MIDDENSTAND EN RECLAME DE VREEMDELING VAN SHVERDALE Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent ZEELAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934. No. 269. m De gasprijzen. *£S. PROPAGEER UW ETALAGE. I. Een reclame-expert schrijft ons: Duizenden huisvrouwen hebben te zamen, ondanks de tijdsomstandigheden nog een boel geld wekelijks te beste den, voor noodzakelijke, dringende, ja zelfs ook nog voor „het leven veraan genamende" zaken. Maar veel meer dan toen men ruimer bij kas was, hebben zij thans te over wegen of ze „waar" voor hun geld krij gen. En „winkels kijken", wat voor het vrouwelijk geslacht altijd een liefhebbe rij was, lijkt nu een noodzakelijkheid, hei is nu vaak een sport waar dit of dat goedkooper en „beter" of minstens even goed te krijgen is. Want de crisis heeft geenszins de kwa- liteits-waardeering benadeeld, slechts noodgedwongen stapt het publiek van het beste terug naar het goede, liefst wil 't voor zijn 7 cent van nu, dezelfde kwa liteit als voor 't dubbeltje van vroeger. De middenstands-winkelier die dit verstaat, weet, dat zijn etalage zoo wel aan de straat, als de uitstalling in zijn winkel een nog grootere koop prikkel geworden is en de winkelweek, die onlangs in onze stad gehouden werd, getuigde dan ook van activiteit, die re sultaten hebben zal. Maar hoe groote zorg er aan de eta lages ook besteed' wordt, hoe artistiek, origineel hoe pakkend door prijsvragen of bijzondere attracties ook, de etalage is wel een groot stuk, maar niet de heele band, waarmee de winkelier 't publiek naar binnen trekt. Ook etalages moeten gepropageerd worden! Want in een winkelstraat zijn er zoo vele, dat practisch nooit ieder ze be kijkt. De winkelier, die iets bijzonders, een speciale aanbieding uitgestald heeft, dient daar publiciteit aan te geven en hoe kan dat beter dan door middel van het dagblad? Maar niet als mededeeling zonder meer. Waar Jansen of Pieterse woont weet men nu wel, neen, wat interessants over uw etalagejzoodat men, na de krant gelezen te hebhen, zegt: hè, daar loopen we ook eens langs.nü. nu men 's avonds winkels zal gaan bekijken. En nu komt het er maar op aan, dat de winkelier zijn verkoopers-enthousias- me weet over te brengen in enkele re gels schrift en dat tijdig naar de krant stuurt en het duidelijk laat zetten zon der veel poespas, want eenvoud is voor adverteerders, die geen halve pagina's kunnen adverteeren, geraden. Leg verband en systeem in al uw pu bliciteit, is een stelling, die even goed geldt voor wie slechts een luttel bedrag aan reclame te besteden heeft. Groot-adverteerders hangen afdruk ken hunner advertenties in de étalage, de kleinere middenstander kan zijn éta lage in de krant brengen, want zijn de advertentie-kolommen niet de winkel galerij van Uw dagblad? Het publiek zegt wel dat het nooit advertenties leest, maar dat er op ge reageerd wordt, bewijst wel het tegen deel. Van een dagblad, waarvan de re- dactioneele-inhoud volledig en „bij" is, worden ook de advertenties gelezen, als ze maar lezenswaardig zijn! Menig middenstander staart zich blind op de geillustreerde advertenties van groote fabrikanten, alsof de bewijzen er niet zijn, hoe door geregelde kleine tekst-advertenties, met een interessant (Ingez. Med.) mssm door H. BINDLOSS. 85). praatje, een ontzaglijke goodwill ge kweekt weid. Praat met het publiek, zooals u in uw zaak spreekt, maar dan beknopter. Stel een advertentie niet om 11 uur op, als de krant om 11,15 uur gaat draaien. Zooals de kwieke middenstander met zor^ bijtijds zijn etalage behandelt, moet hij 't ook zijn „'etalage-aankondiging»" doen. En dan in onderling verband, dat verhoogt voor beide reclame-middelen het effect. Attracties van de etalage kunnen al leen door advertenties in één avond aan iedereeen bekend gemaakt worden, en dat, het onmiddellijk tot reactie wekken, is de groote kracht van adverteeren bo ven elk ander reclame-middel. De middenstander, die zijn clientele kent, zal 't niet moeilijk vallen te weten hoe hij ze vangen kan. Het hangt heele- maal van het karakter zijner zaak af, of hij met een beetje intrige, een speciaal koopje, een attractie voor kinderen, een speculeeren op algemeen menschelijke eigenschappen, belangstelling wekken moet. Het zou voor deze korte inleiding te ver voeren voorbeelden aan te halen. ïn enkele volgende artikelen hopen wij middenstand-reclame-mogelijkheden ech ter nader te bespreken. M. W. „Zooantwoordde Witham, door de herinnering aan zijn laatste bezoek uit de nederzetting en een paar van Court- horne's escapades in Alberta, misschien iets sarcastischer dan 't voor Dane be grijpelijk was. „Hoe meen je dat ik heb niet veel gevoel voor dramatische situaties." Dane begon te lachen. „Wel", ant woordde hij geamuseerd, „een meisje zoenen is iets, wat wel meer voorkom;;, maar een volle flesch half om half op het hoofd van den jaloerschen minnaar stukslaan, dat is iets, wat de meesten je niet zouden nadoen." Witham voelde zijn vingers trillen door de plotselinge behoefte, om Court-1 horne bij zijn kraag te pakken en hem duchtig door elkaar te schudden. „Zoo, dat wordt er dus van me verteld! En jij hebt het natuurlijk voor een man als ik, die me nu al maandenlang voorbeeldig gedragen had, als een kleine, onbetee- kende inzinking beschouwd?" „Wel", atwo'ordde Dane lakoniek. „Zooals ik je zooeven reeds gezegd heb ik vond 't niet iets, dat met je gewone dianier van doen in overeenstemming was, maar toen ik daarbij nog hoorde, dat je een man uit de nederzetting niet B. en W, stellen voor de me- terhuur af te schaffen en de ta rieven belangrijk te verlagen. Nu het gas in de laatste jaren nage noeg uitsluitend wordt afgeleverd voor verwarmings-doeleinden aldus schrij ven B, en W. aan den Raad moet te dier zake ernstig rekening worden ge houden met concurreerende energie bronnen, te weten vaste brandstoffen en petroleum, wil althans het debiet eenigszins op peil blijven. Wel biedt het gas vele voordeelen tegenover genoemde bronnen maar zulks neemt niet weg, dat zijn prijs zich toch dient aan te passen bij dien van de andere bronnen, welke laatste lijk niet onbelangrijk is gedaald. Dit klemt te meer, nu een groot aantal verbruikers door de moeilijke omstandigheden tot bezuiniging wordt genoodzaakt. Op deze gronden hebben B. en W. een verlaging der gasprijzen en afschaffing van gasmeterhuur in overweging genomen. Immers handhaving der tegenwoor dige prijzen zou zonder twijfel een ster kere daling van het debiet, met daar aan verbonden financieele gevolgen, veroorzaken. Die gevolgen zouden wel iswaar aanvankelijk misschien geringer zijn dan die eener tariefsverlaging, doch op den duur zouden zij toch die kosten eener zoodandige verlaging overtref fen. Een en ander heeft B. en W. ge leid tot de overtuiging, dat spoedigp invoering eener verlaging alle aanbe veling verdient-.- Wanneer men de openbare verlich ting buiten beschouwing laat, valt de gasleverantie te onderscheiden in die aan: gewone verbruikers, muntgasver- bruikers en de „Vitrite Works". Het bij Raadsbesluit van 20 Januari 1932 vastgestelde vastrechttarief schonk aan een groot aantal verbruikers n.l. bepaald zachthandig je boerderij uit gezet had wel, wat moest ik toen doen?" „Dat heeft Colonel Barrington je ver teld!" „Neen", antwoordde Dane, „dat 'heeft hij niet gedaan, en dat weet je ook wel- Maar een van zijn knechts was juist be zig om een paard, dat hij gekocht had, af te rijden en als ik me niet vergis ofschoon me dat eigenlijk niet aangaat is Maud Barrington er ook bij ge weest. En nuje moet niet denken dat ik sta te preeken, dat is de bedoe ling nietmaar wat ik wou zeggen is dit: er zijn hier verscheidene lui, die op 't oogenblik een voorbeeld aan je nemen en daarom zou ik niet graag zien, dat je meer van dat soort aan vallen had, te meer niet, omdat ik ze ker niet van plan ben, om hatelijkheden of ongepaste aardigheden over jou te dulden. En dan, wij tweeën zijn over den leeftijd voor zulk soort dingen heen, maar er zijn hier jongens, die je graag zouden nadoen. En wat dit ver haal betreft kun je dat niet tegen spreken?" Met een strakken, verbeten trek op zijn gezicht keek Witham naar hem op. „Neen, dat kan ik niet doen op het oogenblik schikt me dat niet", zeide hij. „Maar nu een paar woorden voor jou alleen: vindt je mij het type man, dat zich aan zulk soort dingen te bui ten zou gaan?" Dane begon zacht, vermaakt te i lachen, „Wel", antwoordde hij,' ;,,sma de gewone met een jaarverbruik boven 225 m3 en de muntgas-verbruikers met jaarverbruik boven 320 m3, gelegenheid gas tegen verlaagden prijs te betrek ken, maar kleine verbuikers (zij, die bleven beneden de juist genoemde cij fers), welke, blijkens bijgevoegde bijla gen, een sterke groep uitmaken, bleven daarvan verstoken. Laatstbedoelde ver bruikers behooren goeddeels tot de minst draagkrachtigen. B, en W. achten het een bedrijfsbe lang, dat die verbruikers voor het de biet behouden blijven, terwijl het in de moeilijke levensomstandigheden van nu billijk te achten is, dat ook zij op eenigerlei wijze profijt van een verla ging kunnen hebben. B. en W. meenen daarom, dat in de allereerste plaats en ten gerieve van alle verbruikers, de meterhuur, die steeds veel misnoegen heeft gewekt, behoort te vervallen, Wèl wordt daarmede het standpunt verlaten, dat van eiken verbruiker een bijdrage in de vaste kosten moet wor den ontvangen, maar de abnormale om standigheden van heden wettigen thans dezen stap. Voor het overige moeten de gas-ta- rieven zich naar de meening van B, en W. baseeren op een zoo krachtig mo gelijke concurrentie tegen de anderej energie-bronnen, weshalve de prijs voor meer verbruikte m3 boven be paalde hoeveelheden een belangrijke daling moet beteekenen. Voor de gewone verbruikers hebben B. en W. nu een tarief ontworpen, waarbij den verbruiker de keuze wordt gelaten tusschen een gewoon tarief, waarbij wordt betaald: voor de eerste in eenig kalenderjaar verbruikte 180 m3, 12 cent per m3; voor de daarna volgende 270 m3 (181 tot en met 450 m3) 7 cent per m3; voor eiken daarna verbruikten na3 (boven 450 m3) 5 cent per m3; en tweeërlei vastrecht-tarieven, waar bij wordt betaald: le volgens tarief A f 9 per jaar met gasprijs van 7 cent per m3; 2e volgens tarief B f 18 per jaar met gasprijs van 5 cent per m3. Momenteel gelden de volgende ta rieven: gewoon: eerst verbruikte 25f) ni3 i;s cent, elke m3 daarboven 8 cent-. vastrecht: 4 klassen van resp. f 9, f 18, 21 en f 27 per jaar met m3 prijzen van resp. 8, 6, 5en 5 cent. De kosten der voorgestelde verlaging worden geraamd op f 16999.17 K (f 10750,80 meterhuur en f 6248,3514 tariefsverlaging). Voor de muntgas-verbruikers zouden B. en W. dezelfde tarieven willen zien toegepast als voor de gewone verbrui kers, met dit verschil echter, dat voor installatie-huur een bedrag van f 0.10 per maand dient te worden betaald. Het verplichte minimum-verbruik van 250 m3 per jaar, hetwelk tot bijbetaling van 2 cent per m3 verplichte, wanneer minder dan 250 m3 was verbruikt, heb ben B. en W. dus doen vervallen. Waar voor deze verbruikers de vas te kosten, onder meer als gevolg van hoogere opneem- en incasso-kosten, be langrijk uitgaan boven die voor gewone verbruikers, is de installatie-huur van 10 cent per maand dan ook zeer zeker te billijken, wanneer daarbij wordt in aanmerking genomen, dat moet belet worden, dat kleine, gewone verbrui kers ook nog een muntmeter zouden verlangen en rneer in het bijzonder, dat in de muntgas-installaties een vrij be langrijk kapitaal is gestoken en zij ook onderhoud vragen. Momenteel gelden de volgende ta rieven: 1 cent per m3 meer dan gewone verbruikers en dan geen meterhuur; of vast recht op gelijke wijze als gewone verbruikers, doch dan f 0.35 meterhuur per maand. Bovendien verplicht minimum-jaar- verbruik van 250 m3 met verplichte bij betaling van 2 cent per m3 voor eiken m3, die in eenig kalenderjaar minder dan 250 m3 is verbruikt. De kosten dezer verlaging ramen B. en W. op f 7318.65. Voor wat betreft het groot verbruik door de „Vitrite Works" achten B. en W. het billijk, dat ook zij profiteert van een belangrijke tariefsverlaging en wel in dien zin, dat de aan haar te bereke nen prijzen worden; 200.000 m3 voor 5 cent per m3, daar na 4 cent voor eiken m3 boven 200.000 m3. Momenteel geldt het navolgende: 200.000 m3 voor 6 cent per m3, daar na 100.000 m3 voor 5 cent, verder 4)4 cent. De kosten van deze verlaging ramen B, en W. op f 2850. Voor de openbare verlichting zouden B. en W. een uniformen prijs van 5 cent per m3 willen zien vastgesteld, zijnde de laagste prijs aan den gewonen verbruiker te berekenen. Momenteel gold het volgende tarief: eerste verbruikte 250 m3 12 cent, verder 8 cent per m3. De kosten dezer verlaging worden geraamd op f 2605, In totaal zijn de kosten der verlagin gen te ramen op f 29.772.82)4. Terzake van de door het Gasbedrijf verschuldigde omzetbelasting melden B. en W., dat op 20 December 1933 be sloten is bedoelde belasting ten laste van de verbruikers te brengen, doch dat zij, hoezeer ook daarmede, zoowel voor 1934 als voor 1935 en volgende ja ren, een extra-offer voor de Gasfa briek zal gemoeid zijn, de .verbruikers ook in dit opzicht meenen te moeten tegemoet komen door die belasting niet op hen af te wentelen. Vergeleken met hetgeen de verbrui kers zouden hebben te betalen gehad, wanneer boven de tegenwoordige ta rieven ook nog de omzetbelasting zou zijn geheven, beteekent de voorgestel de maatregel in feite ook nog een prijs verlaging. In het ontwerp-begrooting 1935 van de gasfabriek is voor omzetbelasting gerekend op een uitgaaf van rond f 4800. Bij aanvaarding van het onder havig voorstel zal zij op rond f 4000 kunnen gesteld wordep.Waardoor de totaalkosten der verlaging uiteindelijk f 28972.82)4 beloopen. B. en W. stellen voor laatstvermelde som van f 28.792,82)4 te dekken uit de reserve,, die op 31 December 1933 f 62,554,28 bedroeg, zulks in overeen stemming met het bepaalde bij art. 29 der beheersverordening. B. en W. zijn teruggekomen van hun bedoeling om de verlaging der gasprij zen c.a. ook nog over een gedeelte van 1934 te doen werken, vooreerst omdat verschillende geldende gas-tarieven re kening houden met een totaalverbruik per kalenderjaar, hetwelk, volgens de voorstellen van B. en W., ook met t oog op de prijsberekening, wijziging zal ondergaan en mede, ömdat zij het niet doelmatig achten, terwijl de gemeente- begrooting 1934 c.a., zoo kort geleden nader is vastgesteld, nu de begrooting der Gasfabriek weder met een belang rijke uitgaaf te belasten. Zij stellen daarom voor de bovenvermelde rege ling te doen ingaan onmiddellijk na de meter-opnemingen in "de maand Januari 1935. De omzetbelasting. Naar aanleiding van een circulaire der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten en het naar aanleiding daar van door de Gascommissie uitgebrachte advies, geven B. en W, den Raad in overweging om overeenkomstig de be paling van artikel 212 der Gemeente wet, aan hun college opdracht te geven tot het uioefenen van het recht van be roep tegen administratieve beslissingen en van het recht van reclame tegen han delingen der administratie. (B. en W. vragen deze bevoegdheid in het onderhavige geval, om eventueel ir. beroep te kunnen gaan tegen de aansla gen in de omzetbelasting, het gasbedrijf betreffende.) ken verschillen; 't is een verdraaid knap meisje en ten slotte zijn die in de nederzetting allemaal met hetzelfde sop overgoten. Maar wat ik denk of niet denk, komt er niets op aan. We moeten de zaak van een verstandelijk stand punt bekijken. Je blijft bij de bewering dat je het verhaal niet kunt tegenspre ken?" „Ik heb je gezegd, dat 't me op het oogenblik niet schikt!" „Je bedoelt, dat daar verschil tus schen is?" Witham knikte- „Ja", maar voor het oogenblik moet je tevreden zijn dc anderen kunnen, wat mij aangaat, ge- looven of niet gelooven, wat ze willen. ALs je maar onthouden wilt, dat dat het mij op het oogenblik niet schikt daarmee zou je me al een groot genoe gen doen," Met een eigenaardigen glimlach keek Dane op hem neer. „Goed dat is dan voor mij genoeg. Alles is dus weer bij 't oude, als je me tenminste m'n vrij postigheid niet kwalijk nemen wilt. Alleen denk ik wel eens. wanneer zal ik den man werkelijk volkomen begrij pen." „Te zijner tijd!" antwoordde Witham, bijna stug door de poging om niets van zijn gevoel te verraden, want de sim pele verontschuldiging van den groo- ten kolonist was heel welsprekend ge weest. Dane liet zijn paard even de sporen voelen en reed met een vriend schappelijke handbeweging als groet weg. Twee of drie weken later reed Wit ham laat op den avond met zijn kar naar Silverdale Grange, om op speciaal verzoek van Miss Barrington bij een van de vele réunies daar tegenwoordig te zijn. Het was al donker toen hij het groote erf opreed, want nu in Augustus begonnen de dagen al snel te korten. Maar ter wille van de drukkende warm te waren alle ramen wijd opengezet en slechts een of twee van dé groote pe troleumlampen aangestoken. Het gewo ne stemmengegons, dat hem anders op het erf al begroette, ontbrak, ditmaal doordat er juist, heel mooi een e.en- voudig, oud-Engelsch lied gezongen werd. Hij gaf de teugels aan een stal knecht en ging de hall in; hij trof het echter ongelukkig, want juist toen hij de groote zitkamer binnenkwam, was het lied uit. Om een „entrée de cham- bre" te maken zou Witham aan een ander oogenblik de voorkeur gegeven hebben, maar hij vond het le dwaas om als een verlegen schooljongen te blijven wachten. Toch kreeg zijn ern stig gezicht even een warmer tint, toen Miss Barrington even eenvoudig en deftig in zwarte zijde en oude kant als op dien gedenkwaardigen eersten keer bij zijn binnenkomen opstond en hem tegemoet kwam om hem op de zachte beminnelijke manier, haar eigen te begroeten. Hij begreep waarom ze zich zoovel moeite voor hem gaf: door hetgeen er pas in de nederzetting ge beurd was, vonden ze zijn tegenwoor digheid iets dat algemeen verwonde ring wekte. De woorden, waarin ze haar begroe ting kleedde, kwamen er niet op aan genoeg was het, dat ze hem vriend schappelijk zonder eenige gereserveerd heid ontvangen had; daarom boog Wit ham zich met een warm gevoel van genegenheid en achting over de smalle witte hand heen. Toen richtte hij zich op en keek haar een oogenblik lang open en eerlijk aan. „Als ik ooit waarachtige vriendschap noodig mocht hebben, mevrouw, dan heeft u me getoond, tot wie ik me dan zou moeten wenden", zeide hij. Daarna begroette hij diegenen onder de aanwezigen, met wie hij persoonlijk goed bekend was en na afloop daarvan vond hij een plaats bij een groepje oudere kolonisten, die met hun vrou wen om de groote middentafel zaten en wier welkom, zonder den duidelijken wenk in de begroeting van miss Bar rington vervat, allicht heel wat min der vriendschappelijk geweest zou zijn. Maar na een poosje, bij een gedrang om een van zijn buren heen, die eén pakje mooie foto's te voorschijn ge haald had en die aan de omstanders liet zien, merkte hij opeens, dat Maud Barrington naast hem stond. Ze keek eerst glimlachend naar hem op, toen dwaalde haar blik veelbeteekenend af naar de openslaande deuren waarvoor een paar van de oudere gasten rustig rookend zaten te praten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9