GOESCHE COURANT MALLE GEVALLEN ELECTRO KNIPSEL-PRIJSVRAAG BINNENLAND. A. v. ROON ZEELAND. vanaf Vrijdag a.s. in WEER IN WIND. NUMMER 274. TWEE BLADEN. DINSDAG 20 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. AAN DE LEZERS Een Electro Bezem van die goede Sint? Langeviele 219 - M'burg MIDDELBURG. Onze tweede Holl. Succesfilm KOMT, en wel naar het boek van Hans Martin, 1 GOES* MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- •chap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel. Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Si> contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 131 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. meC „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou' rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent EEN BELANGRIJKE AANBESTEDING, j Naar wij vernemen zal door de direc- j tie der Ned. Spoorwegen voor rekening j van het rijk op 18 Dec. a.s. te Utrecht j in het openbaar worden aanbesteed be- i stek no. 1515 HS. Dit omvat het uit-' voeren van grond- en kunstwerken voor verbreeding van den spoorweg Amster damHilversum, tusschen km 6.200 en km 8.000; het maken van een spoorweg- dam in den Diemerpolder voor het einde van de ringbaan om Amsterdam van pi ket 16.030 tot aan den Zuiderringvaart van den polder Watergraafsmeer en voor een verbinding van deze ringbaan met den spoorweg naar Hilversum en eenige bijkomende werken. De kosten worden geraamd op 1.000.000. Als men hierbij in aanmerking neemt, dat op 4-December voor het zelfde werk om Amsterdam-Oost een aanbesteding van 820.000 plaats vindt en dat de oplevering van beide bestekken binnen een jaar moet plaats vinden, dan kan met het oog op de werkverruiming de uitvoering van deze omvangrijke werken ongetwijfeld van groote beteekenis wor den geacht. DE „UIVER". De „Uiver", bestuurd door Parmentier en Moll, is hedenmorgen om 10 uur uit Athene vertrokken, om via Rome, waar een tusschenlanding zal worden ge maakt, naar Marseille te vliegen. ONZE TUINBOUW-EXPORT. De totale export van tuinbouwpro ducten beliep in October f 1.356.000, tegen f 2.659.000,in dezelfde maand van het vorige jaar. In deze maand is de waarde van on ze tuinbouwexport dus niet minder dan met de helft verminderd, en vergeleken met die in 1930 zelfs tot een derde ge reduceerd. van ons blad wordt in overweging gegeven de van Maandag 19 f/m Zaterdag 24 Nov. a.s. verschijnende nummers zorgvuldig te bewaren. Zij zijn noodig, indien men aan onze groote waaraan belangrijke geld prijzen verbonden zijn, wil mede dingen. ;a5£ZE3HBEB9ae Wat zou hij mij daar een plezier mee doen, dat zijn van die han dige en betrouwbare stofzuigers en zonder soesa van al die hulp stukken. Depót voor Middelburg en Omstr. Daar vindt U vele aardige cadeaux, (Ingez. Med.) STEUN AAN DE OESTER-, GARNALEN- EN MOSSELTEELT. De regeling treedt deze week in werking. In den loop van deze week kan de inwerkingtreding tegemoet worden ge zien van de maatregelen, strekkende tot steun aan de oester- en mosselbedrijven, de garnalenvisscherij en aan den handel in oesters, mosselen en garnalen. Afgekondigd zullen worden de navol gende Kon. Besluiten: het Consumptie- Garnalenbesluit 1934 I; het Crisis-Oes- terbesluit 1934 I; het Crisis-Mosselbe- sluit 1934 I; terwijl de door den minister van economische zaken op grond van deze Desluiten te nemen beschikkingen eveneens dezer dagen in de Ned. Staats courant zullen verschijnen. De maatregelen welke nog slechts een begin vormen van een reeks van maat regelen tot steun aan de visscherijbe- drijven, bestaan eensdeels in het orga- niseeren der belanghebbenden bij de Ned. Visscherijcentrale, anderdeels in het vaststellen van minimumprijzen in acht te nemen bij den verkoop der pro ducten naar het buitenland en/of bij den afzet in het binnenland. Wat consumptiegarnalen betreft, zul len in hoofdzaak de volgende bepalin gen gelden: lo. de aanvoer van con sumptiegarnalen, het doen pellen van consumptiegarnalen, zoomede het in den handel brengen en exporteeren daarvan is slechts toegestaan aan hen die als ge organiseerde zijn aangesloten bij de Ne derlandsche Visscherijcentrale; 2o. gar- nalenvisschers zullen de door hen ge vangen garnalen niet mogen afleveren dan tegen door den Minister vast te stel len minimumprijzen; 3o. garnalenpelle- rijen en garnalenexporteurs zullen de garnalen slechts in den handel mogen brengen, respectievelijk exporteeren, in dien zij in het bezit zijn van een ver gunning; aan de afgifte van deze ver gunning zijn voorwaarden verbonden o.a. het naleven van de door den Minister ten aanzien van afname en verkoop ge stelde minimumprijzen, zoomede bij ex port het betalen van een geringe heffing. Voor mosselen en oesters zijn bepalin gen van de volgende strekking vastge steld: Het uitzaaien en kweeken van mosselen, het visschen op mosselen en mosselzaad, het verhandelen van mos selen en mosselzaad, zoomede het ex porteeren van mosselen is slechts toe gestaan aan georganiseerden bij de Ne derlandsche Visscherijcentrale, die in het bezit zijn van een daartoe door of van wege den Minister af te geven vergun ning. Voor afgifte van de exportvergunning is als voorwaarde gesteld het inachtne- men van een door den minister te bepa len minimumprijs, zoomede betaling van een geringe heffing. Ook ten aanzien van het kweeken, verhandelen en uit voeren van oesters zijn bepalingen van gelijke strekking vastgesteld. Uit het bovenstaande volgt dat ieder, die een der hierbovengenoemde bedrij ven uitoefent, slechts dit bedrijf zal kun nen blijven uitoefenen, indien hij zich zoo spoedig mogelijk als georganiseerde aansluit bij de Ned. Visscherijcentrale, te 's-Gravenhage en zoo noodig een aan vrage tot het verkrijgen van de benoo- digde vergunningen indient. Voor de aansluiting zullen geen andere voor waarden worden gesteld dan dat men het daartoe door genoemde Centrale be schikbaar gestelde formulier van aan sluiting onderteekent en aan de Centrale inzendt. HET OUDE MANNEN EN VROUWENHUIS. Bestaat 1% eeuw. A.s. Vrijdag zal het 150 jaar geleden zijn, dat het Oude Mannen en Vrouwen huis op de Heerengracht alhier werd ingewijd. Het Bestuur der Godshuizen is voor nemens dit jubileum feestelijk te ge denken in een bijeenkomst van Bestuur, Regentessen en Genoodigden des na middags om drie uur. De Commissaris der Koningin in Zee land en de Burgemeester en de Wet houders van Middelburg zijn, naar wij vernamen, voornemens deze bijeen komst bij te wonen. Des avonds zal aan de Verpleegden een feestavond worden aangeboden, waarvoor de Accordeon Vereeniging Crescendo te Vlissingen hare medewer king heeft toegezegd. Toepassing artikel 100 tweede lid L. O. Wet 1920. Ged. Staten hebben gegrond ver klaard het beroep van de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs om ver goeding van de jaarwedde eener boven tallige leerkracht over 1933 voor haar school aan de Heerengracht. Zoowel Ged. Staten als het bestuur gronden zich op het bepaalde in den slotzin van art. 100, tweede lid der L. O. wet 1920, hetwelk tot 1 April 1934 luidde „Deze vergoeding uit de gemeentekas wordt aan het bestuur der bijzondere school uitgekeerd over het tijdvak ge durende hetwelk aan de openbare school meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal, waarvan de jaarwedden door j aan gemeente worden ver- en twee jaren daarna". Een let terlijke interpretatie der laatste vier woorden geeft zooals Ged. Staten in hun beslissing opmerken, grond voor de opvatting dat de wetgever bedoeld heeft het recht op vergoeding te regelen voor een overgangs-tijdvak van twee jaren, nadat een toestand van het algemeen Wie alles naar omlaag trekt, moet zeil wel héél laag staan. ontbreken van boventallige leerkrach ten aan de openbare scholen is ingetre den. Over 1933 was die toestand er in Middelburg niet. Die opvatting leidde er B. en W. toe den Raad voor te stel len de verzochte vergoeding niet toe te kennen. Intusschen zegt een B. en W. tevoren niet bekende, door Ged. Staten aangehaalde, K. B. van 3 Januari jl., dat uit de strekking van art. 100, 2e lid, volgt, dat bijzondere scholen toepassing dezer bepaling kunnen verlangen, wan neer in eenig jaar dé klasse-deeler der openbare lagere scholen verandering ondergaat. Inderdaad heeft wijziging van dien klassedeeler plaats gehad, doordat het totaal-aantal leerkrachten der openbare lagere scholen van 26 in 1932 werd teruggebracht tot 24 in 1933 als gevolg van de uitsterving van school K. Echter veranderde niets ten aanzien van het hebben eener „boventallige" leerkracht. B. en W. meenen zich bij de zoo re cente beslissing, die bij Kon. besluit in een zelfde geval is gegeven, te moeten neerleggen. Zij geven mitsdien in over weging in de beslissingen van Ged. Staten te berusten. Een eventueel be roep op de Kroon zou vóór 3 DecemEer moeten worden ingesteld. Op de 17 en 18 dezer te Tilburg gehouden Intern. Tent. van pluimvee en konijnen behaalde de heer P. C. Janse met Gouwenaar voedster oud le en eereprijs, met Gouwenaar ram oud 2e en eereprijs, met Gouwenaar voedster jong le en 4 eereprijzen. De heer A. A. Clement (combinatie Van Sluijs en Cle ment) met witte Weener ram le prijs terwijl de heer J. Roose te Velp met Black and Tan ram jong een 2en prijs behaalde. Allen leden van de ver. „Nut en Sport". Rechtspositie personeel Gymnasium. Bij de aanneming van de wijzigingen ,in het Ambtenarenreglement en de wachtgeld verordeningen deelde de voorzitter mede aan te nemen, dat de Raad goed vond, dat de aangenomen bepalingen ook gelden voor personeel, hetwelk eventueel niet onder het re glement valt, zooals politie, onderwij zers, leeraarspersoneel e.d. en dat B. en W. zouden nagaan welke wijzigingen daartoe nog noodig zouden zijn in an dere verordeningen of instructies. Bij hunne overwegingen te dezer zake met betrekking tot het personeel van het Gymnasium is door B. en W. te vens nagegaan in hoeverre voor dat personeel uitvoering ware te geven aan het bepaalde in art. 125 der Ambtena renwet. Daarbij stuitten B. en W. intusschen op de moeilijkheid, dat eenerzijds be paalde onderdeden der rechtspositie van het personeel van het Gymnasium zijn geregeld in de H.O.-wet, anderzijds in de Verordening tot regeling van het Gymnasium. Een en ander maakt, dat de samenstelling van een Algemeen Reglement niet wel doenlijk is. B. en W. zijn van oordeel, dat het, met het oog op een volledige regeling der rechts positie van meervermeld personeel, aan beveling verdient zooveel mogelijk aan sluiting te zoeken met het Ambtenaren reglement R.H.B.S., te meer nu de van Rijkswege vastgestelde bezoldigings- en ziekte regeling reeds op het gymnasiaal personeel toepasselijk is. In verband daarmede bieden B. en W, een ont- werp-besluit ter vaststelling aan, waar mede het college van Curatoren en het Bestuur van het Genootcshap van' leeraren aan Nederlandsche Gymnasia zich hebben vereenigd, terwijl de Minis ter van O. K. en W. reeds eerder heeft kenbaar gemaakt tegen vaststelling van zoodanig plan geen bezwaar te hebben. Middelburgsche auto aangehouden aan de grens. De autobestuurder J. uit Middelburg, passeerde gisteren de Nederlandsche grens bij Putte (N. Br.) en moest stil houden aan het grenskantoor, waar de auto door de kommiezen werd gevisi teerd. Na eenig zoeken vonden de ambtenaren een partij sigarettenpapier in het voertuig, hetwelk frauduleus was ingevoerd. De auto werd in beslag ge nomen en tegen den chauffeur proces verbaal ongemaakt. MIDDELBURG. i~' - (Ingez. Med.) EEN RARE JUFFROUW. Een dame in verpleegsterscostuum huurde Zaterdag alhier een taxi van de Citax-onderneming. Ze zeide, dat ze naar Maastricht moest, om een pa tiënt te verplegen. Gisteravond kwam de chauffeur met het leege voertuig.te rug. Hij vertelde, dat de dame hem ge zegd had, dat ze eerst nog naar Am sterdam moest, om een serum te halen. Te Rotterdam had ze zich echter uit de voeten weten te maken, zonder te be talen. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan, die een onderzoek in stelt. Men vermoedt, dat de dame een zekere mej. M. B. uit Bergen op Zoom is, die al eens eerder zonderlinge rit jes met een taxi zou hebben gemaakt. Overigens staat de juiste toedracht van de zaak nog niet heelemaal vast. „De Stem des Volks." Zooals reeds met enkele woorden ge meld, gaf de Goesche Arbeiderszang- vereeniging „De Stem des Volks" Zon dagavond een uitvoering in de „Prins van Oranje". Achtereenvolgens werden gezongen „lek seg adieu", van Julius Röntgen; „Venite et Videte"; „Marcia Funèbre", van Olivier Koop; „De Minnebode" en „Eens...." van Otto W. de Nobel. Over het geheel viel de zang te roe men. Woorden en muziek zaten goed in het hoofd en de toon was zuiver. Een en kel deed van het oud-latijnsche kerklied had nog iets gedragener kunnen zijn. Mogelijk sprak hier ook het gemis van een paar tenoren met gevoelige stem. Ook bij „De Minnebode" viel dit te con- stateeren, waardoor enkele passages al te veel gedeclameerd werden. Doch dit gebrek is noch door directeur noch door koor te verhelpen. „De Stem des Volks" zal grooter moeten worden wil het op den goeden weg verder kunnen gaan. De kern is er, met heel goede stemmen er onder. Bij de „Marcia Funèbre" kwam dit wel het best uit. Ook „Eens....", dat, naar we meenen, al eens eer gezongen werd, was goed van klank en voordracht. Na de zangnummers voerde de onder- afdeeling „Kunst na Arbeid" het blijspel „Suikerfreule" van Henri van Wermes- kerke op. We moeten bekennen, dat we zeer pessimistisch ten opzichte van deze uit voering gestemd waren. „Suikerfreule" is een vlot en luchtig spel, dat zelfs een beroepsgezelschap voor moeilijkheden stelt, en dat zeer veel eischt van alle spelers zoowel als van de regie. Alleen de Indische huisjongen kan als een bij rol aangemerkt worden, doch de zes an dere rollen vragen vrijwel gelijkwaardi ge krachten. In het reeds een zware taak voor een dilettantenvereeniging zes ge lijke aardige spelers voor het voetlicht te brengen, van regisseur en spelers wordt veel gevergd, doordat zoo vaak drie, vier, vijf, ja zelfs zes personen te gelijk op het tooneel zijn, die dan elk het hunne te zeggen hebben. De regie dient er hier voor te zorgen, dat telkens, als onwillekeurig de aandacht getrok ken wordt door dengene die het woord voert, zonder dat hij nochtans meer op den voorgrond treedt dan zijn rol wet tigt. Bovendien moet 'n gesprek tus schen 'n dergelijk groot aantal personen zeer vlot verloopen; er mog engeen hia ten in voorkomen. Bij een tweegesprek valt dit niet zoo op, maar het stoort ais vijf of zes personen allen tegelijk hun mond houden. Zooals te verwachten was kon „Kunst na Arbeid" 'niet aan alle deze eischen voldoen, en de kunstcriticus zal dan ook „Onder één dak", dat een vorige Middelburg, 20-XI-'34, Maandag: hoog ste luchttemperatuur 9.7 °C (49 °F); laagste 7.6 °C (46 °F). Heden 9 h: 9.5 °C; 12 h: 9% °C. 0.3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 773 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.1 mm te Hannover; laagste 732.3 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke Z, tot Z.O. wind, neve lig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder met kans op lichte vorst in het Oosten. Zon op: 7 h 31; onder: 16 h 00. Licht op: 15 h 04; onder: 6 h 53. V.M. 21 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburf 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) November. Hoogwater. Laagwater, Di. 20 0.12 12/29 6.34 19.05 Wo. 21 0.57 13.11 7.18 19.46 Do. 22 1.37 13.51 8.01 20.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, November. Hoogwater. Laagwater Di. 20 1.58 14.18 7.45 20.04 Wo. 21 S 2.49 15.05 8.26 20.43 Do. 22 3.33 15.48 9.07 21.21 maal gegeven werd, honderd procent hooger taxeeren. Dat deze opvoering desondanks toch een succes werd, ligt, uit den aard der zaak, vooral ook aan den aardigen, aan- trekkelijken inhoud van dit stuk; aan de vele dwaze verwikkelingen, waar door men zich telkens afvraagt: hoe dat weer afloopen zal? En niet minder was het succes te danken aan de vertolk ster van Betje van der Kooy, die we schreven het reeds eer voor vele beroepsactrices niet onder doet; die-,'n zeer goede opvatting van haar rol had en steeds vlot en vol verve speelde. Zoo droeg ze dit stuk en leidde telkens de aandacht af van anderer tekortko mingen. De andere spelers het bleek reeds uit onze inleidende beschouwing bleven bij haar achter, doch vrijwel ge lijkwaardig, hetgeen Kier een gunstige factor was, want zoo bleef tenslotte Betje toch de hoofdpersoon, gelijk de bedoeling van den auteur was. Over het algemeen bleken allen hun rollen goed te kennen en dus maakte het een met het ander deze uitvoering toch zeer aantrekkelijk. Het publiek dat het gegevene nu eenmaal minder cri- tisch beschouwt dan de verslaggever, was dan ook opgetogen en zeer gul met zijn )ach en zijn toejuichingen. Het bal, onder de prettige leiding van de Goesche Jazzband, had een al even geamuseerd verloop en zoo kan „De Stem des Volks" weer met voldoening op dezen avond terugzien. DE OVERHEID EN DE VRIJHEID DER BIJZONDERE SCHOOL. Over dit onderwerp sprak Maandag avond in een vergadering, uitgeschre ven door de A. R. Kiesvereeniging te Goes, mr. J. Terpstra, lid der Tweede Kamer en oud-minister -van Onderwijs. De heer Terpstra wees er allereerst

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1