DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAS. Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934. No. 275. De ontwapeningsconferentie. Het bureau weer bijeen. Een voorstel van Henderson aangenomen, om met een nieu we arbeidsmethode te begin nen. (Ingez. Med.) door H. BINDLOSS. ONTEVREDENHEID IN DEN V. D. B. STOPZETTING VAN ZUIVELFABRIEKEN. RIJKE HARINGVANGST. HET CUMULATIE-GEVAL TE PUTTE EN OSSENDRECHT, DE REMCONTRöLE VAN VIER WIELIGE MOTORRIJTUIGEN DORSCHEN MET DEN VLEGEL (Ingez. Med.j V.V-V. EN REISBUREAU. Het bureau van de ontwapeningscon ferentie is gister weer eens onder voor zitterschap van Henderson bijeen ge weest. Nadat deze in zijn openings woord koning Alexander van Zuid- Slavië, Barthou en Dollfuss had her dacht, herhaalde hij zijn bekende stand punt, dat thans weliswaar de hoop op het tot stand brengen van een alge- meene conventie tot vermindering van wapening nog niet mag worden opge geven, doch dat het toch doelmatig zou zijn voorloopig het streven naar zulk een algemeene Conventie te laten rusten en de werkzaamheden bp en kele bijzondere punten te concentree- ren. Henderson noemde als onderwer pen, die reeds thans in een conventie zouden kunnen worden geregeld, de kwestie van de wapenfaoricage e\ wapenhandel, die van de uniformiteit inzake de openbaarmaking der mili taire uitgaven en die van de schepping van een permanente ontwapeningscom missie. Onmiddellijk hierop sprak de Ame rikaansche gedelegeerde Wilson zijn instemming met Henderson's zienswij ze uit. Wilson drong er op aan, dat de door Henderson genoemde onderwer pen niet in drie afzonderlijke conven ties zouden geregeld worden, doch op grond van een grooten onderlingen sa menhang drie hoofdstukken van één enkele conventie zouden worden, die dan ook in haar geheel zou moeten worden geratificeerd. Wilson diende namens de Amerikaan- sche regeering een ontwerp-conventie van dezen aard in, dat gegrond is op de werkzaamheden, die de commissies der ontwapeningsconferentie in de af- geloopen jaren op deze punten reeds hebben verricht. Het Amerikaansche ontwerp-conven tie die uit 37 artikelen bestaat, bevat naar de N. R. Crt. meldt, nog niet het hoofdstuk over de uniformiteit inzake de openbaarmaking der militaire uit gaven, aangezien de Amerikaansche regeering hiervoor eerst nog aanvul lende werkzaamheden noodzakelijk acht. Het Amerikaansche ontwerp-con ventie bevat voorloopig dus slechts twee hoofdstukken, n.l. een hoofdstuk over de permanente ontwapeningscom missie, die haar zetel te Genève zal hebben en toezicht zal moeten houden op de naleving van ue bepalingen dezer zelfde conventie met betrekking tot de wapenfabricage en den wapenhandel en met betrekking tot de openbaarma king der militaire uitgaven en ten twee de een hoofdstuk over de wapenfabri cage en wapenhandel, waarvan de be palingen hoofdzakelijk overeenstemmen met die van het dezen zomer door de speciale commissie der ontwapenings conferentie voor dit onderwerp aange nomen ontwerp-comventie. Na Wilson sprak Litwinof, die zijn wenschen naar de schepping van een permanente vredesconferentie herhaal de. Hij drong echter niet verder aan op de aanneming van zijn denkbeeld erkennende, dat de voorgestelde per manente ontwapeningscommissie reeds een stap in zijn richting zou zijn en zich in de toekomst tot een permanente vredesconferentie zou kunnen ontwik kelen. De Italiaansche gedelegeerde Di So- ragna was vrij sceptisch over Hender son's plan en geloofde niet, dat groot 91). Maud keek een paar oogenblikken lang nadenkend voor zich uit. „Dat kon de man toch eigenlijk niet helpen", zeide ze toen langzaam. „Niet? Hoezoo?" vroeg Witham. Ze sloeg de oogen naar hem op en keek hem aan, alsof ze zijn geheim ste gedachten wilde lezen, toen schud de ze het hoofd. „Neen", zeide ze, „de uitleg, dien oom van het geval gaf, was heel knap gevonden, maar erg overtuigend was hij niet. Ten minste niet voor mij, want ik had het gezicht van den man gezien." Witham wist niet dadelijk, wat te antwoordenj ontwijken zou niets ba ten, dat begreep hij wel, 't verstandig ste was, om zijn houding door Haar volgende woorden te laten bepalen. „En?" vroeg hij dus alleen, terwijl hij haar rustig aankeek. Open en eerlijk beantwoordde ze zijn blik. „Ik wist dadelijk, dat ik het ge zicht meer gezien had, toen bij de brug, maar dat waj niet alles. Het was zoo bekend, ik had een gewaarwording dat ik het moest kennen en daarbij' deed het me aan iemand denken." „Aan mij? vroeg Witham lachend. „Neen. Jullie hadden wel iets van practisch nut van verdere werkzaam heid der ontwapeningsconferentie tè verwachten zou zijn zoolang Duitsch- land afwezig blijft. Italië wilde echter zich tegen de aanneming van Hender son's voorstel niet verzetten. Nadat nog verschillende gedelegeer den hun instemming met het voorstel van Henderson hadden uitgesproken, werd dit eenstemmig aangenomen, waarop deze November-zitting van 't bureau der ontwapeningsconferentie reeds weer werd gesloten. Het is de bedoeling, dat in de twee de helft van Januari, de commissie- Bourquin voor de algemeene kwesties de commissie voor de wapenfabricage en wapenhandel en de commissie voor de openbaarheid der militaire uitgaven te Genève zullen bijeenkomen, om de hoofdstukken van het door Amerika voorgestelde ontwerp-conventie te be handelen en in orde te brengen. De al gemeene commissie van de ontwape ningsconferentie zal dan in Februari of Maart, haar werkzaamheden kunnen hervatten, om definitief den tekst van de conventie, die de door Henderson en Wilson genoemde drie ontwerpen regelen zal, te redigeeren. De afdeeling Purmerend van den vrij- zinnig-democratischen bond kan zich niet langer vereenigen met de wijze, waarop de tot deze partij behoorende ministers van onderwijs en financiën de vrijzinnig-democratische beginselen ver zaken. Op de laatste algemeene leden vergadering van de afdeeling is de vol gende motie aangenomen: De afdeeling Purmerend enz., consta teert, dat de besluiten, welke door de regeering op initiatief en/of met verant woordelijkheid van de in deze regeering zitting hebbende „vrijzinnig-democraten mr. Marchant en mr. Oud genomen wor den, zoozeer indruischen tegen onze be ginselen, in democratischen als in vrij zinnigen zin, dat deze gedragslijn voor onze afdeeling niet langer aannemelijk is; draagt dientengevolge het bestuur op, die maatregelen te treffen, welke noodïg zijn om als afdeeling uit den bond te treden; besluit deze motie ter kennis te bren gen van het partijbestuur en van alle bij den bond aangesloten afdeelingen. Twee zuivelfabrieken in Friesland, be hoorende tot de Kon. Maatschappij van Melkfabrieken, n.l. die te Wommels en Boven-Knijpe, zullen de volgende week worden stopgezet. Naar wij vernemen, zal dan de melk in twee groote tank auto's naar Hoek van Holland vervoerd worden, waar ook uit andere streken melk wordt aangevoerd. In een tank schip wordt dan de melk naar Engeland overgebracht. Het is geweldig, zooveel haring als de zee de laatste dagen geeft. Het is, alsof men op zee de haring maar voor het scheppen heeft, want dagelijks komen te IJmuiden tientallen schepen met ver- sche haring binnen. Met de schepen, welke versche visch aanvoerden, hebben elkaar weg, maar die gelijkenis, als je 't gelijkenis noemen kunt, was al heel oppervlakkig. Iets in t type en mis schien de vorm van het gezicht." „Ja, dat kan zijn. Niets ongewoons, zoon oppervlakkige gelijkenis", zeide Witham op een toon, die een snellen blik van het meisje ten gevolge had. „Neen, zeker niet", antwoordde ze luchtig. .„En wat mijn andere gewaar wording aangaat, zullen we maar den ken, dat 't mijn fantasie geweest Is, En nu een doodgewone vraag: hoe staat 't met de tarwe?" „Gaat nog steeds de hoogte in", ant woordde Witham, blij met die onver wachte afleiding; maar het volgende oogenblik, toen hij haar gezicht zag, berouwde hem de al te groote gewil ligheid waarmede hij op haar plotseling veranderen van onderwerp van gesprek was ingegaan.... ,,'t Is om rijk-worden te doen jij en ik en een paar ande ren zijn er dit jaar niet slecht aan toe." „Ja. maar anderen zullen het daardoor juist extra moeilijk hebben", zeide ze. ,,Jfe hebt er één speciaal op het oog?" vroeg Witham. Het meisje knikte. „Ja, als je eens wist, hoe 't me voor hem spijt." „Dan zou i dus een genoe gen mee doen, als ik pi'- rh te helpen? Het zou natuurlijk wel moeilijk zijn, maar toch geloof ik, dat ik een weg zou weten". Maud Barrington keek hem dankbaar aan, maar toch school er iets achter haar glimlach, dat Witham niet recht Maandag ruim 80 schepen de vangst ver kocht. Men moet het zien, om te weten, wat er op één zoo'n dag in de vischhal- len te IJmuiden omgaat. Allereerst wordt 's morgens de versche visch verkocht en tegelijk, voor zoover er plaats is en an ders daarna, wordt de haring afgeslagen. De drie groote hallen waren Maandag morgen geheel vol en later moesten de ze nog eens gevuld worden om alles ge veild te krijgen. De haringreeders uit de verschillende plaatsen hebben een overeenkomst ge maakt, dat de versche haring, wanneer deze in den afslag geen 2 per 50 kg kan opbrengen, wordt opgehouden. Deze haring wordt door de reeders naar Duitschland gezonden op .eigen risico, 't Is voor de reederijen en de opvarenden voor de arbeiders en leveranciers enz. te hopen dat er geld voor deze haring ge maakt kan worden. Dan kan er nog eeni- gen tijd een groote aanvoer verwacht worden, omdat de prijzen dan niet bene den den 2 komen. Alleen voor ons land zou men de enorme aanvoer niet kunnen verwerken, of de prijzen zouden zoo laag worden, dat de visscherij niet meer loonend was. Eén ding staat vast, dat er in Duitschland, zoo er al geen tekort aan voedsel is, wel enorme hoeveelhe den versche haring worden geconsu meerd, daar zoowat de geheele Duitsche visschersvloot op versche haring vischt en geen enkel Duitsch schip op de Hol- landsche markten wordt gezien. (N. R. Crt.) Men schrijft ons uit Bergen op Zoom: In de pers circuleeren thans tal van artikelen over het cumulatie-geval te Putte en Ossendrecht, waar de heer F. van de Ven tweemaal Burgemeester en tweemaal Secretaris is. Men vergeet hierbij te voegen, dat deze magistraat ook nog tweemaal Ambtenaar van den Burgerlijken Stand is, wat hem om streeks 450 per jaar opbrengt. Eenige jaren geleden nam hij bij al die functies nog het ambt van Gemeente-Ontvanger te Putte waar. Wij kunnen ons niet be grijpen, hoe de bevoegde autoriteiten voor dit alles hunne toestemming heb ben gegeven. Enkele maanden geleden werd de heer Van de Ven nog herbenoemd als Burgemeester van Putte. Men wist toen te bevoegder plaatse toch wel, hoe er gecumuleerd was te Putte en Ossen drecht, Thans komt echter het wonder lijkste. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant komen nu met plannen voor vereeniging der be:de gemeenten. Deze plannen zijn evenwel de vorige week door den gemeenteraad èn den zoogenaamden Dubbelen Raad van Put te met algemeene stemmen verworpen, omdat Putte als grensgemeente, gelegen onder den rook van Antwerpen, een zeer uitzonderlijke positie inneemt als Nederlandsche gemeente. Belgisch Put te en Nederlandsch Putte zijn twee dor pen, het eerste met 2500 en het tweede met 1500 inwoners, vlak aan elkaar ge bouwd, waar de grens middendoor loopt. Deze laatste gemeente zou dan gevoegd worden bij Ossendrecht, welks kom daar negen kilometer vandaan ligt. Men stelle zich het onmogelijke ge val, dat deze annexatie zou doorgaan. De nieuwe Raad komt dan te staan voor het benoemen van de nieuwe ge- meente-ambtenarenv De Raad is daar vrij in, te benoemen wien zij wil. Zoo de huidige Burgemees ter in de nieuwe gemeente niet benoemd zou worden als secretaris, dan komt hij lange jaren op wachtgeld te staan, ter wijl de gemeente het salaris er nog bij krijgt te betalen. En zoo ook met alle andere gemeente-ambtenaren. Men ziet, door annexatie zouden de uitgaven nog veel grooter kunnen wor den! 't Wordt hoog tijd, dat er een wet komt, die afdoende het cumulatie-euvel bestrijdt. De heer A. Vijgeboom, werktuigkundig ingenieur, keuringsdeskundige van mo torrijtuigen in dei provincie Zeeland, zendt ons een uitvoerige technische be schouwing over de remcontróle van vier- wiel ge motorrijtuigen. Aan het einde daarvan komt deze keuringsdeskundige tot de volgende eischen, te stellen aan een deugdelijk remcontróle-apparaat: le. De meier dient niet uitsluitend den maximalen uitslag vast te leggen. 2e. Om dit te ontgaan zal het toe stel liefst registreerend moeten zijn, zoo dat een tijd-vertragings-diagram wordt verkregen. Hierin komen alle fouten der remconstructie tot uit ng. Bovendien ver krijgt men zoodoende een blijvend be wijsstuk in handen, 3e. Indien aan den vorigen eisch vol daan is moet de beweging van het be weeglijk lichaam niet, of althans in zeer geringe mate, gedempt zijn. 4e De juistheid der aanwijz'ng moet op eenvoudige wijze controleerbaar zijn. 5e. In het toeetel moeten zoo weinig mogelijk teere onderdeelen zijn toege past. De commissie tot werkverschaffing in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft den minister van sociale za ken onlangs verzocht een proef te doen nemen met het dorschen van graan door handkracht, inplaats van met machines, en zulks ter vermindering van de groo te werkloosheid onder de landarbeiders. NOG TOT 30 NOVEMBER A.S. ONTVANGT U TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK Jacdsta vtenü f OÓ& 'ityto&siió ye&cA&rJl begrijpen kon. „Als je het zoudt willen probeeren! Ik krijg langzameshand het gevoel, als of je de wonderlamp in je bezit hebt. Witham keek haar met komische tin teling in zijn oogen aan. „Laten we 't hopen dan zijn we nu meteen in de gelegenheid om al haar goede eigen schappen op de proef te stellen. En nu ik nog den moed heb, moest ik maar meteen van wal steken. Is Colonel Bar rington thuis?" Maud liep met hem mee naar de deur, maar voordat hij den knop omdraaide legde ze haar hand op zijn arm en keek naar hem op. „Lance", zeide ze met een eigenaardigen klank in de stem, „als ons wantrouwen je vroeger wer kelijk leed gedaan heeft, dan stapel je, door je houding voor me, gloeiende ko len op ons hoofd. In plaats van het standpunt oog om oog, tand om tand te heiligen, vergeldt je 't me door on gelooflijke edelmoedigheid)," Witham had zijn stem niet genoeg in bedwang om te durven antwoorden. Met een kort knikje ging hij de kamer uit en liep de hall door naar de werk kamer van Colonel Barrington, De deur stond wijd open; na even kloppen ging hij dus meteen naar binnen. De Silverdalesche leider zat voor zijn schrijftafel met een stapeltje papieren voor zich, het zacht-groene licht van de kleine studeerlamp verlichtte een ernstig, vermoeid gezicht. Maar toen hij opkeek en den jongen man zag,j was het of elke lijn zich nog meer ver strakte. „Ga zitten, Lance'', zeide hij. „Ik had iederen dag van de vorige week al een bezoek van je verwacht, 't Zou beter en verstandiger geweest zijn, als je wat eerder gekomen was". Witham trok een stoel tot bij de schrijftafel en ging zitten. „Ik begrijp wat u bedoelt, sir, maar ik ben niet hier om over die quaestie te spreken. Trouwens, daar valt niet veel over te zeggen". ,,'t Spijt me, dat je dat standpunt in neemt", antwoordde Barrington. „Na tuurlijk behoeven de menschen hier geen rekening en verantwoording van hun doen en laten bij mij af te leggen, maar als 't om iets gaat wat de gemeen schap raakt, wordt het een ander ge val, en zooals je weet, hebben we hier verscheidene jongelui, die door hun fa milie hier naar toe gestuurd zijn, omdat hun gedrag in het vaderland niet be paald voorbeeldig was. En 't doel is niet alleen, dat ik hun het boerenbe drijf zal leeren. Je begrijpt, dat ik een zoodanige verantwoordelijkheid niet licht kan opnemen, en dat ik van dege nen hier in Silverdale, voor wie even groote belangen als voor mij op 't spel staan, medewerking verwacht." „Heeft u me ooit iets zien doen, dat die belangen in gevaar bracht?" vroeg Witham. „Neen", antwoordde Colonel Barring ton kort en bondig. „En na het gebeurde heeft Miss Bar rington me uit eigen, vrijen wil en u kent haar oordeel, dat bijna altijd juist is weer gevraagd, op de Gran- De commissie schat de meerdere kosten, ontstaan door het dorschen met hand kracht op 80 pet. per 100 kg graan en daar een flinke arbeider ongeveer 700 kg tarwe zal kunnen dorschen, zal een bijpassing op het loon der abeiders noo- dig zijn van 5.60 per week. Wanneer slechts 20 pet. van den geheelen tarwe- i voorraad in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren door handkracht wordt uitge voerd, zal dat reeds arbeid beteekenen voor meer dan 700 arbeiders gedurende 10 weken. De minister heeft inzake bovenstaand verzoek thans het oordeel gevraagd van de landbouworganisaties en van de landarbeidersbonden. Mr, J. Moolenburgh, voorzitter der V.V.V. alhier schrijft ons: Nu sedert korten tijd in het bureau van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer alhier een bijkantoor van het Reisbureau Laagland, van Hengel en Co,, N-V. is gevestigd, kan het zijn nut heb ben om in het kort uiteen te zetten hoe de V.V.V. alhier tot deze samenwerking met een reisbureau is gekomen. De V.V.V.'s, eertijds voornamelijk dienende tot het geven van meer be kendheid aan een plaats of streek, het maken van propaganda daarvoor en het verstrekken van inlichtingen omtrent die plaats of streek, zijn, hoewel met be houd van het bovenstaande karakter, toen langzamerhand haar terrein gaan uitbreiden. Deze uitbreiding is een ge volg van de klaarblijkelijke wlenschen van het publiek, dat zich tot een V.V.V. richt. Het publiek is langzamerhand in de bureelen der V.V.V.'s gaan zien het centrale punt bij uitnemendheid yoor in lichtingen, niet alleen omtrent binnen- en buitenlandsche hotels en pensions, maar ook omtrent reisgelegenheden en wat daarmede verband houdt- Daarvan daan wisselen de verschillende V.V.V.'s (bijna alle aangesloten bij de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te 's Gravenhage) on derling reeds lang haar uilgaven en pro- pagandamater aal, terwijl buitenland sche Verkeersbureaux dikwijls uit eigen beweging hunne uitgaven aan de Neder landsche V.V.V.'s toezenden. Ieder zal begrijpen, dat een informa tiebureau, hoe goed ook voorzien van propagandamateriaal uit binnen- en buitenland, niet alles in voorraad kan hebben en niet alles kan weten. En toch moet dit, wanneer men het publiek niet een vergeefschen gang naar het infor matiebureau wi laten maken. Daarbij komt, dat bij het vragen van inl chtingen aangaande buitenlandsche steden, vanzelf de vraag komt, hoe deze steden zijn te bereiken, wanneer tre.' vliegmachine of boot vertrekken en te slotte of op het bureau zelf een reisV jet is te verkrijgen. Men zal begrijpen, dat het derhalve op een informatiebureau eener V.V.V. herhaaldelijk voorkomt, dat men nood gedwongen moet aniwoorden, dat de be trokken vragen niet kunnen worden be antwoord, en dat de verlangde ant woorden op de gestelde vragen, de voor zieningen in ter kenn's gebrachte be hoeften, slechts door een reisbureau kunnen worden gegeven, dat daarvoor de gegevens en bet materiaal heeft. Inlichtingenbureau en reisbureau zijn zoo langzamerhand bij elkaar gaan be- hooren en zij helpen elkaar over en weer ten behoeve van hef publiek. Is het daarom te verwonderen, dat de V.V.V. alhièr, die reeds lang de behoef te gevoelde om degenen, die zich tot haar wendden vollediger in te lichten en te kunnen verstrekken hetgeen zij ver- ge te komen." „Dat is waar, dat pleit voor je", zei de Barrington. „Hetgeen mijn zuster doet, is boven allen twijfel verheven." „Dan moesten we het daar voor 't oogenblik bij laten misschien dat al les u naderhand duidelijker zal worden. En nu de eigenlijke reden van mijn be. lijk dubbel aanmatigend zult vinden. U lijk dubbl aanmatigend zult vinden. U heeft tarwe op latere levering verkocht en nu heeft u moeilijkheden met inkoo- pen?" Met een grimmigen trek om den mond keek Barrington den jongen man aan. „In beide gevallen is je veronder- Stelling correct." Witham knikte'. „Toch sis het geen nieuwsgierigheid, die me u dat vrageij doet, sir, eerder het denkbeeld, waan wijs of niet, dat mag u uitmaken, dat ik hier ;in Silverdale de eenige ben, die uw moeilijkheden begrijpen kan, en die u misschien een weg eruit zou kunnen aanwijzen. U bent van plan om met in- koopen tot het allerlaatste oogenblik te wachten, in de hoop dat de tarwe- prijs zal zakken?" Bij die laatste woorden werd het ge zicht van Barrington heel zorgelijk; 't duurde wel een paar minuten, voordat hij, heel langzaam, antwoord gaf. „Fei telijk zou ik die vraag als een imper tinentie moeten negeeren,, maar mis schien is antwoord geven beter. Ja, ik hoop dat 't zoo gaan zal." (Wordt vervolgd"

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5