POKON BEiiRSTHEHÜOlETER van Zaterdag. BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. LEGEN EN ¥1001. LAATSTE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. B. en W, zijn wat te voorbarig geweest Het loon voor een reeds geëindigde werkverschaf fing verhoogd Toeslag op de steunuitkeering. SCKOUWEN-DUIFELAND. HET HULDEBLIJK AAN DE „U1VER"-BEMANNING, TH0LEN. EEN FLINKE REDUCTIE OP DE PACHT. 2EEUWSCH-VLAANDEREN 0.9. Schuldeischer in het been geschoten. Middelburg. CITY. De secretaresse van mijnheer. Champagne bij kaarslicht. ELECTRO. Rivalen. OVER SLAUERHOFF EN DÉN DOOLAARD. DE INZAMELING VAN DE NED. DAGBLADPERS. EEN AANBEVELING VAN DEN MINISTER VAN BIN- NENLANDSCHE ZAKEN. De minister van binnenlandsche za ken heeft een circulaire aan de gemeen tebesturen in den lande gericht, waarin hij de inzameling van de Ned. Dagblad pers (zie aankondiging op de eerste pa gina van ons blad van heden) warm aanbeveelt. HET FAILLISSEMENT VAN „HET SCHOUWSPEL" ZAL WORDEN AANGEVRAAGD. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. DE „JUMBO." Amerika Aku Unilever Suiker Tabak Koninkl. f Wettig gedsp one&ru INTERNATIONAAL. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND Hitiers' speciale afgezant te Parijs aangekomen. FRANKRIJK. BEROEMD VLIEGSTER VERONGELUKT. ENGELAND. AMSTERDAM, 1 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van 'eden Ned. 31 1000-4 101%—101% Ned. 33 1000-4 101%—101% Ned. 34 1000-4 101%—101% Certificaten-3 90%91 O. Indië 34 1000-4 100%—100% Denemarken Oblig. 1926-5 96 Duitschl. 100-7 22%—24% Engeland 1960-90 4 73%—73% Zwitserl. Oblig. '24-5 98 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100100% Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4%, 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 100%- Berlijn 1925-6% 16 Zeeuws. Hyp. B-5 100100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100- -100% Cities Service Cy. P. 1985 5 23%- A Amsterd. Bank 105105%. C Rott. Bankver. 83%83%. A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter en Zn. A. 126%126% A Pref. Jurgens A 97%98%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 405401%. A De Schelde N.B. 12% A Ver. Papf. v. Gelder 40%42%. C Am. Car Foundry 11% 11%. C Am Smelt Ref. 22%—22%. C Farben nd. I.G. 44% C Stand, Brands 1212. C U. States St. C. 23%—23%. C North Am, Cy. 8%—8%. A Born. Sum. H.M. 126%126%. A Linde Teves en Stokv. 5758%. A Ned. Wol Mij. 69%—68. A Singkep Tin M. 7977%. A J. C. Japan Ln. 2323. A Rotterd. Lloyd 28%28. A S. M. Nederland 28%28%. A Amst. Thee C.M. 39% dè oplosbare KUNSTMEST voor kamerplanten, 40 ct. p. fl •m gratir. verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadwinkels. (Ingez. Med.l de raadsleden; verschillende collega's van den scheidende, de nieuwe veld wachter, M. de Bukviel met zijn bruid en alle andere gemeenteambtenaren. De burgemeester huldigde den heer Looy, er op wijzende, dat hij altijd bij zonder plichtmatig is geweest, kalm en bezadigd in zijn optreden, steeds tact vol, dikwijls meer bemiddelaar dan de man van de wet. Vervolgens begroette spr. den nieu wen veldwachter met zijn aanstaande vrouw. Nadat nog het woord gevoerd was door het raadslid J. J. Mol, vereerde de heer A. Dek, voorzitter van een comité uit de burgerij den scheidenden veld wachter een gouden horloge met inscrip tie. De veldwachter Tange uit Schore wenschte zijn collega, in ruste nog vele gelukkige jaren toe. Namens de collega's bood hij den vertrekkende ter gedachte nis een gouden horlogeketting aan. Hierop werden nog woorden van war me vriendschap gesproken door oud burgemeester Bal. Door den voorzitter van het Groene Kruis werden daarop aan den heer Looy als magazijnmeester van het Groene Kruis, eenige coupletten gezegd over: Komen en gaan". Tenslotte heeft de heer Looy dank ge bracht aan alle sprekers voor de har telijke woorden en voor de fraaie ge schenken. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester voltall'g. Onder ingekomen stukken was een schrijven van den heer Bevil waar hij o.m. in verzoekt het B.A. op te heffen en om te zetten in een afdeeling „Maat schappelijk Hulpbetoon". Van de Winke'iersvereeniging een adres inhoudende dat, zij in tegenstel ling m?t een verklaring van B. en W in de vorige vergadering niet is gehoord inzake openstelling van winkels op Zon dag. Als lid van het B. A. werd herbe noemd de hr. D. Vleugel. Een voorstel tot wijziging van de subsidie voor den. 24 uursopenstelling telefoondienst met Goes van 2 op 1 cent per inwoner were aangenomen. Een voorstel tot wijziging van'de personeele belasting en daarop te. heffen 125 opcenten werd na eenige bespreking met algem. stemmen aange nomen. Een verzoek van de gemeente Goes omtrent een regeling voor het be zoeken van leerlingen van de openbare Uloscholen werd teruggezonden naar B. en W. Voorgesteld werd de jaarwedde van den lijkdienaar en de schoonhoud ster van het gemeentehuis met 10 te verlagen. Het loon van eerstgenoemde bedraagt 50 en van laatstgenoemde 225 per jaar. De betrokkenen hadden reeds Maandag j.l. bericht ontvangen van B. en W. dat hun loon met 10 was gekort. Over deze voorbarigheid werd druk van gedachten gewisseld. Tenslotte werd besloten het loon van den lijkdienaar niet te korten, zulks met 4 tegen en 3 stemmen, (voor stemden de beide wethouders en de hr. Snoodijk). Het loon van de schoonhoudster werd wel gekort. Thans stemde ook de heer Overbeeke voor. De gemeentebegrooting 1935 werd na eenige administratieve wijzigingen vast gesteld op wat betreft den gewonen dienst 8000. De begrooting van het B. A. werd vastgesteld op 5198. Een verzoek zal worden gedaan om vrijstel ling voor het vak lich. oefeningen op de lagere school. Een verzoek van de oudercommissie der o.l- school te Oostkerke om subsi die voor een kweekeling met akte. Kon hoewel de hr. Van 0 e v e r e n een lans brak voor dit verzoek, geen meer derheid verwerven, Teëen stemden de heeren Goetheer, Snoodijk, Overbeeke en Van Wel. De prijs van het bouwter rein aan den Achterweg werd vastge steld op f 1,75 per m2. Op een verzoek van D. van de Velde om aankoop bouw terrein werden gunstig beïch'kt. Op een verzoek van de commissie voor werke- loozenzorg om een verwarmd school lokaal te Oostkerke voor het houden van cursussen werd afwijzend beschikt. In de plaats hiervoor is aangeboden het voormalige brandspu'thuis te Oostkerke. Ingekomen was 'n adres van den N.C. Landarbeidersbond inzake de loonen bij gedane werkverschaffing Ontdelven vij ver langs het gemeentehuis). Hiervoor was betaald f 1,65 per dag. Van dit werk en het bele'd van B. en W. ten deze werd echter niet veel goeds gezegd. Het beleid van B. en W. werd door de heeren Van Oeveren en Snood ij k sterk afgekeurd. De heer Van Oeve ren vond aanleiding alsnog een loon van f 1,80 per dag voor te stellen. Het werd aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Voor de heeren Van Oeveren, Lin- denbergh, Van Wel en Snoodijk. Van dezelfde vereeniging was er een adres inzake brandstoffen-bijslag, bijslag op de kasuitkeermg en een kerstgave. Besloten werd 10 cent per dag bijslag te geven op de kasuitkeermg, f 1 per week brandstoffen-bijslag en een kerstgave van 25 pet. van de steunuitkeering ge durende 22 tot 29 Dec, Als werkver schaffingsobject werd goedgekeurd het egaliseeren van het bouwterrein aan den Achterweg. Bijde rondvraag vestigde de heer Overbeeke de aandacht op den onhoudbaren toestand van den weg aan de Zu'dzijde van het Slop te Oud- Sabbinge, spr. zou door eenige verharding aan te brengen recht voor den ingang der woningen dezen toestand iets willen ver beteren. Dit voorstel vond echter geen steun. Zooals men weet, is de „Uiver" in ver band met bijzondere omstand;gheden, vandaag niet naar Haamstede gekomen. De voor de ingekomen gelden reeds ge kochte souvenirs, alsmede de lijst met handteekeningen zijn nu opgezonden naar den stationschef van Schiphol, met verzoek deze aan de ,,Uiver"-bemanning te overhandigen. Aan elk der leden van de bemanning wordt een exemplaar van het gedenkboek van Cura9ao ten ge schenke gegeven. STAVENISSE. Het bestuur van het waterschap „Stavenisse" zal aan de pachters van landerijen een reductie van 35 tot 50 pet. op de pachtsommen ver- leenen. De grootte der reductie zal af hankelijk zijn van de gebruikswaarde der landerijen en van de hoogte der ge contracteerde pachtsom. Toen de koopman J, H., afkomstig uit St. Janssteen, zich een dezer dagen aan de woning van den melkhandelaar H. B. aan de Woestijnestraat te Clinge vervoegde voor het incasseeren van zijn vordering ten bedrage van 180 gul den, ontstond hierdoor een woorden wisseling, welke zoo hoog liep, dat B. een revolver greep en een drietal scho ten op H. loste, waarvan een in Het dijbeen van het slachtoffer drong, meldt „de Tel." «i&IilSB Nadat de herhaalde aanmaningen van H. om zijn nota te voldoen, blijkbaar niet voldoenden indruk op B, gemaakt hadden, schijnt H, een dreigende hou ding te hebben aangenomen, waar de melkhandelaar eenigszins van geschrok ken zou zijn en zijn woning weer is binnengegaan. De vrouw van B, kwam hierop over de nota ook een woordje meespreken. Kort daarop loste B. van uit het venster drie revolverschoten op IL, met bovenvermelde gevolg. De ge troffene, ofschoon gewond, maakte zich zoo vlug hij kon uit de voeten, doch moest later in het Liefdehuis te Hulst worden opgenomen, waar de kogel door operatief ingrijpen is verwijderd. De da der heeft zich na het voorgevallene eigener beweging bij de politie aange meld. Hij is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. i A Houth. Alberts 22%—22% C Baltimore Ohio 9%9% A Southern Rlw. 10%10 C Union Pac. Rr. 6666% C Int. Nickel Cy. 14% Duitschl. '30 1000-5% 19%—24-22% A Koloniale Bnk. 3433% A N.I. Hbk. 1000 58%—58 C Ned. H. M. 1000 34—34 A Alg. Kunstz: U. 32%—32% A v. Berkels Pat. 31%—33% C Calvé-Delft 41%41% A C. Suiker Mpij. 3233 A Ned. Ford A.M. 228%—226% A Philips G. B. afg. 220%—219%-21% C Unilever 75%73%-73 ex div. C Anaconda Cop. 6%6%-6% C Bethlehem St. 19%—19%-% C Kennec Copper 1110% C Un. States Leather 3%3% A A N.I.EJVl.—N.B. 186%—186. A Kon. Petr. Mpij 137%—137-36% C Contin. Oil Cy. 11%11% C Shell Union O.C. 4%4% C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K.N. Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv. U. 2928%. A H.V. Amsterdam 151 151-149. A Java Cult. Mij. 7071. A N.I. Suiker U. 67%—67%. A Deli Batavia 145144%. C Deli Mij. 125%—122%. A Senembah 124% C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 91%—90%-91. A Deli-Bat. Rubb. 67%—65-65%. A Hessa Rubber 9089%. A Serbadjadi S.R. 59% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 30 Nov. 1 Dec. Londen 7.36% 7.36 Berlijn 59.44 59.44 Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.56% 34.53% Zwitserland 48.01 48.05 Kopenhagen 32.90 32.87 New-York 1.48 1.47% Een bankier wordt vermoord, dood geschoten. Wie is de dader? Is zijn secretaresse inderdaad schuldig? Heeft dit, toch zoo sympathieke, een voudige meisje den moord begaan? Dit zijn de vragen die al spoedig aan de orde komen. En zooals in een dergelij ke film betaamt tot groote spanning worden opgevoerd, om dan tenslotte te constateeren dat men den verkeerde heeft verdacht. Doch de film bevat nog betere kwa liteiten: de sfeer waarin dit verhaal zich afspeelt en het spel der hoofdoer- sonen. Allereerst is daar Gerda Mau- rus. Prachtitf vertolkt zij de secretares se. Eenvoudig, eerlijk en sympathiek. Met haar ongekunsteld spel heeft zij direct aller harten gewonnen. Haar spel als secretaresse op 't kantoor voor al is uitstekend. En wat de sfeer op dit kantoor be treft; magnifieke tvpen ziin hiervoor uitgezocht. De vreugde en bitterheden van de bankbedienden, de 'gedrukte en angstige stemming wanneer de directeur zijn woede uitraast, zijn uitstekend weergegeven. Dit kan toorleven zoo betfri'nelijk door deze bankbedienden vertolkt, is wel het beste deel van deze spannende en interessante Ufa-film. De creatie van den rechter, die de moordzaak van den bankier behandelen moet, past z'ch wonderwel bij de overige hoofdvertol- kers aan. Deze film is er geknipt voor om eei» genoeglijk uurtje ontspanning te geven zonder zich in te spannen om het ver haal goed te kunnen volgen. Men moet nu niet denken dat 't verhaal niets te beteekenen heeft. De intrigue is aller aardigst, doch eenvoudig. Het zijn ware Casanova's, de prins en zijn butler. Zij hebben er slag van lieftallige vrouwen het hof te maken. De Prins gaat hierin voor, en z'n butler is een vlugge leer ling. Als de butler een charmant meis je ontmoet doet hij het voorkomen dat hij een prins, en dit kamermeisje, dat zij een barones is. Dat zulks tot grap pige situaties kan leiden valt te be grijpen, vooral als dan de ware prins ziin eigen butler gaat bedienen. De film is rijk aan vroolijke momenten en gees tige voorvallen. Elissa Landi, Paul Lukas en Nils As ther dragen door buitengewoon goede vertolking der hoofdrollen het hunne daartoe bij. Deze in luchtigen trant gehouden film zal ieder een gezellig uurtje verschaffen. De Engelsche titel van deze film is: „the Bowery" en the Bowery moet in dagen, die een heele boel jaren achter ons liggen, de lu'druchtigste wijk van de luidruchtige stad New-York geweest zijn. Aan een beetje rumoer dus geen gebrek. Dat rumoer wordt veroorzaakt rondom twee populaire mannen, die me kaar het record der populariteit in deze bedrijvige wereld betwisten. Wallace Beery, de man met de breede, goed moedige grijns, is meester van 't terrein, als het verhaal begint. Maar men ziet George Raft tegelijkertijd al full speed aan den arbeid, om dat anders te ma ken. George krijgt zijn kans, als een rij ke bierbrouwer hem belooft, hem in een fijn café te zullen eten (veel fijner dan dat van Wallace), mits hij een stout stukje bedrijft, een stukje, dat zijn naam op aller lippen zal brengen. George weet er wel wat op. Hij zal van een to- renhooge brug in de rivier springen, een halsbrekend karwei natuurlijk; maar je moet wat voor het goede doel over heb ben. Wallace, die van het stoute plan hoort, meent, dat George niet zal dur ven en dan gaat men een weddenschap aan: als George werkelijk het waagstuk volbrengt (en er levend afkomt) krijgt hij het café van Wallace (en anders gra tis een begrafenis). Het loopt een beetje wonderlijk met de springerij, maar.... Wallace verliest tenslotte de wedden- schap en dan zijn de rollen dus omge keerd. George's haan kraait koning, Wallace ligt er uit. Hiermee is de film echter niet uit; als gezegd is 't een beetje raar met Geor ge's doodenduik gegaan en dat muisje krijgt dan nog een staartje. Een rumoe rig staartje met een formidabele knok- j partij eneen formidabele verzoe ning, In dit laatste heeft Jackie, Jackie j Cooper, die ook een belangrijke rol in al de bedrijvigheid speelt, de hand. Voor de Geschied- en Letterkundige j Vereeniging en de Ver, voor Huisvrou- i wen te Middelburg hield mevrouw Bol- dinghGoemans gisteravond in de So- c'teit „St. Joris" te Middelburg een le- i zing over de moderne schrijvers Slauer- hoff en den Doolaard. Wij komen hier Maandag op terug. De heeren M. L, Verbrugge eu Joh. Buize, resp. ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk te Water landkerkje zijn in die functie herkozen. Gerei. Kerk, J. A, Vink, cand. te Bunschoten- Spakenburg is beroepen te Hoek. Bij Kon. besluit is met 6 Dec. a.s- de luitenant ter zee 1ste kl- J, G. van j Nauta Lemke eervol ontheven van de i waarneming van het bevel over Hr. Ms. opleidingsschip „van Speyk" en het be- i vel over dien bodem opgedragen aan 1 den kapitein-luitenant ter zee H. Spits. In verband met de gepubliceerde be richten betreffende de financieele moei lijkheden van den kunstkring „Het Schouwspel" deelen de directies van twee tooneelgezelschappen het „Schouwtoo- neel"' en de „Vereenigde Schouwspe lers" mede, dat zij hebben besloten on verwijld over te gaan tot faillissements aanvrage der N.V. Holland, Internatio naal Theaterbureau „Het Schouwspel' en het nemen van alle verdere machts middelen. Thans is de officieele benoeming af gekomen van ir. A. L. M. Roebroeck tot directeur-generaal van den land bouw, zulks met ingang van heden 1 Dec. 1934. Vanmorgen om half elf is het vracht vliegtuig „Jumbo" van de K. L. M. we derom van het vliegveld te Vlissingen Vertrokken met een 1200 kg toffees aan boord van de fa. Van Melle uit Bres- kens. De piloot was de heer Viruly. Young Olie Markt Industrie Rubber (Ingez. Med.j Rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn nog de volgende zaken behandeld: A. V., 34 j., landbouwer^ Kapelle, werd verdacht dat hij op 13 Augs. te Kapelle heeft verkocht een mestvaalt 3 voederbakken, eenige koeijzers, een kippenhok en eenige hekken, toebehoo- rende aan A. Bal. Eisch f 25 b. s. 10 dagen. De verdedi ger, mr- Dirven bepleitte vrijspraak. Ie. D. J. B. A., 60 j„ timmerman; 2e. W. Z„ 62 j., werkman, beiden Goes, werd ten laste gelegd dat zij te zamen en in vereeniging hebben weg genomen 4 ijzeren hekken, en 5 hou ten hekken, toebehoorende aan A. Bal, gepleegd op 13 Augustus. Eisch f 25 of 10 dagen voor ieder. De verdediger, mr. Van Heel, meen de, dat het opzet tot diefstal niet be wezen was en vroeg vrijspraak. Gisteren is te Parijs aangekomen, de heer Joachim von Ribbentrop, speciaal gevolmachtigd afgezant voor de buiten- landsche politiek van Hitler. Wat Von Ribbentrop in de Fransche hoofdstad moet doen, is niet bekend. Er wordt ech ter nogal wat beteekenis aan het be zoek toegekend. Wellicht is het niet te gewaagd, om te veronderstellen, dat hij met den Franschen minister van buiten- landsche zaken, Laval, contact zal zoe ken, om de internationale politieke ver houdingen te bespreken. Het zou een mooi ding zijn, indien Von Ribbentrop een verbetering van de Fransch-Duitsche betrekkingen kon voorbereiden. Nabij het vliegveld Etampes is giste ren de bekende Fransche vliegster, en houdster van acht snelheidswereldre cords voor vliegtuigen, de 22-jarige Hélène Boucher, tengevolge van een vlietuigongeval om het leven gekomen. Bij een jproefvlucht met een voor snel- heidsvluchten geconstrueerd toestel gleed dit in de bocht af en stortte om laag. Bij aankomst in het hospitaal te Versailles bleek zij te zijn overleden. Hélène Boucher hield het wereldre cord voor kleine vliegtuigen over 1000 km met een gemiddelde snelheid van 409 km per uur, het wereldrecord over 100 km voor dames met 412 km/h. Ver der bezat zij o.a. nog een snelheidsre cord over 100 km met een snelheid van -ruim 444 km/h. Levend verbrand. Twee jongens van 14 jaar, die allebei voor de eerste maal in dienst getreden waren in een fa briek van instrumenten, zijn gisteren in een Londensche voorstad levend ver brand. De jongens begaven zich in hun schafikwartiertje in een loods, waar cel-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2