ONDERWIJS. KERKNIEUWS. BINNENLAND. ZEELAND, MIDDELBURG. Alleenspraak van een „MAN" PQ GOEDE ZEEP STAAT WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Bijl °l S1 minder schadelijk zijn te achten dan een zomertijd heel het jaar rond; dringt er bij de Eerste Kamer met nadruk op aan, het wetsontwerp tot in voering van den Middel-Europeeschen tijd te verwerpen, opdat de regeering haar oorspronkelijk wetsvoorstel, des zomers Middel-Europeeschen tijd, des winters West-Europeesche tijd, weder om kunne 'ndienen. De voorzitter stelde voor deze motie in handen te stellen van het Dag bestuur om haar zoo spoedig mogelijk met het K.N.L.C, te bespreken en met dit comité dan wel afzondérlijk in te zenden. De heer A. Dees wees er op of, waar de Tweede Kamer het voorstel z.h.s. aan nam, en slechts één lid zich aan den be- staanden tijd wilde houden, men moe veronderstellen het beter te weten dan alle kamerleden. De heer Dorst, algemeen secretaris, zeide, dat deze kwestie ook Zaterdag in de vergadering van den kring Oostelijk Zuid-Beveland door den heer Welleman is aangevoerd, doch z.i. waren er be langrijker zaken dan cfït te behandelen. Kunnen de boeren hun werktijden niet verzetten? De heer Smeding zeide dat het .ze ker niet op zijn weg lag om ten deze een weg aan de landbouwers te wijzen. De kamer was over den tijd dood ge praat en wilde er een einde aan maken. Men heeft zich toch ook tegen den zo mertijd steeds érnstig verzet. De heer W e 1 le m a n zeide, dal de landbouwers toch reeds lang met den zomertijd hebben gebroken, vele verzet ten niet eens hun klokken. Dat gaat nu nog bij een verschil van een uur, maar bij 40 minuten neemt de moeilijkheid zeer toe. De kinderen, die wat ver van school wonen, zullen in den donker van huis moeten. Het zal nog grooter chaos worden. Gehandeld werd overeenkomtsig het voorstel van den voorz'tter. De voorzitter drong er op aan vragen en opmerkingen tot de binnen kort te houden kringvergaderingen te be waren doch de heer K 1 o m p e stelde nog een paar vragen waarop de voor zitter kon antwoorden, dat hem nog niets bekend :s van verdere plannen van prof. Van Vuuren inzake een op te rich ten sociaal-economisch instituut, doch dat binnenkort een assistent van den professor naar Zeeland komt, vermoe delijk daarmede in verband. Verder dat nog geen overeenstemming is verkregen door het K.N.L.C. met an dere landbouwcentrales inzake vermin dering van de sociale lasten. De heer Van Bommel van Vlo ten bracht dank voor de woorden van welkom tot hem als lid' van Ged. Staten en tot den griffier gericht. Dat de toe stand van den landbouw Ged. Staten zeer ter harte gaat, b'ijkt wel uit*hel slot van de nota bij het aanbieden der begrooting 1935 aan de Prov. Staten, daar blijkt dat de toestand van de pro vincie niet slechts is, maar dat men groote aandacht heeft moeten hebben voor den toestand van den landbouw, de kurk, waarop de geheele provincie drijft. Spr. waarschuwt daarom niet al- alleen de statenleden voor optimisme, maar ook de landbouwers, die het too- nen door hooge koop- en pachtprijzen voor land, waardoor zij blijk geven zich geen rekenschap van de realiteit te ge ven. Zij dienen daar het algemeen be lang van den boerenstand in het geheel niet mede. Spr. hoopte, dat er spoedig optim sme zal zijn, dat recht van bestaan heeft en dan zullen de boeren weer op hun eigen beenen staan. De voorzitter zeide, dat men niet vlug moet denken het zal wel los loopen. Noodig is een rustige beschouwing en blijmoedig arbeiden. Geloof, vertrouwen op God, dat geeft alleen rust en werk kracht. Hiermede sloot spr. de lot het eind toe druk bezochte bijeenkomst. Geslaagd voor radio-telegrafist 2e klasse P. Suurmond, leerling vata de „De Ruyterschool" te Vlissingen. BIGGEKERKE. Tot leden van het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente zijn herkozen de heeren P, Bim- mel, A. Mol en G. Schout. In de vaca tures-P. Janse Az. en P. Florusse zijn gekozen de heeren. S. Leijnse en J. Lo- rier. In de Geref. Kerk te Vrouwe polder werd tot ouderling herkozen de heer W. Maas Azn., tot diaken werd gekozen de heer A, de Visser Jzn. Het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk te Ellewoutsdijk koos tot kerkvoogd den heer J. Spruijt. Ned. Herv, Kerk, Ds. E. A. A. Snijdelaar, te Schoondijke is beroepen te Moordrecht, (Z.H.). Geref. Kerk. Bedankt voor Zutphen ds. W. H. v. d, Vegt te Goes. Tweetal te Hoek E. Jansen, cand.. te Wierden en J. A. Vink, cand, te Bunschoten. DE HUREN OMLAAG. Naar wij vernemen zal deze week in Den Haag, een vergadering plaat? heb ben, onder leiding van prof. mr. P. A. Diepenhorst, van groepen uit het hy potheekbank-bedrijf, spaarbankwezen, verzekeringsmaatschappijen, notarissen, voorts van vertegenwoordigers van den Bond van Huiseigenaren en van den Bond van Bouwondernemers. Het doel der be sprekingen zal zijn het vraagstuk der verlaging van huren onder de oog'en te zien en te komen tot een lager peil van huren, waarbij ook de rente en aflossing van het bouwkapitaal een rol zullen spe len. Bedoelde groepen vormen te zamen de z.g. contactcommissie. DE STEUNVERLEENING AAN DEN LAND. EN TUINBOUW EN DE VISSCHERIJ. Het landbouwcrisisfonds zal 't volgend jaar een geraamd te kort van ruim 29 millioen op leveren Voor den tuinbouw 7% millioen uitgetrokken. Aan het ingediende wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Landbouw crisisfonds voor 1935 ontleenen wij dat de uitgaven zijn vastgesteld, voor den gewonen dienst op f 168,739.000 en de inkomsten op f 168,814.000. Voordeelig slot dus f 75.000. De kapitaaldienst levert echter een nadeelig saldo van f 29,250,000 op, zoodat er een uiteindelijk tekort is van f 29,175,000. In de memorie van toelichting lezen wij o.m. het volgende: Op het oogenblik wordt onderzocht of de crisis-organisaties wel op de meest economische wijze zijn opgebouwd en of de uitgaven tot een minimum beperkt blijven. Het ligt in de bedoeling hiervoor een speciale afdeeling in te stellen, die blijvend toezicht uitoefent. Bij de raming voor peulvruchten acht de minister het geheel niet uitgesloten dat de prijs in 1935 weer terugvalt, zoo dat een verschil tusschen wereldmarkt en richtprijs ontstaat van ongeveer f 3 per 100 kg. Een verdere beperking van de aard appelenteelt brengt ernstige bezwaren met zich mee. Bij een eventueel surplus kan door een voorgeschreven sorteering de hoeveelheid consumptie-aardappelen kunstmatig worden beperkt- Daarnaast zal zorg gedragen moeten worden, dat uitvoer mogelijk blijft, terwijl aan het ge deelte van de binnenlandsche aardappe len, dat overblijft een denaturatie-coe- slag zal moeten worden gegeven. Getracht zal worden een systeem van steunverleening op te bouwen, met een zoo klein mogelijke noodzakelijke con trole. Voor vlas zijn dezelfde steunbedragen als voor 1934 uitgetrokken nl. f 1,350,000. De teeltpremie is genrddeld f 50 per ha, repelpremie f 50 per ha en een bewer kingspremie f 125 per ha. De steun per ha voor export zal slechts f 100 bedra gen. Aangenomen is dat de bie tenteelt op dezelfde basis ge steund zal worden als in 193 4, en dat,ook de hoeveelheid ga rantiebieten onverander d b 1 ij f t. Veehouderij. Daar geen bijzondere prijsverbeterin gen op de exportmarkten voor varkens te verwachten zijn, en het van belang is dezen export te handhaven zal ook in 1935 hiervoor een bedrag van f 1 millioen benoodigd zijn. Voor 1934 werd als na deel voortvloeiende uit de werkzaam heden der Ned, Varkenscentrale een be drag van f 10,174,900 begroot. Het na deelig saldo is .thans geraamd op f 6.875.000, omdat aangenomen wordt dat in 1935 geen biggen en zware var kens extra afgenomen behoeven te wor den. In het verbruik van boter valt eenige achteruitgang te constateeren, Daarom is rekening gehouden met een binnen- landsch boterverbruik van 40 millioen kg. Aangenomen wordt dat in 1935 bijna 13 millioen kg boter in de margarine zal kunnen worden verwerkt bij een pro ductie van 52 millioen kg margarine. De uitkeering van f 0,80 per kg melk vet, overeenkomende met een uitkeering van f 2,56 per kg industrieel verwerkte melk zal voorloopjg gehandhaafd kunnen blijven. Met het oog op het tekort op de af deeling melk en zuivel en een mogelijk grootere productie van melkvet dan is geraamd, heeft de minister op het grootste deel van het door het crisis- zuivelbureau uit heffingen op den ex.- port naar gecontingenteerde landen ge kweekte saldo de hand gelegd, op de ze wijze aan het z.g. „zuivelpotje" 'n be stemming gevende welke naar zijn oor deel door den drang der omstandighe den gewettigd is. Groenten- en fruitteelt. De voorgeschreven teeltbeperking voor 1934 scheen aanvankelijk het doel te bereiken. De prijzen van verschillen- le producten evenwel zijn de prijzen ge le prducten evenwel zijn de prijzen ge heel ingestort, vooral de producten van intensieve tuinbouwcultuur, tomaten en komkommers en ook de druiven. Ge vreesd woidt dal de toestand voor 1935 van tomaten en komkommers nog slecht zal zijn. Getracht zal moeten worden de ze cultuur op andere producten om te zetten. De minister acht als steun noo dig 7.500.000. De steun zal op dezelf de wijze worden verleend. Het nadeelig saldo voor de boomkweekerijproducten is geiaamd op 240.000. Visscherij. Maatregelen ter beperking van de mos3elcultuur zullen t. z. t. overwogen worden, evenals voor steun aan de con sumptie-garnalen visscherij. RUNDVLEESCH ÏN BLIK OOK AAN LANDARBEIDERS. In een circulaire aan de gemeentebe sturen deelt de minister van Binnenland sche Zaken mede, dat behalve de daar voor tot dusverre reeds in aanmerking komenden, de distributie van rund- vleesch in blik met ingang van 26 Nov. a.s, ook zal kunnen geschieden aan per sonen, d'e als landarbeider werkzaam zijn. DE JOODSCHE NEDERZETTING IN DE WIERINGERMEER. Wordt de toezegging van drie jaar een permanente De Minister van Waterstaat heeft aan de Eerste Kamer in de Memorie van Antwoord over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zui- aerzeefonds voor het dienstjaar 1934 medegedeeld, dat de Regeering aan het Voorloopig Comité voor de Joodsche vluchtelingen toezegging heeft gedaan kosteloos de beschikking te kunnen krijgen over barakken en loodsen met inventaris, benevens den grond waarop deze barakken en loodsen geplaatst zullen worden; dat de beschikbaarstel ling geschiedt voor niet langer dan drie jaren en dat de overige, door het Comi té verlangde gronden met schuren, zul len worden verhuurd aan de sindsdien opgerichte stichting Joodsche Arbeid, eveneens voor drie jaren en tegen nor malen huurprijs. Uit dagbladberichten omtrent de in wijding van het werkdorp Nieuwesluis (Wieringermeer) nu viel af te leiden dat de Regeering er toe s overgegaan het werkdorp Nieuwesluis en 75 ha. grond er omheen voor tien jaren gratis ter beschikking te stellen voor opleiding van Joodsche vluchtelingen. Naar aanleiding van een en ander heeft het Eerste Kamerlid de heer Van Citters den Minister van Waterstaat gevraagd of het juist is dat bij gelegen heid van die inwijding ten behoeve der vreemde bewoners, aanvang is gemaakt met de stichting (bouw) van een blij vend Gemeenschapshuis voor dat dorp en dat niet alleen vluchtelingen, maar ook vrijwillig zich aanmeldende vreem delingen in dat werkdöirp worden opge nomen. Verder verzocht genoemd Kamerlid de Minister aan de Kamer mededeeling te doen van den inhoud der stichtings- acte der stichting Joodsche Arbeid, zoomede van de acte, overeenkomst of ander geschrift, waarbij de beschik baarstelling van de roerende en onroe rende goederen (eventueel inclusief le vende have, werktuigen enz.) heeft plaats gehad. WERKLOOZENZORG. Onder overlegging van een adres van den Middelburgschen Bestuurdersbond houdende verzoek bij de Regeering aan te dringen op verbetering van den steun aan werkloozen, deelen B. en W. mede, dat de meerderheid van hun College, hoewel van gevoelen, dat een aangele genheid als de onderhavige niet het be leid van de gemeente als zoodanig raakt, het toch op den weg vap den Raad acht te liggen zich over de in het adres be handelde materie uit te spreken. De minderheid meent, dat adressen van de zen aard, die onder de huidige omstan digheden allereerst de rijkshuishouding raken en meer het beleid van de regee ring dan dat van het gemeentebestuur betreffen, eigenlijk niet in den Raad be- hooren te worden behandeld. Overigens ligt het haars inziens niet op 's Raads weg aan verzoeken van deze en soort gelijke strekking te voldoen door het doen van stappen bij de regeering in de gevraagde richting. Adhaesiebetuigingen met het adres zijn ingekomen van de coöperaties „De Broederband" en „Vooruit" en van de afd. Middelburg van den Bond van So-j ciaal-Democratische Vrouwenclub. VERLICHTING VAN MOTORRIJTUIGEN. 'Naar aanleiding van het in haar han- dén gestelde schrijven van de besturen der K.N.A.C. en van den A.N.W.B. ge richt aan B. en W. stelt de Commissie voor de Strafverordeningen aan den Raad voor te besluiten, dat verlichtin gen van motorrijtuigen van half uur na zonsondergang tot Vz uur vóór zonsop gang niet noodig is binnen de bebouwde kom: a. wanneer het motorrijtuig zich be vindt binnen een afstand van 10 m van een brandende straatlantaarn; b, op de volgende plaatsen: Loskaai, Korendijk, Kinderdijk, Rou- aansche kaai, Bierkaai, Londensche kaai en Houtkaai, mits het motorrijtuig zich bevindt tusschen de boomen en in evenwijdige lijn met de voorgevels der huizen; Dam Noordzijde tusschen de boomen en het Droogdok; Molenwater, voor zoover betreft het onbestrate gedeelte tegenover den Schouwburg; Noordpoortplein van den hoek van het Gasthuis van het Noordbolwerk af tot aan den stoep van het Gasthuis; Balans onmiddellijk tegen het aldaar gelegen plantsoentje; Varkensmarkt, voor zoover betreft het elliptisch afgescheiden straatgedeel te vóór het perceel I no 317; Kalvermarkt, voor zoover betreft den met keien bestraten kwartcirkel; de bestrating vóór het vroegere Mili tair Hospitaal, van den voorgevel van dat gebouw af tot aan het aldaar aan wezige Smalspoor en een lijn, gedacht in het verlengde van dat spoor. Conversie geldleening. De Pensioenraad heeft zich tegenover B. en W. bereid verklaard het restant der met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds in 1929 aangegane 4 Vz geldleening van 225.000 (na de aflos sing op 2 Januari 1934 nog 185.000 groot) te converteeren in een 4K geldleening tegen den pari-koers, en zulks op onderhandsche schuldbekente nis. Voor 1935 zal aanvaarding der aan bieding een lagere uitgaaf van 462.50 meebrengen. B. en W. stellen, gesteund door de commissie van financiën voor tot de conversie te besluiten. Ontruiming Woning Vischmarkt. De reeds eerder onbewoonbaar ver klaarde won:ng Vischmarkt H 160, waarvan bepaald was, dat de ontrui ming behoudens nadere beslissing, niet zou behoeven plaats te vinden, zoolang de bewoning door M. G. Schuijt als ei genaar voort duurt, is thans in die mate bouwvallig, dat er gevaar bestaat voor de bewoning en ook voor de omgeving. Er is een verschuiving zichtbaar in de gevels, waardoor zij langzaam uitwij ken. Toeneming dier uitwijking, welke niet meer is te voorkomen, zal eerlang instorting tengevolge hebben, waarbij wellicht ook een deel van het bouwsel, in gebruik als vischafslag, zou meege nomen worden. Naar de meening van B. en W. zijn er dan ook alleszins ter men aanwezig om nader te beslissen, dat de woning vóór 1 Januari definitief ontruimd behoort te zijn en onmiddel lijk daarna dient gesloopt te worden. Aan den betrokkene is gelijktijdig met toezenden van dit voorstel aan den Raad, daarvan kennis gegeven (het voorstel is 9 November gedateerd), zoo dat hij practisch gesproken reeds 8 we ken vóór 1 Januari naar een andere woning kon uitzien. Dit melden B. en W. naar aanleiding van een vraag van een der leden van de Commissie van Fabricage of de datum niet te kort is gesteld. Op grond van het technisch oordeel van den directeur van gemeen tewerken, dat de toestand ter olaatse gevaar oolevert, kunnen B. en W. een verschuiving van den datum der ont ruiming niet voor hunne verantwoor ding nemen. Verhuring lokalen Oost-Indisch Huis. Tot nu toe geschiedde de verhuring van lokalen, kelders en zolders in het Oost Indisch Huis door den directeur van Gemeentewerken, na bekomen machtiging van B, en W„ doch bij na dere overweging zijn deze tot de over tuiging gekomen, dat deze in gebruik- geving en de voorwaarden waaronder deze zal geschieden, feitelijk door den Raad behoort plaats te hebben. Intusschen komt het hen voor, dat het voor een vlotte behandeling van zaken wenschelijk is, dat de Raad hen machtiging verleent tot verhuur van de bedoelde lokalen c.a. en de voorwaar den vaststelt waaronder die verhuring zal kunnen geschieden. Aan de ontworpen voorwaarden ont leenen wij, dat de huur wordt aange gaan voor den tijd van 3 maanden, en steeds weer voor 3 maanden, als niet een maand tevoren door een der par tijen is opgezegd; het onderverhuren of in gebruik geven mag niet plaats hebben zonder toestemming van B, en W.; in de kelders, lokalen en op de binnenplaats mag geen ander kunstlicht gebruikt worden dan electrisch, terwijl rooken, het ontsteken van lucifers, het hebben van een brandende pijp,, sigaar of sigaret, evenals het op eenige ande re wijze aanbrengen of aanleggen van vuur of licht verboden is. Verder blijkt o.a. dat ook de ambte naren van de directe belastingen recht van toegang hebben tot de lokalen evenals de ambtenaren der gemeente. Pachtvermindering. Door J. Lorier en 6 andere is den Raad gevraagd om voor gronden aan den Kleverskerkschen weg over 1933- 1934 35 pet. pachtvermindering te krij gen. Na overleg met den landbouwdeskun dige stellen B. en W. voor aan W. Me- liefste en P. J. Boogaard, wier pacht resp. f 523.40 en f 214.07 bedraagt, 30 pet. en aan Joh. de Nood met f 163.10 pacht; J. Janse Jzn. met f 628,74; M, P. Matthijsse met f 85,87; J. Lorier met f 480,72 en P. Boone met f 38,89 pacht, daarop 25 pet. reductie te verleenen. de niet bestuj king staani bes Nu ik al 'n heele kerel begin te worden, stap ik elke avond met plezier in m'n bad. Moeder zegt, dat ik als man van bijna vier-en-twintig maanden best mezelf kan red den. Castella gebruik ik,-goed voor m'n velletje - zegt Moeder. En, Moeder weet wel wat daar goed voor is... haar eigen gezicht is ik-weet. niet-hoe-heerlijk zacht. (Ingez. Med.) De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat aan J. D. Pots te M i d - d e 1 b u r g, ingevolge vonnis van het kantongerecht te Middelburg van 24 October j.l., voor een jaar, ingaande 8 November j.l., de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd. O. EN W. SOUBURG. De politie al hier heeft proces-verbaal opgemaakt te gen zekeren P. aan den Padweg alhier, die de sintels, waarmede die weg van gemeentewege was opgevoerd daarvan had verwijderd. Het plaatselijk crisiscom té alhier heeft met het oog op den naderenden winter, aan werkloozen en andere be- hoeftigen voor ruim f 700 aan 4goe4eren, speciaal deksel en kleeren, uitgereikt. Alhier is uit den Chr. Besturenbond een comité opgericht met 't doel onder meer ook kleeren ;n te zamelen om deze zoo mogelijk voor Kerstdag aan behoef tige leden van dien bond uit te reiken. Het comité zal gaarne goederen afha len en in ontvangst nemen. Voorzitter van het conTté is de heer C. van Sorge, Buteuxsiraat. Gedurende deze campagne zijn al hier aan de los- en laadplaats aangevoerd ruim 2000000 kg suikerbieten. VROUWENPOLDER. De opbrengst der op den offerdag van de N.C.R.V. ge houden collecte voor het jubileumfonds heeft 44 bedragen. WESTKAPELLE. Sedert de vorige week is het aantal werkzoekenden met 7 vermeerderd en bedraagt thans 270, het aantal steuntrekkenden bedraagt momenteel 74 en dat van bij de werk verschaffing te werk gestelden 31. ELLEWOUTSDIJK. Dezer dagen had alhier een algemeene vergadering van ingelanden van het Waterschap Elle woutsdijk plaats, waarin 38 van de 40 stembevoegden aanwezig waren, waar onder voor het eerst een vrouwelijke die door den voorzitter met een bijzonder j woord welkom werd geheeten. Er werd door de vergadering een re- geling gemaakt betreffende de pensioens bijdragen korting, krachtens de jongste wijziging van de pensioenwet, voor de ambtenaren van het waterschap, voor zoover deze onder de pensioenwet val len. Deze korting zal van 1 Mei 1934 af in de plaats treden van de thans gehe ven wordende Crisiskorting. Aan een houder van een tweetal schuldbrieven in een loopende geldlee ning, ten laste van het waterschap, elk groot f 500 zal op diens verzoek wor den uitgereikt een bewijs van gerech tigdheid op de revenuen dier stukken, welke bij hem zijn verloren geraakt. Be handeld werd een verzoek van de Risico-vereeniging te Amsterdam, waar bij het Waterschap voor ongevallen- en ziekteverzekering sedert 1910 aangeslo ten is, om in te trekken het besluit van het bestuur om tegen 1 Jan. 1935 het lidmaatschap op te zeggen, op grond van het feit, dat deze vereeniging in een aangegeven geval van ziekte niet aan verplichtingen tot uitkeering zou heb ben voldaan. Nadat deze aangelegenheid van verschillende zijden was belicht, kreeg de vergadering de/overtuiging dat der de heer! ontva bijna| bekl/ Hifl tuigc het was de d| zen schej ginge bekrl is tof nanc Hij schei devc bewl Df nog dooij Hl delijl nieuj J. bom B( den Her\ mer I 21 s\ Zwel schel den r taal en denc den door Lang bene gebrl langl menl PcT ZEI brac Dl Chrf draa GE? 't vl dusi ming lanc wer Hoe vool ontl moei zijn I waa uite| we naa win| Dl teuif boel mod, raki neri heel levq daa

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6