V AFLOOP VERKOOPINREM. lyiTiitJiö. de INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERIOHTEN. voor GORRENAET. BELGIE. ENGELAND, DENEMARKEN. OOSTENRIJK. VER. STATEN. STANDAARDBUS NU15 CTS REUZENBUS NU 271/* CTS Verknopingen - Verpachtingen In Zeeland. wusten neef zijn gezien Uit het politie- onderzoek bleek voorts dat hei slacht- offer door den dader onder een of ander voorwendsel naar de eenzame piek was gelokt, waar hij in koelen bloede was afgemaakt. Tegen den verdachte waren vele bezwarende aanwijzingen. Hij bleef evenwel hardnekk g on.kennen, hetgeen in de Ossche misdadigers wereld een vaste gewoonte is. Ofschoon de! politie vrijwe: in de zekerheid verkeerde den dader 'n banden te hebben, moest men den aangehoudene tenslotte wegens ge brek aan bewijs in vrijheid stellen. Er werd een groot geldbedrag uitge loofd voor degenen die de noodige aan wijzingen konden geven, welke tot ar restatie en veroordeeling van den dader zouden leiden. Ook dit leverde geen re sultaat op. Toen evenwel de rijkspolitie te Oss na den moord met roof te Oyen aanzienlijk v/erd versterkt, kon opper wachtmeester Mintjes, zijn beide oudste wachtmeesters Kurfs en De Gier, die zich de ontknooping van het drama iot levenstaak hadden gesteld, meer gele genheid geven voor recherche-werk. Na schier onoverkomelijke moeilijkheden slaagden de wachtmeesters er in contact te krijgen met personen uit de Ossche onderwereld, die aanwijzingen konden verstrekker, welke van groote waarde bleken te zijn. Nacht en dag werd ge werkt om het bewijsmateriaal volledig te maken, want een bekentenis van P. de B., die een verstokt misdadiger is, was niet te verwachten. Thans is het levenswerk van beide wachtmeesters met een schitterend suc ces bekroond. Inderdaad kan thans wet tig en overtuigend bewijs aan de justitie worden overgelegd, waarop de veroor deeling van den dader kan volgen. De instructie in deze zaak is gisteren geslo ten. De rechtzaak te 's-Hertogenbosch kan spoedig beginnen. De dader P. de B. bevindt zich thans in voorloopige hech tenis voor diefstal. De verdachte stamt uit een zeer misdadige familie. Zijn grootvader heeft indertijd een gevange nisstraf ondergaan vein 20 jaar voor het deelnemen aan den moord op wacht meester Hoekman in 1898 te Oss ge pleegd. Toen de B. zijn straf had uitge zeten, werd hij eenigen tijd later op hee- terdaad betrapt bij een diefstal in een boterfabriek in de omgeving van Oss. Voor dit feit werd hij weer veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Een 16-jarige broer van P. de B., ook een kleinzoon van den bewusten grootvader, werd eenigen tijd geleden gearresteerd als verdacht bij den moord met roof te Oyen betrokken te zijn. Hierbij werd, zooals men zich zal herinneren, een ouden man met een vijl doodgeslagen. Thans is uit dit onderzoek ook komen vast te staan, dat de 16-jarige de B. deze daad moet hebben gepleegd. (N. Rott. Crt.) WEER EEN OVERVAL TE OSS. Donderdagavond bemerkte de zuster van den bakker B. op den Berghemschen weg te Oss. dat iemand zich achter de toon bank in den winkel begaf. Zij meende, dat hel de bakkerskncht was, die daar brood vandaan haalde en bleef in de huiskamer. De man bleef echter daar en en zij ging eens kijken- Zij zag toen eer man, die zijn gelaat met een masker had bedekt en d e bezig was de winkellade open te breken. De indringer sprong op mej. B. toe, waarop de vrouw luid gillend naar buiten vluchtte en om hulp riep. De man koos het hazenpad. Juist op dit oogenblik keerde de bakker huiswaarts. Hij bemerkte onraad en greep den vluch teling vast. Bij de hevige worsteling, die volgde kon hij hem hel masker van het gelaat rukken. Op een gegeven oogen blik wist de indringer de vlucht ne ne men- Verscheidene buren hebben nog vergeefs getracht hem te grijpen. De bakker verklaarde aan inspecteur van Kempen, die mét een aantal agen ten spoedig ter plaatse verscheen, dat hij terzijde van zijn huis nog een verdacht persoon had gezien, die met een zwarten doek zijn ge'aat onkenbaar had gemaakt. Vermoedelijk was dit een medeplichtige, die echter ook hals over kop de vlucht had genomen. Bakker B. kon een goed signalement opgeven en naar aanleiding daarvan ia een -zekere B. aangehouden, die tegen over den bakker woont. Bij een inval in een verdacht café op den Berghemschen weg is verder de 30- jarige A. H. aangehouden verdacht van medeplichtigheid. Hij is een goede be kende van de politie. Beide zijn in het politiebureau opgesloten. Notaris Blaupot ten Cate heeft Vrijdag in café „Groenewoud" te Grijpskerke publiek verkocht 43 a 50 ca of 1 gem 32 r Bouwland al daar in Hoogelande; kooper J. Groe- nenberg Az. aldaar voor f 545. DE NIEUWE SPELLING. Overeenkomstig een door de ver. „De Zeeuwscbe Pers" vastgesteld advies, besloten wij ten aanzien van het gebruik der nieuwe spelling het volgende te be palen: 1. Onze Kindercourant verscheen reeds in de nieuwe spelling. 2. Ingezonden stukken, met den naam des inzenders onderteekend, worden deagewenscht in de nieuwe spelling op genomen. 3. Losse, onderfeekende bijdragen van medewerkers, niet tot den vasten redactiestaf- be- °n° r -C n e' worden desgewenscht ?Ieuw<f sPelbug opgenomen. (Dit 4. Adverteerders zijn geheel vrij de oude of de nieuwe spelling te gebrui- Hij loopt door den regen, hij gaat door den wind, de schipper met gornaet, verzeld van zijn kind. Zijn stem klinkt eentonig en droef door de straat van 's morgens heel vroeg al tot 's middags heel laat. Zijn kleeren zijn armoe, zijn handen zijn koud, 't gelaat is gerimpeld, heel bruin en heel oud. Het hoofd houdt hij waardig ;r. strak opgericht, 't is of het Geloof hem zijn zorgen verlicht. Zijn mand met garnalen blijft altijd gevuld, hij loopt en hij roept maar met wonder geduld. Wie koöpt van zijn voorraad 't gebeurt zoo bij" wijl heeft voor een paar centen een stampvolle teil. Zijn stem klinkt eentonig en droef als de zee. Zijn jongetje naast hem roept heel zwakjes mee Lange Jan. Gent in het donker. Aan de elec- triciteitsfabrieken te Gent is een sta king uitgebroken. De verlichting moest gisteren en eergisteren zeer beperkt worden. De uitstalkasten van de win kels waren met kaarsen en petroleum verlicht. Met het oog op de heerschen- de duisternis was een bijzondere poli tiedienst ingesteld. Een luchtwedstrijd EngelandKaap stad? Volgens bericht uit Londen wor den er plannen gemaakt voor een lucht- race EngelandKaapstad, een afstand van 12.800 kilometer, met vrije deelne ming voor ieder land. Deze wedstrijd zal in het jaar 1935 gehouden worden en in denzelfden geest als de Melbour ne-race worden georganiseerd. Inge schreven kan dus worden voor de han dicap en de snelheids-afdeeling. Het plan voor dezen wedstrijd is van Zuid-Afrika uitgegaan. De wedstrijd is bedoeld ter viering van het vijf en twintig jarig regeeringsjubileum van koning George van Engeland en mede ter viering van het feit, dat de Unie van Zuid-Afrika in 1935 vijf en twintig jaar bestaat. De afstand Engeland Kaapstad zal waarschijnlijk gemakke lijk in 48 uur kunnen worden afgelegd. De aankomst van prinses Marina te Londen. Prinses Marina zal voor haar huwelijk Woensdag a.s. te Londen aan komen. Per specialen trein zal zij in ge zelschap van haar ouders, prins en prin* ses Nicoiaas van Griekenland van Dover naar Victoria-station reizen, waar zij ontvangen zal worden door den koning en de koningin, haar bruidegom den hertog van Kent, den prins van Wales en de andere leden der koninklijke fa milie. De tocht naar Buckingham Palace zal niet per rijtuig, doch in auto's worden gemaakt, doch ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen, de prinses te verwelkomen, zullen de auto's in lang zaam tempo rijden. Liefde, die geen stand hield. Prins Eric van Denemarken, een neef van den koning, die in 1924 afstand deed van zijn koninklijke rechten, in verband met zijn morganatisch huwelijk met mej. Lois Booth uit Ottawa, (Canada), heeft den koning van Denemarken toestemming verzocht, om te bewilligen in zijn echt scheiding. Het verzoek wordt door zijn echtgenoote gesteund. Drie nazis ter dood veroordeeld, De rechtbank te Salzburg veroordeelde drie nationaal-socialisten wegens overtreding van de springstoffenwet, ter dood. Aan geklaagd waren zes nationaal-socialis ten. Zij werden ervan beschuldigd zich springstoffen te hebben aangeschaft om daarmee bruggen en spoorlijnen in de lucht te doen vliegen. Bij drie beklaag den hield de rechtbank de schuld be- wezen, de overigen werden vrijgespro- EEN LIEFLIJK PERSPECTIEF...-. voor de bondscommissie inzake het vliegwezen te Washington gaf eenigen tijd geleden de beroemde Russische vlieg tuigbouwer Igor Sikorsky een beeld van den toekomstigen luchtoorlog, dat wel geschikt was, den leden van de .com. missie het bloed in de aderen te doen stollen. ,Jn den volgenden oorlog", aldus ver- »nrI li I I I I li I I li I li I li II Ill I HUB III II I III I II llll I Mil I j DE BONS V *N ÖEREUZENBÜS klaarde Sikorsky, „zullen geweldige, de zon v erdu starende eskaders vliegtuigen, die zoo snel zijn als de gedachte, de vijandelijke steden overvallen en van een voor het afweergeschut totaal on bereikbare hoogte uit met dezelfde snel heid hun bommen, adingen afwerpen, als thans een machinegeweer schoten lost- Zou een vijand er in slagen, New York te hereiken, dan zouden de wol kenkrabbers van deze geweld ge stad binnen tien minuten nog slechts één groote puinhoop vormen en de New Yorkers als ratten in onderaardsche schulhoeken gedreven worden; voor zoover zij den vuurdood of den dood door verplettering of verstikking ont komen zijn". De bekende recordvlieger Frank Hawkes, verklaarde daarop: „Ik kan in acht en veertig uren van- New York naar Tokio vliegen. Waren we n oorlog met Japan of Rusland, dan zou de vijand zonder meer dezeifdejpres- tatie kunnen leveren. De Japanscha vliegers zouden er zich in het minst niet om bekommeren, of zij levend van zulk een vlucht zouden terugkeeren. Er zijn in Japan ontelbare jonge soldaten, d;e hun leven graag en met vreugde zouden offeren in rui! voor de mogelijkheid, de wolkenkrabbers van New York te bom bardeeren. Ongelukkigerwijze zouden het niet alleen springbommen zijn, die zij zouden afwerpen, doch ook gasbom men, waardoor de bewoners der stad vern etigd zouden worden". Beide deskundigen de bouwer en de vlieger waren het volkomen met e kaar eens, dat in den volgenden lucht oorlog van „ridderlijkheid" geen spreke meer zou zijn; dat geen rekening meer zou worden gehouden met vrouwen en Anderen en dat het „niemandsland", dat in den wereldoorlog beperkt was tot da smalle strook tusscheri de vijandelijke loopgraven, uitgebreid zou worden tot alle 'gebieden, welke een vijandelijk vliegtuig zou kunnen bereiken. -f- (Msb.)- Gramofoonplaten die aan zes kanten bespeelbaar zijn. John Poweby, een bekende uitvinder komt met een uit vinding voor den dag, die hem in en kele weken evenveel heftige tegen standers als vurige aanhangers heeft bezorgd. Hij heeft n.l. een gramofoon- plaat geconstrueerd, die men aan zes kanten bespelen kan. Hoe dat mogelijk is? Het ding heeft de gedaante van 'n kubus: in elke zijde past een cirkel van 25 cm en men heeft enkel een toon- arm noodig met een beetje afwijkend model. De klank der platen is uitste kend. t- IAfzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kortl EEN ERGERLIJK GEVAL VAN CUMULATIE. Geachte redactie, In de anti-revolutionnaire pers is kort geleden met veel ophef melding gemaakt van de critiek van ds. de Jager te Putten (Geld.) op een mededeeling van een nationaal-socialistischen spre ker, dat de burgemeester van Putten, die tevens burgemeester van een na burige gemeente was, benevens secre taris van beide gemeenten, naast be zoldiging voor deze vier functies, ook nog voor zijn 9 kinderen in elk baantje kindertoeslag zou ontvangen, dus fei telijk kindertoeslag voor 36 kinderen. Bij informatie bij den burgemeester van Putten bleek dit onjuist te zijn. Ds. de Jager noemde dit een voor beeld „van de manier, waarop de N. S.B. de menschen voorlicht." In „Volk en Vaderland", het week blad der N.S.B., is daarop 'n rechtzet ting gevolgd, meldende, dat de natio- naal-socialistische spreker gesproken had van Putte, in Noord-Brabant, en de naam van de plaats in de „Meppe- ler Courant" foutief was afgedrukt. Geen der bladen, die het bericht van ds. de Jager had opgenomen, bleek er zooveel journalistiek fatsoen op na te houden, om een rectificatie te plaat sen. Zelfs een man als het C. H. Ka merlid jhr. de Geer heeft in-de Twee de Kamer de mededeeling van ds, de Jager klakkeloos nagepraat, en de uit lating van den nationaal-socialistischen sprekei®als „een ergerlijk staaltje" van demagogie" gekwalificeerd. Voordat jhr. De Geer het geval in de Kamer bracht, v/erd ook de aandacht van de „Nw, Rott. Crt." erop gevestigd. Wat schrijft nu dit blad in zijn Ka- i meroverzicht van 14 dezer „Het is den heer De Geer vermoede lijk ontgaan, dat hier een drukfout mis- verstand gewekt heeft, dat Putte in Noord-Brabant bedoeld was. Welnu, tie j burgemeester van Putte (een gemeente van 1442 zielen) is inderdaad tevens secretaris van die gemeente, musgader.s j burgemeester en secretaris van Ossen- arecht (2946 inwoners). Hij vervult dus inderdaad vele functies. Op grond van j betrouwbare inlichtingen meenen wij te weten, dat hij daarvoor 10.000 ont vangt (tweemaal 2250 plus tweemaal 2750) benevens f 2250 aan kinderbij slagen (negen maal 250, zijnde het ma ximum van de kinderbijslagen). Een sa I iaris van f 12250 schijnt ons in dit geval inderdaad wel zeer hoog en naar wij meenen te weten is bij deze vereeniging van functies ook geen sprake van be zuiniging". Den volgenden dag plaatste de „Nw. Rott.' Crt." een verbetering. Volgens in lichtingen uit allerbeste bron was ge bleken, „dat de burgemeester van Os- sendrecht, als zoodanig werkzaam sinds 1914. in 1928 benoemd is tot burgemees ter van Putte, en door den gemeente raad tot secretaris is aangesteld. De jaarwedden van de vier functies met af trek wegens cumulaüe bedroegen sa men op 30 Sept. j.l. 7768 gulden. Het totaal daalt volgens de oude regeling met nieuwjaar tot 7550. Scherpe af trek wegens cumulatie is in overweging. Het totaal bedrag der kinderbijslagen is duizend gulden door de vereeni ging der functies". Het geval moge niet zoo ernstig zijn als door den nationaal-socialistischen spreker is voorgesteld, desniettemin blijft 't vooral met 't oog op den zorgvollen tijd, waarin wij leven, en waarin zoo vele behoorlijk onderlegde, jonge men schen werkloos rondloopen, een erger lijk geval van cumulatie. Een weinig bescheidenheid bij het signaleeren van „grove leugens" van na- tionaal-socialistische zijde zou der anti- revolutionnaire pers niet ontsieren. Want dit geval van den burgemeester van Putte is er slechts één uit vele. Met dank voor de plaatsing. J. K. Mesu. BAZAR Z. H. D, L De afdeeling Middelburg der Zeeuw- sche Hervormde Diaconessen-Inrichting, die sedert meer dan dertig jaren zich ten doel stelt de verzorging van zieken door de hulp van de welbekende zusters, en die zoo noodig kosteloos hare dien sten verleent aan ieder, van welke ge zindte ook, heeft te kampen met groote geldelijke zorgen. In gewone tijden is dit ook het ge val, maar thans door de zeer buitenge wone tijdsomstandigheden, wordt deze toestand nog erger. Contributies verminderen steeds en de uitgaven blijven ongeveer dezelfde. Ge volg hiervan is een groot tekort in kas. Om hierin te voorzien, besloot het be stuur een baêar te organiseeren, die waarschijnlijk eind Maart of begin April 1935 zal gehouden worden. Met groote erkentelijkheid kan ik mededeelen, dat mevrouw Quarles van Ufford zich be reid heeft verklaard het presidentschap van het bazar-comité op zich te nemen. De namen der dames, die verder in het comité zitting zullen nemen, worden nog nader bekend gemaakt. Hierbij doe ik een beroep op de be kende bereidwilligheid van Middelburgs' ingezetenen om dezen bazar zoo goed mogelijk te doen slagen. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, Namens het bestuur der Z. H. D. I., P. J. F,_van Voorst Vader, Voorzitter. ONTVANGEN BOEKEN. In de „Libellen-serie" verschenen bij de uitgevers Bosch Keuning te Baarn de volgende deeltjes: „Zending in een veranderde we reld", door dr. ir. H." G, van Beusekom. „Windstilte" Verzen van W. Hes sels. „Van Nederlandsche luilakken", door D. J. van der Ven. Met vele foto illustraties. „Herkennen en keuren van eenige waren". Eenvoudige warenkennis voor de huisvrouw, door P. J. Cromjongh, C. M. E. Looijen, E. Noordtzij, M. J. Rid derhof. (Ingez. Med.) „Jacobus Revius". Een bloemle zing uit zijn gedichten. Samengesteld en ingeleid door L, M. Hagen, „Haakpaironen", door Riek Heu- sinkveld. Met teekeningen en foto-il lustraties. „Boerenbontjes als handwerkmate riaal", door S. A. Nauta en J. F. Meijer. Met foto-illustraties. „Aelwiëke", Laand en lu van vrou- ger. Mit magels, deur Geert TeU Pzn. 1 „Flakkeesche schetsen", door J. Kleeuwens. „Transparanten". Verzen van Jo Kalmijn-Spierenburg. - „Hulp in huis". Practische wen ken voor de huisvrouw, door M. J. Rid derhof. „De verlichting van het woonhuis". Practische wenken, door Ir. H. P. J. Bakker. „Indeeling en meubileering van het woonhuis". Practische wenken, door Vict. HartoghSnoek. Met ontwerpen en teekeningen van A. V. Hartogh. „Indisch dierenleven", door T. van Benthem Jutting. Met foto-illustraties. „Wenken voor keukeninrichting", door Hermien Manger. Met teekeningen van Nos Sandhaus. „Waschbehandeling". Practische handleiding voor de huisvrouw, door C. M. E. Looijen. „Maria, de moeder van onzen Heer, en haar beteekenis voor dezen tijd", door Wilma. „Het gesprek bij de bron", door or. P. Stegenga Azn. „Boete", door ds. W. A. Zeydner. „Jan Luyken". Een bloemlezing uit zijn gedichten, Samengesteld en inge leid door M. Kamphuis. „Dank voor stank bij dominee". Typische gebruiken uit den Achterhoek, door D. J. van der Ven. Met foto-il lustraties. M i d d e lb u r g, 16 November- Op de veiling deden: veldsla 510 c„ spinazie 211 c„ stoksnijboonen 48 c„ doperw ten 19 c„ spruiten 718 c„ witlof 522 c„ schorseneeren 1014 c„ koolrapen 2 c„ roode kool 25 c-, peën 12 c., uien 1,53 c„ tomaten 312 c„ mispels 36 c„ alles per kg; peën 13 c„ ra pen 13 c„ kroten 24 c„ prei 4—8,5 c„ knolselderie 12 c-, peterselie 0,5 c„ rammenas 12 c„ alles per bos; sa- voye kool 16 c, roode kool 17 c., boere kool 23 c„ witte kool 2,55 c., bloemkool 220 c„ andijyie 0,52,5 c„ kropsla 0,5 c., alles per stuk; honing 38 c„ per pot; chrysanten,16 c„ per bos; tulpenbollen 18 c„ per 100; cacteën 5 c., per pot. m Goes, 16 Nov. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Blauwe Druiven: Black Alicante 2933, Gros Meroc 31, Mis pels 7, Spinazie 6, Spruiten 715, Wijn peen 1—1,30, Uien 12,40, idem lie soort 0,60, Aardappelen 3,203,70, per 100 kg.; Prei 29, Rammenas 3,10, Ra pen 1—4, Wortelen 4, Kroten 33,20, Knolselderij 710, Peterselie 0,90, per 100 bos; Bloemkool 613, idem lie soort 25, Roodekool '4,50, Groene Savoyekool 2,104,30, Gele idem 4,60, Boerenkool 1,401,60, Breedblad An dijvie 0,601,80, Krul idem 2,601,80, Rammenas 1,10, Frambozenplanten 0,90, per 100 stuks; Hazen 2,02, Fazanten 0,740,80, Patrijzen 0,370,40, per stuk- Nov. 21 Kapelle, Huizen, Kram. 21 Hontenisse, Inboedel, Pijls en Verbist. 22 Krabbendijke, Huis, Jonkers. 27 Middelburg, Huizen, Terpstra. 30 Biggekerke, Hofstede, Loeff. Dec. 4 Biggekerke, Inspan, Loeff. 4 Goes, Huis, Jonkers. 4 Oostkapelle, Hofstede, Blaupot ten Cate.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7