STATEN-SENERAAL. *U!D-8EVELA*D. SCHETSEN VAN DE HOEVE. MOGRD-BEVELAND. ÜEEUWSSH-VLAANDEREN W.D OP GOEDE ZEEP STAAT! Q&BBEU*L{tN langden, besloot een proef te nemen met samenwerking met een reisbureau? Zij is zich terdege ervan bewust, dat zij hiermede een verantwoordelijke taak op zich neemt, omdat het groote publiek op een reisbureau zich geheel moet kunnen verlaten. Er is nog een andere reden, waarom de V.V.V. alhier bovenstaande proef meent te moeten nemen. De buitenge wone tijdsomstandigheden, kortweg aan geduid met ,,de crisis", hebben niet na gelaten haar stempel ook te drukken op het ledental der Vereeniging, terwijl subsidie's n:et in haar geheel kunnen worden gehandhaafd. Aan den anderen kant nemen de uitgaven toe, want be halve de jaarlijks terugkeerende uitga ven worden de aanvragen voor het ter beschikking stellen van prijzen, medail les voor wedstrijden, enz. enz. talrijker. Hoe grooter de inkomsten eener V.V.V., hoe meer zij voor een stad en omgeving kan doen. Is het daarom te verwonderen, dat een in uitzicht gesteld winstaandeel uit een samenwerking met een reisbureau, voor de kas hoogst welkom, bruikbaar en nuttig is? De V.V.V. alhier heeft, op grond van de termen der met het reis bureau in quaestie gesloten overeen komst, goede, hoop dat mettertijd zulk een winstaandeel in hare kas zal vloeien. Worden dus inlichtingenbureau en reisbureau ten behoeve van het publiek als het ware vereenigd, geheel geschei den blijven zij op het stuk van admini stratie en financiering: de V.V.V. gaat niet op in het reisbureau en omgekeerd wordt het reisbureau geen V.V.V., welke laatste altijd haar speciaal karakter blijft behouden. Een samenwerking van een V.V.V. met het reisbureau Laagland, van Hen gel Co., vindt ook plaats in Almelo, Amersfoort en Zwolle. Hetgeen daar mogelijk is, moet ook in Middelburg mogelijk zijn. Het is te hopen, dat Zeeland de proef, door de Middelburgsche V.V.V. ge nomen, zal waardeeren en haar kans van slagen zal geven. NOOD IN HET KAPPERSBEDRIJF. De afdeelngen Middelburg en Vlis- singen van den Nederlandschen Kappers- bond hadden gisterenavond een openba re vergadering belegd in de Eendracht, waarin ook verschillende niet-leden aan wezig waren en waarin de heer J. G. Gonlag, hoofdbestuurslid uit Rotteiuain. sprak over: De nood in het Kappersbe- ciriif; de oorzaak en de middelen tot ver betering. De voorzitter van de afdeekng Middel burg, de heer I. Vereist, heette de aanwezigen collega's uit Nieuwdorp, Breskens, Vlissingen en Middelburg wel kom en n het bijzonder den spreker. Al is de nood hier wellicht niet zoo groot als in de grooie steden, doch vond spr- het goed, dat ook hier een der 25 groote vergaderingen is belegd. De heer .Gonlag wees op het vele, dat de Bond reeds in de 40 jaar van zijn bestaan heeft verricht en zeide, dat naast 25 groote vergaderingen er nog 50 klei nere zullen worden gehouden met het doel den nood in het bedrijf te demon- streeren, waarvan de droeve econonr- sche toestanden grootendeels de oorzaak zijn. Er zijn 1500 werklooze, mannelijke en vrouwelijke kappersbedienden in ons land, w o. 1000 boven de 18 jaar, terwijl een deel van de collega's armoede lijdt, omdat de bedrijfuitkomsten lijden onder de lage tarieven. Vooral in Rotterdam en andere groote plaatsen is de toestand verschrikkelijk. Een der voornaamste factoren is het tewerk stellen van bui- tenlandsche arbeidskrachten. Spr. stelde de vraag, waarom het kappersbedrijf niet voorkomt op de lijst van beroepen, die geen vreemde krachten mogen te werkstellen. Heeft de regeering dan geen kennis genomen van het grootsche petioipiement en van de enquête onder de vakgenooten? Of l gt het we licht aan de redactie der wet, waar ook in andere wetten als die der winkelsluiting, de kappers afzonderlijk worden genoemd. Spr. heeft op deze vragen nog geen ant woord gehoord. Bij alle verschil hebben de organisaties van werkgevers en van werknemers in het bedrijf zich unaniem voor wering van buitenlandsche arbeidskrachten ver klaard. Zeker was er vroeger wel aan leiding, Duitsche krachten te nemen, om dat er beter opleiding was, maar het is wel gebleken, dat er ook velen naar ons land komen, die niet tot de beste zijn te rekenen. Spr. bracht hulde aan de werkers, die 4000 handteekeningen op het petionne- ment bijeen wisten te krijgen en het be zorgden aan het ministerie van econo mische zaken. Toen de wet op de we ring van buitenlandsche werkkrachten verscheen heeft men te vroeg gejubbeld; het kappersbedrijf bleef er buiten. Tot de aanwezige niet-leden zeide spr. dat zij een eereschuld hebben te voldoen aan den Bond en aan zichzelf. Het urgentie-programma van den bond had destijds ook reeds het weren van buitenlandsche krachten als no. 1 er op staan. De groote werkloosheid deed het aantal eigen zaken ontzettend toene- j men en daardoor werk leveren tegen 1 bespottelijk lage prijzen. Er zijn thans i 17390 zaken, in ons land, maar 12170 of twee-derde werken zonder personeel, 1 juist veelal in de groote steden. Con- j currentie kan goed zijn, maar het mag niet leiden tot ontoelaatbaar lage prij- j zen. Spr. kwam op tegen leerlingenkwee- kerij en zegde, dat men de organisatie nog veel grooter moet maken, mede om te kunnen vallen onder de wet op de bedrijfsraden. Men moet samenwerken want het gaat om misstanden in het be drijf, waar werkgevers en werknemers beide onder lijden. Het gaat om andere motieven dan bij arbeidersorganisaties en politieke partijen. Niet om een heil staat, maar om de bedrijfsbelangen. Als men meent, in een anderen bond te moe ten gaan, kan dat ook, maar spr. verze kerde, dat hij als confessioneel persoon zich in den Bond goed thuis gevoelt. Spr. las de volgende motie voor. De vergadering enz., van oordeel, dat de toestand in het kappersbedrijf ten gevolge van het groot aantal en het steeds stijgend aantal kapperszaken zeer zorgwekkend is; van oordeel dat bescherming van het kappersbedrijf van overheidswege drin gend noodig is, betreurt het ten zeerste, dat het kap persbedrijf niet is opgenomen in de lijst van beroepen, die vallen onder de wet, regelende de arbeid van vreemdelingen; dringt er bij de regeering met klem op aan het kappersbedrijf als nog in die lijst op te nemen. Na een korte pauze nam de vergade ring deze motie aan, waarbij slechts twee der aanwezigen zich tegen ver klaarden. Hierna werd gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan verschillen de aanwezigen gebruik maakten. Op deze vragen heeft de heer G o r - 1 a g o.a. geantwoord dat z.i. de Neder- landsche krachten niet minder zijn dan de Duitsche, die veelal geen bewijs van behaalde diploma's kunnen toonen. Spr. slaat over het algemeen de Neder- iandsche bedienden hooger aan, dan de Duitsche, die naar ons land komen. Ze ker is er in Duitschland meer georga niseerde vakopleiding, maar men is in Nederland nu eenmaal in vrijheid groot gebracht. Toch zijn er te Amsterdam, Utrecht en Gouda ook reeds kappers- scholen. Hoe het komt, dat op herhaalde op roep voor een kapster voor Middelburg slechts één brief binnenkwam bij zulk een werkloosheid, kan spr. niet verkla ren. Men wil soms liever niet naar de provincie, hij geeft den vrager in over weging gebruik te maken van het plaat singsbureau van den Bond. Spr. geeft wel toe, dat er wel eens te lage sala rissen worden gegeven, maar de bedrij ven kunnen meestal niet meer betalen. Spr. was voor betaling naar bekwaam heid. Waar een der aanwezigen had ver wacht, dat men zou hooren van een contract voor vaste prijzen, voor per manent, enz. kreeg hij van den voor zitter en den penningmeester ten ant woord, dat ÏTij juist een jaar of drie ge leden niet medehielp om zulk een con tract te bereiken terwijl de heer Gor- lag uiteenzette hoe ook elders steeds personen zijn, die roet in het eten gooi en, men kan niets bereiken zonder bin dende kracht. Ook de kwestie van de sluiting op een bepaalden middag maakte een on derwerp van bespreking uit en meende de inleider, dat men zich moet houden aan de de meerderheid. De Voorzitter bracht dank aan den spreker en aan hen, die vragen stelden en herhaalde wat hij in het be gin zeide, dat er toch groepen zijn, die het nog veel erger hebben dan de Trap pers, waarbij spr. doelde op het gedicht over Gorrinot in de „Middelburgsche Courant". HANSWEERT. Het motorschip „Ju nior" kap. Schrager is gisteren nabij Onware spreekwoordelijkheid- 'i Was niemendal; een simpel woord, Zoo los den mond ontglêen. Vergeten, toen 't pas was gezeid. Verstaan? Licht door geen één! Milliarden woorden glijden dagelijks over de lippen, uit de pennen, komen van de drukpersen. Zeer velen wél over dacht, nog veel meer die niet verant woord kunnen worden, al of niet bewus te onjuistheden, ja botweg, leugens zijn. Vanzelfsprekend valt mijn aandacht het eerst op ongerijmdheden, die over het leven op een hoeve worden verteld- En dat zijn er heel wat. Hoe onbegrijpe lijk toch, dat zooveel menschen juist wil len schrijven, over iets, waarvan ze nists afweten. En 't ergste is, wanneer 'n on waarheid maar vaak en met overtuiging herhaald wordt, dan aanvaardt de ge- dachtelooze massa die als feit. Zie b.v,: „het moedige paard", „Goed Zeeuwsch, goed rond", „het kuische landmeisje", „de domme boer". Natuurlijk zijn er domme boeren, maar dat is omdat er nu|, eenmaal op iederen regel uitzonderin gen zijn. Hier in W.-Zuid-Beveland is de boer „gansch" niet „rond", openhartig en recht door zee, maar juist 't tegen deel, uitermate gesloten, wantrouwend en ergdenkend. Nooit zegt hij ronduit waar het j op staat, altijd houdt hij voorzichtig een j slag om den arm, teneinde zoo noodig te kunnen retireeren, alvorens zich geheel j te hebben blootgegeven- Zelfs geeft hij i iterst zelden een rechtstreeksch ont- Bath door de sleepboot „Zeehond" met machineschade opgepikt- en hier bin nengesleept. Nadat 't gerepareerd was is het schip dezen morgen naar Antwer pen vertrokken. Het motorschip „De Hoop" dat een geregelden beurtdienst onderhoudt tus- schen Hansweert en Terneuzen, is gis termorgen door de sleepboot „Hooge- zand" met machineschade opgepikt en hier binnengebracht. Gistermiddag is het schip door dezelfde boot weer naar Ter neuzen gesleept. Het Zwitsersche sleepschip „Schwarzhorn" is gistermorgen op de Oosterschelde omhooggevaren en blij ven ziten. Met behulp van zes sleep- booten is het schip later vlotgesleept waarna het de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. FELLE BRAND TE SCHORE. SCHORE. In den nacht van Maan dag op Dinsdag brak door onbekende' oorzaak brand uit in de carrosserie bouwerij van den heer J. Hendrikx al hier. In korten tijd stond het geheele pand in lichter laaie, zoodat aan blus schen niet meer viel te denken. Met vereende krachten mocht men, met slangen op de waterleiding, er in slagen* den brand tot het pand en een gedeelte van het daaraan gebouwde woonhuis, te beperken. Drie vrachtauto's gingen mede in de vlammen verloren. Assurantie dekt de schade. WISSENKERKE. Maandagavond werd in het gymnastieklokaal door de com missie ter behartiging van de belangen van jeugdige werkloozen, bestaande in het geven van cursussen, vergaderd. Bur gemeester Geuze zeide o.m. het volgen de: „Het is een gelukkig verschijnsel, dat zooveel jonge menschen aan onzen oproep gehoor gegeven hebben, maar anderzijds is 't een bedroevend teeken dat wij deze vergadering hebben moe ten beleggen, omdat het een uitvloeisel is van de huidige crisis. Een der moei lijkste vraagstukken, welke bij de werk loosheid naar voren komt, is de zorg voor de jonge werkloozen. In deze tij den van crisiswerkloosheid valt helaas het verschijnsel te constateeren, dat tal rijke jonge menschen niet in de gelegen heid zijn met nuttige werkzaamheden zich bezig te houden. Velen van hen zoeken troost op de straat, met de ge volgen daaraan verbonden. Het ligt voor de hand dat een dergelijke gang van za ken zeer te betreuren is, omdat en voor de betrokkenen en voor de maatschap pij hieruit alle ongewenschte toestanden zich ontwikkelen. Ik breng dan ook mijn dank aan mijn medebestuursleden die zich vrijwillig beschikbaar hebben ge steld, om het zoo ver te brengen, dat deze vergadering kon worden belegd. Het ligt in onze bedoeling om jonge men schen gedurende de wintermaanden aan genaam en nuttig bezig te houden. In de eerste plaats om bij voldoende deel name cursussen te geven in motorkennis en andere technische vakken. Getracht zal worden te voorzien in geschikte lec tuur en materiaal voor figuurzaag en houtsnijkunst. Het ligt nu aan de jeug dige werkloozen om zich aan te melden. Ik wil eindigen met de hoop, dat ons werk vruchtbaar moge zijn en Gods ze gen moge rusten op dezen arbeid." Daarna volgde eenige bespreking over verschillende cursussen met name mo torcursus, teekenen, algemeene ontwik keling en figuurzagen. Voor den motor cursus werden 11 personen genoteerd; voor teekenen drie, voor algemeene ont wikkeling 11, voor figuurzagen en hout snijwerk 8. Tevens werd gelegenheid ge geven om bij de heeren G. Kramer, C. kennend of bevestigend antwoord. Op een uitnoodig:ng, die een stadsmensch zou beantwoorden met: „ja, dólgraag", zegt hij: ,,'k heef er nie om", hoogstens, „ik vin 't hoed". Ook op den man af iets vragen, doet men niet, het is altijd: „ik sloeg is uut", altijd met een omweg. Meermalen hoorde ik een Hollander of een Groninger, nadat ze eenigen tijd ir* Zeeland gewoond hadden, vragen: „wie ter wereld heeft toch dat sprpookje van „goed Zeeuwsch, goed rond" bedacht?" Beste menschen, ik weet het niet, maar het is zoo'n mooi leugentje, en aan veel menschen zoo dierbaar, dat het wel zal blijven bestaan. Intusschen heeft die omzichtige ma nier van spreken, toch ook nog wel een goede zijde. Wie als tegenstander iemand heeft, die uit een hinderlaag vuurt, zal noodgedwongen dezelfde taktiek moe ten volgen. Versmaadt hij zulks; marcheert hij frank en open, over het vlakke veld op zijn vijand af, wat zal hij er dan van navertellen? En er is veel en velerlei waartegen de boer zich ver dedigen moet. Zoo is, misschien de stug heid, de achterhoudendheid van thans, in den loop der tijden gegroeid uit. de noodzaak tot zelfverdediging. Om maar iets te noemen: tegen de aanmatigende houding die sommige stadsbewoners meenen te mogen aan nemen, tegen iederen plattelander. Nu wil ik hier d:rect bijvoegen, dat dit nooit de meer ontwikkelden zijn, maar steeds de mindere stand- Ja, men kan zelfs als regel aannemen, dat, hoe lager iemand staat in stand en ontwikkeling, hoe hooger hijzelf denkt te staan boven ,,'n J. de Smit en P. Schipper voor genoem de cursussen zich in den loop dezer week nog op te geven. Bepaald werd, zoo mogelijk, begin December a.s. met de cursussen te beginnen op alle werk dagen van 26.30 uur. Ds. Louwerse sloot deze vergadering. WISSENKERKE. Vrijdag en Zaterdag was er een tentoonstelling in het gym nastieklokaal van gemaakt werk op een figuurzaagcursus, gegeven door mej. Contant. Er waren veel mooie voorwer pen te zien, maar jammer voor de leid ster en cursisten was de belangstelling van het publiek ver beneden het mid delmatige. BRESKENS. De collecte voor de af- deeling Breskens van het „Groene Kruis" heeft 59 opgebracht. INVOERING VAN DEN MIDDEL-EUROPEESCHEN TIJD. De begrooting van buiten- I landsche zaken goedgekeurd. Eveneens de nieuwe rege ling van de surséance van betaling. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begrooting van bui tenlandsche zaken voortgezet. De heer B i e r e m a (lib.) besprak de toetreding van Rusland tot den Vol kenbond. Voor Nederland hadden hier geen gevoelsoverwegingen moeten gel den. T.o.v. de uitlating van den Engelschen minister Baldwin verklaarde spr., dat we moeten volharden bij onze zelfstan- digheidspolitiek. De heer Kupers (s.d.) vroeg meer steun voor de Nederlandsche vereeni- gingen in Duitschland. De heer W ij n k o o p (comm.) oe fende critiek op de houding der Neder landsche delegatie in zake toetreding van Rusland tot den Volkenbond. De heer Zandt (Staatk. ger.) con stateerde de onmacht van den Volken bond, waar Gods woord vreemd is. Het geld van Nederland voor den Volken bond kan beter worden besteed. De heer J o e k e s; (v.d.) wees op de moeilijkheden, welke zich voor den Volkenbond steeds voordeden. Spr. achtte de houding van de Ne derlandsche delegatie inzake de toe treding van Rusland niet juist. Controle op de wapenfabricage is noodzakelijk bij het streven naar ont wapening. De uitlatingen van Baldwin c.s. behoeven hier te lande geen on gerustheid te verwekken. De heer Boon (lib.) wilde meer zien gedaan voor behoeftige Nederlanders in Duitschland. Minister de Graeff verdedigde de nuttige werking van den regeerings- persdienst welke steeds meer wordt ge waardeerd- Met het dep. v. economische zaken wordt ruimschoots overleg gepleegd. Voor uitbreiding van den consulairen dienst is geen geld beschikbaar. Een internationaal verbod van parti culiere wapenfabricage is het meest aan te bevelen; Nederland zal in die richting medewerken. De subsidie aan Nederlandsche ver- eenigingen in den vreemde zal spr. met den minister van financiën nog eens be spreken. De heer Baldwin heeft geenerlei sa mengaan met ons land of een andere mogendheid inzake het aanleggen van olievelden bedoeld. De Nederlandsche boer", 't Is werkelijk 't beste aan de zulken geen woorden te verspillen, 't wapen van den boer is wèlgekozen, zwijgen; al is dan het gevolg, een eti ket met: „domme boer" erop. Op zijn beurt noemt hij den H.B.S. leeraar dom, die in vollen ernst, meen de, dat, als het regende in den oogsttijd, de schooven toch wel van het land kon den worden gehaald, en in de schuur te drogen gezet. Denk U in, dat deze, ove rigens zeer geleerde heer,* eens lust had gekregen, een verhaal te gaan schrijven, dat op egn hoeve speelde! Gelukkig is dit nooit gebeurd, maar ei' zijn genoeg anderen, evengoed op de hoogte, die dit wel deden, en hoé. Hierover zal ik een anderen keer nog wel eens schrijven- Ik weet niet, of U het gemerkt hebt, maar ik ben nu niet in de stemming. Dat komt, omdat ik een groot gevoel van spijt heb, dat Si Omong gestorven is ik las zoo éraaé» a^ wa^ schreef. Het is een leegte, nu die vruchtbar^ stroom" is afgedamd. Zoo opeens. Al wist hij niet, dat ik bestond, hij was mijn goede vriend. Nu spijt het me, dat ik hem nooit ge schreven heb, misschien had ihet hem genoegen gedaan, te weten, dat hij op een afgelegen Zeeuwsche hoeve, een graag geziene gast was. de Vrouwe van d'Oeve. Een collega van ons, oud-Indisch man, die in het Alg. Handelsblad op treffelijke wijze de pen voerde over aar dige dingen van allen dag. Red. (Ingez. Med.) zelfstandigheidspolitiek is\ trouwens aL- gemeen bekend- Inzake de Belgische quaestie is er aan weerszijden geneigdheid tot verzoening. Of dit practische resultaten zal hebben, moet de tijd leeren. Positieve mededee- lingen kan spr. niet doen. Wat de toetreding van Rusland tot den Volkenbond aangaat, indien Rus land zijn lidmaatschapsverplichtingen niet zou nakomen, ware de Volkenbond daarmede ernstig geschaad. Mede op basis aan de grondslagen van het kabi net, is de houding der Nederlandsche delegatie bepaald. Nederland moet den Volkenbond blij ven steunen. Er volgden replieken. De heer Kupers (s.d.) diende twee moties in, de eene betreffende steun- verleening aan Nederlandsche vereeni- gingen in Duitschland en aan Nederland sche cursussen in Pruisen. De minister zal zien, wat er te doen is in deze. De eerste motie werd verworpen met 46 tegen 21 stemmen (vóór de soc. dem., comm., Westerman, nat. herstel, en Sneevliet, rev. soc.); de tweede bij zit ten en opstaan. De begrooting van buitenl. zaken werd daarna z. h. st. aangenomen; te gen de heer Sneevliet en de communis ten. Aan de orde was hierop het wets ontwerp, houdende nieuwe regeling van de surséance van betaling, de gele genheid tot accoord openende. Na eeni ge korte opmerkingen werd het z. h, st, aangenomen. Aan de orde was verder het wetsont werp om den middel-Europeeschen tijd in te voeren als den wettelijken tijd. De heer v. d. Wlaerden (s.d.) zeg de, dat nu voor- en tegenstanders van den zomertijd bevredigd zijn. De heer Kersten (staatk. ger.) wenschte den ouden vaderlandschen tijd. te behouden, Minister De Wilde zegde, dat nu aan den strijd over den tijd een einde zal komen. De invoering zal zoo mogelijk zoo tijdig geschieden dat de zo merdienstregeling der spoorwegen er op gebaseerd zal zijn. Het ontwerp werd z. h. st. aangeno men; tegen de heer Kersten. Aan de orde was tenslotte de begroo ting van economische zaken. De heer Schil thuis (v.d.) bepleit te voorzichtigheid t.a.v. vervanging van contingenteering door invoerrechten. De heer Bakker (c.h.) drong aan op samenwerking in het bedrijfsleven en op contact daarvan met de reg'ee- ringsorganen. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) betoogde, dat het met het economische leven voorloopig een zoeken en tasten zal blijven. Doch voor den binnenlandschen afzet van onzen landbouw ligt de weg open. De heer v. d. Putte (r.k.) bracht lof aan de doortastendheid van dezen mi nister. Spr. wees op het nut van alge meene bedrijfsraden. De vergadering werd hierop verdaagd. AVONDVERGADERING. Posterijen en radio. In de avondvergadering van gisteren kwam aan de orde de begrooting van het staatsbedrijf der P.T.T. De heer Bakket (c.h.) kwam op voor de belangen van het platteland, die z.i. nog altijd worden achtergesteld. De Faber (s.d.) bepleitte o.m. ver betering van de positie der kantoorhou- De heer Schouten (a.r.) besprak het radiovraagstuk. Met betrekking tot den zendtijd zijn er thans geen ernstige klachten. Spr. was het eens met den mi nister dat aan vervroeging van het aan- vangsuur der uitzending geen behoefte bestaat. Alleen in buitengewone geval len betrachte de minister soepelheid. Over de controle worden zeer weinig, klachten vernomen; de desbetreffende

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6