MARKTBERICHTEN. A V FRANKRIJK DUITSCHLAND. POLEN. TSJECHO-SLOWAKIJE. OOSTENRIJK. RUSLAND. ITALIË. 00STZEE-LANDEN. VER. STATEN. SIAM. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. &9VERÏENT1EN. - i i irtfÉitifiiÉÉ van de Rijksbank, aanvankelijk een warm voorstander van deelneming aan de Brusselsche expositie tenslotte aan leiding heeft gegeven hoezeer „a con- tre coeur" zijn veto over deze dec.ne- neming uit te spreken. Dr. Schacht acht te het klaarblijkelijk noch tegenover het eigen volk, noch tegenover de bui - landsche crediteuren van Duitschland verantwoord ten behoeve van dit Dui - sche vlagvertoon want meer is zu k eer> deelneming aan een wereldtentoon stelling per slot van rekening nl®| een bedrag van meer dan vier milltoea Mark aan den toch al zoo sehaarschen deviezenvoorraad van de njksban.x xe onttrekken. Voor de politieke kringen te Berlijn, die sedert geruimen tijd ernstig streven naar toenadering tot België, kennelijk in de hooo ook dit land, evenals voordien reeds Polen, uit de militaire en politie ke omstrengeling van Frankrijk los te maken, beteekent dit veto van dr. Schacht natuurlijk een streep door de rekening, want het lijdt geen twijfel, dat de plotselinge aftocht van Duitschland deze toenaderingspogingen ernstig zal schaden. De bittere commentaren van de Belgische pers spreken in dit opzicht een duidelijke taal en het ligt voor de hand, dat de Franschgezinde bladen dankbaar gebruik maken van deze ge legenheid, om hun felle anti-Duitsche ge voelens lucht te geven. De ,,man 1n the street" weigert te gelooven dat overwe gingen van finantieel-technischen aard den doorslag hebben gegeven en dat het Duitsche rijk niet eens in staat zou zijn vier millioen mark uit te trekkdn voor een representatie die per slot van rekening toch van groote propagandis tische beteekenis voor 't land van Hit- Ier zou kunnen blijken. De Brusselaar vindt voor het verrassende besluit van Duitschland slechts één verklaring: „Hit- Ier verwacht voor 1935 oorlog...." Lotgenoot van miss Cavell, De cor respondent van miss Cavell, de hero- ische Engelsche verpleegster, tijdens den oorlog door de Duitschers op de schiet baan «te Schaarbeek gefusilleerd, apo theker Severin, die eveneens ter dood werd veroordeeld' is deze week te Brus sel gestorven. Zijn straf was, op het laat ste oogenblik, gewijzigd geworden in le venslangen dwangarbeid. Samen met miss Cavell, Philippe Bancq ook deze laatste werd gefusilleerd -mej. Thu- liez en mej. de Belleville, behoorde hij tot den inlichtingsdienst van de gealli eerde legers en wist hij vele krijgsgevan genen en Belgische jongelieden, die als vrijwilligers naar het IJzerfront wilden gaan, ovejj, de Belgisch-Nederlandsche grens te brengen. Werkloozen per fiets naar Afrika. Een groep werkloozen vertrok eenige maanden geleden per fiets uit Brussel naar Abyssinië en de Belgische Congo- kolonie, ten einde aldaar, zoo mogelijk, aan den arbeid te kunnen komen. Na een afstand van 6200 km te hebben af gelegd door Frankrijk, Zwitserland, Ita lië, Zuid-Slavië, Griekenland, Turkije, Palestina en Egypte, heeft de Belgische regeering bevel gegeven de karavaan te Kai'ro tegen te houden en te repatri- eeren. Dit is dan ook geschied. De moe dige fietsers zijn nu te Brussel terugge keerd waar zij bij hunne aankomst op het De Brouckereplein heel wat bekijks hadden. SLECHTS KLEINE CREATUREN. Een hartig woordje van Doumergue. Doumergue, die eenige weken gele den als minister-president ten val werd gebracht (hij wilde de politiek in Frank rijk van véél verderfelijks zuiveren) heeft aan den redacteur van het week blad ,,1934 een interview toegestaan en daarbij zeer scherpe dingen over de huidige Fransche politici gezegd. „In de parlements vergaderingen al dus Doumergue, is het peil zeer gedaald. Men zou bijna zeggen, dat een geheele generatie machteloos is. De „jongeren", die nu beweren te regeeren, hebben be wezen op alle gebieden tamelijk minder waardig te zijn, in kunst en litteratuur evenzeer als in de politiek. Zij, die ach ter hen komen, die hen duwen, zullen, schijnt het, veel beter zijn. Ik geloof het, maar hoe het zij, als ik vandaag een nieuwe regeering moest vormen met 20 ministers, dan zou ik het niet gekund hebben. Het zou mij onmogelijk zijn ge- ver,4ienslelijke mannen te TWJ u!Z bmnen het Parlement. Deze achteruitgang van het individu is een verontrustend teeken en; de kiezers massa moest er op uit zijn hierin verbe tering te brengen. Geen enkele verhef fende gedachte, geen enkel algemeen denkbeeld. Ik heb me op kleine belan gen te pletter geloopen. De Kamerleden beschouwen zich in dezen tijd eenvou dig als ambtennaar. „Ik ben nog pas se- dert twee jaar gekozen, zeide een Ka- merlid tegen mij; komt het nu tot ont binding en word ik niet herkozen, dan krijg ik geen pensioen". En anderen: „ik bezit de 30 duizend frank niet, die er voor mijn verkiezings-campagne noodig zouden zijn; ik had op vier jaar zekere rust gerekend". 1Pi\tJ!ner^ue heeft den redacteur van „1934 ontvouwd wat hij had willen ofu hii heeft o.m. nog dit gezegd: „ik had de uitvoerende macht willen be vrijden van den dagelijkschen druk en e agehjksche chantage, die de wet gevende macht op haar oefent, ten ein de wat een noodzakelijke voorwaar de is in staat te zijn onze administra ties te zuiveren. Wij hebben geen groo te prefecten meer, wij hebben geen groote prefecten meer, wij hebben geen groote leiders meer. Waarom Omdat wij in hun plaats slechts kleine creatu ren van kleine parlementsleden heb ben". WAARVOOR IS DAT Het departement van financiën der N.S.D.A.P. te München heeft aan alle gouwleiders in Beieren een circulaire gezonden met de bemerking: „streng vertrouwelijk", welke als volgt luidt: „Aan de gouwleiding wordt opdracht gegeven, om vóór 15 December 1934/ zeer nauwkeurige opmetingen te doen aan de hand van de kaarten van liet ka daster van alle gebouwen en landerijen, die eigendom zijn van de kloosterorden en congregaties, zoowel als van de hui zen der instellingen voor missie en zen ding van Katholieken en Protestanten. Bovendien moet ook een inventaris worden opgemaakt van alle leeningen, die zij uitgeven, hypotheken, die wer den opgenomen en ook van het geld, dat in contanten voorradig is. De ver- koopswaarde van huizen en 'landerijen moet nauwkeurig worden opgegeven Er wordt nogmaals de aandacht op ge vestigd. dat deze gegevens uiterlijk 15 December bij het ministerie van finan ciën ingeleverd moeten worden. Er wordt vooral op gewezen, dat officieele cijfers worden opgegeven. Tot denzelf den datum is er ook gelegenheid om. bij het ministerie voor cultuur-politieke aangelegenheden rapport in te leveren over de verrichtingen van bedoelde or den en congregaties. Vooral dient vermeld te worden, hoe veel leden deze organisaties tellen, hoe de opleiding is enz. Bij de evangelische instellingen moet ook worden aangege ven tot welke godsdienstige richting de leden behooren. Door deze maatregelen worden niet getroffen de instellingen der diaconie, zuster- en broederkloosters, die zieken verplegen, of inrichtingen van liefdadig heid besturen". (Msb.) Gebrek aan tooneelspelers te Berlijn. Een medewerker van het „Berliner Tageblatt" maakt de opmerking, dat Berlijn niet meer over een voldoend aantal tooneelspelers beschikt om de stukken van het hedendaagsche reper toire behoorlijk te bezetten. De direc teuren klagen steen en been. Men wijt dit gebrek aan goede krachten aan de concurrentie van de film. Misschien kan men ook andere oorzaken aanwijzen. Heel wat begaafde acteurs en regis seurs hebben Duitschland moeten ver laten, sinds de overheid, ten opzichte van quaesties van ras, zoo, laat ons maar zeggen „kieskeurig", geworden is. Bandiet gepakt In een dorp in het district Lemberg is thans eindelijk de bandiet Maczugs gearresteerd,, die ge durende een vol jaar de schrik van heel Galicië is geweest. A' dien tijd ontkwam hij aan de vervolgingen van de politie tot hij eindelijk bij 'n boer, waar hij een schu Iplaats had gezocht, werd gevonden. Maczugs lag daar in een hol, hetwelk1 door een hondenhok, dat er boven op stond, aan het oog was onttrokken. Drievoudige moord om een beetje geld en 4 pond tabak. Twee ban dieten overvielen in een dorp in het district Kowet een boerenhut en scho ten den eigenaar, zijn vrouw en zijn zoon dood en verwondden een familie lid ernstig. Zij maakten een klein be drag aan geld en 4 pond rooktabak buit. Nazi-lectuur over de grens gesmok keld. De Tsjechische posterijen heb ben ontdekt, dat er groote hoeveelhe den nationaal-socialistische lectuur uit Duitschland naar Tsjecho-Slovakije ge smokkeld wordt, in omslagen welke doen vermoeden dat het kinderboeken zijn. Afleveringen van Hitiers „Mein Kampf" worden verzonden onder titels als „De avonturen van Wilhelmina", „Beppy en haar vriendinnen", „Het stoutste meisje op school" enz. (Ter verduidelijking diene, dat „Mein Kampf" en andere schrifturen met een nationaal-socialistische strekking in Tsje cho-Slovakije zijn verboden.) Onhoorbaar schieten. De Oosten- rijksche reserve kapitein Hochstetter heeft een uitvinding gedaan, welke van groot militair belang is- Sedert acht jaar houdt hij zich bezig met het probleem een schot geruischloos en onzichtbaar te kunnen lossen. Eeni- gen tijd geleden was het hem reeds ge lukt de knallen van kanonnen en ma chinegeweren eenigszins te dempen, thans zou hij zoover zijn, dat het onge- hoorbaar maken hem volkomen is ge lukt. ,v^00r vertegenwoordigers van de Veensche pers heeft Hochstetter een geslaagde demonstratie gegeven. Het ge heim van de uitvinding ligt in een li chaam, dat in staat is de gassen, die bij het afschieten den rook en den knal ver oorzaken te absorbeeren. Dit lichaam wordt automatisch na elk schot ver nieuwd. Nog slechts het geklik van de haan is hoorbaar, maar zóó flauw, dat men niet kan vaststellen vanwaar het schot komt. Het apparaat is naar ver- houd'ng weinig kostbaar en n et zwaar. De uitv'nder wil zijn uitv nding zoover vervolmaken, dat deze toegepast kan worden op een bijzonder geconstrueerd repeteergeweer. IS DR. RINTELEN ONSCHULDIG? Het onderzoek tegen den voormali- gen Oostenrijkschen gezant te Rome, dr. Rintelen, die verdacht werd van mede plichtigheid aan de Juli-gebeurtenissen (moord op Dollfuss etc.) en tegen wien na zijn herstel een vervolging we gens hoogverraad zou worden ingesteld, schijnt niet tot resultaat te hebben ge leid. In politieke kringen weet men mede te deelen, dat hij verleden week reeds naar een sanatorium te Purkersdorf bij Weenen is overgebracht en dat dit als tusschenstadium zou zijn bedoeld voor zijn volledige invrijheidsstelling Men zal zich herinneren, dat dr. Rin telen zich tijdens de nazi-peutsch, zon der medeweten der Oostenrijksche re geering te Weenen bevond. Het bericht van zijn onschuld is daarom zeer merk waardig. Zijn vader vermoord. De standrecht bank te Weenen heeft een boerenjongen ter dood veroordeeld, d e zijn vader ver moord had, omdat deze niet toestemde in zijn huwelijk met een straatzangeres. De moordenaar is reeds opgehangen. Nieuwe vervolgingen op komst Verschillende autoriteiten hebben bij het Volkscommissariaat voor Binnen landsche Zaken geklaagd over een ster ke toeneming van de tegen de atheïsten gerichte propaganda, en om het nemen van maatregelen hiertegen verzocht. Vooral in het gebied van Iwanowo Womessenck in Midd.-Rusland moet deze actie tegen de godloozen en ook tegen den staat gevoerd zijn. Bij groote groepen der bevolking zou de religieuze herleving sterk zijn gestegen. De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben daarop tallooze arrestaties verricht, en maatregelen genomen, om de religieu ze propaganda in het Iwanowo-gebied, waar zich groote textielfabrieken be vinden, den kop in te drukken. Een bewegend wegdek, Binnen kort zal er in Milaan een „rollende straat" worden aangelegd, waarvan de ingenieur Emilio Belloni is, aldus de K.N.A.C. De straat zal in zes banen worden verdeeld, waarvan er 3 in de eene en 3 in de tegengestelde richting zullen worden voortbewogen, De bui tenste banen zullen zich bewegen met een snelheid van 10 km. per uur, de daarnaast liggende met een snelheid van 20 km per uur, terwijl de binnenste banen een snelheid zullen krijgen van 30 km. per uur. De voetgangers zullen dus zonder eenig bezwaar kunnen over springen en tenslotte een snelheid heb ben van 30 km. per uur. Het materiaai hetwelk voor de banen wordt gebruikt, wordt thans nog aan allerlei proeven onderworpen; het moet elastisch, stof vrij en niet glad zijn. De „loopende" straat zal voorloopig als proefstraat worden aangelegd Brood met muizen. Te Riga (Let land) is dezer dagen 'n man gearresteerd die de bakkers groo/te bedragen had afgeperst. Hij was de winkels van zijn slachtoffers binnengekomen met een brood in de hand, dat hij zoogenaamd in dezen winkel zou hebben gekocht en waarin een muis zou zijn gebakken. Ver ontwaardigd riep hij voortdurend, dat hij zich zoo iets niet zou laten welgeval len en het publiek zou waarschuwen. De bakkers, ofschoon zij wisten, dat zij onschuldig waren, vreesden een schan daal en gaven den afperser een steeds grootere som gelds om zijn zwijgen af te koopen. Tenslotte waarschuwde een verstan dige bakker de politie die den oplichter inpikte. In zijn huis vond men een ge raffineerd ingericht laboratorium, waar hij de muizen in het brood verwerkte. De benoodigde muizen ving hij met mui zenvallen en voor het gebruik verdronk hij ze. Hij zorgde er met pijnlijke nauw gezetheid voor, dat de muis niet de ge ringste verwonding vertoonde. Het moest immers schijnen alsof de muis le vend in het deeg was gevallen. In het brood werd een gaatje gesneden, waar in de muis juist paste. Na het inleggen van het diertje werd het gaatje dichtge- stopt. Na eenige kunstige bewerkingen was er van de geheele operatie niets meer te zien. Zelfs de bakkers hebben niet kunnen vaststellen, dat de muis eerst naderhand in het brood was ge stopt. EEN FASCISTISCH COMPLOT? Uit New York wordt gemeld, dat daar sensaLoneele geruchten in omloop zijn betreffende een beweerd complot, dat tot doel zou hebben 50.000 man Ameri- kaansche oud-strijders te organiseerën in een fascistisch leger en daarmee in de Ver. Stalen een fascistische dictatuur uit te oefenen. Een commissie uit den Se naat, ingesteld om een onderzoek te houden naar het drijven van buitenland- sche elementen in de Ver. Staten heeft zich gezet aan 't onderzoeken van deze geruchten. Zij heeft reeds een zekeren generaal-majoor Butler gehoord, die vroeger aan het hoofd stond van het corps mariniers van het Amerikdarische leger. Deze legde een verklaring af die twee uur duurde en gaf te verstaan, dat een groep New Yorksche w'sselmake- laars hem had aangezocht zich aan hef hoofd van het bedoelde legertje te stel len. De makelaars ie dier zake geinter- viewd ontkennen echter ten sterkste dat wat Butler zegt, waar zou zijn. De on der-voorzitter van de senaatscommiss:e, Dickstein, heeft intusschen meegedeeld dat Maandag a.s. de commiss'e waar schijnlijk een openbare zitting zal hou den over deze zaak. „Wij hebben nog we' hoogere getuigen dan Butler" Voeg de Dickstein eraan toe. De pres'dent der commissie MacCormack weer erop dat Butler zijn getuigenverklaring vrijw llig heeft afgelegd. Oqk van andere kanten waren beweringen als die van Butler bij de commissie :ngekomen, But'er had ook nog gezegd naar sommige bladen we ten mede te deelen dat hem drie mil- I'oen dollar was aangeboden, indien hij met een leger naar Washington wilde oprukken om er de regeering te verja gen. Ontvoerd en vermoord Sedert 26 October j.l. wordt een bekend sport man uit Philadelphia, William Weiss, vermist. De politie heeft dezer dagen inlichtingen gekregen, waaruit blijkt, dat Weiss moet zijn ontvoerd en men vreest zelfs, dat hij inmiddels door zijn ontvoer ders is vermoord. Naar de familie éérst thans bekend maakt, maakten de ont voerders zich van Weiss meester, toen deze zich voor zijn hu:s bevond. Het geëischte losgeld van 100.000 dollar is door zijn vrienden betaald, doch sedert dien heeft men noch van de ontvoerders, noch van Weiss iets gehoord. Hauptmann heeft nog meer op zijn kerfstok. Bruno Hauptmann, die in New Yersey wordt vervolgd wegens ont voering van en moord op de baby der familie Lindbergh, wordt thans door den staat New York bovendien nog vervolgd wegens achterstall'ge belastingschuld. Hauptmann en zijn echtgenoote zou den den staat New York n.l. nog een bedrag schuldig zijn van 9678 dollar aan inkomstenbelasting. Ernstig vlieg-ongeluk. Bij een vlieg- demonstratie, welke Woensdag in Bang kok werd gehouden, heeft zich een ern stig ongeval voorgedaan, dat den dood van vijf personen en ernstige verwon dingen van negentien andere tengevol ge had. Een Siameesch vliegtuig slaagde niet er in tijdig van den grond los te komen. Het botste met zijn onderstel tegen een auto aan en stortte daarna in twee stukken midden in de menigte van toe schouwers, die zich op het vliegveld verzameld hadden. Onder de menigte ontstond een ont zettende paniek, waardoor de reddings manschappen de grootste moeite hadden om door de wild uiteen vluchtende menschenmassa's tot de plaats van de ramp door te dringen, om de dooden en gewonden te bergen. Maandag 26 Nov. te 11.30 uur bu reel der genie te Vlissingen door den eerstaanw. ingenieur te Ber gen op Zoom: het éénjarig onder houd der militaire gebouwen en werken op Walcheren, Z.-Beve land en te Ter Neuzen. Raming 7200. Zie Staatscrt. 5 Nov. 1934. Woensdag 12 Dec. v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't onderhouden Nederl. ge deelte van het kanaal van Ter- neuzen, met bijbeh. werken, als mede van den Rijksweg Goes Hoedekenskerke, Terneuzen Sas van Gentgrens gedurende 1935, '36 en '37, in drie perc. en in massa. Raming le perceel f 11000; 2e perc. f 22.100 3e perc. f 48.00; massa f 37.900 alles per jaar. Zie Staatscrt. 6 Nov. 1934. Woensdag 12 Dec. v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: het onderhoud van de Rijkswegen op Walcheren en op den Sloedam en BreskensBel gische grens, behoorende tot de Rijkswegen in de provincie Zee land, in 2 perc. en in massa, ge durende 't jaar 1935. Raming le perc. f 7250; 2e perc. f 7350; mas sa f 14.600. Zie Staatscrt. 14 Nov. 1934. Woensdag 19 Dec. v.m. 11 uur geb. Prov. Bestuur te Middelburg het onderhoud van de havenwer ken te Breskens, prov. Zeeland, gedurende de jaren 1935 en 1936. Raming 10.500 per jaar. Zie Staatscrt. 20 Nov. 1934. Poelje-eieren 4.50. Eendeieren 4.50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.75. Kipeieren 6. Poelje-eieren 4. Eendeieren 5. Particuliere prijs: Boter 0.8214. Kip eieren 7. Poelje-eieren 5.50. Eend eieren 5.50. (Belasting inbegrepen.) Middelburg, 22 Nov. Op de e'er- veiling waren heden aangevoerd 14.000 stuks. Gewone witte kipeieren. 4648 kg f 3,85, 48—50 kg f 3,57—3,85, 50—52 kg f 3,58—3,71, 52—54 kg f 3,69—3,75, 54— 56 kg f 4,20, 56—58 kg f 5,22—5,23, 58— 60 kg f 5,35—5,40, 60—62 kg f 5,46— 5,51, 62—64 kg f 5,55—5,60. Bruine: 4648 kg f 3.63, 60—62 kg f 5,59. Eendeneieren f 4,50- Middelburg, 22 November. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Kroon- erwten f 99,60, schokkers f 1011,50, witte boonen f 2031, roode bruine boo- nen f 1617, lange bruine boonen f 11 11,50. 467STE STAATSLOTERIJ. lste klasse, 3de ijst. Trekking van Woensdr/, 21 Nov. PRIJZEN VAN: f 200 16219. PRIJZEN VAN f 20. 1791 5176 6945 20907 22020. Middelburg, 22 Nov. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering) Boter 0.75. Kipeieren 6. Getrouwd: B. LANGEDIJK en J. KOOLE, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de zeer vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervon den. Middelburg, 21 Nov. 1934, Toekomstig adres: Tjimahi N.O.I. Heden overleed op het al leronverwachts, onze beste Vader en Behuwdvader, HERMAN ROELOF STRUVE, in leven Notaris te Middel burg, in den ouderdom van 70 jaar. Beilen. A. DE RIDDER— STRUVE. G. A. DE RIDDER. Groningen: M. MOOLENAAR— STRUVE. F. MOOLENAAR. Utrecht: E. DE JONG—STRUVE. B. PH. DE JONG. Groningen: C. J. MOOLENAAR— STRUVE. S. W. MOOLENAAR. Middelburg, 21 Nov. 1934. Geen bloemen. Geen toespraken. De begrafenis zal plaats heb ben Zaterdag 24 November a.sr op de Algemeene Be graafplaats te Middelburg, 's namiddags 1.30 uur van het sterfhuis. Heden overleed plotseling in den ouderdom van 78 jaar en 9 maanden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader DANIëL HUIBREGTSE. Uit aller naam, De Wed. LOURINA HUIBREGTSE— LIEVENSE. Westkapelle, 21 Nov. 1934. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een langdurig lijden, onze lieve Behuwdzuster JOHANNA JACOBA KARELS, in den ouderdom van 40 jaar. Oud Beijerland: I. B. BOURDREZ. C. M. BOURDREZ— MAZURE. Amsterdam: J. A. BOURDREZ. J. D. BOURDREZ— GROEN. Rotterdam: J. W. BOURDREZ. A. C. BOURDREZ— VAN AKEN. Delft: J. H. HOOGERVORST— BOURDREZ. J. C. HOOGERVORST. Oud Beijerland, 21 Nov. 1934.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3