22* GOESCHE COUPANT^ BINNENLAND. SINTEN-GENERAAL. ZEELAND. HEB EN WIND. NUMMER 281. TWEE BLADEN. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. mibdeiburg, SOES. SUPINATOR VOETVERZORGING. MIDDELdUkGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per awartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrics'. „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent ~*nni HET HANDELSVERDRAG MET SPANJE. Vandaag vermoedelijk ratifi catie door het Spaansche par lement. In het Spaansche parlement hebben gisteren de afgevaardigden van Santan der zich verzet tegen de ratificatie van de handelsovereenkomst met Neder land. De afgevaardigden van Valencia steunden de ratificatie. De minister van handel verklaarde daarop, dat de be langen van een afzonderlijke streek niet de overhand mochten krijgen ten na- deele van het geheele land, dat profi- teeren zou van deze overeenkomst. De overeenkomst zal geenszins een dum ping van Nederlandsche goederen be gunstigen, aangezien er quota in wor den bepaald, welke de Nederlandsche exporten een goed stuk beneden het niveau der laatste jaren zullen houden De minister drong dan ook bij de Cor tes aan op ratificatie van de overeen komst, welke hij een dringende zaak achtte, In zijn verdediging zeide de af gevaardigde van Valencia, dat de Ne derlandsche producten die in Spanje werden ingevoerd, hoofdzakelijk be stonden uit voortbrengselen der Ned. koloniën, zooals koffie, copra enz., pro ducten, welke Spanje, wanneer zij niet uit Nederland werden ingevoerd uit andere landen zou moeten importeeren. Tenslotte werd de Spaansch-Neder- landsche handelsovereenkomst in eerste lezing goedgekeuid. Heden zou de de finitieve ratificatie aan de orde komen. (Zooals men zich zal herinneren, heeft de Nederlandsche regeering korten tijd "geleden gedreigd drastische maatrege len te zullen nemen,indien het eenige maanden geleden ontworpen Spaansch- Nederlandsche handelsverdrag niet spoedig werd geratificeerd. Dat schijnt nu geholpen te hebben.) STIJGENDE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 t. m. 10 November het aantal le den van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 568.100, waarvan 82.600 land arbeiders. In de maanden Mei t. m. No vember worden geen gegevens ontvan gen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 485.500 verzekerden bedroeg in ge noemde week 27,6 pet., tegen 27,1 pet. in de week van 22 t.m. 27 October. In de overeenkomstige week van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 25,2 pet. Bij 1065 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 10 Novem ber in totaal 358,118 werkzoekenden in geschreven, waaronder 338,707 mannen. Hiervan waren werkloos 330,312 personen, waaronder 316,200 mannen. Op 27 October bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een onge veer gelijk aantal organen 343,190. Hier van waren werkloos 321,993 personen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is van 27 Oc tober tot 10 November ge stegen met 14,928, het aantal werkloozen met 8319. In vergelijking met het overeenkom stige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare ar beidsbemiddeling ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van rond 26,700. VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. Verhooging van tarieven, enz. Naar verluidt, is binnenkort een Kon. besluit te verwachten, waarbij de tarie ven, premies en afkoopsom voor de vrij willige ouderdomsverzekering worden verhoogd. FRANSCHE BESTELLINGEN TE DORDRECHT. Interpellatie in de Fransche Kamer. In de Fransche Kamer werd door Leon Meijer de vraag gesteld, waarom de Fransche marine bestellingen had ge daan in het buitenland, met name aan Nederlandsche werven, terwijl er in frankrijk zooveel werkloosheid was. Minister Pietri antwoordde, dat de scheepstimmerwerven te Dordrecht in derdaad werken aan een Rijn-flottilje. De rransche vloot had echter slechts de romp voor een klein schip besteld, waar van de motoren door Frankrijk worden geleverd. De minister beloofde overi gens de kwestie nauwkeuriger te zuilen bestudeeren, vooral wat betrof cagger- materiaal. HET ORANJE KRUIS. Bestaal 25 jaar. Dit jaar bestaat de Kon. Nationale Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis", 25 jaar. In de heden te Amsterdam gehou den 25ste alg. bondsvergadering heeft dr. H. H. T. Bekenkamp uit Groningen een voordracht gehouden, waarin hi) in groote lijnen een overzicht gaf van het ontstaan en de geschiedenis van den ju bileerenden bond. Het initiatief tot de bijeenkomst welke op 8 Juni 1909 werd gehouden tot stichting van den Bond ging uit van wijlen Prins Hendrik. Spr. memoreerde de vele hulp bij rampen verleend en de oprichting van het „Prins Hendrik Fonds", GEEN VERPLICHTE 48-SCHAAL. Zeer stellige tegenspraak. Dezer dagen namen wij een bericht over uit „Het Vaderland", volgens het welk de regeering voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs de z.g. 48- schaal (48 leerlingen per klas) verplicht zou stellen. Bij nadere informatie, zegt „Het Volk", is ons dit bericht niet bevestigd. Inte gendeel gaf men ons in de ondubbelzin- nigste bewoordingen te kennen, dat ten departemente niets van dien aard wordt voorbereid. Het bericht zou van de eerste tot de laatste letter onjuist zijn. Wettelijke regeling van de pacht niet urgent De be grooting van econ. zaken aangenomen De Vrijz.- Dem. tegen de defensie-be- grooting De S.D.A.P. en de weermacht. De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 49 tegen 22 stemmen (voor: soc. dem„ comm., en de heeren Arts, r.k. volkspartij en Van Houten, christ. dem.) verworpen de motie-Hiemstra uitsprekende, dat een wettelijke rege ling van de pacht urgent zou zijn. Daarna werd de behandeling van de begrooting van economische zaken( ai- deeling Vischerij) voortgezet. De heer Drop (s.d.) wenschte, dat de kreeftenvangst zal worden toe gestaan van 1 April tot 31 Mei en van 15 Juli tot 31 Augustus, in plaats van alleen van 1 April tot 14 Juli. De door spr, gewenschten tijd zou van belang zijn voor onzen handel met het buitenland. Voorts bepleitte spr. handhaving der subsidie aan het Nederl. Visscheriiproef- station. De heer v. Zadelhoff (s.d.) drong aan op spoedige maatregelen voor de zoetwatervischerij. De heer Wester man (nat. herstel) klaagde over de ongelukkige regeling der contingenteering van aal en paling. Spr. wilde spoedige maatregelen tegert waterverontreiniging. De heer Visscher (a.r.) wijzend op het nut van het visscherij-proefstation, wenschte herstel der subsidiëering. De heer L o v i n k (c. h.) betoogde eveneens, dat er t.o.v, het visscherij- proefstation onjuist tewerk is gegaan. De heer Duymaer van Twist (a.r.) wenschte evenzeer herstel der subsidiëering van dit station. Spr. wil maatregelen tegen pufvisscherij. De heer v. Rappard (lib.) wilde contingenteering van snoek en betere contingenteering van aal en paling. Pachtvermindering voor vischwater worde bevorderd. Aan de vissche-rs, die steun behoeven, worde deze verleend in den vorm van netten. De heer Brautigam (s.d.) be toogde, dat onder „belanghebbenden" bij de visscherij ook de werknemers moeten worden begrepen. Spr. wilde maatregelen tegen de vangst van te kleine zeevisch. Voor den haring-ex port moet naar betere verhoudingen met Rusland worden gestreefd. De heer v. Kempen (lib.) verzocht den minister zijn standpunt t.a.v. het proefstation te herzien. De heer Zandt (st. ger.) kwam op voor de belangen inzonderheid van de garnalenvisschers. Minister Steenberghe ver klaarde dat de quaestie van het proef station onder zijn ambtsvoorganger is Alle menschen kennen het oogen- blik, waarop zij van alle menschen meer dan genoeg hebben. afgedaan. T.a.v. de contingenteeringen kan slechts een gedeelte worden be reikt van wat de Kamer wel wenscht. Ten bate van de visscherij moeten soms vlug maatregelen worden geno men. De heer Drop (s.d.) diende een motie in, den minister verzoekende, subsidiëering van het visscherijproef- station opnieuw in overwaging te ne men. Minister Steenberghe moest deze motie ontraden. De zaak is door spr.'s voorganger afgedaan. Men drin- ge haar niet aan hem op. Spr. kan geen zekerheid geven, de motie niet naast zich neer te zullen leggen. De heer Schouten (a.r.) wenschte thans niet over de motie te doen stemmen. De Voorzitter stelde voor, de stemming te doen geschieden op na der te bepalen dag. Zonder h. st. werd hiertoe besloten. De begrooting van het dep. van eco nomische zaken werd hierop aangeno men met 64 tegen 7 stemmen; tegen de heer Vervoorn (plattel.), de st. ger., communisten en de heer Sneevliet, rev. soc. Defensie. Voortgezet werd de behandeling der Defensiebegrooting. De heer T i 1 a n u s (c.h.) betoog de dat de begrooting geen reflex is van de troonrede, welker militaire para graaf spr. met instemming heeft verno men. De overheid moest stelling nemen tegen wat de s.d.a.p. in woord en ge schrift betoogde. Of afschaffing der burgercorveeërs aan te bevelen is, betwijfelde spr. Het capitulantenstelsel vond in spr. een be wonderaar noch tegenstander. Afschaf fing van het vooroefening-instituut is een leger-belang. De heer Westerman (nat, herstel) zegde, dat er een behoorlijke veiligheidspremie moet worden betaald voor onze zelfstandigheid. Spr. betoogde, dat geen enkel land in den Volkenbond voldoende vertrouwen stelt om ook maar een begin te maken met ontwapening. Nederland .is daar entegen al zoo goed als ontwapend. De heer Lingbeek (herv. ger.) wenschte betere voorziening der gees telijke verzorging aan boord van onze schepen. De heer Schilthuis (v.d.) verklaarde, dat de vrijz. dem. aangaan de de bezuinigingen op de weermacht teleurgesteld zijn. Zij kunnen hun stem niet aan de defensie-begrooting ge ven. De heer v. Zadelhoff (s.d.) zegde, dat de s.d.a.p. principieel staat tegenover de regeering die een weer macht wil als een oorlogsinstrument. Spr. betoogde dat van dezen minister nooit bezuiniging op de legerorganisatie is te verwachten. Al is het oogenblik voor nationale ontwapening ongunstig, dit doet aan het princi.pe daarvan niets af. Het ontwapeningsvraagstuk behoort voorloopig alleen thuis op internatio naal terrein. Spr. hoopt dat de minister zijn houding jegens spr.'s partij zal her zien. De resolutie van de s.d.a.p. van 1934 berust op legaal standpunt. De s. d.a.p. wil medewerken aan bescherming der burgerbevolking tegen gasaanval len, aan waarschuwingsdiensten enz., zijnde geen oorlogsvoorbereidingen. De vergadering werd hierop ver daagd. JAARVERGADERING S.D.A.P. In „De Gouden Poorte" te Middelburg heeft de jaarvergadering plaats gehad van het gewest Zeeland der S.D.A.P., welke naar „Het Volk" meldt, door den heer Vliegen als vertegenwoordiger van het partijbestuur werd bijgewoond. Medegedeeld werd dat de heer De Meij wegens ziekte als penningmeester van het gewest heeft bedankt. De be grooting, het verslag van den secretaris en het beleid van den penningmeester werden goedgekeurd. Voor de aftredende bestuurders De Meij, v. d. Doe en v. d. Veen, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden benoemd tot penningmeester L. C. Jan sen te Souburg en tot leden mevr. Bene- kerDe Knegt te Koudekerke en J. C. de Bruine te Haamstede. De aftredende bestuurders L. Onderdijk, voorzitter, A. Rorije, secretaris, A. C. de Pauw en A. J. op den Brouw werden herkozen. Voor den Partijraad werden A. C. de Pauw en J. de Meij herbenoemd. Middelburg werd aangewezen voor af vaardiging naar de Congrescommissie. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, om financieele redenen, het houden van zitdagen te staken. De voor zitter zegde toe dat in de te organiseeren districtsvergaderingen de propaganda op het platteland ernstig met de besturen zal worden besproken. Aan de lijst voor leden van Prov. Staten werden nog toegevoegd de heeren Bendegem te Axel, Luteyn, Vlis singen, de Witte, Kruiningen en Gulden, Axel. De kop van de lijst werd aldus vast gesteld: L. Onderdijk, A. C. de Baare, A. C. de Pauw, J. Catshoek en C. Hame link, met dien verstande, dat in niet alle kieskringen dezelfde persoon als lijst aanvoerder zal fungeeren. Aangenomen werd nog het bestuurs voorstel om voor de verkiezingskosten 85 cent per lid van de afdeelingen te heffen. Het jubileum van het Oude Mannen- en -Vrouwenhuis. De herdenking van het 150-jarig be staan van het Oude Mannen- en -Vrou- wenuhis, die verleden week is uitge steld, is thans bepaald op Vrijdag 7 De cember a.s. DE LAATSTE TOONDAG, De laatste toondag is een zeer druk ke geweest-. Geheel den middag en ook in het begin van den avond was er op de Markt geen doorkomen aan. De enkele tenten en de zweefmolen deden goede zaken. WAARSCHUWING. Tegen „gasspaarzaamheid ap paraten. De Commissaris van Politie alhier waarschuwt tegen den aankoop van z.g. gas spaarzaamheid apparaten, wel ke den laatsten tijd worden te koop aan geboden. Aangezien gebleken is dat met het half dicht draaien van de gas kraan, hetzelfde resultaat wordt bereikt, Alvorens tot aankoop van een derge lijk apparaat over te gaan, wende men zich eerst tot de Directie van de Gas fabriek ter plaatse, voordat de zuinig heid de wijsheid bedriegt. Een enkel aangekocht en op de gas leiding aangebracht apparaat is reeds weer verwijderd moeten worden, als- zijnde van geene waarde. ZWER VERSEINDE. Naar we gisteren meldde, werd de al hier wonende 61-jarige leurder-zwerver H. Kouwenberg vermist. Gisteravond werd den burgemeester van 's Heer Abtskerke bericht, dat men in een wei land, onder Baarsdorp, een lijk had ge vonden, en bij nader onderzoek bleek dit het stoffelijk overschot van den ver miste Kouwenberg te zijn. Waarschijn lijk is de man onwel geworden en toen in een greppel van dit weiland gaan lig gen en daar gestorven. DE PSEUDO-VERPLEEGSTER Wilde met een politieman een gratis autotochtje maken. Mej. M. B., wier aanhouding door de politie alhier verzocht was in verband met het feit, dat zij, in verpleegsters- costuum, autotochtjes had gemaakt, enz. zonder te betalen, is terecht. Zij heeft zichzelf, zij het onbewust, bij de politie gemeld. Gisteren n.l. vroeg zij aan een auto mobilist te Moerdijk, mede te mogen rijden naar Zeeland. De betreffende automobilist voldeed daar gaarne aan, temeer daar het een politieman was en hij bedacht, daf deze dame in verpleeg- stercostuum, wel eens de door de Goes- sche politie gezochte mej. M. B. kon zijn. Zoo werd mej. M. B. wel meegeno men naar Zeeland, doch daar afgezet op het bureau van politie te Goes, waar haar tevens gratis nachtlogies verschaft werd. Heden zou zij voor den officier van Ju stitie te Middelburg geleid worden. Morgen, Donderdag 29 November, PT" GEEN ZITTING -pf GORTSTRAAT K 32 - MIDDELBURG. Aanbevelend, KLIJBERG'S SCHOENMAGAZIJN, Walstraat 50, Vlissingen. tlngez. Med.) Middelburg, 28-XI-'34. Dinsdag; hoog ste luchttemperatuur 12.6 °C (55 °F); laagste 9.8 °C (50 °F). Heden 9 h: 10.3 °C; 12 h; 9.8 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 780 mm; laagste 779 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 778.2 mm te München; laagste 725.2 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke W. tot Z. wind, neve lig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Zon op: 7 h 44; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 23 h 08; onder: 10 h 21. L.K. 29 Nov. Hooo- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelie is 28 min. en Dombur.g Wo. 28 Do. 29 Vr. 30 November. Hoogwater. 5.33 18.06 6.22 19.04 7.23 20.10 Hoog- en Laagwater te November. Hoogwater. Wo. 28 7.21 19.47 Do. 29 8.06 20.38 Vr. 30 9.01 21.39 Laagwater. 12.02 0.11 12.48 1.07 13.55 Wemeldinge, Laagwater 0.35 13.06 1.21 13.51 2.17 14.53 DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN „HET SCHOUWSPEL". Naar- wij nader vernemen, hebben de besprekingen, die Dinsdag te Amster dam zijn gevoerd tusschen de vertegen woordigers van de leiding van den kunstkring „Het Schouwspel" en de vertegenwoordigers van enkele zich ge dupeerd gevoelde tooneelgezelschap- pen niet tot een definitief resultaat ge leid. Namens de leiding van den kunst kring werd echter medegedeeld, dat er geen sprake zou zijn van het niet lan ger voortbestaan van de verschillende afdeelingen die „Het Schouwspel" in Nederland telt. Men verzekerde, dat de moeilijkheden binnen den kortst moge lijken tijd zullen worden opgelost. Uit voeriger toelichtingen ten deze zullen zeer binnenkort volgen. De corporatieve gedachte. Voor de afd. van „Patrimonium" sprak de heer R. Hagoort, lid van het Verbondsbestuur, te Utrecht over: „Pa trimonium", de strijder voor den cor poratieven Staat". Spr. ontkende, dat de corporatieve gedachte iets van den laatsten tijd is. Maar zooals het meer gebeurt: iets, wat van Christelijke zijde wordt gepropa geerd wordt eerst belachelijk gemaakt en later al of niet gewijzigd door anderen overgenomen. De corporatieve gedachte zat reeds in het gildewezen- En in de vorige eeuw hebben Groen van Prinsterer en Kuy- per ze altijd bepleit. Ook „Patrimoni um" heeft van zijn ontstaan af in die richting gewerkt. Later vindt men de gedachte van corporatief bestel terug op het Chr. Soc. congres van 1891. Ook Talma en Sikkel waren daarvan voor standers. Maar de fascisten van den tegen- woordigen tijd willen deze plant los snijden van haar wortel. En dan is ze ten doode gedoemd. De ontwikkeling in de corporatieve richting moet 'langs organischen weg, van onder r>o gaan. We zijn in die richting reeds een aardig eind gevorderd. We hebben instellin gen als Hooge Raad van Arbeid, Mid- denstandsraad, Bedrijfsraden, enz. De Chr. Soc. Beweging wil graag verder in die richting gaan. Spr. merkte op, dat onder de fascis tische en nationaal-socialistische groe-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1