LAATSTE BERICHTEN. HANSEL EN NIJVERHEID. GEMEN60 NIEUWS. BURGERLIJKE STAND, BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. BUITENLAND» BEURS- EN WISSELKOERSEN. SPOIL DUITSCHLAND. Zuid-Slavië beschuldigt Hongarije. Een scherpe nota inzake de Koningsmoord te Marseille. AMSTERDAM, 23 November. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 31 1000-4 101 101K Ned. 33 1000-4 101%—101% Ned. 34 1000-4 101%—101% Certificaten-3 91%91% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Denemarken Oblig. 1926-5 97% Duitschl. 100-7 23%—23% Engeland 1960-90 4 73—74% Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwits. Staatssp. 1927-4% 100%100% Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% ex. 100%-100% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100% Berlijn 1925-6% 15%—16 Zeeuws. Hyp, B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 23%—23% A Amsterd. Bank 103%103%. C Rott. Bankver- 82%82%. A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn A. 122%122%. A Pref Jurgens A 9898. A Ned Gist- en Spiritusfabr. 406405% A De Schelde N.B. 12%—12%. A Ver. Papf, v. Gelder 4241%. C Am. Car en Foundry 10% C Am. Smelt en Ref. 21%21%. C Farbenind. I.G. 46 C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 21%—21%. C North Am. Cy. 6%6%. A Born. Sum. H.M. 124%124. A Linde Teves en Stokv. 5364%. A Ned. Wol Mij. 72—73. A Singkep Tin M. 75%—76% A J. C. Japan Ln. 23% A Rotterd. Lloyd 28%—28% A S. M. Nederland 3029% A Amst. Thee C.M. 39% ren van den sneltre n de boomen van den overweg te sluiten met het gevolg, dat de heer Trienekeè uit Heithuijsen, die per rijwiel dien overweg passeerde, door den trein werd gegrepen en meegesleurd waardoor hij op sliig werd gedood. DE SPANNING TUSSCHEN ZUID- SLAVIë EN HONGARIJE. Ook een Hongaarsche nota aan den Volkenbond? Van welingelichte zijde te Genève wordt gemeld, dat de Hongaarsche re geering voornemens is, in antwoord op de Zuid-Slavische nota onverwijld ook stappen bij den Volkenbond te doen. De Hongaarsche regeering wil in haar nota uitvoerig de Zuid-Slavische beschuldi gingen beantwoorden, wijzen op de vol komen onhoudbaarheid van deze be schuldigingen en in 't licht stellen, dat door de hetze der Zuid-Slavische pers een ernstige, zorgwekkende atmosfeer is ontstaan, die in 't belang van de hand having van den vrede, onmiddellijk maatregelen van den Volkenbond noo- dig maakt. DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND, Het ligt in de bedoeling dat de bespre kingen over een Nederlandsch-Duitsche clearing-overeenkomst welke, zooals el ders in dit blad gemeld wordt, in Den Haag zijn aangevangen, gevolgd zullen worden door onderhandelingen inzake het goederenverkeer tusschen beide landen. Naar men weet loopt het handelsver drag met 1 Januari, a.s. af, en het ligt in de bedoeling de besprekingen over een nieuw verdrag te koppelen aan die be treffende de clearing. Faillissementen. De arr. rechtbank te Breda heeft fail liet verklaard H. J. Laban, gemeente secretaris, Tholen, Rechter-commissa- ris mr. H. W. W. Andreae; curator rar. A. A. J. Dirven, Bergen op Zoom. Zwemrecords verbeterd. Tijdens door de H. Z. P. C. te Den Haag georganise'erde zwemwedstrijden zijn een tweetal Nederlandsche zwem records verbeterd. De 3 x 50 m wissel slag estafette werd gewonnen door de ploeg van Zian in den nieuwen record tijd van 1 min. 34 4/5 sec. Bij het num mer 200 m rugslag voor heeren verbe terde J. C. Scheffer zijn eigen record met 2 sec, en bracht het op 2 min. 46 2/5 sec. KINDJE VAN ACHT MAANDEN GE STIKT. Donderdagmiddag is in een perceel aan de Kranestraat te Den Haag, dat bewoond wordt door het echtpaar van Z be'den 2 c is.cit* oud, een droevig drama ontdekt, dal echter nog niet tot voldoende klaarheid is gebracht. Op genoemd tijdstip kwamen twee kostgangers in de woning en vonden twee kindertjes, resp. van 3 en 4 jaar, alleen thuis. Het derde kindje van het echtpaar, een jongetje van 8 maanden, vermisten zij. Toen zij g'ngen zoeken, troffen zij dat kind in zijn ledikantje_als het ware begraven onder de dekens- Daar zij vermoedden dat het jongetje, dat geen teekenen van leven meer gaf, gestikt was, waarschuwden zij een buur vrouw- Een dokter, die enkele oogenbükker, later ter plaatse kwam, kon n'ct anders dan den dood van het kindje constatee- ren. De politie, welke inmiddels ook bij het perceel was aangekomen, nam het lijkje in beslag en deed het naar het zieken- hu's vervoeren, waar sectie zou worden verricht. Door de zorgen van de kinder politie zijn de bede andere kinderen van het echtpaar van Z. elders onder ge bracht. Korten tijd, nadat een en anjer zich afgespeeld had, kwam de vrouw thuis. 7ij werd opgewacht door de politie, die haar a-resteerde en naar hei hoofdbu reau van politie overbracht. Bij een eer ste verohor, dat de commissaris van politie haar afnam, ontkende zij echter ten stelligste eenige schuld- Zij opperdel de veronderstelling dat het kindje zich zelf onder de dekens had gewoeld en zoodoende gestikt was. Het gezin van S. is een toonbeeld van armoede en vervuiling. Ook de kin deren waren zeer verwaarloosd. De man bevindt zich sinds eenige dagen in po- litiebewaring, verdacht van rijwieldief stal. HOE DE ALKMAARSCHE WISSEL- L.OOPER GESNAPT WERD. Om trent de arrestatie van den Alkmaar- schen wissellooper A. G., die de vorige week Maandag met 'n bedrag van ruim 7000, dat hij voor de Middenstands- bank te Alkmaar naar het agentschap van de Ned. Bank, aldaar moest bren gen, en op wiens aanhouding door den commissaris van politie 10 pet. van het bij de arrestatie nog aanwezige geld als belooning gesteld was, verneemt de Msb. nog het volgende: Na eenige dagen zoeken vond de Alk- maarsche recherche een spoor in Am sterdam, waar, naar bekend was, G. in bepaalde kringen verkeerde. Door een speuren in die kringen werd zijn verblijf plaats bekend; hij had n.l, onderdak ge vonden bij een zijner Amsterdamsche vrienden, waar hij van Maandagmiddag tot Vrijdagmiddag had vertoefd. Toen merkte hij, dat de grond, onder zijn voe ten hem te warm werd en gewaarschuwd door vrienden, is hij Vrijdagmiddaag per taxi naar Den Haag gegaan, waar hij eveneens bevriende relaties had. Nu beweren schrijvers van detectie- veromans dat de achtervolgden bijna altijd een fout maken, waardoor zij in de val loopen. Deze fout maakte G. ook. Van Den Haag uit schreef hij naar een Amsterdamschen vriend. Dit schrij ven kwam de recherche in handen, die zoodoende Zaterdag wist, dat G. zich in Den Haag ophield, waar terstond 'n uitgebreid onderzoek werd \ingesteld. Echter zonder resultaat; het adres, waar G. zich ophield, kon de recherche niet vinden. In dat schrijven aan zijn Am sterdamschen vriend, had G. een af spraak gemaakt met hem voor een ontmoeting op het Stationsplein te Den Haag, Woensdagmiddag om circa half drie. Op dat uur was de recherche op het Stationsplein aanwezig, terwijl de vriend uit Amsterdam eveneens in de gaten werd gehouden. Om ongeveer 2 uur zag G., die zich danig vermomd had, zich plotseling tegenover de Alkmaarsche recherche geplaatst, die hij, ofschoon ook vermomd, herkende. Aan ontkomen viel niet te denken. G. gaf zich kalm over en zei, dat hij aan vluchten zelfs niet dacht. Niettemin werden hem de handboeien aangedaan. Bij fouilleering bleek hii nog in het bezit te zijn van f 6.450. Tevoren was reeds bij een Am sterdamschen vriend f 100 in beslag ge nomen, die deze van G, cadeau had ge kregen. TRAGISCH. Donderdagmiddag is het 8-jarige zoontje van den heer A. d. B. te C a p e 11 e a. d. IJ s s e 1 on der een autobus geraakt. Hoewel de chauffeur zeer langzaam reed, kon hij niet verhinderen, dat de autobus op de beenen van het jongetje tot staan kwa men. Met een versplinterd rechter-on- derbeen is het kind naar het zieken huis gebracht. Enkele maanden geleden is een meisje uit hetzelfde gezin door een auto overreden en gedood, OVERBOORD GEVALLEN? Naar het H.N. uit Algiers meldt, is tijdens de reis van Marseille naar Algiers een der passagiers van het schip, dat den dienst onderhoudt, verdwenen. Het is den 28-jarigen Nederlander Dubenberj* de Jong genaamd. Men vermoedt, dat hij in zee gevallen is. DRIE NEDERLANDSCHE SCHEPEN NAAR RUSLAND VERKOCHT. - De stoomschepen „Protyon", „Thuban" en „Bettatrix''' van Van Nievelt Goudri- aan en Co's Stoomvaartmaatschappij die ieder ongeveer 3500 ton meten, zijn naar Rusland verkocht. Deze schepen hebben geregeld dienst gedaan in de houtvaart op Oost- en Witte Zee. A Houth. Alberts 22% C Baltimore Ohio 8%8%. A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac. RÏr. 63% C Int. Nickel Cy. 14%14%, Duitschl. '30 1000-5% 22—21%-21. A Koloniale Bnk. 31%31%. A N.l, Hbk. 1000 58%—58%. C Ned. H. M. 1000 34—34%. A Alg. Kunstz. U. 33-32%-%. A v. Berkels Pat. 27%—27%. C Calvé-Delft 42%—42%. A C. Suiker Mpij'. 30%30%, Ai Ned. Ford A.M. 222%—222%. A Philips Gem. B. af. 219%—219%-18% C Unilever 7676- C Anacoida Cop. 6%6%. C Bethlehem St. 17%—17%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.LE'.M.N.B. 188% A Kon. Petr. Mpij. 135%—136%-37%. C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 4%4, DOODGEREDEN. Nabij het via duct te Overhoven nabij Sittard is he denmorgen de 50-jarige van der O. werkzaam bij de werkverschaffing, door een auto aangereden. De man is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden. SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN In den afgeloopen nacht is de 29- jarige smokkelaar P. W., terwijl hij Sui ker en boter uit België binnensmokkel de, geassisteerd door twee andere smok kelaars, door de Nederlandsche doua ne nabij Vaals neergeschoten. De 'dr*e smokkelaars hadden geen gevolg gege ven aan de sommatie halt te houden, waarop werd geschoten. De twee ande re smokkelaars zijn ontkomen. WAPENSMOKKELARIJ. Woens dag' hebben twee jongens in de Nude bij Wageningen in een droge sloot langs den straatweg naar Rhenen een marga rinedoos gevonden, met vier doozen met revolvers erin, drie met 10 en een met 8 stuks totaal 38. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem Brow ning. Deze vondst houdt naar de N. R. C. meldt waarschijnlijk verband met het volgende: Vorige week kre<eg de marechaussee te Ulft de mededeeling, dat een Duit- sche wapenhandelaar in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij wapenen zou ontvangen, van een bende smokke laars uit Eindhoven. De transactie zou plaats hebben aan het Lexcesveer te Wageningen. Onmiddellijk werden door den kapitein der maréchaussee te Arn hem alle noodige maatregelen genomen de partij wapens te onderscheppen tn de smokkelaars te arresteeren. Zaterdag tusschen 6 en 7 uur kwam de Duitscher aan het Lexcesveer aan. Zeer belangstellend informeerde hij naar het weer, of den geheelen nacht kon worden overgezet enz. Een uur la ter kwamen twee mannen met een auto, op wie de Duitscher kennelijk gewacht had. Het drietal zette zich aan een ta feltje in een café en begon fluisterend een gesprek. Ten slotte werd de conver satie voortgezet met briefjes. Het einde was, dat een der twee naar de telefoon ging, Eindhoven opbelde en vroeg een taxi te willen zenden naar het Lexces veer, omdat zijn auto stuk zou zijn. (Dit bleek later onwaar, aan de auto haper de niets). Er werd nu gewacht tót het sluitingsuur, waarna de drie mannen het café verlieten en in hun auto's gingen zitten. Enkele uren later, een tijd na middernacht, kwam er een auto met den letter N aan het Lexcesveer, welke door de maréchaussee werd aangehou den. Deze auto zou dus de wapens be vatten. Er zaten vier mannen in, ook uit Eind hoven, zooals later bleek, echter geen wapens. De maréchaussee nam de ze ven personen voorloopig in arrest. Het bleek, dat de Duitscher de koopsom reeds had voldaan, nog voordat naar Eindhoven was getelefoneerd. Dit geld ontving hij terug. Daar overigens niets verdachts kon ontdekt worden, en de aangehoudenen van niets wisten, wer den zij Zondags los gelaten. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vier smokkelaars de zaak niet ge heel hebben vertrouwd en de wapens nabij Wageningen in de diepe sloot, vol- gegroeid met ruigte en gras hebben ver stopt, voor zich naar de afgesproken plaats te begeven. In een van de volgen de nachten hebben zij ze weder opge haald, waarbij één doos is achtergeble ven. '-■wra-v--* Middelburg, Van 21 tot 23 Nov. OndertrouNd: H. van Straten 23 j. en E. H. Krijger 23 j. Overleden: H. R, Struve 70 j. wedn. A. G, Knoppers; J J. Kareis, 40 j-, geh. met C. Bourdrez, Kruiningen. Van 822 Nov. Bevallen C. A. Eiev't, geb Quist, z. Getrouwd: D. A. van den Berg, 25 j. en C. Moerland, 20 i C. C. de Jonge, 26 j en P, M. Witte, 22 j. C Tide Water Ass, Oil 55. A K.N. Stoomb, Mij. 3%3%. A Ned. Scheep v. U, 29%29%. A H.V, Amsterdam 144%145%-46. A Java Cult. Mij. 6565. A Ni. Suiker U, 62%63. A Deli Batav.a 142141. C Deli Mij. 1000 121%—121-23. A Senembah 127124-25. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 85%86-%. A Deii-Bat. Rubb. 55%57%. A Hessa Rubber 71%71%. A Serbadjadi S.R. 46%47%-48%. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN- 22 Nov. 23 Nov. Londen 7.39 7.38% Berlijn 59.46 59.45 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.48% 34.50 Zwitserland 47.94 47.93 Kopenhagen 33.05 33.02 N ew-Y ork 1.47 1.47 NAKEKOMEN BERICHT Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1935 benoemd tot hoofdinspecteur der invoerrechten en accijnzen te Rot terdam, mr. J, van der Poel thans in specteur der invoerrechten en accijnzen te Vlj_ ss in gen, wonende te M i d- delbur g. Aku Markt Industrie Mijnen Schepen H.V.A. - Olie - Suiker - Koninki - Amerika - Tabak - Rubber - Obl.Marki- Unüever - Young - Wettig gedeponeerd.) DE MILITAIRE LUCHTVAART. Men trekt zich van het Ver drag van Versailles niets meer aan. De minister voor de luchtvaart ge neraal Goering, heeft gisteren aange kondigd, dat hij binnenkort zijn nieuwe luchtvaartcorps zal installeeren, waar voor hij een oproep heeft gericht tot alle voormalige oorlogsvliegers en me caniciens om zich te melden, teneinde dienst te nemen als instructeur. Een speciale oproep is gericht tot al- j le oud-luchtvaartmenschen, die nog j geen deel uitmaken van de nationaal- socialistische luchtvaartcorpsen. Onge veer 70 pet. van de persoonlijk aange schrevenen heeft bevestigend geant woord. Het vliegeropleiding-program van Goering gaat hand in hand met een aanzienlijke uitbreiding van de vlieg velden. Een van die nieuwe vliegvelden be vindt zich in de nabijheid van Berlijn, andere in Pommeren en in de Luene— burger heide. Het nieuwe vliegveld in de nabij heid van Berlijn wordt geschilderd als een terrein waar alleen lichtsignalen zichtbaar zijn. Alle daar landende vlieg tuigen worden terstond in onderaard- sche hangars ondergebracht. Dat alles is in strijd met het Verdrag van Versailles, waarvan Duitschland zich niets meer aantrekt. Beroering te Genève. Wij hebben een paar dagen geleden gemeld, dat de Zuid-Slavische regeering toch nog besloten had een nota aan den Volkenbondsraad te doen toekomen in zake den moord op koning Alexander te Marseille- Het verluidde, dat deze nota echter in zeer voorzichtige bewoordin gen gesteld zou zijn, zoodat men voor ongelukken niet bang hoefde te zijn. Nu is gisteren het stuk gepubliceerd. In te genstelling met de geruststellende ge ruchten, zijn de bewoordingen alevel toch vrij scherp. De nota bevat een re gelrechte aanklacht tegen Hongarije en- ze heeft te Genève heel wat beroering gewekt. Wij laten hier het voornaamste er uit volgen: ,,De schandelijke misdaad te Marseil le, die het geweten van alle beschaafde volken in beroering heeft gebracht, noodzaakt de Zuid-Slavische regeering, de uiterst bedenkelijke aspecten, welke het onderzoek van de politie in de ver schillende landen aan het licht heeft ge bracht, onder de aandacht van den Vol kenbondsraad te brengen.' Het is onomstootelijk vastgesteld, dat men onder de medeplichtigen aan den moord dezelfde terroristen aantreft, die reeds het onderwerp hebben gevormd van de klachten, welke de Zuid-Slavi sche regeering dezen zomer bij de Hon gaarsche regeering indiende. Op grond van hun verklaringen is bovendien duidelijk bewezen, dat deze terroristen niet alleen een toevlucht in Hongarije hebben gevonden, doch dat zij zelfs tot aan den voorayoi.d van den moordaan slag aldaar gezamenlijk hebben vertoef 1. De resultaten van het onderzoek wer pen voorts een schel licht op de ver antwoordelijkheid van de Hongaarsche autoriteiten ten aanzien van de hulp en de ondersteuning, welke zij hebben verleend aan de Kroatische terroristen Het Zuid-Slavische volk, diep getrof fen in zijn nationale gevoelens, is Tan meening, dat het volle licht dient te worden geworpen op de voorbereidin gen en de uitvoering van deze schan delijke misdaad. De groote smart van het geheele volk is in een diepe ver ontwaardiging omgezet door hetgeen het onderzoek der politie aan het licht heeft gebracht, en gevoelens van natio- nalen haat en afschuw zijn ontstaan te gen hen, die deze misdaad hebben ont worpen en begunstigd. Wanneer het Zuid-Slavische volk er tot nog toe in geslaagd is een koel hoofd te bewaren, dan is dit uitsluitend op grond van een vast geloof in het werk van den Vol kenbond. Het is dan ook een absolute nood zaak, dat de verantwoordelijke elemen ten voor den moord te Marseille voor het internationale Blorum te Genève worden gebracht, want er bestaat geen grooter gevaar voor den vrede en de goede internationale betrekkingen dan de gekrenkte gevoelens van een volk, dat er van overtuigd is, in den persoon van zijn roemrijken koning het slachtof fer te zijn geworden van een misdadige samenzwering, welker verantwoorde lijke elementen hun juiste straf niet mo gen ontgaan. Ten tweede wordt door de tragische voorvallen te Marseille met steeds dringerder noodzaak het probleem ge steld van een zekere, uiterst bedenke lijke methode van internationale poli tiek, welke niet alleen ontoelaatbaar is ten aanzien van Zuid-Slavië, doch evenzeer ten aanzien van iederen an deren geciviliseerden staat. Het gaat hier niet meer om een gewonen poli- tieken moord, het werk van een enke len persoon; het gaat hier niet sneer om het verleenen van asyl-recht aan politieke emigranten: de kwestie die gesteld wordt is die van de uitrusting en het oefenen van beroepsmisdadigers op vreemd grondgebied, belast met de uitvoering van een reeks moordaansla gen aan de hand van een vast omlijnd politiek plan. De faciliteiten en pro tectie, die de misdadi gers op H ongaar schgrond- gebied hebbben onder vonden gedurende hun langdurige en minuti euze voorbereiding van den moord, grenzen aan hetoiïgeloofelijk e." Tot zoover de Zuid-Slavische nota. Men ziet, het is geen peulschilletje. De Hongaarsche regeering wordt duidelijk verantwoordelijk gesteld voor den moord en men kan er inkomen, dat er beroering te Genève is onstaan. Ver moedelijk zal de nota eerst in Januari worden behandeld- Men moet nu maar hopen, dat het in den tusschentijd zal gelukken langs diplomatieken weg, de verhitte gemoederen wat lot bedaren te brengen. Engeland, Frankrijk en Italië kunnen daartoe bemiddelend optreden. De Hongaren voelen zich natuur lijk geducht in hun wiek geschoten over den scherpen toon der Zuid-Slavische nota. De leider der'Hongaarsche delega tie te Genève legde bereids de volgende verklaring af: „Zelfs na de lastercampagne, welke de laatste weken met hardnekkigheid is ge voerd, zijn wij door de beweringen der Zuid-Slavische nota, welke aan den goeden naam van Hongarije in de wereld afbreuk willen doen, verrast en veront waardigd Ik protesteer formeel en met den grootsten nadruk tegen deze laste ringen. Naar inhoud en toon is de nota van Zuid-Slavië slechts een nieuwe faze in een stelselmatige actie tegen Hon garije. Het doel dezer actie is duidelijk: zij wil de aandacht afleiden van de wer kelijke oorzaken van den aanslag en Hongarije, dat men in zijn ontwapenden toestand een gemakkelijke buit acht, moreel vernietigen. Ik protesteer ten krachtigste tegen dit streven, dat ik als internationaal terrorisme bestempel". Het laat zich aanzien, dat er voorloo pig heel wat rumoer in de internationale politieke arena zal heerschen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2