KNIPSEL-PRIJSVRAAG ZEELAND. WEER II WIRD» RESHTSZAKEN. NUMMER 271. DRIE BLADEN. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. HOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. AAN DE LEZERS ZUSD-BEVELAND. De plannen tot opheffing van Kattendijke. Hoog- en Wemeldinge. K00RD-BEVELAND. #t<nr(itrfe*te MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ■diap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bq contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT® Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent, PREMIEVERLAGING ZIEKTEWET- Thans oiiicieel aangevraagd. De Raad van Arbeid te Middelburg besprak in zijn laatste vergadering de resultaten van de bijna 5-jaarlijksche periode, waarover de Ziektewet heeft gewerkt en de zeer gunstige finantieele mogelijkheden van de Ziekenkas. (Wij hebben daaromtrent al een paar maal 't een en ander gemeld), Algemeen werd het mogelijk en gelet op de bijzonder moeilijke tijds omstandigheden noodzakelijk geacht, premieverlaging te bevorderen voor de belanghebbenden, die bij den Raad ▼an Arbeid het ziekterisico hebben on dergebracht. Waar vrijwel algemeen de helft der premie door den werkge ver, de andere helft door den arbeider wordt betaald, is verlaging zoowel in het belang van den werkgever als van den arbeider. De totale reserve per 31 December 1933 bedroeg 101,625; deze zal per 31 December 1934, volgens voorloopige, vrij nauwkeurige en veilige raming, aangegroeid zijn met rond 25.000 tot f 126.625. De rente van deze som vormt een jaarlijksche stille reserve bij het premiebedrag, voor dekking van alle onkosten en uitkeeringen van de Zie kenkas benoodigd. Deze veiligheidsfac tor bedraagt, in procenten van het loonbedrag uitgedrukt: 0.18. De premie bedroeg over 1933 en '34: 2,3 pet., 3.4 pet. en 4.9 pet. Deze twee laatste premiepercentages zijn vastge steld voor enkele bedrijven, welke in het gebied van den Raad van Arbeid Middelburg vrijwel niet voorkomen, of niet bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid Middelburg zijn aangesloten. Voor de werkverschaffing bedroeg de premie over 1933: 8 pet. en met ingang van 1 Januari 1934: 5 pet. Voor het gewone ziekterisico (zonder werkverschaffing) werd in 1933 van het nettopremiebedrag uitgegeven 64.42 Van het nettopremiebedrag, voor de werkverschaffing ontvangen, werd in 1933 uitgegeven 27,28 pet. Volgens de verkregen uitkomsten kan - zooals wij reeds onlangs veronderstel den volstaan worden met een pre mie van 1,7 pet., wat vergeleken met de tot dusverre geldende premie van 2,3 pet. een zeer belangrijke verlaging be- teekent. Ook de premiën varr,3.4 pet. en 4,9 pet. kunnen worden verlaagd tot 2.5 pert, en 3-6 pet. De premie voor de werk verschaffing kan worden gehalveerd en worden gebracht op 2.5 pet. Op grond van de vorengenoemde over- wegingen heeft de Raad van Arbeid daarom aan den minister van sociale za ken verzocht premieverlaging, als hier boven is aangegeven, te willen bevor deren, daarbij aanvoerende, dat in deze zeer moeilijke tijdsomstandigheden de bedrijven niet hooger mogen worden be last dan strikt noodzakelijk is en ook van de arbeiders mede gezien de plaats gehad hebbende loonsverlagingen geen hoogere premiebijdrage mag worden gevorderd dan ter dekking van het risico noodzakelijk is. SLACHTOFFERS VAN DEN WERELDOORLOG HERDACHT. Het aantal mijnen, dat reeds in het be gin van den wereldoorlog aan de kusten van Nederland aanspoelde, was zeer groot en ook Zeeland heeft daarvan haar deel gehad. Zoo waren od_ 16 November 1914, dus heden juist 20 jaar geleden, eenige mij nen aan de kust van Walcheren met name bij Westkapelle aangespoeld en werd de marine uit Vlissingen als reeds zoo dikwijls daarvoor belast met het on schadelijk maken van dezen mijnen. Reeds had men dien dag door het de- monteeren twee dezer gevaarlijke voor werpen vernietigd, toen men ongeveer half drie met een derde mijn bezig Was en, hoe is nimmer gebleken, deze mijn tot ontploffing kwam. Een ontzettende slag klonk en alom zag men stukken wegvliegen, helaas niet alleen van de mijn maar ook van hen, die met het de- monteeren bezig waren of zich in de onmiddellijke nabijheid van de mijn be vonden. Spoedig bleek, dat het gebeur de aan niet minder dan 9 personen het leven had gekost; n.I. den kapitein van het Oost-Indisch leger Ockhuizen, com mandant van de compagnie infanterie te Westkapelle, aan de luitenants ter zee tweede klasse C- J. J. Bruinsma en N. van Munk, den majoor torpedomaker B." Nijssen; den korporaal-torpedomaker L. van der Knaap; den matroos eerste klasse J. Franpois; den opzichter van den Polder Walcheren, M. C. van El- sacker, die allen bij het werk aanwezig moesten zijn en de milicien Smits en de dijkwerker W. Roelse, die uit belang stelling het demonteeren gade sloegen. Dit diep tragisch gebeuren heeft des tijds in breeden kring g'roote deernis ge wekt. Nadat de stoffelijke overschotten van Nijssen en Smits resp. naar Rotterdam en Princenhage waren overgebracht, heeft op Donderdag 19 November de in drukwekkende ter-aarde-bestelling van de 7 overige slachtoffers plaats gevon den op het kerkhof te Westkapelle aan den voet van den vuurtoren. Het mag zeker een sympatiek gebaar genoemd worden, dat deputaties uit ma rine kringen heden naar Westkapelle zijn gekomen om een hulde te brengen aan de nagedachtenis van de 20 jaar geleden gevallen kameraden; Namens den minister van defensie was aanwezig de kapitein ter zee, R. H. Arntzenius, directeur van het Neder- landsch Loodswezen in het zesde district te Vlissingen en namens den comman dant der Marine te Willemsoord de ka pitein-luitenant ter zee J. A. Sonnen- berg, onder-commandant der marine te Vlissingen, Verder vertegenwoordigers van den Bond van marine-onderofficieren, van het bestuur van het marine-rampen fonds en van de^. vereeniging „Onze Vloot", alsmede het gemeentebestuur van Westkapelle. Wij komen op een en ander nader te rug. A. RADEMAKER f. Op 80-jarigen leeftijd is te Soest over leden de> heer A. Rademaker, die gedu rende tal van jaren hoofd was van de Christelijke school aan het Molenwater alhier en na dien geruimen tijd leeraar aan de Christelijke Kweekschool op de Heerengracht Na zijn pensionneering woonde de hr. Rademaker nog enkele jaren te Melis- kerke. Zijn heengaan zal in onze omge ving met deelneming worden vernomen, hoe dankbaar men ook moge zijn dat „meester" Rademaker zulk een hoogen leeftijd heeft mogen bereiken. Theosofie. Op de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" was gisteravond een openbare bijeenkomst belegd door de Ardjoena-loge der theosofische Vereeni ging. Mr. J. F. van Deinse behandelde het onderwerp: „Godsdienst en Theoso fie". Spreker gaf in 't bijzonder een dui delijke uiteenzetting van het godsbegrip der theosofen. De rede heeft den aanwezigen zonder twijfel een verhelderend inzicht in het wezen daarvan bijgebracht. Voor de zooveelste maal. Hedenmorgen is het verkeer in de St. Janstraat weer geruimen tijd 'versperd geweest, doordat een groote vrachtauto wilde passeeren, terwijl een andere stond te laden ongeveer bij de Zusterstraat Het wordt wel een heele toer voor het verkeer met groote wagens door de smalle straten onzer stad. „Fier fen hüs" Snjeontejoun jowt it Selskip „Fier fen Hüs", Middelburg, Vlissingen, hjar bü- tengewoane gearkomste, wherby it toa- nielselskip „Friso" fen Rotterdam it blijspil spilet „Postbus 4". Nei 't wy er fen heart hawwe in bütengewoan fleu- rich stik wher 't hja yn Rotterdam tige sukses mei hawn hawwe. We hoapje, det in protte Friezen dizze joun yn de Vergenoeging hjar vermeitsje scille. Sjoch far fjirder neis de atvertinsje yn dit blèd. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, gaat de voordracht van Otto van Tussenbroek over „Het Bin nenhuis van Vroeger en Thans" niet al leen uit van de afd. van de Ned. Ver van Huisvrouwen, doch ook van de Vereeniging „Voor de Kunst" en hebben de leden van beide vereenigingen koste loos toegang tot de bijeenkomst op mor genmiddag. Bij beschikking van den minister van waterstaat is de bureelambtenaar PM. Knieriem, bevorderd tot admini stratief ambtenaar 2e klasse. De minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat aan W. K, te M i d d e; 1- b u r g, ingevolge vonnis van het kanton gerecht te Middelburg van 17 October 1934 voor een jaar de bevoegdheid om Een groote beproeving is vaak onze redding. Het is niet verkeerd te wan kelen onder het gewicht van het le ven. Maar het is verkeerd de beproe ving, die het noodlot ons biedt, niet te aanvaarden. Nino Salvaneschi. motorrijtuigen te besturen is ontzegd, ingaande 1 November 1934. De collecte voor het Plaatselijke Crisiscomité heeft deze week f 62.26 opgebracht. Défilé burgemeester. Het comité voor regeling van het dé filé op a-s. Zaterdag voor den burge meester schrijft ons: Vele vereenigingen die van plan wa ren aan het défilé mee te doen, komen thans met een geringer aantal deelne mers dan eerst was opgegeven, omdat blijkt dat velen lid zijn van verschil lende vereenigingen tegelijk. Voor enkelen was dit een reden om geheel van deelname af te zien. Dit nu is verkeerd. Hoe grooter de deelnemen de groepen zijn, hoe liever natuurlijk doch het is de bedoeling dat elke ver eeniging uit Goes in het défilé is ver tegenwoordigd. Dus alle vereenigingen uit deze gemeente, zonder onderscheid. Het zal daarom op prijs gesteld wor den indien die vereenigingen die nog geen inschrijving hebben ingezonden, toch willen zorg dragen dat een deputa tie hunner vereeniging a.s. Zaterdagmid dag om uiterlijk half drie in de Ruijter- laan is en zich alsnog zal aanmelden bij den leider aldaar, den heer Meyler, kenbaar aan een rood-wit insigne. Ook is van particulieren het verzoek gedaan om mee te mogen deflleeren. Hiertegen bestaat geen bezwaar mits aanmelding plaats vindt eveneens uiter lijk half drie morgenmiddag in de Ruij- terlaan bij den leider. Nadien is aan sluiting niet meer mogelijk. HET GOTHISCHE HUIS. Een verzoek aan de ingezete nen van Goes en omgeving. Op verzoek van de vereeniging „Hen- drick de Keijser", stelde de heer H. van Heeswijk, architect bij den Rijksgebou wendienst, zich belangloos beschikbaar om de leiding van de noodzakelijke restauratie van het Gothische Huis, aan de Turfkade op zich te nemen. De totale kosten worden begroot op f 7000. De regeering zal vermoedelijk bereid zijn daarvoor een subsidie van f 3000 te verleenen. Met de kleine te genvallers, die bij1 elke restauratie voorkomen, zal door „Hendrick de Keij ser" dus voor ruim f 4000 moeten ge zorgd worden. Reeds in Sept. 1933 werd door vrien den der vereeniging f 400 verzameld; bij de gemeente Goes en bij de Provin cie werden subsidies aangevraagd van f 400, zoodat, worden deze verleend, dan nog plm. f 2800 te dekken is. De vereeniging „Hendrick de Keij ser", wendt zich thans met een circu laire tot de inwoners van Goes en om geving, waarin een gift verzocht worit teneinde aan bovengenoemd bedrag te komen. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer Arie Smit erkend en toegela ten als vice-consul van Portugal te Vlis singen. St. LAURENS. Onder leiding van ds. A. Koning is alhier Woensdag een gereformeerde mannen vereeniging opge richt met aanvankelijk 17 leden. Tot le den van het bestuur werden gekozen de heeren A. van den Broeke, voorzitter, M. van den Broeke, E. P. Davidse, P. Francke, H. Hoonhout. AAGTEKERKE. Donderdagavond hield de afd. Aagtekerke van de ver eeniging „Ziekenhuisverpleging op Wal cheren" een propagandavergadering, waar als spreker optrad de heer L. Onderdijk uit Middelburg, die de werking der vereeniging uit een zette. Uit de cijfers van spreker bleek, dat in Aagtekerke op 1 Jan. '34 slechts 155 leden of wel 20 pet. der bevolking ston den ingeschreven, zoodat deze gemeen te tot de laagste behoort. van ons blad wordt in overweging gegeven de van Maandag 19 f/m Zaterdag 24 Nov. a.s. verschijnende nummers zorgvuldig te bewaren. Zij zijn noodig, indien men aan onze groote waaraan belangrijke geld prijzen verbonden zijn, wil mede dingen. ARNEMUIDEN. De collecte van het plaatselijk crisiscomité heeft in deze ge meente 123 opgebracht. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den voorzitter J. Allaart vergaderde de pi. afdeeling van den Ned. Christ. Land- arbeidersbond. Verschillende punten werden behan deld, o.a. 't geschil: steun C. de Rijke, waarover de hoofdbestuurder Vinger ling zeer breedvoerig sprak. Hij wees er op dat De Rijke de afdeeling alsmede het hoofdbestuur voldoende moet inlich ten. De steunregeling in Arnemuiden be rust bij B. en W. en in vele gevallen is de steunverleening minder door de schuld der steuntrekkers zelf die de plichten dienaangaande niet nakomen. DOMBURG, De burgemeester, de heer L. J. van Voorthuysen, is als eere lid toegetreden tot het comité voor de Toorop-hulde. Leden zijn: jhr. mr. R. L. Humalda van Eysinga, voorzitter-secre taris; dr. H. van der Kamp, penning meester; mevr. M. EloutDrabbe; mej. R. M. Wichers Wierdsma; en de hr. P. J. Vergers. Ontwerper van den tekst van den ge denksteen is de hr. A. P. W. van der Haar. Men hoopt aan de onthulling van den steen te verb'nden een kleine ten toonstelling van intiem Domburgsch werk van den meester, dat anders niet tot de openbaarheid zou doordringen. TEGEN DE LAMP GEVLOGEN. O. EN W. SOUBURG. Een landbou wer, zekere K. alhier, dacht dezer dagen de politie te slim af te zijn. Hij had op een boerenwagen onder een laag kool- asch een partij aardappelen verborgen, die zonder geleidebiljet zouden worden vervoerd. De man had echter buiten den waard, in dit geval buiten den speurzin der rijkspolitie gerekend, die in de' vracht meer zag dan een voer kolensintels, de aardappelen in beslag nam en tegen den verbluften overtreder proces-verbaal op maakte. WESTKAPELLE. Maandag a.s., des nam. 2 uur, komt de Raad in openbare vergadering bijeen. In behandeling ko men oa. de volgende punten: Aanbie ding van de gemeentebegrooting voor 1935, welke inmiddels in ontwerp aan Ged. Staten is opgezonden. Uitbetaling van den bestaanden kolentoeslag door middel van bons, welke bij de plaatse lijke kolenhandelaars worden ingewis seld. (In verband met een verzoek van de plaatselijke kolenhandelaars). Een protesteerend schrijven aan Ged. Staten gericht. De Raad der gemeente Kattendijke is gister in vergadering bijeen geweest ter bespreking van de plannen tot opheffing dier gemeente. Unaniem was men ver ontwaardigd over het voornemen. Tot Ged. Staten is een schrijven gericht, waarin de Raad met beslistheid stelling neemt tegen de opheffing. (Men zie het raadsverslag in het twee de blad.) HANSWEERT. Heden herdenkt de: heer C. Roelands, rijksklerk ten kantore van den Ontvanger der directe belas tingen enz., den dag dat hij 35 jaar ge leden in dienst is getreden. Het kan toorpersoneel en het personeel van den actieven dienst bood hem een blijvend aandenken aan. IERSEKE. Donderdagnamiddag nam mej. Bom wegens aanstaand huwelijk afscheid van de Chr. bewaarschool aan de Kakeldans- Mej. Bom heeft ruim 10 jaren het bewaarschoolonderwijs ge diend, waarvan de laatste 6 jaar als Middelburg, 16-XI-'34, Donderdag: hoogste luchttemperatuur 9.7 °C (49 °F); laagste 5.2 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 h: 7 °C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laag ste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied'. 771.5 mm te Sarna; laagste 741.8 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, ne velig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 7 h 23; onder: 16 h 05. Licht op: 16 h 35. Maan op: 13 h 50; onder; 1 h 24. V.M. 21 Nov. Hoog- ea Laagwater te Vlissiagea. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S - Springtij.) Vr. Za. Zo. 16 17 18 Vr. Za. Zo. 16 17 18 November. Hoogwater. 10.33 23.18 11.42 0.17 12.38 Laagwater te November. Hoogwater. 8.53 21.45 10.03 22.43 10.51 23.25 Laagwater. 4.01 16.36 5.17 17.43 6.14 18.39 Laagwater. 2.53 15.41 4.11 16.50 5.05 17.40 hoofd der Geref. Bewaarschool. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Vendeville was de tolk van allen toen hij mej. Bom dank zefde voor het door haar gegeven onderwijs en haar verder een rijk gezegend leven toewenschte. Leerlingen en oud-leerlingen gaven haar verschillende herinneringsgeschen ken, WAARDE. De heer Adr. de Leeuw en zijn echtgenoote alhier zijn benoemd tot bode-magazijnmeester-huisbewaar der bij het „Groene Kruis." COLIJNSPLAAT. Donderdagavond is ben algemeene vergadering gehouden van de ijsclub „Ons Genoegen" onder leiding van den voorzitter L. H. Kievit. De voorzittèr wijdde eenige woorden aan wijlen den heer I. P. van der Weele. De overledene is voor de club een waar vriend geweest. Hij stond het bestuur steeds met raad en daad ter zij de. Indertijd hield hij de beschikking over het water van de Val aan zich om de club een ijsbaan te kunnen verschaf fen. De rekening had een tekort: uitga ven 517; inkomsten 278. De aftredende bestuursleden de hee ren Jac. de Pree, Jac. Haringman en J. M. Snoep werden herkozen. De voorz. deelde mede, dat op Woensdag j.l. een vergadering is gehouden van het polder bestuur met B. en W. Besloten is, dat Maandag a.s. zal begonnen worde® om de ijsbaan in orde te maken. Van dok ter Maas was een verzoek ingekomen om een baantje beschikbaar te stellen voor de kinderen met sleetjes. Het be stuur werd gemachtigd om te trachten hiervoor een oplossing te vinden, De heer De Looff vroeg, of er ook toe stemming verleend zal worden om ten ten op het ijs te plaatsen. Met algem. stemmen werd besloten geen verlof daartoe te verleenen. Het voorstel van den voorzitter om logé's van leden vrijen toegang op de baan te geven werd aangenomen. In hooger beroep. C. J. M„ 52 jaar, caféhouder te Mid delburg, thans gedetineerd heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 2 Nov. 1934, waarbij hij wegens doodslag is ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. J. de K„ 33 jaar, werkman te Kapelle tegen het vonnis van den Politierechter waarbij hij wegens mishandeling is ver oordeeld tot f 20 of 10 d. hecht.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1