reinitft alles veilig zonder krassen DE VREEMDELING m SILMLE HIER IS UITKOMST OOK VOOR U BINNENLAND. standaardbus reuzenbus KRONIEK van den DAG. 15 cts. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRI.) VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934, No. 282. Plannen van Minister Slotemaker. E R D ft IJ F T P IJ N en nu. nu ,27ïCTS. ping ïrg. Ken. IS* ren- prijs felje- fge- ien Me- d. rkt, le- ^ek. ier, irg- jor- sch. fel. iid- Geruchten over nieuwe span ning in het Derde Rijk. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt weer van een leugencampagne. Is generaal Von Blomberg ernstig ziek? Herinneringen aan den bloedigen 30sten Juni. Alen verneemt de laatste dagen weer allerlei over onrust in Duitschland. In de rijen der S. A. zou opnieuw groote ontevredenheid heerschen; zooveel, dat ze niet langer onder stoelen en banken kan worden gestoken. De ministers Goebbels en Goering zouden in een ver gadering zijn uitgejouwd. Hand over hand moet de laatste weken de commu nistische propaganda zijn toegenomen In een bijeenkomst van katholieken te Berlijn werd een paar dagen geleden zeer critisch gezinspeeld op den geweld- dadigen dood, die een vooraanstaand ka tholiek, dr. Klausner, op 30 Juni onder ging. Al deze berichten roepen herinnenn ges wakker aan dien 30sten Juni, toen men zal het zich herinneren een complot van S. A.-lieden (de Rhoem-ca- marilla) werd ontdekt. Zeer bloedig zijn de opstandigen toen tot de orde geroe pen, Tusschen de bedrijven door ruimde men daarbij ook maar wat menschen op, aan wien men 't land had, hoewel ze ge heel buiten 't S.A.-complot stonden (tot deze laatsten behoorde dr. Klausner). Op de dagen voor dien roemruchtigen 30en Juni zat de lucht, evenals nu, vol vaag gerucht. Men voelde, dat er spanningen heerschten, die met een knal zouden worden verbroken. De knal was hevig. Op grond van deze ervaring zou men geneigd kunnen zijn, weer zoo'n knal te voorspellen. We willen ons daar echter niet aan wagen. Het signaleeren van be paalde verschijnselen zij voldoende. Wat de toekomst in verband daarmee zal brengen, dient afgewacht. Het hoeft ten slotte niet persé dramatisch te worden, 't Is best mogelijk, dat men thans over uitlaatkleppen beschikt, die de hooge druk zonder veel gerucht kunnen doen verminderen. Tegelijk met de geruchten over de on rust in de S. A.-gelederen c.a. worden er weer berichten verspreid evenals in Juni over stappen van zekere ge neraais. Het belangrijkste hiervan is, dat de chef van den generalen staf Von Fritsch een memorandum aan Hitier zou hebben doen toekomen, waarin een nieuwe politieke koers bepleit wordt. Generaal Von Fritsch zou een beroep op den Führer gedaan hebben, om het regi me te matigen. Verder is hierbij sprake van meeningsverschillen tusschen de op perste legerleiding en den minister van de rijksweer, genneraal Von Blomberg. Deze laatste schijnt intusschen ziek te zijn of te zijn geweest. Zekerheid be staat daaromtrent niet. Een V.D.-bericht sprak gisteren van een zware ernstige ongesteldheid, zoo ernstig, dat de minis ter in een sanatorium moest worden op genomen, waar Hitier hem reeds een paar malen had bezocht. Tegelijkertijd verspreidde het Duitsche Nieuwsbureau echter 'n communiqué, waarin al de bo venvermelde geruchten tot „gemeene leugens" werden gedegradeerd en waar in verder te lezen staat, dat generaal Von Blomberg „van zijn ziekteverlof was teruggekeerd en zijn ambtsbezigheden had hervat". Men weet niet, wat men van dit alles moet denken. Voor de Juni-uitbarsting ook dit zal men zich herinneren werd gemeld, dat de opperste S. A.-chef Roehm met „ziekteverlof" was gegaan. De buitenlandsche pers trok daar zekere conclusies uit, welke te Berlijn met veel misbaar over den hekel werden gehaald: al weer een leugencampagne. Maar zie: enkele weken later stierf Roehm aan de gevolgen van een revolverschot. door H. BINDLOSS. 38). i en lange leste kwam er echter ook aan dit werk een einde het land van Maud Barrington en hem was her schapen in een stoppelveld, dat bin nenkort door het vee nagelezen zou worden. En daar Witham een man was, die, naast een grooten durf, de zeer evenwichtige behoefte had om op te houden, wanneer hij ver genoeg gegaan was, werd zijn graan na het dorschen verkocht. Zijn helpers gingen naar hun haardsteden terug met genoeg in hun za-k, om hen den winter door te helpen en na een paar dagen, doorgebracht met het berekenen van zijn winst, stuur de Witham een boodschap naar Gra ham met 't verzoek hem een Winni- pegschen accountant te zenden. Na drie dagen van hard werken ging de accoun tant weer naar de stad terug en was voor Witham het oogenblik van afre kening gekomen. En na een wanhopï- gen, inwendigen strijd besloot hij, dat dit masker-afleggen in tegenwoordig heid van allen, die hem vertrouwd had den, gebeuren zou. Hij had zorgvuldig het voor en tegen van deze handelingen overwogen, want De toon, waarin het communiqué van het „Duitsche Nieuwsbureau" (een pers agentschap, dat in eenzijdige berichtge ving zijn weerga niet heeft) is gesteld, komt ons weinig minder opgewonden voor dan de dementis in Juni. „Er kan niet aan getwijfeld worden", heet het, „dat de nieuwe leugenveldtocht van een bepaalde plaats uit heel methodisch voorbereid en geleid is. Al de berichten, die zich met rijksweerminister, generaal Von Blomberg, den chef van de leger leiding, generaal Von Fritsch en hun be trekking tot andere leden der regeering bezig houden, zijn volledig verzonnen en niets anders dan kwaadwillige laster praatjes. Een memorandum van generaal Von Fritsch, dat in deze leugenbericnten een bijzondere rol speelt, bestaat neele- maal niet". We kunnen het niet helpen; maar deze stijl van dementeeren bevalt ons slecht. Het is miserabele lectuur, waaruit de opwinding van een kleine geest spreekt. Als de lieden, die dit opstelden over eenigen wijden blik, over eenig psycho logisch en politiek inzicht hadden be schikt, zouden ze heel anders geschre ven hebben. Ze bereiken nu alleen, dat men hun schriftuur voor kennisgeving aanneemt en het beste voor hun gezond heid hoopt; gelijk voor de gezondheid van het geheele Duitsche volk. Gerust kan men daar voorloopig echter niet op zijn. Regeling arbeidstijd chauffeurs in voorbereiding Beperking van arbeid van leerplichtige kinderen in den landbouw Wijziging subsidie-percentages voor de werkloozenkassen Geen verhooging der steun- normen. Verschenen is de memorie van ant woord nopens de begrooting van socia le zaken. Minister Slotemaker de Bruine zet daarin uiteen, dat hij wettelijke maat regelen ten aanzien van invoering der 40-urige werkweek niet verantwoord acht. In vergevorderden staat van voorberei- d ng verkeert een regeling van den arbeidstijd van chauffeurs, waaraan de departementen van waterstaat en van sociale zaken werken. Overwogen wordt een regeling om te doen ophouden, dat leerplichtige kin deren in den landbouw voor en na schooltijd te veel aan het werk worden gezet, ongeoorloofd verzuimen om te werken en een lang landbouwverlof genieten. Er is een belangrijke afneming van den arbeid der gehuwde vrouw geble ken. Een verbod van arbeid van ge huwde vrouwen zou in verschillende bedrijven echter niet kunnen blijven gehandhaafd. Woningbouw, Tot dusver zijn voor 40.840 woning wetwoningen in 244 gemeenten de hu ren verlaagd met in totaal f 1.023.095 per jaar. Van eenige gemeenten zijn de voorstellen voor huurverlaging nog niet ingekomen, deze wordt verzocht spoed te maken. De bouw van goedkoope woningen gaat nog niet zoo vlot als de minister gehoopt had. Het vraagstuk is zeer moeilijk, maar het heeft de volle aan dacht van den minister. Werkloosheidsverzekering. Ten aanzien hiervan deelt de minis ter mede, dat het in de bedoeling ligt zijn eerste impuls was geweest, om na afloop van 't oogsten naar Colonel Bar rington toe te gaan, om hem openhar tig alles te vertellen. Maar zijn trots verzette zich tegen de zelfbeschuldi ging, welke zich niet tot zwijgen wilde laten brengen, dat hij 't oordeel van de mannen, die hij bedrogen had, niet durfde afwachten. Eén voor één hadden ze hun gereserveerdheid laten varen, hadden ze hem hun achting gegeven, hun vriendschap aangeboden, tot hij nu feitelijk de erkende leider in Silver- dale was: daarom leek het hem niet meer dan rechtvaardig, dat hij het on recht, hun aangedaan, in hun aller te genwoordigheid zou bekennen om de gevolgen ervan, hun minachting ten aanschouwe van iedereen, gewillig te schouderen. Tot 't allerlaatst had de gedachte aan Maud Barrington hem tegengehouden, maar ten slotte had hij ook deze overweging ter zijde gescho ven. Met de blindheid, mannen eigen, was hij ervan overtuigd, dat hij zijn ge voelens voor haar verborgen had weten te houden, en daarom, veronderstelde hij, was haar gevoel voor hem niets anders, dan vriendschappelijk medege voel voor iemand, die veel misdaan had en die dat niet bepaald eervol verleden trachtte goed te maken. Wel zouden haar verwondering en haar ver ontwaardiging heel moeilijk te dragen zijn, maaren hierbij kwam zijn trots hem weer te hulp, ten slotte zou ze door die daad van hem merken, dat hij het stelsel van maximum-percentages van subsidie, dat de laatste jaren ge golden heeft, in 1935 te verlaten en in de plaats te stellen een stelsel, waar door aan elke groep van werkloozen kassen in eenzelfde bedrijf een vast percentage van subsidie zal worden toegekend, dat haar in eik geval zal worden uitgekeerd, ook zal zou met n lager percentage kunnen worden vol staan. Hiermede wordt tot den meer normalen weg teruggekeerd en wordt het zelfbeschikkingsrecht en de ver antwoordelijkheid der kasbesturen grooter. Het spreekt vanzelf, dat be doelde percentages iets lager moeten liggen dan de voor 1934 geldende ma xima, omdat het anders zonneklaar is dat een veel grooter bedrag noodig zou zijn dan beschikbaar is. Hoewel het geenszins de bedoeling van den minis ter is om aan te sturen op verandering van de uitkeeringsvoorwaarden in on- gunstigen zin, zoo merkt hij nochtans op, dat sommige kassen maatregelen zouden kunnen nemen, die als techni sche veranderingen kunnen worden be schouwd, als hoedanig kunnen worden aangemerkt: verandering van het aan tal wachtdagen en een wijziging in de regeling van uitkeering bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werk tijd. Daardoor wordt tevens een zuinig beheer, wat toch ook hier noodig is, verkregen. Aan verdere verhooging van het subsidie voor de kassen der landarbei ders, ten einde te komen tot verhoo ging van het aantal uitkeeringsdagen, kan in de huidige omstandigheden be zwaarlijk worden gedacht. Steunverleening, In zake steunverleening aan werk- looze kunstenaars wordt medegedeeld, dat aan de gemeentebesturen gevraagd is, of zij bereid zijn, tezamen met het rijk, subsidie te verleenen voor dit doel. Hoewel vele gemeenten zich bereid verklaard hebben tot medewerking, kan dit niet ten aanzien van alle gemeen ten, welker medewerking vrijwel on misbaar is om te slagen, worden ge zegd. Overleg dienaangaande wordt nog gepleegd. Wat de zorg voor de jeugdige werk- loozen betreft, zal ook het volgende jaar bijzondere aandacht worden ge schonken aan het cultureele werk voor de jeugdige werkloozen, terwijl zal worden nagegaan, of de rijksmiddelen het mogelijk maken, het kampwerk, dat op zoo uitnemende wijze door het na tionaal crisiscomité en door de jeugd- vereenigingen wordt gefinancierd, te stimuleeren. Reeds thans kan de minister meedeelen, dat uithoofde van werkver schaffing subsidie in uitzicht is gesteld voor het groote ontwatering s- werk in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Aan den aandrang van verscheidene leden, om de vroegere steunnormen weer te herstellen, zal de regeering geen gevolg geven. De herziening heeft plaats gehad niet dan na ernstige overweging en na rijp beraad. Het be treft hier een afgedane zaak, Uitbreiding van de regeling in zake het verstrekken van goedkoope onver mengde margarine is naar het oordeel van den minister van oeconomische j zaken, niet mogelijk. j De minister heeft termen kunnen vin-j den, om pensioenen van inwonende fa- milieleden met inkomsten uit arbeid J gelijk te stellen en deze derhalve in den vervolge voor 2/3 op den steun in min-' dering te doen brengen. Tot het treffen van een steunregelng voor schippers, venters en visschers kan de regeering niet besluiten, daar deze groepen behooren te worden gerekend tot de z.g. zelfstandigen. GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. Tot de acht gemeenten, in welke vol gens de in ons blad van gisteren vermel de regelen de verstrekking van goed koope groenten aan de ondersteunde werkloozen zal plaats hebben behooren niet de groote steden. De bedoeling van de regeling is in acht gemeenten van kleineren omvang een proef te ne men. Slaagt deze proef, dan eerst zuilen de groote gemeenten mede in de distri butie van de goedkoope groenten be trokken worden. Deze, wier zorgen in verband met de ondersteuning van de werkloozen toch al zoo groot zijn, heeft men met opzet geheel buiten de bespre kingen gehouden. Men wil de kleinere plaatsen als toetssteen gebruiken om te zien, hoe de werkloozen en hoe de dis- tribuanten op de aanbieding van de goedkoope groenten reageeren. („N. R. C.") VREEDZAME REVOLUTIES. In de rubriek „Hier is Holland" in de „Haagsche Post" lazen wij het volgende: Er hange ons vreedzame revoluties in de bakkerswereld boven het hoofd. Bij het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen zijn proeven genomen met een praeparaat, dat van de grootste beteekenis kan blijken voor den Neder- landschen tarwebouw. Zooals bekend, is de uit Nederlandsche tarwe verkregen bloem niet van die kwaliteit, dat daar van brood gebakken kan worden, dat aan de eischen der consumenten voldoet. De bloem, die thans voor ons brood ge bruikt wordt, bestaat dan ook voor 65 uit buitenlandsche en voor 35 uit binnenlandsche tarwe. Het was vakmen- schen bekend, dat toevoeging van leci- tine, uit sojaboonen gewonnen, in staat was, aan binnenlandsche tarwe zooda nige kwaliteiten te schenken, dat bijmen ging van buitenlandsche tarwe geheel of bijna geheel overbodig kon worden. Dit product was vroeger zeer duur. Het m—JL- Als Uw spieren pijnlijk en Uw Sloans brengt het bloed naar de pijnlijke en stijve spieren en- verdrijft alle pijn bijna onmi - dellijk. Doe het, zonder veel te wrijven, zachtjes op de pijn- 1 lijkc pla&tscn. -y -■*- (Ingez. Med.) wordt tegenwoordig echter als bijpro duct overgehouden uit soja-boonen, die door de Unilever worden verwerkt, zoo dat nu de verkrijgbaarstelling tegen la- geren prijs mogelijk wordt. Wellicht zien we dus spoedig het gebruik van inland- sche tarwe sterk stijgen! De tweede revolutie is meer van be teekenis voor de lekkerbekken, die nog steeds het knappende cadetje bij het ont bijt niet zijn vergeten. Het schijnt, dat in dit opzicht van Rotterdam de victorie uitgaat, waar bij 'n ondernemend bakker een koelkast in bedrijf is gesteld, die 's morgens kersversche broodjes aflevert, welke er den vorigen avond in zijn ge legd. WEGENVERBETERING EN BRUGGENBOUW. Voor een goed tempo heeft 't Verkeersfonds niet de benoo- digde middelen Het 60 mil- lioenplan wordt te hulp geroe pen. Bij de Tweede Kamer is ingediend de begrooting van inkomsten en uitga ven van het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1935. (Hieruit moeten de kosten voor aanleg van nieuwe wegen bruggen etc. etc. worden bestreden; de middelen worden verkregen uit de be lastingen op motorrijtuigen, fietsen etc. etc.) Het eindcijfer der begrooting be draagt ruim f 84 millioen. In de memorie van toelichting zet minister Kalff o.m. uiteen, dat de op OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN:-- DE BÓNS VAN DE REUZENBUS HÉBBEN DUBBELE WAARDE (Ingez. Med.) den moed had om de gevolgen van zijn verkeerde handelwijze onder de oogen te zien. En geen week, nadat hij zijn besluit genomen had, werd hem de ge legenheid geboden, om het ten uitvoer te brengen in een eigenhandig ge schreven briefje noodigde Miss Barring ton hem uit om het oogst-feest, dat elk jaar op Silverdale Grange gegeven werd, bij te wonen. 't Was een windstille koele Septem- beravond, toen alle mannen van de ko lonie en het meerendeel van de vrou wen in de groote eetkamer van de Grange bijeenkwamen om het einde- van het seizoen van hard werken te vieren. Alle ramen waren gesloten, want sinds het ondergaan van de zon was de temperatuur snel gedaald en de drie groote nikkelen petroleumlam pen wierpen hun warm-geel schijnsel over de lange tafel met haar hagelwit damast, glanzend zilver en flonkerend kristal, welke op regelmatige afstan den, als eenige toepasselijke versiering met bossen slanke, goudgele tarwearen prijkte. En inderdaad verdienden ze die eereplaats, want iederen man, die moed genoeg gehad om te zaaien, had den ze dat jaar rijkdom gebracht. De groote kamer bood een prettigen aanblik; die feestelijk versierde tafel met aan eiken kant een rij opgewekte gezichten, donker gebronsde naast even warmer getinte boven een bescheiden décolleté waarop een enkel juweel flonkerde en schitterde. Aan het hoofd van de tafel zat Barrington met zijn zuster en nichtje, Dane en een paar van de oudste kolonisten om hem heen. Alle mannen droegen de officieele kleeding voor feestelijke gelegenheden, behalve Witham, die in het simpele costuum van een gewonen prairieboer aan den smallen kant van de tafel te genover den Colonel zat. Op een paar uitzonderingen na had iedereen zich over dit onconventioneele verschijnen in gewone werkkleeren verbaasd, maar bij geen van allen was de gedachte op gekomen, dat er achter dit inbreuk ma ken op de Stlverdalesche gewoonten een bedoeling moest liggen. Het middagmaal verliep oogenschijn- lijk heel gewoon, maar Maud Barring ton viel het op, dat Witham op het pla gen van een paar van de jongere kolo nisten niet inging; met iets gelatens in zijn gezicht zat hij recht voor zich uit te kijken. Toen het dessert afgeloopen was, stond Barrington op en nooit had den alle aanwezigen hem spontaner hulde gebracht dan juist op dit oogen blik, nu hij ondanks alle tegenslag en van het afgeloopen jaar, toch glim lachend op hen stond neer te kijken. Zooals gewoonlijk was hij onberispelijk gekleed; kaarsrecht, met de eenigszins arrogante houding van zijn hoofd, die ze allen van hem kenden, stond hij te wachten tot 't stil geworden zou zijn; maar ondanks zijn glimlach zag zijn gezicht er oud en moe uit, spraken de diepe rimpels om zijn mond en ontel bare groefjes rond zijn oogen van ver driet en neerslachtigheid. „Weer is er een jaar voorbij eïl weer hebben wij ons hier verzameld, om met dankbaarheid de vervulling van de be lofte, gedaan toen de wereld nog jong was, te gedenken' begon hij. „We heb ben reden om dankbaar te zijn, maar we hebben eveneens reden om ons ne derig te voelen. Want terwijl wij ons veroorloofd hebben te twijfelen, zijn zon en regen ons naar mate onzer behoef ten gegeven, ten teeken dat, al moge de mensch wankelmoedig worden en zijn werk verzaken, 't zaaien en oogsten ook zonder hem voortgaat. Het was voor den eersten keer, dat Colonel Barrington op die wijze tot zijn mede-kolonisten sprak. Toen hij even zweeg, heerschte er een volkomen stilte, want iedereen was 't opgevallen, welk een eigenaardige trilling er bij de laatste woorden in zijn stem geweest was. Toen hij na even wachten zijn hoofd weer ophief, om verder te spre ken, was 't opmerkelijk hoezeer zijn arrogant gezicht verzacht werd door de ernstige, gelaten uitdrukking, welke de laatste maanden in zijn oogen ge bracht hadden; hadden zijn. gasten ge; weten, dat op datzelfde oogenblik twee afzonderlijke detachementen mare- chaussées op weg naar Silverdale wa ren, met hoeveel meer interesse en spanning zouden ze dan niet naar zijn woorden geluisterd hebben. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5