PUROL BUITENLAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Ruwe schra.1© huid LMDBOüW, DE STERRENHEMEL 21—27 NOVEMBER 1934, 20 h MT. ZUIP INTERNATIONAAL commissie vervult haar taak op voor treffelijke wijze, als is er dan wel eens critiek. De heer Kampschoër (rk.) zeg de, dat men dikwijls hoort klagen over achterstelling van het platteland bij de groote steden, in de eerste plaats wat betreft de bestellingen. Spr, erkende, dat er over klachten overleg wordt gepleegd met de gemeentebesturen en dat er dik wijls tegemoet wordt gekomen. Maar gewoonlijk i-s de bezuiniging het voor naamste argument, Spr. bepleitte voorts de belangen der poststationhouders. Mevr. B a k k er-N o r t (v^-) klaagde óver te lange wsrktijd&n van verschil lende categorieën van het personeel, o.a. de telefonisten en bestellers. De heer Amelink (a.r.) juichte de verlaging van verschillende tarieven toe; daardoor worden vaste lasten in tal van bedrijven verlicht. De verlaging moet nog verder gaan; spr. vroeg een stuivers-port en verlaging van port voor postpakketten. De heer Drop (s.d.) oordeelde o.m., dat de radio-controle veel te eenzijdig en te critisch is ten opzichte van de V.A.R.A. De heer Schaepman (r.k.) besprak de verhouding radio-pers. De heer Van Braambeek (s.d.) had becijferd, dat er gemiddeld per jaar 1% millioen bij den luchtpostdienst op Indië moet. Spr. drong, ondanks zijn waardeering voor hetgeen de K. L. M. presteert, aan op middelen om dit tekort op te heffen of te doen verminderen, Nadat nog enkele sprekers aan het woord waren geweest, werd de vergade ring verdaagd tot heden. In de gisteren gehouden vergadering heeft de heer Van Dusseldorp, dank ge bracht voor de door den voorzitter tot hem gerichte woorden en er op gewezen, dat hij gedurende 11 jaar met pleizier in Ged. Staten gewerkt heeft. Zijn arbeid is hem verlicht door aangename samen werking met den voorzitter en de andere leden en den steun van de ambtenaren. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de verkiezing van een nieuw lid van Ged. Staten te doen plaats hebben op 18 December direct na de pauze. Een verzoek van den Centralen Raad van kinderuitzending inzake verleening van subsidie, werd terzijde gelegd als zijnde niet gezegeld. !,In handen van Ged. Staten werden ge steld een verzoek van de Vereeniging Hendrick de Keijser om subsidie voor herstel van den bovengevel van het z.g. Gothisch Huis te Goes en een van de gemeente Dreischor om een renteloos voorschot voor wegenverbetering. De adressen inzake vrijstelling van autovervoer over de Provinciale veren zullen behandeld worden bij het voor stel tot stichting van weegbruggen. Bij de voorstellen van Ged. Staten stelde de voorzitter, zooals reeds gemeld bij dat inzake de gasvoorziening voor in besloten zitting te gaan. Na heropening der openbare verga dering werden alle voorstellen naar de ♦afdeelingen verwezen. Deze werden daarna als volgt samen gesteld: Eerste afdeeling de heeren: Goossens, Hamelink, Burkunk, Vienings, De Rid der, Vogelaar, de Paauw, Kalle, Edel man, v. d. Zanden, Sonke, Schippers en de leden van Ged- Staten van Rompu en Dieleman. Tweede afdeeling de heeren: Boender, Erasmus, den Boer, van Duin, Heyboer, Milliano, Kodde, Geelhoed, de Baare, van Klinken, Paap, Onderdijk en de le den van Ged. Staten van de Putte en van Bommel van Vloten. Derde afdeeling de heeren: van 't Hoff, de Feijter, Bosselaar, de Jonge, Cats- hoek, Staverman, Adriaanse, Dominicus, Moelker, van de Wart en van Hoote- gem, en de leden van Ged. Staten van Dusseldorp en Stieger. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de eerstvolgende vergadering te houden op Dinsdag 18 December te 10 uur en werd deze vergadering geslo ten. De Gasthuxskerk te Middelburg. Men schrijft ons van Chr.-Geref. zijde: Ds. P. de Smit, Chr, Ger. predikant te Utrecht is voornemens op 7 Decem ber een godsdienstoefening te houden in de Gasthuiskerk te Middelburg. Deze kerk, voor 1845 „Sint-Barbara Kapel" was eigendom en in gebruik bij de R.- Katholieken, maar 1 April 1845 is zij gekocht en in gebruik genomen door de Christelijke afgescheidene gemeente te Middelburg en daarin is voor haar ge preekt tot 1892. De laatste leeraren wa ren ds. A. Littooij en ds. J. D. Wielinga, totdat in 1892 een deel der Christelijke afgescheiden gemeenten opgelost werd (vereeniging) in de Gereformeerde kerk (en) (Doleerenden), Sinds 1892 is er geen Christelijk Gere formeerd predikant in dit kerkgebouw opgetreden; dat zal nu weer, daar die kerk in het openbaar door den Ger. kerkeraad is verkocht, in Dec. a.s. plaats hebben. Woensdag 28 November a.s, zal ds. H. K. Queré, Ned. Herv. predikant te Domburg een gedachtenisrede hou den, ter gelegenheid van zijn 25-jarig- ambtsvervulling. Bij herstemming voor een notabel (vacature M. Reijnhoudt Jr.) bij de Ned. Herv. kerk te Domburg, werd de heer H. van Oosten gekozen. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Kortgene zijn herkozen de heeren H. A. Kramer en P. van Schaik en gekozen de heeren M. Post en P. G. Zandee. en springende lippen DOOS 30-60, rua=43-30c:. BIJ APÖTHveN DROGISTEN (ingez. Med.) Anderhalve eeuw illustratiekunst. Onder den titel Honderdvijftig jaar Hollandsche illustratiekunst (1620 1770) heeft de bibliothecaris van de Pro vinciale Bibliotheek van Zeeland te Mid delburg een tentoonstelling ingericht van geïllustreerde Hollandsche letter kundige werken uit de 17e en 18e eeuw. Onder de boeken uit de eerste helft der 17e eeuw neemt het werk van Adri- aan van de Venne een zeer voorname plaats in. Hij teekende de platen voor de werken van Jacob Cats, waarvan de eerste drukken ter tentoonstelling aan wezig zijn, voor de Emblemata van Jo- han de Brune, voor de Nederiandsche Gedenck-clanck van Valerius en ook voor zijn eigen werken, waaronder het prachtige Tafereel van de Belacchende Werelt. Dan wijzen we op de titelprent van Coornherts' verzamelde werken en om iets heel anders te noemen, de gees tige prenten uit „Bacchus wonderwer ken" door D. P. Pers. Uit lateren tijd zijn verschillende uitgaven van Vondel. Aan het einde van de 17e eeuw treden Romein de Hooghe en Jan Luiken sterk op den voorgrond. Vooral aan het werk van den laatste is een ruime plaats ge geven. Van de geïllustreerde dichtwerken der 18e eeuw noemen we die van Lan- gendijk, Poot, en Van Hoogvliet, waar aan de beste kunstenaars van den tijd hun zorgen gewijd hebben. In het bij zonder vestigen we nog de aandacht op de prenten in F. Greenwood's Boere Pinxtervreugt en op de aardige prentjes in de uitgaven van Beronicius' Boeren en Overheidsstrijd. De tentoonstelling, welke gehouden wordt in de leeszaal van de Provinciale Bibliotheek, is eiken werkdag van 2—5 uur kosteloos te bezichtigen en blijft tot Kerstmis geopend. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 18 Nov. 1934. De volgende zaken werdeh. behan deld: lo. C. S,, huisvr. van C. v. P., 51 jaar, zonder beroep, en 2o. E, M. v. P., huis vr. van J. F. de K., 31 jaar, zonder be roep, beiden te Clinge, omstreeks Aug. Eisch 15 of 2 d; vonnis 5 of 2 d.; A. J. v. R., 30 jaar, werkman, Sint- Jansteen, wegens beleediging van St. M. Ferket te Sint-Jansteen op 14 Sept. Eisch: vrijspraak, waarbij mr. Eras mus zich aansloot. Vonnis 10 of 5 d.; L. P. N., huisvr. van A. J. van R., 25 jaar, zoüder beroep, Sint-Jansteen, we gens beleediging van S. Ferket, te Sint- .Jansteen op 15 Sept. Eisch: vrijspraak, waarbij mr. Eras mus zich aansloot. .Vonnis 10 of 5 d.; E. M. B., 43 jaar, zonder beroep, Eede wegens verboden invoer uit België van 2 brooden, te Eede op 4 October. Eisch: 10 of 5 d.; vonnis f 5 of 2 d.; G. van H., 39 j., landbouwer te St. Kruis, wegens nrsahndeling van J. Oo?- terbaan te Oostburg en wegens belee diging van dezen te St. Kruis op 3 Oc tober. Eisch f 25 b. s. 15 d.h. Vonnis f 15 b. of 5 dagen hechtenis. P. L., caféhouder, Groede, wegens be leediging van C. Gerardi te Sas van Gent op 7 September. Eisch en vonnis f 10 of 5 d.h. P. L. T., 29 j„ landbouwersknecht te Zuiddorpe, wegens vernietiging van een partijtje hooi, toebehoorende aan H. E. M. van Acker te Westdorpe op 29 Sep tember. Eisch f 25 of 10 d.h. Vonnis f 15 of 10 dagen hechtenis. R. A. v. Q., 34 j., chauffeur, Breskens, wegens beleediging van den gemeente veldwachter Wagenaar te Breskens op 7 October toen deze dienstdeed. Eisch f 20 of 10 d.h. Vonnis f 15 of 5 dagen hechtenis- L. C. de W., huisvr. van C. A. v. d. V., 23 j., zonder beroep, te IJzendijke, wegens diefstal van f 6.50, toebehoo rende aan P. I. Vermeulen te IJzendijke op 9 en 15 September. I D., 31 j., arbeider te Retranchement, wegens verboden invoer van 5 brooden uit België op 12 September 1934 te Eede. H. B., 38 j., leurder,, zonder vaste woonplaats, wegens beleediging van Mathilda Dierikx te Breskens op 27 September 1934. De rechtbank te Middelburg heeft indertijd den 29-jarigen A. N. uit Hon- tenisse wegens mishandeling veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Het Haagsche Hof veroordeelde N. gister tot 4 maanden voorwaardelijk en tot een geldboete van f 25 subs. 25 da gen. Chineezen-drama. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak van den Chi- neeschen stoker S. T., 36 jaar, die te rechtgestaan heeft wegens den moord op den Chineeschen shippingmaster van den Rotterdamschen Lloyd Yuit Chin Chan, dien hij op 24 Aug. op den Sc. Jobsweg neerschoot, omdat Yuit Chin Chan wei gerde hem op een schip aan te mon steren, waarvoor hij in Mei reeds een bedrag van f 50 had betaald, als S. T. hem nog n;et opnieuw weer f 10 zou be talen, welk geld S. T. niet meer had, terwijl Yuit Chin Chan ook niet van plan bleek hem de gestorte f 50 terug te be talen. Het O.M. had verdachte's- veroordee ling tot 10 jaren gevangenisstraf geëischt, De rechtbank veroordeelde hem tot 8 jaren gevangen'sstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Landbouwbedrijfsresultaten in Noord-Brabant, Gelderland en Zeeland. Het Landbouwboekhoudbureau van den N.C.B. voert de boekhouding van 873 bedrijven, gelegen in geheel Noord Brabant Maas en Waal, Rijk van Nij megen en Oostelijk Zeeuwsch Vlaande ren. De gebieden zijn verdeeld als in de verslagen en mededeelingen van de directie van den landbouw. Wanneer men nu voor elk gebied, waarvan het aantal gecontroleerde bedrijven wordt aangegeven de gemaakte netto-winst splitst in de twee essentieele posten, n.l. de pacht (of pachtwaarde) en de bedrijfswinst enkel behaald werd in de vruchtbare akkerbouwstreken van Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Weste lijk Noord-Brabant, en dan nog slechts in een beperkte mate. Men zie slechts de betreffende cijfers, die we hier la ten volgen: Winst. Pacht. Bedr. winst. Maas en Waal 43.38 80.17 -37.16 Maaskant 30.77 77.25 -36.48 W. zandgrondn 44.65 64.63 -19.98 Land en Cuyk 53,26 66.86 -13.60 Meierij 45.36 56.38 -11.02 L. v. Heusden 89.92 99.60 - 9.68 Rijk v. Nijmegen 6(5.75 71.79 - (6.04 Z. en O. zandgr. 45.54 46..08 - 0,54 N.-W. zeekleigr. 98.19 73.95 24.24 O. Z.-Vlaand. 103.53 70.20 34.33 Het zijn dus enkel de beide laatste groepen, overwegend akkerbouwbedrij ven op goeden kleigrond, die na resp. 4 en 3 jaar bij aanzienlijk verlaagde pachtprijzen een bescheiden onderne merswinst lieten. Op de zandgronden van het zuiden en oosten van Noord- Brabant bedroeg het bedrijfsverlies in de laatste 3 boekjaren resp. f 74.94 f 45.85 en f 0.54 per ha; de toestand verbeterde dus geleidelijk, al is hij nog steeds onbevredigend te achten. Dit geldt voor de andere gebieden veelal eveneens, al is er in meest alle voor al een groote verbetering tegen het vo rige jaar, dat buitengewoon slechte uitkomsten opleverde. Het verlies is echter voor verschillende gebieden nog aanzienlijk; de pachten zijn dan ook in verband met de uitkomsten hoog te achten. Deze bedrijfsuitkomsten mogen tot nadenken stemmen en weerhouden om opnieuw door het opdrijven van grondprijzen en pachten in de toekomst spanningen voor te bereiden, die be denkelijke gevolgen kunnen hebben. (N. R. C.) Dammen. De uitslag van den tusschen Kruinin- gen en Goes gehouden damwedstrijd is: J. PasmanM. J. Jeremiasse 11; M. v. d. ParelH. M. Slabbekoorn 02; S. KrombeenF. den Hertog 02; G. Dek N. Leyse 02; M. H. ClercqJ. C. v. Calmthout 20; A. DekH. L. Kramer 02; E. WestveerJac. Snoodijk 02; J. KrombeenA. J. Hendrikse 11; J. KrijgerL. Dekker 02; J. v. d. Parel G. Hoogesteger 11. Kruiningen (eerstgenoemden) 5 p. en Goes 15 p. De Maandagavond te Vlissingen gespeelde wedstrijd voor den Zeeuw- schen Dambond tusschen Vlissingen 1 en Aagtekerke 1 gaf tot uitslag: L. Goedbloed Jz.A. Willemse afge broken; L. GoedbloedL,Bosselaar 1 1; Th. J. v. DuijnP. de Visser afge broken; P. LangendijkM. Willemse 2 —0; P. MaasJ. de Visser 0—2; J. v. d. DriestS. Blaas 11; J. Maartense A. de Visser 02; L. J. SchotC. Jon- gepier 11; J. Vos BurchartF. Dek ker 20; J. BosselaarD. Hugense 0 Ster v/d 3' grootte, of kleiner Ster v/d 2' grootte, Tfr Ster v/a le gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau "/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 3 2 2 EERS ©VWIEMMN (0 LAATSTE KV^RTIER 0 NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Sterretijd 0 h 1 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de slerrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in Schrijfletters geteekend. Nog twee maantjes: in den Stier en de afnemende maan in de Tweelingen, nabij Castor en Pollux. 2; Uitslag Vlissingen (eerstgenoemden) 7 p. Aagtekerke 9 p. 2 afgebroken par tijen. Z. V. B. SerooskerkeOostkapelle 50. le Klasse A. Goes 2Veere 5; Middelburg III-Eiland Boys 36; De Zeeuwen 2Ierseke 51. le klasse B: Corn. BoysAxel II 11; O. N. W.Terneuzen V 51. le Klasse C. SasputF. C, Sluis 2 2; Breskens 2Biervliet 12. Overgangsklasse. Zeelandia '3Eiland Boys 2 61. 2e Klasse A. Zeelandia 4de Noor mannen 21; E.M.M. 2R.C.S. 3 42. 2e Klasse B. Hansw, Boys's-Heer Arendskerke 21KattendijkeCort- gene 31. 2e Klasse C. Breskens 3S.C.D. 9 0; TurkijeNieuwvliet 51. 3e Klasse A. De Noormannen 2de Zeeuwen 5 31Domburg 2Middel burg 6 53; Scheldestroom 2R.C.S. 4 7—0. Korfbal. De stand van de Competitie van den Zeeuwschen Korfbalbond is thans als volgt: Gsp. Gew. Gel. Vrl. P. Dig. Madjoe 1 6 5 1 0 11 43- 6 Zeelandia 5 4 1 0 9 30- 7 D.O.S. 5 3 0 2 6 19-10 Swift I 6 3 0 3 6 27-26 Volharding 6 2 1 3 5 10-21 Madjoe II 5 1 1 3 3 6-24 Swift II 5 0 14 1 4-23 T.O.G.O. 4 0 13 1 4-26 Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Op de te Dordrecht gehouden jaar vergadering van den Kon. Ned. Schaat senrijdersbond werd o.m. vastgesteld, dat het provinciale kampioenschap voor Zeeland te Wiolphaartsdijk zal worden verreden. De provinciale kampioenschappen schoonrijden voor dames en voor hee ren, zullen te Middelburg worden ge houden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Schiedam waarschuwt tegen het koo- pen van zgn. spaarbriefstrooken, kwi tanties of aandeelen van de Comman ditaire Vennootschap Spaarbriefbank „De Tijdgeest", directeur F. A. Rens- man, Professor Kamerlingh Onneslaan 163b te Schiedam. Het betreft hier 'n verkapte loterij, waarvoor de vereisch- te vergunning niet is verleend. Even- tueele koopers zouden 19 November 1934 den koopprijs moeten storten. De Commissaris van politie le Schiedam maakt bekend, zulks naar aanleiding van door den belanghebben de verspreide berichten, dat zijn in de politiebladen verschenen waarschuwin gen, betreffende de financieele instel lingen „Eigen Hulp", „Onderlinge"', en ^Vereenigde Spaar-Credietbank'", di recteur M. van Weerden, voorheen Boerhavelaan 51b, thans Rotterdam sche dijk 197, 2de etage, te Schiedam, van kracht blijven en hij vooralsnog geen aanleiding heeft de redactie daar van te wijzigen. DE LUTINE-AFFAIRE. Naar de Msb, verneemt is het contract tus schen Lloyds" te Londen eenerzijds en de stoombootmaatschappij „Texel" en de scheepvaartïnaatschappij G. Doeksen en Zn. anderzijds aangaande het bergingswerk op de Lutine weer met een jaar verlengd. Gedurende de wintermaanden zullen de werkzaamheden worden stilgelegd. Volgend voorjaar wordt het werk waar mee men, nu al 3 jaar bezig is, op nieuw voortgezet. Alhoewel in het afgeloopen seizoen geen goud of zilver is bovengebracht, uitgezonderd een enkel gouden en zil veren muntstuk, zijn de resultaten der werkzaamheden niet onbelangrijk. De duizende kubieke meters zand, die het wrak bedekten zijn verwijderd en daarna zijn de wrakstukken bijna ge heel opgeruimd. Het oorspronkelijk plan, deze wrak stukken op te ruimen en daarna het Lutine-terrein voet voor voet systema tisch met alle hulpmiddelen nauwkeurig te onderzoeken, zal ook volgend jaar worden gevolgd. ONTZAGLIJKE BRAND OP SUMA TRA. Dinsdagnacht is brand uitge broken te Bagan-Si-Api-Api, een groo te visschershaven op Sumatra, welke geheel uit hout is opgetrokken. Honderdtachtig woningen, winkeltjes en vischdrogerijen, zich over een halve kilometer uitstrekkenle, stonden in een feilen gloed. De sterke wind belemmer de de blusschingspogingen op ernstige wijze. De schade wordt geraamd op f 250.000 waarvan ten hoogste een bedrag van f 60.000 door verzekering is gedekt. De oorzaak van den brand is onbe kend. NOODLOTTIG ONGEVAL. Bij het verleggen van persbuizen bij 't opspuiten van grond uit den nieuwen Waterweg te Hoek van Holland, is de ongehuwde arbeider J. H. uit Sliedrecht tusschen twee buizen beklemd geraakt en gedood. PER LUCHTSCHIP NAAR AntERIKA. Een geregelde dienst in voor bereiding. Dr. Eckener, de Duitsche luchtsche penbouwer, die eenige weken in Noord- Amerika heeft vertoefd en in belang hebbende kringen over de stichting van een geregelden luchtdienst tusschen Eu ropa en de Ver. Sthaten heeft onder handeld, is te Friedrichshafen terugge keerd. Gister heeft hij den vertegen woordiger van het Duitsche Nieuwsbu reau mededeelingen gedaan over zijn onderhandelingen met de toonaange vende kringen van de Amerikaansche luchtvaart en met Farley, den directeur- generaal van de posterijen. Dr. Eckener is in beginsel met de Ver. Staten overeengekomen, dat een nieuw luchtschip, L Z 129, dat binnen kort gereed komt van midden Juli 1935 tot October 1935, elke tien a veertien dagen een proefvlucht over den Atlan- tischen Oceaan, tusschen Duitschland en Amerika zal maken. De belangheb bende Amerikaansche autoriteiten heb ben dr. Eckener hun vollen steun voor de proeftochten toegezegd. Zij hebben te Lake'nurst een loods, den ankermast, de gasinstallatie, enz. tegen betaling der werkelijke kosten, ter beschikking gesteld. De L Z 129 zal, behalve vijftig passa giers, nog twintig ton vracht en post kunnen vervoeren. Dr. Eckener denkt den tocht over den Atlantischen Oce aan van Amerika naar Europa, van kust tot kust, in 48 uur te doen, in om gekeerde richting (met meestal tegen wind) in 55 uur. De passageprijs zal ongeveer 300 dollar bedragen, hetgeen overeenkomt met den prijs van een behoorlijke hut op een passagiersschip. In verband met berichten in de bla-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7