BEURSTKERMOMETER van Donderdag. SPORT. KORT ZEEUWS0H NIEUWS, KERKNIEUWS. DNDERWIJS. LANDBOUW. PRINS GEORGE EN PRINSES MARINA IN DEN ECHT VERBONDEN. WISSELKOERSEN. Nov. 7.37% 59.46 9,75% 34.52% 47.97 33.00 1.48 met doenl 8EURS- £13 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 29 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned, 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 90%90%. O. Ind e 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Obiig. 1926-5 9796%. Duitschl. 100-7 23%—24. Engeland 1960-90 4 73%73%, Zwitserl. oblig. '24-5 9898. Zwitserl. Staaissp. 1927-4% 100%-100% Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100 Berlijn 1925-6% 16—16 Zeeuws. Hyp. Br5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 23%23% A C A A A A A A Amsterd. Bank 105%104%. Rott. Bankver, 8383%. Twentsche Bank 81 Pref. Gruyter en Zn. A. 125%126% Pref. Jurgens A 9797%. Ned. Gist- en Spiritusf. 406406%. De Schelde N.B. 12%—12%. Ver. Papf. v. Gelder 39—39%. C Am. Car Foundry 10%11%. C Am. Smelt ReL 22%—22%. C Farbenind. I.'G. 45— C Stand- Brands 1212%. C U. States St. C. 23%—23%. C North Am. Cy. 8%8%.' A Born- Sum. H.M. 126126%. A Linde Teves en Stokv. 53%—55. A Ned. Wol Mij. 73—72. A Singkep T:n M. 79%79%, A J. C. Japan Ln. 23%23. A Rotterd. Lloyd 2928%. A S. M, Nederland 28%28%. A Amst. Thee C M. 39% A Houth. Alberts 22%—22% C Baltimore Ohio 8 9 A Southern Rlw. 10%10% C Union Pac. Rr. 66% C Int. Nickel Cy. 14% Duitschl. '30 1000-5% 20%—19%-20 A Koloniale Bank 33%34 A N.I. Hbk. 1000 59%—59% C Ned. H. M. 1000 34%—34, A Alg. Kunstz. U. 32%—32% A v. Berkels Pat. 2930% C Calvé-Deftl 42%42% A C. Suiker Mpij. 226%226% A Ned. Ford A.M. 30% A Philips Gem. B. afg. 218%—218%- C Unilever 75%—75%-76% C Anaconda Cop. 6%6% -6% C Bethlehem St. 18%19%-% C Kennec Copper 10%11 C Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B, 18S%^188%. A Kon. Petr. Mpij. 136%—136%-%. C Contin Oil Cy. 11%11%. C Shell Union O C. 4%4%. niet naar Haamstede komt, daar het vliegtuig den dienst naar Indië heeft moeten overnemen De komst van Par- mentier met de ,,Uiver" wordt tot later uitgesteld. ZEEÜWSOH-VLAAHBÊREM Ö.D, N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaatschappij ontbonden, TERNEUZEN. Woensdag werd alhier een slotvergadering gehouden van de aandeelhouders der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleidingmaatschappij. Nadat de presentielijst door de afge vaardigden van gemeenten was getee- kend, werd de vergadering door den voorzitter mr. P. Dieleman, geopend. Hij stelde daarna voor'het verslag be treffende de liquidatie der maatschappij goed te keuren. Naar aanleiding van het rapport en de afrekening werden door aanwezigen een tweetal vragen gesteld, die door den voorzitter werden beantwoord, waarna de stukken met algemeene stem men werden vastgesteld, waardoor de vennootschap ontbonden is. Als commissie voor het goedkeuren van de notulen dezer slotvergadering werden aangewezen de heeren P. H. Geirnaerdt, burgemeester, en E. Ivens, raadslid, beiden te St. Jansteen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de gemeenten die er thans buiten staan, later in de gelegenheid zullen zijn aan te sluiten bij de nieuwe waterleidingmaat schappij, die door enkele gemeenten Is opgericht. TERNEUZEN. De Chr. school te Sluis kil heeft haar 40-jarig bestaan gevierd. Het hoofd der school, de heer C. J. Nobels sprak de feestrede uit en gaf een historisch overzicht. Ook voerde burgemeester J. Huizinga het woord. De leerlingen zongen een feestcantate. Aan het hoofd der school, die 1 Sept j.l. zijn 25-jarig jubileum als hoofd vier de, werd door het bestuur een wandel stok en door de leerlingen een schemer lamp aangeboden. ZEEUWSGK-VLAANDEREN W.D, BUITEN DEN HAAGSCHEN WAARD GEREKEND. Ook Aardenburg verhoogt de belastingen. Men zal zich herinneren, dat de Raad van AJhrdenburg twee maanden geleden besloot de opcenten op de per- soneele belasting af te schaffen en die op de vermogens- en gemeentefonds belasting te verminderen. De financieele omstandigheden van deze gemeente lie ten dat toe. Er bleef nog een geraamd overschot op de begrooting 1935 van ruim f 10.000, In zijn Dinsdag gehouden vergadering heeft de Aardenburgsche Raad al dit moois en uitzonderlijks echter onge daan moeten maken. De regeering is, als van alle gemeenten 't een en ander gaan eischen: 80 pet. van de opbrengst der pers. belasting en zoo. Daar had den B. en W. bij 't opmaken der be grooting niet op kunnen rekenen. Nu moest die begrooting achteraf nog weer gewijzigd worden. Het dagelijksch be stuur stelde Dinsdag dientengevolge voor: 50 opcenten op de pers. belasting te heffen, die op de gemeentefondsbe lasting te brengen van 30 op 40, en die op de vermogensbelasting van 20 op 40. De Raad nam het voorstel met alge meene stemmen aan. Een ietwat zure geschiedenis; maar de Aardenburgsche belastingbetalers] kunnen zich er mee troosten, dat ze toch nog heel wat minder aan den fiscus hebben te offeren, dan vrind „Sijmen" in de meeste andere (Zeeuwsche) ge meenten. (Men zie nog het raadsverslag in he 2e blad). Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 18 tot en met 24 Nov. in de pro vincie Zeeland bedroeg: Febris typhoï- dea: Vlissingen 1, roodvonk: Axel 2 (in één gezin), Goes 3, O. en W. Souburg 2, Wemeldinge 1, Wissekerke 1, Ierseke 1 (het 4e geval in één gezin); diphtherie: Graauw en Langendam 1. Een grandiooze plechtigheid, waarin heel Londen meeleefde. In een schitterende omlijsting van pracht en schoonheid, waarin de ma jestueuze plechtigheid van het religi eus op superbe wijze was verbonden aan de praal van den Staat, is Prins George, de Hertog van Kent, jongste zoon van den Koning en de Koningin van Engeland, heden te Londen in het huwelijk getreden met Prinses Marina van Griekenland. Dit koninklijk huwelijk heeft sinds vele weken het onderwerp van gesprek in alle kringen uitgemaakt. Het was inderdaad een gebeurtenis, die de har ten ontroerde van de millioenen, die zich verdrongen in de feestelijk versier de straten om slechts een glimp te kun nen opvangen van het jonge paar. Tegen het aanbreken van den dag, werden de rijen menschen, die zich 'n plaats langs den weg hadden gekozen om den bruidstoet af te wachten, dich ter en dichter. De mist die sedert ver scheidene dagen boven Londen hreft gehangen, was opgetrokken. De route, welke tusschen het paleis l en de abdij werd gevolgd, was een gloed van kleuren. Vlagen van alle na ties hingen van de gebouwen. In de his torische Whitehall wapperden duizen den gekleurde vlaggetjes van een aan taal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat om vangrijke bloemversieringen met slin gers van anjers, groen en sleutelbloemen in alle nuances, waren opgehangen. In deze mooie omlijsting viel niets meer op dan de uniformen van de sol daten levendige klateringen van kleuren, gemengd met schitteringen van zilver als lichtpijlen op hun uniformen. Slank, onbeweeglijk als standbeelden, stonden zij aan eiken kant van de rou te, welke gevolgd werd. Zij hadden de bewondering van de honderdduizenden toeschouwers, die op sommige plaatsen tien of meer rijen dik stonden. Alle tribunes op open plekken langs den weg opgebouwd, en ook de West minster Abbey, de groote kerk, waar de huwelijksinzegening plaats vond, waren geheel gevuld voordat de proces sies begonnen. Voor den dienst in de kerk waren ongeveer 1800 uitnoocfi- gingen verzonden. Een luid gejuich barstte los, toen be kend werd dat Koning George en Ko ningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naai de Westminster Abbey. Langzaam reden zij, geëscorteerd door cavalerie in groot teneu, langs de ontzaglijke menigte aan weerszijden van de route, voortdurend luide toege juicht. Wellicht nog luider waren de toejuichingen voor Prinses Marina, toen zij met haar ouders Prins en Prinses Nicholas het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schil derij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien; zij had de harten der En- gelschen gewonnen. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent, vergezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. James- palace. Groot, slank, flink, gekleed in marine-uniform, scheen hij den vol maakten bruidegom. Zijn gelaat stond in een lach bij het aanschouwen van de enthousiaste menigte. In de Westminster Abbey. De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die begroet werden door vele Koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Zij be gaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Alle pracht, in de Abdij aanwe zig, was ten toon gesteld. Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Konin klijke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Ko ningin Mary zaten bij het altaar de Ko ning en de Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noor wegen, Prins Karei van België, Prinses Paul van Zuid-Slavië, een zuster van C Tide Water Ass. Oil 5%—5%. A K.N. Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv. U. 29%29%. A H.V. Amsterdam 150151%-52. A Java Cult. Mij. 67%—68%. A N.I. Suiker U. 66%67. A Deli Batavia 142%142%-43%. C Deli Mij. 1000 122-124-25. A Senembah 121%123%-25%. C Chicago Milw. 1 1 A Amst, Rubb, C, 89%89% -90%. A Deli-Bat. Rubb. 64%—65%-67. A Hesa Rubber 8285. A Serbadjadi S.R. 5657% -58%. Prolongatie 11. 28 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 29 Nov. ,7.37% 59.46 9,75 34.52% 47.96 32.95 1.48 Prinses Marina, prins Waldemar van Denemarken, Prins George van Grie kenland, Prinses Maria van Grieken land en de Groot Hertog en Groot Her togin Cyr.il van Rusland e.a. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-ministers, de leden van het parlement, diploma ten, ambassadeurs en gezanten o.w. de Nederlandsche gezant jhr. mr. R. de Marees van Swinderen en andere ge- privileerde gasten- De meesten van hen waren, evenals de andere heeren onder de gasten in de Abdij, in avondtoilet, j Dit is de eerste maal, dat aan gasten was toegestaan een Koninklijke huwe lijksplechtigheid in gewoon avondtoilet bij te wonen. Eenige minuten nadat de Koning en de Koningin het kerkgebouw waren binnengetreden, arriveerde de bruide gom, die plaats nam bij de treden naai den kansel om daar op zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de .Prins van Wales en de Hertog van York, die optraden als zijn begeleiders. Het groote moment was ^chter de aankomst van de bruid kort daarop, die ontvangen werd door den deken dr. Foxley Nor ris, den kanunnik van de Westminster en andere functionarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruidsmeisjes, Prinses Juliana, de Ne derlandsche Koninklijke gast bij deze huwelijksplechtigheid, Prinses Irene van Griekenland, Prinses Kather.ine van Griekenland, Groothertogin Kira van Rusland, Prinses Elisabeth van York, Prinses Eugenie van Griekenland, Lady Iris Mountbatten en Lady Mary Cam bridge, de 10-jarige achternicht van Ko ningin Mary. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een japon van witte crêpe, doorweven met een dunnen zilveren draad en droe gen bouquetten van kleine witte ro zen, bijeengehouden door een zilveren lint. De japon van de bruid was van witte zilverbrocaat, waarop in zilver een En- gelsche roos was geborduurd. Zonder ceintuur reikte de nauwsluitende japon tot de knieën, waar zij wijder werd en in een kleine sleep eindigde. De lange witte mouwen hadden zilver lamé kap pen en van de schouders af hing een ongeveer 4% meter lange sleep, even eens van wit zilverbrocaat en afgezet met zilverlammé. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant, een familiebezit, dezelfde sluier, die haar moeder Prinses Nicholas bij haar huwe lijk droeg. Een diamanten tiara, die fon kelde en schitterde als duizenden licht jes, kroonde haar hoofd en zij droeg 'n bouquet van sneeuwwitte lelies. Aan den arm van haar vader, Prins Nicholas trad zij de Abdij binnen, gra- cieuselijk gevolgd door de bruidsmeis jes. Op de treden naar den kansel voegde de Hertog van Kent zich bij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. De huwelijksplechtigheid. In tegenstelling met de imposeerende praal buiten was de dienst in de kerk zeer eenvoudig. Het huwelijk werd op de gewone wijze, waarop zulks in de Engelsche kerk geschiedt, ingezegend door de Aartsbisschoppen van Canter bury en York. Duidelijk klonken de stemmen, toen de bruid en bruidegom elkander trouw en gehoorzaamheid zworen. De eenvoudige ring, gemaakt van goud uit een mijn in Wales, werd gezegend en Prins George schoof hem om den vinger van zijn bruid. Zij waren man en vrouw- Een gemengd koor van zeventig stem men], zong vervolgens een psalm. De voorzanger van de Westminster Abbey Rev. Cyril Armitage zong de smeekbeden, waarna het jonggetrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de Aartsbisschop van York de overige ge beden las. Van het altaar sprak de Aarts bisschop van Canterbury de jongge trouwden toe en gaf hij hun zijn kerke lijke zegen. Nadat het ,,God save the King" en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plechtigheid waren ten gehoore gebracht begaven Prins George en zijn gemalin Philips Markt Industrie Unilever Aku Rubber IH.V.A. jAmerika iSuiker - Tabak Olie Koninkl. zich met hun familieleden naar de kapel van St. Edward the Confessor, achter het groot-altaar. Daar lagen op een eikenhouten tafel de twee registers, die moesten worden geteekend. Het tweede register is het Koninklijk Register en wordt altijd gebruikt bij Koninklijke Huwelijken, doopplechtig- heden en andere bijzondere gebeurtenis sen. Het beval de handle ekeningen van nagenoeg alle koninklijke persoonlijkhe den van Europa van de laatste 160 jaar. Daarop begaf het jonggetrouwde paar zich met de leden van het koninklijke gezelschap naar buiten, gevolgd door de processie van geestelijken, gekleed in schitterende roode gewaden. Buiten stond de auto voor het jonge paar gereed. De terugweg naar het Buckingham Palace per auto, geëscorteerd door ca valerie, leidde langs een andere, lange re route, om zooveel mogelijk menschen in de gelegenheid te stellen het konink lijk paar toe te juichen. Het enthousias me langs de met vlaggen versierde stra ten was enorm. In het paleis teruggekeerd, werd in de particuliere koninklijke kapel een Grieksch-orthodoxe godsdienstoefening gehouden. De dienst, die een strikt par ticulier karakter droeg, werd geleid door den Griekschen Aartsbisschop te Lon den, dr. Strinopoulos Germanos. Het was een schilderachtige plechtig heid in deze kapel. De bruid en bruide gom droegen brandende waskaarsen en volgden den priester die hen voorging in het Allerheiligste van de Kapel, ter wijl hij wierook offerde en een psalm zong. Na een korte toespraak van den Aartsbisschop over het huwelijk, stelde hij aan bruid en bruidegom de vraag, of zij elkander trouw zworen. Daarna schoof de Aartsbisschop rin gen om den ringvinger van de rechter hand van beiden. De ring, die aan den Hertog werd gëschonken, werd op spe ciaal ontwerp van zijn echtgenoote ver vaardigd. Deze gift is een integreerend deel van de huwelijksritus van de Grieksch-orthodoxe kerk. Vervolgens dronken eerst de Hertog en daarna de Hertogin driemaal uit eenzelfde beker. Na afloop van dezen dienst werd in een van de statiezalen van het paleis een lunch geserveerd. Dit was een schitte rende bijeenkomst, bijgewoond door on geveer honderd gasten, onder wie ko ningen, koninginnen, prinsessen en leden van buitenlandsche koninklijke families. De Hertog en Hertogin op reis. In den namiddag reed het jonge paar in een rijtuig, getrokken door de be roemde Windsor-schimmels van Buc kingham Palace naar het Paddington- station, vanwaar zij per trein naar Bir mingham vertrokken. Naar het station werden zij begeleid door een escorte van de Life Guards en overal waar de Her tog en de Hertogin passeerden, stonden weer duizenden langs den weg geschaard om hen toe te juichen. Te Birmingham zullen de Hertog en Hertogin van York per auto naar Himley Hall gaan in Staffordshire, het verblijf van den Graaf van Dudley, waar zij het eerste gedeelte van hun huwelijksreis zullen doorbrengen. Voetbal. Stand 2e klasse A. We ét tg gedeponeerd, j Bij de Geref. Kerk te Kruinin- g e n zijn gekozen tot ouderling, de heeren A. Dieleman (vac. J, Mol) en A. Koppejan (vac. Van Beveren) en tot diaken de heer M. v. d. Berge (vac. C. Waverijn). Herkozen als ouderling bij de Geref. Kerk te K a p e 11 e-B ieze- 1 i n g e F. P. de Graaf en gekozen als diaken K. Zegers in de vacature A. de Groene, die wegens leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. Ned. Herv. Kerk. Candidaat W. E. Heijboer te Middel burg heeft bedankt voor het beroep naar Woldendorp (Gr.) Geref. Kerk. Op het tweetal te Hazerswoude komt voor ds. H. Pestman te Grijpskerke. ges gew gel verl doelg P- Middelburg 8 7 0 1 31—U 14 Vlissingen 8 5 1 2 25—12 11 De Baronie 7 4 0 3 21—21 8 Terneuzen 8 4 0 4 25—26 8 Breda 9 3 2 4 19—25 8 Dosko 6 2 3 1 12—10 7 T.S.C. 7 3 1 3 18—17 7 Alliance 9 1 4 4 17—25 6 Zeelandia 7 2 1 4 13—22 5 R.B.C. 9 1 2 6 17—29 4 3e klasse B. ges gew gel verl doelg P- Goes 9 8 1 0 33—6 17 Middelburg 2 9 5 0 4 25—22 10 Zierikzee 7 4 1 2 23—12 9 R.C.S. 8 4 1 3 21—18 9 Zeelandia 2 7 4 0 3 17—20 8 Zeeuws. Boys 5 2 0 3 6—7 4 Goesche Boys 8 1 1 6 9—27 3 Hansweert 7 0 0 7 7—29 0 Benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Schaden- d ij k e de heer J. Joziasse te Koude- kerke. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen wiskunde L. O. de heer E. Mul der te Othene bij T e r n e u z e n. Con tró'e-vereeniging te Middelburg opgericht. Het bestuur der Landb. Vereeniging* Middelburg heeft een contröle-vereeni- ging opgericht, bestaande uit 13 deel nemers. Tot voorzitter is gekozen de heer L. J. Lorier, tot secretaris de heer F. Kwekkeboom en tot penningmeester de heer J. Koole. Nadat de heer Sietema met veel be wijsmateriaal had uiteengezet van hoe groot nut zulk een vereeniging is voor de veehouders, traden alle aanwezigen toe. Nog enkele personen, die op deze vergadering niet aanwezig konden zijn, zullen aangezocht worden. Ook traden nog enkele personen toe als lid der vereeniging tot Verbetering van het Rundvee waarover de heer M. Kleinepier mededeelingen deed. In deze maand zal nog een vergade ring worden gehouden, om alles voor elkaar te brengen, zoodat met J Ja nuari 1935 kan begonnen worden. Zijn gekruiste uien welkom op de Londensche markt? Zonder belangrijke gebeurtenissen is de export van uien in October verloo- pen. Over het algemeen genomen viel over de kwaliteit der uien niet te kla gen, al doet zich dit jaar wel het eigen aardige verschijnsel voor, dat er ver schillende rood of eigenlijk lila gekleur de exemplaren in de gele uien voorko men. Hoofdzakelijk treedt dit verschijn sel op in Zeeland. Waarschijnlijk is dit een zandteelt- kwestie en betreft het hier een krui sing tusschen de Zeeuwsche bruine en de Rijnsburgsche stroogele uien. In en kele gevallen is de kleurafwijking, d. w.z. aan den buitenkant vaii de ui, zeer in het oog vallend, meestal ech ter vertoont de kleur geen grooter ver schil dan in een baal zuivere Rijns burgsche stroogele kan worden ge constateerd. Uitsorteering is dan ook practisch uitgesloten, behalve voor de uien die een sterke kleurafwijking ver- toonen. De handel oordefeit over deze ge kruiste uien verschillend en de een is van meening, dat wij ons dèbiet op de Londensche markt zullen verliezen, de ander dordeeli juist tegenovergesteld. Vast staat evenwel, dat de kwaliteit dezer uien schitterend is en zij zeer zeker goed houdbaar zijn. Van groot belang moet echter wor den geacht, dat er onomstootelijk wordt vastgesteld of deze gekruiste uien op de Londensche markt goed te plaatsen zijn of moeilijk worden afgenomen. In het laatste geval zal er aan de zaadselectie dn I aan schit men bevit steld| king zing loop kome Dl kent leder] der dat geha| een OerlJ dooc zieM den wijl nog i

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2