1 WERKMAN buitenland. afloop aanbestedingen. burgerlijke stand. marktberichten. BOEKENSCHOUW. DUITSCHLAND. Een uitbarsting op til ENGELAND. ZWITSERLAND. EGYPTE. Dt HAND Vam VERDRIJFT P IJ ■v bleek, dat het slachtoffer een enkel had {gebroken en een hersenschudding had opgeloopen, terwijl bovendien een van zijn lippen was gescheurd. EEN GOEDE VANGST. Met een drietal aanhoudingen heeft de Zeil ter politie een goede vangst gedaan. Bij een bewoner te Austerlitz, waar reeds ▼roeger op onverklaarbare wijze geld was ontvreemd, werden eenige dagen geleden twee geldkistjes uit den kelder weggehaald, waar de eigenaar zijn be zit van ruim 1300 veilig waande. Het gelukte de politie een familielid van den bestolene aan te houden, achter wiens woning de beide geldkistjes werden opgegraven, terwijl aan den oorspronke- lijken inhoud slechts een gering bedrag ontbrak. VOORTVLUCHTIG WISSELLOOPER GEPAKT. Na een speurtocht in ver- scfeeidene groote steden is de Alk-' maarsche recherche er in geslaagd j de hand te leggen op den voortvluch-j tigen wissellooper A. Q.t die vorige j week Donderdag er van door was ge gaan met medeneming van ruim 7000 welk bedrag hij voor de Middenstands- bank aldaar naar de Nederlandsche Bank moest brengen. De recherche te Alkmaar had van zekere zijde een tip gekregen, hetgeen tot arrestatie van den wissellooper leidde. De man is Woensdag in de nabijheid van het station in Den Haag door Alk- maarsche politiebeambten gearresteerd. Hij was nog in het bezit van 6500. j DE KLAD IN DE SMOKKELARIJ IN LIMBURG. Men schrijft aan de „N. R. C,": De smokkelarij langs de LimburgschDu'tsche grens, staat tegenwoordig nagenoeg geheel stil. De tijd, waarin gepantserde smokkel auto's door het grensgebied raasden is voorbij. Vooral de zware straffen en hooge geldboeten, door den Duitschen strafrechter opgelegd, hebben den smokkelaars den schrik op het lijf ge jaagd. De houten keeten, welke men in den bloeienden smokkeltijd op 100 a 200 meter van de Duitsche grens ver- wijklerd aantrof en in welke z.g. grens- winkels de smokkelaars hun voorraad pleegden in te koopen, om deze vervol- geus over de Duitsche grens te bren- j gen, zijn verdwenen. Het buitengewoon streng optreden 1 en de doortastendheid, waarmede de Duitsche kommiezen van hunne vuur wapens gebruik maken, zijn mede oor- zaak, dat het smokkelen naar Duitsch- j land voor het eerst sedert den grooten wereldoorlog, nagenoeg niets meer te beteekenen heeft. De café's en winkelzaken in de grens streek, waar de smokkelaars en hunne helpers geregeld den avond doorbrach ten om het gunstige tijdstip voor hun smokkeltocht af te wachten, liggen thans eenzaam en verlaten. Het rumoerige en avontuurlijke grens- leven heeft afgedaan. Van andere zijde wordt gemeld: Ofschoon iederen nacht, mede dank zij de uitbreiding van het kommiezen- korps langs de Limburgsch-Belgische grens aanhoudingen plaats vinden, ont snappen hier toch nog heel wat smok kelaars door de mazen van het overi gens goed gespannen net. Het zijn hoofdzakelijk werkloozen of lieden, die door armoede gedreven worden, welke zich in dezen tijd van het jaar veelvuldig aan smokkelarij schuldig maken. Het smokkelen met vrachtauto's, het geen eertijds een zeer winstgevend be drijf was, toen met iederen geslaagden tocht een kleine f 1000 werd verdiend, behoort vrijwel tot het verleden, al waagt zich af en toe nog wel een roe keloos chauffeur in het grensgebied. De gevaarlijke spijkerplanken, welke als wegversperring voor smokkelauto's door de kommiezen worden gebezigd, blijven nagenoeg onoverkomelijke hin dernissen, zelfs voor den meest roeke- loozen smokkelchauffeur. Zijn de kom miezen er in geslaagd een beladen smokkelauto over een spijkerplank te doen rijden, dan kunnen zij er vrijwel zeker van zijn, dat de auto wordt inge haald. Ook de verbeterde wapening van de grenskommiezen heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat de smokkela rij op groote schaal vrijwel geheel den kop is ingedrukt. Prins Hubertus Löwenstein, De tragedie van een volk: Duitschland 19181934. Uitg. „De Steenuil", Amsterdam '34. Voor een deel behoort dit boek tot de emigranten-literatuur, die heftig tegen Hitler tekeer gaat. Het laatste stuk er van, Potsdam, blijft althans geheel be perkt tot een machteloos, schelden en tot een partijdige voorstelling van zaken, die de schrijver slechts vanuit de verte kon waarnemen. De eerste helft van het boek van prins Hubertus daarentegen „Het bankroet van Weimar", behandelt de jaren, waarin hij zelf een rol speelde in de Duitsche politiek en juist over dit tijdperk (19181932) worden buitenge woon interessante bijzonderheden mede gedeeld. Indien men zich afvraagt hoe het mo gelijk is geweest, dat het nationaal-so- cialisme de parlementaire republiek zoo snel overwon, kan het antwoord slechts luiden, dat de republiek van Weimar zich niet voldoende heeft verdedigd te gen de bruinhemden. Hoe machteloos de mannen van de parlementaire partijen- staat bleken te zijn. vindt men prachtig beschreven door Prins Hubertus (zelf een volbloed democraat en aanhanger van de grondwet van Weimar). De republ'ek kwam meer door een In de rijen der S.A. zou op nieuw groote ontevredenheid heerschen. Communistische propaganda. Weer geruch ten over een herstel der mo narchie. Het Handelsblad ontleent 'n beschou wing aan de „Berlingske Tidende", een Deensch blad, omtrent den toestand in Duitschland, die momenteel volgens den Berlijnschen correspondent van dat blad buitengewoon zenuwachtig en onrustig zou zijn. Er loopen geruchten als nooit te voren, die zich concentree- ren om een uitstaande uitbarsting. Als leider van de onrust noemt men het bruine S.A.-leger; de ontevreden heid onder de soldaten daarvan moet o.a. haar grond vinden in de verminde ring die, na de Roehm-carnarilla begon nen, thans verwezenlijkt is en waardoor de sterkte tot ongeveer een half millioen gereduceerd is. Ook vindt de S.A. dat de socialistische ontwikkeling niet vlug ge noeg opschiet. Maar hierbij komt vol gens den correspondent van het Deen- sche blad nog het communisme, dat, ge steund door Rusland, harder werkt dan ooit te voren en dat begunstigd wordt door den moeilijken economischen toe stand. Een sterk verspreid gerucht dat o.a. op de beurs loopt, maar dat ook niet kan worden gecontroleerd, wil, dat aan dr. Göbbels onlangs op een vergadering in Friedrichshain langen tijd het spreken belet werd door vertoornde uitroepen uit de vergadering welke bestond uit bittere en booze S.A. menschen. Men vormde spreekkoren en een oude S.A. reus met de medaille voor dapper heid op de borst stond vooraan bij den aanval t>p Göbbels. Het misnoegen zou veroorzaakt zijn door communistischen invloed die in de lagere klassen, waaruit de S.A. gerecruteerd wordt, wordt be gunstigd door den toestand ten aanzien der levensmiddelen. De regeering heeft het belang hiervan erkend en wil de prijsstijging krachtig bestrijden. Zij heeft nu (zooals bekend) een prijscommissaris benoemd maar door de dictatoriale geboden van dezen komt ook de tusschenhandel in de verdruk king die tot dusver de warmste aanhan ger van het nazisme was. De industrie voelt ook het dicteeren der prijzen en heeft toch al met groote moeilijkheden te kampen en zelfs de landbouwers zijn ontevreden, omdat zij geen voordeel kunnen trekken uit een prijsstijging en dat alles vormt den ach tergrond van de onrust. Vraagt men of de toestand gevaarlijk is voor het nazisme, dan moet men deze vraag voorloopig ontkennend beant woorden. Bij de revolte van Roehm ge bruikte de regeering niet haar laatste middel, de rijksweer, en ook thans denkt zij, alles wijst er op, niet deze hulp te be hoeven. De rijksweer is er principieel tegen oproeren te dempen daar men van het standpunt uitgaat dat haar bestem ming is aangewend te worden tegen de buitenlandsche vijanden van den staat. Maar mocht het noodig worden, dan zal zij ongetwijfeld Hitier en zijn mannen steunen en een nieuwe Roehmrevolte in bloed smoren aldus „Berlingske Ti dende". Men verwacht kleine S. A. revoltes, misschien een grootere, maar als. het nog niet tot een uitbarsting gekomen is, is dit ongetwijfeld te danken aan de aan staande stemming in het Saargebied. j Deze beheerscht op het oogenblik alle I geesten en wat dit betreft zijn zelfs de communisten Duitschers. De invloed hiervan is zoo groot, dat een revolte I mogelijkerwijs zal worden uitgesteld tot men het resultaat heeft gezien en zich daarnaar kan richten. Is het ongunstig voor Duitschland, dan kan de inwen dige onrust licht een explosie teweeg brengen waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De correspondent noemt 't ten slotte ook een teeken van de spanning dat men onder elkaar opnieuw over de mogelijk heid spreekt van een monarchie. Niet met de Hohenzollerns, wier rol geheel uitgespeeld is, maar thans met de Wit- telsbachers, wier populariteit in Zuid- Duitschland buitengewoon groot is en I wier exponent Kroonprins Rupprecht is. Deze is altijd zoo wijs geweest zich j op den achtergrond te houden en zijn j roem als veldheer heeft een sterken in- vloed op dit volk van oude soldaten. Dit zou weer beteekenen een rijksweer- dictatuur met den steun van Hitler want en daarmee moet men rekening hou den zelfs in deze onrustige tijden zon- der Hitler is er voorloopig geen ontwik keling in Duitschland denkbaar. Zoo groot is zijn prestige nog steeds. samenloop van omstandigheden dan door politieke actie tot stand. Zij was reeds van begin af „beladen met minderwaar digheidscomplexen" (blz, 24). Het was alsof men zich schaamde voor de nieu we vlag: zwart-rood-goud, want zoowel voor de handels- als voor de oorlogsvlag behield men de oude kleuren, zwart-wit- rood. Geen lied, geen enthousiasme steunde de republiek in haar strijd om 't bestaan en de eenige organisatie, die de grondwet van Weimar had kunnen red den, werd door de heeren te Berlijn ge wantrouwd- Deze organisatie was de „Rijksbanier Zwart-Rood-Goud", Bond van Duitsche frontsoldaten en republi keinen, in 1924 opgericht met het doel een „boven alle partijen staande organi satie van alle republikeinsche elemen ten te zijn". Welk een mogelijkheid voor de nazi's den wind uit de zeilen te nemen! Indien men de „Reichsbanner" had gemaakt tot de centrale weerbaarheidsvereeniging, zou het Hitier vermoedelijk nooit gelukt zijn naar de macht te grijpen. De Duit- scher voelt voor tucht, voor symbolen en liederen de Berlijnsche politici sche nen het niet te begrijpen. Ook toonde de Duitsche republiek, dat zij niet in staat was te beseffer^ hoe belangrijk het pro bleem der jeugd was. De jongeren brand den van verlangen voor een doel te strijden. Men verzuimde hun een ideaal te geven. 1 VERMOMDE NATIONAAL-SOCIALIS- TISCHE PROPAGANDA. I Te Londen is dezer dagen een nieuw maandblad verschenen „European Af fairs" geheeten. In sommige kringen heeft de ant.-semitische toon van het blad en vooral de propaganda voor Het nieuwe Duitschland zeer de aandacht getrokken, zoodat men getracht heeft na te gaan, wie de redactie vormt van het nieuwe tijdschrift, dat voor slechts 2 stuiver per nummer verkocht wordt. Het tijdschrift zelf vermeldt den naam van de redactie niet en het bleek ook niet mogelijk na te gaan wie de leiding vormden. De bij dragen in bet eerste nummer zijn, be halve door een Amerikaanschen Duit- scher, dr. Otto E. Lessing, en een ze keren Walter Hagemann, geleekend door personen met typisch Engelsch klinkende namen, zooals Captarn Fitz Roy Fyers, M. F. Bothamley, G. E- O. Knight, Dou glas Buchanan e.a., die echter tot nog toe volslagen onbekend zijn. Men acht het dan ook vrij zeker, dat „European Af fairs" een nationaal-socialistisch tijd schrift is, dat door Duitschers geleid en door Duitschers volgeschreven wordt voor de propaganda voor Duitschland in Engeland. ZIJN VROUW VERMOORD? Een opzienbaar proces te Zurich. Voor de rechtbank te Zürich is de behandeling begonnen van een affaire, die zeer veel stof heeft doen opwaaien. Op een morgen in Februari kwam de tandtechniker Hans Naef te Zürich het portaal van zijn woning opstormen, luid om hulp schreeuwende. De vrouw van de caféhouder Metelli, die in het be nedenhuis woont, liep de trap op en vond Naef in de keuken, waar hij kunst matige ademhaling bij zijn vrouw toe paste. De vrouw werd in woonkamer gedragen, maar twee ontboden artsen konden slechts den dood constateeren en waarnemen, dat de levensgeesten reeds aanzienlijken tijd tevoren moesten zijn geweken. In de keuken rook het naar gas, hoewel niet in bijzonder sterke mate. De slang was van de gasbuis af gerukt en al het gas, dat de meter ver schaft had, was uitgestroomd. Verder vond men in de keuken een waschbak met zeep. De omstandigheden wezen er op, dat de vrouw van plan was ge weest zich de voeten te wasschen, en dat zij, nadat de slang van de gasbuis was gerukt, aan gasvergiftiging was ge- Dit alles beschrijft Prins Hubertus, die zoowel in de Reichsbanner als in de jeugdbeweging een leidende rol heeft gespeeld, ons op boeiende wijze- Daarin schuilt de beteekenis van zijn boek. B. ONTVANGEN BOEKEN. „Snypsnaren". Rymkes, Riedsels en oar lytsgud for Fryske bern- Uitgave van de Fryske Underrjuoht-l.iga ta Leeuwarden. „Devaluatie, een landsgevaar!", door S. G. Appeldoorn. Uitgave N.V. Drukke rij en Uitgeverij J. H. de Bussy te A m- sterdam- „Jan Klaassen en zijn narrenvolk" Een boek vol zotternij voor groot en klein, door Mie Schuddebol. Met prenten van Jac, A. Hazelaar. Uitgave Van Holkema Warendorf's Utgevers Mij. te A m- sterdam. „Smith". Roman door Warwick Dee ping (schrijver van Sorrell en Zoon). Vertaling van A. Bienfait, Verschenen bij Van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. te A ms t e r d a m. Bij dezelfde uitgevers verscheen voorts: „Het kleine dier". De geschiedenis van een kind, door Martin Andersen Nexo. Vertaling van Claudine Bienfait. storven. Uit de verklaaringen van den man moesten dezelfde conclusies worden getrokken. Nadat het echtpaar vier dagen en vier nachten carnaval had ge vierd, was het vorigen avond tot dr'e uur opgebleven. Hij zou zich toen naar bed begeven hebben, terwijl de vrouw zich nog wat wilde wasschen. Des mor gens te half acht was hij opgestaan en had hij zijn vrouw in den bovenbe schreven toestand in de ker ken ge vonden- Alles scheen dus op een ongeluk te wijzen en de po.itie koesterde dan ook aanvankelijk geen verdenking. Eerst een verzekeringmaatschappij meende te moeten twijfelen aan de verklaringen van den man. Men g'ng opnieuw onderzoe ken en nieuwe feiten kwamen aan het licht. Hoewel er een sterke verdenking tegen den man bestaat, is het niet dui delijk, hoe een eventueele moord ge pleegd zou zijn. Hoe kon hij zijn vrouw het slachtoffer van gasverg ftiging heb ben laten worden, zonder dat zij zich zou verzet? -Men vermoedt, dat hij zijn vrouw morfine heeft ingegeven in het bier, dat des nachts nog door het echt paar is gedronken. In ieder geval heeft men Naef aangeklaagd wegens moord, pog'ng tot verzekeringsbedrog en over treding van de wet op de verdoovende middelen. De langste man ter wereld. Mo hammed (jhazi, een jonge Egyptenaar, beweert de langste man ter wereld te zijn. Zijn lengte is drie meter. Het vreemde is dat hij deze afmeting aan een ongeval dankt. Drie jaar geleden was hij nog geen twee meter lang, toen hij uit het raam van een huis viel en aan zijn hoofd ernstig gewond werd. Sinds dien t"d groeit hij met schrikba rende snelheid, Hij is echter zoo zwak dat hij niet op zijn beenen kan staan en steeds in bed moet liggen. De dok toren durven hem wegens zlin zwakïce hart niet opereeren. Hij liét nu in de grootste kamer in het huis van zijn ouders, maar als hij doorgaat met groei en zal men hem moeten terugbrengen naar het hospitaal waar de zalen grooter zijn. Namens Ged, Staten van Zeeland is gisteren aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van beplantingen langs Provinciale wegen in drie perceelen. Ie perceel: Prov. wegen Heinkenszand- 's Heerenhoek en Ovezand-Dtiewegen. inschrijvers J. Tersteeg en J. Anholt, Dordrecht 2200; J. Eversdijk, Kapelle f 1047; H. Meulens, Baarland en P- Meu- lens, 's Heer Arendskerke 870; P. van 't Westeinde-van den Driest f 845 en D. J. van der Have, Kapelle 789.10 en J. Nijssen, Kapelle f 748. Tweede perceel: Prov. weg Kortgene- Colijnsplaat. Inschrijvers: Tersteeg en Anholt 3320; P. van 't Westeinde J 1678; H. en P. Meulens 1650; L. Eversdijk 1399; D. J. v. d. Have 1365.90; J. Nijssen 1141. Derde perceel: Prov. Weg Wissen- kerke-Kamperland. Inschrijvers: Ter steeg en Anholt 1815; L. Eversdijk 945; P. van 't Westeinde f 766; D. J. v. d. Have f 638.20; H. en P. Meulens f 630 en J. Nijssen f 610. Een biljet voor twee perceelen was van onwaarde. Middelburg. Van 1921 November. Bevallen: S. P. Plaizier geb. Merk d. Overleden: S. A. van Keulen 84 j. wedn. S. Koster; M. Hondsmerk 73 j. ongeh. z.; M. J. van Pienbroek 55 j. geh. met M. C. Verhulst. Goes. Overleden: C. Verhoeven 37 j. we duwe van I. Beuns. „Tusschen potten en pannen", door Lout de Bruine. Geillustreerd door Cor Buruma. Uitgave van J. Noorduyn en Zoon N.V. te Gorinchem. Bij de uitgevers Valkhoff Co, te Amersfoort verscheen: e* „Wisselend getij", door Emmy Be- linfante-Belinfante. Met teekeningen van Willi Bredijk, „Marijke's bestemming", door Cis sy van Marxveldt. Met teekeningen van Hans Borrebach. „Geluk.... maar geen geld", Roman door Elisabeth Cambridge. Vertaald door dr. W- van Maanen. „Corruptie en afpersing". De on dergang van Amerika?, door L. W, Hol mes. Vertaald door M. J. M. Gemmeke. Bij A- W. Sythoff's Uitgevers Mij. N.V. te Leiden verscheen: „Vrouwen naar Jacatra". His torische roman door A. den Hertog. Een kleurig beeld uit Hollands Gouden eeuw. Bandteekening van P- A. H. Hofman, „Alice Nahon herdacht." Herinne ringen van kunstbroeders, gedichten van de dichteres in handschrift, herinneringen aan de laatste dagen enz. Met platen en portretten. Omslagteekening van Jos Leonard. - na een dag van veel inspannend werk, wanneer de spieren vermoeid en wat pijnlijk zijn, brengt Sloan's snel verlichting, Sloan's is een oud, beproefd middel tegen alle gewrichts- en spierpijnen. Wrijf het zachtjes op alle pijnlijke plaatsen! "ït Niel masseeren! (Ingez. Med.) Westkapelle, Van 1219 November. Bevallen: Joha. de Witte geb. Cij- souw z. Overleden: A'big. Minderhoud 67 j-, wed. van J. Joosse. Heinkenszand. Overleden: A. Everaard, weduwe van C. Vroonland 65 j.; W. de Vos, echtgenoot van L. Verburg 69 j. Oostburg. Van 115 November. Bevallen: 3. Joh. S. L. Boeltjes geb, de Smit z. 7. D. K. H. Postma geb. Kruik d. Overleden: 4. Wilh. de Vlieger 79 j. wed. van A. W. Leenhouts. Getrouwd: 1. J. P. C. J. de Smit jm. 31 j. en N. C. du Burck jd. 29 j. Middelburg, 21 November. Op de* veiling deden: veldsla 314 c., spinazie 719 c„ postelein 4 c-, spruiten 815 c., witlof 1821 c-, wijnpeën 2 c„ roode kool 1,53 c., peën 12,5 c., uien 1 2,5 c., alles per kg; peën 23,5 c., rapen 12 c„ kroten 12,5 c-, prei 29 c., selderie 1 c,, knolselderie 12 c., alles per bos; savoye kool 16 c., roode k-ool I,53,5 c., boere kool 2 c., witte, kool 14 c., bloemkool 414 c,, andijvie 0,5 2 c-, kropsla 0,51 c., alles per stuk: pieterselie 4 c., kervel 2 c„ beide per chip; chrysanthen 36 c., per bos. Goes, 21 November. Veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland". Spruiten 7—13, Spinazie 10, Witlof 15, idem uitschot 5, Koolrapen 0,601,20, Wijnpeen 0,801, Uien 1,50, Aardappelen 33,60, idem drielingen 1,50, per 100 kg; Wortelen 3,704.80, Kroten 2,703,70, Rammenas 2,10, Rapen 1,204, Prei 3—7, Bloemen 12, per 109 bos; Bloemen 5, per 100 pot; Bloemkool 11, idem He soort 3, Roodekool 3,805, Gele. Savoyekool 2 5, Wittekool 0,501,70, Boerenkool 1,20 1,60, Breedblad Andijvie 11,60, Krul idem 0,702, Kropsla 2,20, Knolselde rij 0,700,90, per 100 stuks. Kapelle, 21 November. Veilingsver- eeniging Kapelle-Biezelinge en Omge ving. Kleine Veiling: Appels: Goud- reinetten 623, Fransche Reinetten 6 14, Zure Bellefleuren 718, Sterappels 8—15, Cox. Oranje Pipping 1632, Lanes Pr. Albert 811, Bramley Seed ling 511, Ontario 10, Ermgaard 714, Camp, zoet 812, Meipipping 58, Pomme d'Or 816, Tante Dora 812, Zoete Appels 614, Bouman Reinette 58, Bismark 8, Keien 8, Reine d'Or 5 II, Hollandsch zoet 13. Peren: Beurré Alex. Lucas 1320, id. Clairgeau 613, Comtesse de Paris 6 15, Zwijndr. Wijnpeer 813, Br. Chau- montel 48, Gr. idem 48, Jodenperen 513, Souv. de Vacheur. 47, Gieser Wildeman 514, Kleiperen 410, Pondsperen 58, St. Remy 58, Win- terloutjes 5—9, Nouveau Poiteau 13, Wintersuikerij 38, Bezy van Schonau- wen 13. Diversen. 2535, Frambozen 44, To maten 812f, Spruiten 510, Witlof 10 16, Mispels 6—8, Wijnpeen 1, Koolra pen 1, Aardappelen 1,20—2,60, alles per kg.; Roode Kool 0,902,50, Witte Kool 0,805,50, Bloemkool 0,500,70, Sa voye Kool 0,50-4,90, per 100 stuks; An dijvie 11,20, Krops'a 0,70, per 100 kr-; Prei 5,108,20, Wortelen 1,50, per 100 bos; Noten 0,52, per 100 stuks; Honing 0,35, per flacon. Oostburg, 21 November. Op de graanmarkt was de aanvoer tamelijk. Gerst f 6.256.50; haver f 6.256.50; erwten f 9.5010.00; bruine boonen f 11.5011.75; maanzaad f 13. Oostburg, 21 Nov. Avicultura. Aanvoer 10314 kg boter; prijs f 1,24 tot f 1,53, per kg; Honing f 0,83 tot f 0,86, per k.g. i

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7