0RBERWIJS. KERKNIEUWS. FINANGIEELE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. AGENDA, BEURSTHERMOMETER van Woensdag. GEMENGD HIEUWS. LANDBOUW. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AFSCHEID BURGEMEESTER HAJENIUS. Wat zult U nu eens pre senteeren BONBONS. Een ware delicatesse! NIEUW- EN ST. J00SLAND. MIDDELBURG. VOOR NIETS IS NOG VOORDEELI- AMSTERDAM, 14 November. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101 Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 100-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 9696%. Duitschl. pndst, 100-7 23%—23%, Engeland 1960-90 4 73%—75%. Zwitserl. oblig. '24-5 98%98%, Zwitserl. Staatss. 1927-4% 101 Amsterdam 1933-5 101 's Gravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 100 Berlijn 1925-6% 15%- Zeeuws. Hyp- B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24%. A Amsterd. Bank 106%106%. C Rott- Bank ver. 83%83%. A Twentsche Bank 84 A Pref. Gruyter Zn A. 126—124%. A Pref. Jurgens A 97%98. A Ned. Gist- en SpiritusZibr. 410410. A De ScheldeN-B. 16% A Ver. Papf. v. Gelder 39%40%. C Am. Car Foundry 10%10% C Am. Smelt Ref. 22%—22% C Farbenind. I.G. 43 C Stand. Brands 11%11% C U. States St. C. 21%—21% C North Am, Cy. 8%7% A Born. Sum. H.M. 128%—127% A Linde Teves en Stokv. 53%53% A Ned. Wol Mij. 66—67 A Singkep Tin M. 7777%. A J. C. Japan Ln. 24%24%. A Roterd. Lloyd 2928%. A S. M. Nederland 28%28. A Amst. Thee C.M. 39% dat hij verschillende wonden aan een been opliep. De politie stelt een onder zoek in. Paarden op hol; vijf kinderen gewond. HONTENISSE. Maandagmiddag sloeg een span paarden met wagen op hol in het gehucht Molenhoek bij Hontenisse, waarbij vijf kinderen, die juist de school hadden verlaten gewond werden, meldt de Tel. Een der meisjes moest onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Hulst worden overgebracht, waar geconstateerd werd, dat de linkerarm en het rechterheen wa ren gebroken. De knecht van den landbouwer S., die zijn vracht op den Molenhoek had over geladen op een der tractors, wilde zijn paarden laten vertrekken. Op hetzelfde moment zette ook de tractor zich in be weging; blijkbaar zijn de paarden ge schrokken en als gevolg daarvan op hol geslagen. De knecht werd van den wa gen geworpen, waardoor hij eenige kneuzingen opliep, In volle vaart renden de paarden met den wagen in de rich ting Terhole; juist in de bocht nabij de school kwamen de schoolkinderen uit de tegenovergestelde richting aan. Door 3e hevige vaart der paarden konden de kinderen niet tijdig uitwijken, met het gevolg, dat vijf kinderen onder den wa gen terecht kwamen. De paarden ren den door, en werden eerst in Terhole gegrepen. Er zijn zoo van die mannen, die één zijn met een stad, die ermee samengroeien op 't lange levenspad. Er groeit een generatie met zulke mannen mee; zij kénnen de bewoners en deelen 't wel en wee. De Goesche Burgemeester dat is zoon soort van man; zijn populariteit is het best' bewijs ervan. Het welzijn van zijn burgers, ziedaar zijn groote wensch; niet magistraat slechts was hij. hij was vooral ook.mènsch. Hij heeft een dosis humor, die menigeen benijdt, somtijds een vlijmscherp wapen in 'n zwaren vroedschapsstrijd. Want ook.hij vond bestrijding in dingen, groot en klein; 't is moeilijk, neen, onmoog'lijk élk naar den zin te zijn. Zoo gaat dan Goes nu scheiden van dezen burgervaar. En heusch, ik weet het zeker, 't valt hem en and'ren zwaar. Doch tijd kent geen compassie en 't leven wil vooruit. Soms wil men 't oude houen, maar 't glipt de handen uit. Vaarwel dan, Burgemeester, Uw arbeid is gedaan; Wij wenschen U van harte dat het U goed mag gaan. Lange Jan. Tot onderwijzer aan de dr. de Vis- serschool te Ginneken is benoemd de heer M. B. Herwijnen te Terneuzen. Te Amsterdam slaagde voor hel apothekersadsistents,examen, mej. J. Mol te Wilhelminadorp. Als leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk te Kloet i n g e zijn herkozen de heeren J. Kant, K. L. Kra mer, A. van Liere Az. Ds. K. Engelsma, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te I e r s e k e, viert heden zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Engelsma werd 14 Nov. 1909 te Paessens in zijn eerste gemeente beves tigd. Hier arbeidde hij tot 1915 toen een beroep naar Zwartsluis werd aangeno men. 26 April 1931 werd hij in zijn te genwoordige gemeente bevestigd. Bij zijn komst in Ierseke werd hij benoemd tot reserve-veldprediker voor het gar nizoen te Bergen op Zoom. Ds. Engelsma wil zijn jubileum niet publiek gevierd zien, maar zal zich be palen tot het uitspreken van een ge dachtenisrede aan den avond van zijn jubileumdag. Ned, Herv. Kerk. Ds. P. Moerman te Stavenisse heeft het beroep naar Nieuw-Loosdrecht aan genomen. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Octo ber bedroeg in de provincie Groningen 369, Friesland 2319, Drenthe 77, Over ijssel 18, Gelderland 34, Utrecht 9, N,- Holland 29, Zuid-Holland 18, Zeeland 4 (Dreischor 1, Zaamslag 3), Noord- Brabant 3. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziek te werd geconstateerd. Uitvoer van klaverzaad uit Duitschland verboden. Het rijksministerie voor Volksvoeding en Landbouw heeft een verordening ge publiceerd op grond waarvan de uitvoer van alle soorten klaverzaad verboden is. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de Ver. Coöp. Sui kerfabriek en raffinaderij „Dinteloord", gevestigd te Dinteloord, besloten tot uit gifte van een 4 pet. obligatieleening, groot 1.165.000, verdeeld in 1069 stuk ken van 1000, 172 van 500 en 40 van 250, rentende 1 April en 1 Oct. en tegen den koers van 99 pet. DE TOEWIJZING VAN BIGGENMERKEN. In 1935 ruim 300.000 minder dan in 1934. De Veehouderij-Centrale heeft beslo ten voor het jaar 1935 in totaal 2.200.000 biggenmerken toe te wijzen. Dit jaar werden 2.507.000 toegewezen. Het vol gend jaar zullen dus 300.000 biggen minder gehouden mogen worden dan thans. Over de diverse provincies is het to tale aantal als volgt verdeeld, zulks op grond van de cijfers van vorige ja ren: Groningen 74.500; Friesland 122.000; Drenthe 241.000; Overijsel 296.000; Gel derland 448.000; Utrecht 147.000; N. Holland 100.500; Z. Holland 226.000; Zeeland 47.000; N. Brabant 324,000; Limburg 174.000. HET LIEFDESDRAMA TE BUSSUM. Tien jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Amsterdamscbe rechtbank behan delde de strafzaak tegen den 22-jarigen K. uit Bussum, verdacht van moord op het 17-jarige meisje E. de Bruyn. Op Zondag 18 Maart heeft hij in de Van Steenlaan te Naarden, het. meisje, waar m A Houth. Alberts 20%20% C Baltimore Ohio 9%8%. A Southern Rlw, 10%9% C Union Pac. Rr. 63%62% C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%-%. A Koloniale Bnk. 31% A N.I. Hbk. 1000 '58%—58%. C Ned. H. Ml 1000 35%—35%. A Alg. Kunstz. U. 32%32%. A v. Berkels Pat. 23% C Calvé-Delft 4142%, A C. Suiker Mpij. 30%30%. A Ned. Ford A.M. 224%223. A Philips Gem. B. af. 216%216-15% C Unilever 73%74%-75. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St. 17%17%. C Kennec Copper 11%10%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 194 A Kon. Petr. Mpij, 137%—136%-37%. C Contin. Oil Cy. 10%—11-10%. C Shell Union O.C. 4%4%-4%. mee hij verloofd was geweest, met twee revolverschoten gedood. Daarna richt te hij het wapen op zichzelf en schoot zich twee kogels in de borst. De jon geman verwondde zich ernstig, doch herstelde langzamerhand. Aan verd. was moord, subs, dood slag ten laste gelegd. Op de vraag van den officier van justitie aan een des kundige welke motieven get. meende dat verd. voor zijn daad heeft gehad, verklaarde deze: „Hij wilde het meisje hebben. -Toen hij bemerkte dat zij niet van hem hield, raakte hij in een over spannen toestand. Hij gunde het meisje niet aan iemand anders. Hij zon op wraak," Verd. opgewonden: j,Het was geen wraak, het was pure liefde." Het bleek dat hij bij zijn vroegeren patroon goed stond aangeschreven. Naar het oordeel van de reclasseerings- vereeniging heeft hij geen misdadigen aanleg. Hij was een speelbal van zijn zwakke wilskracht. De officier van justitie requisitoir nemende, achtte een strenge straf op haar plaats. Spr. requireerde wegens moord een gevangenisstraf van 16 jaar. DE NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW. En het betalingsverkeer met Duitschland, In een vergadering van besturen der tuinbouwveilingen in den kring Loos- duien, Delft, Rotterdam, ter bespreking van den noodtoestand in den tuinbouw, werden de Duitsche betalingsmoeilijk heden besproken,. De noodmaatregel der regeering inzake het verleenen van voorschotten aan bonafide exporteurs of hun bevroren vorderingen, werd als geheel onvoldoende en bovendien on juist gekenmerkt. Een regeeringsadvies „voorzichtig met export" beteekent voor den tuinbouw hetzelfde als voor een lek schip het advies „niet pompen". De verwachting werd uitgesproken dat de regeering de middelen zou weten te vinden om te voorkomen, dat Duitschland zich aan zijn verplichtingen t.a.v. de achterstallige vorderingen zal onttrekken. HET VERTREK VAN DE K XVIII UIT DEN HELDER. Minister Deckers spreekt de bemanning toe. Geweldig was hedenmorgen de be langstelling voor het vertrek Van 'de K XVIII uit Nieuwediep. Zooals steeds was de Heldersche burgerij trouw ver tegenwoordigd; vele duizenden brach ten hun laatsten groet aan de opvaren den. Ditmaal was echter ook van el ders uit het land de belangstelling groot. Op een grasveld aan de buitenhaven was een groot autopark ingericht, waar men de meest uiteenloopende provin cienummers zag vertegenwoordigd. Veel oud-marinemenschen hadden door hun aanwezigheid blijk van belangstel ling gegeven. O.a. de oud-vice-admiraals Schorer en Ter Poorten, de heer Van Kleffen, chef van de afd. diplomatieke zaken aan het dep. van buitenl. zaken, gepens. schout bij nacht Vos, verschil lende hoofdingenieurs van het dep. van defensie en zeer vele oud-officieren. Verder vele personen op scheepvaart gebied enz. enz. Vijf vliegtuigen van de Kooy waren opgestegen om hun kame raden van de marine een laatste af scheid te brengen. Zij cirkelden rond en trokken ieders belangstelling. Ongeveer half twaalf kwam minister Deckers aan boord om persoonlijk van de opvarenden afscheid te nemen en hun de hand te drukken. „Nergens zou ik liever zijn dan op deze plaats", zoo zei- de Z.E., „aan boord van Hr, Ms. K XVIII die op het punt staat deze groote reis te aanvaarden, met voor mij de kloeke bemanning die het kleine vaar tuig over de wijde zee zal dragen. Spr. zou deze reis willen qualificeeren als 'n zeldzame belangrijke en grootsche reis. Men weet hier en elders: de Nederland- sche zeedienst vreest de oceanen niet. Groote offers zullen van U worden ge vraagd, maar onder de leiding van Uw commandant, bij wien ik het vaartuig veilig weet, zult gij U sterk voelen". Zich tot prof. Vening Meinesz wenden de, zeide de minister: „Gij kent de ma rine en de marine kent U en zij rekent het zich tot een eer U thans opnieuw de gelegenheid te hebben gegeven, Uw C Tide Water Ass. Oil 5%5%-5% A K.N. Stoomb. Mij. 43% A Ned. Sceepv. U. 29%29 A H.V. Amsterdam 145%144%-42 A Java Cult. Mij. 63%—62% A N.I. Suiker U. 6160 A Deli Batavia 134%—135% C Deli Mij. 1000 110—108% A Senembah 116%115% C Chicago Milw. 1%1% A Amstrd, Rubb. C 8886%-87% A Deli-Bat. Rubb. 61%60% A Hessa Rubber 76%79 A Serbadjadi S.R. 55%55 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 13 Nov. 14 Nov. Londen 7.41% 7.40% Berlijn 59.47 59.47 Parijs 9.74% 9.75 Brussel 34.51 34.49 Zwitserland 48.08 48.00 Kopenhagen 33.12% 33.10 New-York 1.48 1.48 belangrijke onderzoekingen voort te zetten". Tenslotte zeide de minister: „Kiest thans ruime zee. Toont aan alle werelddeelen, wat goede zeemanschap vermag. Gods zegen zij met U. Ik volg met groote belangstelling Uw reis. Leve de Koningin, Vaart allen wel". Het schip heeft daarna zee gekozen voor zijn geweldigen tocht naar Indië. (Voor bijzonderheden van deze reis, zie men het Eerste Blad.) DE „UIVER" TE MEDAN. De „Uiver" is hedenmiddag te Me- dan op Sumatra geland. CHINEESCH DAGBLADMAGNAAT VERMOORD. Groote opwinding is in China ver oorzaakt door een moord op een Chi- neeschen dagbladmagnaat, Sze Liang Tsai. De auto van Tsai werd tusschen Hangtsjau en Haimin aan de kust, ten zuiden van Shanghai, door een auto, waarin zeven bandieten zaten, aange houden. De bandieten schoten den chauffeur en een schoolvriend van den zoon van den dagbladmagnaat, die hem vergezelde, neer, en achtervolgden Tsai, die in een naburige hut was ge vlucht, waar hij door zeven schoten werd neergeveld. De zoon en de vrouw van het slachtoffer konden ongedeerd ontkomen, terwijl een nicht werd ge wond. DE STORMRAMP IN DE JAPANSCHE ZEE. De hevige stormen van de laatste we ken in de Japansche zee hebben vele schepen in gevaar gebracht en doen ver gaan. Gisteren hebben de bergingsvaar tuigen, bijgestaan door Japansche torpe dojagers, vergeefsche pogingen gedaan om het 3439 ton metende s.s. „Eiryu Ma- ru" op te sporen, dat sedert eenige da gen in de Japansche zee wordt vermist. Het schip had een bemanning van 60 koppen aan boord. Het meerendeel van de 1300 vermiste Koreaansche visschers, waarvan wij mel ding hebben gemaakt, is gered. Drie hon derd zes en vijftig hunner, die zich in 65 booten bevonden, werden evenwel nog niet teruggevonden. GEEN BESPARING, MIDDELBURG. Naar wij vernemen wordt er hier ter stede langs de huizen geleurd met zgn. gasbespaarders. Een deskundig onderzoek op de Gemeente bedrijven heeft uitgewezen, dat deze apparaten géén gasbesparing geven, doch wel de kans op ontregeling van de gastoestellen! De aanschaffing ervan moet dus met klem ontraden worden. Een opdracht voor „de Schelde", Het departement van defensie heeft aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen opgedragen het bouwen van een politieboot voor het houden van toezicht op de visscherij. Abonnementen en Advertentiën vooj dit blad worden aangenomen cioor den Agent I. JOOSSE Van heden tot eri met 19 Nov. Tentoon stelling schilderijen Henk Munnik, weefwerk, Wiek Claessen en Wim van Greuningen. Kunstz- Fe/. Woensdag, 14 November. Uitvoering „Westkapelsch Dameskoor" en Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heere", t.g. 100 j. bestaan Ned. Herv. Kerk te Westkapelle. Nieuwe Kerk. Vrijdag 16 Nov. Voordrachtavond Ned. Protestanten Bond door der heer Kommer Kleijn, Amsterdam Zaterdag 17 Nov. Uitvoering P. T T.-personeel St. Joris 8 uur. Dinsdag 20 Nov. Opening 2e zitting der Prov. Staten 1% uur. Woensdag 21 Nov. Lezing mevr. v. d. Broecke-de Man over Litera tuur. Openbare Leeszaal 8 uur. -Obl.Markt Aku - H.V.A, - Amerika - Philips cUnilever iUIndustrie Tabak =1— KoninkL Markt Suiker Rubber {Wettig geaepontt^rd.j ,w£fil5?^tb®irearaib»£ea3sflbai TE VEEL GERUCHT. Maandag nacht hoorden agenten, die in de Leid- sche straat te Amsterdam surveil leerden, het rinkelen van glas. Zij snel den toe en zagen, dat een man snel van een horlogewinkel wegvluchtte, waar van de ruit was ingetrapt. De agenten hadden den vluchteling echter spoedig bereikt. Bij fouilleering bleek de man, een 30-jarige zwerver, een twintigtal gou den horloges bij zich te hebben, ont vreemd uit de étalage van de uurwerk zaak. Met zijn schoen had hij in het portiek een winkelruit ingetrapt. Nader wordt gemeld, dat de politie met deze arrestatie de hand heeft ge legd op denzelfden man, die kort gele den op het Oudekerksplein eenige scho ten uit een revolver heeft gelost, naar hij zeide om eenige personen schrik aan te jagen. Ook voor dit feit heeft hij zich aog te verantwoorden. Het is iemand, die veel in België heeft vertoefd en sinds korten tijd in de Oude Doelenstraat een kamer had betrokken. GER. Gistermiddag kwamen drie vrouwen in het modemagazijn van de firma C. en Ai aan de Hoogstraat te Rotterdam. Eén van de drie kocht een japon, terwijl de beide anderen veel belangstelling aan den dag legden, voor de in haar buurt uitgestalde ja ponnen. Na veel wikken en wegen had de koopster tenslotte keus gemaakt. Zij zou het gekochte maar ineens mee nemen. De verkoopster leidde haar naar de kassa, waar bleek, dat de klant zoo goed als geen geld bij zich had. Men vond dit nog al vreemd en bij nader inzien vond men het nog vreemder, dat de groote tasch van een der begeleid sters van de klant opeens zoo dik was geworden. Een chef werd er bij gehaald en die vroeg heel nieuwsgierig, Wat de dame in haar tasch had. De tasch werd geopend en toen kwamen er vijf gloed nieuwe japonnen uit, weggenomen uit de uitstalling, welke de twee vrouwen zoo aandachtig hadden bestudeerd. De politie werd gewaarschuwd en deze nam de drie vrouwen mee naar het bureau aan de Groote Paauwensteeg en daar deden de vrouwen het volgende verhaal: Zij wonen te Amsterdam, Een van haar heeft daar al eens een win keldiefstal gepleegd. Dit had hun op 't denkbeeld gebracht, om in samenwer king op stap te gaan. Aangezien zij 'fc te Amsterdam te riskant vonden, zijn zij met een autobus „voor een krats" naar Rotterdam gekomen, waar zij be sloten, te trachten hun slag te slaan in het genoemde magazijn. Een van de drie zou wat koopen, om de aandacht van de verkoopster af te leiden; de tweede zou inmiddels probeeren een paar ja ponnen te stelen en de derde zou haar daarbij helpen. De drie vrouwen, de 28- jarige J. de M.S„ de 31-jarige P. de R. O. en de 29-jarige J. K.S., zijn op gesloten. DUIZEND GULDEN VERMIST IN DEN TREIN. Dinsdagmiddag heeft een reiziger aan het politiebureau Raam poort te Amsterdam aangifte ge daan van diefstal van een bedrag van duizend gulden. Hij zou dit geld in den trein, tusschen Den Bosch en Amster dam, zijn kwijt geraakt. Het geld, be staande uit bankbiljetten, was in een en veloppe in zijn zak geborgen, DOOR KOKENDE KOFFIE GE DOOD. Te Wanssum (Limb.) heeft Dinsdagmiddag een driejarig jongetje van de familie T. in een onbewaakt oogenblik een kan heete koffie over het lichaam gekregen. De kleine werd naar het ziekenhuis te Well vervoerd. Eeni ge uren later is het kind daar overleden. DRAMA. Op 11 November is een tabaksschuur te Loemadjang, gevestigd te Soerabaja, afgebrand. Er bleek sterke aanwijzing van brandstichting te zijn, in verband waarmede een Nederlander en een Chinees zijn gearresteerd. De gear resteerde Nederlander is een nèef van den directeur van genoemd Syndicaat, en is reeds vroeger wegens fraude en poging tot brandstichting veroordeeld. Na de arrestatie en tijdens het verhoor deelde de Nederlander mede, dat "zijn,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6