ONDERWIJS. LANDBOUW. Van onze Adverteerders. HANDEL EN NIJVERHEID. DENKT NIET... AFLOOP VERKOOPINGEH. BURGERLIJKE STAND. MIDRELBURi. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. dat bij verstopping' ieder middel goea genoeg is I Gebruik! het snel en zacht werkende 1STIZ1N- 'n Bayer-product l heeft daarbij niet bestaan. Wel werd ge hoopt, dat ingeval Engeland te eeniger tijd mocht overgaan tot het contingen teeren van den boterimport, Nederland een behoorlijk contingent zou kunnen verkrijgen. Bij distributie onder werk- loozen e.d. zou de opbrengst nog gerin ger zijn geweest dan thans het geval is. In verband met den botèrexport naar Ned. Oost-Indië is een definitieve be slissing nog niet genomen. Tenslotte werd nog gesproken over de vermindering van den melksteun. Ge vraagd werd indien de toeslag op de melk voortaan slechts wordt uitgekeerd over 90 pet. van de melk, is dat dan een poging om de melkproductie tot op 90 pet. in te krimpen? De laatste 10 pet. melk worden op een normale boerderij zéér goedkoop geproduceerd (geen meer loon, gebouwen, vaste lasten. Zal de boer in verband met deze dingen wel overgaan tot beperking? Het antwoord luidde dat aan de uit- keering van steun over een deel der melkproductie tot grondslag ligt het streven, de melkproductie te beperken. Zulks te meer, daar onder de tegenwoor dige omstandigheden deze beperking 'n voordeel voor den veehouder beteekent. Den veehouder wordt niet verboden de laatste 10 pet. te produceeren, hij ont vangt alleen voor die 10 pet. of voor het percentage, zooals dit uiteindelijk zal worden vastgesteld, geen steun. Het vertrouwen bestaat, dat wanneer de veehouder beseft, wat de niet ge steunde melk opbrengst, hij in zijn eigen belang zal streven naar beperking der productie. Te 's Gravenhage slaagde voor het Staatspraktijkexamen voor handel- en administratie, de heer J. Dekker te Middelburg. WAARSCHUWING. Tegen manufacturenkooplieden. De Commissaris van Politie te Goes waarschuwt tegen de practijken van twee kooplieden, waarvan één van flin ke lengte, zich noemende Jonnet, en de andere daartegenover klein. De eerste heeft een opzichtelijk gebogen neus. De laatste kwam bij een familie te Goes en vroeg aldaar naar een bepaald persoon. Na zich daarmede bij deze familie ge- introduceerd te hebben, bood hij kousen te koop aan, tegen bespottelijk lagen prijs. Hij sprak daarbij steeds de Duit- sche en ook wel de Fransche taal. Hij zeide vanuit Frankrijk gekomen te zijn om zijn zaken te regelen te Middelburg en aldaar ook thans te wonen. Tijdens zijn gesprek geeft hij te kennen nog een kennis te Goes te hebben die zeer mooie coupons stof voor heeren costuums bij zich heeft, uit zijn zaak. Hij vraagt deze te mogen laten zien. Zoodra men daartoe toestemming geeft, gaat hij even den weg op en komt oogenblikkelijk daarna met zijn z.g. kennis terug, die in het be zit blijkt te zijn van de bedoelde stof. Hij weet deze stof zoo bespottelijk goed koop en solied aan te bevelen, dat men spoedig geneigd is deze van hem te koo- pen. Hij zegt den volgenden dag terug te zullen komen met nog meer goede ren op zicht. Men moet de eerst aange boden stof echter bij aankoop onmiddel lijk betalen, omdat hij juist ook nog be talingen moet doen. Bedoelde persoon komt niet meer terug. Men blijkt later door hem te zijn bedrogen en minder waardige stof gekocht te hebben. Vervoer Prov. booten. Naar men ons mededeelt, heeft de B. B. N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland), adhaesie betuigd aan het adres van de Kamers van Koophandel aan de Prov. Staten betreffende het vervoer van auto's en goederen op de Prov. booten en veerdiensten. GEORGANISEERD OVERLEG POLITIEPERSONEEL. Ter uitvoering van het bepaalde bij art. 125 der Ambtenarenwet behoort voor het politie-personeel eene regeling te worden getroffen omtrent de wijze, waarop aan de vereenigingen van poli tieambtenaren gelegenheid wordt gege ven ten aanzien van de, die ambtenaren reikende, algemeene voorschriften haar gevoelen kenbaar te maken. Daarom hebben B. en W, thans een ontwerp-verordening ter zake aan den Raad voorgelegd, waarbij de geformu leerde bepalingen zooveel mogelijk aan sluiten bij die van de verordening, welke reeds het georganiseerd overleg voor an der gemeente-personeel regelt. De be doeling van den burgemeester is, om in het alsnog door hem vast te stellen re glement ter zake van de onderwerpen wier regeling aan hem is voorbehouden, eene algemeene bepaling op te nemen met de strekking, dat bij wijzigingen van! dat reglement, de bepalingen omtrent' georganiseerd overleg, vervat in het nu aangeboden ontwerp, volledig van toe passing zullen zijn. Over het ontwerp hebben B. en W- het gevoelen der 3 politie-organisaties, waarin het politiepersoneel der gemeen te is georganiseerd, gevraagd. De ontvangen antwoorden gaven B. en W. geen aanleiding tot wijziging van het ontwerp. B. en W. deelen ter zake nog nader mede: De Algemeene Bond van Politie-per soneel wilde het eerste artikel zoo lezen, dat niet alieen aan B. en W., doch ook aan den burgemeester voorlichting zal worden gegeven. Dit is volgens B. en W. niet mogelijk, omdat de Raad niet be voegd is het georganiseerd overleg te regelen voor onderwerpen, wier rege ling bij afzonderlijk reglement aan den burgemeester is voor behouden. Dezelfde Bond en ook de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Ne derland zouden ten eventueele vervan ging van den burgemeester een wethou der a's voorzitter willen zien optreden. De Algemeene Nederlandsche Politie bond zou willen zien bepaald, dat wan neer zaken aan de orde komen, wier re geling aan den Raad is opgedragen, aan de vergadering wordt deelgenomen door eene delegatie van Raadsleden. De Bond van Chr. politie-ambtenaren zou aan Raadsleden, het recht willen geven de vergaderingen van de Commissie bij te wonen en aan de besprekingen deel te nemen. Inwilliging van deze verlangens ten opzichte van art. 3 zou in het ge organiseerd overleg voor het politie personeel nieuwe elementen brengen, onbekend bij het overleg met ambtenaren o.m. wordt daarbij de Commissie voor gezeten door een lid van B. en W., door hen aan te wijzen. Van een plaatsver vangend voorzitter als zoodanig wordt' niet gesproken. De Bond van Chr. Politie-Ambtenaren en de A.N.P.B. zouden den hoofdbestuurders het recht willen toekennen aanwezig te zijn en mede te beraadslagen en niet willen vol staan met de mogelijkheid van den voor zitter de vertegenwoordigers van de af- deelingen toestaat zich door een hoofd bestuurder of een ander lid van hunne organisatie te doen bijstaan. In het reeds geregelde overleg met an dere gemeente-ambtenaren is de aanwe zigheid van hoofdbestuurders afhanke lijk van desbetreffende toestemming door den voorzitter. De bepaling heeft nog nimmer tot moeilijkheden geleid. Voor het overige is het overleg altijd be doeld als eene bespreking met het eigen personeel. De Algemeene Bond van Politie-per soneel zou voori zaken, die het gansche gemeente-personeel raken, een geza menlijke bespreking der beide Commis sies van overleg willen, B. en W. mee- nen, dat zoodanige gezamenlijke bespre king een vlotte behandeling van zaken in den weg zou staan als gevolg van te groot aantal aanwezigen en dat bepaalde groepen van ambtenaren, niet behooren- de tot het politie-personeel, dan met evenveel recht een afzonderlijk overleg met hen zouden kunnen verlangen, wan neer speciale belangen van hun groep in het geding zouden zijn. Rekening 1933 Godshuizen. Bij de behandeling door den Raad van het voorstel tot goedkeuring der rekening 1933 en suppletoire begrooting 1933 van de Godshuizen zijn door de heeren Heemskerk en Mondeel enkele opmerkingen gemaakt, te wier aanzien B. en W. toezegden nadere inlichtingen te zullen inwinnen. B. en W. hebben een schrijven gericht tot het Bestuur der Godshuizen, dat zij met het ant woord aan den raad overleggen. Zooals daaruit blijkt, zal het bestuur in den ver volge afschrijving naar de aanschaffings waarde der objecten in toepassing bren gen. O. EN W.-SOUBURG. De Midden- standsvereeniging „Nemidso" alhier, is voornemens van 28 November tot 5 De cember a.s. haar tweeden etalage-wed strijd te houden. Als attractie zal daar aan worden verbonden een keuring door het publiek, waarvoor geldprijzen zullen worden beschikbaar gesteld. De vereeniging twijfelt er niet aan, of evenals voorheen, zullen ook ditmaal mooie doeltreffende etalages worden te zien gegeven. O. EN W.-SOUBURG. De collecte ten bate van het „Roode Kruis" heeft alhier opgebracht 37- VEERE. Maandagmiddag is een der werklieden, werkende aan den Kade muur met zijn hand in aanraking geko men met een der machines zoodat hij denkelijk dit lichaamsdeel zal moeten missen. Hij is direct naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. OOSTBURG. Nu de heeren A. W. Duininck, J. J. Leenhouts, Jac. Verplan- ke, J. B. Cauwels en J. M. Verploeg achtereenvolgens allen voor hunne be noeming tot lid van den Raad ter ver vulling in de vacature Van Ginkel (S.D. A.P.) hebben bedankt, komen op de lijst dezer partij geen namen meei* voor. Tot lid van den Raad heeft de burge meester thans benoemd verklaard den heer I. Brakman (V. B.) op grond van 't feit, dat de lijst dezer partij 't grootste gemiddelde heeft. OOSTBURG. Zooals bekend is, heeft de Oostburgsche „Harmonie (dir. Cor Schijve) in den afgeloopen zomer op fcitnoodiging der vereeniging voor V. V. te Axel een uitvoering gegeven. Inge volge thans ingekomen verzoek zal de „Harmonie" op 29 November a.s. aldaar andermaal zich laten hooren in het. Con certgebouw van den heer Dieleman. MOET DE STEUN AAN HET LANDBOUWBEDRIJF WEG Rede van den secretaris van den N. C. L. B. Over dit onderwerp sprak Zaterdag middag te Middelburg voor de gewes telijke organisatie Zeeland van Patri monium in een door den heer W. A. den Hollander gepresideerde vergade ring, de heer H. Oudekerk, secretaris van den Ned. Chr. Landarbeidersbond te Utrecht. Spr. wees eerst op de enorme wijzi ging in de gedachtenwereld van de menschen. Werd tot voor eenige jaren Overheidsbemoeiing' geschuwd en als staatssocialisme gebrandmerkt, thans is het één koor van stemmen: de Overheid moet dit en dat doen. Van alles krijgt ze de schuld. De Chr. Sociale beweging heeft nim mer geleerd dat de Staat alles moet doen, maar wel dat hij moest bescher men wat organisch was gegroeid. Men heeft vooral nu voorzichtig te zijn. Dezelfde groep, die wel het aller meest tegen overheidsbemoeiing zich kantte als het de zorg voor de arbeiders betrof, belegde de eene vergadering na de andere om de overheid als het ware te intimideeren, dat ingegrepen moest worden. We leven dan nu enkele jaren onder regeeringsbemoeiingen met den land bouw. Die waren noodig want van een loonend bedrijf kon niet meer worden gesproken. Was niet ingegrepen dan had het bedrijf niet meer kunnen func- tioneeren, ja was het credietloos gewor den, wat tot faillissement en verarming zou hebben geleid. Dat moest verhoed want het geheele volk heeft belang bij den landbouw. De organisaties werden erkend en ingeschakeld. Veel overleg is gepleegd. De uitvoering van tarwe- en andere wetten kwam hoofdzakelijk in handen van belanghebbenden. We zijn nu zoover dat bijna alles staat onder wetten en regelingen van de Overheid. Waarom? Om de boeren te helpen? Geen sprake van, maar wel om de be drijven aan den gang te houden en het platteland te beschermen. Natuurlijk geeft de eene cultuur meer arbeidsge legenheid dan de andere, maar men, moet hier billijk zijn. Een flinke koren verbouwer die zijn land schoon wil hou den heeft arbeiders noodig. Het is hier vooral een kwestie van mentaliteit en moraliteit. Helaas zijn er landbouwers wien het mangelt aan sociaal besef en Christenplicht. Alles overziende durft spr. zeggen, dat de regeering mooi werk heeft gele verd. Onze bedrijven zijn weer crediet- waardig. Men vrage zich maar eens af, hoe het er op het platteland zou uitzien als de crisiswetten achterwege waren gebleven. Nu is gezegd dat door deze wetten het leven duurder is geworden. We moeten toch goedkooper gaan leven? Eigenaardig is dat deze klanken eerst nu worden vernomen. Als in andere be schutte bedrijven werkgevers en werk nemers het eens zijn geworden over loonen en prijzen dan wordt dat heel gewoon gevonden. Zooiets kunnen de landbouwers en landarbeiders niet. Het heel eenvoudig overleg kost al heel veel moeite. Het landbouwbedrijf kan niet tot een gesloten bedrijf worden ge maakt. Spr. ontkent niet dat de crisis- wetgeving geen -invloed gehad heeft op de prijzen van sommige levensmiddelen, maar het leven is niet alleen daar door duurder geworden. Spr. denkt aan ons dure distributie-apparaat. De regeerïng nam toch ook contingenteerings- en an dere maatregelen in het belang van de industrie? Die hebben toch ook een tendenz van prijsstijging? Op de vraag of de landarbeiders van den steun voordeel hebben gehad ant woordt spr. zonder aarzelen bevesti gend. Daardoor hebben nog duizenden landarbeiders arbeid en loon behouden. Dat dit niet met allen het geval was komt doordat het bedrijf extensiever wordt beoefend en gemechaniseerd, werden door een surplus van arbeiders ten plattelande en door de moraliteit der landbouwers. De kans op her plaatsing van alle arbeiders zal' voor eerst wel tot de onmogelijkheden be- hooren. De moraliteit der boeren laakt spr. De boer is van huis uit niet so ciaal aangelegd. Ook verdient de on wil om overleg te plegen met de arbei ders afkeuring. Dat doet het hart met vrees vervullen voor de toekomst. De boer moet verstaan ook in zijn eigen belang dat de overheidssteun er niet is, om winst mee te maken. Nu zijn er die vragen: waarom moet de boer niet en de arbeider wel op de weegschaal bij de steunverleening? Spr- antwoordt dat de Overheidshulp can 't bedrijf van ander karakter is dan aan den arbeider. Stel, dat de boeren indi vidueel werden gesteund dan zouden zij die den steun niet krijgen omdat ze dien nog niet noodig hadden hun lanc braak laten l'ggen, liever dan met ver lies te werken Wel voelt spr. voor een regeling, waarbij deboeren verplicht moe ten wo rden per eenheid b. v. 2 5 h. a. een zeker aan tal arbeiders in het werk te houden. Dit zou gewestelijk of provincie gewijze moeten worden uitgemaakt. Ten slotte wekte spr. op de Over heid te helpen bij haar moeilijken ar beid. Op deze rede volgde een breedvoe rige en belangrijke bespreking. Het bleek dat niet allen het eens waren met den spreker in zijn meening over het verschil in behandeling van landbouwer en arbeider. Spr. erkende dat de boeren soms on- noodig machines hadden aangeschaft, b.v. zichtmachines die niet goedkooper blijken te zijn dan handarbeid. Maar van het dorschen met de vlegel, waar mee men nu een proef wil nemen, ver wacht spr. niet veel. Spr. is van meening, dat die aardappelsteun regeling wel kan ver vallen, omdat die niet noodzakelijk is. Daarop kan wel worden aange drongen. Sinterklaasliedjes. De fa. P. de Gruyter en Zoon te 's-Hertogenbosch heeft een St. Nico- laas reclame-brochure verspreid, die bij oud en jong wel in den smaak zal val len. In dit boekje, in rood en zwarte kleuren uitgevoerd, vindt men een col lectie Sinterklaasliedjes, welke op aar dige wijze zijn geillustreerd. Er zijn o.m. 9 oude Sinterklaasversjes," die voor 't meerendeel al door onze grootouders gezongen werden en nog heden ten dage in zwang zijn. Velen vooral Moeders! zullen het pret tig vinden thans de woorden van deze oude bekenden bij de hand te hebben. Faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan baten: het faillissement van de N.V. Afuto- busdienst „De Nieuwe Onderneming", te Middelburg. Curator mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg. Geëindigd het faillissement van Jacobus Staal, klein-landbouwer te Kattend ij ke. Curator mr. Ph. R. Hugenholtz te Goes, door de verbin dend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 38,463 pet. Handelsregister. Aan de in de Ned. Mercuur opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Inschrijvingen: Zeeuwsch-Vlaanderen Ter Neuzen.) Coöp. Vereeniging West Zeeuwsch- Vlaamsche Graanopslag G.A., Bres- kens, Dorpsstraat 31. Bestuur: voorzit ter F. Klaaijsen, Breskens; vice-voorzit- ter A. F. J. Aernaudts, Sluis; secreta- ris-penningm. H. J. Weijkman, Bres kens. Bestuursleden: I. C. Jacobse, Hoofdplaat, H. Groosman, IJzendijke. J. J. Michielsen, Dijkstraat 58-60, schoenhandel en reparatie-inrichting. W ij z i g in g: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg.) N.V. Nederlandsch-Indische Gas- Maatschappij, Vlissingen, Wijnbergsche- kade 7. Filiaal gevestigd te Vlissingen, onder den naam: Gasbedrijf Vlissingen. Beheerder: J. J. van der Jagt. ISTIZIN - tubes van 30 en 60 tabletten bij apothekers en drogisten Thans ook in verpakkingen van 10 tabletten. (Ingez. Med.) den heer J. J. C. van der Graaff, liggen de bij het Roomsche Straatje. In koop toegewezen aan J. J. Crucq, winkelier, wonende te, Arnemuiden, voor de som van f 450. Notaris J. L. van der Harst heeft Zaterdag in het café van den heer Hame- ling le Arnemuiden in het openbaar verkocht. In de gem. Arnemuide n: 1. Den blooten eigendom van een Huis en Erf met Tuin aan de Noordstr. B 98, groot 3 a 92 ca. In koop toegewezen aan A- Flipse, zonder beroep te Middel burg, voor de som van f 500, 2. Een Huis en Erf aan de Nieuwstr., B 86, groot 1 a 34 ca. In koop toegewe zen aan Corn. Kraamer, zonder beroep, wonende te Arnemuiden, voor de som van f 2070. Samenvoeging 3-8 groot 36 a 80 ca (281 roeden), bestaande uit Bouwland, aan den Spoordijk. In koop toegewezen aan de fa. L. de Hamer, te Arnemuiden, voor de som van f 830. 9. Een Huis, Erf en Tuin, aan de Lang straat A 153, groot ongeveer 2 a 40 ca. In koop toegewezen aan C. Kraamer, voornoemd, voor de som van f 1715. 10. Ongeveer 1 a 20 ca (10 roeden) Bouwterrein, waarin 6 ca erfpacht tot 28 Februari 1977 liggende aan den West wal 9. In koop toegewezen aan J. K. Crucq J.K.zn., timmerman en aannemer wonende te Arnemuiden, voor de som van f 150. 11. Ongeveer 31 a 70 ca (242 roeden Moesland, zijnde liet geheele perceel j min 10 a 99 ca, welke zijn verkocht aar. Koudekerke. Van 115 November. Bevallen: M. C. Maas geb. Maas d. T. H. van Donge geb. Regoort z. A. Coppoolse geb. de Witte z. Ondertrouwd: G. van Boven jm, 27 j. en J. M. Woudstra jd. 22 j. A. Melis jm. 21 j. en J. Marinisse jd. 20 j. Getrouwd: P. I. van Dam jm. 22 j, en H. Polak jd. 21 j. Overleden: P. Koole 67 j. wedr. van L. Coppoolse H. Aarnoutse 65 j. man van J. Boone L. Mauer 77 j. wed. van J. Wisse. Souburg. Van 1 tot 13 Nov. Ondertrouwd: E. N, Langedijk en J. C. Koole. Getrouwd: C. J. Dieleman 22 j. en L. Jansen 22 j.; F. W. Arnoldus n2 j. en E. Kruysse 20 j. Oostkapelle. Van 916 Nov. Ondertrouwd: J. Roo- se jm. 24 j. en E. Janse jd. 21 j. Wemeldinge. Van 1217 Nov. Gehuwd: A. Luteyn 27 j. jm. en C. Schouwenaar 25 j. jd. Colijnsplaat. yan io17 Nov. Bevallen: J. Groen- leer-Nelisse d. Getrouwd: G. Geelhoed 24 j. en G. Flipse 24 j. te Kats. Aardenburg. Van 10 tot 17 November. Ondertrouwd: P. B. v. Belleghem 34 j. en A. M. Fiers 32 j. te Eecloo (B.) Bevallen: I. S. M. de Clerck geb. v. Hulle d. Biervliet. Van 1 tot 15 November. Getrouwd: J. I. J. Rijnberg 26 j. en E. F. Wadde van'Roon 23 j.; J. F. Taal man 39 j. en A. L. Maenhout 37 j. Bevallen: M. N. Ceulenaere geb. Ma- besoone z.; M. L. van Acker geb. Duys- serinck d. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Peemes (bieten) Gem. Veldwachter St. Laurens; Etui met inh., J. C. Pat- tenier, Hoogstraat I 136; Zilv. Man chetknoop, F. de Keuning, Seisweg R 169; Belastingmerk, C. de Klerk, Kou dekerke A 133; Heerenrijwiel, B. v. P.; Reflector van motor, de Jong, Penning- hoek L 47; Tabakszak, B. Helleman, Pott. singel Q 13; Heerenhandschoen, v. Kaan, N. Vliss. weg E 199; Dasspeld, Augustein, Potenmarkt K 171; Wollen Kinderwandje, J. J. v. d. Vijver, Klein Vlaanderen M 190; Kinderwantje, J. J. Cleempoel, Gravenstraat I 188; Geld stuk, Bastiaanse, Seisplein; Zilv. ringe tje, K. Schout, Houtkaai H 112; Padvin- dersport.,, Goudswaard, Sjfcgeerssingel V 77; Belastingmerk, M. Izedoorn, Zuid singel E 34; Muts, Kingmans N. Kerk straat B 105; Bruine mutsft Bakker, Gortstraat I 345; Belastingmerk, Ver donk, Heerenstraat H 147; Zak Ajard- appelen, S. Wissel, Kinderdijk T 116; Heeren Handschoen, A. Boone, Segeers- singel V 63; Boodschaptasch, E. Klaver, Korte St. Pieterstraat A 83; Lap Stof, P. Wolf, Bagijnhof E 171, Roeden, P. Koscter, Blindenhoek D 66; Mantelband, B. v. P.; Gewichtje, Visser, Heeren straat H 145; Horloge met ketting, Rui tenburg, Zuidsingel E 42; Kinderschop je, B. v. P-; Riempje, Lijnbach, Heeren straat H 122; Collier, Vleeschhouwer, Bastion 66; Das, de Munck, Gem. veld wachter St. Laurens; Leesboekje, v. Sluys, Eigenhaardstraat P 236; Belas tingmerk, Cor Leijnse, Bree E 120; Be lastingmerk, de Pagter, Wal B 39; Port. met inh., Caljouw, Noordstraat C 19; Paar Glacé Handschoenen, Frans Pape, Korte Noordstraat L 106; Rood Mutsje, A. P. Verburg, N. Haven I 108; Port, met inh., Verhage, B. v. P.; 2 Tasschen, W. Petiet, Bogardstraat D 33; N. Tes tament R.K., W. Verdaasdonk, Schuit- vlotstraat N 207Muts,, M. le Due, Suiker plein P 131. lElec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6