GOESCHE COUBAMT^ KNIPSEL-PRIJSVRAAG d|>OBELM^N BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 270. TWEE BLADEN. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Naar den altijddurenden zomertijd? m BHl UB mw Hl AAN DE LEZERS KEJIXNEVWS. MIDDELBURG. OP GOEDE ZEEP STAAT l Will II WIND, m Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te November. Wemeldinge. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. BBBBBgg Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelcj a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent. In de memorie van antwoord aan de Tweedé» Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd, verklaart de minister van binnenland- sche zaken, dat hem bij het bepalen van een keuze zwaar weegt het verlangen om de oplossing zooveel mogelijk te doen uitvallen in overeenstemming met hetgeen te dien aanzien in de volksver tegenwoordiging leeft. Voorts waardeert hij ten zeerste het streven, een einde te maken aan de verdeeldheid van ons volk ten opzichte van de seizoentijd- regeling. Deze omstandigheden hebben den mi nister ertoe geleid het aanvankelijk voorgestelde systeem te verlaten en than6 voor te stellen, den Middel-Euro- peeschen tijd als tijdregeling voor het geheele jaar te aanvaarden. Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den Middel-Euro- peeschen tijd nog een zomertijdregeling te handhaven, ontmoet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaar ding van den Middel-Europeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. En teruggaan tot den toestand van vóór 1908 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug beteekenen op de pogingen om de geïsoleerde positie van Nederland op te heffen. Het steeds levendiger wordend internationaal ver keer op allerlei gebied bindt Nederland te zeer, dan dat het zich ten deze zoo ingrijpende afwijking zou kunnen ver oorloven. T^t zoover de memorie van antwoord. Voor den niet ter zake eenigermate wegwijzen staatsburger is de tijdsquaes- tie niet zoo eenvoudig. Een enkel woord van verklaring is daarom noodzakelijk. Dan zal blijken, dat de zaak heel eenvoudig is: Wordt het voorgestelde door de Ka mer aanvaard, dan krijgen we in Ne derland gedurende de volle twaalf maanden van het jaar ZOMERTIJD, al leen geen uur, maar drie kwartier. Dat hebben de kankeraars tegen den zomertijd dan bereikt! Hadden ze hun mond gehouden, en waren ze met het oorspronkelijke voorstel van den minis ter mee gegaan, dan zou Nederland ge durende den herfst, winter en voorjaars maanden gelegen hebben in de interna tionale tijdzone, waarin het geheel thuis- behoort; de West-Europeesche tijd; slechts gedurende de zomermaanden zou den we dan Middel-Europeeschen tijd 1 uur zomertijd ten opzichte van Greenwich) gehad hebben. Nu komen we permanent in een tijd zone, waarin we totaal niet thuishooren. De internationale zóneregeling gaat uit van den meridiaan van Greenwich. Elke zóne verschilt met den voorgaan- den 15 De theoretische grens ligt dus °P 7/4 Oost en West van den tijdme- ridiaan. Volgens deze grens ligt Nederland g e- h e e 1 in het gebied van den Greenwich of West-Europeeschen tijd. Evenals Engeland, België en Frank rijk. Deze drie landen hebben den West- Europeeschen tijd. Toch nemen w ij die niet. Wij nemen liever den tijd van den meridiaan, die over Bornholm in de Oostzee loopt, die be-Oosten Berlijn, be-Oosten Praag, be- Oosten Triëst en be-Oosten Napels en Malta loopt! Wij sluiten ons liever aan bij Dene marken, Duitschland, Hongarije, Italië, Joeg o-S 1 a v i Lithauen, Noorwe gen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitser-' land. De Oosterlengte van Nederland is van 3,3 6 tot 7,1 het gemiddelde daarvan is 5,2 Den meridiaan van Greenwich, die 20 tijdsminuten van ons af ligt, laten wij los; den meridiaan van Bornholm F r ankfortGörlitzNapelsMalta ne men wij tot wettelijken tijdsbepaler! Me» kan nu eens zien, welke rare scharrelpolitiek er bedreven moet wor den, wanneer de niet ter zake kundige politici met hun honderd-en-een onver vulbare wenschen niet-politieke vraag stukken van wetenschappelijken en/of .technischen aard moeten oplossen! Hadden de mopperaars tegen eiken vorm van zomertijd gezwegen en het wei-overwogen oorspronkelijke voorstel van den minister aanvaard, dan was in redelijkheid aan alle verlangens voldaan. In zijn op zichzelf prijzenswaardige stre ven, het allen naar den zin te maken, komt de minister nu echter met een zoogenaamd compromis, hetwelk in wer kelijkheid het slechtst denkbare voorstel is: de tegenstanders van den zomertijd krijgen des zomers twintig minuten ver mindering van hun bezwaren, maar daar tegenover in herfst, winter en voorjaar, een permanente zomertijd van drie kwartier! Of het feit, dat dit kindje „Middel- Europeesche Tijd" heet, het hun liefe lijker en acceptabeler zal maken?? Het is een groote waarheid, dat rust roest, bedenk echter dat roest nooit rust en altijd dieper vreet. I DE HULDIGING VAN DE „UIVER"-BEM ANNIN G. Wat er allemaal zal gebeuren. Voor de feestelijke ontvangst, welke de bemanning van de „Uiver", gezag voerder Parmentier, eerste officier Moll, radio-telegrafist Van Brugge en boord werktuigkundige Prins, Woensdag 21 de zer bij haar aankomst op Schiphol wachten zal, zijn uitgebreide maatre gelen getroffen. Tienduizenden zullen de aankomst van het vliegtuig en de huldiging dei- bemanning uitnemend kunnen volgen. De officieele ontvangst van en de toe spraken tot de bemanning zullen ge schieden op een podium, hetwelk tot een hoogte van twee meter zal worden opgetrokken. Er worden voorts drie groote tribunes gebouwd, welke in to taal ongeveer 6200 toeschouwers zullen kunnen bevatten. Groote ruimten zijn verder gereserveerd, waar eenige dui zenden menschen zullen kunnen staan. Waar het hier, met de bemanning van de „Uiver", mede de K. L. M. zelf is, welke als gevolg van het prachtige resultaat van de vlucht naar Melbourne wordt gehuldigd, kan uiteraard deze maatsch. moeilijk als gastvrouwe op treden. Deze taak is dan ook in han den van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. De bedoeling is, dat, als de „Uiver" zal zijn geland, twee eereronden zullen worden gemaakt langs het geheele front van toeschouwers. Daarna geschiedt de ontvangst van de bemanning door den directeur der K. L. M., den heer Plesman, die het kranige viertal naar het officieele po dium zal leiden. Onderwijl wordt het „Wilhelmus" ten gehoore gebracht. Op het podium vijf toespraken: van een minister (waarschijnlijk de minister van Waterstaat); van den Amsterdam- schen burgemeester; van generaal Snij ders; van den voorzitter der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart en van den voorz. van den Raad van Beheer der K.L.M. Voordat de bemanning het veld zal verlaten, zal zij in een open auto langs het publiek rijden. Muziekgezelschappen en militaire vliegtuigen en verder de Nat. Lucht- vaartschool met eenige toestellen zul len het wachtende publiek aangenaam bezig houden. De luidsprekerinstallatie zal het gesproken woord op alle rangen verstaanbaar doen zijn. Het verkeersvraagstuk heeft veel hoofdbrekens gekost. Met medewerking van defensie zullen op de toegangswe gen naar Schiphol vier pontons worden gebouwd. Groote parkeerterreinen zul len in gereedheid worden gebracht. B. en W. van Amsterdam hebben be sloten, op den grooten dag en ook ge durende den avond, alle inrichtingen van openbaar onderwijs gesloten te houden. EEN FOKKER-FABRIEK IN ENGELAND? Misschien; maar er zijn mach ten aan 't werk, om 't te be letten. De vliegtuigbouwer Anthony Fokker ]S ^Js*eravond van een reis naar Enge land, te Amsterdam teruggekeerd. In verband met deze reis zijn in de Engel- sche bladen tal van berichten versche nen over plannen die de heer Fokker koestert, voor het stichten van een vlieg- tuigenfabriek in Engeland, 'n Verslagge ver van het persbureau V.D. had he denmorgen een onderhoud met den heer Fokker, en heeft hem gevraagd in hoe- van ons blad wordt in overweging gegeven de van Maandag 19 f/m Zaterdag 24 Nov. a.s. verschijnende nummers zorgvuldig te bewaren. Zij zijn noodig, indien men aan onze groote waaraan belangrijke geld prijzen verbonden zijn, wil mede dingen. verre deze berichten juist zijn. De heer Fokker verklaarde, dat er ernstige on derhandelingen gaande zijn voor den bouw van Fokker- en Douglasvliegtui- gen in Engeland. De plaats van vestiging van deze industrie hangt van verschil lende factoren af. Groote Engelsche ste den hebben reeds medegedeeld, dat zij terreinen en fabrieksgebouwen ter be schikking hebben. Een keuze is echter nog niet gedaan. Alle berichten daarom trent in de Engelsche pérs, kunt U, al dus de heer Fokker, tegenspreken. Fokker voegde hieraan toe, dat men in Engeland voelt, dat men op het ge bied van de vliegtuigindustrie ten ach ter is. Toestellen zooals de F 22 en de F 36, die in Amsterdam zijn gebouwd, kent men in Engeland niet, noch wat capaciteit, noch wat uitvoering betreft. Tot het doen van definitieve mededee lingen is de tijd nog niet rijp. Groote belangen kunnen hierdoor worden ge schaad. Ook de politiek, besloot de heer Fokker, speelt in deze kwestie een rol. Er is een groep in Engeland, die de ves tiging van Fokkervliegtuigen in Enge land wil bevorderen, doch anderen zijn bezig te trachten dit te beletten. A. C. R. DREESMANN f. Hedenochtend is in den ouderdom van 80 jaar in zijn woning te Bussum over leden, de bekende zakenman en philan- troop, A. C. R. Dreesmann. De overledene was oprichter van de Firmh Vroom Dreesmann. Hij woonde sinds 30 jaar te Bussum waar hij veel philantropischen arbeid heeft verricht. O.a. heeft hij de stichting mogelijk ge maakt van het St. Majella-ziekenhuis. De thans ontslapene had zitting in tal van vereenigingen, en was gedurende gerui- men tijd lid van den gemeenteraad van Bussum voor de R. K. Staatspartij. DE STIJGENDE WERKLOOSHEID. Naar uit de periodieke publicatie van den rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling blijkt, is het aantal werkzoekenden in de week van 1327 Oct. met 8084 gestegen. DE HANDELSBETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. Onderhandelingen over een nieuw clearingverdrag. Nadat tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering contact heeft plaats gevonden, heeft de Nederlandsche regeering, met het oog op het afloopen van Jiet Nederlandsch-Duitsche clearing verdrag, aan de Duitsche regeering voor gesteld, te onderhandelen over een nieuw verdrag. De Duitsche regeering heeft zich daarioe bereid verklaard. De onderhandelingen zullen binnenkort in Den Haag een aanvang nemen. Voor den duur van de onderhandelin gen zal het verdrag van 21 September 1934 door de beide regeeringen ook na 16 November a-s. verder worden toege past. In verband hiermede zullen de Duit sche autoriteiten voor de tweede helft van de maand November een gelijk be drag aan „Devisenscheine" beschikbaar stellen als overeengekomen werd voor de eerste helft van November. Bij de Woensdag gehouden stem ming voor 5 leden van het Kiescollege der Ned- Herv. Gemeente te Kruinin. gen werden 4 aftredende leden herko zen: J. F. Geluk met 40 stemmen. Q. Klap met 49, W. de Back met 47, en J. C. P, Jansen Verplanke met 35 stemmen, terwijl in de plaats van J. Poley Hz., die niet meer in aanmerking wenschte te ko men werd gekozen B. C. de Mul met 33 stemmen. Aan de stemming namen 58 personen deel uitbrengende 290 stem men. Geref. Gem. Tweetal te Katwijk aan Zee ds. J. D. Barth te Borssele en ds. M. Hofman te Krabbendijke. Geref, Gem. Ds. M. Hofman te Krabbendijke is be roepen te Gouda. Voordracht door Otto van Tussenbroek. Voor de Afdeeling Middelburg van de Ned. Ver. van Huisvrouwen zal op Za terdag a.s. in „St. Joris" de heer Otto van Tussenbroek, oud-directeur van het museum van Kunstnijverheid te Haarlem een voordracht met lichtbeelden houden over „Het Binnenhuis van Vroeger en Thans", De bedoeling dezer voordracht is bij woord en beeld een indruk te ge ven van de veranderde inzichten betref fende de inrichting en meubileering der woning. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Een nieuwe winkel in de hoofdstraat. Hedenmorgen opende de heer J. Pol derman in perceel H 20 in de Langedelft een nieuwe zaak in fijne vleeschwaren, comestibles, ingemaakte groenten, boter enz. Het pand, waarin tot voor enkele we ken de zaak van den heer Fastenau war gevestigd is met rappe handen opge.i knapt, en in een nieuw licht pak gesto ken. Doeltreffende winkelkasten en eta lage zijn aangebracht en zoowel des avonds als over dag geeft de winkel een vroolijk, zindelijk aanzien, zoodat wij hem een aanwinst voor de winkelstraat mogen noemen. ZANGUITVOERING IN DE NIEUWE KERK. Ten bate van het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle, die vorige week haar 100-jarig bestaan heeft herdacht, werd gisteravond in de Nieu we Kerk alhier een uitvoering gegeven door het Westkapelsche Dameskoor en de Christ. Gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer" eveneens uit Westka pelle. I In het groote altijd weer imposante kerkgebouw was een talrijke schare bijeengekomen, waarbij het domineeren- de wit getuigde van de belangstelling van „buiten". Ds. W. Reus van Westkapelle opende met gebed en gewaagde daarna in zijn welkomstwoord van de dank baarheid die er heerschte in het „een voudige dorp aan de zee", voor de ge boden gelegenheid om op deze wijze iets te kunnen doen voor de verwezen lijking van het doel: een schoon, nieuw orgel in de kerk te Westkapelle. Vroe ger heeft Middelburg reeds geholpen en ook nu is de hoop daarop gevestigd en niet zonder grond, zooals de opkomst nu bewijst. Spreker dankte ook voor de aanwezigheid van den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Mid delburg. Daarna opende het Westkapelsche Dameskoor het programma met een vijf tal liederen. Het koor in zijn pittores ke, frissche costuuma, weldadig aan doend in deze omgeving beschikt over goede stemmen. In den beginne wat onzeker en zoekend, kwam het bij het tweede optreden, zeer goed op dreef en vond zijn hoogtepunt bij het laatste nummer, het „Domine, salvom fac Regi- nam nostram" dat met groote wellui dendheid en warmte werd gezongen. Van de tien liederen waren het de twee uit Valerius die door de gedragen heid en plechtigen ernst groote bekoring hadden. De vertolking was goed, even als van Beethoven's „Hymne an die Nacht" dat toch weer zwaardere eischen stelt. De Christ. Zangver. „Looft den Heer" had als haar,aandeel van dezen avond gekozen het Weihnachts-Oratorium van Müller. Het is een op eenvoudige mo tieven opgebouwd, doch niettemin muzi kaal oratoruim, dat evenwel door zijn rustigen voortgang niet altijd vermag te Heeft U al met Uw win kelier gesproken over Dobbelman's schoon heids-pakket? (Ingez. Med.) M'burg, 15-XI-'34. Woensdag: hoogste luchttemperatuur 9.7 °C (49 °F); laag ste 5.6 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.1 °C; 12 h: 6.2 °C. 1 mm regen. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in het afge- loopen etmaal: 760 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770,8 mm te Libau; laagste 750.5 mm te Oporto. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O, rich tingen, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen regen, iets zach ter. Zon op: 7 h 22; onder: 16 h 07. Licht op: 16 h 37. Maan op: 13 h 36. V.M. 21 Nov. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) November. Hoogwater. Do. 15 7.27 20.24 Vr. 16 8.53 21.45 Za. 17 10.03 22.43 Hoogwater. Do. 15 9.14 22.01 Vr. 16 10.33 23.18 Za. 17 11.42 Laagwater 1.19 14.14 2.53 15.41 4.11 16.50 Laagwater. 2.26 15.11 4.01 16.36 5.17 17,43 boeien. „Looft den Heer" ontkwam dan ook niet aan het gevaar dat de aandacht eenigszins verslapte, hetgeen jammer was, omdat het zulks niet verdiende. De toewijding en mooie toonvorming van het koor bewezen dat het wel wat aan kan. Het stemmenmateriaal is goed en al wa ren er momenten dat het hoorbaar in spanning kostte om de moeilijkheden te overwinnen, toch verdient het alle lof voor het gepresteerde. Zoo ook voor het feit, dat de solo-partijen aan eigen leden was toevertrouwd. Het was niet vlekke loos, maar met overgave hebben de so listen zich van hun niet eenvoudige mu zikale taak gekweten. Aan het einde van den avond heeft ds. W. Reus nogmaals dank gebracht voor het gebodene en aan allen die tot het welslagen hebben medegeholpen. SOES» De installatie van den nieuwen bur gemeester mr. Van Dusseldorp zal naar de Zeeuw meldt vermoede lijk Maandag 3 Dec. plaats vinden. „Inbreker gevraagd." De propagandistische en waarschu wende woorden van den secretaris van den Kunstkring „Het Schouwspelbij de eerste abonnementsvoorstelling ge sproken, schijnen hun uitwerking niet gemist te hebben. Want deze 2e abon-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1