BEUBSTHERNOMETEB van Maandag. BEURS- EN WISSELKOERSEN» ZUID-BEVELAND. MOÖRD-BEVELAND. ZEEUWSGK-VLAANDEREN W.D. Be alg. vergadering der Z. L. M. AMSTERDAM, 26 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%97. Duitschl. 100-7 23—24. Engeland 1960-90 4 74%—74%. Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%-100% Amsterdam 1933-5 100%100%. Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100. Berlijn 1925-6% 16—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100—99%. Cities Service Cy. P. 1958 5 23%23% A Amsterd. Bank 103%104% C Rott. Bankver. 83%83% A Twentsche aBnk 8181 A Pref. .Gruyter Zn A, 122%122% A Pref. Jurgens A 97%97% A Ned. Gist- en Sp.fabr. 405%406 A De Schelde N.B. 12%12% A Ver. Papf. v. Gelder 42%41% C Am. Car en Foundry 10%11. C Am. Smelt en Ref. 22%22%. C Farbenind. I.G, 45 C Stand. Brands 11%12. C U. States St. C. 22—23. C North Am. Cy. 77%. A Born. Sum. H.M. 124124%. A Linde Teves en Stokv. 53%53. A Ned. Wol Mij. 74-74%, A S'ngkep Tin M. 77—77%. A J. C. Japan Ln. 23% A Rotterd. Lloyd 28%29%. A S- M. Nederland 2929%. A Amsl. Thee C.M. 39% set praatje en een aardig lied, getiteld „Zoo moest het zijn, maar zoo is het niet Ina Smith en Han Roosingh zingen even eens een paar leuke liedjes; Maup Bie- mans en Barthly, spelen „De Gelukkige vader"; ook de andere artisten spelen nog eenige korte stukjes; Rafaels (Ruys- dael) geeft blijkt, dat Hij een handig snelschilder is; en Barthly laat, op ko mische wijze eenige keurige staaltjes acrobatiek zien. Een serie aantrekke lijke nummers, die bij het publiek veel succes hebben. Aanmerking willen we maken op de laatste komische schets, waarin van een stervensscene een hu moreske gemaakt wordt. Wel wat al te grof. Bij dit alles was het optreden van het danspaar The Violets weer een bijzon der attractie en wel waard afzonderlijk vermeld te worden. Het is prima kunst wat deze twee geven. De apachedans reeds eer zagen we een dergelijken dans van dit tweetal demonstreerde dui delijk hoe hun aanvoelen van de stof en hun uitbeelding nog gewonnen hebben. Ditzelfde constateerde we bij de aardige klompendans, die op verzoek gegeven werd. Na de pauze werd de militaire klucht „Geef mammie nog een zoentje" opge voerd. In deze moest hals-over-kop een mamma voor een luitenant gecreëerd worden, daar de op bezoek komende verloofde van den luitenant beslist diens mamma wilde zien. Gelukkig was de op passer van den luitenant bereid, voor mamma te spelen, wat echter een pijn lijke geschiedenis werd daar deze op passer mamma zijnde een abnor maal groot aantal zoentjes van de ver loofde van zijn luitenant wilde hebben. Een aardig gegeven, met vele grappi ge scenes, waar soms onbedaarlijk om gelachen werd. De oppasser-mamma moet echter oppassen, niet al te veel te overdrijven, daar dit het komische van de scènes op zichzelf schaadt Als geheel een bonte, amusante avond die goed in den smaak viel, KLOETINGE. Zondag werd in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk alhier in een kerkdienst het 60-jarig bestaan der Zondagsschool feestelijk herdacht. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door ds. J. A. Raams, die de ge schiedenis en het doel der Zondags school besprak, door den heer De Boer als lid van het hoofdbestuur der Ned. Zondagsschoolvereeniging en den heer J. Verboom te Bath, die sprak als oud leerling en als oud-onderwijzer. De kerk was tot in den nok gevuld. KORTGENE. De vriendenkring „Voor ons genoegen" heeft Vrijdagavond in „De Korenbeurs" alhier een tooneel-uit- voering gegeven. Er werden drie klucht spelen opgevoerd n.l. „Hij is onschuldig". „In de bus" en „Dat komt wel in orde". De stukjes werden vlot gespeeld- Het bleek dat er ernstig gestudeerd was; de rollen zaten er vast-in. Men-heeft uit bundig en hartelijk gelachen; telkens was er een dankbaar applaus. De pauzes werden aangevuld met pianomuziek, waarna het geheel besloten werd met een zeer gezellig bal. KORTGENE. Mej. Contant, die te Wissenkerke een cursus geeft in zaag-, snij- en brandwerk, heeft Zaterdagmid dag in de gymnastiekzaal der o. 1. school een tentoonstelling gehouden van voor werpen, welke door haar leerlingen ver vaardigd waren. Zeer veel mooie din gen waren tentoongesteld. Zoo mogelijk wil mej. Contant ook te Kortgene met een cursus beginnen. K. L. Reepmaker f AARDENBURG. Men meldt ons: Te Aardenburg is Zaterdag overleden de heer K. L. Reepmaker in den ouder dom van 72 jaar. De overledene was gedurende een lange periode lid van den gemeenteraad, waarvan vele jaren in de functie van wethouder. Verder was hij ontvanger en kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Als bestuurslid van vele plaatseliike vereenigingen en col leges heeft de heer Reepmaker gedu rende zijn leve nzich zeer verdienste lijk gemaakt en het zal in enkele func ties moeilijk wezen een opvolger te vin den en zeer zeker een die met evenveel ambitie en toewijding zijn taak vervuld. Wij denken hierbij aan 't secretariaat- schap van '1 Leesgezelschap dat hij gedu rende 45 jaar vervulde, waarvan evenals de functie van bibliothecaris der Nutsbi- bliotheek. Ook als voorz. der Kon. Ned. Muzieksociëteit fungeerde de heer Reepmaker veel jaren als voorzitter en hij is ook, nadat hij die functie neerleg de, steeds een vriendelijk behartiger van dit gezelschap geweest, dat veel steun steeds van hem mocht ondervinden. Ook als sportman heeft de heer Reepmaker veel gepresteerd, fietstochten van 80 of meer km op één dag werden gedaan alsof het 'n peulschilletje was. Als consul van den A.N.W.B, heeft de overledene zeer veel op verdienstelijke wijze voor Zeeuwsch-Vlaanderen ver richt op het gebied van fietspaden en wegen. Ir, P. A, van den Ban spreekt over: „Grepen uit de land- bouwarbeidsleer". Heden hield de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij haar algemeene vergade ring in de bovenzaal der Vergenoeging te Middelburg. De voorzitter, mr. P. Dieleman, heette de aanwezigen welkom in het bij zonder den Commissaris der Koningin, den burgemeester van Middelburg, die voor de eerste maal aanwezig was, het lid van Ged. Staten, den heer Van Bom mel van Vloten, den griffier der Staten; dr. Molhuijsen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouw Comité; ir. P. v. d. Ban uit Leeuwarden. Spr. wees er op, dat men leeft in tijden van onzekerheid over de naaste toekomst door de vrijheid ook in de bedrijven. Maar de maatregelen der regeering moesten genomen worden, die leiden tot behoud van den land- bouwstand. Zeker zijn er weieens min der aangename maatregelen voor be paalde deelen van het land. De landbouwers zijn niet allemaal heilig, maar ook de over hen aangestel de controleurs zijn dit niet. De landbou wersorganisaties moeten pal staan voor de zelfstandigheid, al gaat het tegen eigen menschen in de crisisorganisaties. Men buigt alleen voor den Almachtige. Hiermede opende spr. de zéér druk bezochte vergadering. Bericht van verhindering was ingeko men van den Minister van Economische zaken, van dr. Wittermans van de N.- Brabantsche Maatschappij van Land bouw, van jhr. Van Vredenburch en en kele andere personen. Van de mededeelingen vermelden wij, het goede resultaat van de tentoonstel ling te Kruiningen; terwijl de overige mededeelingen bekend zijn uit de ver slagen van de dagelijksche- en de hoofd bestuursvergaderingen. De voorz. wek te o.a. nog krachtig op tot het lezen van het eigen orgaan der Z. L. M., Het Zeeuwsch Landbouwblad, en ook tot 't. bezoek aan de Kringvergaderingen, waarin de klachten behandeld zullen worden. Thans heette spreker den heer C. Stevens, landbouwconsulent voor Zeeland welkom. De begrooting 1935 werd vastgesteld als voorgesteld bij het ontwerp. Daarna kwam de contributieregeling aan de or de, en deelde de secretaris mede, dat alle leden gratis het landbouwblad zouden kunnen krijgen, als de crisisaf trek van het vaste geld en het h.a. geld vervalt. De voorzitter zeide, dat men dit voorstel naar de afdeelingen wilt zen den, opdat daar beslist kan worden. De contributie zal weinig naar boven gaan, voor velen slechts van 1 tot 1.25, voor sommigen geheel niets en daarvoor krijgt dan ook ieder zijn blad. Als men over het algemeen met dit voorstel mede gaat, zal de nieuwe rege-' ling geacht te worden te zijn ingegaan met ingang van 1 Januari 1935. Hierna sprak ir. P. A. van den Ban, Rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden, over: Grepen uit de landbouw- arbeidsleer. Dc landbouwarbeidsleer omvat, aldus spr., de studie van de rationaliseering van den arbeid in den landbouw. Er wordt nagegaan welke factoren van in A Houth. Alberts 22%22% C Baltimore Ohio 98% A Southern Rlw. 9%10% C Union Pac. Rr. 63%63% C Int. Nickel Cy. 14% Duitschl. '30 1000-5% 21%—20%-21%, A Koloniale Bnk. 31%33%. A N.I. Hbk. 1000 58%—59%. C Ned. H. M. 1000 34%—34%. A Alg. Kunstz. U. 32%32%. A v. Berkels Pat. 27%28%. C Calvé-Delft 42%42%. A C. Suiker Mpij. 30%30%. A Ned. Ford A.M. 224%—227%. A) Philips Gem. B. af. 219%-219-21 C Unilever 76%76%-%. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St. 17%18%-19. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.N.B. 189%—190, A Kon Pelr. Mpij. 136% 136%-37%. C Cont n. Oil Cy 11%li%. C Shell Uur., O C. 4' -4%. vloed zijn op de arbeidsbehoefte van het bedrijf. Dit onderzoek heeft plaats voor de verschillende bedrijfstypen en gewas sen en niet alleen voor het heele jaar, maar ook het verloop van de arbeids behoefte van week tot week. In Nederland is door de landbouwwe tenschap betrekkelijk weinig aandacht aan deze zaken geschonken. De studie van den landbouw is grootendeels geba seerd op laboratorium-onderzoek en op proefvelden. De studie van de bedrijfs inrichting en exploitatie zijn nooit in die mate ter hand genomen. De praktijk voelt het belang daarvan op het oogen- blik als veel grooter dan die der andere vraagstukken. Bij nader onderzoek zal blijken, dat er in de landbouwbedrijven nog wel het een en ander voor verbetering vatbaar is en dat deze verbeteringen een van de middelen zullen zijn om een landbouw crisis te bestrijden. In Duitschland wordt nu een tiental ja ren systematisch op dit gebied gewerkt. Op degelijke wijze wordt de arbeid bestudeerd en de invloed van andere werkmethoden en arbeidsparende ma chines wordt op de bedrijven nagegaan. Overal, waar op bedrijven de land- bouwarbeid nagegaan wordt, voert men een arbeidsboekhouding. Er wordt steeds aanteekening gehouden van het werk van arbeiders, paarden en motor trekkers. Men ziet dan duidelijk, dat b.v, tarwe en bieten de arbeid grooten deels niet tegelijk vragen en in welke tij den van het jaar er veel behoefte is aan werk. Er wordt dan nagegaan of dit werk door machines te vervangen is en of door andere gewassen of variëteiten te verbouwen het bedrijf een regelmati ger arbeidsbehoefte kan verkrijgen. Vaak wordt gedacht, dat de land bouwarbeidsleer ten doel heeft de hand arbeid door machines te doen vervan gen. Dit is geenszins het geval. Men moet stuk voor stuk in een bedrijf nagaan of een vervanging doelmatig is. Op vele, vooral kleinere landbouw bedrijven, is het noodig om met een goedkoopen inventaris te werken, opdat de winst niet weggaat in een duur machinekapitaal. Heeft men te maken met ongeschikte arbeiders of met dreigende staking dan moet men wel verder gaan met het aanschaffen van machines, opdat het werk in het bedrijf op tijd en goed zal geschieden. Enkele zaken, die waarschijnlijk in dezen kring belangstelling trekken, wilde spr. nu behandelen. Het is een bekend feit, dat goed droog gelegd bouwland minder arbeid vraagt dan nat land. Men kan er beter in alle tijden van het jaar op terecht, de grond bewerking gaat lichter en levert meer effect en ook de onkruidbestrijding is gemakkelijker. Nu zijn dikwijls de poldergemalen of de sluizen wel voldoende om voor het lage peil in de slooten te zorgen. Het ontbreekt vaak aan goede toevoer- slooten. Dit is tegenwoordig in vele gevallen betrekkelijk goedkoop op te knappen, doordat de overheid voor deze werken steun geeft. De verhooging van de pol- derlasten, die hiervan het gevolg is, is altijd kleiner dan de vermeerdering van de gebruikswaarde van den grond. De moderne techniek heeft gemaakt, dat ook betrekkelijk goedkoop een land bouwer voor een onderbemaling kan zorgen. Met 'n lagen slootwaterstand is echter het land niet voldoende droog. Daarnaast is het draineeren noodig. Dit is wellicht hier voldoende bekend. Deze drain- reeksen slibben op vele plaatsen na verloop van tijd vol. Over het algemeen is het dan gebruikelijk de buizen op te graven en opnieuw te draineeren. In Groningen is er nogal werk van gemaakt om, de drainreeksen schoon te maken zorfder ze op te graven en ook in de Wieringermeer zijn daar op aanwijzing van Prof. Visser proeven mee genomen De methode, die de minste materiaal kosten vraagt, is de volgende. Men be gint de reeks door te steken met b.v. buizen van de binnenleiding voor elec- triciteit. Daarna trekt men er een dunne draad in en hierachter laat men een ketting volgen. De schalmen komen dan vol modder. Een andere zaak, die hier van belang is en ook in Duitschland veel in studie C Tide Water Ass. Oil 5%5%-5% A K.N. Stoomb. Mij. 3%3% A Ned. Scheepv. U. 29%29% A H.V. Amsterdam 147%149-53 A Java Cult. Mij. 65%—66% A N.l. Suiker U. 6566% A Deli Batavia 141139% C Deli Mij. 1000 120—119-21 A Senembah 124%121% C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 87%88%-89% A Deli-Bat. Hubb, 5862%-% A Hessa Rubber 73%80 A Serbadjadi S.R. 49%53 Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Nov. 26 Nov. Londen 7.38% 7.37% Berlijn 59.47 59.46 Parijs 9.74% 9.75% Brussel 34.51 34.53 Zwitserland 47.94 47.93% Kopenhagen 33.00 32.95 New-York 1.47% 1.47% genomen is, betreft de inrichting van de bedrijfsgebouwen met de daarbij behoo- rende arbeidsparende inrichtingen. Wat de boerderij als geheel betreft, acht spr. bij nieuwbouw het schuurtype van Groningen en Friesland met de lage zijwanden voordeeliger dan het elders gebruikelijke type met zijwanden van cirma 4 m hoogte. Aan den eenen kant kan men een royalen stal verkrijgen van bijna 6 meter breedte en aan den anderen kant een inrij van dezelfde breedte. Van belang zijn verder de losinrich- tingen voor hooi en koren. In Groningen zijn de laatste jaren de verplaatsbare elevators er veei ingekomen. Ze voeren op tot 8 tot 11 meter hoogte en kosten ruim 300. Zij zijn in ruime schuren doelmatig en hebben het groote voor deel, dat ze buiten bij stapels ook goed te gebruiken zijn. Een stapel is met een elevator gemakkelijker goed te bouwen. Naast de elevator komt voor de los- inrichting met netten, waarmee een voer in eens of in twee keer tot aan een rail boven in den nok opgetrokken wordt, 't Oude systeem is optrekken op een vaste plaats en boven 't vak de last van den nok naar beneden laten vallen. Dit systeem heeft een paar nadeelen en daarom vindt de laatste jaren ingang een systeem waarbij men op iedere wille keurige plek aan de rail kan op'nijschen en waarbij men de last overal langzaam kan laten zakken. Tegenwoordig heeft men te maken met het langeren tijd bewaren van betrek kelijk groote partijen tarwe. In Gronin gen heeft men daartoe wel in de schuren een aantal silovakken gebouwd en men brengt het graan dan met een blaasin- richting telkens van het eene vak in het andere. Het is sprekers indruk, dat on- gedorschen bewaren doelmatiger is. Daartoe is het noodig schuren of bergen te hebben, waarin de tarwe muizenvrij bewaard kan worden. Ook hierin lijkt het of er in Groningen op billijke wijze een oplossing voor gevonden is. Een enkele opmerking nog over de grondbewerking. Het voordeel van den motortrekker is o.a., dat een persoon veel werk doet. Dit krijgt men echter ook door meer paarden naast elkaar te zetten, dus door bij het eggen en culti- vatoren breede of aaneengekoppelde werktuigen te gebruiken en bij het ploegen meerscharige ploegen. Als dit doelmatig geschied zal waarschijnlijk in gewone landbouwbedrijven van een 50 ha een motortrekker niet gauw voor- deelig worden. In ons land loopt het werk in de ver schillende streken zeer uiteen. De werk methoden, het handgereedschap en de machines zijn ongelijk en de verschillen worden niet gerechtvaardigd door ver schil in grondsoort of bedrijfstype. Vol doende bestudeerd is die zaak nooit, een verzameling van de gebruikte schrepels, schoffels, schoppen, spaden, eggen en sleepen ontbreekt zelfs. Een bedrijf, waar de beteekenis van allerlei werk methoden nagegaan kan worden is van groot belang voor den Nederlandschen landbouw. Tevens is dit bedrijf dan ge schikt om de nieuwe werktuigen te pro- beeren en te verbeteren. Het is te hopen, dat de landbouwwerktuigencommissies mede zullen helpen om de beste werk methode te vinden en ze daarna in de praktijk ingang te doen vinden. Door het groot aantal kleine bedrijven in den land bouw is nu eenmaal in allerlei opzichten voorlichting noodig en moeten er vele menschen samenwerken om in het be lang van den landbouw iets goeds naar voren te brengen. De heer Koning zeide, dat dit ter rein een zuiver technisch is; wetenschap en praktijk hebben elkaar in de laat ste 25 jaar ervan meer gevonden. Dit was 50 jaar geleden anders. Toen stond de prktijk veelal afwijzend tegenover de wetenschap. Wijlen de heer Iwan Kakebeeke heeft dit destijds maar al te goed ondervonden bij een lezing over het gebruik van kunstmeststoffen te Cadzand bij een daar gevoerd debat. Nu is het geheel anders door het landbouw onderwijs, dat toont welke perspectie ven er in het landbouwonderwijs zitten. Nu is er in deze richting heel wat te bereiken. De groote rijen afstand van de aard appelen doet spr. vragen of dit niet het gevaar brengt van te grove aardappelen. Inzake huisinrichtingen, en de beide genoemde systeemen, vraagt spr. of het Aku -Obl.Markt— - Unilever - Young Suiker Markt Rubber Philips H.V.A. KoninkI, Olie Industrie Tabak Schepen - Mijnen i siitg gedeponeerd.) wel goed is het graan te laten vallen, omdat men dan de aanvoeren niet kan bijhouden, of veel duurder wordt. De heer v. d. Ban meende, dat men juist bij 75 c.m. rijen, de kleine op 15, de groote op 30 cm. legt. Het soort van hijschinrichting heeft op de snelheid van het werk niet veel invloed. Men kan toch altijd een voer wat laten staan. Het eene systeem is duurder dan 't andere. De voorz. wees op het groot belang van het onderwerp van de rationalisee- ring van het bedrijf. In het laatst van de 18e eeuw brach ten de omstandigheden ook groote ver anderingen mede, wellicht is daarover later te spreken. Spr. bracht onder ap plaus dank aan Ir. Van den Ban en heette speciaal welkom den heer Ir. J. Siebenga, oud-secretaris thans eere-lid der Z. L. M. en den heer J. Weitkamp, lid der Tweede Kamer, die vanmiddag zou spreken over Ons landbouwleven in den nood der tijden. Hierna werd gepauzeerd. Middelburg IIGoes 26, Goes heeft z'n overwinningsreeks voortgezet met een mooie overwinning op Middelburg II. Na ongeveer 10 min. spelen doelpuntte Goedbloed voor Goes, doch enkele oogenbbkken later wist Middelburg gelijk te maken. Het spel ging vlug op en neer. Het was Van Hese die den voorsprong vergrootte. (1—2). Een strafschop werd door Mid delburg slecht genomen, zoodat de Goe- sche keeper hem kon houden. Na de rust scoorde eerst Leijnse uit een straf schop voor Goes en vlak daarna de linksbuiten (14). Middelburg liet den moed niet zakken en verkleinde spoe dig den achterstand (24). Na een haif uur spelen was het weer uit eert straf schop dat Goes scoorde (25). Tenslot te bracht Goedbloed den eindstand op 2—6. De overige uitslagen zijn: 1 t> klfl cop Het Westen: VUC—VSV 2-9; RCH Ajax 28; FeijenoordDHC 33; ADOHFC 31; HDVSHaarlem 2 0; Exelsior—KFC 1—1; DWS—HBS 2 1; ZFCSparta 00; Stormvogels DFC 1—0. Het Oosten: WageningenfZAC 0 2; HeraclesGo Ahead 02; Ensch. BoysEnschede 62; AGOVVTu- bantia 24; PECVitesse 32. Het Noorden: HSCBe Quick 22; VelocitasFriesland 72; GVAjV Frisia 72; AchillesLeeuwarden 1 1; SneekVeendam 21. Het Zuiden: Willem II-MVV 1—1; BW—NO AD 153; PSV—Juliana 2— 2; BleijerheideLONGA 11. 2e klasse A.: BredaTSC 24; Al lianceTerneuzen 36; BaronieVlis- singen 4—3. 3e klasse A.: AxelHulst 20; Sluis kilBreskens 35; De Zeeuwen Hoofdplaat 32; Terneuzen 2VI is sin- gen 2 11. 3e klasse B.: Middelburg 2Goes 2 -6; RCSZeeuwsche Boys 10. Hockey. le klasse. Zuid: EMHCMOP 1 2; HTCC—Tilburg 7—0. Goesche BoysZeelandia II 23. Goesche Boys speelde tegen Zeelan dia II een zeer ongelukkigen wedstrrd, en had minstens een gelijk spel ver diend. Wel gaf Zeelandia bij perioden iets beter spel te zien, doch de Goe- senaars schepten veel meer gevaarlijke momenten voor en soms in het doel van hun tegenpartij. Op deze momen ten was de Zeelandia-keeper echter op perbest. Als we schrijven, dat deze den wedstrijd eigenlijk gewonnen heeft, dan is dat niet teveel beweerd. Rust ging in met 11. Eibers had aan Zeelandia de leiding gegeven en Hollestelle maakte daarna gelijk- Goe sche Boys bleef hierna gevaar'ijker en nam uit een strafschop, door Van Loo, de leiding. Op gelukkige wijze maakte Zeelandia uit een corner, die door alle spelers gemist werd, weer gelijk. Fn toen de Goesche keeper, bij een tam schot van Roest, uitgleed, was het 32 voor de gasten, waarmede ook 't einde kwam.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2