22* GOESCHE COURANT^ KNIPSEL-PRIJSVRAAG m HEESGHE KEEL BINNENLAND. ZEEUW. WEEK EN WIN8. -• NUMMER 273. TWEE BLADEN. MAANDAG 19 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. AAN CE LEZERS MIDDELBURG. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, MIDDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p, w. Advertentiën 30 ct. per regel, iagez. raededeelingen 60 ct. p. r. By eontr. roor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou> rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. GESCHENK VAN DE KONINGIN VOOR PRINS GEORGE EN PRINSES MARINA. H. M. de Koningin zal als huwelijks geschenk aan Prins George, hertog van Kent en Prinses Marina van Grieken land een vierbladig kamerscherm, dra gende vier aquarellen, aanbieden*. In overleg met den kunstschilder Wil ly Sluiter besloot de Koningin vier Ne derlandsche kunstenaars uit te noodi- gen ieder één werk daartoe te vervaar digen, terwijl de heer Sluiter zich met de leiding zou belasten. De uitgenoo- digde kunstenaars waren de heeren Louis van Soest en J. H. van Masten broek, te Den Haag, prof. H. J. Wolter te A.ns'erdam en C. V*eedenburgh te Laren. De Koningin heeft tezamen met de Prinses een keuze uit de ontwerpen van deze kunstschilders gedaan. Het door prof. Wolter vervaardigde werk stelt een typisch Amsterdamsch stadsgezicht in den herfst voor, n.l. een kijkje op de Prins Hendrikkade met den Schreierstoren en op den achtergrond o.m. de torens van de St. Nicolaaskcrk. Het tweede aquarel is dat van Vree- denburgh, die een rustig Hollandsch watermolentje, in landelijke omgeving geschetst, heeft weergegeven, in volle zomerstemming. y Als derde volgt een aquarel van Van Mastenbroek, die het zeer levendige beeld van de rivier de Maas bij Rot terdam in voorjaarsstemming weergeeft. Tenslotte heeft Van Soest een stads gezicht in wintersfeer geaquarelleerd, een sneeuwstemming. Het ontwerp van het eigenlijke' scherm is geleverd door den architect H. P. Mutters, terwijl de vervaardij- ging van het scherm werd opgedra gen aan de firma H. P, Mutters te Den Haag. Dit scherm, dat 1,80 m hoog is, werd uitgevoerd in coromandel ebbenhout, 'n donkerbruine, zwartgeverfde houtsoort, uit onze tropische gewesten. De afme tingen van de aquarellen werden be paald op 40 bij 50 cm. Zij zijn gelijst in mat-verzilverd metalen frame, terwijl de bekleeding van de schermbladen is uit gevoerd in beige moiré-zijde. Prinses Juliana, die Dinsdagavond 20 November a.s. naar Engeland ver trekt, is voornemens, het scherm bij haar bagage daarheen mede te voeren. DE THUISREIS VAN „DE UIVER". De „Uiver op de thuisreis, vloog Za terdag van Jodphur naar Bagdad. Zon dag vertrok het toestel weer van laatst genoemde plaats en landde des middags te Ankaza (Turkije). Een enorme' menig te was op het vliegveld aanwezig. Een tweetal ministers, leden vhn den gene nden staf en de Nederlandsche legatie begroetten de vliegers. Ook de minister president Ismet Pasja was aanwezig om de vliegers geluk te wenschen. De mi nister-president maakte, vergezeld van de ministers van defensie en fianciën met de „Uiver" een vlucht boven de stad Ankaza. HET HULDEBLIJK DER SCHOOL KINDEREN. aanbieding van het huldeblijk der ^ederlandsch0 schoolkinderen aan de lLókk e,n de Uiver-bemanning zal plaats hebben bi, de huldiging in den Haag op Zaterdag 24 November/Daarbij zal Juft ter vanOrT •WOfJden do°r den minis- ieu/rlJ?nd„err]S' die namens de school jeugd zal spreken, terwijl uit elke pro vincie een kmd aanwezig zal zijn, VLEESCH IN BLIK. Proeven met gehakt. Wie in aanmerking komen. Zooals we reeds meldden, zal met in gang van Maandag 26 Nov. de prijs van het rundvleesch in blik worden ver laagd van 35 cent'tot 25 cent per kg Nader wordt nog medegedeeld, dat proeven worden genomen om voor den komenden winter naast de blikken rund vleesch een nieuw product beschikbaar te stellengehakt in blik, bestaande uit rund- en varkensvleesch en bevat tende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijs hiervan zal 35 cent per kg-blik bedragen. Tot nu toe kon het vleesch in blik ver kregen worden door de navolgende groepen van personen: steuntrekkenden en armlastigen, personen, die naar het oordeel van het bestuur der gemeente, waarbinnen zij woonachtig zijn, een in- van ons blad wordt in overweging gegeven de van Maandag 19 f/m Zaterdag 24 Nov. a.s. verschijnende nummers zorgvuldig te bewaren. Zij zijn noodig, indien men aan onze groote waaraan belangrijke geld prijzen verbonden zijn, wil méde- dingen. komen genieten, hetwelk in het alge meen ten hoogste gelijk te stellen is met dat, hetwelk door steuntrekkenden wordt genoten, personen, die als mijn werker in de steenkolenmijnen werk zaam zijn; gestichten, waar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instel lingen van weldadigheid worden ver pleegd; vereenigingen of andere licha men mét een liefdadige doelstelling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stellen warme maaltijden en diaconieën en in stellingen met liefdadige doelstelling ten behoeve van door deze lichamen onder steunden. Deze categorieën kunnen blikvleesch blijven betrekken. Voorts zal er toe worden overgegaan het vleesch in blik beschikbaar te stellen voor de in werk verschaffing tewerkgestelden en voor de landarbeiders en tevens in ruimere mate voor de groote gezinnen. DE INDISCHE BEGROOTING, Een tekort van 50 millioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend de Indische begrooting voor 1935. Er blijkt uit, dat minister Colijn een ongedekt sal do verwacht van ongeveer 50 millioen. De uitgaven op den gewonen dienst wor den geraamd op 333 millioen, welk be drag door verschillende maatregelen tot 300 millioen wordt teruggebracht. De ontvangsten zijn geraamd op rond 245 millioen, waarbij nog 5 millioen als opbrengst van loonbelasting en herzie ning der inkomstenbelasting. De minister stelt in uitzicht „een ver dere aanpassing van de financieele po sitie der landsdienaren". (Men zie hier omtrent een bericht in het 2e blad.) Arbeid Adelt. In verband met een elders in dit no. van ons blad voorkomende advertentie van de Nederlandsche Vrouwenvereeni- „Arbeid Adelt", schrijft de correspon dente voor Zeeland, mevr. Pilaar-Kolff te Middelburg, ons, dat deze vereeniging zich ten doel stelt de verbetering van het lot der onvermogende beschaafde vrouw. Zij tracht dit doel te bereiken door de opleiding van jonge meisjes voor een vak of beroep, de aanmoediging van den arbeidszin op allerlei gebied, werk verschaffing, en tenslotte het verleenen van moreelen en materieëlen steun aan haar, die door werkzaamheid in eigen onderhoud trachten te voorzien. M. J. VAN PIENBROEK f Zondagmorgen is na een kort ziek bed overleden in het Gasthuis de heer M. J. van Pienbroelt, apotheker alhier. De heer Van Pienbroek is 8 Maart 1879 te Zaamslag geboren. Hij heeft de burgerschool te Middelburg bezocht, waarna hij studeerde te AJmsterdam en na zijn examen als apotheker bij de Kon. Marine enkele jaren in dienst was. Daarop keerde hij naar Middel burg terug en vestigde een apotheek op de Markt alhier, om laTer die over te nemen van wijlen den heer L. K. van der Harst JJz. op de Pottenmarkt, waarmede hij zijn eigen apotheek com bineerde. De overledene stond bij zijn collega's in hoog aanzien, wat wel bleek uit zijn herhaalde verkiezing tot voorzitter van het departement Zeeland van de Maat schappij tot bevordering der .pharmacie, welke functie hij ook nu bekleedde. Verder was hij bestuurslid van de apo- thekersvereeniging te Middelburg en van het Middelburgsch Homoepathisch Ziekenfonds. Zijn werk buiten zijn beroep zal niet vergeten worden in de Vereeniging tot Zij die zich afsluiten voor elkaar, die alleen dat stukje waarheid wat ze zelf grepen zien en alle waarheden van anderen dwaling achten, zullen zoo goed als zeker verloren gaan voor de groote worsteling om vernieuwing van levenswaarden en van het leven zelf. werkverschaffing aan Zeeuwsche Blin den, van wier bestuur hij lid was. Na den grooten brand van 7 December '29, werd hij lid van de commissie van be heer van het toen opgerichte Brand weerfonds 7-XII-'29 en toen dit fonds gelden genoeg bijeen had was het wijlen de heer Van Pienbroek, die op 16 Juli 1930 de Fordautospuit, bekend als de „Burgerijspuit", aan het gemeentebe stuur aanbood. Naar aanleiding van het overlijden van den heer Van Pienbroek schrijft men ons van pharmaceutische zijde: Zondagochtend overleed onze stad genoot, de heer M. J. van Pienbroek, apotheker aan de Pottenmarkt alhier. Hij was reeds eenigen tijd lijdende, maar juist in de laatste maanden was zijn gezondheid dermate gebeterd dat zijn omgeving weer eenigszins opgemon terd was. Vrij plotseling is enkele da gen geleden de gezondheidstoestand achteruitgegaan en nu is de verdienste lijke stadgenoot heengegaan. De heer Van Pienbroek is na zijn studie aan de Amsterdamsche Univer siteit in overheidsdienst getreden als apotheker bij de Kon. Ned, Marine. Na eenige jaren heeft hij als Zeeuw uitgezien naar een vestigingsplaats in Zeeland en als resultaat hiervan een apotheek geopend aan de Groote Markt alhier. Later nam hij de apotheek over van den heer L. K. v, d. Harst aan de Pottenmarkt en verhuisde daarheen. De heer Van Pienbroek was en in Middelburgscvhe kringen en in de kringen van de pharmacie een zeer ge zien man. Jaren lang is hij bestuurslid geweest van het Homoepatische Zie kenfonds alhier. Toen na den grooten brand van 1929 de burgerij besloot om aan de gemeente een modern blusch- werktuig te schenken, was de heer Van Pienbroek een der meest voor aanstaande figuren, en het is zeker mede aan zijn bemoeiingen te danken, dat Middelburg thans naast den groo ten Magyris nog over de „Burgerijspuit" beschikt. Deze daad van goede burger zin kenmerkte den man; voor tegen standers misschien niet altijd even ge makkelijk, was de grond van zijn natuur 'n groote goedhartigheid. Dat hij in apothekerskringen gewaar deerd werd, blijkt hieruit, dat hij sinds jaren voorzitter is van het Departement Zeeland der Maatsch. tot Bevordering der Pharmacie en dat niet voor de eer ste maal. Hoe vaak zal hij jongere col lega's hebben bemoedigd en een prac- •tische wenk gegeven over het steeds omvangrijker wordende vak van apo theker. Als lid van het Zeeuwsch Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen heeft hij destijds voor dit genootschap eene redevoering gehouden over phar maceutische toestanden hier ter stede in vroegere tijden. Begaafd met een zin voor humor, die hem een prettig makker maakte in de kringen, waarin hij verkeerde, heeft de heer Van Pienbroek onder een lach en met een bon mot soms schijnbaar in gewikkelde zaken vlot geregeld. Deze zelfde opgewekthe: 1 was het, die hem zijn lichamelijke defecten deed dragen op meesterlijke wijze. Middelburg verliest in den heer Van' Pienbroek een best medeburger. die o.m. ook door zijn bemoeienis voor Blindenzorg zich verdienstelijk maakte voor onze stad. Met ingang van 1 December a.s. is de rijksveldwachter-brig. P. Hendrik- se bevorderd tot rijksveldwachter brig.- majoor, en wordt hij met dien datum overgeplaatst naar Zierikzee. Werkloosheid, Bij de districts-arbeidsbeurs stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werk loos: 952 mannen en 19 vrouwen; ge deeltelijk werkloos 61 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos: 12 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 1025, bijgekomen 63, afgegaan 39, over 1049. De heer L. J, Basting, bewaarder in het Huis van Bewaring alhier is met ingang van 1 December overgeplaatst naar de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, De heer M, van den Berg, thans werk zaam in genoemde gevangenis komt naar het Huis van Bewaring alhier. DE TOESTAND IN HET DERDE RIJK. Een uitgewezen Nederlandsch sociaal-democraat aan het woord. De gelijkgeschakelde pers in het Duitschland van heden, is zacht uitge drukt, niet bepaald erg objectief, en het baart dan ook geen verwondering dat het den correspondenten der sceptische buitenlandsche bladen wel eens lastig gemaakt wordt, en dat het uitwijzen van deze menschen veelvuldig voorkomt. Dit lot deelde ook de heer S. L. van Looi, correspondent te Berlijn van de Arbeiderspers. Zaterdagavond heeft deze journalist voor een talrijk gehoor in „De Gouden Poorte" verteld over zijn ervaringen in het Derde Rijk, in een eenvoudig en so ber betoog, dat niettemin boeide van het begin tot het einde. Spr. behandelde eerst de vraag hoe de arbeiders in Duitschland tegenover 't Hitler-regiem staan en concludeerde dat de zelfkant van de S.P.D, er af is, doch, dat de be wuste sociaal-democraten nóg trouw zijn aan hun beginselen. Stoffelijk be zit mag men in beslag nemen, een we reldbeschouwing kan, aldus spr., nooit vernietigd worden. Dat een deel der ar beidersklasse zich achter Hitier heeft geschaard, komt omdat Hitier een rijk van sociale rechtvaardigheid heeft be loofd. De Duitsche arbeider heeft in de na-oorlogsche politieke mallemolen nooit diep kunnen grijpen. Door het aan wakkeren van het nationaliteitsgevoel, hetgeen voedsel vond in den druk van het Verdrag van Versailles, dat het volk tot slaaf van Europa stempelde, zijn de arbeiders spoedig overstag ge gaan. Ook den boeren beloofde Hitier veel De prijzen der agrarische producten zijn wel verdubbeld, maar als er door te lage loonen, geen koopers zijn, schiet men met toekomstmuziek niets op. Daarbij komt nog, dat t systeem om de familie-regeering-op-eigen-erf in te voe ren, faalt, hetgeen spr. nader uiteenzet te. De grootindustrie is de derde aanhan ger van Hitier, hoewel er oppositie heerscht in die kringen, welke spr. als heel gevaarlijk voor den Führer ken schetste. De fabrieken draaien wel op hoogspanning, doch het economisch be stek holt achteruit en er is geen uit komst in het verschiet. De bestrijding en opheffing van de werkloosheid is in uitzicht gesteld door werkverschaffing en arbeidsdienstplicht. Spr. geeft met talrijke voorbeelden aan hoe de aanwerving voor dien dienst plicht geschiedt. Slechts onder dwang van broodroof en erger kan men de ar beiders daarbij inlijven, zoo zegt hij. Het werk dat uitgevoerd wordt is o.a. het aanleggen van autowegen (Engel- sche wegendeskundigen stelden deze wegen als voorbeeld voor geheel Euro pa vanwege hun soliditeit) die allen lei den naarde Franschhe grens. Ka zernes en loopgraven worden gebouv/d en aangelegd. De arbeidsdienst-soldaten zien er model uit in hun prima unifor men en ze worden militair geoefend, 't Zijn de slaven van Hitier geworden, zoo zeide spreker. De werkloosheid is verminderd, ook al omdat er twee millioen arbeiders zijn.... weggerekend in de statistiek. Orders aan de industrie is een andere methode van werkverruiming. Die or ders zijn uitsluitend voor bewapenings doeleinden. Géén zware stukken, want daar rekent Duitschland niet meer op. Spr. kan de plaatsen aanwijzen, waar de gas- en andere bommen opgestapeld liggen. In het Rijksweer-arsenaal liggen millioenen laarzen van een model dat nu nog niet gedragen wordt. De spoor wegen hebben duizenden gloednieuwe vrachtauto's op stal staan. Nog tal van voorbeelden geeft spr. ten bewijze dat Duitschland zich koorts achtig bewapent. Zoo o.a. nog het feit dat de groote massa-meetings der N. S. D. A. P. verkapte proefmobilisaties zijn. Spr. schetste dan de economische po litiek die door middel van de zgn. ar- beidswissels 'n binnenlandsche inflatie veroorzaakt. Op groote schaal wordt er kapitaal vernietiging gepleegd. Duitschland holt zich zelf uit. De débacle is volgens spr. Middelburg, 19-XI-34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 9.7 °C (49 °F); laagste 6.9 °C (45 °F). Heden 9 h: 7.8 °C; 12 h: 9.5 °C. 0.6 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.2 mm te Scilly; laagste 732.9 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke wind uit W. richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, waarschijnlijk iets kouder. Zon op: 7 h 29; onder: 16 h 01. Licht op: 16 h 31. Maan op: 14 h 39; onder: 5 h 30. V.M. 21 Nov. 23 min, vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) November. Hoogwater. Laagwater. Ma. 19 11.43 5.53 18.24 Di. 20 0.12 12.29 6.34 19.05 Wo. 21 0.57 13.11 7.18 19.46 November. Hoogwater. Laagwater Ma. 19 1.10 13.30 7.04 19.24 Di. 20 1.58 14.18 7.45 20.04 Wo. 21 S 2.49 15.05 8.26 20.43 Vlug en aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED (Ingez. Med.) alleen te voorkomen door een spoedi ge en dan radicale verandering van de buitenlandsche economische politiek. Er is een felle, ondergrondsche strijd gaande tusschen de Industrie en het Nat. Socialisme, die tot uitbarsting moet komen. En als er een andere re geering zal komen, dan zal dat er een naar het oud-kapitalistisch systeem zijn. Spr. ziet voor de arbeidersklasse geen lichtend verschiet. Desniettegenstaande vestigt hij zijn hoop op de „prachtige trouw" van de Duitsche arbeiders. Toch is er nog een zijweg om de catastrophe te ontkomen en dat is een oorlog. Duitschland werkt aan de voorbe reiding daarvan, naar spr.'s overtuiging. 15000 jachtvliegtuigen zijn in voorraad. De I.G. Farbenindustrie kent geen werkloosheid, de werven nog minder. Er zijn ondergrondsch uitloopende vliegvelden en schuilhavens voor duik- booten. De bewapening is absoluut ge richt op den aanvals-oorlog en daartoe wordt de bevolking nu reeds bewust moreel geschikt gemaakt. Er is en wordt een minderwaardigheidsgevoel ge-* kweekt dat de arbeiders moedeloos en gewillig maakt, daarbij geholpen door het spionnage-systeem, dat degeneree- rend werkt. Het is de taak van het il legale werk, om de arbeiders te laten voelen dat er nog andere krachten achter hen staan. Wat er evenwel aan de jeugd mis dreven wordt, is volgens spr. weerzin wekkend en misdadig. De kinderen krijgen een absolute soldaten-opvoe ding. Zij leeren ergerlijke liederen zin gen en kinderen van 1012 j. marchee- ren met zaagbajonetten en zijn gewapend met Hitlerdolken. Ze verraden zelfs hun ouders en leeren Wodan aanbid den. Spr. vertelt enkele gruwelijke staal tjes van deze moderne opvoeding, die hij met eigen oogen heeft aanschouwd en welke hij met tientallen andere voorbeelden zou kunnen aanvullen. Zijn conclusie is, dat de jeugd in Duitschland moreel bedorven wordt, en dat dat nooit meer is goed te maken. De eenige kracht die tegenover die chaos staat is het illegale werk, dat gedaan wordt omdat het legale vernield werd. Deze illegale arbeid, is zóó geper-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1