap van deze vergadering aan U over te geven en verzoek ik U Uwe plaats in den voorzitterszetel in te nemen." (Wethouder Van Melle overhandigde bij deze laatste woorden den ambtsketen aan den nieuwen burgemeester.) Rede mr. Van Dusseldorp. Mr. Van Dusseldorp beantwoordde de toespraak met de volgende rede: Het is niet een slaafsch volgen der traditie, doch een uiting van mijn diepen eerbied voor H.M. de Koningin en van trouwe aanhankelijkheid aan het door Haar uitgeoefend gezag, dat ik allereerst vanaf deze p'aats een woord van eer biedigen dank spreek, dat het Haar be haagd heeft het besluit te nemen, waar door ik op deze plaats ben geroepen. Evenmin is het slechts een traditioneele beleefdheid, dat ik hierop laat volgen een woord van dank aan den minister van binnenlandsche zaken, voor den aan H.M, gedane aanbeveling voor het ambt van burgemeester dezer gemeente, waarmede Z.E. zelve met banden van vroegere ingezetenschap en nog bestaan de banden van vriendschap is verbon den. Zeer zeker is 't niet slechts conven- tioneele plicht, wanneer ik den Com missaris der Koningin van deze plaats af mijn oprechten dank betuig voor zijne bemoeiingen, die resulteerden in mijne benoeming. Bovenal dank ik ootmoedig God, dat Hij,- die ons aller leven richt, het zoo heeft gewild, dat ik, naar de mate van mijne krachten, door Hem mij geschon ken, in het vervolg zal dienen de be langen dezer schoone gemeente, zal dee- len de vreugden en zorgen der ge meentenaren, blijvend in een provincie, die mij zoo lief is geworden. Zeer erkentelijk ben ik, hooggeachte Heer Van Melle, voor de hartelijke en ongetwijfeld welgemeende woorden, waarmede U mij tegemoet zijt getreden in deze vergadering, woorden, waaraan ik des ie meer waarde hecht, omdat zij werden uitgesproken door iemand, van wien ik weet, dat het hem niet te doen is om de franje,waarmede het geheel is gesierd, maar wel om de oprechtheid en eerlijkheid van inhoud- Het is niet zonder emotie, dat ik dit ambt aanvaard; eene emotie mede ver oorzaakt door het besef dat wordt afge sloten een tijdperk, waarin ik het voor recht had de provincie te dienen op een vooraanstaande plaats. Eene periode van elf jaren, waarvoor ik dankbaar ben, omdat zij mij de gelegenheid schonk sa men te arbeiden en van gedachten te wisselen mei personen, die ik voor het overgroot deel heb leeren hoogachten, wier meening, a! was zij niet steeds de mijne, ik heb leeren respecteeren, wier werkkracht ik heb leeren bewonderen. Een reeks van jaren, die mij zoo ruim schoots en zoo veelvuldig gelegenheid schonken om van den voorzitter van ons hoogst provinciaal bestuurscollege te leeren met welk een toewijding en ar beidskracht moet gearbeid worden, met we k een inzet van de gansche persoon lijkheid hij zich kan geven, die zich de ernst en de verantwoordelijkheid van zijne leidende functie bewust is. Het is niet zonder ontroering dat ik dit ambt aanvaard, omdat ik weet de bekende, doch ook de vaak niet naar buiten ge kende moeilijkheden, waarvoor in 't alge meen en wel in 't bijzonder in deze oeco- nomisch moeilijke tijden een burgemees ter zich ziet geplaatst. Omdat ik deze moeilijkheden ken, en weet hetgeen te Goes van mijn ambtsvoorganger gevraagd is n de afgeloopen jaren, is het mij een behoefte van deze plaats af, op dit uur, een woord van hulde en waardeering te spreken over den heer Hajenius. Hij heeft Uwe gemeente lief gekregen en haar met groote plichtsbetrachting en trouw gediend, naar zijn beste weten en naar de krachten hem geschonken, ge durende een lange reeks van jaren. Zulk een ambtsvervulling aarzel ik niet als een zeer lofwaardige te kenschetsen, zijn beleid beoordeelende naar het sa menstel van daden, zooals men het moet laten resulteeren in een vergelijking der gemeente van destijds en thans. Moeilijk is vaak Uw taak geweest, mijne heeren leden van den Raad. Zwaarder nog dan deze tot dusverre was, zal waarschijnlijk Uw taak en niet minder de mijne zijn in de eerst volgende jaren. Deze gedachte stemt mij tot bescheidenheid. Veel dat ons lief was, hebben wij moeten offeren aan den nood der tijden, veel dat ons na aan het hart ligt zullen wij laat ons hopen tijdelijk nog moeten prijsge ven. Veel van de kostbare lading, wel ke wij met groote zorg en liefde uit zochten en met groote behoedzaamheid stuwden, zullen wij wellicht niet meer verder mede kunnen voeren, om de stormen beter te kunnen trotseeren en het schip tenslotte in veilige haven te brengen. Wij begrijpen, dat het prijs geven van deze kostbare lading, tot ons genomen in tijden van rustige zee en gunstige wind, de critiek en het mis noegen zal opwekken van hen, die de gevaren van de storm ook nu nog niet ten volle beseffen. -Van te groote sombere gezindheid zult gij mij wellicht beschuldigen. Weet echter wel dat een zulke mijne geaard heid niet is. Integendeel zou ik U wil len waarschuwen, juist in deze tijden, tegen een energie verslappend en een geest en werkkracht doodend pessi misme. Goede bestuurders als gij en ik wenschen te zijn, moeten evenwel de realiteit der dingen onder oogen durven tl Profiteert hiervan voor de Kerstdagen. (Ingez. Med.) Middelburg, 6-XI-'34, Woensdag hoog ste luchttemperatuur 12.5 °C (55 °F); laagste 9.8 °C (50 °F). Heden 9 h: 10.5 °C; 12 h: 12.8 °C, 514 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 769.3 mm te Helsing'fors; laagste 745.2 mm te Va lencia. -Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later wellicht weer toenemende Z.W. tot Z.O. wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk nog tijdelijk regen, weinig ver andering in temperatuur. m Zon op: 7 h 55; onder 15 h 47. Licht op: 16 h 17. Maan op: 8 h 03; onder: 15 h 00. N.M.: 6 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg December. Hoogwater. Laagwatei Do. 6 0.27 12.46 6.51 19.15 Vr. 7 1.07 13.29 7.37 19.56 Za. 8 1.50 14.12 8.23 20.42 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, December. Hoogwater. Laagwater Do. 6 2.21 14.40 7.54 20.16 Vr. 7 3.06 15.26 8.37 20.58 Za. 8 S 3.52 16.11 9.21 21.43 TtaaVT'iTr te zien, met grooten ernst en evenwich tigheid. Meer dan ooit zal daarom eens gezindheid noodig zijn van de beman ning onderling en goed begrip en goe de verstandhouding tusschen hen en hun kapitein. Meer dan ooit roept de nood der tijden tot samenbinding van die groepen en die personen, wier prin- cipiën hen vroeger naast, ja zelfs te genover elkaar deden staan, én wier streven tot verwezenlijking der begin selen hen vaak meer op de groep dan op het geheel deed turen. Deze tijden vragen van U en van mij de kracht om ons te beraden in hoeverre, met op-' offering van persoonlijke voorkeur, t mogelijk is om, meer dan tot dusverre mogelijk was, in het publieke leven el kaar te vinden in het streven tot be houd van het geheel. De roep, welke van Uwe raadsver gaderingen uitgaat, geeft mij het ver trouwen, dat deze oproep tot samen binding tot het heil van deze gemeente niet verkeerd door U zal worden ver staan en geeft mij de hoop dat hieraan bij Uwe beraadslagingen zal worden gehoor gegeven. Ik acht het een voor recht Uw Vooorzitter te mogen zijn in Uwe Raadsvergaderingen, wier goede reputatie van algemeene bekendheid is. Het strekt U tot eer, dat nog niet in Uwe vergaderingen een veelheid van woorden moet dienen om een gebrek aan inhoud van het gesprokene te dek ken. Niet minder groot voorrecht acht ik het, mijn dagelijksche administratieve werkzaamheden te mogen verrichten in voortdurend nauw overleg met U, mijn heer Van Ballegoyen de Jong, van wiens administratieve bekwaamheid en intel lect ik reeds vroeger zooyele malen ben overtuigd. Van harte hoop ik, en ik twij fel er niet aan, dat deze samenwerking tot ons beider bevrediging zal zijn. Ik behoef U niet te zeggen welk een groo te waarde moet gehecht worden aan het feit dat onder Uwe leiding een aantal

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1