BEURSTHERMOMETER van Woensdag. ZEELAND. middelburg. Walcheren. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZtHD-beveland. m AMSTERDAM, 21 November, Het eerste getal is de vorige notee ring,- daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 31 1000-4 101%—100% Ned. 33 1000-4 101%—100% Ned. 34 1000-4 101%—100% Certificaten-3 91%91% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Duitschl. 100-7 24%—23% Denemarken Oblig. 1926-5 97%97 Engeland 1960-90 4 75—73% Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwit, Staatssp. 1927-4% 100%—100% Amsterdam 1933-5 100 Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100 Berlijn 1925-6% 15% Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 23:%— 23% A Amsterd. Bank 104% C Rotterd. Bankver. 8382%. A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter en Zn. A. 122121; A Pref. Jurgens A. 98%98. A Ned. Gist- en Spiritusf. 404% A De Schelde N.B. 13%13%. A Ver. Papf. v. Gelder 4342%. C Am. Car en Foundry 10%10%. C Am. Smelt en Ref. 2222%. C Farbenind. I.G, 41 C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 21%—21%. C North Am. Cy, 6%7. A Born. Sum. H.M. 126125%. A Linde Teves en Stokv. 51%—51%, A Ned. Wol Mij. 7874%. A Singkep Tin M. 76%76% A J. C. Japan Ln. 23%24 A S. M. Nederland 3131% A Rotterd. Lloyd 3030 A Amst. Thee C.M. 39% schenlevens heeft geeischt, om met des te meer nadruk U en de Uwen hartelijk fjeluk te wenschen met den goeden af- oop van Uw tocht. Ik weet dat menschenverdienste nooit verder reikt dan het met zijn geheele persoon zich inzetten om alle mogelijk heden, die in hem zijn gelegd, in dienst te stellen van zijn taak. Maar dat is dan ook door U ten volle gedaan. Dat heeft het U mogelijk ge maakt in 52 uur en 21 min. Batavia te bereiken, een versnelling tegenover het vroeger bereikte van overwegende be- teekenis. Onvermoeid zijt gij daarna van Bata via verder gegaan en na 90 uur en 17 min. in Melbourne geland, thans eind doel van een wedvlucht, in de toekomst naar wij vertrouwen, eindpunt van een geregelHen dienst. En tusschen Uw vertrek van Batavia en Uw aankomst te Melbourne heeft gelegen de nacht boven Albury, de stik donkere nacht, die van U gevorderd heeft al Uw bekwaamheid, inspanning, doorzicht, rustige zekerheid, zelfver trouwen, trouw aan het devies „veilig heid vóór alles'' en dientengevolge al lermeest geeischt heeft; zelfbeheer- sching. Beloond zijt gij met een veilige, ge slaagde landing en met de hulpvaardig heid van velen, .aan wie ik hier dank en lof breng. Ik breng U hier mijn oprechte hulde voor alles wat door U is verricht Dat een gewoon verkeerstoestel, met passa giers en post beladen, vliegend langs 'n 1700 km langere route, onmiddellijk volgde op het racetoestel, dat het eerst te Melbourne aankwam, is de groote beteekenis van Uw tocht. Het gaat niet om wedstrijden, het gaat om verkeers- bediening. Moge dat leiden tot interna tionale samenwerking op den eenig juisten basis: vrijheid van de lucht. Moge ik tenslotte een woord van vreugde uitspreken over iets, zoo besloot minister Kalff, dat uitgaat boven de waardeering voor Uw vliegtocht, nl. daarover dat Uw daad in staat geweest is ons volk, diep gebukt onder de noo- den van dezen tijd, een oogenblik te be vrijden van dien druk, gestaald te wor- den door Uw voorbeeld van wilskracht en zich over te geven aan de geestdrif- j tige blijheid over het Nederlandsche j succes. Zoo krijgt deze vlucht nationale j beteekenis. Niet alleen om de bezieling, die van haar uitgaat en onze weerstand verhoogt, maar meer nog omdat zij heeft geopenbaard hoe in ons volk, misschien meer dan het zich bewust is, leeft het nationale besef, dat ons allen samen bindt en de zekerheid vormt voor het behoud en de eenheid van ons Vader land". Rede dr. W. de Vlugt. De derde spreker was de burgemees ter van Amsterdam, dr. W. de V 1 u g t, die herinnerde aan de spanning die de vlucht in Nederland heeft teweeg ge- bracht en het angstig wachten op de lan ding bij Albury. „Hoog laait het enthousiasme op. Spontaan wordt de vaderlandsche drie kleur ontplooid. Men zegt wel, dat Ne derlanders niet gaarne van hun gevoe lens naar buiten laten blijken, maar nu laat ook de meest gereserveerde Hol lander zich gaan. Daar was reden voor, aldus spr. Immers, zooals in de zestien de en zeventiende eeuw onze zeevaar ders de wereld door hun tochten over den Oceaan verbaasden, zoo hebben nu onze luchtvaarders de bewondering der wereld afgedwongen voor hun tocht naar Australië. Een voorbeeld van kloe ke vasthoudendheid, van durf en ener gie. Voor geheel Nederland is de behou den terugkomst van de „Uiver" een feest, maar voor Amsterdam is zij dat wel in het bijzonder. Want de Amster- damsche luchtvaarthaven is als het ware de moederhaven van dit vliegtuig. Zich tot den heer Plesman wendende, zeide burgemeester De Vlugt, dat het gemeentebestuur in hem de stuwende kracht ziet die het mogelijk maakte, dat de K. L. M. kon mededingen, Het ge meentebestuur heeft het niet alleen bij woorden willen laten; het heeft ook een stoffelijk blijk van zijn bewondering wil len geven. Het heeft daarom besloten aan Plesman, Parmentier, Moll, Prins en Van Bruggen de zilveren medaille der gemeente te verleenen. „Namens het gemeentebestuur wensch ik u hiermede van harte geluk", zoo be sloot de burgemeester. Rede generaal b. d. C. J. Snijders. Daverend applaus op alle rangen volg de op deze mededeeling; dan, als de stil te is teruggekeerd, trad de vierde spre ker, Z.Exc. generaal b. d. C. J. Sn ij- d e r s naar voren voor het uitspreken van een rede. Spreker stemde van ganscher harte in met de vele welgemeende woorden van warme hulde en oprechten dank. Spr. beschouwde de zoo terecht zoo hoog ge roemde daad als de schitterende bekro ning van een grootsch opbouwend werk, door het Nederlandsche volk onder lei ding en medewerking zijner beste zonen verricht. Hij herinnerde aan de Nederlandsche pioniers, die vooraan hebben gestaan in de rijen der eerste vliegers en van wie menigeen aan het edele doel van den vooruitgang den tol van zijn leven heeft betaald. Aan Van der Hoop en zijne dappere tochtgenooten, die voor het eerst den langen, moeilijken en gevaar lijken luchtweg naar Tropisch Neder land hebben afgelegd, en de vele an deren die hun zijn gevolgd. Spr. herdacht de nationale luchtvaartmaatschappij, die nu tot zoo'n krachtige organisatie is ge groeid. „Op den achtergrond van dit alles zie ik het Nederlandsche volk, aldus spr. dat van den eersten aanvang af de Nederlandsche luchtvaart met belang stelling en sympathie is tegemoet getre den. Met voldoening geeft de Natie zich rekenschap van de toenemende betee kenis, welke de Nederlandsche lucht vaart in de maatschappelijke outillage der menschheid heeft verworven; met trots aanvaard zij de eer, welke van dezen veelbelovenden vooruitgang af straalt op den Nederlandschen naam". Maar vooral ook gedacht generaal Snijders wat de regeeringen in Neder land en Nederlandsch-Indië, met hare organen, tot deze voorspoedige ont plooiing en zakelijke ontwikkeling heb ben bijgedragen. Spr. zag de Nederlandsche luchtvaart opgebouwd door de eenheid en samen werking der Natie, verrijzen ten aan- schouwe van de gansche wereld als een indrukwekkend gedenkteeken van Ne derlandsche volkskracht. Door de roemvolle daad zijn de na men der bemanning onuitwischbaar ge grift in de zuilen van dat grootsche mo nument, opdat zij daar tot in lengte van dagen zullen getuigen van de schoonste eigenschappen van Hollands zonen: moed en volharding, bekwaamheid en degelijkheid, trouw aan eer en plicht. Rede ?r. J. F, de Vogel, Vervolgens is het de voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging voor. de Luchtvaart, ir. J. 'F. de Vogel, die de bemanning toespreekt eveneens namens het Comité Vliegtocht NederlandIndië. „Het is nog zoo heel kort geleden, dat de experimenten op luchtvaartgebied uitgroeiden tot practische organisaties, die het onmogelijke waarvan de dichters zongen, in dienst van de menschheid kwamen stellen. De oprichting van de Kon. Luchtvaart Mij. was zulk 'n daad", aldus spreker. Vast wortelend in nuchtere vaderland sche zakelijkheid, %vars van bravoure en overtroeving van anderen, is de K.L.M. haar weg gegaan. Haar weg, die het, naast en behalve het dagelijksche zoo be wonderenswaardige werk, koene mannen mogelijk gemaakt heeft te verrichten wat Nederland dit jaar heeft mogen aan schouwen: de vlucht van de „Pelikaan" en nu die van de „Uiver". Heel Nederland heeft waardeering voor deze daad. Het Nederlandsche volk is hier in al zijne geledingen eendrachtig aanwezig voor hetzelfde doel. Hulde '-rengen aan de Uiver-bemanning. De bemanning heeft in weinig meer dan drie etmalen passagiers en post naar nnze tegenvoeters gebracht, zij hebben aangetoond hoe de luchtvaart met groote sprongen nieuwe resultaten be reikt, hoe hetgeen gisteren nog een hersenschim leek, heden werkelijkheid is, hoe de luchtvaart nog onbegrensde mogelijkheden voor zich heeft. Wij mo gen verwachten, dat wij het nog zullen aanschouwen, dat in den glans van de stralen van eenzelfde zon tusschen haar opgang en haar ondergang de verscr.il- A Houth. Alberts 20%22. C Baltimore en Ohio 9%8%. A Southern RIw. 9%9%. C Union Pac. Rr. 63%—63%. C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5 25%— 23% -23. A Koloniale Bnk. 30%31%. A N.I, Hbk. 1000 59—58%. C Ned. H. M. 1000 34%—34%. A Alg. Kunstz. U. 33—32%. A v. Berkels Pat. 28%—27%. C Calvé-Delft 43—42%. A C. Suiker Mpij. 30%32%. A Ned. Ford A.M. 224%—223. A Philips Gem. B. afg. 217%-218%-17% C Anaconda Cop. 6%6% C Unilever 77%—76%-75% C Bethlemehm St. 17%17%-% C Kennec Copper 10%10% C Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B. 188%—190. A Kon. Petr. Mpij. 136%—134%-36. C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 4%4%. lende deelen van Groot Nederland onder ling bereikbaar zijn. Toespraak ir. A. Wurfbain. Kort en krachtig is het woord van den laatsten spreker, ir, A. Wurfbain, voorzitter van den Raad van Beheer van de K.L.M. Bij alle welverdiende hulde, voegde spr. die van het Bestuur, de Directie en het geheele personeel der K.L.M. „De wijze, waarop U Uw groote taak volbracht heeft strekt U tot eer, de K. L. M, tot heil en het Vaderland tot roem, aldus spr. Ieder der duizenden, hier thans aan wezigen voelt behoefte U die dank te brengen en ik noodig U, alle aanwezi gen, uit die gevoelens samen te vatten door in te stemmen met de tonen van Valerius' Dancklied, besloot ir. Wurf bain". Warm en gedragen klonk dit lied over het wijde veld. Maar nauwelijks waren de laatste woorden verklonken en heeft Parmentier met een kort woord dank gebracht voor deze overweldigen de hulde, of de geestdrift laaide weer op. Hartelijke toejuichingen vergezelden de bemanning, de dames en 't voorna me geleide bij de korte wandeling naar het stationsgebouw. Het viermanschap, werd daar onder het ronddienen van de eere-wijn, eenige momenten van wel verdiende rust geschonken. Een open versierde auto reed voor; Parmentier Moll, Van Bruggen en Prins traden naar buiten en namen plaats 'm den wagen. De eere-ronde langs alle tribunes, en zoo verder langs het geheele uitge strekte front van staanplaatsen voltrok zich onder een orkaan van gejuich. Het publiek zwaaide met hoeden, petten, zakdoeken en de vier dappefen, op wie. deze ongekende geestdrift een schier verbijsterenden indruk moest maken, lieten hun vermoeidheid voor wat zij is en namen met blijde, lachende gezichten en groetend naar alle rangen deze grootsche hulde in ontvangst. Dan reed de auto met een grooten boog tot achter de tribunes waar zij de plaats innam in den langen stoet van wagens, die zich daar intusschen had opgesteld. Dan nam de zegetocht naar de hoofdstad via Amstelveen, de woon plaats van Parmentier, een aanvang. Onmiddellijk achter het politie-gelei- de aan den kop een auto met bestuurs leden van het Initiatief Comité Amster dam, dat de huldiging binnen de gren zen der stad heeft georganiseerd. Daar achter de wagen met de helden van de zen dag, onmiddellijk gevolgd door een auto, waarin de drie echtgenooten en de verloofde van Van Bruggen, Mejuf frouw Geudeker, hebben plaats geno men. Daarachter weer een auto van den omroep, voorzien met een kortegolfin- stallatie; dan de wagen met de heeren Gilissen en Domenie en hun dames en vervolgens nog zeven auto's, resp. be zet door de heeren A. Plesman en ir. A, Wurfbain en vele luchtvaartautoritei ten. Een nieuwe grootsche huldiging op het Museumplein te Amsterdam reed men tegemoet. Een huldiging, welke op haar beurt weer gevolgd zou worden door een derde, waartoe met het Carlton Hotel als achtergrond, de Vijzelstraat tusschen Singel en Heerengracht, met een lichtsterkte van 50.000 Watt her schapen zou worden in een filmatelier en de bemanning, staande op een speci aal aan het hotel aangebracht balcon, de lenzen en microfoons der filmbatte rijen en de immense belangstelling van een nieuwe volksmassa op zich gericht zou zien. Dan tot slot van den dag een huldi gingsdiner in hetzelfde hotel met eenige honderden aanzittenden.' De grootsche manifestatie op Schip hol heeft getoond dat Nederland, met Amsterdam aan het hoofd, op ondubbel zinnige wijze, zooals het door de eeuwen heen niet anders is geweest, zijn zonen goed en waardig weet te eeren! £aéÊta.ii■wacsaww5h> -.v v-.a - j.-i,»-' .«..wjr-wwMafi!* Suikerfabriek Dinteloord. Naar wordt gemeld hebben houders van 5 pet. obligatiën bij de inschrijving op 1.165.000 4% obligaties van de Suiker fabriek Dinteloord tegen den koers van 99 dermate van het hun verleende voorkeursrecht gebruik gemaakt, dat van de 500.000, waarvan de plaatsing was verzekerd, slechts een deel en op de vrije inschrijvingen niets kan worden toegewezen. C Tide Water Ass. Oil 5% A K. N. Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv, U. 3031. A H. V. Amsterdam 143%—147-49. A Java Cult. Mij. 64 A N. I. Suiker U. 62 A Deli Batavia 138%140. C Deli Mij. 1000 114%—119-20. A Senembah 123124 C Chicago Milw, 1%—1% A Amst. Rubber C. 85%85%-87 A Deli-Bat. Rubb. 53%—55%-57 A Hessa Rubber 6268 A Serbadjadi S.R. 45%47%-48% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. - Amerika -Obl.Markt AMSTERDAM, 20 Nov. 21 Nov, Londen 7.37% 7.38 Berlijn 59.47 59.47 Parijs 9.75 9.74% Brussel 34.52 34,50 Zwitserland 48.01 48.00 Kopenhagen 32.95 33.05 New-York 1.47% 1.48 Markt Industrie Koninkl. Rubber Mijnen Tabak Schepen H. R STRUVE f. Hedenmorgen vroeg g'ng de mare door de stad, dat notaris Struve in den afge- loopen nacht plotseling was overleden. Gisteravond was de overledene nog ge zond. Hij heeft toen mosselen gegeten, wat als oorzaak van zijn heengaan moet worden genoemd. Alom was men diep getroffen door het heengaan van den sedert 1905 alhier wonenden notaris, den gemoedelijken man, den harden werker bij alles wat hem interesseerde en waar voor hij zich gaf. Herman Roelof Struve was 16 April 1864 te Hoog and (Utrecht) geboren en bereikte dus den leeftijd van 70 jaar. Niet alleen, dat de overledene als no taris een goeden naam had, ook op an der gebied heeft hij zich als een nuttig lid der maatschappij doen kennen. Van 30 September 1913 tot de perio dieke aftreding in 1919 maakte de over ledene deel uit van de Provinciale Sta ten van Zeeland voor de anti-rev. partij. Maar ook verder heeft hij zijn werk kracht gegeven, en dan denken wij in het bijzonder aan zijn arbeid gedurende de laatste jaren als penningmeester van het plaatselijk crisiscomité. Hij verricht te dezen arbeid met een groote liefde, hoe veel tegenslag hij daarbij ook onder vond in de volle overtuiging daarmede zijn menschelijke plicht tegenover lijden de medeburgers te vervullen. Dit kwam ook uit in zijn regentschap van het Oude mannen- en vrouwenhuis., welke functie hij als lid van het bestuur der Godshuizen op zich genomen had en van welke stichting hij de viering van het 150-jarig bestaan op Vrijdag a.s. nog hielp voor bereiden, Op kerkelijk gebied was de heer Struve secretaris van het college van notabelen. Verder vervulde hij thans nog het penningmeesterschap van de Zeeuw- sche hervormde Diaconessen inrichting en had hij vroeger o.a. nog zitting in de besturen van Vrederust en van de Chr- Kweekschool. Als notaris was hij be heerder van het notarieel archief. Uit deze opsomming, die zeker nog niet volledig zal zijn, blijkt wel wat Middelburg, ja wat Zeeland in den heer Struve verliest, hoe dankbaar men ook moge zijn, dat hij tot op zulk een hoo- gen leeftijd zijn volle: werkkracht heeft mogen behouden en hij voor een lang lichamelijk lijden is gespaard gebleven, HET JUBILEUM DER GODSHUIZEN De herdenking uitgesteld. Naar het bestuur der Godshuizen ons mededeelt is de herdenking van het 150-jarig bestaan van het Oude Man nen en -Vrouwenhuis, die Vrijdag zou plaats hebben, in verband met het plotseling overlijden van den oudsten regent, den heer H. R. Struve, uitge steld tot nader te bepalen dag. BEGRAFENIS VAN PIENBROEK. Hedenmiddag is te Middelburg onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer M. J, van Pienbroek. Een groot aantal bloemstukken dekte het graf. Aan het graf werd door verschillende personen het woord gevoerd. Wij komen morgen op deze plechtigheid terug. GOES, Installatie van den burgemeester. Naar „de Zeeuw" verneemt, zal de installatie van mr. R. M. van Dussel- dorp tot burgemeester dezer gemeente niet op 3, maar op Donderdag 6 December a.s. plaats hebben. -"HUIS IN VLAMMEN OPGEGAAN. KOUDEKERKE. Dinsdagavond even voor half twaalf, werd de gemeente in rep en roer gebracht door het luiden van de bi-andklok en het schetteren der brandhorens, In een minimum van tijd was de brandspuit op een auto geladen en om half twaalf al op weg naar den brand. In Zwanenburg stond het huis van E. in brand. De bewoners waren afwezig, het geheelen huis met inboedel ging in vlammen op. Alleen de papegaai is gered, De brandspuit kon voorkomen 1 Wettig gedeponeerd.) dat ook het op 40 meter afstand staan de huis van K. in brand raakte. De waarnemende burgemeester, de heer J. A. Contant was op 't terrein aanwezige Verzekering dekt de schade, KOUDEKERKE, De landbouwver- eeniging hield Dinsdag een vergadering in het café Centraal. Voorz. de heer A. de Lange, tegenwoordig 57 leden. In- plaats van den heer C. Jongepier, die bedankte voor secretaris-penningmees ter, werd gekozen de heer J. Koole Wz. De Voorz. bracht den heer Jonge pier dank voor zijn accuraat werk ge durende 17 jaar voor de vereeniging verricht. De heer Jongepier dankte bestuur en de vereeniging voor den on dervonden steun. De heeren C. Franse en H. Kleinepier gaven inlichtingen over 4e uitvoering der verschillende steunmaatregelen. Verschillende leden waren tegen voortzetting van den steun voor de aardappelen en tegen inkrim ping van den veestapel. Gewezen werd op de moeilijkheden van de regeling voor de verschillende provinciën. De heer Franse wees er op, dat 17 Decem ber een groote vergadering zal worden gehouden te Middelburg, waar de be langen van Zeeland zullen worden be sproken en ried alle landbouwers aan daar tegenwoordig te zijn. WESTKAPELLE. De opbrengst van de beide alhier gehouden bazaravon- den ten bate van het orgelfonds be draagt bruto ruim 609 en netto 485, HEINKENSZAND. Maandagavond botste mej. Van E. alhier zoodanig met haar schouder tegen een trap, dat zij haar sleutelbeen brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. KAPELLE. De Landbouwvereeniging alhier kwam in vergadering bijeen in de zaal van den heer J. van Overbeek' on der voorzitterschap van den heer A, de Schipper. Na een kort openingswoord deelde de voorzitter mee dat er weer een lid was toegetreden. De analyseversla gen van de aangekochte kunstmeststof fen werden voorgelezen, de Super en het Kalizout waren ruim aan den vol doenden kant, de analyse van het Tho mas Slakkenmeel voldeed niet, hierop moest gekort, hetwelk aan de afnemers zal uitgekeerd worden. Het lossen van kunstmeststoffen werd gegund aan den laagsten inschrijver, de ploeg J. Veerhoek voor vier cent per baal. Bespreking aankoop kunstmeststoffen, Het bestuur stelde voor de opgave te doen geschieden in December, de alge- heele aanbesteding in Januari en de le vering in Februari, alles in een keer. Na een korte bespreking werd besloten het bestuursvoorstel in te willigen. De aftredende bestuursleden A. de Schipper voorz., C. Ossewaarde. pen- ningm. en H. A. W. Nijssen 2e voorz, werden herkozen. De voorz. deelde mee dat de vereeni ging lid is geworden van de Centrale Boerenleenbank alhier en mitsdien een afgevaardigde naar de vergadering dier vereeniging dient te worden aangewe zen. Bij acclamatie werd de voorzitter benoemd. Bij de rondvraag verzocht de voor zitter den heer M. Bom iets te willen meedeelen omtrent de resultaten van de A. S. F. Korrels. Het bleek, dat de re sultaten tot dusver goed te noemen zijn. Besloten werd om den heer Amsden eens uit te noodigen om te spreken over het gebruik van kunstmeststoffen en dan inzonderheid de resultaten mee te deelen van de aangelegde aardbeien proefvelden, of ook een meerdere en betere oogst werd verkregen. De heer H. Eversdijk besprak den nood van den tuinbouw. De landbouw organisaties doen te dezen opzichte vrij wel niets. Wanneer hierin geen veran dering komt, zal Kappelle te gron de gaan. Er moet actie gevoerd worden, opdat er betere regeeringsmaatregelen komen. Als men den Tuinbouw steunt, zal er meer werk komen en dan is er ook brood, nu loopen er velen rond en vinden geen werk. De vergadering was 't hier geheel mee eens. Er loopen nu 100 werkloozen rond;

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2