'lauxt. 1 LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS, BUITENLAND, BURSERLMNE STAND. ZEEVWSOK-VLAANDEREN W.D, POLEN. DÜiTSCHLAftD. NOORWEGEN. ZUID-SLAVIë. VEREENIGDE STATEN. f£ 54 cf. kosf hef oric sfechfè origineefe^ pakje Sanka Koffie, de tweede soorf, maar hef goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag. Laag in prijs, goed en jordeelig in het gebruik. INGEZONDEN STUKKEN. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. aaaa de vereenig ng in hare verplichtingen niet was iekort geschoten, zoodat het bestuur niet gerechtigd was tot verbre king van de sedert zoovele jaren be staande goede relaties en besloot ze het bes uit van 1 Jan. a.s. met eenige wijzi ging of aanvulling' van de verzekerings- plichtige bedrijven, voort te zetten. Daarna hadden plaats de reeds eer der vermelde benoemingen van een waterbouwkundig ambtenaar en van een ontvanger-griffier plaats. De borgtocht van den laatste werd na der bepaald op 7500 werkelijke waar de Si; het einde der vergadering nam de heer E. A. van den Bent afscheid als ontvanger-griffier, na deze betrekking bijna op den dag af, 35 jaren te hebben bekleed. Hij deed dit in een toespraak, die ge tuigde van groote erkentelijkheid voor het zoovele jaren genoten vertrouwen en voor de ondervonden vriendschap en toegenegenheid, zoo van de zijde van het bestuur, als van die van de inge- Janden. De heer Jacobus Krijger stelde zich tot tolk van de ingelanden, door dank te brengen aan dezen scheidenden ambte naar voor wat hij deed en voor wat hij was en bracht nog even in herinnering de door hem aan het Waterschap bewe zen dienst, toen hij de grondslag tot af scheiding van Borssele legde, welke po gingen met een goeden uitslag werden bekroond en welke scheiding geworden is tot een niet geringen en blijvenden fi- nancieelen zegen voor ons Waterschap. Hij deed de toezegging van een ge schenk van kleinen, toch hopenlijk waar- devollen omvang van ingelanden, dat in bewerking is. De heer E. A. van den Bent sprak als nog zijn hartelijken dank uit over de door spreker namens ingelanden geuite woorden. j (Door een misverstand tusschen on- zen correspondent en een bestuurslid ontvingen wij dit verslag een paar da gen te laat, Red.) HEINKENSZAND. Benoemd tot tij delijk opzichter bij den aanleg van een nieuwe straat te Heinkenszand de heer J. P. de Meester te Kloetinge, water bouwkundig opzichter. BORSSELE. Bij de Maandag gehou den herstemming voor notabel in de N. Herv. Gem. verkreeg de heer J. Zwee- mer Pz. 70 en de heer J. Corstanje Jr, 21 stemmen. Gekozen is dus de heer J. Zweemer Pz. Inbraak. OUDELANDE. Zondagavond is tus schen 6 uur en half acht ingebroken bij den arbeider J. v. d. V. alhier. Een bru taal stuk. De won ng ligt aan de straat en wordt sterk verlicht door een bran dende electrische straatlantaarn. Aan den achterkant is men via een afdak door het dakvenster binnengekomen. Langs de trap heeft de dief zich naar beneden begeven, daar de kast open gebroken, eenig geld ontvreemd en langs denzelfden weg de vlucht geno-1 men. Politieonderzoek wordt ingesteld. SLUIS. De collecte voor de Zending bracht alhier op de som van 110. De opbrengst ten bate van de Ned. Chr. Radio-vereeniging (N.C.R.V.) be- draagt 55. DE NIEUWE DIRECTEUR- GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Het is ons gebleken, dat men 't vreemd heeft gevonden, dat wij tot dusver niets schreven over de benoe ming van een directeur-generaal van den landbouw. Hiermede toch zou de wensch, die na den dood van dr. P. van j Hoek in landbouwkringen is blijven voortleven, zijn vervuld. Dat laatste ontkennen we niet, maar aan die be noeming van den nieuwen functionaris zijn verschillende „maren" verbonden, waardoor de winst voor den landbouw uitermate wordt verkleind, zóó zelfs, dat we nog niet eens weten, of het voor de naaste toekomst wel noemenswaardige winst zal blijken te zijn. De landbouw zag altijd in een direc teur-generaal een vertrouwensman der boeren, iemand, die het boerenleven in zijn geheel kent, de kern van 't bedrijf, maar ook de ziel van den boer. Iemand dus, die bij het treffen van maatregelen rekening houdt met bedrijfs-technische- mogelijkheden, maar ook met het ka rakter van den boer. Een directeur-ge neraal dus, die in het centrum, waarom heen het heele landbouw-vereenigings- leven draait en die daarnaast en juist daardoor een allerwege vertrouwde brug vormt tusschen landbouw en regeering. Zóó iemand was dr. P. van Hoek. In oorlogstijd heeft de landbouw van zijn aanwezigheid in hooge mate gepro fiteerd. Alleszins begrijpelijk derhalve, dat de landbouw, zijn wensch om een directeur-generaal met meer kracht naar voren schoof, toen moeilijkheden als in oorlogstijd zich voordeden. Het bekende eerste urgentieprogram bevestigt dat. Begrijpelijk ook, dat al gauw in land bouwkringen namen werden gefluisterd van hen, die een Van Hoek zouden kun nen zijn. Duidelijk blijkt hieruit, dat men steeds dringender om een directeur-generaal vroeg met het oog op de te treffen crisi s-m a a t r e- gelen. Men deed dat mede sterk, omdat de minister niet uit het landbouwleven voortkwam, noch ooit daarmede annex geweest was. Hetzelfde kan worden ge zegd van den direrteur-generaal van 't departement. Ieder Kamerlid dan ook, die dien wensch vertolkte, dacht zich den werkkring van. een directeur-gene raal, als boven geschetst. Het leek, of minister Verschuur in de zelfde richting dacht, want voortdurend erkende hij de wenschelijkheid, doch steeds voegde hij er aan toe, er nog niet in geslaagd te zijn, zóó iemand te ont dekken. Of Z.E. hierbij het geheele veld overzag dan wel het beperkte gebied, dat de politiek voor hem overliet, we ten we niet. Eens heeft hij aangekon digd, dat een benoeming spoedig kon worden verwacht. Toen reisde het por tret van ir. Louwes,, den regeerings- commissaris, als zoodanig rond. De land bouw reageerde daarop slechts matig in gunstigen zin. De getroffen regeerings- maatregelen golden hierbij als graad meter. Het bleek een loos gerucht te zijn geweest. Thans is de benoeming van ir. Roebroek aangekondigd. De Tweede Kamer heeft zijn arbeidsvoor waarden vastgesteld, de Eerste Kamer kan dat moeilijk ongedaan maken. Deze functionaris is landbouwkundige, is ook in vorige betrekkingen nauw met den landbouw betrokken geweest, derhalve van het hout, waaruit men een land- bouw-directeur snijdt. Doch nu komen de „maren". Duide lijk is gebleken, dat de nieuwe functio naris handen-af moet houden van a 1- les, wat op de landbouw crisis betrekking heeft. En juist en vooral met het oog daarop was de wensch met steeds grooter drang geuit. Nu is er een duidelijke grens ge trokken tusschen het crisis- en het tech nisch gedeelte. Met dit laatste wordt de nieuwe functionaris belast, 't Feit, dat hij adviseur wordt in crisis-zaken, doet er weinig toe. Deze feiten hebben, los van de capaciteiten van den benoem de, teleurstelling gewekt. Dit wil nu niet zeggen, dat aan het technisch gedeelte niets te verbeteren valt. Ook op dit ter rein moge de frissche wind wat muffe bureaucratie doen verwaaien! Nog altijd b.v. is het landbouwverslag over 1933 niet verschenen, terwijl de lijst van of- ficieele personen voor 1934 ons deze week werd toegezonden. Hierbij komt dat de structureele veranderingen in den maatschappijvorm, die vooral op de bo- dembedrijven haar stempel zullen druk ken, absoluut technische leiding vragen. Doch dat kan niet buiten de crisismaat regelen om, want die laatste moeten juist zachte of minder zachte stuwings krachten zijn in de gewenschte veran derde richting. Vandaar, dat naar onze meening een enkel hoofd over beide tak ken zoo buitengewoon noodzakelijk is. De kleine wisselwerking, die uit advi- seerende bevoegdheid kan ontstaan, ver mag deze leemte niet aan te vullen. De persoon van den man zal de gewichtig heid en het nut van het ambt bepalen. HEVIG AVONTUUR VAN EEN VER LIEFDEN, JONKMAN. Een 24-jarige jongeling te Rotterdam leerde een meisje, een lief meisje, een heel lief meis je kennen. Zij was, althans zoo zei ze hem, een Hongaarsche eq omdat haar eigenlijke voornaam zoo moeiijk was uit te spreken, vooral als men dat wilde doen met iets innigs in de stem, besloot hij haar Rika te noemen, want die naam kon hij- tenminste heel teeder zeggen, met tai van variaties. Het meisje minde hem ook, immers al heel spoedig lispelde zij: spreek met pa. De jongeman deed dit en na eerst ge tuigd te hebben van zijn warme gene genheid voor Rika, wist hij met een ele gante wending in het gesprek de mate- rieele zijde van de zaak aan te voeren. Veel had hij nog wel niet, maar hij was jong en voor zijn Riekje kon hij immers bergen verzetten. Rika's pa, een vurige Hongaar, zei, dat hij den jongeman sympathiek vond en hij wilde hem wel de hand van zijn dochter geven, mits de jongeman en hij samen een zaakje zouden opzetten. De jongeman zou het geld en de pa de rijke ervaring inbrengen. Dol blij ging de jongeman naar huis om zijn spaarpenningen te halen. Bij el kaar was dat 100. Dit geld bracht hij aan Rika's pa. Nadien heeft hij het geld, noch Rika, noch Rika's pa terug gezien. Vermoede lijk zijn zij voor het geld naar het land van de Paprika teruggereisd. De teleur gestelde jonkman heeft van het gebeur de aangifte bij de politie gedaan. DOOR EEN RUIT GESPRONGEN. In een café in de Warmoe?straat te Am sterdam ontstond Zaterdagnacht, kort voor het sluitingsuur, ruzie tusschen twee personen. Een der bezoekers, die evenals de meeste overige gasten, onder den invloed was, van sterken drank, be gon „moord!" te roepen, hetgeen voor een der laatste aanleiding was, dwars door de ruit het café te verlaten. Het gerinkel der glasscherven bracht met vele nieuwsgierigen ook de politie ter plaatse, die tenslotte het laatste woord in d't dronkenmansgedoe heeft gespro ken. Zijn vrouw voor 100 verkocht, Een boer uit Lublin in Polen, had zijn vrouw voor ongeveer 100 aan een an- deren boer verkocht. De vrouw liep ech- ter naar de politie, omdat de „kooper" j haar mishandelde, haar verwijtende, dat zij veel minder waard was, dan hij voor haar betaald had. DE „WINTERHILFE", Men schrijft ons van Duitsche zijde: Verschenen is het verslag over de hulp, welke aan behoeftigen in Duitsch-J land gedurende den winter 1933-1934' is verstrekt. Het aantal personen, in-5 clusief familieleden, dat gedurende den winter 1933-1934 door het „Winterhilfs- j werk geholpen werd, bedroeg 16:617,681, gemiddeld 25,3 pet. der ge zamenlijke bevolking. Hiervan waren 38/053 Joden en 57.184 vreemdelingen. De goederen, welke in natura wer den verdeeld, hadden eene gezamenlijke waarde van 126.978.089 mark, waarvan niet minder dan 117.772.662 mark uit vrijw U.'ge bijdragen. In geldelijke bij dragen werd buitendien 184'.272.307.57 mark verzameld, waarvan door de re geering slechts 15,000,000 mark werd bijgedragen. Deze cijfers geven wel een denkbeeld van het reusachtige werk, dat door het Duitsche volk ir.» al zijn/ geledingen is verricht om eigen en vreemde behoeftigen gedurende de moeilijke wintermaanden te helpen." Duikbooten ter haringvangst Vrij algemeen heerscht onder de Noorsche v'sschers de opvatting, schrijft men aan de N. R. C. dat de groote op brengst van de haringvangst in vroeger tijden ten deele toegeschreven moest worden aan de medewerking van de walvisschen, die de haringscholen, naai land toe gejaagd zouden hebben. Dertig jaar geleden is daarom de walvisch- vangst in de wateren van Noord-Noor- wegen verboden, maar tot verbetering van de haringvangst heeft dit verbod niet bijgedragen, volgens de visschers omdat de walvisschen vóór 1904 reeds te sterk verminderd waren. Dezer da gen heeft nu een vereeniging van ha- ringvisschers den minister van defensie verzocht onderzeeërs ter beschikking te stellen om te probeeren of die misschien inplaats van de walvisschen de haring scholen naar de kust toe zouden kunnen jagen. Men meende hier met een flauwe aardigheid te doen te hebben, maar de commandant van het tweede marine district, die tot voor kort een belang rijke funeïie bij den onderzeeërsdienst bekleedde, heeft in een interview ver teld, dat reeds eerder een dergelijk voorstel is gedaan en dat men het niet van de hand mag wijzen zonder eerst proeven genomen te hebben. Hij heeft daarom geadviseerd in verband met manoeuvres met onderzeeërs te onder zoeken hoe haringscholen reageeren en of het inderdaad mogelijk is de haring naar de kust en de netten toe te jagen. DE DAG VAN DEN JEUGDIGEN KONING. Een redacteur van een Fransch blad beschrijft hoe het elfjarige koninkje van Zuid-Slavië zich voor zijn taak voorbe reidt. Hij slaapt alleen in een kleine ka mer met witte muren, waar de vensters winter en zomer openstaan; zijn Engel- sche voogd bewoont het aangrenzende vertrek. Na het ontbijt rijdt hij een uur paard in tegenwoordigheid van een. ad judant, die een kerel als een boom is. Van acht tot twaalf uur volgen lessen elkander op, die door leeraren, profes soren en officieren gegeven worden. De aanstaande souverein moet al vijf ta len spreken, behalve Zuid-Slavisch, Fransch, Engelsch, Duitsch en Russisch. Zijn lievelingsvakken zijn geschiedenis, natuurkunde en mechanica. Vóór de lunch heeft hij een uur vrij, waarna hij met zijn moeder en broers tafelt. Des middags wordt geen school gehouden; die uren brengt hij wandelen de, autorijdende, spelende of gymnastiek makende door. Het middagmaal wordt om half acht opgedragen, maar tevoren moet hij nog een uur gestudeerd hebben. Driemaal per week komen kinderen, uit gekozen wegens hun gedrag, inzicht en behendigheid in den voor de kinderen bestemden vleugel van het paleis aan de gymnastische oefeningen, waarin Pe tertje uitblikt, deelnemen. Ten slotte is hij een visscher, jager, zwemmer en roeier. Hij moet een ern stig en voorkomend baasje zijn. SAMUEL INSULL VRIJGESPROKEN. De Amerikaansche financier Samuel Insull, tegen wien, zooals bekend op 4 October te Chicago j.l. een proces was begonnen wegens frauduleuze handelin gen bij het beheer van zijn ondernemin gen, is vrijgesproken. Ook zijn broeder Martin Insull is vrijgesproken, evenals de vijftien andere personen, die te ge lijk met hen terecht stonden. Na de ineenstorting van de Middle West Utilities, het groote financieele concern, dat belangen had in openbare i bedrijven, werd de leider, die het con cern had gebouwd, Samuel Insull, be schuldigd van onregelmatigheden. Insull en zijn broer verlieten de Ver- eenigde Staten, Samuel ging naar Parijs, Mart n naar Canada, van welk land hij onderdaan is. Daarna begon voor eerst- genoemden een ware zwerftocht door Europa. Reeds in Frankrijk werd hem een lan ger verblijf onmogelijk gemaakt, doordat de Amerikaansche regeering zijn uitle vering verlangde en Insull trok daarop naar Griekenland, m'et welk land de Vereenigde Staten toen nog geen uitle veringsverdrag hadden gesloten. Insull werd gearresteerd en weer vrijgelaten, mocht vrij uitgaan, of werd onder poli- tiebewak:ng geplaatst, tot ten slotte het verdrag met Amerika was geratificeerd. Doch toen de Grieksche politie aan In- sull's huis arriveerde, was de vogel ge vlogen en op geen enkele passagierslijst kwam zijn naam voor. Spoedig bleek echter, dat Insull zich aan boord van een klein Grieksch scheepje had verstopt, doch toen dit in Turkije arriveerde, werd Insull den toegang tot' het land ontzegd en ten slotte werd hij toch gearresteerd en door Amerikaansche rechercheurs naar Amerika teruggebracht. Het met veel ophef aangekondigde proces, waar voor Insull zoo bevreesd is geweest, is thans echter gunstig voor hem verloopen. JÊ Jrm o p g C-..I L/ (Ingez. Med.) I. Afzenders onbekend stuk in de prul- ienmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! Mijnheer de Redacteur. (n.s.) We verzoeken U beleefd enige ruimte in üw blad aan ons af te staan voor het volgende. In de Midd. Courant van Maandag 19 Nov, 1.1. komt een verslag voor van een vergadering tegen de herclassifica- tieplannen derregering. De spreker Dhr.Bon, voorz, van het N.O.G., deelde daar mede,,dat het A.C.O.P., waarbij de Bond van Ned Ond. is aangesloten, niet tegenwoordig was op de vergadering van de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg, waar toen het advies werd uitgebracht aan de regering. De spreker verbond aan deze mededeling nog enkele opmerkingen tegen de Bond v. N.O. Het schijnt dat deze uitlatingen nog al beroering hebben teweeggebracht in onderwijskringen, vandaar dat we meenden deze zaak alsnog recht te moeten zetten. Wat de spreker daar verklaarde is totaal onwaar. De centrale commissie voor G.O. heeft haar advies nog niet uitgebracht. In de komende week zal weer een ver gadering zijn over de herclassificatie- plannen. Een der centrale organisaties (de Cen- trale-Perdock) heeft de andere Centra- les uitgenoodigd tot een particuliere vergadering in het Zuidhollands Koffie huis te Den Haag, ter onderlinge oriën tering en bespreking van de herclassL ficatieplannen. Dus een zuivere part' culiere samenkomst op particulier ter terrein, waarin over een samenstelling van een officieel advies aan de regering geen spraak kon zijn. De officiële Com missie voor G.O, vergadert met' de re geringsgedelegeerden in een regerings gebouw. Het A.C.O.P, antwoordde, aan deze bijeenkomst niet deel te nemen, omdat het eerst de besprekingen in het Parle ment wenste af te wachten. Deze particuliere samenkomst va» een vijftal Centrales ging door en hierover is een persbericht uitgegeven, dat de schijn heeft gewekt, alsof een officieel advies was uitgebracht van de Centrale Commissie van G.O. aan de regering. Het N.O.G., dat bij geen Centrale is aangesloten en ten opzichte van deze zaken zijn nieuws uit de Pers moet ver krijgen, heeft zich daardoor vergist. We danken U voor de afgestane ruimte. Bestuur Afd. Middelburg. B. v. N. O. Oos tkapelle. Van 1623 November. Bevallen: S. Bimmel geb. Den Hol lander, z. Vrouwenpolder. Van 1824 November. Bevallen: J. Langebeeke geb. De Nood, z. Westkapelle. Van 1926 November. Bevallen: H, Peene, geb. Faasse d, Overleden: K. Heijt, man van S. Bras ser 64 j. D. Huibregtse man van L. Lie- vense 78 j. Borssele. Van 1824 November. Ondertrouwd: K. P. Dieleman jm. 26 j. te Borssele en M, Koekoek jd. 24 j. te Axel. Getrouwd: P. J. Kooy 32 j. jm. en T. de Vroe jd. 28 j. Wemeldinge. Van 1924 November. Ondertrouwd: S. J. Korstanje, 21 j. jm. en J. D. Bolle, 21 j. jd. Colijnspiaat, Van 1724 November. Bevallen: N, de Wild geb. Korsuise z. Kortgene. Van 1724 November, Getrouwd: A. J. Blok 54 j. en D. E. Schippers 53 j. Bevallen: J. Kramer geb. De Graef z. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Rijwiellantaarn, J. W. Raats, Segeer- straat H 85; Vulpen, Jansen, Branderij- molengang M 246; Kinderhandschoen, Vader, Lange Geere K 317; Zwarte Muts, Tange, Zusterstraat I 201; Port. met inh., Kraak, St. Janstraat H 187; 2 Walchersche Mutsen, L. Adriaanse, Seissingel R 183; Wollen Handschoen, Verheijden, Dam N 2, Zakmes, Suurland, Rouaanschekaai G 155; Kin derwantje, Groenewegen, Walensingel Q 212; Bruine Damesport. S. Quij, Veerscheweg S 254w; Damestasch, A. Jobse, Serooskerke A 143; Jongensdas, Bureau van politie; Autostep, J. van Heil, Vliss. straat I 171; Bril in etui, A. J. v. Larschot, N. Vlissingscheweg E, 121; 2 sleuteltjes en Horlogeketting, J. Gabriëlse, Burg. Takstraat C 82; Kin derhandschoentje, Scheffer, Veersche- singel S 141; Zilv. ring met steen, Cor- nelisse, Eigenhaardstraat P 209; Rozen krans, Raats, Noordsingel S 180; 3 Bosjes Planken, Hubrechtsen, Arn. pad T 168; Nummerplaat en Achter licht, Joosse, Schoorsteenvegerssingel, Q 78; Witte Muts, Verduin, Veersche- singel S 127; Springtouw, Ritman, Los- kade P 248; Kinderhandschoentje, KL de Hooge, Kousteenschedijk P 46; Kam metje, .Wolff, Wal B 76; Kinderport. met inh., L. J. v. d. Broeke, Koepoort straat E 62a; Dameshandschoenen, Hen driks, Bastion N 74; Belastingmerk en Port. met inh., Buijs, Rozenstraat W 256; Beursje, H. van Driel, Winterstraat Q '112; Dameshoed, Hubregtse, Hal, Markt; Portem., v. d. Driest, Maisbaai P 127; Armbandje, M. v. d. Ouden, Ju- lianastraat W 20; Jongensjas, v. Waas- bergen, Beenh. singel K 72a; Jongens jas, H'. Heeren, Ëogardstraat D 111; Hamer, Den Hollander, Domb. Schuit- vlot Q 20; Sleutel Melkkraan, Bureau v. Politie; Glacé Handschoen, Bureau v. Politie. Vergadering van den Raad der ge meente Middelburg, op Zaterdag, den 1 December 1934, des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Notulen vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming 3 leden Commissie van Toezicht Lager onderwijs. 4. Beslissing terzake eventueel beroep tegen besluit over toepassing art. 100, 2e lid, L. O. Wet 1920. 5. Regeling rechtspositie personeel Gymnasium. 6. Regeling georganiseerd overleg Po- litie-personeel. 7. Hernieuwde vaststelling verordenin gen ex. art. 9, le lid, Winkelslui tingswet. 8. Regeling avond- en nachtverlichting motor-rijtuigen. 9. Conversie geldleening Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. 10. Ontruiming onbewoonbaar verklaar de woning Vischmarkt. 11. Rooiing van boomen, 12. Adres Middelb, Bestuurdersbond nopens werkloozenzorg. 13. Verlaging gasprijzen c. a. 14. 8e wijziging Gemeente-begrooting 1934, 15. Verhuring lokalen Oost-Indisch Huis 16. Pachtvermindering gemeente-gron den Kleverskerksche weg. 17. Bezwaarschriften tegen aanslagen 1934 Hondenbelasting. Middelburg, den 26 November 1934, De Burgemeester, M. FERNHOUT.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7