BLUE BAND „Dat is voor de verstandige huisvrouw BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. AGENDA, 1 BURGERLIJKE STAND. RUMOR IN CASA. SAARGEBIED. DE SAARKWESTIE DÜITSCHLAND. MINISTER DARRé CONTRA dr. SCHACHT. Wie zal het winnen? VHssingen, Ierseke. zegt het BLUE BAND-meisje. Voor de huisvrouw, die bedacht is op voordeel, en oog en smaak heeft voor kwaliteit. Voor de huisvrouw, die hooge eischen stelt, wat betreft zuiverheid en voedingswaarde. Die Nederlandsche huisvrouw stelt zich alleen tevreden'met Blue Band, Nederland s Standaardmerk. H1DDEL6IM. BIOSCOPEN. WUSSINGEM. C0ES. landsche Vereeniging: tot bevordering van de bijenteelt heeft verzocht adhaesie to willen betuigen aanbeen adres, dat bovenbedoelde vereenig ng heeft gericht tot den minister, waarin wordt gevraagd de invoerrechten op buitenland "che ho ning n zoodanige mate te verhoogen dat de bijenhouderij welke van groot belang voor de fruit- en zaadteelt in ons land moet worden geacht, weder loonend kan worden uitgeoefend. Besloten werd het advies van den rijkstuinbouwconsulent in te winnen. Landbouwwerktuigencom missie. Besloten werd de Werktuigencommis sie der Z.L.M. met een tweetal leden uit te breiden. De heer A. Wisse te Nieuw en St- Joosland zal worden verzocht m de commiss e zitting te nemen, terwijl met de B V.G. en de Vereeniging van Oud-Leerlingen R.L.W.S. te Goes over leg zal worden gepleegd tot het aanwij zen van een lid in deze commiss.e, die deze beide vereeniging vertegenwoor digt. Actiegebruikmelkbrood. Besloten werd den heer C. J. J. Kooy- man te St. Annaland te verzoeken voor de kring Tholen en St. Philipsland zit ting te willen nemen in de in te stellen commissie voor het voeren van actie voor het grooter gebruik van mehc brood. Kringvergaderingen. Daar het van belang moet worden ge acht dat in de verschillende kringen gelegenheid wordt geboden dat de landbouwers volledig worden ingelicht over de verschillende crsismaatregelen en besluiten, heeft het Dagelijksch Be stuur der Z. L. M. het initiatief geno men in de onderscheidene kringen ver gaderingen te beleggen waar de ver schillende crisisregelingen zullen wor den besproken en toegelicht. Deze ver gaderingen zullen worden geleid door den heer mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Z. L. M. en zullen toe gankelijk zijn voor leden en met-leden der Z. L. M. Besloten werd deze vergaderingen te houden op onderstaande aangegeven data: kring Schouwen en Duiveland 4 Dec. des nam. 2 uur te Zierikzee; kring Tholen en St. Philipsland, 4 Dec. des v.m. 10 uur te Tholen; kring Oost- en Wtest-Zuid-Beveland, 8 Dec. des nam. 2 uur te Goes; kring Noord-Beveland, 12 Dec. des nam. 3 uur te Kortgene; kring Walcheren, 17 Dec. des nam. 2 uur te Middelburg; kring Oostburg. 11 Dec. 's voorm, 10 uur te Oostburg; kring Axel en Hulst, 11 Dec. des nam. 2 uur ie Axel. Ruilverkaveling. Naar aan leiding van de gehouden inleiding op de laatste hoofdbestuursvergadering over het nut der ruilverkaveling, werd besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van ruilverkave ling op Schouwen en Duiveland. Ver zocht zal worden in de betreffende streek een commissie van 3 personen in te stellen die een en ander zal voor bereiden. Dorschen met den vlegel. In ver-band met een ingekomen schrij ven van het ministerie van sociale za ken, hoe de Z. L. M, staat tegenover het dorschen met de hand door toeslag op het arbeidsloon ter bestrijding van de werkloosheid op het platteland, werd een langdurige duscussie gevoerd. Opgemerkt werd dat de werkloosheid ten plattelande niet wordt veroorzaakt door het machinaal dorschen, doch dat geheel andere oorzaken in het spel zijn. Genoemd werd, dat de werkloosheid ten plattelande moet worden bestreden door het uitvoeren van productieve wer ken als het verbeteren van den wateraf voer, het delven van slooten, het opgra ven van draineerbuizen, ets., het ver beteren, meestal verbreeden van wegen, het egaliseeren van gronden, het spitten van boomgaarden, etc. Aan het vlegel- dorschen met toeslag kleven te groote bezwaren om dit a's middel aan te be velen, om de werkloosheid te bestrij den. Voorts werd opgemerkt dat van ar beiderszijde weinig animo bestaat voor het vlegeldorschen en dat de tegenwoor dige tarwerassen zich niet zoo goed meer leenen om met de vlegel te wor den aigedorschen. In het algemeen ver wachtte men weinig van het invoeren van het dorschen met den vlegel in hel bijzonder van tarwe. Mogelijk zou het met toeslag van overheidswege kunnen geschieden vcor gerst, erwten en brui ne boonen, doch men achtte het <*e- wenscht eene eventueele regeling in elk geval facultatief te stellen. Cursussen plattelandsmei s- j e s. Besloten werd zitting te nemen in eene commissie, welke wordt opgericht voor het geven van meer ontwikkeling aan plattelandsmeisjes. Deze cursussen zullen staan buiten de gewone cursussen in landbouwhuishoud- kunde. Beperking veestapel. Kennis werd genomen van het advies dat de 3 centrale landbouworganisaties hebben gegeven aan den minister om te komen tot een zuivelsteun over een be perkte hoeveelheid melk. Opgemerkt werd dat dit advies in zijn algemeene richtlijnen kan worden ondersteund, doch dat een akkerbouwprovincie als Zeeland door de voorgestelde regeling verre wordt achtergesteld tegenover andere streken in ons land. Het mag bekend worden verondersteld, dat de minister den veestapel wil terugbrengen tot de grootte zooals die was in de jaren 19101914. De voorgestelde regeling is echter gebaseerd op de telling van 1934. In dit jaar was het aantal stuks rundvee in Zeeland gelijk aan dat in 1921. Som mige andere provincies hebben hun vee stapel na 1921 echter aanzienlijk uitge breid. Wordt nu als basis het jaar 1934 genomen, dan komt Zeeland in een zeer ongunstige verhouding tegenover de an dere gebieden. Het dagelijksch bestuuur kan dan ook voor de voorgestelde rege ling geenerlei verantwoording op zich nemen, daar zij meent dat het bedrijf in Zeeland, waar vee wordt gehouden door de regeling teveel zal worden ontwricht. Niet kan worden ontkend, dat er in den laatsten tijd leven in de brou- werij is gekomen. We kunnen in dat verband wijzen op de brief van het Verbond van Ned. Werkgevers aan Dr. Colijn, op de brochure ,,de Landbouw politiek van de regeering en de belan- gen van Rotterdam", op het alom in den lande gevoerde verzet tegen even- tueele herclassificatie-plannen, op het dreigement van de Centrale van ver- eenigingen voor den aardappelen-,' groenten- en fruithandel, zonder nog te spreken van den opstandigen toon in een gedeelte der Katholieke pers of van de stofwolken, die opgewaaid zijn over het ergerlijke cumulatiegeval Put teOssendrecht. In verband met dit laatste geval gaat steeds hardwekkiger het gerucht, dat het pensioen van een dezer dagen scheidende Zuid-Beve- landsche magistraat zou worden aan gedikt met een goed betaald crisis baantje. Ook wordt openlijk de vraag gesteld, of ,,de sterke man" wijken zal voor de vuist der aardappelen-hande laars. Hoe dit zij, een schraging van het gevoerde regeeringsbeleid is dat alles niet. Bij welke categorie wij moe ten indeelen het verschijnen van een „Algemeen Beursblad" weten wij voor als nog niet. Het op den kop gedrukte „Met grootste verspreiding in Neder land" is waarschijnlijk het eerst aange boden beurs artikel. We zouden hier van geen gewag kunnen maken, ware het niet, dat het Rotterdamsch Kamer lid Schilthuis hierin een aanval doet op de uitbreiding onzer graanteelt. Immers elke uitbreiding dezer teelt heeft vermindering van invoer van het goedkoope buitenlandsche graan ten gevolge. Dat zal wel juist zijn, doch de vraag is, of 's lands belang dat niet vordert. Niemand minder dan de Mi nister-president heeft erop gewezen, dat we ons de luxe niet kunnen per- mitteeren veel producten in te voeren zonder dat een gelijkwaardige export daartegenover staat. Hij was immers mede om deze reden zoo'n groot voor stander van de voortzetting der droog making van de Zuiderzee, om alzoo meer cultuurgrond te krijgen, waarop producten voor onze binnenlandsche behoefte kunnen worden geteeld? Wel nu geen andere teelt dan die der gra nen kan hiervoor in aanmerking komen. Van een teveel aan granen is voorloo- pig nog geen sprake. De genoemde schrijver speelt hierbij uit de belangen der rundvee-, varkens- en pluimvèe- houders. Steeds minder gaat de vlie ger op, want genoemde veehouders zien voortdurend beter in, dat uiteindelijk hun belangen met die van den akker bouw parallel loopen, temeer daar van laatstgenoemde zijde ontkent wordt, dat de veehouderij in den overgangstijd recht heeft op een behoorlijken toeslag. Een groot landbouwbelang heeft de schrijver met zijn beurs-artikel niet ge diend. moet komen. Pas als dat proces zich heeft voltrokken, kunnen z.i. de oeco- nomische betrekkingen tusschen Duitsch- and en het buitenland worden gestabi liseerd. Dit betoog, 't welk een onmiskenbaar autarkische strekking heeft, moet vol gens den „Zeitungsdienst des Reichs- nahrstandes" bij de deelnemers aan het congres buitengewoon sterke geestdrift hebben gewekt en met name bij de „eeregasten". De Zeitungsdienst geeft er de volgende opgetogen beschrijving van: „Dr. Ley, de leider van het Arbeids front, springt van zijn stoel en stormt de tribune op; hem volgen even spontaan graaf v. d. Goltz, de plaatsvervangende leider van het oeconomische leven en de rijksminister van het handwerk Schmidt- Zij ijlen op Darré toe om hem voor zijn openhartige, eerlijke, socialistische woor den met een langen handdruk te dan- den. Deze spontane betooging bezegelt de saamhoorigheid van arbeider, boer en handwerker in het Derde Rijk. Als zij Darré, Ley, v. d. Goltz en Schmidt blijven samengaan, dan zal de strijd waarvan de rijksboerenleider (Darré) ge waagde, vóór alles een strijd tegen libe ralisme en vrijmetselarij, tot een volko men overwinning leiden". De Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. merkt in dit verband op dat dr. Schacht, de president van de Rijksbank en waarnemend minister van oeconomische zaken wel weinig op zal hebben met de door Darré en het orgaan van den „Reichsnahrstand" ontwikkel de denkbeelden. Hij was trouwens het eenige lid van de rijksregeering'die niet tot het boerencongres was uitgenoodigd en ook de eenige die geen betuiging van sympathie naar Goslar heeft gezonden". Dr. Schacht weet zoo langzamerhand, wat het zeggen wil, als een land zich economisch geheel van het buitenland meent te kunnen losmaken. Het is overi gens merkwaardig, dat de lessen, die dr. Schacht zoo goed begrepen heeft blij kens recente uitlatingen van hem klaarblijkelijk niet zijn doorgedrongen tot menschen als minister Darré. Het .aat zich aanzien, dat uit dezen toestand nog groote spanningen zullen ontstaan. W e zal hel winnen. Darré met de land bouwers achter zich, of Schacht, die de belangen der industrie vooral op 't oog heeft? tr J! Op verzoek van de commissie voor de volksstemming in het Saargebied heeft de regeeringscommissie een nieuwe ver ordening uitgevaardigd waarin het den ambtenaren in directen of indirecten staatsdienst wordt verboden, in of voor vereenigingen die ten doel hebben de volksstemming te beïnvloeden, partij functies of agitatiewerk waar te nemen of te verrichten. Voorts politieke ver gaderingen te organiseeren, te leiden of in deze vergaderingen als spreker op te treden, in periodieke of niet-periodieke geschriften kwesties te behandelen, die in verband met de volksstemming staan. Vertegenwoordigers van de overheid mogen niet aan openbare vergaderingen, die in verband met de volksstemming' worden deelnemen, voorzoover zij daar bij een overheidsinstantie zouden kun nen vertegenwoordigen. Overtreding wordt gestraft met gevangenisstraf van minstens 3 maanden of geldboeten van minstens 1000 francs- De Duitsche minister van landbouw heeft een paar dagen geleden een boe rencongres te Goslar gesloten met een rede, waarin hij betoogde, dat hri ge- heele economische leven onder den op- permachtigen invloed van den staat Van 1522 November- Ondertrouwd: H. F. van Stee, 23 j. en I. Verfaillie, 27 j„ G. C. Hovenier, 27 j. en T. Lefeber, 21 j. Getrouwd: L. J. Legemaate, 28 j. en M. W. Groen, 23 j.; A. W. F. de Croo, 24 j- en A. A. Lichtenberg, 21 j-; M. van den Bergen, 21 j. en T. Spuij, 21 j,, A. F. Hoeijmans, 27 j- en J. A. van Boven, 17 j. Bevallen: R. Sailer, geb. Baljé, z.; T. E. de Meulder, geb. Kuijs, z.; G- Duve- kot, geb. Kramer, z.; J, Lukasse, geb. Bosman, z.; C. G. van Leeuwen, geb. Kimmel, z.; E. M. de Croo, geb. Seubert, d. Overleden W. A. Bruijnooge, 34 j. man van D. de Vrieze; J. Z. Bos, 57 j„ man van M, Vilsterman; M- C. Kroon, 73 j. man van J. M. Vader; P. C. Prince, 75 j„ man van M. Huijsen; P- Maas, 67 j., vrouw van J. C. van Wezel. Van 1623 November. Getrouwd: L. van Stee jm. 37 j. en A. Ja. Ma. Smallegange jd. 24 j. Middelburg, 22 Novemer. Op de veiling deden peren: beurré Alex. Lucas. 1218 c., pondspeer 78 c., comtesse de Paris 619 c., winter Louwtjes 49 c., Zwijndr- wijnpeer 5 c,, beurré Bachelier 7 c„ kleipeer 410 c„ gieser wildeman 918 c„ bergamot 311 c,, Jodenpeer 911 c., Schonen van Boskoop 16 c., beurré seedling 10—12 c-, kookpeer 5 8 c., rietpeer 1114 c. Appels goudreinet 1819 c., sterappel 1317 c., zoete armgaard 1620 c„ campagne zoet 1417 c., Gron. kroon 14 c-, bellefleur 1316 c„ mispels 37 c., tomaten 310 c„ blauwe druiven 24 26 c„ witte druiven 25 c„ alles per kg. m Goes, 22 November. Veilings vereeni- ging Zuid-Beveland". Peren: Comtesse de Paris 713, Kleiperen 811, per 100 kg. Appels. Goud Reinette 11, Zure Bel lefleur 16, per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 2337, Mispels 67, per 100 kg; Bloemen: Chrysantum 411, per 100 bos; Hazen 2,38, Patrijzen 0,34, Houtsnippen 0,45, per stuk. Zierikzee, 22 Nov. Chevaliergerst f 5,90, haver f 6,256,35, bruine boonen f 1111,70, schokkers f 1111,70, Aard appelen: bonte f 2,75, blauwe f 2,853, Bevelanders f 2,302,50, per 100 kg; Uien groote (bruine); uien idem (witte) f 1,101,15, per 50 kg; stroo (tarwe) per 1000 kg f 5j idem (erwten) per 1000 kg f 13. Kipeieren, f 4,605,90, per 100 si Boter f 0,600,64, per 5 hg, plus 4 pet. omzetbelasting. V E R S C H GEKARND BS147-C (Ingez. Med.) City-theater. Noordstraat. Vanal Vrijdag 23 Nov. tot en met Don derdag 29 November 7,30 u. Zon dag matinée 3 uur. „Die Csar- das-fiilrstin" en „Een afgedwon gen Bekentenis." Woensdag 28 Nov. 2,30 u Kin5!:r- en familie Matinée. „E 1 e c t r o" (Markt). Vanaf Vrijdag iederen avond 2 voorstelligen, 7 en 9 uur. Zondag, matinée om 3 u. „Malle Gevallen." Alhambr a-theater. Van Vrij dag 23 tot en met Donderdag 29 November: „Malle gevallen" en „Een meisje met temperament". Luxor-Theater. Van Vrij dag 23 tot en met Donderdag 29 November: „Onmogelijke liefde" en ,,De roekelooze rijder." Schouwburg. Vrijdag 23 Nov. Ie Abonnements- Voorstelling. Centraal Tooneel. „Mannen in 't Wit". Schouwb 8,15 uur- Maandag 26 Nov. Alg. Verg. der Z, L. M. De Vergenoeging 10 u. Dinsdag 27 Nov. Kees Pruis avond V.A.R.A. afd. Middelburg. Woensdag 28 Nov. Feestavond C. J, M. V. „Hallo? met Mars'" enz. Schouwburg 8 uur. Donderdag 29 Nov. Vergadering Walcherensche Melkfederatie St. Joris 1 uur. Donderdag 29 Nov, Revue ten bate opvoedingsgesticht „Hoenderloo". Schouwburg 8 uur. V r ij d a g 30 Nov. Lezing Geschied- en Letterkundige Vereen. Spreek ster: mevr. Boldingh Goemans. St. Joris. Maandag 10 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. prof. dr. H. J. Jordan, Utrecht. Woensdag, 12 Dec. Het Middelb, Di lettanten Tooneel. Opvoering van het tooneelspel. Roeping van Jo van Ammers-Küller. Schouw burg 8 K uur. Donderdag 13, Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Dec. Bazar Muziekvereeniging „Crescendo', St. Joris. V r ij d a g 14 December. Concertver- eeniging Charles Panzera, tenor, Concertzaal. Maandag 17 December. Generale re petitie van de Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" Concertzaal. Maandag 17 Dec. Vergadering Kring Walcheren der Z. L. M„ bèspre- kingen over landbouwcrisis. Dinsdag 18 Dec. Zitting Prov. Staten 10 uur. Dinsdag 18 December. Concert ter viering van het honderdjarig be staan der Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning' Bossi „Das verlorene Paradies". Con certzaal. Woensdag 25 December. Uitvoering Zangvereeniging De Volksstem Schouwburg. Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag 27 December- Tentoon stelling Kippen, Konijnen, Duiven M.T.V. Voormalige Vleeschhal (Markt) 96 uur. 1935. Zondag 6 Januari. Tooneeluitvoenng Instituut voor Arbeiders Ontwik keling. Schouwburg. Woensdag 9 Januari M.K.T. (Mid- delburgsch Klein Tooneel) met „Hallo daar zijn we weer" Cock tail revue. Sociëteit de „Verge noeging" (voor werkloozen). Vrijdag 11 Jan. M. K. T. (Middel- burgsch Klein Tooneel) première „Hallo daar zijn we weer". Cock tail Revue. Soc. de Vergen. 8.15 uur. Vrijdag 11 Januari. Lezing Geschied, en Letterkundige Vereen. Spr. dr. P. J. Bouman. St. Joris- Zaterdag 19 Jan, Uitv. der Vereen. „De Kubieke Meter" Tooneelspel „Robbedoes" Schouwburg. Maandag' 21 Jan 1935. Lezing Na tuurkundig Gezelschap spr. prof, A. M. Sprenger, Wageningen. V r ij d a g 25 Januari. Concertvereeni- ging Arthur Rubinstein, piano concert. Concertzaal. Maandag 4 Febr Lezing' Natuurkun dig Gezelschap spr. dr. H. G. Cannegieter de Bilt. Donderdag 20 Nov. Lezing dr. v. d. Sleen, Wetenschappelijke Belan gen, Schuttershof 8 uur. Zaterdag 24 Nov. en Zondag 25, Maandag 26 en Dinsdag 27 Nov. Ruysdaals Revuegezelschap in de „Prins van Oranje" 24 en 27 Nov, 7,30 uur, 25 en 26 Nov. 8 u- Donderdag 29 Nov. Filmavond We tenschappelijke Belangen Schuttershof 8 uur. Donderdag, 20 Dec. Lezing dr. V. d- Sleen, Wetenschappelijke Belan gen, Schuttershof 8 uur. Dinsdag 25 Dec. en Woensdag 26 Dec. Blijspel „Baron von Ha- bernichts", Kunstvrienden, Prins van Oranje 8 uur. 1935. Donderdag 3 Jan. Uitvoering Goe- sche padvinders. Schuttershof 8 uur 1935. Woensdag 9 Jan. 3e Abonnements voorstelling van den „Kunst kring" Schuttershof 8 uur. Donderdag 31 Jan. Lezing Felix Timmermans, Wetenschappelijke Belangen. Schuttershof 8 uur. Donderdag 7 Maart ir. C, Boot.. Wetenschappelijke Belangen. Schuttershof 8 uur.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7