14 KERKNIEUWS. MARKTBERISHTEN. BUITENLAND. WALCHEREN. 1UID-BEVELAHD, 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.8. VEREENIGDE SI ATEN. EEN MERKWAARDIG MAN GESTORVEN. HANDSfCHRIFT EN KARAKTER. II. IMEZGKDEN STUKKEN. DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN. DE STERRENHEMEL 14—20 NOVEMBER 1934, 20 h MT. ZUID WESTKAPELLE. Dinsdag heeft het Duitsche stoomschip „Levensau" van Ko ningsbergen naar Antwerpen bestemd, bij Westkapelle aan den grond gezeten. Sleepbooten, die derwaarts waren ver trokken, behoefden geen assistentie te verleenen, daar het stoomschip intus- schen met eigen kracht was vlot geko men en de reis had voortgezet. HANSWEERT. De heer J. Kluit, kom mies bij de directe belastingen enz. al hier, thans tijdelijk op vervanging te 's Gravenpolder wordt met ingang van 16 November a.s, overgeplaatst naar Reusel BRESKENS. Bij het verlaten van 't voetbalveld kwam de jongeman J. D. zoo ongelukkig te vallen, dat hij een arm brak. OOSTBURG. Wij hebben een kijkje genomen bij het werk van Wim Abele ven, sierkunstenaar te Abeele, tentoon gesteld in het hotel Stamperius alhier. Wij hebben versteld gestaan van de groote verscheidenheid en de zeer aar dig gedachte en afgewerkte kunstvoor werpen die deze artist ons te zien geeft, zoowel wat eenvoudig speelgoed betreft voor de kinderen, als de in hout en leder vervaardigde artikelen. In de Dinsdagavond in de Wester- kerk te Rotterdam gehouden vergade ring van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente is in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds, W. C, Posthu mus Meyjes naar Hoogland, het volgen de drietal samengesteld: ds. J. H. W. Warners te Alkmaar; ds. A. T. W. de Kluis te V 1 i s s i n g e n en ds. Af. Groe- nenberg te Vlaardingen. k.pcrth .en Droc listen OC Wat JiïUjnhaftdi:maakt iJgoed" (Ingez. Med.) Te New-York is op 57-jarigen leeftijd overleden dr. Ivy Lee, een zeer merk waardig man; zelfs in het Amerika van dezen tijd. Ivy Lee was, naar het Hbl. meldt, de zoon van een dominee uit Georgia. Hij kwam zonder omwegen in het vak te recht, dat hem wereldbekend zou ma ken: de journalistiek. Hij werkte aan een van de Hearstbladen, waar zijn werk al spoedig de aandacht trok, maar voor al maakte hij zijn naam bekend door een aantal boeken en brochures, die allen een min of meer propagandistische 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen ot opmerkenswaardige onderzoekingen. Mijn eerste kennismaking met de graphologie of handschriftkunde dateert van een vijftiental jaren geleden, door de Zwitsersche handschriftkundige Lau ra von Albertini, een graphologe van groote practische ervaring, die in eeni- ge tientallen jaren wel een 50.000 hand schriften beoordeelde. Onder het pseu donym L. Meyer schreef zij een „Lehr- buch der Graphologie", dat weinig be kend schijnt te zijn, doch mijns bedun kens door zijn voorzichtigen stijl en zijn rustigen betoogtrant beter ver dient. In het zesde hoofdstuk „Vom Nutzen und prophylaktischen Wert der Graphologie" komt de volgende op merkenswaardige geschiedenis voor. „Ik ontving aldus de schrijfster gedurende den winter uit Z. ongeveer een half honderd handschriften ter be oordeeling, mij allemaal van hetzelfde adres gezonden, En steeds vernam ik, dat mijn beoordeelingen juist waren, doch in één geval antwoordde mén mij. dat ik zeer zeker een foutief oordeel had uitgesproken. Van dat handschrift had ik gezegd, dat het wees op „goed- Men houde hier bij in het oog, dat de graphologie in Zwitserland reeds lang een gevestigde plaats innam, ook strekking hadden. Hij uitte de meening, dat de groote handels- en industrielicha men het publiek omtrent zichzelf moes ten inlichten. Zijn grootste bekendheid verwierf hij in 1914, toen John D. Rocke feller zijn hulp inriep. Er was in het na jaar van 1913 een staking uitgebroken onder de arbeiders in de mijnen der Co lorado Fuel and Iron Company, een van Rockefellers dochtermaatschappijen. De ze staking duurde zes maanden en ein digde eerst nadat de stakers in een aan tal hevige gevechten met soldaten het onderspit gedolven hadden, een feit, dat in de Amerikaansche geschiedenis be kend staat als de slachting van Ludlow. Over het algemeen hadden de stakers de sympathie van het groote publiek en hun nederlaag wekte een dergelijke anti pathie tegen Rockefeller, dat dagen ach tereen groote drommen in het zwart ge- kleede menschen langs de kantoren van de Standard Oil in New-York defileer den. Rockefeller stelde toen Ivy Lee aan als „publicity-man"; het was zijn taak de haat tegen John D. en zijn onderne mingen die economisch gevaarlijke gevolgen dreigde te krijgen te doen afnemen en door een speciale bericht geving over Rockefeller's gestes sympa thie voor den ouden oliekoning op te wekken. Dit gelukte hem in korten tijd wonderwel, en van dat oogenblik af was zijn naam gemaakt. Van verschillende kanten werd naar zijn gunst gedongen, staal-, steenkool-, en suikerbelangen zochten de propaganda van zijn pen, evenals politieke partijen, en zelfs de bandietenkoning Al Capone trachtte hem a raison van 500.000 dollar per jaar voor zijn belangen te winnen. Lee heeft dit aanbod echter geweigerd, een streep door de rekening van zijn vijanden onder wie natuurlijk een groot aantal benijders, die gaarne dit feit te zijnen nadeele zouden hebben uitgebuit. Na zijn gelukt optreden voor den Standard-Oil opende Ivy Lee een e'gen Public-relatins Office, waar hij behalve de Rockefeller-belangen mk andere be- hart'gde. Bekend is zijn campagne ten gunste van de erkenning van Sowjet- land in 1926 en naar men zegt is hij zelf ook in het belang van de Nazi's werk zaam geweest, hoewel niet hij doch zijn zoon hun raadsman in Amerika is. Een feit is dat hij verleden jaar, bij een be zoek aan Berlijn, een langdurig onder houd met Hitier, Göring en Göbbels heeft gehad. j Lee heeft zich ook bezig gehouden met* de quaestie van den wereldvrede, j In Juli van dit jaar heeft Ivy Lee een opmerkelijk boekje gepubliceerd, „The problem of International propaganda", waarin hij de noodzakelijkheid van n'euwe vormen van contact en begrijpen tusschen de naties uiteenzet. Daarin po neert hij omdat de diplomatieke taal slechts voor enkelen begrijpelijk en ver staanbaar ;s de stelling, dat de naties hun bedoelingen, hun wenschen en hun nooden aan andere naties zullen ken- i baar maken door moderne vindingen toe te passen, zooals radio, film en adver- j tenties. „We leven in een nieuwe wereld. Zouden we dan geen nieuwe methoden 1 gebruiken om een veel betere wereld te maken?" zoo vraagt hij aan het eind van zijn boekje. Zijn theorieën omtrent propaganda en j publiciteit hebben Ivy Lee tot een ver mogend en invloedrijk man gemaakt. i Kingsiord Smith geeft het op. Naar uit Los Angeles gemeld wordt, heeft Kingsford Smith klaarblijkelijk de hoop 1 op verdere vliegtochten opgegeven. Hij tracht thans zijn beroemde machine van de hand te doen. In een persgesprek i klaagde hij over den tegenslag, welke hem had achtervolgd en die hem in fi- bij zakenlieden, banken etc. Red. moedigheid, karakterzwakte en licht zinnigheid. Misschien was de levens wandel van den schrijver tot nu toe wel zeer rechtschapen, maar hij behoor de toch zeker tot degenen, waarvan geldt, dat de gelegenheid den dief maakt." Men antwoordde mij: „Gij hebt u zon der twijfel vergist; de betrokken per soon is mijn vertrouwensman, die zijn betrouwbaarheid reeds vele jaren be wezen heeft." Onze beoordeeling zoo vervolgt L. v. Albertini had echter, omdat wij in alle andere geval len juist gezien bleken te hebben, tot gevolg, dat men eenig wantrouwen te genover den betrokkene begon te koes teren. Men ging zijn gangen na, en toen bleek, dat deze vertrouwensman aan de beurs speculeerde, dat hij zijn eigen vermogen reeds verspeeld had, dat hij een deel van hetgeen anderen hem toevertrouwden ook al verspeculeerd had en dat hij de tekorten die daar door ontstaan waren door knoeien in de boeken weggewerkt had!" Nog een tweede geval vertelt de schrijfster die overigens het anec- dotische streng uit haar boek geweerd heeft! in dit hoofdstuk. Dit betrof de aanstelling van een handelsreiziger. „Ik zag toevallig dat handschrift, en ried den directeur dringend af, den be oogde aan te stellen. Hij lachte mij uit en benoemde hem toch, op grond van zijn schitterende getuigschriften. Nog geen jaar later was deze man, op een aanklacht van denzelfden directeur, door den rechter veroordeeld en in de gevangenis geworpen" nancieele moeilijkheden had gebracht. Zooals men weet heeft Kingsford Smith korten tijd geleden nog een vlucht over den Grooten Oceaan (van Australië naar Amerika) gemaakt. De dwaasheden van een millionair. Kort geleden is in Californië Eli Haw kins overleden. Hij heeft eens een reus achtig vermogen bezeten, maar bij zijn dood was hij straatarm. De kuren welke hij heeft uitgehaald met zijn geld en de grillen waaraan hij vrijen loop gaf, zijn in Californië nog aan de orde van den dag. Toen hij als eenige malen millionair een jaar of veertig geleden van San Francisco naar Los Angeles trok met zijn vrouw en 800.000 dollars in baar geld in een grooten leeren zak meevoer de, had het echtpaar blijkbaar het voor nemen dit deel van zijg vermogen in zoo kort mogelijken tijd öp te maken. Hoe ze 'm dat geleverd hebben, daar kan men zich nog generaties lang over vermaken. Hawkins kocht onvruchtbaar land en I ging dadelijk aan het werk om deze woestijn in een paradijs te veranderen. Een heel leger arbeiders nam hij in dienst, in alle richtingen stuurde hij agenten uit; als paddestoelen rezen op een enkelen dag rotsgrotten uit het niets op, als door tooverslag ontstonden me ren en rivieren en in luttele weken was van het onvruchtbare zand een prach tige tuin geworden. Dit echter was den artistieken oogen van Hawkins niet voldoende. Midden in deze snel ontstane pracht was onderwijl een schitterende villa gebouwd. In ge zelschap van vroolijke kornuiten bracht de millionair hier dagelijks eenige uren- door genoot van het succes van zijn on derneming en deelde met ruime hand champagne en sigaren uit onder zijn ar beiders. Zijn stal vulde hij met dertig van de duurste paarden, zijn tuig was met goud opgelegd en zijn équipages waren zóó kostbaar, als Amerika zelfs niet had gezien. Om dat alles de kroon op te zet ten reed hij in een rijtuig met een span paarden dat de kleinigheid van 6000 dol lar gekost had in een lompenpak, waar zelfs een bedelaar zich voor geschaamd zou hebben. Eens kreeg hij het in. zijn hoofd in den nacht een grooten wedren te houden- Er werden 7000 kaarsen langs de straten op stokken gezet en een kapel verkortte de pauze tusschen de nummers. Maar nu is Hawkins van de armen begraven. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kortl Mijnheer de Redacteur, Het is mij niet duidelijk, waarom Uw berichtgever het noodig oordeelde, 1,1. in Uw veelgelezen blad melding te ma ken, dat het Com. Kamerlid de Visser, tijdens de behandeling der steunrege ling voor de Oud-Militairen in de 2e Kamer, aandrong op een betere pen sioen-regeling en daarbij de vele ove rige Kamerleden, die het voor de oud- gep. militairen opnamen, verzweeg. j Den weidenkenden lezer moet dit opgevallen zijn, doch ook de oud-mili- j tairen werden daardoor zeer onaange naam getroffen. Mijnheer de Redacteur, wat een com- Ster v/d 3' grootte, of kleiner Ster "U 2' grootte. Ster v/d 1' gr. Tl.: Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Vd Industrieelen Eigendom onder No. 6422^ EERSTE KV. VOLLE MMN (N LAATSTE KVARÏlER NIEUWE HAAN VENUS© MAES© JUPITER Q SATURNUS© Sterretijd 23 h 33 min, In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Drie maantjes op dit kaartje: bij den Waterman, in de Visschen en bij den Stier. Er zijn van 1316 Nov. vallende ster ren waar te nemen, de zgn. Leoniden. Hun straalpunt ligt in den Leeuw (Leo). In hoofdstuk elf, dat handelt over de „Lage der Schrift" wordt nog een ander merkwaardig geval verhaald. De schrijfster had van iemand een steil, iet wat achterover liggend, handschrift ont vangen, Zij beoordeelde dit als: „zie kelijk nerveus, gevoelig, gesloten tot onwaar, huichelachtig, zinnelijk en zwaarmoedig." Zij voegde er aan toe, dat haars inziens de oorzaak dezer min der wenschelijke karaktereigenschap pen niet bepaald in onedele beweegre denen, doch eerder in karakterzwak te te zoeken was, en verder, dat de gezonden schriftproeve niet n a- t u u r 1 ij k was, en dat het ge wone handschrift van dezen schrijver vermoedelijk buitengewoon schuin-voor- over zou liggen." Een afbeelding geeft dan het haar hierna gewordene ware handschrift van den betrokkene weer: het ligt bijna plat voorover! Tenslotte bevat dit leerboek een be langwekkende studie over de wereld- geruchtmakende Dreyfus-af faire; de schrijfster toont daarin aan, dat een graphologisch geschoolde dat is dus iemand, die heeft geleerd, 's menschen karakter uit zijn hand schrift te lezen onmogelijk de ver gissing had kunnen begaan het „klare, stevige, harmonische, gelijkmatige, handschrift met onderscheidene fraaie lettervormen" van Dreyfus te verwarren met of gelijk te achten aan het karakter- looze en onregelmatige, leelijke schrift [Esterhazy's] van het bekende borde reau, waarop Dreyfus' aanvankelijke veroordeeling volgde! In Nederland „deed"' men voor een tiental jaren nog niet veel aan de gra phologie. Robert Saudek, een T9je- munistisch Kamerlid- zegt, of doet, gaat buiten ons, trouwe Vaderlanders, om. Het zij mij daarom vergund naar vo ren te brengen, wat o.m. Z.E. Van Dijk, oud-minister van defensie, in het belang der oud-militairen zeide: „Deze oplossing maakt een onbevredigende indruk. Dat aan de minst bedeelden verhoogde steun zal worden gegeven, heeft mijn hartelijke instemming. Dat daarmede echter buiten eiken steun zul len blijven de oud-gepensionneerde on derofficieren van hoogeren rang, wier pensioenen ongeveer gelijk zijn aan de maxima gesteld in het K.B. van 22 Juli 1930, die de minst bedeelden kun nen bereiken, dat valt te betreuren Tenslotte sprak Z.E. de hoop uit, dat de minister gelijkstelling met de oud-gepensionneerde burgerambtena ren zou willen overwegen. In gelijken geest ongeveer spraken de heeren Suring, Dumaer van Twist en Tilanus, terwijl ook de heeren Wes terman, Schilthuis, Van Rappard en K. ter Laan een krachtig pleidooi voerden voor een betere pensioenregeling. Wij zijn genoemde heeren hartelijk dankaar; en U Mijnheer de Redacteur, betuig ik namens deze oude trouwe Landsdienaren mijn oprechten dank voor de opname. Hoogachtend, Oud-Militair Goes, 13 November. Veilingsvereeni- g.ng „Zuid-Beveland". Peren: Beurré Alexander Lucas extra 2027, idem A 1921, idem B 17—18, idem C 1215, Comtesse de Paris extra 1215, idem A 1113, idem B 711, idem C 46, Nouveau Poiteau extra 1213, idem A chisch diplomaat, die in alle mogelijke talen over deze wetenschap schijnt te hebben geschreven, die door sommi gen als het Ultima Thule en door an deren als een praatjesmaker beschouwd wordt dit laatste is zéker onjuist! ving in 1925 een serie feuilletons over dit onderwerp in de N. R. Crt. aan met de woorden: „De wetenschap pelijke graphologie is in Nederland nog onbekend. Wiel bestaan er allerlei klei ne handboekjes, die op geheel verou derde stelsels berusten, en waarvan de kennis stamt uit de buitenlandsche vakliteratuur van een tijd, toen men nog naar „teekens" verklaarde, uit een haakje van bepaalden vorm tot dezen, uit een scherpen haal tot een anderen karaktertrek besloot, een gedrongen schrift als kenmerk van gierigheid, een breed schrift als teeken van spilzucht uitlegde, en meer dergelijke kinderach tigheden bedreef." Een merkwaardig bewijs voor de juist heid van Saudeks stelling kreeg ik juist dezer dagen. In een Fransch handboek der graphologie, hetwelk geheel berust op de leer van Michon en van Crépieux- Jamin, vond ik een typisch kenmerk, hetwelk a 11 ij d befeekende, dat de schrijver een viertal opgesomde spre kende eigenschappen bezat. Welnu, het bewuste kenmerk is zeer duidelijk in het handschrift van schrijver dezes aan te toonen; die bepaalde ongunstige ka raktereigenschappen welke dit zouden veroorzaken ontbreken hem echter, naar het oordeel van oprechte vrien den.... en de eveneens genoemde gun stige eigenschappen sieren zijn karakter, naar eigen erkenning, al evenmin Sindsdien is er echter zoo een en 13, idem B 12, idem C 711, Gieser Wildeman extra 1316, idem A 12?—13, idem B 811, idem C 46, Pondspeer extra 8, idem A 78, idem B 56, idem C 35, Doyenne du Comice 1930, Emily d'Heyst 12, Soldat Laboreur 9, le Lectier 716, Zwijndr. Wijnpeer 78, Beurré Clairgeau 12, Groene Chaumon- tel 48, Bruine idem 47, Jodenpeer 4 8, Winter Suikerijen 57, Brederodes 710, Kleipeer 510, St. Remy 58, Foppepeer 6, Afval en Kroetperen 14, per 100 kg. Appels: Goud Reinette extra 1629; idem A 1422; idem B 1218; idem C 712; Present van Engeland extra 21; idem A 18; idem B 17; idem C 1013; Zure Bellefleur extra 1617; idem A 1517; idem B 1415; idem C 713; Sterappels extra 20; idem A 1920; idem B 1516; idem C 813; Bramley Seedling extra 11; idem A 10; idem B 89; idem C 57; Schoone van Bos koop extra 1819; idem A 1718; idem B 1415; idem C 712; Cons. Orange Pippin B 38; idem C 1623; Court Pen- du A 19; idem B 13; idem C 69; Van Juealmaglio Reinetten 1012; Lands berger Reinetten -810; Allingston Pippin 913; Reine'tte Cook's 79; Paradeappel 57; dubbele Zure Belle fleur 1113; Westlandsche Bellefleur 910; Remboux Mortier 56; Zoete Armgaard 1216; Zoete Campagnee 11 14; Zoete Bellefleur 812; Huisman- zoet 1214; Geldersche Holae-rt 9 12; Pomme d'Orange 1015; Afval en Kroetappels 16 alles per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 2331, Tomaten 615; Mispels 57 alles per 100 kg. Bloemen 914 per 100 pot. Bloemen 0.102 per 100 bos. Hazen 1.012.15; Wilde Konijnen 0,60; Fazanten 0.70$.80; Patrijzen 0.360.41; Houtsnippen 0.14; Eenden 0.36; Kippen 0.300.33 alles per stuk. ander te dezen opzichte veranderd in ons land. Bij de N.V. H. P. Leopolds Uitgeversmaatschappij te 's-Gravenha- ge verschenen van Saudek twee hand boeken, waarin deze zijn methode van onderzoek der handschriften bloot leg de; zij zijn getiteld „Wetenschappelijke Graphologie" en „Experimenteele Gra phologie."' Verleden jaar verscheen hierop een beknopt studieboekje, be werkt door C. Harry Brooks, naar de methode Saudek; het is door den heer Yge Foppema geheel in het Neder- landsch bewerkt en van eon „Woord vooraf" door Saudek zelf voorzien. En in hetzelfde jaar kwam een ander han dig boekje, wederom door Saudek en bij dezelfde uitgevers, van de pers: „Handschrift en Misdaad, of De gra phologie in de rechtszaal." Dit laat ste behandelt natuurlijk het geval-Drey- fus ook uitvoerig. In hetzelfde jaar nog 1933 scheen een 'gelukkig gesternte voor dezen tak van wetenschap te hebben zag bij Van Loghum Slaterus te Alrnhem een boekje het licht: „Nieuwe gronden der Graphologie", door Broder Christiansen en Eli Carnap, in het Nederlandsch ver taald door den ervaren grapholoog Xeno Münninghoff. En begin 1934 verscheen het eerste oorspronkelijke Nederlandsche ^.Leer boek der Graphologie" van de hand van den Nederlandschen arts dr. J. Schrijver te Amsterdam, bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kosmos" al daar. Mien kan dus nu, in zijn moedertaal te kust en te keur gaan. WPfi: 1

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 10