DAMMEN EN SCHAKEN, VOOR DE JEUGD. OnHer redactie va m m i ZEEUWSCHE KRONIEK. VARIA. M m Éi iii "li mm i al Mevrouw C. E. DE ULLE HOOGERWAARD. ECHTE VRIENDINNEN. V* WAT EEN SCHRIK! zeid. Nae mien mêenienge strekt't juust den oogsten toe groote eêre, dat 'n bie aol die lof z'n ood nie kwiet gerócht is, mè dat boven dien z'n goed art 'm ingaf om z'n eige g'liek te stellen mit aol z'n kammeraos van d' andere vlieg- massienen. J' ebbe aolebei de groetenisse van Jikkemien en Je goeie vriend, Jewannes 1 December 659, De evangelieprediker Eligius sterft. Sint Eligius, ook St. Elosi ge noemd, heeft in Zeeland alleen ten Zuiden van de Wester-Schelde gepredikt, in 't Noorden van Vlaanderen dus, dat vroeger niet tot Zeeland behoorde. Volgens overlevering moet hij de eerste kerken te Oostburg en te Aarden burg hebben gesticht. De tegen woordige Roomsche kerk te Oost burg is dan ook aan hem gewijd. Zijn beeld staat boven den ingang. De Hervormde kerk, vroeger Roomsch, was ook naar hem ge noemd. Voor Eligius zijn zendingswerk begon, was hij goudsmid van be roep, Vandaar dat hij in de cene hand een hamer heeft en in de an dere den bisschopsstaf. De smeden hebben hem tot schutspatroon ge kozen. Onder de regeering van Dago- bert I, koning der Franken, was hij diens muntmeester. Door het vrij koopen van gevangen Saksers, die slaven waren geworden, toonde hij een christen van de daad te zijn. In 638 werd hij, echter tegen zijn zin gekozen tot bisschop van Noyons, Hij was geboren in het jaar 588. 4 December 1566, Koning Filips II koopt het mar- kiezaat Veere. Toen Maximiliaan van Bourgon- dië in 1558 kinderloos te Veere overleed, liet hij bij zijn vele be zittingen ook veel schulden na, zooveel zelfs, dat zijn erfgenaam Maximiliaan de Henin, graaf van Bossu, weigerde de goederen met de schulden te aanvaarden. De be zittingen werden dan ook in 1566 verkocht. Koning Filips, tevens graaf van Zeeland, kocht het markiezaat Veere. Hierdoor kreeg hij in de Staten van Zeeland den rang van Eerste Edele. Als zoodanig had echter reeds zitting de vertegen woordiger van den oudsten zoon van Willem van Oranje, den graaf van Buren, die Heer van St. Maar tensdijk was. Deze moest dus plaats maken voor Filips, Door de komende gebeurtenis sen (vlucht van Oranje naar Duitschland, komst van Alva, ge vangeneneming van den graaf van Buren) bleef de koning voorloopig in 't bezit van den rang van Eerste Edele en stelde Adolf van Bour- gondië, Heer van Wacken, gouver neur van Walcheren, als zijn ver tegenwoordiger aan. Maar.Filips verzuimde te betalen en vervielen dus zijn rech ten. Ondertusschen was Middel burg door Oranje ingenomen (Febr. 1574), de Zeeuwsche edelen had den 't gewest verlaten, zoodat de prins van Oranje uit naam van zijn zoon weer Eerste Edele werd. De steden Veere en Vlissingën, die door Oranje tot goede of stemheb bende steden werden verheven, kochten het gecombineerde mar kiezaat Veere en Vlissingën om het te martificeeren of vernieti gen, zoodat zij dan geheel vrije ste den zouden zijn. Dochook zij hadden geen geld om te betalen. Toen de genoemde bezittin gen voor de derde maal werden geveild, kocht de Prins van Oran je ze. Hierdoor kreeg hij het onbe twistbaar recht van Eerste Edele. 5 December 1813. Door het bevel tot gevangenne ming van mr. W. A. de Jonge^te Zierikzee komt de bevolking 'de zer stad tegen de Franschen in op roer. Op Zondag 5 December 1813 werd de herdenking van den slag bij Austerlitz gevierd. De over heidspersonen van Zierikzee zou den van af 't stadhuis in ambtsge waad naar de kerk gaan tot bij woning van het zoogen. Te Deum, toen van generaal baron Gilly, op perbevelhebber van Zeeland het bericht kwam, dat mr. W, A. de Jonge zich dadelijk als gevangene naar Rijssel moest begeven. De Jonge wilde aan dit bevel voldoen. Spoedig stond de koets voor de deur. Nauwelijks is het volk hiermee bekend of het ver zamelt zich voor 't huis en om de koets en wil niet, dat De Jonge instapt. Deze verandert nu van jesluit en verbergt zich bij een zij ner vrienden. Den anderen dag wordt het aantal oproerigen in de stad vermeerderd met vele ge wapende dorpelingen, die geko men waren om de Franschen te ïelpen verdrijven. Met moeite worden zij in bedwang gehouden. In stilte wordt echter een bood schap gestuurd naar de Engelsche vloot, die voor Noord-Beveland igt. De Fransche generaal Ducos, geen hulp uit Bergen op Zoom runnende krijgen, ziet zijn moei- ijke positie en verlaat met de zijnen Zierikzee. Nu komen de ïngelschen de stad binnen en in den vroegen morgen van den 8sten December waait de Oranjevlag reeds van den toren. Zoo is zonder iloedstorting de omwenteling vol bracht. Spoedig daarop zijn ge- reel Schouwen en Duiveland, Tho- en en Noord-Beveland door de 'ranschen verlaten. 6 December 1541, Maximiliaan van Bourgondië, deer van Veere, belooft bij acte, d.d. 6 Dec. 1541 aan de Schotten, die in de stad den bekenden wol- ïandel drijven, dat hij voor be- loorlijk drinkwater zal zorgen door het doen bouwen van een cisterne of regenbak bij de Groo te Kerk. Dadelijk werd aan de werkzaamheden hiervoor begon nen. In 1543 was het werk onder den grond zoodanig gevorderd, dat de cisterne in gebruik kon wor den genomen, Het duurde nog tot 1551, eer de bovenbouw geheel klaar was. Door c en grooten voorraad water, wel- cen de cisterne kan bevatten, n.l. 200 m3 of 200.000 1., kreeg zij den naam van fontein. Zij behoort tot c e vele bezienswaardigheden van iet stadje Veere. 6 December 1654. De Nieuwe of Oostkerk te Vlis singën wordt ingewijd. De eerste kerk voor den Her vormden godsdienst was de Groo te- of St. Jacobskerk. Door toena me van het aantal gemeenteleden was een tweede kerkgebouw noo- dig. In 't begin der 17de eeuw werd door het stadsbestuur aan de kerkelijke gemeente de Kleine of Middelkerk, die vroeger voor het Engelsche garnizoen was gebruikt, afgestaan. In 1627 moest deze kerk met de helft vergroot worden. Spoedig daarna was weer ruimte te kort. Daarom besloot de regee ring der stad, geldelijk gesteund door de rijkste ingezetenen, een geheel nieuwe kerk, de zoogen, Oostkerk, te bouwen aan het Dok. In 1650 werd aan den bouw be gonnen. De kerk werd op 6 De cember 165T ingewijd. De Her vormde gemeente had toen 7 pre dikanten. Bij den zwaren brand van 14 Jan. 1749 werd ook de Oostkerk vernield. Zij werd weer opge bouwd en den 15 Oct. 1752 op nieuw ingewijd. Zij was mooier dan te vo ren. Het bombardement der En- gelschen in Augustus 1809 heeft ook de Oostkerk zoodanig bescha digd, dat daarin geen godsdienst oefening meer kon gehouden wor den. Het Fransche bestuur nam 't gebouw in bezit voor militair ge bruik, Het is nooit meer aan de kerkelijke gemeente teruggege ven. Thans is het een werkplaats van de Maatschappij ,,De Schelde"' R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) De onbeschaamde. Een in den tijd van de Februari- revolutie veelgenoemde journalist Alexander Bouchet liep op zeke ren dag na een hevige onweersbui door de straten van het toenmaals nog zeer vuile Parijs, toen hij een jongedame zag, die den boulevard wilde oversteken, maar vreesdei haar lichte schoentjes vuil te ma ken. Bouchet trad op haar toe, nam galant zijn hoed af, zette haar op zijn arm en droeg haar over de straat. De dame liet het zich rustig wel gevallen, toen hij haar evenwel neerzette sprak ze: meneer U bent onbeschaamd Bouchet nam nogmaals zijn hoed af, nam de dame weer op, droeg haar naar haar vroegere stand plaats terug en, nam met een die pe buiging afscheid van haar, die nu in haar verbazing geen woord kon uitbrengen. Partij uit den winterwedstrijd seizoen 19331934 Schaakver.: „Middelburg". Wit: J. SCHELTENS, Middelburg, Zwart: J. VOS, Vlissingën. Siciliaansche part ij, 1. e2e4 c7c5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. d2d4 c5Xd4 4. Pf 3Xd4 Dd8b6 Deze abnormale voortzetting is niet goed. Als het beste geldt hier d7d6 5. Pd4Xc6 Na deze ruil is Zwart een tempo voor in de ontwikkeling na 5. Pd4b3, Pg8f 6 6. Pblc3 ge volgd door 7. Le3 had wit de bes te ontwikkeling behouden. 5d7Xc6 6. Lf 1d3 e7e6 Sterker was 6Pg8f6 Opi snel tot de ontwikkeling van de damevleugel te komen was zelfs 6Lc8e6 mogelijk waarop dan 7Ta8c8 zeer goed was. 00 Lf 8c5 8. Pbl—c3 Db6b4 9. Tal—bl Direct 9. Leld2 was zeer goed te spelen. Immers na 9 Db4Xb2. 10. a2a3! met de drei ging Tala2 en Pc3a4. Indien Zwart na 10. a2a3 speelt 10Lc5Xa3 dan natuurlijk 11. Talbl. 9Db4a5 10. Lel—d2 Da5c7 11. Tf 1—el Lc5—dó 12. g2g3 e6e5 13. Ld3—f 1 Pg8f 6 14. Lel—g5 Ld6—e7 15. Lfl—g2 Lc8—e6 16. a2a3 00 17. Ddl—cl Pf 6e8 18. Lg5Xe7 Dc6Xe7 De stellingen zijn nu weer ge lijk. 19. Del—e3 Pe8d6 20. De3c5 f 7—f 6 21. Tbl—dl Tf 8d8 22. b2—b3 Dreigt 23. Tdl—d2 en 24. Tel- dl. 22Pd8—c8 23. TdlXe8f De7Xd8 24. Tel—dl Dd8e8 25. Dc5e3 b7—b6 26. Pc3e2 Pc8e7 27. f 2—f 4 Ta8—d8 28. Tdl—d3 Td8Xd3 "gs M m a m^m a e t jj Stand na 28Td8Xd3 De Zwarte stelling verdiendt m. i. de voorkeur. Behalve pion h7 en c6 staan allen op de velden waar van de vijandelijke looper ont breekt (c6c7 kan direct gespeeld worden). Wit heeft enkele zwakke, pion nen die op de witte velden staan (zie c2 en e4). 29. De3Xd3 De8—d7 30. Dd3Xd7 Le6Xd7 31. Kgl—f2 e5Xf4 32. Pe2Xf4 Kg8—f7 33. Kf 2e3 c6c5 34. b3b4 c5Xb4 35. a3Xb4 Pe7—c6 36. c2c3 g7g5 37. Pf 4d3 h7h5 38. h2h4! Kf 7—g6 39. Lg2—f3 Pc6e5 Het is zéér de vraag of 39. Ld7g4 niet beter was. 40. Pd3Xe5 f6Xe5 41. Lf 3e2 g5—g4 Remise. RUFRANKFORT.W. „Ems zat voor het raam en tuur de naar buiten. Ze wachtte op haar vriendinnen. Z<J dadelijk zou de school uitgaan en dan kwamen Miep en Bep om haar werk te brengen en om haar alle nieuwtjes van de school over te vertellen. Emmy was ziek geweest en nu aan het opknappen. Maar - ze mocht nog niet naar school. Dat vond Ems helemaal niet pretting. Ze was dol op de school, hield erg veel van leren en vond 't al jam mer, als ze maar een half dagje verzuimen moest. Helaas was Em my niet sterk. Ze mankeerde vaak wat en telkens moest ze een poosniets komen zou. En.nu miste Ems ging dag aan dag naar school, zonder dat ze ook maar één schooltijd hoefde te verzuimen. Zó werd het eind November en naderde Sinterklaas, Er werden Sint-Nicolaasversjes geleerd en al le kinderen waren vol verwach ting. En toen gebeurde er iets heel naars: een paar dagen vóór Sin terklaas werd Ems weer ziek. Ze had een hevige kou gevat en moest een paar dagen in bed blij ven. Wat huilde die Ems Want je kunt begrijpen, dat er nu van het Sint-Nicolaasfeest op school de school verzuimen. De onderwij zeres wist wel, dat haar leerlin- getje het vreselijk zou vinden ach ter te komen. Als Ems dan weer wat doen mocht, kwamen Miep en Bep, die geregeld naar 't vriendin netje gingen vragen, dat zeggen. En dan mochten die 't werk voor Ems meenemen. Daar kwamen de eerste kinde ren voorbij, daar waren Bep en Maar.... Miep al. Wat hadden ze weer vooreerst, veel te vertellen Ja, Bep en Miep waren echte vriendinnen. Toen werd Emmy nog erger ziek en nadat ze opgeknapt was, raad de dokter de familie aan te ver huizen naar een bosrijke streek. Hij wou van die sukkelaarster in eens een flinke, gezonde meid ma ken, die overal tegen kon. Daar om mocht ze de hele zomer niet naar school en moest leven in de buitenlucht, eten, drinken, spelen, desnoods slapen. Ems vond 't vre selijk, dat ze niet naar school mocht Ems werd een heel ander kind-met rode wangetjes en ze haar vriendinnetjes uit de stad, die haar dadelijk kwamen opzoe ken. „Neen, hoor, Rie en Suus zijn leen échte vriendinnen", zei Ems egen moeder en ze trok minach tend haar neus op. 's Middags kwam de dokter nog en die zei, dat het patiëntje de volgende dag uit bed mocht. nog niet naar school „Daar ging Sinterklaas in zijn auto", riep Jaap, het broertje van Ems, die naar buiten had zitten turen, op eens. Hij gaat naar school". Ems zuchtte diep. Emmy's gedachten trokken naar het schoollokaal. Daar zou Sint nu zitten met Piet naast zich. De kinderen zouden zingen en Piet ging strooien. Och, dat ze nu toch juist weer ziek moest wor den Weer; „Toet Toet Toet Ems, Frits en Jaap holden naar t raam. „Ja, ja, hij is 't riep Jaap ver- de hele zomer was ze niet één rukt en begon heftig te wuiven, keertje ziek. De dokter had er dan Frits zong zo hard hij kon een Sin- ,ook niets op tegen dat ze met Sep- terklaasvers. tember naar de dorpsschool ging. 1 De auto reed langzaam en Wat genoot ze 't Was een mooie, vlak voor hun huis stond hij stil. ruime school, ook in het bos gele- En toenoEms voelde gen en niet zoo heel ver van huis. zich beurtelings warm en koud En weldra had Ems nu ook nieu we vriendinnen. Suus en Rie heet- en worden.... daar stapte Zwarte Piet uit en hielp toen zijn heer en 'ten ze. Vaak kwamen ze haar af- meester voorzichtig uit het voer- halem en soms brachten ze Ems naar huis. En waf zo heerlijk was: tuig. Samen wandelden die naar de voordeur. twee En 't duurde dan ook niet lang, of de hoge gast trad binnen. Moe der gaf hem direct een stoel. „Dag meneer Sinterklaas", zei ze. Frits en Jaap volgden haar voorbeeld. Voor Sint waren ze heel niet bang, maar ze vonden 't wel een beetje griezelig om hun kleine hand in Piets zwarte knuist te leggen. Maar toen Piet ze een handje pepernoten toestak, durf den ze wel. „Ja, ja, Emmy", begon Sint, „ik hoorde op school, dat je ziek was, en toen zijnje vriendinnen op me toegestapt.hoe heeten ze ook weer „Rie en Suus „Juist, Rie en Suus.... en die hebben me gevraagd.... of ik je op wou zoeken.... en dat heb ik maar gedaan." „Daar ben ik erg blij om, me neer Sinterklaas", zei Ems. Sint had nog veel te vragen en de kin deren moesten voor hem zingen. Toen strooide Piet pepernoten en tenslotte kreeg Ems een mooi boek, vol platen en verhalen. De broertjes werden blij gemaakt met wat lekkers. Eindelijk vertrok de goede man weer. Hij had nog veel te doen. Het drietal zag hem wegrijden en wuifde druk. „Dat was me een verrassing zei moeder. „Ja. En Suus en Rie zijn toch wel échte vriendinnen, hè moes", vond Ems, „Zeker", moest moeder toege ven. J. H. Brinkgreve Entrop. In de kinderkamer, die in de tuin uitkwam, stond Tineke. Ze stond voor de open deuren, maar het regende zó, dat er plassen in de tuin stonden en de dahlia's hun kopjes, zwaar van de regen, lie ten hangen. Tineke ging sedert begin Sep tember naar school, maar vandaag niet, vandaag was het Zondag. Ze had zich zó voorgesteld, hoe ze deze Zondag de hele dag met Riekje buiten zou spelen, in de zandbak en schommelen, of iets verstoppen onder de heestrs en planten. En nu: niets ervan Ze zuchtte. „Ga eens met je winkeltje spe len of met het andere speelgoed, dat je op je verjaardag kreeg", raadde Moeder, die op het punt was de kamer uit te gaan. „Spe.. ele"klonk het stemmetje van het drie-jarig Riekje, dat meteen naar Tineke toe gedribbeld kwam. Het was een lief Riekje, dat zusje van Tineke, en als zij met Moeder Tineke van school kwam halen, zeiden de kinderen uit de klas: Dat leuke zusje van Tineke staat er weer',' Dan voelde Tineke zich trots en zij nam als een echte grote zuster zij was dan ook al zes, Riekje bij de hand. Maarniet altijd was het makkelijk de oudste en wijste te zijn. Riekje kon vaak een keel opzetten, als ze niet in alles haar zin kreeg. Dan kwam Bet, de dienstbode, uit de keuken gevlo gen en zei: „Waarom laat je dat kleine kind nou niet aan je speel goed Jij moet toch de wijste zijn Of Moeder zei: „Jij, als oudste, moet wat schikken, Tine ke Riekje weet niet beter". Ja, het was wel eens moeilijk de oudste te zijn. Zoo ook van daag weer. Eerst speelden de zus jes heel gezellig met het winkel tje. Tineke hi&ld de winkel en Riekje was klant. De koopvrouw zei haar klant vóór, wat ze kopen moest. En dan woog ze net als in een echte winkel op het kleine weegschaaltje wat krenten af. Die werden dan in een snoezig klein zakje verpakt en dan dribbelde de klant er mee naar huis. „Huis" was achter het lage speeltafeltje. Dan moest de klant terug komen om drop te kopen. Dit waren nog niet alle heerlijkheden, die het winkeltje verkochjt. Er was een laatje met suikerpepermuntjes en een ander met chocoladeilikjes met witte pilletjes er op Een tijdje speelden ze, o, zo gezellig: totdat op eens Riekje er bij ging zitten en met beide handen alle flikjes, die ze gekocht had, in haar, mondje duwde. Tineke werd er vuurrood van. De heele voorraad flikjes van haar winkeltje verdween me daar in het gulzige mondje van Riekje Tine ke vloog op haar af en schudde haar heen en weer, maar Riekje at haar mondje leeg en zei: „lekker hè „Stout kind zei Tineke en ze borg de pepermuntjes, de drop en de krentjes gauw weer in de laatjes en zette het winkeltje hoog in de speelgoedkast, zoodat Riekje er niet bij kon komen. „Ik speel niet meer met jou", zei Ti neke, haalde het poppenstrijkijzer voor de dag eri ging de kieeren van de baby-pop strijken. Kleine Riekje, die wel voelde, dat ze iets gedaan had, dat niet mocht, ging stil met haar blokjes spelen. Toen het haar verveelde en dat was al gauw ging ze bij haar zusje staan kijken. Ze stak. haar handje naar de netjes gevou wen poppenkleertjes uit, stootte er tegen endaar vielen ze op de grond.... Pats! daar had ze een klap op haar handje beet Riekje's gezicht werd lang, haar lipje beefde en net zou ze het op een huilen zetten, of.o, schrik! daar sprong een groote, groote hond door de open tuindeuren naar binnen. „Woefwoef blafte hij heel harcT. In een ommezientje had Tineke haar zusje in een hoek geduwd en waswóór haar gaan staan. „B. blijf maar achter mij, dan kan hij je niet bij..bij..te", zei ze met een stemmetje, dat bibberde. Want o, de hond was zó groot en hij blafte zó hard en hij stond zó vlak voor haar en Moeder, die he lemaal boven was en Bet naar de kerk en Vader uit Maar Riekje moest ze beschermen, want die was maar zo klein en zij was toch de oudste Toen knarsten voetstappen over het grint, nader en nader kwamen zeVader Het was Vader met een vreemden mijnheer, die dadelijk riep: „hier, Prins De hond ging kwispelstaartend naar zijn baas terug en legde hem zijn voorpooten op de schouders. Zo groot was de hond „Foei zei de mijnheer, „heb jij de kinde ren zo aan het schrikken gemaakt? Foei Toen ging de hond er bij zitten en gaf zijn baas een poot. „Neen, mij moet je geen poot ge ven, maar de kindertjes, kom. En Prins werd door zijn baas aan de halsband bij Tineke gebracht, die een grotè poot toegestoken kreeg. - Aarzelend nam ze de poot aan, V/ l ^H3?JjümiHnDPOaaanrinr^UL3mL3mLjEj!mL3t_3m_3iLje-3m-3'

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 14