*c( BINNENLAND. SÏËTEN-6ENERML. TECHN. BUR. WOLDERS ZEELAND. WEER m WHO. NUMMER 282. TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. OUDERS Aardig voor groot en klein. MIDDELBURG. SOES, VUSSINGEM, SUHEREIi. OP GOEDE ZEEP STAAT: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. N00RD-BEVELAHD. S6H0UWEN-DUIVELAND. $r<w«ci«*U 29 NOVEMBER 1934. MIDDELBURGSCHE COURANT .Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en :-Gbes 18 ct. p. w. Advertentiên 30 ct. per ?egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÜ confcr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOiSCH I £OUi?ANT£!2£ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Advertentiên", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent EEN BONDIG ANTWOORD. Op vragen van het Tweede Kamerlid Eileadi: 1. Wil de minister mededeelen, of het bericht, dat de heeren Mohammed Hatta, Soetan Sjahrir, Maskoen, e.a, geïnter neerd zijn, juist is? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, wil de minister de motie ven van deze interneering mededeelen? 3. Is de minister niet van meening, dat deze maatregelen in elk geval groote on rust onder de Inheemsche bevolking zulle» verwekken? 4. Acht de minister geen termen aan wezig tot het doen van 6tappen, die aan deze interneering direct een einde ma ken? heelt de minister van koloniën geant woord: Vraag 1. Het bericht is juist. Vraag 2. Omdat zij gevaarlijk geacht worden voor de openbare rust en orde. Vraag 3. Neen. Vraag 4. Neen. DE BEMANNING VAN DEN PANDERJAGER WEER THUIS. Hedenochtend is de bemanning van den verongelukten Panderjager, Gey- sendorffer, Asjes en Pronk, met den Genua-expresse in Den Haag aangeko men. Een luid hoera steeg op toen het drie tal ontdekt werd. Het was een ontroe rend oogenblik toen Geysendorffer ais jj eerste door zijn bejaarden vader en moeder omhelsd werd. Daarna volgden natuurlijk tallooze begroetingen van allerlei zijden. Van de K. L. M. werden drie groote kransen overhandigd en de bemanning om de schouders gehangen. In triumph ging de stoet het perron af, en buiten werden zij door een groote menigte op allerhartelijkste wijze ver welkomd en toegeuicht, terwijl men 't „Wilhelmus" aanhief. In auto's reden de vliegers, omstuwd door veel publiek, naar Hotel des Indes, waar in de hall zich eenige honderden personen verza meld hadden om de bemanning een welkom toe te roepen. Prof. Van Royen voerde het woord namens het syndicaat LondenMel bourne-race. De heer Van Balkom sloot zich namens de verkeersvliegers der K, L. M'. bij de hartelijke woorden van welkom aan. DE 'UIVER" NAAR BAGDAD. Hedenmorgen is de „Uiver" met post en passagiers van Schiphol vertrokken- Zooals bekend vliegt de „Uiver" naar Bagdad, waar post en passagiers aan de „Oehoe" zullen worden overgegeven. De „Uiver" keert daarna weer naar Amsterdam terug. Voor deze reis heb ben drie passagiers geboekt. De „Oehoe" die met een nieuwen motor voor de „Ha vik' Dinsdagmorgen naar Djask was trokken, is daar inmiddels reeds gister avond aangekomen. De „Oehoe" keert van Djask naar Bagdad terug om op de „Uiver" te wachten. dat er in de Kamer onbillijk geoordeeld wordt over de houding der soc. demo craten. Spr. meende verder dat de soc. demo cratie ten onrechte is beschuldigd van mede-verantwoordelijkheid voor het ge beurde op „De Zeven Provinciën". Te eeniger tijd zal aan het marinepersoneel de vrijheid van organisatie moeten wor den teruggegeven. De hr. Sneevliet (rev. soc.) vond, dat de autoriteiten wel groote fouten moeten hebben gemaakt, als ze hebben klaargespeeld dat Europeesche en in- landsche marinebonden eensgezind sa mengingen, zoowel t. a. v, „De Zeven Provinciën" als te Soerabaja. Spr. betoogde verder dat de Volken bond een centrum is van bevordering der Vredesgedachte. De heer Roestan Effendi (comm.) zegde dat oorlog altijd is ge bruikt als middel om het kapitalisme te bevorderen. De heer Van Houten (chr. dem.) betoogde dat men de behoefte aan ka nonnen blijkbaar grooter acht, dan de behoefte der werkloozen en andere ar men aan voedsel en kleeding. Spr. zet uiteen dat deze begrooting een uitge sproken militaristisch karakter draagt. Spr. betoogde dat gehoorzaamheid aan het woord Gods ons dwingt, te streven naar nationale ontwapening. Spr. hoopte dat de minister op af schaffing der burgerwerklieden terug zal komen. Van het capitulantenstelsel moest spr. niets hebben; evenmin van opheffing van het vooroefeningsinsti tuut. De vergadering werd hierop verdaagd BEGROOTING VAN DEFENSIE. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling van de defensie-be- grooting voortgezet. De heer Sc li a e p m a n (r.k.) be pleitte overbrenging der kosten van de vloot in Suriname en Curasao naar de Nederlandsche begrooting. Spr. critiseerde het kleineerend, an ti-nationaal afbreken door den heer Westerman van onze weermacht. Voor de eventueele economische en industrieele oorlogsvoorziening, zou spr. door een commissie een program willen laten voorbereiden. Spr. is voorstander van het capitu- lanten-stelsel doch verwerpt afschaf fing van het vooroefeningsinstituut. Spr, is tegen afschaffing der burger- corveeërs. Militairen moeten geen werk verrichten dat door burgers ge daan kan worden. De heer Arts (r.k. volkspartij) betoogde, dat de actie voor ontwape ning thans krachtiger moet zijn dan ooit tevoren. Spr. was tegen alle maatregelen die rn 4e kazerne verzwaren. i>e heer Faber (s.d.) betoogde dat de pacificatie-gedachte behoort te wor de» bevorderd. De heer Drop (s.d.) betoogde, Koopt Uw geschenk bij ons. Sint en zwarte Piet komen het dan persoonlijk bij U thuis bezorgen. Langedelft H 18 Middelburg (Ingez. Med.) VRACHTVLUCHTEN ZEELAND—HOLLAND. De K.L.M.Jumbo op 't Vlieg veld Vlissingen. Een onder nemende firma uit Breskens. Men ziet haar zelden, maar toch be staat zij: de vrachtkist van de K. L. M. 't Is een door Werkspoor gebouwde ma chine: breed en hoog, met een ontzag lijke bergruimte er in, en de vliegers heelemaal boven in den neus. Geen harddraver: met een 140 km/h houdt het op. Maar zeer geschikt voor het vervoer van groote luchtvrachten. Hedenochtend is Jumbo op het Vlis- singer vliegveld neergestreken, om als eerste proefneming een lading toffees voor dien ondernemenden Breskenschen fabrikant, den heer Van Melle, naar zijn Amsterdamsche depot te vervoeren. Er was groote belangstelling; Bur gemeester en Wethouders van Vlissin gen waren er, evenals een deputatie uit het bestuur der Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart; uit Breskens was burgemeester Van Zuyen meegekomen. Reeds voor half tien was de zware Jumbo er; even over tienen kwam de vrachtauto van Van Melle aan. Film operateurs filmden, persfotografen en privé-fotografen knipten, er werden plaatjes gemaakt met en zonder tof fees en toen de lading er in was, en de zware Jumbo-motor donderend proef gedraaid had, trok de piloot den zilve ren vrachtvogel netjes de lucht in, om, na een eererondje over het veld, met zijn „zoeten en lichten last" een 1000 kilo toffees, naar Amsterdam te vliegen. Het is te hopen, dat deze proef slaagt, en dat nog vele vrachtverzendingen zul len volgen want alle vervoer ver stevigt de grondslagen van de Zeeuw sche Lucht Lijn. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank alhier is beëedigd als ambte naar van hei O.M. bij de Kantongerech ten in het arrondissement Middelburg, mr. B. J. Besier, voorheen ambtenaar O.M, bij de kantongerechten in het ar- rondissement 's Gravenhage. Als de mensch niet iets bezit, dat hem dierbaarder is dan het leven, dan is zijn leven niet veel waard. Aan de grens te Putte, N, Br., wer den van twee Middelburgsche wielrij ders door de rijksambtenaren de fietsen in beslag genomen, omdat daarmee een partij sigarettenpapier ongedekt werd vervoerd. BEVOLKING. Ingekomen D. H. Bouwmeester, kappersbediende, van Tiel, Ganzepoortstraat 3. J. Re- jack, geb. Verdonk, zonder beroep, van Hoedekenskerke, Westerstraat 2. L. P. van de Gruiter, bankwerker, van Vlissingen, Blanckstraat 1. C. J. P. Stoetzer, cand. notaris, van Bergen op Zoom, v. d. Boutstraat 6. C. M. de Wijs, leeraar, van Leiden, Blaaubeen- straat 3. A. C. Frijters, buffetjuffr., van Breda, Groot Markt 1. C. E. de Causmaecker, dienstbode, van Biervliet, Nieuwstraat 62. Joh. Burger en echtg., kantoorbed., van Wemeldinge, Schelde- straat 57. A. P. Jongepier en gezin, insp. verz., van Kloetinge, Scheldestraat 41, W. Wisse, schilder, van Zaam- slag, Lange Vorststraat 62. C. van Dalen, geb. de Fouw, zonder beroep, van Wolphaartsdijk, Eversdijkstraat 4. C. Barendregt en gëzin, koopman, van Zie- rikzee, Korte Vorststraat 31. A. P. Verplakke, winkeljuffr., van Rotterdam, Korte Vorststraat 10. R. Belderok, te lefoniste, van Zierikzee, Kleine Kade 35. A. J. Rams, winkelbediende, van Bre da, Lange Kerkstraat 6. C. L. Kalle- mein, dienstbode, van Wolphaartsdijk, Groote Kade 42. J. A. Ie Coq, smid, van Kloetinge, MattL. Smallegangebuurt 37. Wed. A. Hendrikse, zonder be roep, van Middelburg, Scheldestraat 64. Vertrokken: R. J. Toorenman, geb. Langen, naar Frankrijk. J. J. G. van Elsacker, ver pleegster, naar Bloemendaal, „Sant poort". J. A. Rottier, koopman, naar St. Maartensdijk. G. A. fiajenius en echtg., zonder beroep, naar Den Haag, Leeuweriklaan 10. N. van de Weele, dienstbode, naar Nieuwdorp, H 47. Sj. J. Naber, electricien, naar Leiden, Da Costastraat 40. L, W. Visser, dienst bode, naar 's H. Arendskerke, F 238. A. J. Versprille, klerk D. B., naar Am sterdam, R. Hartstraat 74III. F. C. de Wolff, verpleegster, naar Baarn, To renlaan 41. J. van 't Westende, dienstbode, naar 's H. Arendskerke, Meestoof 88. M. F. Verburgh, dienst bode, naar Dordrecht, Singel 86Arood. A. H. Schrijver, zonder beroep, naar Kloetinge, D 62. Museum-aanwinsten, De conservator van het Museum de hr. A. M, Wessels deelt ons mede, dat in de maand Nov. weder verschillen de aanwinsten konden worden geboekt. Zoo ontving het museum een mooie ga ve Meekrapspade, 'n zeer ant. strijk bout, 'n traaien m. zilver gemont. si garenkoker welke in 1853 als prijs werd uitgereikt op de toen gehouden land bouwtentoonstelling in Goes. Voorts een mahonie snuifdoos en een Certifi caat. van het Nut uit 1842. Van den heer Van Ballegoyen de Jong, werden eenige vergrootingen ont vangen, van kiekjes, welke door dezen genomen zijn. Onze secretaris heeft a.I, de loffelijke gewoonte, om, wanneer een bouwvergunning hem passeert, voordat de sloopers hun werk aanvatten, de oude situatie te photografeeren, waardoor een zeer volledig stadsbeeld wordt ver kregen, hoe Goes er in den loop der voor zeer erkentelijk en voor onze stad laatste jaren uitzag. Het museum is hier- (vooral voor het nageslacht) is het van groote waarde. De heer W. A. Pennock alhier is benoemd tot Commissaris der N.V. Fa briek van Kunstroom Roma te Antwer pen. B. en W. hebben den Raad ter vaststelling aangeboden de begrooting van de Maatschappelijk Hulpbetoon met een subsidie van de gemeente van 112,000, w.o. 35650 voor de koster van geneeskundige behandeling van on en minvermogenden. Verder de begroo tingen van het Gasthuis en het Burger Weeshuis, met resp. 22650 en 1900 subsidie der gemeente tegen resp. 28100 en 2350 op de begrooting '34. ARNEMUIDEN. Op 17 Nov. j.l. werd ten nadeele van een inwoner dezer ge meente een belastingmerk van een fiets ontvreemd, staande in een schuur tje achter diens woning. De gemeente veldwachter heeft Maandag j.l. het rij wielplaatje in beslaggenomen. Tegen den dader zekeren J. M., 'n buurjongen van .den bestolene, is proces-verbaal op gemaakt. am-SEVELAND. HET MOTORONGELUK TE KLOETINGE, Het slachtoffer overleden, In verband met het motorongeluk te Kloetinge vernemen wij nog dat bij S. geklopt is door den duorijder van het slachtoffer H. G, uit Kwadendamme, die gistermiddag om half twee in St, Joanna te Goes is overleden. Toen S. buiten kwam stond de duorij der, Van 't W„ eveneens uit Kwaden damme er nog, maar kort daarop was hij verdwenen. Uit alles blijkt, dat de alcohol in deze de slechte leidsman is geweest. IERSEKE. Dezer dagen vergaderden ;n de groote zaal van de Oesterbeurs on der leiding van de heeren Gunning en Sinke, resp. voor de oesters en mossels een geheele schare oester- en mossel kweekers, om inlichtingen te bekomen over de maatregelen die den uitvoer zul len belemmeren opgelegd door de Vis- scherijcentrale. Voor den oester- en mos- selhandel zal verzending zonder consent naar het buitenland a-s. Maandag niet meer mogelijk zijn. De prijzen voor het buitenland van oesters zijn reeds bekend gemaakt. Voor mossels is de prijs le soort f 2,25, 2e f 1,75, 3e f 1,25, franco onder den wal p. 100 kg, voor emballage plus vracht, naar de grens mag 60 cent p 100 kg bij gerekend worden. De han del van mosselen en oesters naar het binnenland zijn tot nader bericht geheel vrij, daar komt evenwel ook een rege ling vo'or. Sommige mosselexporteurs zeggen dat de prijzen van mosselen veel te hoog zijn, hetgeen anderen weer onlkennén. De mosselen worden in 't bui tenland voor 7 a 10 ct. per kg verkocht. IERSEKE. Donderdagavond zal de Raad n openbare vergadering bijeenko men. De agenda bevat 26 punten; dus dat kan een langdurige vergadering wor den. Nu de werkeloosheid hand over hand toeneemt in de oestercultuur kan een steunregeling niet achterwege blij ven. Daarom zullen B. en W. met ver strekkende voorstellen komen om de steunregeling met 1 Jan. a.s. te doen in gaan. Dan komen nog aan de orde voor ste len tot verhooging van de honden en straatbelasting, en de omzetbelasting gas. IERSEKE. Gisterenavond is opgericht de vereeniging van kreeftenvisscher6 „lerseke", welke op haar statuten direct Koninklijke goedkeuring zal aanvragen. Het bestuur bestaat uit H. Vendeville, voorz., Jan Bom-de' Rooy, seer,, P. Griep, penningm., Jan Philipse, vice-voorz. en de heeren H, Praat, M- Daane en Jac. Scheele als commissarissen. WOLPHAARTSDIJK. Toen de auto bus van J. E., Dinsdagmorgen op het Wolphaartsdijksche Veer aankwam, liep 'n der passagiers zekere H. V., koop man te Wissekerke, pardoes van den steiger te water De man, die een goed zwemmer bleek te zijn, werd na eendje moeite op het droge gebracht. Een en ander bracht bij het boot- en autoper- soneel, zoomede bij de overige passa giers, nogal opschudding te weeg. KAPELLE. In het lokaal „Obadja' heeft de Chrl Jbngelingsvereeniging „Obadja" een propaganda-avond ge houden welke druk bezocht was en on der leiding stond van den heer J. P. Kooman. Deze verleende eerst 't woord aan dr. J. D. Schmidt, die sprak over: Eerst het meerdere, dan het mindere. Hierna volgden voordrachten in proza en dichtstukken van beroemde mannen, een samenspraak enz. Het geheel vorm de 'n mooien gezelligen avond. Aan het einde deelde de voorzitter nog mee dat de bibliotheek thans 320 deelen telt altemaal goede boeken van schrijvers en schrijfsters van naam. Dr. J. D. Schmidt sprak het slotwoord. (Ingez. Med.) Middelburg 29-XI-'34. "Woensdag hoog ste luchttemperatuur 10.8 °C (52 °F); laagste 9.3 °C (49 °F). Heden 9 h: 10 °C; 12 h: 10.6 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, .in het afgeloopen etmaal: 780 mm; laagste 779 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 776.5 mm te München; laagste 733.3 mm mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke veranderlijke wind, later waarschijnlijk uit O- richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, kouder des nachts, later iets kouder. fï Zon op: 7 h 45; onder: 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan onder: 13 h 34. L. K. 29 Nov. Westkapelle is 28 min. en Dombung November. Hoogwater. Laagwater. Do. 29 6.22 19.04 0.11 12.48 Vr. 30 7.23 20.10 1.07 13.55 December, Za. 1 8.31 21.16 2.19 15.01 November. Hoogwater. Laagwater Do. 29 8.06 20.38 1.21 13.51 Vr. 30 9.01 21.39 2.17 14.53 December. Za. 1 10.05 22.45 3.28 15.58 A. G. C, Danckaerts. f KORTGENE, Woensdagavond is .al hier op 58-jarigen leeftijd overleden, de heer A. G. C. Danckaerts, oud-burge meester dezer gemeente. De heer Danckaerts begon zijn loop baan op de secretarie te Veere en werd in 1905 benoemd tot burgemees ter van Kortgene. Zijn gezondheidstoe stand noodzaakte hem in 1917 zijn func tie neer te leggen; Kortgene verloor in hem een goed burgemeester. Op heel Noord-Beveland en ook daar buiten was de overledene een geziene persoon. Hij bezat groote hofsteden en uitgestrekte landerijen en was ook ei genaar van verschillende huizen. In ver schillende polderbesturen had hij zit ting. Nimmer heeft iemand tevergeefs een beroep op zijn hulpvaardigheid gedaan. DE „UIVER" KOMT NIET. HAAMSTEDE. Het zal voor velen een teleurstelling zijn le vernemen, dat de „Uiver" en zijn bemanning Zaterdag

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1